Gemengd Nieuws. Plaatselijke bericüten. Provinciale berichten. enkele van deze jeugdige straatroovers in hechtenis te nemen, zooals nu dezer da gen het geval was. De jongers vormen veelal georganiseerde bender; "ihouden hunne samenkomsten in eene l ij de po litie ongunstig bekend staande kroeg Het is duidelijk, dat men hier te doen heeft met een kwaad, waarop niet ein stig genoeg de aandacht kan gevestigd zijn. Voor het meerendeel zijp deze jeug dige diev< n straatslijpers, die geen gere gelde bezigheid hebben, noch onder be hoorlijke ouderlijke tucht staan; bekla genswaardige wezens, die in het wild aan band noch regel gebonden, opgroeien en die noodwendig, naar mate zij in leeftijd toenemen, een grooter gevaar moeten worden voor de maatschappij. Indertijd werd in het U. D. de aan dacht gevestigd op de inrichtingen, die in de laatste jaren in de groote steden van Duitschland zijn ontstaan en ten doel hebben zich het lot dezer verwaarloosde kinderen aan te trekken, hen zooveel mo gelijk van de straat te houden en aan werkzaamheid en tucht te gewennen Het wordt waarlijk hoog tijd, dat dit voor beeld hier te lande worde gevolgd. Deze kinderen zijn voor verreweg het meeren deel de slachtollers van de* onverschillig heid, de uithuizigheid, de bandeloosheid en de dronkenschap der ouders. Zij heb ben dagelijks niets anders dan slechte voorbeelden voor oogenzij vernemen nooit een woord, dat ben op het goede wijst; zij missen alle lèiding, worden aan geen geregelden arbeid gewend, worden veelal door de ouders zeiven de straat opgezonden, en stelen niet zelden uit nood, omdat zij te huis gebrek en ellende lijden. Tegenover deze verwaarloosde kinderen heeft de maatschappij een plicht te vervullen, zoowel als zij in het belang van eigen veiligheid en behoud geroepen is, zich aan hunne opvoeding gelegen te laten liggen. Utr. Dgbl. De Openingsrede. De nieuwe zitting der Staten-Generaal werd gis teren door de gezamenlijke Ministers, namens Z M. den Koning, in de vereenigde vergadering der beide Kamers geopend. De Minister Mackay sprak de navolgende rede: Mijnheeren De Koning, ook thans verhinderd in uw midden - te verschijnen, heeft ons opgedragen deze zittinj der Staten-Generaal te openen. De geestdrift, waarmede het heuglijk feit van Zijner Majesteits veertigjarige regeering door liet Nederlandsche volk alom in den lande is herdacht, heeft opnieuw het bewijs geleverd, dat een hechte onverbreekbare band het Huis van Oranje en Ne derland vereenigd houdt. Het is ons aangenaam te mogen mededeelen,dat 's Konings betrekkingen met de buitenlandsche mogendheden steeds van den meest vriendschappe lijke» aard zijn. Onderhandelingen zijn aangeknoopt en middelen beproefd om aan de bestaande onzekerheid om trent de grenzen van het Nederlandsch grondge bied zoo m Suriname als op Borneo een goed einde te maken. De oogst heeft in dit jaar over het algemeen beantwoord aan de goede verwachtingen, die daarvan gekoesterd werden de toestand van den veestapel is zeer bevredigend; de heropening van de Engelsche markt voor den onbelemmerde» in voer van levend hoornvee en wolvee uit Nederland die op 1 September j.l. plaats had, zal ongetwij feld een gunstige» invloed op den veehandel uit oefenen. Ook voor den goederenhandel, de scheep vaart en de nijverheid is de toestand verbeterd. De toestand van 's Rijks geldmiddelen blijft bij voortduring bevredigend, mede ten