Najaars bd ^Winterstalen VERKOQPINi II ra Bij W. F. E. Advertenties). UITEN, BAMI BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. SJ VULKACHELS KOLEN-, COKES- TURFBAKKEN, W. SALOMONS, |v Alphons Annegarn. prijsvraag is uitgeschreven voor een letterkundig en geschiedkundig werk waarvan men het programma vindt inde Staats-Courant van 12 dezer. In eene te Rotterdam gehouden vergadering van veehandelaars is besloten nieuwe stoombooten in de vaart te bren gen tusschen Rotterdam en Londen, het veevervoer voor eigen rekening te nemen en zich dus niet te onderwerpen aan d verhoogde vrachtprijzen, door de maat schappijen ingevoerd. De schoonzoon, die te Rotterdam zijne schoonmoeder kort na zijn huwelijk eerst f 1000, en vervolgens nog f 60Ö0 afhandig wist te maken, is gister door de rechtbank aldaar schuldig verklaard aan oplichterij, tweemaal gepleegd, en veroordeeld tol twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. De rechtbank nam niet met den ver dediger aan, dat de man niet wel bij het hoofd was, al had hij daarvan den schijn aangenomen. Het bestuur der Hollandsche Club te Antwerpen heeft eene warme oproe ping gericht tot zijne slandgenoolen" om van hunnen weldadigen zin blijk te geven ter gelegenheid van de vreeselijke ramp, die honderden gezinnen te Ant werpen heeft getroffen. ïDat-gioot en klein,arm en rijk", zegt het bestuur, »een ieder naar zijne krach ten, bijdrage om hulpe te bieden waai die zoo dringend noodig is. aflet bestuur der Hollandsche Club te Antwerpen, dat tijdens de overstroomin gen in Holland, en vooral bij de verschrik kelijke ramp van Krakatau, van de Ant werpsche bevolking zoo'n hartelijke en krachtdadige medewerking ondervond stelt zich ter beschikking van zijne land genooten tot het in ontvangst nemen van gelden, waarvan in de dagbladen gere geld melding zal gemaakt worden." Hel verzoekt den Nederlanders hunne giften, waardoor neen blijvend gedenk teeken van broederschap in het Vlaam sche land" gesticht moge worden, in te zenden aan den voorzitter, den lieer S. Reijnders Bisdom, wonende Stadswaag 4. te Antwerpen. Door een Leidenaar is aan een der ingezetenen van Antwerpen, lid van den gemeenteraad aldaar, de vraag gedaan of de geldelijke schade zóó aanzienlijk is, dat algemeene hulp wenschelijk wordt geacht. Het antwoord daarop luidde, dat de meeste dooden en gekwetsten, bijna allen tot den zeer geringen ai beidsstand belmo ren. Er werden in de verwoeste fabriek bespottelijke daghureu verdiend. Er zijn dus veel, zeer veel arme weduwen en weezen. Daarbij komt nog de stoffelijke schade geleden door hen, die hunne ne derige woning of hun schamel huisraad door de ontploffing vernield zagen. Zelfs by benadering is nog niet op te geven hoeveel de schade wel bedraagt, maar zeker is ze zóó groot, dat ze nimmer vol komen zal vergoed worden. Van rijkelui, kooplieden of reeders die insgelijks in hunne goederen getroffen werden, wordt dan nog natuurlijk niet eens gesproken Alle gaven worden gesteld in handen van burgemeester en wethouders en voor eene eerlijke uitdeelirig wordt borg ge staan. In de Drentsche Veenkoloniën zijn de toestanden van de ai beidende bevol king aanmerkelijk vei beterd. Werd voor het turfgraven in 1887 slechts f7 per dagwerk besteed, welke loonsbepaling door de werkstakingen in 1888 tot f8 klom dit jaar weid er zonder dat er werkstakingen plaats hadden, gemiddeld f9 per dagwerk besteed. Ook is er veel meer werk niet het graven van wijken of zijkanalen, terwijl vele gezinnen zich onledig houden met het delven van aard appelen, waarvoor eveneens hoogere loo nen werden besteed. Bij het wijkgraven neemt het drankmisbruik weer tóe, waar uit dikwijls ongeregeldheden ontstaan die der politie handen vol werk opleveren, In de Vereenigde