NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad DE ERFGOEDBEZITTER, UTRECHT EN GELDERLAND. No. 85. Woensdag 23 October 1889. Achttiende jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Fe u i 11 e t o ii. 4MERSF00RTSCHE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden ƒ1.Franco per post door het geheele Bijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 1 6 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De heer Havelaar, Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, is be noemd tot grootkruis in de orde van de Leeuw en de Zon van Perzië. De studentenafdeeling van het Wil lemsfonds te Leiden heeft ten behoeve van de noodlijdenden te Antwerpen eene inschrijving bij burgers en studenten ge opend, ten gevolge waarvan zij in staat was, de som van f 646.72 aan den voor zitter der Holl. Club te Antwerpen te doen toekomen. In deze som is begrepen een bedrag van f 100, zijnde de opbrengst eener door eenige Leidsche jonge dames geor ganiseerde loterij. Het nieuwe contract betreffende de exploitatie der Staatsspoorwegen, zal, naar men ons mededeelt, indien bet door de StatenGeneraal wordt bekrachtigd, den 1 Mei 1890 in werking treden. In het 3e kwartaal werden bij het koloniaal werfdepot aangenomen 118 Nederlanders en 94 vreemdelingen, w. o. 20 Duitschers, 63 Belgen, 3 Zwitsers, 2 Franschen, 5 Luxemburgers en 1 Oostenrijker; terwijl van de verschillende korpsen van het leger hier te lande 100 onderofficieren en minderen werden over genomen en wel 74 van de infanterie, 24 van de artillerie en 2 van de genie. Aan deze personen werd f79,640 aan handgelden uitbetaald. In de le categorie zijn begrepen 1 opzichter 3e kb, le serg.-schrijver, 1 serg.-werkman van de genie en 19 mili ciens, die voor 2 jaar gedetacheerd wer den, en in de 2e categorie 1 soldaat schrijver en 12 miliciens, die eveneens voor 2 jaar gedetacheerd werden. Naar Oost-Indië vertiokken in dat kwartaal 7 detachementen, sterk 16 officieren, 23 onderofficieren en 250 korporaals en manschappen, terwijl 8 officieren en 1 opzichter van de genie afzonderlijk vertrokken. Naar Suriname vertrokken 7 soldaten. Uit Oost-Indië keerden te Harderwijk terug 1 korporaal, 1 soldaat en 20 mili ciens en uit West-Indië 6 soldaten. Men schrijft uit Rheden Zondag jl. hoorde men in de bosschen van hel landgoed de Heuven alhier een ongeregeld vuren, als was men bezig met scherpschieten. Het bleek, dat jongens, die in deze en in de omgelegen bosschen nog herhaaldelijk patronen (gevulde losse) vinden, soms bij heele pakken te gelijk, een vuur hadden aangelegd in een kuil op een open plek. Daarin werden de patronen vei brand, wat telkens een kolos salen slag veroorzaakte, die door de bos schen werd weerkaatst. Het is waar schijnlijk, dat bij de jongste manoeuvres sommige soldaten zich onder der. marsch van die pakjes patronen hebben ontdaan, om wat minder te behoeven te dragen. Maandag werden aan het Centraal station te Amsterdam niet minder dan 23.400 perronkaartjes verkocht. Het ge drang in de vestibule, om het kaartjes loket, was zóó groot, dat zes agenten en een brigadier niets konden uitrichten. Op een gegeven oogenblik werd een der agenten boven op het loket gebeurd en de brigadier tegen een pilaar gedrongen. Het geregeld queue maken zij bet publiek aanbevolen. In het geheel werden tot nutoe 90.000 perrorikaartjes verkocht, wat voor het ambtenaarsfonds de niet onbelangrijke som maakt van f2250. De heer du Toit, superintendent voor onderwijs der Zuid-Afrikaansche Re publiek, is met zijn gezin Zaterdag naar België vertrokken. De heer du Toit zal van 19— 26 te Antwerpen toeven, waar den 21en in den Vlaamschen Schouwburg eene gala-voor- stelling te zijner eere wordt gegeven. Op den 27en is een bezoek aan het Willems fonds te Gent bepaald, terwijl hij van 28—31 te Brussel zal vertoeven, om daafrta weder naar Nederland terug te keeren. In het begin der volgende maand zal