gevolge van liet ruimer vloeien van verschillende bronnen van inkomsten. Behalve de reeds aanhangige wetsontwerpen zul len aan Uwe overweging worden onderworpen: voorstellen tot herziening der wetten op de consu- laatrechten en tot voorziening tegen besmettelijke ziekten, wijdeijs ontwerpen betreffende het faillis sement en de surseance van betaling, het wetboek van militair strafrecht en de vaststelling van een reglement op de krijgstucht. In verband met de weldra te wachten voltooiing der herziening van de belastbare opbrengst dei-on gebouwde eigendommen zal u een wetsontwerp worden aangeboden tot vaststelling van het bedrag der belasting op de ongebouwde eigendommen voor het Rijk te heffen. Met het daarvoor aan te nemen bedrag zal rekening kunnen gehouden worden bij een mede aan u aan te bieden ontwerp van wet tot wijziging van sommige bepalingen van den zes den titel der wet, regelende de samenstelling, in richting en bevoegdheid der gemeentebesturen, ter voorziening ni de min gunstige financieele omstan digheden van sommige gemeenten. Een wetsvoorstel tot verbetering der heffing van invoerrechten naar de waarde zal u bereiken, na dat bij de wet zal zijn bekrachtigd de nadere over eenkomst tot wijziging van bet handels- en scheep- vaarttractaat met Groot-Brittannië en Ierland. Ontwerpen tot regeling van den verplichten krijgsdienst en tot vaststelling van de bepalingen omtrent den staat van oorlog en beleg zullen u zoo spoedig mogelijk worden voorgelegd. Een voorstel tot vcranderiug der bestaande voor schriften op het vervoer van brieven en drukwer- oogen tut Serena zou dui ven opslaan en deze beschouwt mij als haar muziek meester, wien elke toenadering ontzegd wordt." Audigast dreigde zijn vriend met den vinger. »Och die nederigheid sprak hij. »Als zich daaronder maar geen was sende hartstocht verbergt! Ik begin aan uwe openhartigheid te twijfelen, en dat is niet mooi van u." Hans bloosde en reikte zijn vriend verlegen de hand toe. De Franschman, Beaujeu genaamd, vertoefde r.og op Durrenslein nadat Edgard reeds in zijn gai nizoen was teruggekeerd. Hij reed veel in de omstreken, vertoonde zicli dikwijls in de nabijheid van het jacht slot. ja zelfs daar binnen, terwijl hij steeds liet een of andere voorwendsel voor zijn bezoeken wist te vinden. Geheel in tegenstelling met de zoo lichtzinnige Franschen, gedroeg Beaujeu zich beschei den, bedaaid. en toonde vooral den grond bezitter de grootste voorkomendheid. Dikwijls staarde hij droomerig in de verte, sochl de eenzaamste plekjes van het bosch op, en in den klank zijner stem lag iets weemoedigs en aandoenlijks. Wordt vervolgd). J ken zal u eerlang bereikende herziening der wet- 1 ten op de pakketpost en op de Rijks-postspaarbank wordt voorbereid, gelijk mede een wetsontwerp tot toekenning van tegemoetkoming aan werklieden wegens verminking in dienst van het Rijk of van aannemers van Rijkswerken. Overeenkomsten tot het verkrijgen eencr betere regeling van het spoor wezen zullen vermoedelijk spoedig aan uwe goed keuring worden onderworpen. De toestand der overzeesche bezittingen van het Rijk geeft over het algemeen stof tot te vredenheid en hoop op vooruitgang. Zee- en landmacht kweten zich ook daar van haren plicht en handhaafden, waar zij geroepen werden aan vijandelijke aanvallen weerstand te bieden haar ouden roem. Het nog altijd voortdurend verzet van enkele, hoofden en hunne