Staten is men druk bezig met de voorbereidende maatregelen voor een internationaal-congres van alle staten van Noord en Zuid-Amerika. Het denkbeeld van dit congres is door Cle veland geopperd, en de tegenwoordige regeering, met president Harrison, ver klaarde zich gaarne bereid te willen medewerken aan de verwezenlijking er van. Het doel ervan zal zijn bespreking van een stelsel van scheidsgericht, dat een vreedzame oplossing toelaat van alle geschillen, die tusschen staten van Noord-, Zuid-,ofMidden-Amerika kunnen ontstaan en de regeling der handelsovereenkomsten tusschen de verschillende staten van Ame rika Deze plannen zijn het gevolg van den wenscli door alle Amerikaansche staten geuit om het stelsel van Monroe te verwezenlijken Amerika voor de Ame rikanen en Europa te beletten zich ooit met de aangelegenheden dei Amerikaan sche landen te bemoeien. Daarom is tevens in het programma voor het con gres opgenomen, een voorstel om een geljjk stelsel van muntsn, maten en ge wichten in te voeren en een stelsel van invoerrecht, dat geheel Amerika omvat. Dus een machtig verbond ter verdediging der staatkundige- en handelsbelangen van de Nieuwe Wereld tegen de Oude. Het is licht na te gaan hoeveel invloed de Vereenigde Staten in dat verbond zullen hebben zij hebben het initiatief tot dit verbond genomen, zij zullen aan alle volken der Nieuwe Wereld, van de Behringzee tot Kaap Hoorn, de staatkun dige en handelsdenkbeelden opdringen, die zij voor de beste houden Er zal geen tweede' rijk op aarde zoo machtig zijn. Het congres te Washington zal deze idealen nog niet tot verwezentlijking bren gen. Het zal zich bepalen tot het onder zoeken der voorgestelde kwesties, en daarna de beslissing overlaten aan de betrokken regeeringen. Een nauwkeurig onderzoek zal door de verschillende kabinetten wor den ingesteld en ten slotte zal de goed keuring der wetgevende macht worden gevraagd op de plannen, alvorens ze kracht van wet verkrijgen. Er zal dus nog heel wat tijd verloopen, eerdegioot- ste droom der Noord-Amerikaansche staatslieden verwezenlijkt wordt. Maar men weikt er aan; en het is te voorzien dat eerlang het ideaal van Monroe geheel tot uitvoering zal komen Amerika voor de Amerikanen Volgens berichten, via Zanzibar te Brussel ontvangen, heeft Stanley, toen hij het bekken van hel Albertmeer verliet, getracht zijn weg zuidwaarts te nemen en westwaarts van liet meer Victoria- Nyanza te gaan. Dit is hem echter niet gelukt. Hij is toen noordwaarts getrokken en heeft aldus de oostelijke oevers van het ineer bereikt. Emin-pacha vergezelde hem op dien tocht. Stanley vertoefde geruimen tijd aan de oevers van het meer wachtende op den voorraad, welken hij te Msalaba en Tabora had besteld. Se dert verscheidene maanden reeds heeft hij het meer verlaten en zich in de rich ting van Mombassa begeven. Emin-pacha vergezelde hem daarbij niet, maar blijftin het land. Stanley wordt tegen het einde van October op de Oostkust van Afrika verwacht. Met 1 November a. s. zullen aan de rijschool te Amersfoort worden gede tacheerd, ten einde den nieuwen cursus te volgen de le luits. Baud van het le, Schreuder van het 2e, van Soetermeer Vos, van het 3e reg. veld-art., en Sluiter, van het corps rijd. art. benevens van elk der regimenten veld-art. twee en van het corps rijd. ait. één wachtmeester. Woensdag werden door twee bat terijen van het le reg. veld-art., nl. de 2e batterij uit Utrecht en de 5e batterij uit Amersfoort, oefeningen in het vuur gehouden op de Zeisterheide. De troepen verlieten vroegtijdig hunne garnizoenen, werden na afloop der oefeningen door den kolonel regiments-commandant op de heide geïnspecteerd, en keerden ten on geveer 4 ure te Utrecht en Amersfoort terug. De oefeningen hadden plaats onder de