NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. iagdalena's Eed. No. 93. Woensdag 20 November 1889. Achttiende jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. FEUILLETON, AMERSFOORTSCHE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden ƒ1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 1 6 regels 0,40 iedere regel meer B Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Uit Algiers wordt geheel onver wacht het bericht ontvangen van het overlijden van mr. Leonard Eduard Bosch, den vroegeren eigenaar en hoofd redacteur van het «Utrechtse!) Dagblad" die met echtgenoot en dochter daar ver toefde, en naar men mededeelt, tenge volge van een hem overkomen ongeluk, zeer spoedig gestorven is. Door de uitgevers van het Gedenk blad Holland-Antwerpen, de firma van Ditmar Co. te Utrecht, werd jl. Vrij dag een bedrag afgedragen van 5000 francs, zijnde de netto opbrengst van de uitgave van genoemd blad en bestemd voor de noodlijdenden door de ramp te Antwerpen. De nieuwe directeur-generaal der Staats spoorwegen, de heer J. L. Uluijsenaar, zal het onder den heer Vrolik tot stand gekomen premie-stelsel, op het verbruik van bureau-behoeften, afschaffen. Ook wordt er over gedacht, de maxima der mindere bezoldigingen te verhoogen. De brug over de Zaan te Wormer- veer nadert hare voltooiing. Den 23sten dezer maand moet zij gereed zijn. Ofhet werk tegen dien datum werkelijk zal kun nen worden opgeleverd, valt nog te be twijfelen. Zeker is 't, dat de opening voor het publiek verkeer feestelijk zal zijn en door hooge autoriteiten zal worden bij gewoond. Het gemeentebestuur stelde f400 beschikbaar; er ging deze week eene lijst ter teekening rond en binnen korten tijd kon men op f 1200 voor mu ziek en vuurwerk rekenen. Twee boerenplaatsen met 72 hec taren land in de gemeenten Beemster en Beet9, behoorende tot de nalatenschap van Mejonkvrouwe M. M. Snoeck van Loozen hebben in publieke veiling opge bracht f200,250. In een zeer druk bezochte verga dering der kiesvereeniging «Vooruitgang" te Haarlem is, in strijd met het gevoelen van het bestuur, na een langdurig debat, de volgende motie aangenomen, door den heer A. Merens Sr. voorgesteld«de kiesvereeniging enz., acht het in het be lang van het Nederlandsche volk, dat de Eerste Kamer hare goedkeuring aan de wet onthoude", met meerderheid van stemmen aangenomen. De heer Farncombe Sanders lid der Tweede Kamer, uitgenoodigd om aan hel debat te komen deelnemen, had, in een uitvoerig schrijven zich verontschuldigd, wijl hij dergelijk optreden een ernstig gevaar achtte voor den regelmatigen gang onzer Staatsinstellingen, en voor de goede verhouding tusschen de beide Kamers. De minister van justitie heeft zijn besluit, waarbij het dragen van de bonds- en dienst-medailles, uitgereikt door het hoofdbestuur van den algemeenen Nejer- landschen Politiebond, aan rijkspolitie ambtenaren, leden van den bond, wordt verboden, in dien zin gewijzigd, dat het niet geoorloofd zal zijn, in dienst die medailles te dragen. Buiten dienst zal het vergund zijn. Een groote soldatenkrijgsraad ge houden in de zaal in de Gerard Dou- straat, te Amsterdam was eergisteren- ochtend hetgene waarbij kommandant Herb. H. Booth, een zoon van den be kenden generaal, in het Leger des Heils optrad. In een stampvolle zaal. waarin een inderdaad net publiek uit alle standen was samengestroomd, zoodat geen hoekje onbezet bleef, deed de kommandant, wien groote roode lettters op witte doeken een «Welkom" toeriepen, zwaaiende met de unieformpet en onder den kreet Hal leluja waarop het publiek meteen Amen antwoordde, zijn intrede. Herbert Booth is een slank gebouwd man, in de kracht des levens, met fraai gevormde gelaats trekken en oogen, die tintelen van geest drift. Hij heeft een zoetklinkende, zachte stem, die zich echter orider het spreken langzamerhand uitzet en wel in staat is eene dweepzieke schare mede te sleepen. Dadelijk na het welkomslied dat hem was