NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. Officieele Publicatiën. Magdaleea's led. No. 97. Woensdag 4 December 1889. Achttiende jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. FEUILLETON. AMIRSFOORTSCII COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden ƒ1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. ingezonden stukkon en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIE Ni Van 1 6 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertenticn viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. 7do VOLKSTELLING. (Wet van 22 April 1879, Staatsblad No. 63.) (Konk. besl. van 21 Aug. 1889, Staatsbl. No. 108.) BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Amersfoort, brengen ter algemeenc kennis, dat dit jaar zal gehouden worden de 7de algemeene tienjaarlijksche volkstelling. Deze heeft ten doel de aanwijzing van allen die te middernacht tusschen 31 December 1889 en 1 Januari 1890 hunne werkelijke woonplaats bin nen Nederland hebben. Deze allen worden aangewezen, onverschillig of zij op genoemd tijdstip in hunne woning al dan niet aanwezig zijn. Ook worden aangewezen zij die, zonder werke lijke woonplaats binnen Nederland te hebben, op genoemd tijdstip aldaar aanwezig zijn. Omtrent deze allen moeten de opgaven ver strekt worden, die gevraagd worden op kaarten, die tusschen 26 December 1889 en 1 Januari 1890 zullen worden rondbezorgd, en dadelijk na Nieuw jaar zullen worden teruggehaald. Door of voor ieder moet aan zijne woning wor den ingevuld: eene WITTE KAART (voor een man of jongen) of eene BRUINE KAART (voor eene vrouw of meisje). Bovendien moet door of voor ieder aan de woning waar hij tijdelijk aanwezig is, ingevuld worden eene GROENE KAART (voor een tijdelijk aan wezigen man of jongen) of eene ROODE KAART (voor eene tijdelijk aanwezige vrouw of meisje). Het hoofd van ieder gezin of de bestuurder van iedere instelling, gebouw, gesticht of schip, waar de kaarten worden bezorgd, is verplicht voor dc behoorlijke invulling zorg te dragen. Deze zorge er dus voordat aan den teller wanneer hij de kaarten bezorgtworde opge geven koev el WitteBruine, Groene of Roode Kaarten er in de woning noodig zijn. Overtreding van de voorschriften betreflende de volkstelling wordt krachtens artikel 20 der wet van 15 April 1886 (Staatsblad No. 64), gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. De nauwkeurige, door de volkstelling te ver krijgen kennis der bevolking is eene zaak van algemeen belang. Tot het verkrijgen dier kennis is noodig, dat alle vragen op elke kaart met de meest mogelijke nauwkeurigheid en volledigheid worden beantwoord. Op verzoek der Regeering noodigen Burgemees ter en Wethouders allen rnet aandrang uit, door nauwkeurige en volledige invulling der kaarten tot het welslagen der volkstelling mede te werken. Amersfoort, den 2. December 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Amersfoort, Gezien de wetten van den 19. Augustus 1861 f Staatsblad N°. 72) en van den 1. Mei 1863 (Staatsblad N°. 44), betrekkelijk de nationale mi litie, benevens het koninklijk besluit van 17 De cember 1861 (Staatsblad N°. 127); Doen te weten, dat op ZATERDAG den4denen DONDERDAG den 9den JANUARI 1890, telkens van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, ten raadhuize der gemeente de inschrijving voor de nationale militie zal plaats hebben van jonge lingen, die in den loop van het jaar 1871 geboren en alzoo in 1891 aan de loting onderworpen zijn. En brengen hierbij de navolgende wetsartikelen in herinnering: Art. 15 «Jaarlijks worden voor de miliiie inge schreven alle mannelijke ingezetenen die op den »L Januari van het jaar hun negentiende jaar wa- »ren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden1hij wiens «vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of zijn «beide overleden, wiens voogd ingezeten is volgens «de wet van den 28. Juli 1850 (Staatsblad N°. 