Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. mee te water, doch deze slaagde er weer in met zijn tegenpartij op het droge te komen. Na voortzetting van het verwoed gevecht moest eindelijk den olter het met den dood bekoopen. Ir, Nov. jl. zijn bij het koloniaal Werfdepot voor den Indischen militaiien dienst aangenomen 82 personen, waarvan 38 Nederlanders, 31 Belgen. 11 Duitschers en 2 Luxemburgers, er werden overge nomen van de corpsen van het leger liiei te lande 24 onderofficieren, korporaals en manschappen, t. w. 15 van de infan terie, 5 van de artillerie en 4 van de genie. Het totaal der werving bedroeg dus in die maand 106. Onder de aangenome- nen bevonden zich 1 adjudant-onderoffi- cier-kwartiermeester, 1 sergeant-majoor en 1 sergeant-werkman van de genie; onder de overgenomenen zijn 2 serg.- majoor-vuurmakers en 2 soldaten-schrij vers. Bovendien zijn in de le categorie begrepen 7 milliciens, en in de tweede 1 milicien, die voor 2 jaar gedetacheerd werden, Aan handgelden werd in genoemd tijdvak uitbetaald een som van f25.205, In Nov. jl. zijn naar Oost-Iudië uitge zonden: 2 detachementen, ter steikte van 5 officieren. 6 onderofficieren, 5 korpo raals en 64 soldaten afzonderlijk vertrok ken 3 officieren, 2 adjudant-onderofficie ren en 1 sergearit-majoor-werkman van de genie. Uit Oost-Indië keerden in dat tijdvak bij genoemd corps teiug 6 mili ciens (waaronder 1 sergeant en 1 korpo raal), die óf naar hun corps teruggezon den, óf in het genot gesteld werden van groot verlof. Naar West-Indië werd in Nov. niets uitgezonden en keerden ook geen militairen vandaar naar Nederland terug. Het bericht dat de laatste Indische mail bracht, als zou generaal van der Heyden den wensch hebben te kennen gegeven om het volgende jaar ontheven te worden van zijne betiekking van kom- mandarit van het koloniaal invalidenhuis «Bronbeek" is, naar de Arnh. Ct van de best onderrichte zijde verneemt, ten eenerimale uit de lucht gegrepen. Te Doesburg is overleden de heer A. de Veer de Rochement, oud.-luit.-ko- 1 oi el van liet Indische leger en ridder der Mil. Willemsorde. Dezer dagen is verschenen het laatste nommer van den negenden jaar gang van het Maandblad uitgegeven dooi de vereeniging tegen de Kwakzalverij welke jaargang de eerste is, die van wege het nieuwe bestuur is geredigeerd, nadat de heeren Bruinsma de redactie hadden neergelegd. Een exemplaar van dit Maand blad wordt gratis toegezonden aan ieder die het aanvraagt bij der. Secretaris-pen ningmeester der Vereeniging, den heer G. B. Schmidt, Apotheker, Binnengast huis te Amsterdam. In dit nommer wordt uitvoerig gehan deld over de Electro-Magnetische Medalie Carolus en de Magneto-Galvanische Bat terij, waarmee zeker reeds velen onzer lezers zullen kennis gemaakt hebber., door middel van een circulaire, die, franco per post, aan tal van personen in ons land is toegezonden. Verder bev.it het Maand blad eene belangrijke onthulling omtrent de werkzaamheden van de z.g. oordok ters: Nicholson, Simpson, Mountain en anderen, terwijl enkele kleinere artikelen doen zien hoe men, in het buitenland, tegen de kwakzalverij optreedt. Onder de herhaalde waarschuwingen" wordt het een en ander over de Pain-Expeller en over Dr. Retau's Zelfbewaiing meege deeld. Wie over een dezer onderwerpen na der wenscht ingelicht te worden, kan dus, door aanvraag van een gratisnommer.zijn wensch bevredigd zien. Mn meldt uit Rotterdam van gis teren Met uitzondering van de werklieden, die door de patroons ontslagen werden, en van enkele anderen, zijn allen weder aan het werk gegaan zoodat de poging der socialisten, om onze groote fabrieken in ongelegenheid le biengen, als volkomen mislukt mag worden beschouwd. Onze werklieden zijn verstandig genoeg geweest, om zich aan den invloed dier gevaarlijke leidslieden te onttrekken. De directie der Ned. Stoomboot-maat schappij weigert