leiding van den luitenant-kolonel Greve, commandant der 2e afdeeling van voor meld regiment. De 7. lijst van de 11. jaarcollecte voor de scholen met den bijbel, totaal bedrag van 175 loc. comité's bedraagt f29.669.03. Het stoffelijk overschot van dr. J G. van Eijken, fgeb. alhier) in leven in specteur der gymnasia, werd Woensdag voormiddag op de begraafplaats aEik-en- Duinen" te 's-Ilage aan den schoot dei- aarde toevertrouwd. Een breede kring van vrienden bevond zich aan de groeve Onder de aanwezigen werden opgemerkt: de waarnemend chet van de afdeeling onderwijs aan het departement van bin- nenl. zaken, vertegenwoordigende den minister van binnenlandsche zaken en den referendaris van evengenoemde af deeling, beiden door de werkzaamheden in de Tweede Kamer verhinderd tegen woordig te zijnrectoren van verschil lende gymnasia; de doctoren Littel, Le- gebeke, van Es en Nassau Noordewier, zoomede de inspecteur van het middel baar onderwijs en curator van het stedelijk gymnasium te 's-Hage dr. Th. van Aken; voorts verschillende leeraren van gym nasia cn hoogere burgerscholen. Dr. A. H. G. P. van Es, rector aan het gymnasium te Amsterdam, wijdde eenige waardeerende woorden aan de nagedachtenis van den overledene. Hij huldigde diens werkkracht, kennis en voortreffelijke eigenschappen. Betrekkelijk weinige jareri heeft Van Eijken aan de groote taak mogen werken, die hij zich had opgelegd, doch zijn werk is reeds begonnen vruchten te dragen, en de waarde er van werd door de regeering erkend; het Virtus nobilitat, dat zijne borst sierde, was daarvoor het bewijs. Het afsterven van dr. Van Eijken noemde spreker een groot verlies voor het gym nasiaal onderwijs, waarvan hij een steun pilaar was, een groot verlies voor het gansche land. De naam van Van Eijken zal bij velen eene blijvende herinnering achterlaten, zijn werkkring een voorbeeld zijn voor velen in den strijd des levens waai in hij, hoewel zijn levensdraad zoo oeg werd afgesneden, toch overwinnaar bleef. Een der familieleden bedankte voor de bewezen eer. Woensdagmiddag omstreeks 5 uur ontstond brand in een hooiberg der boe renhofstede vDorrestein" bewoond door Leijenhorst onder deze gemeente, welke brand zich mededeelde aan één hooiberg gevuld met koren en één rrict talhout. Tot de blusscliing werkten, behalve spui ten 2 en 3 der gemeente A niersfooi t de spuit van het landgoed Nimrnerdor en die van Harnersveld. Doordat er geen wind was leden de met riet gedekte ge houwen brand noch waterschade. Het verbrande hooi, koren en hout was niet verzekerd De autoriteiten waren spoedig op het terrein, politie handhaafde de rust. De firma F. B. van Ditmar, te Utrecht, is voornemens uit te geven een geïllu streerd gedenkblad ten voordeele van de noodlijdenden door de vreeselijke lamp te Antwerpen. Dit gedenkblad, getiteld: Holland-Antwerpen, zal bijdragen bevat ten van de voornaamste Nederlandsche en Belgische letterkundigen, schilders, toonkunstenaars, enz, Hierom en om het loffelijke doel 't welk ieder door den gering gestelden prijs van 50 cents kan helpen bevorderen, bevelen wij deze uitgave ten zeerste bij onze lezers aan. Barneveld, Maandagmorgen zijn aan de Vakzuivelschool der G. O. M.v. Land bouw, op de hofstede llarselaar nabij Barneveld, bij den heor C. Schimmel, dc lessen begonnen rnet 15 leerlingen, waar onder er zijn, die l'/j uur ver wonen. Vermoedelijk zullen er nog een vijftal bijkomen. Dagelijks tusschen 3 en 6 uur bestaat er gelegenheid voor andere belangstellen den, die geen geregelden cursus bijwo nen, om alles te bezichtigen, waarbij door den Heer van Weydom Claterbos, den leeraar der zuivelschool, eene uillegging gegeven wordt Leusden. In de op Dinsdag 3 Sept. gehouden Raadsvergadering zijn de her kozen leden, de heeren