44)2. hij, die geen ouders of voogd hebbende, «gedurende de laatste, aan het in de eerste zin- «snede van dit artikel vermeld tijdstip voorafgaande, nachttien maanden in Nederland verblijf hield; 3 «hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten «was. al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij bin- »nen het Rijk verblijfhoude." «Voor ingezeten wordt niet gehouden de vream- v»deling, behoorende tot eenen Staat, waar de Ne- «derlander niet aan den verplichten krijgsdienst is «onderworpen, of waar ten aanzien van de dienst- «plichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is «aangenomen." Art 16. «De inschrijving geschiedt: 1. van een «ongehuwde in de gemeente waar de vader, of, is «deze orerleden, de moeder, of, zijn beide overle gden, de voogd woont2. van een gehuwde en «van een weduwnaar in de gemeente, waar hij «woont: 3. van hem die geen vader, moeder of «voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of «wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de «gemeente waar hij woont4. van een buiten r's lands wonenden zoon van een Nederlander, die «ter zake van 's lands dienst in een vreemd land «woont, in de gemeente waar zijn vader of voogd «het laatst in Nederland gewoond heeft." Art 17. «Voor de militie wordt niet ingeschre- «ven: 1. de in een vreemd Rijk achtergebleven «zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is; «2. de in een vreemd Rijk verblijf houdende zoon «van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten; «3. de zoon ran een Nederlander, die ter zake van »'s lands dienst in 's rijks overzeesehe bezittingen «of koloniën woont." Art. 18. «Elk die volgens art. 15 behoort te «worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe bij «Burgemeester en Wethouders aantegeven tus- xschen den lsten en 3tsten Januari." «Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is «zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of «zijn beide overleden, zijn voogd tot het doen van «die aangifte verplicht." Art. 20. «Hij, die eerst na het intreden van zijn »l9de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste «ingezeten wordt, is verplicht, zich. zoodra dit «plaats heeft, ter inschrijving aantegeven bij Bui- «gemeester en Wethouders der gemeente waar de «inschrijving volgens art. 16 moet geschieden." Verzuim van aangifte ter inschrijving wordt ge straft rnet eene boete van f25 tot f100 of subsi diaire hechtenis van ten hoogste tien maanden. Bij de aangifte van hen, die elders geboren zijn, wordt de overlegging van een geboorte-acte gevor derd, tot wier kostelooze verkrijging men zich ter Secretarie dezer gemeente kan vervoegen eenige dagen vóór de aangifte. Amersfoort, den 2. December 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T.A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Wij lezen in de Staats-Courant »Met liet oog op het aanstaand St. Nicolaasfeest wordt het publiek uitgenoo- digd voor eene stevige en zorgvuldige inpakking der bij die. gelegenheid met de pakketposl te verzenden voorwerpen zorg te willen dragen. Met nadruk wordt aanbevolen om de adressen, voor zoover zij niet op den omslag der pakketten geschreven kunnen worden, met stijfsel of eene andere kleef stof, niet met lak, daarop in l\un geheel vast te hechten, in dier voege dat voor het losraken, tijdens het vervoer, geen gevaar besta." Door den generaal-majoor, inspec teur der cavalerie, die tevens belast is met het toezicht op het wapen der matéchaussée, is een schrijven gericht aan de korpscommandanlen, om te rer- zoeken, dat, wanneer in het vervolg een man overplaatsing aanvraagt bij de maréchaussee, hem de noodige inlich tingen worden verschaft omtient zijn uiterlijk voorkomen, karakter en geest vermogens, daar in het vervolg niemand zal worden aangenomen, tenzij zijn karakter en geestvermogens van dien aard zijn, dat hij voor de hem te wach ten taak ook werkelijk alleszins geschikt mag heeten. Ook op het uiterlijk voor komen van den man zal voortaan meer worden gelet, dan tot dusver geschiedde. De schilder Mesdag is benoemd tot ridder van het Legioen van Eer. Bij een te Zevenaar gehouden al gemeene vergadering der roomsch katho lieke kiesvereeniging Recht voor Allen is besloten, dat wanneer een genoeg zaam getal kiesvereenigingen uit dit distrirt wenschen toe te treden, een cen trale kiezersvereeniging aldaar op te richten, om daardoor bij verkiezingen voor de Tweede Kamer en de Provin ciale Staten in het stellen van candidaten meer in gelijken zin werkzaam te zijn en misnoegen te voorkomen. Als een welkom bewijs van waar deering uit den vreemde deelt de Spec tator mede, dat aan curatoren, profes soren en doctoren der Rijks-Universiteit te Leiden een in het Latijn gestelde brief van rouwbeklag uit Cambridge is toege zonden, naar aanleiding van het overlijden van professor Cobet. Hierin