lien, die aan de werk staking hebben deelgenomen, weder tot de werkplaatsen toe te laten. De werk stakers, die Donderdag en Vrijdag zich daar aanmeldden, werden afgewezen. De uitslag der beweging is, dat een paar honderd wei klieder, meererideels menschen met gezinnen, broodeloos zijn. Dit is alles, wat de socialisten gewonnen iiebben. Onder de werklieden loopt het ge rucht, dat Domela Nieuwenhuis f50 ge schonken heeft aan de slachtoffers der door zijne trawanten bewerkte werksta king. Men schijnt thans te beproeven de si garenmakers, onder welke een aantal so cialisten zijn, tot staking van het werk aan te zetten. Op een der voornaamste sigarenfabrieken is gister reeds door bijna al de werklieden het kwade vooi beeld gegeven. Zij kwamen daarop samen in hel locaal der socialisten, om de grieven te bespreken en weiden door een be stuurder van eene socialistische vakver- eeniging aangespoord, om bij hun besluit tot staking te volharden. Het wets-ontwerp tot gedeeltelijke herziening der schoolwet, is gisterenna middag door de Eerste Kamer aangenomen met 31 tegen 18 stemmen. Voor de heeren Nf el vil van I.ynden, F. van Nispen, Regout, van Tienhoven, van Akerlaken, van Royen, Hengst, Huyde- coper, de Bruijn, Viruly, Smits van Oyen Storck, Blussé. Vening Meinesz, van Gen nep, Verheyen, Pyls, Rengers, van Nagell, van de Breggen, Blijdenstein, Fransen vau der Putte, Wertheim, Van Pallandt, Van Tienhoven, Van Zuijlen, Magnee, L. van Nispen, Insinger, Snits en Van Naa- men. Tegen de heeren: Six, Kappeijne, Breu- ning, Vlielander Hein, Muller, Bultman, Pijnappel, Prins, Donker, Alberda, v. d. Goes, Moolenburg, v. Swinderen, v. Lier, Coenen, De Vos, van Steenwijk. Welt en Van Eijsinga. Afwezig: de hr. Henry Smitz. De Kamer is gescheiden tot Maandag 16 December, 2 uur. ter behandeling der wet op de consiiznatiën en de benoeming van een commies griffier. De Christelijke Jongelingsvereenigiug Psalm 119 9 herdacht Woensdagavond in een openbare samenkomst haar twin tigjarig bestaan. De bovenzaal van liet gebouw Volksheil, was daarvoor keurig net met tropheën en groen versierd, het welk naar wij vernemen door HH. van Bemmel en Ruitenberg, aan de Jonge- lingsvereeniging kosteloos was aangebo den; vooral trok de aandacht detiibune waarop een prachtige versiering van groen en bloemen was aangebrachteen schild, met hel devies der Jongelingsvereenigiug prijkte in het midden door een prachtigen krans van levende rozen omvat. De groote zaal bleek te klein voor de feest vierenden en belangstellenden, tot op het portaal werden zitplaatsen aangebracht. Met hel zingen van psalm 133 veis 1 en 3 werd de bijeenkomst geopend. Nadat door den eere-voorzitter Prof. Dr. J. J. P. Valeton een dankgebed was uitge sproken en door de bijeenkomst psalm 119 vers 5 was gezongen werd door den eere-vooizittei de welkomstgroet uitge sproken. In de eerste plaats goldt die de feest vierende jongelingsvereeniging, die hij er mede geiukwenschte, dat het Gode had behaagd, haar zooveel jaren in stand te houden, daarbij den wensch uitsprekende dat de Heer haar bij vernieuwing, lust leven, bloei en opgewektheid mocht geven. Den afgevaardigden van andere ChiJon- gelingsvereenigingen, die van elders wa ren overgekomen om deze feestviering bij te wonen riep toen de hooggeachte grijsaard, die nog met jeugdig vuur sprak een hartelijk welkom toe en verzekerde dat de feestvierende jongelingsvereeni ging hunne belangstelling en hun bijzijn op hoogen prijs steldemet den wensch dat zij de gunst, aan deze jongelingsver eenigiug geschonken, in dubbele mate mochten ondervinden. En in de derde plaats riep hij de talrijke schare die opgekomen was een hartelijk welkom toe en ver zekerde dat hare aanwezigheid de veree niging goed deed. Hij hoopte dat het sa menzijn op deze vergadering een goeden indruk mocht maken en dat de belang stelling in en de liefde voor de