toegezongen, waarbij de gevierde kommandant zelf de harmonica bespeelde en een gebed voor hem was opgezonden ging hij zelf de schare voor in den ge- bede om toen een rede te houden welke de staf-kapitein Schoch voor hem uit liet Engelsch vertaalde en die uit de aanwe zigen tal van Halleluja's en Amen's deed oprijzen. Overigens was de samenkomst gelijk aan dien, welke alhier meer plaats hadden. Maandag avond te 8 uur is er in den «Heilstempel" op het Rapenburg een groote demonstratie, waarin Her- bert Booth wederom zal optreden. De schr. der brieven uit 's-Hage in de Zw. Ct. blijft gelooven, dat de aan neming der onderwijs wet verzekerd is behoudens niet te voorziene afwezig heden natuurlijk. Een lid der 1. Kamer, zelf beslist tegenstander, verklaarde hem vast op de aanneming te rekenen. Komt dit uit, dan is hierbij de invloed van de hoogleeraren Fruin, Buys en N. G. Pier- son zeker niet te miskennen. Natuuilijk moest het advies van zulke hoogst be kwame mannen indruk maken, waar de Eerste Kamer, geheel tegen de gewoonte in, verlokt zou worden de ernstigste cri sis, die Nedeiland na '48 nog zou ge kend hebben, te doen ontstaan. In de Tweede Kamer is thans elec- trisch licht aangebracht. Voorloopig heeft men het gaslicht er nog bijgehouden voor het geval er eens iets aan 't electrische mocht haperen, ofschoon daarover geen klachten worden vernomen. Tegenover de verslaggevers der dagbladen heeft de huishoudelijke commissie zich zeer ver dienstelijk gemaakt door het nieuwe licht op de journalistentribune aan te brengen in groene kelken, die op de lessenaar een lichtgroen zacht licht werpen, dat weldadig voor de oogen is. Nederland blijkt opzichtens de zwen- delarij met geheimmiddelen meer en meer een geïsoleerd standpunt in te nemen. De meeste dier kwakzalverijen komen uit het buitenland, zoowel bij ons als in an dere landen. Voor de bereiding en den verkoop binnenlands zijn meest overal beperkende bepalingen tri 't leven geroe pen en bovendien binnen eigen grenzen zijn de vervaardigers of zoogenaamde uitvinders vaak te zeer bekend om zich als bijzonder wetenschappelijke of ver dienstelijke personen te kunnen voordoen, maar buiten gelukt dit gemakkelijker en vinden zij daarom eerder lichtgeloovigen en koopers. In vele staten van Europa is, teneinde dit te voorkomen, de invoer van vele of sommige geheimmiddelen verboden, zoo als in Rusland en in Oostenrijk, of zijn andere wettige en beperkende maatrege len bij den invoer aan de grenzen vast gesteld. Ook in Spanje is reeds door een Kon. besluit van 16 Juni 1885, zooals ons dezer dagen bekend werd, d« invoer van buitenlandsche geheimmiddelen ver boden. Alleen Nederland doet niets en in dit isolement ligt zeker geen kracht, zegt het Mdbl. tegen de Kwakz. De herstelling der viaducten bij het centraalstation tc Amsterdam zal, volgens het aan den minister uitgebrachte verslag der deswege benoemde com missie, ongeveer f500,000 moeten kosten. De sociaal-democraat Pierlot is, ter zake van beleediging van den burge meester van Leiden, tot 1 maand gevan genisstraf veroordeeld. Zijn daad, maar hun schuld. Te Rotterdam stond onlangs een 18jarig kantoorbediende, voorzitter der Sociaal- Democratische Jongelingsvereeniging, al daar, terecht, onder de beschuldiging van vervalsching van een postwissel, wat de Werkmansbode aanleiding gaf, om te schrijven, dat, indien de beschrijving gegrond was, «de sociaal-democratische opvoeding al heel weinig vruchtbaar blijken zou". «Gemeen" en «hoe min', roept daarover de redactie van Recht voor Allen, zich van dc zaak afmakend met de opmerking, dat die jongeling wel christelijk of liberaal kon zijn opgevoed. Dus zich van den domme houdend, alsof zij niet begreep, dat gedoeld was op de omgeving, waarin de betrokkene zich thans beweegt. Overigens heeft zij natuurlijk slechts een ontkennend antwoord te wachten op haar vraag, of de daad in kwestie «iets zou getuigen tegen het socialisme", namelijk, dat wel en deugdelijk