aanhangers onder de bevol king van Atjeh maakte tot tweemalen de we- deropvatting der wapenen noodzakelijk, waarbij ook door onze troepen groote verliezen geleden werden. Niettemin openbaart zich steeds meer neiging tot toenadering en onderwerping. Op Java 2ijn de woelingen onder de bevol king door het krachtigopti eden van het. bestuur en dc bestralling der schuldigen geheel bedwon gen en is de rust overal hersteld. Hoewel nog enkele takken van landbouwnijverheid lijden onder ziekten in het gewas of geringe prijzen op dc wereldmarkt, breidt de nijverheid zelve zich uit en vermeerdert, ook onder een gema tigde helling van belastingen, de welvaart der bevolking. Middelen worden beraamd om de kolonie Suriname uit haren staat van verval op te beuren. De kolonie Curacao werd geteisterd door eene langdurige droogte. Aan de noodlijdende bevol king werd van bestuurswege en door de alge- meene liefdadigheid zooveel mogelijk hulp verschaft. God's onrnisbaren zegen ruste op uwen arbeid tot bevordering van 's lands belangen. In naam des Konings verklaren wij deze zit ting der Staten-Generaal geopend. Ter vervulling der vacatures, in het. College van Regenten voor de KoningT- school te Apeldoorn ontstaan door het overlijden van de beeien J. C. van Mar ken; predikant te Amsterdam, en mr. W. A. A. J. baron Scbimmelpenninck van der Oye, te Voorst, zijn door Z. M. den Koning benoemd de heeren A. baron Schimmelpenninck van der Oije van Nij- enbeek, commissaris des konings te Utrecht, en Werner baron van Palland, opperjagermeester des Konings. Het eindcijfer der staatsbegrooling voor 1890 zal, volgens een brief uit den Haag in het Zw. Dhooger zijn dan dat van het budget voor I889, doch het evenwicht tusschen de gewone ontvang sten en de gewone uitgaven zal blijven beslaan. Zondag a. s. zal op de gewone uren door den heer Galjaard van Leiden bij Ie Vrije Ger. Geni. gepredikt worden. Zondag e. k., 22 Sept., zal de godsdienstoefening in de Renionstrantsche keik alhier geleid worden door den Heer J. H. Maronier, predikant te Rotterdam. De officier van gezondheid der 2e klasse, M. van der Weerd van het mili tair hospitaal te Utrecht is hier aange komen teneinde tijdelijk bij het garnizoen werkzaam te zijn. Heden morgen vertrok van hier naar Apeldoorn per Hollandschen Spoor weg, een deta'hement van liet escadron ordonnancen, ter sterkte van 2 officieren, 22 onder officieren en minderen en 27 paarden. Tot ambtenaar ter gemeente-secre tarie, meer in liet bijzonder belast met de bijlionding van het bevolkingsregister is door burgemeester en wethouders be noemd de heer J. Busquet. De architect l'. J. Houtzagers, van Utrecht, heeft in het Hotel «Berg en Spoorzicht alhier aanbesteed: hel ma ken van harde wegen met eenige daar bij behoorende werken op het Kalfsveld alhier. Ingekomen waren 6 biljetten, van de heeren: C. Bos, te Haarlemmermeer voor f 10.000, W. v d. Kooij te Amers foort, voor f8360, F. W. Bonte, id. voor f8295 J. van Harpen, id. voor f7300, H. Zwep, id. voor 7200, J. v. d. Berg, id. voer f7145. De gewezen leerling van onze H. B. School, de veelbelovende W. van Oostveen, die bij het laatste eind-exa men no. 2. behaalde en eenige weken daarna ten huize van zijne diep be droefde ouders te Baarn aan een ern stige ziekte overleed, werd Zaterdag al- daai ter aarde besteld. Aan het kerkhof gekomen werd zijn stoffelijk overschot, met vele kransen