vereeni ging zal toenemen en leiden tot me dewerking aan haren bloei. Als toevallig, deelde spreker mede, had hij van zijnen ouden vriend Ds. Adaina van Schelteina Em. predt. een geschriftje ontvangen getiteld «George Williams" stichter der jongelingsvereenigingen Met 't oog op deze feestviering vei- zocht hij hem eenige exemplaren te mo gen ontvangen, met dit gevolg, dat de lieer Schellema een 50ial afdrukken zond, met een begeleidend schrijven van den volgenden inhoud: «Mijne feestgave voor het 20jarig feest, T. T. Scheltema." Spr. twijfelde niet, of dit blijk van belang stelling van den ouden strijder ter be vordering van volkszang, en der belangen van jongelings-vereenigingen, en vooral tegen het gebruik van bedwelmende dranken, zou allen zeer welkom zijn. Voor elk lid en afgevaardigde stelde hij een exemplaar beschikbaar. Het koor zong daarna „Mijn Nederland." Ds, G. J. A. Jonker, predikant te Leusden, hield daarop eene keurige rede, waarin het «jongeling zijn" in geestelijken zin werd duidelijk gemaakt, en aan het slot waar van hij de beteekenis van het woord «christelijk" verklaarde. De ware beteekenis ervan is waarachtig" Met een gelukwensch aan de vereeniging, wier leden hij toeriep: «Laat het u zijn aantezien, dat uw Heer rijk en jong is" besloot hij zijne schoone toespraak. Alsnu werd door het koor het «Paasch- lied" gezongen. De heer T. W. Bolderdijk, voorzitter der Vereeniging, gaf, na vooraf de vraag behandeld te hebben «Wat dunkt u van de Jongelingsveiecnigingen1", een his torisch overzicht der vereeniging waarin hij herinnerde dat zij den 22 November 1869 ten huize van Ds. Voorhoeve alhier werd opgericht en deelde verder mede dat dikwerf onweerswolken zich boven het hoofd der vereeniging hadden saam- gepakt doch die waren gelukkig afgedre_ ven en dank zij den Goddelijken bijstand, zeide de spreker, verkeert de vereeniging thans in bloei. Hierna werd door den vergaderden gezang 2 vers 3 en 5 ge zongen, waarop Prof. Dr. Valeton het woord nam, Ds. Jonker dank zeide voor zijne belangrijke rede en de hoop uit sprak, dat het eerste gedeelte van het woord «Chrislenjongeling" zal vermeerde ren bij de leden der vereeniging. naar mate liet tweede vermindert en dit een maal ophoudt te bestaan. Het koor zong toen het «Avondlied", waarna Ds. A. Wartena een toespraak hield over de beteekenis van het woord «vrij zijn Na deze toespraak werd door het koor «Bij het scheiden" gezongen Met een dankgebed bij monde van Ds. Wartena en het gezang der vergaderden van Psalm 72 vers 11. Zijn naam moet eeuwig eer ontvangen Men loov' hem vroeg en spa De wereld hoor en volg' mijn zangen, Met Amen, Amen na! eindigde deze, voor leien zeker onvergete lijke bijeenkomst. De leden der vereeniging bleven daarna nog eenigen tijd gezellig bijeen. Naar wij vernemen zal Dr. F. van Gheel Gildemeester, van 's Gravenhage, den 19den Dec. alhier een lezing houden over «de Sociaal-democratie in onze Ma gen." Wij twijfelen er niet aan, of deze voordracht zal de algenieene belangstel ling wekktn. Het onderwerp is van ac tueel belang en de redenaarstalenten van den spreker zijn ook hier ter stede ge noegzaam bekend. Een lijst zal den in gezetenen ter teekening worden aange boden. In het Utr. Dgbl. van gisteren leest men: uit Amersfoort wordt ons geschre ven Aan den Arnhemschen weg, in de na bijheid van de bebouwde kom dezer ge meente, ontwaart men thans een zeer fraai gebouw, dat, in gewijzigden renais sancestijl opgetrokken, door zijn vriende lijk uiterlijk aantrekt, zjjn opschiift «Gast huis" het liefdadig doel veimeld, dat eerlang binnen zijne muren zal worden nagestreefd, en een denkbeeld geeft van den onbegrensden weldadigheidszin, die mr, H. J. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout en mevrouw zijne echtgenoote bezielen. Bestond bij den bouwheer aan vankelijk het denkbeeld, het gebouw te bestemmen tot kinderziekenhuis, thans ligt het in zijne bedoeling, daarin perso nen van eiken leeftijd ter verpleging op te nemen. De aangename indruk, dien liet uiterlijk maakt, wordt in niet gerin ge mate door de inwendige inrichting verhoogd. Aan de achterzijde hei ge bouw binnentredende, dat is aan den in gang bestemd voor de bezorging der dagelijksche levensbehoeften, bereikt men het zoogenaamde sousterrain, waarin men, behalve kelders, waschkeuken, bergplaats voor brandstoffen, kamer voor dewasch- vrouw en strijk- en mangelkamers, eene ontsmettingszaal aantreft en stookplaatsen voor verwarming van het gebouw en badwater. In de geheel afgesloten desin fectie-zaal wordt het goed ontsmet, het welk afkomstig is van de groote zieken zaal, die het door een koker langs de operatiekamer naar eerstbedoelde zaal verlaat om daarna naar de waschkamer te worden overgebracht. Nadat liet ont smet en gewasschen is, brengt eene lift het weer naar boven. Den beganen grond betreedt men door den hoofdingang aan den Arnhemschen weg. Daar treft men behalve keuken, kamer voor verpleeg zusters, linnenkamer en wachtkamer, ver trekken aan voor geneesheer en apotheek alsmede zalen, bestemd voor onderzoek; voor operatie, vooi bad-afzondering, zoo mede eene bergplaats van instrumenten. Ook hier treft men eene lift-verbindirig aan tot vervoer van patiënten die moei lijk op andere wijze naar de ziekenzalen zijn over te brengen. Aan de zijde van «Nimmerdor" vindt men den toegang tot de kamer des geneesheers, dien men voor nemens is. iederen ochtend voor 10 uur te doen zitting houden. Op de eerste verdieping treft men de groote zieken zaal aan, met eene inhoudsgrootte van 310 M' en eene plaatsruimte van 11 pa- tienten, en de kleine ziekenzaal meteene inhoudsruimte van 130 M. en eene plaats ruimte voor 4 patiënten. Voorts eene huis- en speelkamer met eene inhouds- iuimte van 136 M., badkamer ter in houdsruimte van 50 M2 en twee kamers van afzondering, onmiddellijk grenzende aan de groote en kleine ziekenzalen, be nevens kamers voor verpleegsters, terwijl op de zolderverdieping nog eenige slaap- kameitjes worden gevonden. In een bij gebouw, achter het hoofdgebouw, bevindt zich nog eene zaal bestemd voor nutti ging van warme spijs gedurende de wintermaanden door behoeftigen, en om de gebouwen is eene uilgestrektheid, die als speelplaats of tuin wordt ingericht. De inrichting van de gebouwen, is volgens de laatste en strengste eischen der hygi ene geschied. Alle zalen zijn zonder scherpe hoeken, geheel rond, afgeweikt, zoodat ze gemakkelijk zijn schoon te ma ken en schoon te houden. Tegen de klui zen in de operatiekamer ligt eene water leiding, door middel van welke, na elke operatie, de muien in groote mate wor den bevochtigd, waardoor de smetstoffen die zich daaiop mochten hebben neerge zet, geheel worden verwijderd. En in die operaliekamer, gangen, enz.'liegen inn- zaiëk-terrazzovloeren, die ook grnolelijks de reinheid en frischlieid bevorderen. Het werk is uitgevoerd en woidt nog voort gezet onder den bekwamen bouwkundige, den lieer J. H. C. Kroner, die ook alle werkleekeningen op ware grootte vei vaar digde, en wien voor zijne uitmuntende leiding een wooid van lof mag wolden gebracht. Utr. Dgbl. Woensdag weid aan het Centraal- bureau der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen te Utrecht aanbe steed, voor rekening van den Staat, bestek no. 502 Het leveren en leggen van gegoten ijzeren waterleidingbuizen met toebe- hoorenter verbinding van liet waterreser voir, met de Leeuwarder waterleiding en het maken van waschinr chtingen in de loco motievenloods op het station Leeuwarden. Er kwamen 4 biljetten in. Minste inschrij ver was de heer J. van Harpen, te Amers foort, voor f2670. Wij vei wijzen onze lezers naar achterstaande advertentie, waarin wordt aangekondigd dat Wery's groot Honden en Apentheater, hetwelk thans in Utrecht in de groote schouwburg voorstellingen geeft, Woensdagavond om half acht uur, in Ainicitia alhier, slechts eene voorstelling zal geven. Wij wenschen der Directrice een goed succes. 