te on derscheiden is van de sociaal-democra tische prediking, zooals wij die kennen in ons land. Wat deze betreft, gaat het zeker niet aan, tusschen haar en de door dien Rotterdammer gepleegde daad een noodzakelijk verband te leggen. Bedenkt men echter, dat bij die prediking woor den, als «diefstal" en dergelijke, schering en inslag zijn, dan is het zoo heel won derlijk nog niet, indien het mogelijk ge acht wordt dat zij er toe heeft bijge dragen, om dezen halfwassene te brengen tot een handeling, waarvoor hij, wanneer hij er schuldig aan bevonden wordt, in den kerker boeten moet. O, wij weten wel, dat de sociaal democratische volksleeraar, zich hullend in den mantel der onschuld, zijn ter minologie slechts zegt te bezigen in «wetenschappelijken", in «economischen" zin. Maar zou hij zich dan nooit de vraag voorleggen, of het vuur, waarmee hij speelt, niet een zeer gevaarlijk vuur is voor de knapen er. onontwikkelde mannen, tot wie hij zich wendt? of er daaronder niet kunnen en moeten zijn,'die de woor den, welke gestadig hun in de ooren worden geblazen, gansch anders opvatten dan naar het begrip, hetwelk hij voor zich er aan verbindt? Zie trouwens het tweede feit, waar voor diezelfde achttienjarige terecht stondditmaal zonder schroom beken nend, wat hem te laste werd gelegd. Hij heeft een opruiend geschriftje saam- gesteld, waarin de lotelingen worden op gezet, om, eenmaal in militairen dienst ingelijfd, opzettelijk niet te voldoen aan bevelen hunner meerderen, gebruik te maken van hun wapenen, en te weigeren de diensten te verrichten, die van hen als zoodanig mochten gevorderd worden. Van dat stuk heeft hij op de drukkerij der sociaal-democratische partij duizen den exemplaren laten drukken en dezen heeft hij naar Amsterdam gezonden ter uitreiking op de openbare straat bij ge legenheid van de loting. Zóó mooi vond hij zijn geschrijf en zóó ijdel was hij er op, dat hij zich tot de justitie wendde met de vraag, waarom de zaak nog altijd niet werd vervolgd. Zijn verded:ging voor den rechter zelf voordragend, ver gastte hij dezen op zijn wijsheid over de politiek van België, over gebeurte nissen te Amsterdam, over het socialisme, dat men den kop wilde inknijpen, enz. Voor hem, die in de sociaal-democra tische literatuur eenigermate thuis is, kan het geen twijfel lijden, dat men hier in allen gevalle te doen heeft met een vrucht van het zaad. hetwelk door de leiders zoo kwistig wordt uitgestrooid. Hun geweten moet wel dikhuidig zijn, indien zij, bij de veroordeeling van dezen ongelukkigen praalhans, zich niet verant woordelijk gevoelen voor datgene, _wat hij deed, maar wat hun schuld is. (Soc. Weekbl.) BOOR Cli. DESIÏS. 0Naar het Franseh.) 7) Wel, antwoordde de brigadier, het bevelschrift te voorschijn halende dat hem was ter hand gesteld, ziehier het bevel tot overbrenging naar de gevangenis te Mirecourt. De gevangenis! gilden de kinderen die zich onstuimig in de armen huns vaders wierpen. Hij ook scheen vernietigd, wanhopend. Magdalena alleen bleef kalm. 't Verhoor had haar reeds doen beseffen dat deze beproeving zou komen zij had er zich op kunDen voorbereiden. Haar bleekheid alleen verried hare aandoening. In haar donkere oogen was geen traan zichtbaar, maar somber vuur dat een moedig besluit ver ried. Zij was een dier vrouwen, die, wel verre van zich door het ongeluk te laten vermeesteren, integendeel krachti ger worden als de slag treft en al hare krachten verzamelen om beter tegen den rampspoed te kunnen strijden. Voor het oogenblik was alleen berus ting mogelijk. Magdalena begreep het en sprak daa>om met evenveel verstand als teederheid. Jan, gehoorzaam. Uw onschuld zal aan den dag komen Opdat het geschiede op een schitterende wijze, moet gij zelfs de gevangenis en de terechtstelling ver duren. Daarom, moed gevat!... Twijfel niet aan de rechtvaardigheid en de goed heid van God! Ja, ja! stamelde hij, verbijsterd, terwijl zware tranen over zijn gelaal rol den. Men