Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. In navolging der Staatsspoorwegen zullen dezen winter ook in de derde klassen der Rijnspoorwegmaatschappij niet-rookcoupé's aanwezig zijn. Reeds is melding gemaakt van plannen tot oprichting van een zooge naamd volksbadhuis te Haarlem, eene gelegenheid tot het verstrekken van warme baden, tegen een voor ieder be' rijkbaren prijs. De vereenigingen Volks belang en Volksgezondheid hebben daar voor eene commissie benoemd, en deze wendt zich thans tot hare stadgenooten met het verzoek hare pogingen door het geven van geldelijke bijdragen te willen steunen. Het plan is, op het pleintje voor de oude kazerne aan den Koudenhorn, na verkregen vergunning van het gemeente bestuur, een achtkant Lassar's douchebad met 12 kamertjes (3 voor vrouwen en 9 voor mannen), op te richten. Baden zullen worden verstrekt voorloopig tegen 6 cent per bad, met inbegrip van hand doek en zeep, en indien de uitkomslei der exploitatie hel toelaten, zal deze prijs nog lager worden gesteld en de onvermogenden gratis gelegenheid tot baden worden gegeven. De kosten voor eene dergelijke inrich ting bedragen f9000, en deze som stelt de commissie zich voor door vrijwillige bijdragen van corporatiën, fabrikanten en particulieren bijeen te brengen. De commissie bestaat uit de heeren D. de Clercq, voorzitterRoelof Luijten, secretarismr. Willekes Macdonald, penningmeester; H. van den Berg, arts M. J. Hengeveld G.Jz., S. Roog, architect, dr. R. H. Saltet, A. Schagen, J. Swens en C. Witteveen Cz. De heer H. H. Timmer te Amster dam, gesteund dooreenige Transvaalvrien- den, heeft aangekocht het paviljoen der Z. A. Republiek, ingezonden op de we reldtentoonstelling te Parijs. Het plan bestaat,in dit paviljoen op nader aan te ge ven plaats te Amsterdam eene door loopende tentoonstelling te houden van voortbren- selen van genoemd land in de hoop, dat stad- en landgenooten door de aanschou wing er van hun kennis van de Transvaal zullen vei meerderen. Het strikken van lijsters, dat thans ook weer op Tessel in vollen gang is, le vert aldaar eene ruime vangst op. Er zijn reeds duizenden lijsters naar elders verscheept. De prijs is 9ct. per stuk. De heer B. de Vries heeft aan den Haagschen gemeenteraad concessie ge vraagd voor den aanleg van een electri- schen tramweg van Loosduinen naar Scheveningen op zijn naam en dien van den Rotterd. ingenieur, den heer A. Har- tog Az., met recht van overdracht van alle rechten en verplichtingen aan eene eventueel op te richten maatschappij. Er wordt overwogen om het gar nizoen te Leiden van vleesch te voorzien uit de militaire slagerij in de residentie; naar men verneemt, moet het plan be staan, om ook andere naburige garni zoenen op dezelfde wijze vleesch te ver schaffen, een maatregel die waarborgen zal geven voor goed en goedkoop vleesch. Te 's-Bosch, Maastricht, Middelburg enz. werken militaire slagerijen sedert lang met succes. Sedert de plechtige viering van 's Konings 70en verjaardag, op 19 Febru ari 1887, duldt|het volk te Rotterdam niet meer, dat op straat Recht voor Allen wordt uitgevent. Wel tracht van tijd tot tijd een of ander overmoedige socialist dit te doen, maar telkens bekomt 't hem, die het doet, slecht. Meermalen moet de policie de socialistische colporteurs in bescherming nemen. Opde Schiedainsche dijk was Zaterdag een colporteur van Recht voor Allen bezig zijn blad te ven ten. Dat gaf dadelijk een oploopje. Een vrouw nam den colporteur zijn bladen af en stak die, onder luid gejuich der om standers, in brand. Door de tusschenkomst der politie was de colporteur in de gelegenheid het op een loopen te zetten en aan een diacht slagen te ontkomen vDuizende