332ste SXA.iTSJLO'J'KlSü.S. (Tweede klasse.) Trekking van 4 en 5 Dec. (600 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen van f 30 229 270 271 276 294 2934 2952 2962 2985 4033 4088 4099 9407 9423 9444 9447 9462 9522 9555 10303 10322 10340 12634 12639 12669 12785 12815 •13804 13834 17201 17217 17267 17288 18007 18029 18040 18088 18089 18308 18317 18338 18348 18359 18383 en 18388. Te zamen 45 prijzen. Volgende trekkingen geschieden 16—19, 30, 31 Dec. 1889, 2, 13—16, 21—24, 28-31 Jan. en 4—8 Febr. 1890, Loten zijn nog vei krijgbaar. Bunschoten. Met de leiding der 7e tienjarige volkstelling alhier is belast de heer B. Geuchies, ambtenaar ter Secre tarie, en tot tellers zijn benoemd J. van Rossum voor wijk A, B. Geuchies en R. Los voor wiik B en E. Bronsveld voor wijk C. Hoevelaken. Tol burgemeester al hier is benoemd: de heer Haltink. Reuswoude. Den 30 September 1885 werd alhier onder den naam «Bidt. en werkt" eene vereeniging opgericht, welke zich ten doel stelde, door het inzamelen van kleine wekelijksche bijdragen een fonds te vormen tot stichting van eene school rnet den bijbel. De pogingen dier vereeniging werden gezegend. Vele inge zetenen traden als lid toe, en zelfs min vermogenden brachten met blijdschap hunne penningskens ten offer. Ruim een jaar na de oprichting der vereeniging ontving zij eene flinke woning met ruim erf ten geschenke, terwijl thans ruim f2000 in kas is. Voor sclioolbouw en meubeleering, naar de matigsle eischen berekend, is evenwel f4500 noodig, en om het ontbrekende te verkrijgen heeft het bestuur, bestaande uit de hli. J. van Butselaar, H. van Voorst en H. van den Brandhof Ez. zich thans bij circulaire tot de vrienden van de school met den bijbel gewend, terwijl daarbij de bh. dr. F. H. J. Grundlehner te Delft en ds. A. F. Adriani te Zwolle, beiden vroeger predikanten alhier, de zaak aanbevelen. Bovendien hoopt jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck lid van de Tweede Kamer en burgemeester van Amersfoort, ten behoeve dier school alhier in Januari eene spreekbeurt te vervullen. Scherpeuzeel. Maandagavond II., omstreeks half zeven drong eene rond zwervende vrouw in huis bij den heer Voorhoeven, emeritus predikant alhier. Aan de dochter des huizes vroeg zij om geld voor nachtlogies. Deze weigerde dit, ook om hare vrijpostigheid. Toen diukte zij de dienstmeid achter de voordeur en greep tegelijk naar het gouden horloge, den zilveren armband en den gouden vingerring van mejuffrouw C. Deze en de dienstmaagd mochten er eindelijk in slagen, de brutale dievegge buiten de deur te krijgen, zonder dat een der sieraden in hare handen achter bleef. Mejuffrouw C. was intusschen bloedig aan de hand verwond. De burgemeester gaf, na den volgen den morgen daarvan aangifte te hebben ontvangen, order aan den brigadier der rijksveldwacht Kaplijn en den onbezoldig- den rijksveldwachter van IJzendoorn dit vrouwspersoon op te sporen en aan de ijverige bemoeiingen van dezen en den brigadier der rijksveldwacht Groen te Woudenberg gelukte het nog dienzelfden dag. Zij volgden haar over Woudenberg en Leusden naar Amersfoort, alwaar zij in eene slaapstede door ben weid aangetrof fen. Aanvankelijk ontkennende, kwam zij ten slotte lot volledige bekentenis, waarop zij naar herwaarts werd overgebracht. Op last van den burgemeester toen in verzekerde bewaring genomen, werd zij Donderdag in handen van den officier van justitie te Utrecht gesteld. Volgens opgave was zij genaamd Elisa beth Mantel, oud 33 jaar, koopvrouw zonder vaste woonplaats. O. i Van de kou. De gevoelige koude die dezer dagen inviel, heerscht over heel Europa, in 't Zuiden 20owel als in 't Noorden. Te Madrid daalde de