Advertentie!?. Gemengd Nieuws. Officieele Publicatie. ItEBMMQFFtE ROOMBOTER B. E. MATER. 10-tal HEEREN M. A. TER HAAR, Groote norraai. Puilt ïwaliltit. HANDEL IS BÖOWIATERIALI Billijke prijzen. Stalling vrij. Ifltrodnction a la nouvelle Grammaire, Introduction a la nouvelle Grammaire, Plaatselijke berichten. t© -A.ïïiexsfoort. H. W. DE HEUS. Langeetraat F 40, W. SALOMONS, DUBOIS, DUBOIS, Het Bbl. schrijft daarentegen dat er te Helder bijzondere berichten zijn ontvan gen, als zoude op Z. M. stroefstoomschip Tromp, op reis van Rio Janeiro naar Suriname ernstige ongeregeldheden ge pleegd zijn, waarbij zes der opvarenden verwond werden. De lezingen omtrent het voorgevallene loopen zeer uiteen. Zij komen in zooverre overeen, schrijft men, dat eer. deel der bemanning in verzet is gekomen tegen de bevelen van den 1. officier, den kapt. luit. ter zee Thorbecke. «Mag men sommige berichten gelooven, dan zou het volk den commandant in zijn hut hebben opgesloten om te voorkomen, dat hij zich tusschen de muiters en den bedreigden officier zou plaatsen. Op eene vorige reis schijnt de heer Thorbecke de bemanning zoo fel tegen zich ingenomen te hebben, dat er zelfs op hem geschoten werd." Zondagmorgen kwamen op den Oosterspoorweg bij Hilversum twee goe derentreinen in botsing, waardoor dat materieel veel schade bekwam, doch ge lukkig geen persoonlijke ongelukken plaats vouden. De dienst ondervond aanmerke lijke vertraging. Bij een militairen marsch doorliet 3e batailjon 3e regiment veld-artillerie, jl. Zaterdag te Breda gemaakt, schrikten de paarden der vooraan rijdende officie ren voor een hondenkar, met het gevolg, dat de kapitein Hinlopen, commandant dier batterij, van het paard viel en een pols brak. Het hoofdbestuur der «Vereeniging van gepensionneerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsche leger' heeft eene circulaire uitgevaardigd, waar uit blijkt, dat er ter gelegenheid van 's Konings verjaardag, zal worden uitge keerd f6500, verdeeld als volgt: aan 18 leden en weduwen een driemaandelijksche onderstand van pl. m. f313.50; aan 243 leden en aan 98 weduwen de 2e perio dieke uitkeering, waarvan het bedrag per hoofd ook nu, gelijk in November 1889. op f 12.50 gesteld is; aan 53 leden en 24 weduwen eene buitengewone gratifi catie van f10 per hoofd, en aan 100 oud strijders, niet gepensionneerden, elk het bekende gouden tientje. Na deze uitkeering zal de kas geheel uitgeput zijn, waarom het hoofdbestuur dringend vraagt om ondersteuning. De jaarlijksche Paaschtentoonstel- ling van rijstieren, melkvee, vet rundvee, rammen en fokschapen, Vrijdag 28 Maart 1890 te Alkmaar te houden, biedt weder gelegenheid tot mededinging voor onze landbouwers en veehouders op verschillend vraagd uitsluitend met hard voeder ge meste vierjarige en drie-jarige ossen, afgewisselde en niet-afgewisselde koeien en kalveren; van rijstieren, van zuiver inlandsch raS: driejarige, tweejarige stie ren en pinkstieren; van melkvee, insge lijks van zuiver inlandsch ras: oudere melkkoeien, driejarige melkkoeien, melk- vaarzen, die alle na 1 Januari moeten hebben gekalfd, benevens kruispinken van wolvee: eenjarige rammen en kop pels van vier fokschapen. Aangiften kun nen tot en met Zaterdag 22 Maart 1890 geschieden bij den secretaris te Alk maar, den heer H. Siebert Coster, bij wien ook programma's op aanvrage, gratis en franco verkrijgbaar zijn. Omtrent den door de Synode be noemden kerkelijken hoogleeraar Profes sor ds. P. J. Muller te Amsterdam, wordt nog het volgende medegedeeld De heer Muller is van de orthodoxe richting. Hij werd in 1854 geboren en is dus nog in de volle kracht van zijn leven. Tot zijne belangrijkste geschriften behoort zijn werk over De Godsleer van Calvijneen boek dat indertijd door den eersten kenner van het Calvinisme, dr. A. Kuyper, werd aangekondigd en zeer geprezen. Verder zagen var. de hand des nieuwen hoogleeraars o.a. een vergelij- Welnu, vervolgde hij, luister dan naar hetgeen ik u zeggen zal. Hoor eens. Uwe moeder gaat het land verlaten.... en daar zij u niet mede kan nemen, moet zij u elders besteden. Gij gelooft toch dat, het huis van mevrouw Labartha aange namer voor u zal zijn. Louise voegde er bij Wij zullen goed zorg voor u dragen En dan, het is niet voor altijd.... Weldra misschien zullen wij u aan uwe moeder kunnen teruggeven. Zij zal u dikwijls komen zien.... niet waar? Die laatste vraag was tot haar man gericht, die toestemmend knikte. Jeannette weende en gaf geen ant woord. Wees nu eens een verstandig mpisje, zeide Raynal tot haar. Komgeef mij de hand ten teeken dat gij van harte toestemt. Eindelijk gehoorzaamde zij. De zaak is beklonken riep de jonge advokaat uit. Mevrouw Labarlhe had gaarne al dade lijk haar aangenomen kind medegevoerd, maar de moeder riep O, nog niet. Over een paar