A. Verbeek en T. Voskuilen, geïnstalleerd. De rekening over 1888 werd voorloopig vastgesteld, in ontvangst op f 11237,19, uitgaaf f 10277,67, catig saldo f959,52 Renswoude. In de Dinsdagll. alhier gehouden raadsvergadering zijn de her kozen raadsleden, de lib. J. K. Baron Taets van Amerongen tot Renswoude en H. van Egdom, geïnstalleerd. Daarna werd herbenoemd tot wethouder: de heer H. van Egdom. Soesterberg 13 Sept. Door eene onbekende oorzaak brandden heden in den vroegen morgen drie arbeiderswo ningen onder één dak, staande aan den Macadamweg onder de gemeente Zeist, geheel af. Van de inboedels werd slechts weinig gered. Popingen tot blussching waren overbodig, wegens gebrek aan water. Veeueudaal. Maandag 23 Septem ber zal alhier een escadron huzaren van Zutfen, waarbij de staf, worden ingekwar tierd. Dit slaat in verband met de groote cavalerie-manoeuvres in een gedeelte dezer provincie en Gelderland. lyrarg attan-r: BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 5 Sept., Maria Cornelia, d. van Cornelis Citteur en Maria Bijtelaar Mijnderd, z. van Cornelis Bottenburg en Catharina Marie Veenendaal. 6 Sept. Aal tje, d. van Andries de Vries en Jantje Krol. 7 Sept. Johanna Maria, d. van Advianus Leonardus Welling en Margaretha Catharina de Greef. Johanna Catriua Maria, d. van Willem Johannes van de Wijngaard en Wil- lemina Termaten. 8 Sept., Cornelia Ja cobs, d. van Jacobus van Eikelenburg en Johanna van Baarcn. Evert, z. van*Evert Rijnders en Johanna van den Hoek. 10 Sept., Gijsbertha, d. van Albertus Kaal en Gijsbertha van de Wakker. Hesselina, d. van Martinus Berendse en Francientje de Vries. 11 Sept., Gerrit, z. van Eduard George Johan Muhring en Gerritje Gerritze. Jo hannes Hendrikus, z. van Aaltje Mulder. 12 Sept., Johannes z. van Jan van Pluuren en Maria Rommers. Ondertrouwd: 9 Sept., Hendrik de Gruiter en Maria de Smit. 12 Sept., Paulus Klaassen en Hendrika Jekel Hen drik Bakker en Wilhelmina van Rouendal. Gehuwd: 12 Sept., Leeudert Dupper en Lienda Cornelia Wilhelmina Meijners. Overleden: 7 Sept., Antje Kwik, 43 j. echtg. van Franciskus van Houts. Wilhelmina Geertruida Willemsen, 78 j. echtg. van Jacobus Groenestein. 9 Sept. Een leveul. aang. kd. m. g. van Lambartus Ruitenberg eu Hendrika Prins. Bertha Johanna Rijsmus, 5 m. 10 Sept., Abra ham Johannes Collet, 68 j. echtg. van Wil helmina Frederika Louisa Charlotta van Groningen. Johanna Wilhelmina Carolina Schröter, 88 j. uedr. van Elsnerus Anthon Fruitier de Talma. Een leveul. aang. kd. m. g. van Frederik L ippain en Arendina Berensen. 11 Sept., Johannes Theodorus Hoefsloot, 8 j. Bunschoten. Geboren: 6 Sept., Jan, zoon van Peter Koelewijn en Hendrikje ter Haar. Ondertrouwd: Lammert de Graaf en Willempje Koelewijn. Gehuwd: 31 Aug. Rutger Kraaij en Woutertje van de Mheen. Hoogland. Geboren: 8 Sept., Lamberta, dochter van Gerrit van Dijk en Teuntje van Loon. Ondertrouwd: 11 Sept., Jan van Hoeijcn en Neeltje Veldhuizen. Gehuwd: 8 Sept., Willem van Leeuwen kamp en Cecilia Schouten. Lensden. Geboren: 8 Sept., Gerardus, zoon van NicoDas Schoonderbeek en Cornelia van Wee. Sto 11 ten burg. Geboren: 6 Sept.. Johannes, zoon van Willem van den Heuvel en van Mijntje Schothorst. Woudenberg. Geboreu 9 Sept., Roelofje d. van Ger rit de Bruin en Januetje Jansen. Jan netje, d. van Jan van Kolfschoten en Klaasje van Ginkel. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 13 Sept. 1889. Tarwe f 0.— a f 0.— Rogge 0.— S J 0.— Boekweit 0.— 0.— per Appelen 3.— 57 5.— hecto Peren 3.50 - 6. liter. Kleiaardappelon - 0.— 11 0.— Zand 1.60 IS 2.40 1 Hoendereieren - 3.90 4.25 p. lOOst. Eenden 0.— 7? S 3 0.— )i Boter 1.10 1.30 P- kilo. Margarine 0.— n 0.— P II Zoetem. kaas 0.— ?j 0.- P 50 Kippen 0.40 >i 0.70 Kuikens 0.60 v 1.10 i Piepkuikens 0.20 0.60 Ganzen 0.