spoorwegwielen hoor ik ra telen," sprak hij in een vlaag van krank zinnigheid, ven honderde locomotieven rollen fluitend en kermend door de lucht. Weg, Serena, van die ijzeren rails, indien ge uw lichaam niet in stukken wilt laten scheuren. Wee mij, de jongste dag is verschenen. De dooden staan op uit hunne graven. Zal mijne geliefde Adolphir.e en mijn ware zoon Jozef mij verschijnen Breng mij te bed, Serena. Mijn lichaam is uitgeput en mijn geest verward." Serena geleidde haren jammerenden vader naar zijne slaapkamer, die wat dieper in het slot gelegen was, zoodat men van daar het woeden vanhetonwe- der minder hooren kon. Daar begroef de baron zijn aangezicht in de kussens van zijne legerstede, en wenkte dal men hem alleen zou laten. Serena keerde naar het woonvertrek terug, en zag met bezorg den blik den weg op van waar Hans komen moest- Wijlen mevr. de wed. J. Tutertien Harmsen te Vriezenveen, heeft vermaakt aan de diaconie dpr Ned. herv. gemeente f 2000, aan de kerkvoogdij der Ned. Herv, gemeente f1000, aan de Vereenigingtot stichting en instand-houding van vrije scholen met den bijbel f-4000. aan de school voor Christelijk nat. onderwijs op het Klooster f1000, aan de Vereenigin van hooger onderwijs op gereformeerden grondslag (vrije universiteit) te Amster dam f1000, aan het weeshuis te Neer bosch f2000, enz. tot een gezamenlijk bedrag van 26.000. De 17. lijst van de elfde jaarcol lecte voor de Scholen met den Bijbel wijst in totaal aan, van 425 loc. comité f71.648.73 Bij koninklijk besluit is benoemd bij het 4e regiment Vesting-Artillei ie to Kapitein, de le Luitenant, D. H. van der Poel, van het le reg. Veld-Artillerie, al hier. De 2. luit. D. C. Graswinckel, van bet 1. regiment vesting-artillerie bij het 1. regiment veld artillerie gedetacheerd is ingedeeld bij de 5. batterij alhier. Door den kapitein J. W. K Ver- wey, comirianJl der 5. batterij van het 1. regiment veld-artillerie alhier, is we gens gezondheidsredenen het verzoek in gediend, om op non-activiteit te worden gesteld. De kapiteins-intendanten J. H. Bak ker, van de le mil. afd. te Amsterdam en S. van den Bent, van de 3e divisie inf. te Breda, alsmede de kapitein-Inge nieur G. J. Blaauw alhier, zijn aange wezen voor eene zending naar Parijs, Zij zullen bij hunne terugkomst een ver slag moeten uitbrengen over alles, wat op de tentoonstelling uit een militair oogpunt van belang is te achten. De WelEerw. Heer J. A. Helper Sesbrugger, Ev. Luth. predikant, heeft toezegging van een beroep ontvangen bij de Ev. Luth. gemeente te Zierikzee, Onze stadgenoot dr. H. J. Reynders leeraar in de latijnsche taal en letter kunde aan het Gymnasium alhier, is tot onrector aan het Gymnasium te Gorin chem benoemd. De Heer A. J. van Munster, ad junct-comrnies le klasse ter prov. griffie var. Utrecht, is den titel van Chef de bureau toegekend. Opnieuw is door Z. M. aan direc trices der naaischool voor prot. meisjes alhier, waaraan verbonden is eene jaar lijksche winteruitdeeling van kleedingstuk ken aan hulpbehoevenden, vergunning verleend tot het houden eener verloting van om niet bijeengebrachte of geschon ken handwerken en andere voorwerpen waarvan de opbrengst zal strekken ten voordeele van genoemde inrichting. Deze verloting zal bestaan uit 1500 loten, te gen den prijs van f 1 het lot, en zal wor den gehouden in den loop der maand December a s. Bij de gisteren gehouden aanbeste ding van ongeveer 1000 hectoliter goede vette grove Rhurkolen (kachelkolen), te leveren ten behoeve der gemeente alhier, waren inschrijvers de bh. J. v. d. Biug en K. Lover, beide voor 89 cent per hec ter. De levering is echter niet gegund Het aantal der voor de ingezetenen ter lezing beschikbare vlugschriften op de Gemeente-Boekerij is met twee ver meerderd. In het geheel vindt men er: 1. I. I. de Rochement. De Strafzaak Verstege. 