zal inzien dat het eene vergis sing, eene noodlottige dwaling is!.... Maar zoo te worden gescheiden van al wat ik liefheb!.... En zoo ver! voor zoo lang wie weet misschien voor eeuwig! Wilt gij wel zwijgen! antwoordde Magdalena en niet zulke gedachten hebben. Iets in mijn binnenste zegt mij dat gij ons weldra zult worden teruggegeven. In afwachting daarvan, zullen wij ons te Mirecourt vestigen zoo het ons wordt toegestaan en zoo niet in een of ander huis in de nabijheid er vanGij zult ons kunnen zien of ten minste gij zult weten dat wij daar dicht bij u zijn, voor u biddende, aan u denkende, bij u van harte Het rijtuig hield voor de werkplaats op. Het was de reiskoets van den maire, bedekt door een kap en lederen schermpjes. Als laatste bewijs van deelneming had de maire den gevangene de vernedering willen besparen in eene kar te worden vervoerd ten aanschouwe van de gansche bevolking. Kom, sprak de brigadier, 't is tijd Niettegenstaande al de moeite die hij zich gaf om zich stevig te houden, voelde die oude soldaat zich hoe langer hoe meer bewogen. Een zijner gendarmes gaf hem handboeien; maar overheerscht door de beweging van afschuwen den smeekenden blik van Magdalena, gaf hij ze terug en zeide hij, zoodat zij hem alleen kon ver staan Wel nu, dat dan niet! maar hij moet medegaan.... dat is de order! Jan Michaud zag en hoorde het. Hij stond op en zeide: Ik ben gereed. Maar Jeannette en Piet vatten hem op nieuw. Zij bleven zich aan zijne kleederen vastklemmen en met hunne armen om strengelen. Hij boog zich tot hen en om armde hen na elkander en et scheen geen eind te zullen komen aan de wanhoops kreten en de tranen. DaaraaD moest toch een einde komen. Nu was weder Magdalena de krachtigste. Zij nam de kinderen op, en trok ze zacht van hun vader weg, en hem nog maals een kus op het voorhoofd, drukken de, sprak zij Ga! Hij snelde in den wagen. De brigadier plaatste zich bij hem en legde de zweep over het paard dat in galop voortsnelde. De menigte, zich bedrogen ziende in hare verwachting otn hem te kunnen uit jouwen braakte nu een aantal verwen- schingen en spotternijen uit. Ten einde raad zonk Magdalena neder op de schraag waar haar man zoo aan stonds nog gezeten had en smolt weg in tranen. O, riep zij zuchtende uit, die booze menschen Dien eigen avond vertrok zij met de diligence naar Mirecourt. Sedert dien tijd was zij niet meer te Vittel teruggezien. V. In hechtenis. Onder de instellingen die ons eerbied en vertrouwen afdwingen, behoort voor zeker die der jury. Twaalf vrije burgers, op wie geen smet hoegenaamd rust, worden bij het lot aangewezen. Zij hooren bij de behande ling der zaak de debatten aan, waarbij het voor en tegen met vrijmoedige on partijdigheid wordt in 't licht gesteld zij luisteren naar de voorlezing van de acte van beschuldiging, naar de getuigennaar het requisitoir van den ambtenaar van het openbaar Ministerie, naar de verdedi ging en dan doen zij, als eerlijke, onaf hankelijke mannen, naar hun geweten, uitspraak. Veroordeelen zij tot de doodstraf, dan dient de schuld oveituigend te zijn be wezen en de gepleegde daad verschrik kelijk te zijn. Zoo zij vrijspreken, zou men ineenen dat daarmede de zaak ge ëindigd was. Toch is dit niet altijd het geval. Het Openbaar Ministerie, onver zoenlijker dan de rechters, houdt wel eens de schuld vol van iemand wiens De lezer zij indachtig bij dit en de vol gende hoofdstukken, dat hij Franscbe toestan den voor oogen heeft. Is onze wetgeving ook al op Fransche leest geschoeid, in vele opzich ten wijkt de behandeling van rechtszaken in Frankrijk af van die in Nederland, niet het minst ten opzichte van de juiy, die maar kort stondig hier te lande bestaan heeft, en over wier nut de rechtsgeleerden bij ons het niet' eens zijn. Ten einde niets te kort te doen aan het verhaal, hebben wij echter gemeend een voudig te moeten vertalen wat de Fransche auteur schreef. Vert.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 1