— j» 0.— I per stuk. Oude eenden Jonge 0.50 0.60 V 0.60 0.80 Hazen 0.— 0.— l Wilde konijnen - - 0.— Tamme 0.15 77 0.90 Duiven 0.30 11 0.60 per paar. Vette varkens - 0.— - 0.— J kilo. Biggen 6.— - 11.— Schrammen 12.— >7 20.— 1 Vette koeien 0.— <1 0.— 1 Guste 0.— 0.— f Kalf 0.— 77 0.— per stuk. Kalfvaarzen 0.— U 0.— Finken 0.— 77 0.— l Stieren 0.— 0.— Kalveren 0.— ts 0. j Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe; heet. Rogge; heet. Boek weit; 180 heet. Appelen; 15 heet. Peren- heet. Kleiaardappelen140 heet. Zand; aardappelen; 8000 stuks Hoendereiereu; stuks Eendeneieren; 1700 kilo Boter; kilo Margarinekilo Kaas stuks vee. Heden overleed zacht en kalm, na eene korte ongesteldheid, onze geliefde Moeder en Groot moeder Mevrouw de Wed. E. A. FRUITIER DE TIUIA geb. Schröter in den bjuderdom van 88 jaar. 1 Uit aller naam Mevrouw de Wed. FRUITIER DE TALMAHamelberg. Amersfoort, 10 Sept. 1889. Eenige en Algemeene kennisgeving. r *.rf Getrouwd L. DUPPER en L. C. W. MEIJNERS die, mede namens wederzijdsche familie betrekkingen, hun dank betuigen voorde vele bewijzen van belangstelling bij nun huwelijk ondervonden. Amersfoort, n SePtember 1889- Voor de vele blijken van deelne ming ontvangen bij het overlijden van mijn oudsten zoon WILLEM betuig ik, ook namens mijne, kinderen mijn hartelijken dank. V P- VAN GEER. Amersfoort, 10 September 1889. Den Ingezetenen wordt iendelijk dank gezegd voor de milde bijdragen in de AUGUSTUS" LECTE, ten behoeve der CHR. S( L alhier. Berichten de vNTVANGST van een UITGERRÈLBE COLLECTIE der beste Eiigelsclie Frnuselie en Duitsche STOFFER in alle prij zen en genres. Worden op aanvraag gaarne ter be zichtiging gezonden. De Notarissen A. II DRIJFHOUT VAX HOOFF en Mr. J. DE LOUTER te Amersfoort, zullen op Zaterdag den 28. 8epteiuber 1881), des avonds ten 7 ure, in het koffiehuis oh et Va Ik je" te Amersfoort in het openbaar Onder de gemeente AMERSFOORT. No. 1. staande naast elkander met daarbij ge legen BOUWLAND, dicht bij den Soesterstraatweg, kad. D. No. 1356 en 1357, samen groot 8 A. 60 cA. Verhuurd voor ƒ2.60 per week. Grondbelasting f 4.71. No. 2. vijf mmm onder één dak met BOUWLAND, naast bet voorgaande perceel, kad. D. nos.1350, 1351, 1352, 1353, 1354 en 1355, samen groot 6 A. Verhuurd en verhuurd ge weest met inbegrip van een gedeelte van no. 3 voor 4.45 per week. Grondbelasting voor gebouwden eigen dom, vrijdom tot 1 Januari 1890. No. 3. gelegen vóór de beide vorige perceelen aan den Soestérstraatweg, kad. D. no. 1349 gioot 15 A., 40 cA. Grondbelasting 0,26 De perceelen worden eerst afzonderlijk en daarna in Massa geveild. Aanvaarding bij de betaling op 28 December 1889. Te bezichtigen op Woensdag, Donder dag en Vrijdag 25, 26 en 27 SEPTEM BER 1889. Nadere inlichtingen ten kantore van eerstgenoemden Notaris. n o f Ce- «e O O 6» C* P O 9* rr en andere soorten f ioteiiacMs, Fomiiisen, en huishoudelijke artikelen. Alsmede en c11z. KERKSTRAAT F. 373 bij de Appelmarkt. N.B. KACHELS zijn te bezichti gen GROENMARKT naast den Heer PON. 'J Commissionairs in Effecten en Wissels. Muurhuizen A. 389 Amersfoort. Koopen en verkoopen effecten, coupons, vreemde muntspeciën en bankpapier, binnen- en buitenlandsche wissels, sluiten beleeningen en prolongatiën, disconteeren openen Rekening-Courant met rentever goeding, nemen gelden a deposito, ver- leenen crediet op nader overeen te ko men voorwaarden. bestand tegen rnur, water en iedere weersgesteldheid. Vervangt lood, zink, asfalt-dak- papier, door haar duurzaamheid en goedkoopte. Alleenverkoop voor Amersfoort en Omstreken bij in Bouwmaterialen, Amersfoort. Monster op aanvrage. en s THERMOMETERS. S Verkrijgbaar bij H Langstraat o/d. Sociëteit.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2