2. Brentano, Sociale Noth. 3. George, Het Licht der Nieuwe Wereld. Dr. A. Kuijper, Eer is Teer. 5. Mr. W. H. de Beaufort, Tegen Dr. A. Kuijper. 6, Dr. Hermonides, Geen logica in den Haarlemmerhout. 7. Dr. A. Kuijper, On nauwkeurig? (Wordt vervolgd.) Gepresideerd door den heer Jhr. E. van Holthe, die na langdurige ziekte voor het eerst weer aanwezig was, werd heden eene algemeene vergadering gehou den der Afdeeling Amersfoort van de Unie, »eene school met den Bijbel." Tot het doen van benoemingen en het be spreken van eenige punten der Agenda voor de jaarvergadering te Utrecht was deze bijeenkomst in hoofdzaak belegd. Als Bestuursleden werden herkozen de heeren Jhr. E. J. van Holthe, Staverman en Hasper en als Collectanten de heeren W. Ruitenberg en P. N. Koppen. Voorts werden tol Collectanten nog gekozen de heeren G. van de Kamp en R. van de Burg. Jaarverslagen van den Secretaris en den Penningmeester werden uitgebracht. Als afgevaardigde naar de jaarvergade ring le Utrecht werd aangewezen de heer B. S. de Beer. Vaccinedwang en schoolverzuim wer den als punten van behandeling ingeleid door den heer H. Haspers, hoofd onzer Christ, school. Opzichtens het eerste punt meende men geene stappen bij de Re geering le moeten doen, daar opheffing van dien dwang zeer zeker op het regre- rings-program voorkomt. En wat het schoolverzuim aanbelangt achtte men leerplicht niet noodzakelijk. Neemt men toch in aanmerking dat hier bij't Chris lelijk onderwijs, het schoolverzuim, met inbegrip van ziekte slechts 5 a 6 pCt bedraagt, dan heeft het gevoelen alles zins grond, dat het uitoefenen van nog meerderen invloed door onderwijzers en bestuur, op de ouders der schoolgaande kinderen, liet schoolverzuim nog wel en kele percenten zal doen dalen. Onder leiding en met medewerking van den heer B. S. de Beer is hier eei 2'/, cents-vereeniging opgericht, die aan vankelijk veel succés belooft. De vereeni ging, tot wier lidmaatschap reeds velen toetraden, stelt zich ten doel het plaatsen van onvermogende kinderen op de Chris telijke School, het bestrijden der kosten voor orgel en banken in de Nederl. Geref. (Doleerende) Kerk alhier en het ondersteu nen van hel Hospitium der Vrije Univei siteit te Amsterdam. Al dadelijk wordt een aanvang gemaakt rnet het kosteloos plaatsen van leerlingen op de Christelijke school. De belangen van het Hospitium komen pas in aanmer king als voor banken en een nieuw pijp orgel in het Kerkgebouw voorzien is. Uil de aanwezigen op eene eeiste bij eenkomst weiden 3 Bestuursleden en 3 Agenten benoemd. De laatsten tot het incasseeren van toegezegde gelden en het aanwerven van nieuwe leden. (Oranjevaan) In de j.l, Maandagavond gehouden vergadering der Afdeeling Amersfoort van het Nederlandsch Werkliedenverbond Patrimoniumwerd besloten pogingen te doen, om bij genoegzame deelneming, aan die leden, welke zulks verlangen, en wel voornamelijk aan timmerlieden, met selaars en aanverwante vakken, onder richt in het bouwkundig teekenen te doen geven. Voor de jaarvergadering, welke in No vember a.s. te Amsteidam zal worden gehouden, was van een der leden het navolgende voorstel ingekomen: «Patri monium" wende stappen aan, lot heiliging van den rustdag door aan de regeering een verzoekschrift te zenden, waarin aangedrongen wordt, op de zoo noodige en gewenschte sluiting der winkels, her bergen, café-chantants en schouwburgen, op den dag des Heeren, ingaande des Zaterdagsavonds om 12 uur." Besloten werd om genoemd voorstel op de Agenda voor de jaarvergadering te plaatsen. Maandag den 