wordt her innerd aan de vriendschappelijke betrek kingen, welke vroeger zoowel tusschen Ber.tley en Graevius en Hemsterhuis, als tusschen Porson en Ruhnkenius beston den, en welke later een hartelijk onthaal te Leiden deden vinden aan Dobree en andere professoren uit Cambridge. Ook word herinnerd aan de vriendschap tus schen C. Badham en den overledene en verder aan dezen een wanne hulde ge bracht. Het stuk is onderleekend door 78 grooiwaardigheidsbekleeders, professo ren, leden- en oud-leden van onderschei den tolleges aan de Universiteit te Cam bridge. Maandagmorgen is door den trein, die 7.35 van Amsterdam vertrekt, een wegwerker, die in de nabijheid van Weesp werkzaam was en niet bemerkte dat de trein in de nabijheid was, over reden de ongelukkige was terstond een lijk. Voor de nagelaten betrekkingen van de slachtolfers bij den ramp te Antwerpen, is totaal ingekomen 675.000 fr. plus nog 80.473 fr. als opbrengst van het feest door de Figaro in het Palais de l'Indu strie te Parijs tot stand gebracht. Bij ds. A. G. van Anrooij te Kam pen is een gift bezorgd van f 2000 uit de nalatenschap van de Gez. van Engelen, voor eenigen tijd aldaar overleden. Hier van is naar haren wensch f 500 be stemd voor de diaconie der herv. gem. en f1500 voor haar bestedelingshuis. Te Leeuwarden wordt een adres aan den gemeenteraad geteekend, waarin de gasvei bruikers op het afschaffen van de huur der gemeentelijke gasloestellen aandringen. Dit adres is bereids door ongeveer 300 personen onderteekend. De rechtbank te Haarlem heeft H. H., den armmeester van Houtrijk en Polanen, legen wien wegens verduistering van gelden eene gevangenisstraf van éen jaar was geëischt, en gedurende vier jaar ontzegging van rechten, veroordeeld tot éen jaar gevangenisstraf. In de maand November zijn te de Rijp slechts drie personen gestorven, doch die te zamen niet minder dan 222 jaren telden, namelijk drie vrouwen, tespectie- velijk 76, 74 en 72 jaren oud. Werd onlangs, als een bijzonderheid medege deeld, dat alhier een gele mol was ge vangen, thans kunnen wij melden, dat op hetzelfde stuk land, een viertal witte mollen zijn gevangeneen daarvan heeft een fraaie gele streep over het onderlijf. Een 43-jarig man, geboortig van Makkum. de kostwinner, naar men mee deelt zjjner 78-jarige moeder, werd dezer dagen uit het huis van bewaring graf waarts gedragen, zonder dat een enkele vriend of bloedverwant dat lijk volgde. Om aardappel-lezen was de rnan gestraft met 14 dagen eenzame opsluiting; nog nooit was hij eerder met de justitie in aanraking geweest. Voor zijn vonnis viel moet de ongelukkige tegen zijne moeder hebben gezegd: «mem. als me dat over komt, sjog je mij net libbend wer." En het ouwe mensch heeft haar kind niet weer levend gezien. Nadat de gevange nisdeuren een paar dagen voor iiem ont sloten waren geweest, werd hij ziek en in den morgen van 23 Nov. vond men hem dood. Over de invoering van een octrooi- wet hier te lande zal in eene vergadering van het departement 's-Gravenhage der Nedei landsche Maatschappij tot bevorde ring van Nijverheid, op Maandag 16 De cember in «Diligenlia" te houden, van gedachten gewisseld worden. Als inleider zal optreden de heer A. Huet, leeraar DOOR Cli. «ESLÏS. (Naar het Fransch.) 11) Thans was de verdediger aan de beurt. Helaas! hij was niet de beroemde ad- vokaat dien men gekozen had. Door een noodlottig toeval was deze eenige dagen voor de behandeling der zaak uit een rijtuig gevallen, en ernstig verwond. Een zijner jeugdige ambtsbroeders, bijna een nieu weling, was door hem ter zijner vervan ging aangewezen en voor dezen had hij borg gestaan. Maar, zou advokaat Rayal, zooals hij heette, welk zulk eene taak kunnen vervullen Hij begon zich te verontschuldigen over zijne onervarenheid en zijne stout heid hier als verdediger op te treden, maar, zoo hij daarvoor niet was terug gedeinsd, dan was het omdat hij diep in 't harte droeg het geloof en de overtui ging dat de beschuldigde onschuldig Men had de gezworenen gewaarschuwd zich niet door tranen te laten verteede ren; hij smeekte hem op zijne beurt zich niet te laten meeslepen door de welspre kendheid van een groot redenaar, die terecht aanspraak mocht maken op den naam dien hij zich had verworven. Hij, pleiter, was onbekend, niet welsprekend. maar is welsprekendheid noodig om de waarheid te verdedigen? Na dit nederig begin, zette de jeugdi ge advokaat