waaronder één van de leerlingen en één van de leeraren, bedekt, door voormalige inede-leer- lingen, allen van de H. B. School alhier grafwaarts gedragen. Zaterdagmiddag zijn, vlak bij het station alhier, een locomotief en vier goederenwagens ontspoord, behoorende tot der goederentrein, die van Amster dam kwam. Ongelukken hadden niet plaats, maar de locomotief zat zoo diep in hel zand gewoeld, dat men werklieden van elders moest ontbieden, om haar te lichten. Voor de rechtbank te Utrecht is in pleidooi een geding tusschen de Re genten van het gesticht «der armen de poth" welk gesticht reeds voor bijna 300 jaren werd opgericht, en den land bouwer L. R. als gedaagde, die van hel gesticht in huur heeft de hofstede «de Koedijk" met daarbij behoorende lande rijen. Regenten eischen verbreking van het huurcontract, omdat L. R naar zij zoggen weiland verbroken heeft, om tot bouwland te verleggen; teiwijl liet naar aard en bestemming weiland wezen moet. Bovendien heeft, L. R in strijd met de huui conditiën, plaggen en specie van een houtwal weggehaald. Voor den eisclier treedt op de lieer Mr. J. van der Leeuw, advocaat en Procureur te Amersfoort en voor der. ge 'aagde Mr. Rt A. Vogelsang. lint openbaar Ministerie za' over 14 dagen in deze zaak conclusie nemen. De Uitslag der verkiezingen tot het opmaken van voordrachten van personen ter benoeming van hoogheemraden voor het hoogheemraadschap «De Bunschoter Veen- en Veldendijk, is als volgt: vooi het 1. district (Bunschoten), gehouden op 5 Sept. j.l Gekozen: op de 1. voor dracht dr heeien W. Beukers (aftredend hoogheemraad) en L. Huijgen; herstem ming tusschen M. ter Beek en A. van Twillertop de 2. voordracht de heeren E. van de Kolk Ezn. (aftr. hoogh.) YV. van de Kolk Az. en R. Schaap; op de 3. voordracht R. Beukers; herstemming tusschen J. van dc Pol en A. van Twil- lei t. G. Huijgen Az. en H, Nagel Mz. alle candidaten wonen te Bunschoten. Voor het 2 dislricht (Hoogland en Baarn), gehouden op 10 Sept. j.l. Gekozen op de 1. voordracht de heeren dr. M. C. Verloren van Th'eniaat (aftr. hoogh), te Hoogland; W. Tolboom, aldaar, en W. A. Crooekewit te Amersfoort; op de 2. voordracht de heeren M. van Beek (aftr. hoogh te Amersfoort, jhr. H. J. L. van Sasse van Ysselt, aldaar, en P. Brouwer, te Baarn op de 3. voordracht de heeren M. Lagerwey Wz. (aftr. hoogh.) te Amersfoort, A. Kuijer Az. te Hoogland en J. van den Hengel Mz., te Stouten- burg. Uit elke voordracht wordt een hoogheemraad door Z. M. den Koning benoemd. In de memorie van toelichting; die bij de gemeenle-begrooting voor het dienstjaar 1890 behoort, deelen burge meester en wethouders den gemeenteraad mede, (lat du marktmeester, de lieer J. D. Struve, die thans f 100 's jaars geniet, verhooging van jaarwedde heeft gevraagd, omdat aan deze betrekking meer werk zaamheden vei honden zijn dan hij zich had kunnen voorstellen. Die meerdere werkzaamheden zijn een gevolg der in voering van het staangeld op de week markt, na zijne benoeming geschied. Met het oog niet alleen daarop, maar ook op de grootere verantwoordelijkheid van dien ambtenaar en den ijver waarmede hij zijne betrekking waarneemt, alsmede op grond van de meening, welke zij zijn toegedaan, dat dergelijke betiekkingen, wanneer ze waargenomen worden door alleszins vertrouwbare personen, zooals in deze het geval is, ook behoorlijk moe ten worden bezoldigd, stellen zij voor, de jaarwedde