21. dezer zal in Ami- citia door het Amsterdamsche Tooneel- gezelschap Gebr. A. van Lier worden op gevoerd Zenuwachtige Vrouwen, nieuw blijspel in drie bediijven naar het Fransch «Les femmes nerveuses", welk stuk den grootsten bijval in verschillende groote steden ondervond. Tot slot zal gegeven worden »Per Expresse een vroolijk blijspel in een bedrijf. Door de rechtbank te Utrecht werd behandeld eene zaak wegens bedriegelijke bankbreuk, door het onttrekken van goe deren aan den boedel en het niet verant woorden van al de baten, waarvoor te recht stond W. v. G., 29 jaren, gefail leerd broodbakker, geboren te Amersfoort, wonende te Hoogland. In deze zaak wa ren een tiental getuigen gedagvaard. Het eerst werd gehoord de heer M. L. Celosse, procureur te Amersfoort, die als curator in het faillissement met de in ventarisatie van den boedel op 9 Juli jl. was belast. Uit diens verklaringen bleek, dat bekl. hem had verklaard, dat hij voor het inventariseeren alles naar behooren had opgegeven, en dat hij een som van f100 had geleend van de personen van Velthuizen en E. van den Hoek, te Amersfoort, die voor eene waarde van f500 in mindering van schuld aan goe deren van hem hadden overgenomen; later bleek het, dal deze opgave valsch was, dat genoemde personen geen gelden van bekl. hadden te vorderen en dat bekl. bovendien een groot gedeelte van zijn boedel aan den inventaris had onttrok ken, die bij genoemde personen en bij den persoon van H. van Wee waren ge borgen. Bekl. maakte veel misbruik van sterken drank, waartegen get. hem her haaldelijk had gewaarschuwd, en waaraan hij diens achteruitgang in zijne zaken toeschreef. Bekl., door den president on dervraagd, erkende op aanraden van Velthuizen en van den Hoek de goederen aan hen te hebben afgegeven en dat de gefingeerde schuld was voorgewend; dat hij bedriegelijke opgaven 'deed aan den curator ten einde de schuldeischers in hunne rechten te kort te doen; dat hij later, toen hij wantrouwen meende te hebben tegen genoemde personen, eenige goederen bij van Wee bracht, ten einde zeker te zijn, dat hij ze terug kreeg, ter wijl hij wist, dat wanneer ze bij den in ventaris werden gevoegd deze ten bate van de schuldeischers zouden worden verkocht. Hij had eenigen tijd bevorens aan van den Hoek medegedeeld, dat hij vele schulden had, waarop deze had ge- egd, dat hij bekl. wel zou redden. Naar de middelen voor die redding had bekl. op dit oogenblik niet gevraagd, doch later bleek hem, dat die bestond in het ont trekken van goederen aan den boedel. Verder bleek nog, dat bekl. eene schuld had van 12000, waaronder niet de onwaar opgegeven post van f1000 was begre pen; dat bekl. genoegzaam was ontwik keld om te kunnen weten, dat hij iets deed, wat hij niet mocht doen. De goederen werden later door den rijks veldwachter Bekkers in beslag genomen. De verklaringen van den get. Veldhui zen, voerman en landbouwer, waren zeer onbestemd er bleek uit, dat hij met get. van den Hoek de losse goederen van den inboedel zou koopen voor f500; dat de goederen 's morgens om half 4 ure zou den worden gehaald, en in zijne schuur geborgen later zouden de goederen worden verdeeld. Van het afgeven eener schuldbekentenis door bekl. wist get. niets; wel was hem eene dergelijke ver klaring voorgelezen, maar get. begreep dadelijk, dat deze zaak niet in liet reine washij vond dit alles zeer vreemd. De verklaringen van E. Van den Hoek, vrachtrijder en stalhouder te Amers foort, kwamen in hoofdzaak met die van den vorigen getuige overeen er bleek nog uit, dat bekl hern had gezegd, dat een zijner schuldeischers het hem lastig maakte en dat hij bevreesd was, dat hij in staat van faillissement zou worden