de heer du Toit te Utrecht spreken. Men schrijft uit Delft aan de Avondpost «Onlangs bracht de eenige afstamme ling in de rechte linie van Hugo de Groot, jonkheer Cornets de Groot van Kraayen- burg te 's-Gravenhage, een bezoek aan den grafkelder in deNieuweKerk alhier. Hij bevond toen, dat de lijkkisten in zeer slechten toestand verkeerden. Onder leiding van den heer D. Houtzager alhier werden de oude kisten voor nieuwe ver wisseld en de kelder gerestaureerd. Vrij dag had in tegenwoordigheid van den afstammeling, burgemeester en Wethou ders dezer gemeente en den president kerkvoogd, nadat de kist met de over blijfselen van Hugo de Groot behoorlijk was verzegeld en proces-verbaal van een en ander was opgemaakt, de bijzetting weder plaats. De kist was versierd met een tweetal kransen en met linten in rood, geel en zwart, zijnde de kleuren van het geslachtswapen. Naar men verneemt, bestaat het voornemen om na de ontruiming der Ommerschans het gesticht voor een rijks- krankzinnigengesticht in te richten. De ministers van binnenlandsche zaken en van justitie worden er eerstdaags ver wacht om een onderzoek in loco in te stellen. De gemeenteraad van Nijkerk heeft besloten aan Ged. Staten van Gelderland ingevolge art. 121 der gemeentewet, machtiging te vragen om met de gemeen tebesturen van Barneveld en Ede te on derhandelen over den aanleg van een locaal-spoorweg Nijkerk-Barneveld-Ede, ten einde zoodoende eene aansluiting te verkrijgen tusscheu die drie gemeenten en de Nederl. Rijn- en Centraalspoorwe- gen. Te 's Bosch had verleden een hu welijk plaats onder bijzondere omstan digheden. Eenige jaren geleden vertrok J. S. als landbouwer naar Amerika, met achter lating van zijn huisvrouw. Daar kreeg hij kennis aan een meisje, dat hij trouwde, zonder haar mede te deelen, dat hij reeds gehuwd was. Toen hij naar het vaderland was terug gekeerd, waar zijn eerste vrouw nog in leven was, kreeg de zaak ruchtbaarheid en werd hij tot 5 maanden gevangenis straf veroordeeld, die hij thans ondergaat. Middelerwijl nu is zijne eerste vrouw gestorven, en Zaterdag trouwde hij volgens de wet met de vrouw, die hij uit Ame rika meebracht. Hij werd uit de gevan genis naar het stadhuis geleid. De man is 70 en de vrouw 27 jaar oud. Te Barneveld wordt dezen winter, dank zij den krachtigen steun van den burgemeester, den heer A. \V. J. J. baron v. Nagelt weer een cursus gehouden in landbouwkunde. Vorige jaren maakten een aantal jeugdige landbouwers hiervan met graagte gebruik. De voordrachten worden gehouden door den heer R. Adama. hoofd eener school. Tot nu toe bestond voor korporaals der infanterie, van het leger hier te lande, die een voldoend examen voor sergeant hadden afgelegd, doch wegens gebrek aan plaatsing niet konden worden aangesteld, gelegenheid om in dien nieuwen graad over te gaan bij het leger in Oost-Indie. Daar thans bij dat leger een overcompleet van Europeesche onderofficieren is, is die bepaling ingetrokken, zoodat de bedoelde korporaals niet dan in hun graad bij het Indische leger kunnen overgaan. Ongeveer 140 firma's wonende te Deventer, hebben op verzoek van de commissie van toezicht op de scholen van lager onderwijs verklaard, dat zij alleen die personen beneden den leeftijd van veertien jaar in hun dienst zullen nemen die voorzien zijn van een getuigschrift, afgegeven door het hoofd eener school, waaruit blijkt, dat zij behoorlijk gebruik hebben gemaakt van de gelegenheid tot het ontvangen van lager onderwijs. De heer W. A. Scholten, te Gro ningen, heelt thans voor de achttiende maal de som van f 1000 geschonken voor het verschaffen van warme spijzen ge durende den winter aan de leerlingen der scholen voor on- en minvermogenden aldaar. In het begin van den zomer werd te Duiken, niet ver van onze grenzen, een moord gepleegd op een jong meisje. Daarvan werd een leidekker, Klónisch, verdacht, op grond vooral, dat hij zelf zijne daad zou bekend