thermometer tot 5 of 6 gr. C. onder het vriespunt. In het noorden en noordwesten van Spanje viel veel sneeuw. Het spoorwegverkeer is door de sneeuw gestremd. Op het Bal kan-Schiereiland zijn een groote menigte ineteoorsteenen gevallen, vergezeld van aai dschokken en een geraas als van donder. In Oostenrijk is veel sneeuw gevallen. De straten van Weenen zijn er dik mee bedekt. Op den Schneeberg wees de thermometer 10 en op den Sonnblick 9 gr. F. onder nul. In het Zuiden en Oosten van Oostenrijk moest de spoor dienst, wegens de groote sneeuwmassa's, worden gestaakt. In Hongarije is den 3 December een sneeuwstorm uitgebroken, die bijna over het geheele lande woedde en heel den dag aanhield. Het spoorweg verkeer is bijna overal gestremd, en vele treinen zitten in de sneeuw. In Beieren is door de sneeuw een trein ontspoord. In Engeland wordt reeds druk schaat sen gereden. In N.-Amerika kwamen in Ohio, Indiana, Michigan en Minesota he vige noordoostenwinden voor, met zware sneeuw gepaard. Te Betford heeft een kringsloim huizen verwoest, boomen ont worteld, een fabriek vernield, 9 personen gedood en omstreeks 20 of 30 ernstig gewond. Naar men meldt, nam de storm een geheel gezin dat bruiloft vierde, op, zoodat allen omkwamen. Op de Parijsche tentoonstelling was een afdeeling geopend, waar alles, wat op de jongelingsvereenigingen betrekking heeft, was bijeengebracht. Vooral uit de Veree- nigde Staten van Noord-Amerika waren belangrijke inzendingen voorhanden. Nu heeft de Parijsche vereeniging, die deze zaak heeft behandeld, daarvoor een gou den medaille ontvangen. Wij noemen dit een merkwaardig ver schijnsel van onzen tijd. Jongelingsb Broederhaat. Op een bankier in de rue Lafayette te Parijs, den heer M. L. X. is Dinsdagmiddag een moordaanslag ge pleegd door zijn broeder, Auguste X. Augusts was door een bediende, die hem niet kende in hel vertrek van den bankier gelaten. Op de vraag: «Wat komt ge hier doen?" trok Auguste een revolver en legde op zijn ondervrager aan. Een worsteling ontstond nu tusschen de twee mannen. August wierp zijn broeder ter aarde en hem den loop van den re volver tegen het voorhoofd drukkende, zou hij hem hebben doodgeschoten, indien niet de zoon van den bankier en een be diende ter redding waren komen opdagen. August werd in hechtenis genomen. De beide broeders moeten vroeger twist hebben gehad over het dcelen eener er fenis. Tc Keulen heeft zich eenige weken geleden een comité gevormd voor de stichting van een Sanatorium voor long- teringlijders bij Honnef a/d. Rijn. Dezer dagen vergaderde het comité, en het schijnt wel, dat de gelden spoedig gevon den zullen zijn die voor de stichting noodig geacht worden. De goede uitkomsten die de weinige beslaande gestichten van dien aard opleveren vooral Falkenstein i/d. Taunus, het gesticht van Dr. Dettweiler, dat ook financieel gunstig werkt ge ven alle reden om te verwachten, dat het plan zal slagen, te meer omdat al die gestichten overvol zijn. Voor weinige dagen zijn te Bologna en in andere Italiaansche steden belang rijke vervalschingen in de bereiding der bekende saucissen ontdekt. Het is geble ken. dat, in plaats van varkensvleesch, paardevleesch en zelfs vleesch van aan ziekte gestorven dieren werd gebruikt. Naar aanleiding daarvan merkt de Tri bune op, dat de nieuwe Godice sanitaria hier onverwachts een terrein van werk zaamheid heeft gevonden, en dat wel op een gebied, waarop Italië tot dusverre nog een onbevlekten naam genoot. Nabij Weesperkarspel heeft een treurig ongeluk plaats gehad. De werking van eene stoomkraan aan de Keulsche Vaart liet te wenschen over, waarom de ma chinist aan een jongen vroeg even onder den bak naar de oorzaak hiervan te zien. Juist toen de jonger, onder den bak was gekropen, brak de spil, en viel de bak op hem, waaronder hij geheel vermorseld werd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2