vast te stellen op f200. Voor verbetering van zandwegen heb ben B. en W. eene som van f 500 uit getrokken. Tot toelichting van dien post zegt het dagelijksch bestuur Er zijn verschillende zandwegen om en nabij de gemeente, die de hoofdwegen verbinden. Voor zoover ze in de naaste toekomst zouden kunnen worden hoofdverbindingen, is het misschien wenschelijk, geen halve maatregelen te nemen of te wachten tot afdoende maatregelen kunnen genomen worden Andere zandwegen zouden ech ter reeds belangiijk kunnen worden ver beterd door het inbrengen van puin en stukken steen, waarover alsdan steenko len-sintels kunnen gebracht worden. Telkens komen groote pat tijen steen aan de rijks-straatwegen te koop, en die kun nen zeer goedkoop worden gekoeld. Kan men ze niet gebruiken in de onmiddellijke nabijheid, dan worden de kosten zeer verzwaard door het vervoer; kocht nu echter de gemeente die steeneri, en bracht deze ze in die wegen, welke in de on middellijke nabijheid gelegen zijn, zoo kon men successievelijk om de stad den toestand van zeer vele wegen verbeteren. Zonder op eene beslissing omtrent hel aanwijzen van de wegen te willen voor- uilloopen, vermeenen B. en W., dat bijv. de steenen uit den Hoevelakerweg konden gebracht worden langs den Lagen weg de steenen van den Naai derstraatweg naar den vei bindingsweg van dien straat weg met den Vlasakkerweg, of naarden Ouden Soester- of IJsselschen wegde steenen van den Utrechtschen straatweg naar den verbindingsweg van dien straat weg met de Vlasakkers (de Doodeoweg toch zal, hopen zij, als groote verbin- dinsweg meer afdoende verbeteid worden); verder de steenen van den Arnhemschen straatweg naar den Woéstijgerweg, of den verbindingsweg van den Arnhemschen straatweg met den Beekesteinschen weg. Geleidelijk zou men óf zelf die wegen kunnen hard maken óf aan de eigenaren dit overlaten. Gaat de gemeente een ge heel plan voor hard maken van wegen vormen, alsdan kan moeielijk geleidelijk worden gewerkt, en dient men den eenen weg na den anderen daartoe te bestem men. Iets anders is het, wanneer aan B. en W. een crediet wordt toegestaan om naar omstandigheden in deze te han delen. Daarom vragen zij voor liet aan gegeven doel eene som van f500 met bepaling dat gehandeld zal worden in overleg met de commissie van fabricage. Aangezien liet niet in de bedoeling ligt, kostbare grintwegen te maken, vertrou wen B. en W., dal de commissie, die zich tegen het aanleggen van grintwegen heeft verklaard, hiertegen geen bezwaar zal vinden. Dat op zoodanige wijze veel kan verkregen worden, leert de onder vinding. Indien men Iet op het stuk weg van den Heiligenberger-straatweg naar de bleekerijen. alwaar een zeer goede weg verkregen is alleen door het inbrengen van wat puin en sintels ;voorts nagaat hoe het eerste gedeelte van de Ysselsche steeg, alleen op die wijze, is hard ge maakt evenzoo de Beekesteinsche weg en een verbindingsweg van den Hoeve- laker straatweg naar de plaats van den landbouwer E. Wolfswinkel, die aan alle behoeften voldoet, dan gelooven B. en W. met weinig geld, in een betrekkelijk kort tijdsbestek, veel ter verbetering te kunnen doen, vooral wanneer gebruik kan wor den gemaakt van voorkomende gelegen heden. In de eerste plaats zeggen zij het oog te zullen vestigen op die wegen, welke op den legger bekend staan als publieke wegen, en zou men zoodoende misschien gemakkelijker kunnen verkrij