verklaard, waarom hij getuige verzocht, zijn boedel bij hem weg te halen, daar die anders zou worden verkocht en de opbrengst daarvan ten bate der schuld eischers zou komen. Get. ei kende te heb ben gezegd, dat hij bekl. zou redden, waarmede hij bedoelde de goederen aan den inboedel te onttrekken, waartoe met Velthuizen afspraak werd gemaakt, die de goederen liever wenschte te koopen, waartoe dan ook besloten werd, onder voorwaarde, dat bekl. de goederefi weer terug kon krijgen, wanneer hij zulks ver langde. Bekl. gaf hem een schuldbeken tenis van flOüO, ofschoon hij hem die niet schuldig was deze zou volgens af spraak later in den faillieten boedel wor den gebracht, om zoodoende dat geld aan de schuldeischers te onttrekken. Get. had de schuldbekentenis zelve geschreven, deze werd door Van Ginkel geteekend, en met het bestaan daarvan de heer Ce- losse als curator in kennis gesteld. Later haalde get. f 1000 uit zijn kabinet, waar van Velthuizen f500 ontving, die dit geld, evenals bekl. Van Ginkel, die ook f500 had ontvangen, hem dadelijk weder terugbetaaldehij meende door deze schijnmaatregel gedekt le zijn. Bekl. hield vol, bat Velthuizen en Van den Hoek alles op touw hadden gezeten dat hij er onnoozel was ingeloopen. Uit de verklaring van H. Van Wee bleek, dat hij op verzoek van bekl. ver schillende goederen voor deze bewaarde, hetgeen door bekl. werd bekendhij had dit gedaan met de meer genoemde be doeling, terwijl verder nog bleek, dat kort voor het faillissement een groot ge tal takkebossen, 205 stuks, door bekl. naar den schilder Van Rossum werden vervoerd waarvoor eene schuld van f 17 zou worden gedelgd. Na het getuigen verhoor werd de bekentenis van bekl. voor den rechter-commissaris voorgelezen waaruit bleek, dat hij had verklaard een gedeelte van den inboedel aan den in ventaris te hebben onttrokken, waartoe hij de hulp van Van den Hoek had in geroepen, van wien hij had gehoord, dat deze zulks meermalen had gedaan. Bij deze voorgelezen veiklar.ngen bleef bekl. volharden. Hel O. M., waargenomen door mr. N. De Ridder, noemde het een wereld van ongerechtigheden, die uit de verklaringen der getuigen was aan het licht gekomen, ten einde de schuldeischers aan het hun toekomende te onttrekken. Uit alles bleek dat bekl. niet de minste was, die in deze knoeierijen de hand had en het stond vast, dat hij zich aan het bepaalde bij art. 341 van hel strafwet boek had schuldig gemaakt. Het O. M. stond in den breede bij de verschillende feiten stil. De verklaringen van den bekl. voor den rechtercommissaris waren door die van de getuigen ter terechtzitting vol doende aangevuld, en het O. M. meende daaruit te mogen afleiden, dat bekl's be wering, als zoude hij tot de gepleegde misdrijven zijn aangespoord, ten minste in twijfel kon worden getrokken. Al de feiten aan bekl. ten laste gelegd en die overtuigend en wettig zijn bewezen, kon den als een feit, bedriegelijke bankbreuk worden saamgevat. Het O. M. verzocht de veroordeeling van bekl. tot eene ge vangenisstraf van één jaar en zes maan den. De verdediger van bekl., mr. M. J. van Oosterzee, advocaat te Utrecht wees op de volledige bekentenis van bekl.; hij had niet getracht de justitie te mis leiden. Daarenboven waren al de goede ren weder aan den boedel teruggekomen, weshalve pleiter op eene mindere straf voor den bekl. aandrong. Uitspraak in deze zaak Maandag 21 October a. s. Lijst der brieven geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort, over de 1 helft der maand Sept. '89. 1. C. Filippo, Ermeloo, 2. G. Kooistra Hage. 3. P. Roeters, 4. Setter, Haarlem, 5. Mej. de Winter, Maastricht. 6. D. Prinsen, Van Hoevelaken: 7. J. T. Wakker, Van Woudenberg: 8. De Man, Utrecht. Briefkaarten. 