hebben aan een Hollandsch huzaar te Venlo, op den avond van den tweeden Pinksterdag. De vermoedelijke dader werd te Am sterdam aangehouden en opgezonden naar Dusseldorf. Verleden Donderdag werd daar zijne zaak behandeld, maar nu ver klaarde de beschuldigde, dat hij de be weerde bekentenis aan den huzaar te Venlo niet had kunnen doen, omdat hij zich in den nacht van 10 op 11 Juni in de prov. Utrech' bevond en o. a. een lo gement te Utrecht had bezocht terwijl hij tusschen Utrecht en Wageningen, waar een tramlijn over den weg loopt, den nacht had doorgebracht in een lo gement. Van den houder en de houdster dier beide logementen beschreef hij het voorkomen. Uit een door de Nederland- sclie politie ingesteld onderzoek is ge bleken, dat werkelijk dien nacht in eene herberg te Rhenen een man heeft door gebracht uit Duiken Drulken schreef de herbergier wiens naam ongeveer met dien van Klönisch overeenkomt en die als zijn beroep dat van «dekker" op gaf. De logementhouder heeft zich op ver zoek naar Dusseldorf begeven, teneinde omtrent de identiteit te getuigen. Is de man dezelfde, dan kan hij op den aan gegeven datum niet te Venlo zijn geweest, om aan den soldaat de beweerde beken tenis te doen. Hij zou daar echter, naar de Arnh. Ctbericht, ook door anderen gezien zijn, terwijl ten aanzien van den dag niet wel eene vergissing kan plaats hebben, daar de datum viel op tweeden Pinksterdag. Volgens een ander bericht is Klönisch door de jury vrijgesproken. Terwijl eergisterenmiddag in de Schotsche zendingskerk te Amsterdam het rectoraat van de Vrije Universiteit zou worden overgedragen bleef een dei- aanwezige toehoorders plotseling dood. Algemeene ontsteltenis wekte dit droeve voorval. Een tweetal doctoren, die den ongelukkige onderzochten, konden niet anders dan den dood constateeren. De vóór 4 weken voltoo-'de toren op de St. Nicolaaskerk te Venlo wordt thans weder afgebroken, omdat hij zóó onrustbarend overhelde, dat er vrees voor omvallen bestond. Ook de toren der groote St. Martineskerk toont vele groote scheu ren. Bij «liet Nederlandsche tooneel" is in studie een oorspronkelijk tooneel- stuk van den heer Van der Aa, oud hoofdredacteur van de Tijd, schrijver van «een ministerieele crisis", getiteld: «Ca sus Belli". De brief- en telegrambesteller K. P. te Warfum, die vóór vier jaar als zoo- EEN VERHAAL DOOR GÜSTAAF WIERITZ. 37) Hans sloeg de beide handen voor zijn doodsbleek gelaat. Hij zuchtte hoorbaar en tusschen zijne vingers parelden tranen. Maar zijn mond bleef stom. «Daar gij mij niet aDtwooidt," sprak Serena, «moet ik, het meisje, de rol van den man op mij nemen, en tegen alle gebruik tot u zeggen dat dat ik" een plotseling snikken verstikte voor eenige oogenblikken hare stem dat ik u liefheb, boven alles liefheb I" Haar naaiwerk was haar uit de handen gevallen, en zij hield ze krampachtig saamgevouwen. Hans trok zijn handen van zijn brandend gelaat weg, en omvat te daarmede 't hoofd van Serena. «Mijn God I" riep hij buiten zich zeiven uit, «is het mogelijk Is 't geen droom OI ik gelukkige 1 Ik onwaardige I" Hij drukte een langgerekten kus op hare rozenlippen. «O kon ik nu sterven sprak Hans in vervoering. «Hoe zalig zou mijn dood zijn." «Dat is een slechte wensch," gaf zij hem op verwijtenden toon ten antwoord. «Hoe Op hetzelfde oogenblik dat wij elkander hebben gevonden, zoudt gij mij weder willen verlaten Mij uw verlies mijn leven lang willen doen beweenen Schaam u wat, Hans I" «Ach I ik weet niet, wat ik in mijn verrukking spreek zoo verontschuldigde hij zich. «Maar," en hij nam Serena's kleine hand in de zijne, «heeft dit handje wel overwogen dat zij het aan een weg- geloopen directeur-oeconoom wil schenken, die niets anders in de wereld bezit, dan een braven, eerwaardigen vader >En een hoofd," voegde Serena er bij, «dat meer waard is dan eene uitgestrek te bezitting. Hebt gij vergeten, dat uw verstandig hoofd de handen niet eens