gen, dat particuliere wegen op den legger gebracht weiden als openbare wegen. Het zaakrijke, ter lezing zeer aan te bevelen vijftiende jaarverslag der Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin, is heden verschenen. Wij ontleenen daaraan dat er in het afgeloopen jaar 27 werden opgenomen, zoodat het totaal cijfer sedert de oprich ting bedraagt 341, echter was in dat tijdvak vooi**ï08 ouderloozen de hulp der Maatschappij ingeroepen, die gedeeltelijk door verschillende oorzaken moesten worden afgewezen, overigens door dien de middelen der Maatschappij zulks niet toelaat meer wezen op te nemen. Het rapport van de commissie, be noemd tot het nazien der rekening '1888, meld dat de resultaten over 1888 be trekkelijk niet ongunstig waren; de uitgaven bedroegen f 11625,79 de gewone ontvangsten waren - 8761,31 Zoodat er een te kort is van f 2864,48 hetwelk door buitengewone ontvangsten van f2550,70 en uit het in vorige jaren gevormde kapitaal gedokt werd. Het zal onze lezers bekend zijn, dat bovengenoemde Maatschappij, alle weezen, zonder onderscheid van geloofsbelijdenis kan opnemen, daarom wekker, wij ieder op tot lezing van het jaarverslag en vooral tot milde bijdragen. Verkoopiiig van raste goeslcreu. Op Zaterdag 14 September in «de Keizerskroon" op den Hof Amersfooit. Notaris Mr. J. M. RICHKLLE. Een HUIS, waarin broodbak- kery aan den Ham, gemeente Hooglandf2000. 331ste STAITSLOTEKJJ. Vijfde klasse. (Eerste week) Trekking van 16 en 17 Sept. (1400 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen I'rijs tan f lOOO op No. 18801. Prijzen van 1' ÏOO. op No. 4345 en 5381 Prijs van flOO. op No. 3551. Prijzen van f70. 1512, 1518, 1547, 1551, 1570, 1577. 2605, 2643, 2675. 2677, 2680, 3514, 3529, 4314, 6269, 11402, 11406, 11437, 15328, 15371, 1562S, 15665, 16424, •16430, 18748, 18763, 18764, 18836, 18895 en 19702. Te zamen 34 prijzen. Zonder prijs zijn uilgetrokken f 1501, 1521, 1528, 1533, 1539, 1571, 1582, 1588. 2697, 2702, 3539, 3577, 4320, 4325, 4372, 4385, 5301, 5337. 5342, 5354, 5366, 5392, 6261, 6291, 11410, 11429, 15308, 15355, 15368, 15645, 15658. 15675, 16401, 16415, 16416. 16448, 16455, 18735, 18743, 18770, 1877S, 18S2I, 18864, 18867, 18885, 18906. '19703, 2002Q, 20053. 20068, 20070, 20108 en 20681. maar het is zeer moeilijk om beginselen te rechter tijd toe te passen. J. Mij dunkt, dat ze met de vei laging van het vuur-, haven- en tonnegeld wel hadden kunnen wachten totdat Rijk en Provinc ie zich de bevaarbaarheid van de Eern hadden aangetrokken. P. Hoor eens, 'i is lastig alles van pas te maken. Op badplaatsen zie je wel smakelooze, flodderige japonnen van de duurste stoffen en keurige bevallige kleed jes van katoen. J. Precies. Het laatste zou ik ver kiezen. KERKIVIECWS. Ned. Hcrv. Kerk. Beroepen: Te Montfoort, J. Koster, einer. pred. vau Groningen. Te Zevenbergen (N.-B.), I. G. Deur, te Leerbroek (Z.-H.). Te Ilaaksbergeu, H. J. Audré Douwes, te Dwingelo. Bedankt: Voor Stad aan't Haringvliet, door IT. J. Hulseher, te Reeuwijk. Voor Va- rik, door C. L. v. d. Broek, te Heilloo. Voor Venendaal, G. J. van Limburg, te Thamen aau den Ainstel. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Joure, J. E. Dijkstra, te Slicdreclit. Te Lutton, H. Bulder tc Ten Post. Aangenomen: Naar Doesburg, door G. A. Gezeik Meerburg, te Haarlemmermeer. Bedankt: Voor Doorn, door Th. Rispens, cand te Spannum. Jan. Heb je gemerkt, dat de turf goedkooper is geworden sedert de ver mindering van het vuur-, haven- en tonne geld? Piet. Ik? Neen. Maar ze zeggen, dat er voordeel van wordt gelrokken door hen, die groote ladingen hooi, stroo en graan laten komen. Als dat waar is, brengen de meeste ingezetenen wat meer op om enkelen te bevoordeelen. P. Het is zeker een goed beginsel om den bandel van lasten te ontheffen, Woudenberg. De verkiezing van een lid van den raad dezer gemeente is in plaats van den heer C. van Wieringen overleden, is bepaald op Dinsdag den 1. October a.s. In den loop van dit jaar is te San Francisco opgericht de r> Holland California Land Company", welke ongeveer 4000 acres (1600 bunder) land heeft aange kocht in «Merced County" en dit land verdeeld heeft in broederijen van 20 acres ieder, die zij aan Nedeilanders wenscht te verkoopen, in de hoop zoodoende een kolonie te stichten, welke de kern zou kunnen worden vaD een gioote, bloeiende nederzetting van Hollanders in de San Joaquin vallei. De chef de bureau van R. der Neder landsche Rijnspoorweg-maatschappij te Utrecht, heeft zich nabij Vreeswijk door verdrinking van het leven beroofd. Tijdens de uitstcdigheid eener familie te Rotterdam vervoegde zich een jong meisje bij eenige winkeliers aan de Hoog straat en besteldeop naain van «Mevrouw" bij den een eene schaar, bij den ander eene vischkom, bij den derde weer wat anders. Op grond van vroegere onder vinding, waarbij andere dames het zeer kwalijk namen, dat aan hare dienstboden het mondeling bestelde niet was mede gegeven, werd nu aan al die bestellin gen terstond voldaan. Toen dezer dagen de quitantiën werden aangeboden, bleek dat men met eene oplichtster te doen had. Te Montevideo was een aanslag op de geheele Regeering gesmeed. Bij een Te Deum, dat den 25 Aug. gezongen zou word?n, ter inwijding van een nationalen feestdag, zouden 100 nitro-glycerine bom men ontploffen. Het plan werd tijdig ontdekt. De Paus heeft 10,000 frc. gezonden voor de noodlijdenden te Antwerpen. Een geheimzinnige verdwijning wekt in Engeland opzien. De predikant Barfield, te Walsall, die als ijverig unionist druk propaganda voor die zaak maakte en zich Ierland vijandig betoonde, kreeg dikwerf dreigbrieven en dezer dagen het door een vrouwenhand geschreven bericht, dat hij door de «Invincibles" ter dood veroor deeld was, waarom zij hem smeekte de propaganda te staken. Diensondanks ging hij voort en hield o. a. te Londen voordrachten, in welke plaats hem een uitnoodiging gewerd van zekeren Hall, te Kellarney, zich noemen de secretaris van de unionistische league, met verzoek naar Ierland te komen deze brief ging vergezeld van een flinke soin als reisgeld. Barfield vertrok, maar sinds dien tijd vernam men niets van hem. De briefschrijver bleek onbekend te zijn evenals de unionistische league. De zaak wordt natuurlijk streng onderzocht, maar men vreest, dat dit vruchteloos zal zijn. In Russische bladen wordt de dood medegedeeld van eene 104-jarige vrouw, die tot het laatste uur van haar leven volkomen wel en gezond was, in het volle bezit van hare geestvermogens en, onder het gebruik van een kop thee en een vroolijk gesprek met hare nabestaande plotseling den laatsten adem uitblies. Zij was sedert jaren weduwe en laat twee gehuwde dochters van 68 en 73 jaren, benevens een aantal kleinkinderen en achterkleinkinderen na.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2