1. J. v. Dommelen, (lage 2. J. Peters, id. Naar Engeland 1. Cook, Londen. 331ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. (Vierde of laatste week.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfooit zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs vau f200 op No. 5346. Prijzen van f70. 2664, 2688. 3524, 3576, 4323, 5315, 5329, 5845, 15326, 15342, 15352, 15621, 15672, 16431, 16479, 18800, 18878 en 20139. Te zamen 19 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 1514, 1560, 1562. 1599, 2604, 2656, 2659, 2667, 3505, 3526, 3592, 4304, 4332, 4378, 4392, 5314, 5339, 5341, 5376, 5818, 5821, 5844, 6292, 6297, 11425, 11440, 15312, 15322, 15325, 15345, 15605, 15648, 15666, 15692, 16411, 16434, 16445, 16450, 16460, 18733, 18755, 18757, 18806, 18818, 18823, 18841, 18869, 18874^18950, 20006, 20011, 20023, 20039, 20044, 20057, 20136, 20624, 20673, 10676 en 20688. Jan\ 'tis met de werkstaking te Rotterdam maar goed afgeloopen. Piet. Bedoel je, dat er geen oproer en bloedstorting bij te pas is gekomen. J. Dat ookmaar vooral, dat er door bekend is geraakt, hoe tusschenpersonen voor een weinigje bemoeiing een groot deel van 't geld in den zak staken, dat door den arbeid der werklieden werd verdiend. P. 't Was het oude liedje, dat de paar den, die de haver verdienen er niet van krij gen. J. Dat liedje begint te verouderen. Goedschiks of kwaadschiks zal op den duur de arbeid meer in aanzien moeten komen en beter betaald worden. P. Met je verlof. Je dient dan te zeg gen goede degelijke arbeid, want de lui aards, treuzelaars, knoeiers en sukkels, die nog al te veel met de vlijtigen, voort varenden, bekwamen en gevatten op één lijn worden gesteld, houden de noo dige maatschappelijke hervormingen te gen. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Sirjansland, W. Huls bergen, cand, te Hattem. Naar Menaldum, H. Teijkes, te Hoogeveen. Naar Cats, D. Jacobson, cand. te 's-Hage. Naar Muiden, J. L. Pierson, te Halle. Naar Reenen, G. W. A. de Veer, te Middelburg. Naar Zaam- slag. W. S. Meerburh, te Kethel. Naar Opperdoes, D. van Henvaarden, te Diepen veen c. a. Naar de Meern, N. Warmolts Nz. te Seksbierum. Aangenomen: Naar Zegveld, door W. E. Noordink, te Groote Lint c.a. Naar Borger, door D. Eilerts de Haan, cand. te Benningbroek. Bedankt: Voor Haskerhorue c.a. door I. Brandsma, te Ilaarloo. Voor Buurmalsem, door N. P. Fockens, te Schelluinen. Ned. Ger. Kerk doleerende Beroepen: Naar Koudekerke(Zeeland), A. Middelkoop, te Nijkerk. Een werkstaking onder bierdrinkers. De sociaal-democraten te Berlijn staan op gespannen voet melde bierbrouwerijen. De verschillende sociaal-democratische vereenigingen weigeren het bier te drin ken van die brouwerijen, welke hunne lokalen niet tot het houden van vergade ringen willen afstaan, en de kroeghouders en winkeliers zijn dientengevolge genood zaakt, het bier dezer brouwerijen af te schaffen, waardoor zij deze groot nadeel doen. In een der straten te Meppel wapper de de driekleur uit een der huizen; de reden van dit vreugdebetoon was, dat de naaste buren gingen verhuizen. Te Utrecht, waar evenals aan de andere universiteiten het groenloopen voor de novitii der universiteit wederom in vollen gang is, werd aan de Ganzen markt een der slachtoffers dier traditie door eenige studenten bevolen, om een oude vrouw, die aldaar liep, eene kus te geven, dat het klapte. Deze opdracht scheen den novitius maar weinig naar den zin; althans hij draalde wat lang. Het vrouwtje vernomen hebbende of gis sende wat er moest voorvallen, keerde zich om en maakte een einde aan den innerlijken tweestrijd van het jonge

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2