meegerekend de inkomsten van onze bezitting verdubbeld heeft? Ge zult ook niet langer leegloopen, dan tot uw been geheel beter is, en gij er weder goed gebruik van kunt maken, want dan be noem ik u tot directeur en beheerder mijner goederen, waarmee ik mijn voor deel hoop te doen. Mijn goede moeder heeft mij eenig vermogen nagelaten, dat, gevoegd bij het geld dat uit de inkomsten van het landgoed overgebleven en voor mij is belegd, voldoende zal zijn om er eenvoudig van te leven. Daargelaten nu nog dat mijn vader met den dag zijn verstandvermogens meer en meer terug krijgt, terwijl het niet meer lang zal duren dat hij het bestuur over het ei gendom zelf op zich zal kunnen nemen en hij u tot zijn hulp kan aanstellen. Daarbij, mijn lieve Hans, zult ge mij toch in zooverre hebben leeren kennen dat ik geen aanspraak maak op kostbare en schitterende genoegens, dat ik niet van opschik houd, van nutteloozen sier, van bals, van onnoodige badreizen, van spel of andere «edele" hartstochten. Oik ben er zeker van, we zullen te zamen zeer genoegelijk buiten leven. Gij melkt de koeien," bij deze woorden lachte Se rena schalks, «en ik maak boter en kaas. Willner wordt onzen boekhouder en zijn vrouwtje rijdt met onze producten naar de stad ter markt." «Dat is een steek op mij," sprak Hans, «dien ge met een kus moet goed ma ker.." «Omdat alle goede dingen in drieën moeten bestaan," antwoordde Serena, terwijl zij aan zijn verlangen voldeed. «Den eersten kus gaf ik u, toen ik in doodsangst verkeerde en u levend uit het bosch zag brengen. De tweede was de verlovingskus, en de derde is nu eigen lijk overvloedig. Maar, slechte Hans, als dat onweder niet tusschenbeiden ware gekomen, en ik tegen alle regels in, niet als minnaar was opgetreden, dan zou die pijnigende verhouding tusschen ons nog niet geëindigd zijn." «Ach Serena indien gij geweten hadt, welk een zwaren strijd het mij gekost heeft, u niet dagelijks mijne eindelooze liefde te bekennen Hoe zou ik mij met uw bezit hebben durven vleien, daar de edelste, schoonste en rijkste mannen naar uwe hand dongen «Gij zinspeelt daarmede op Audigast," hernam Serena. «Ik draag hem groote achting toe, en ik zou hem misschien boven allen de voorkeur gegeven hebben, indien ik niet nu ik zal 't maar rond uit zeggen u niet had leeren kennen. Het menschelijke hart met zijne neigin gen, blijft toch altijd een raadsel Ook zult ge het met mij eens zijn, dat we op wonderbare wijze tot elkander geko men zijn en hierin herken ik de hand der Goddelijke Voorzienigheid die ons voor elkander bestemd heeft." «Ik stem dit gaarne toeMaar mijn geluk schijnt mij nog altijd te groot toe, dan dat het wezenlijk en van duur zou kunnen zijn. Want ach wat zal uw va der van onze verloving zeggen «Hij zal er zijn zegen over uitspreken," gaf Serena ten antwoord. «Reeds lang heeft hij u als zijn zoon beschouwd, en hij zal er zich over verheugen, nu gij het inderdaad wordt. Denkt gij dan dat ik u mijne liefde zou hebben hekend, als ik daar niet verzekerd van ware ge weest 1" De beide gelieven geleken op een diep water dat lang had stilgestaan, maar nu eens de dam daaj-voor doorgebroken was, zich met volle stroomen uitstortte er. dar tel ruischend de lang ontbeerde vrijheid zocht. Hoe was de anders zoo ernstige, ingetogene, en eerbiedwekkende Serena plotseling in een vroolijk, plaagziek en dartel kind herschapen, dat zich nu voor den langen dwang schadeloos stelde, en zich aan haren minnaar van eene hem nog onbekende doch, wél is waar, van de liefste zijde kennen deed. Zoo ook was Hans geheel en al ver anderd. Bij hem was de liefde een zonne straal geworden, die de koude Memnon's- zuil vei warmde. Zooals Serena voorspeld had, was haar vader zeer verheugd toen hij de verloving van de geliefden vemarn en tegelijk met zijn zegen schonk hij hun van ganschcr harte zijne toestemming. Nu zag men op

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 1