zijne rede voort, en stelde hij 't zich ten taak de getuigenissen te gen Jan Michaud ingebracht, te ontzenu wen. »De voorgewende wrok, die van zoo lang reeds zou dagteekenen, was door niets bewezen, door geen enkele daad, door geen enkel woord. Integendeel, de burgemeester van Vittel had herhaalde lijk verklaard, dat toen Anselme in te genwoordigheid van Michaud was beklad, de laatste het zich tot een plicht had gemankt hem te verdedigen, althans zij ne handelwijze te verzachten. Neen, neen hij haatte hem niet. Michaud heeft een dier karakters die niemand haten. nHeeft hij zich ooit bij Anselme inge drongen? Nooit. Integendeel het was Anselme die Michaud opzocht; Anselme die verlangt dat de brandkast hem in I den nacht in 't geheim worde gebracht. Die brandkast stond den vorigen avond nog bij den schrijnwerker, den volgenden ochtend vond men die bij den gierigaard en de versche kalk die haar in den muur bevestigde, bewijst dat Jan Michaud de waarheid heeft gesproken. Waarom moet de eenvoudige uitlegging die hij ons om trent de overige bijzonderheden van hel nachtelijk tooneel geeft, niet geloofd worden? Waarom moet men aan de neus bloeding en de oorzaak er van geen waarde hechten? Waarom zijn de bloed vlekken op Michaud's kleederen en op die van Anselme niet onderworpen ge worden aan een vergelijkend chemisch onderzoek?.... Het ware de plicht van het openbaar ministerie geweest, dat onder zoek te bevelen. Dari had de wetenschap kunnen constateeren dat het bloed van een afgeleefden grijsaard, verzwakt door ouderdom en ontbering, volstrekt niet gelijk is aan het bloed van een sterken werkman. Staak dus die spotterij over de zoo natuurlijke oorzaak van de bloed vlekken op Michaud's kiel! gij hebt het recht verloren dit als een bewijsmiddel tegen den beschuldigde aan te voeren. Om de waarheid te zeggenhet ge heele onderzoek van deze zaak is erbar melijk slecht. De beschuldiging berust alleen op twijfelachtige aanwijzingen, zelts in sommige opzichten op redeneeringen, door niets gestaafd. Zoo bijvoorbeeld de diefstal I De beschuldiging daarvan is op niets gegrondhet is slechts eene gis sing. De jury moeiden dief richten maar eerst dient dan toch het bewijs geleverd te worden dat er gestolen is. »Ik laat dus," zoo vervolgde de pleiter, »het denkbeeldig verhaal van den pro cureur-generaal rusten, en kom terug op het veel waarschijnlijker door den be schuldigde zeiven gegeven. Toen deze, na zijn werk gedaan te hebben, zich gereed maakte te vertrekken, wordt er geheim zinnig aan de tuindeur geklopt. Anselme erkent iemand te verwachten, iemand die onbekend moet blijven. »Hij haast Michaud om te vertrekken door de straatdeur, die hij terstond achter hem sluit. Wat is natuurlijker dan dat? Heeft zijne dienstbode ons niet medege deeld dat hij haar dikwijls wegzond, om alleen te blijven en dat zij somtijds, zelfs zeer laat, in de kamer van haar meester stemmen en voetstappen hoorde? En die vrouw was daarvoor niet bevreesd, en verwonderde er zich niet over, want zij wist wel dat de oude woekeraar in aller lei geheimzinnige zaken betrokken was. nHet waren gewis agenten of schulde naars die geld kwamen halen of brengen, of rnet hem afrekenen. Neenhier hebt gij niet den waren moordenaar voor U. Ik, ik zeg het U, het is een dier schul denaars.... maar Jan Michaud is het niet. nVolgen wij hem op zijn weg naar huis. Gaudoin zegt: Ik heb hem en hem alleen gezien. Maar daar Gaudoin zich op straat bevond, kon hij moeilijk degenen zien, die door den tuin binnenkwamen, en die zeker langs dienzelfden weg zijn weggevlucht. »Maar wie is bovendien Gaudoin? Gij weet het: een arme diommel, een man die een zeer ongeregeld leven leidt. Van waar kwam hij op dat uur? Misschien weet hij het zelf niet, want hij was dronken. Weerspreekt hij zich niet elk oogenblik Hij meent gezien te hebben dat Jan Michaud een tasch droeg, hel was zjjn zak met gereedschappen; een kolfei- tje, het was de kalkbak van den metse laar. Maar waarlijk, het is te veel eer bewezen aan deze getuigenisze verdien de zelfs niet zoo lang te worden bespro ken. «Als Jan Michaud, bet huis van Ansel me verlatende, hard liep en hij zelf is de eerste geweest die hel U gezegd heeft de schaduw dei huizen zocht, terwijl hij* naar den donkeren hemel keek, dan is het doodeenvoudig oin- I dat hel onweder kwam opzetten° Dat

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 1