dagen wanneer wij, haar broeitje en ik, vertrek ken, zal ik haar zelf bij u brengen. Daarop vertrokken de vrienden. De voogd sprak met den advokaat. kende beschouwing over De Godsleer van Zwingli en Calvijn en een studie over De Hervorming in betrekking tot de Middeleeuwsclie Kerk het licht. De nieuwe Hoogleeraar hoopt nog vóór de Paasch-vacantie zijn inaugurale rede voering te houden, om na de vacantie met zijn lessen te beginnen. De Koning heeft het besluit getee- kend, waarbij eervol ontslag wordt ver leend aan Mr. L. W. C. Keuchenius als Minister van Koloniën en in dien» plaats benoemd is: Mr. JE. baron Mackay, thans Minister van Binnenlandsche Zaken. Tot Minister van Binnenltndsche Zaken is benoemd: Jhr. Mr. A. de Savornin Lohrnan, lid van de 2e Kamer der Staten- Generaal. Ter gelegenheid van den 73en ver jaardag des Konings wappert alhier van alle openbare gebouwen en bij vele par ticulieren de nationale vlag. Onder het afdrukken van dit blad wordt de parade gehouden door de ver schillende korpsen alhier in garnizoen met de schutterij; in afwijking van vroe ger heeft die plaats in de stad, Lange- straat en Hof, veel volk beweegt zich langs de straat, die het met ons uitmun tend vinden dat met de oude traditie gebroken is. Zondag 23- Februari e.k. zal de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk alhier geleid worden door den Heer H. P. Schim van der Loeft', predikant te Gouda. Heden avond halfacht uur treed in de bovenzaal van het gebouw Volksheil alhier als spreker op, de bekende kansel redenaar Dr. J. Th. de Visser, predikant te Rotterdam. Het onderwerp zijner lezing, de Opperpriester van Heliopolisbelooft iets schoons. Spreker is gunstig bekend op het gebied der Oostersche antiquiteiten. Voor den geringen som van 25 cents voor een gereserveerde en 10 cents voor een gewone plaats, kan men zich een genotvollen avond verschaffen. Een reden te meer om eenen grooten opkomst te mogen verwachten. Ter gelegenheid van 's Konings ver- jaaidag zal door het bestuur der Afdee- ling Amersfoort van de Vereeniging van Gepens. Ondoff. en minderen van het N'ederl. leger, ingevolge machtiging van het Hoofdbestuur dd. 3 Februari jl. aan 9 leden en weduwen van Gepens. militai ren ieder f 12.50 worden uitgereikt, als mede aan een oud stiijder niet gepens. T k;afiedrer<VtiPb.0Bd-.|terii^Pr^.§t ^e'pensS; ieder een gouden Willetn. Maandag werden voor de rechtbank te Utrecht eenige zaken behandeld waarin het O. M. de navolgende straften legen na te melden personen vorderde: R. H. te Amersfoort, bekl. van mis handeling van E. Schuuring, 3 maanden gevangenisstraf; A. T. en C. v. N., beiden te Amersfoort, bekl. van slrooperij van plaggen en bladeren, 1 bekl. 7 dagen en 2 14 dagen gevangenisstraf; T. F., te Barneveld bekl. van mishandeling van J. Heijwegen, 14 dagen gevangenisstraf; De openbare uitvoering door de Red. Kamer «Ontwikkeling" op Donder dag 13 Februari ten bate der Maatschappij tot Opvoeding van Weezen in het Huis gezin gegeven heeft netto opgebracht de som van f86,145. Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort op Vrijdag, den 21. Februari 1890, des namiddags ten 1 '/3 ure. Punten van behandeling: 1. Voortzetting der behandeling van de ontworpen verordeningen hou dende voorschriften in het belang van de openbare gezondheid, en op het bewonen van gebouwen. Delphine had haar arm op den schouder van Louise gelegd en zeide: O, gij hebt goed gehandeld, lieve zuster. Den volgenden dag reeds maakte de weduwe van Jan Michaud aanstalten om te vertrekken. Zij gaf Barnabé van haar voornemen kennis. Ik had het wel gedacht, gaf deze ten antwoord; maar welke taak hebt gij dan voor mij bewaard? Ik moet toch ook wat te doen hebben Magdalena opende de secretaire en nam er een kleinen zak uit. Hier hebt gij het bewijs dat ik u niet vergat, mijn jongen, zeide zij, zie hier het geld dat ik voor u bestemd heb. Geldriep hij op een verwijtenden toon uit: biedt gij mij geld aan.... En gij zult het niet weigeren, viel zij hem in de rede, terwijl zij zich ver zekerde dat niemand haar hooren kon, want het is om naar Paiijs te gaan. Naar Parijsik I riep hij uit, hoe langer hoe meer verwonderd, maar hoe zou ik u daar van dienst kunnen zijn?.... En nog zachter sprekende, antwoordde zij Als gij uw best doet, zult gij Gau- doin wel terugvinden. O, mompelde hjj, nu begrijp ik het.... 2. Ontwerp besluit tot afschrijving op aanslagen in den hoofdelijken om slag over 1889, wegens vertrek en overlijden. I Jan. Kies jij partij voor minister Keuche nius of voor de Eerste Kamer. Piet. Wel, voor geen van beiden. Het besturen van onze koloniën in Oost-Indië is voor mij zoo'n moeilijke zaak, dat ik er mij geen partij in stel. J. Maar het geldt hier een strijd tus schen geloof en ongeloof. P, Meen jij dan, dat die koloniën al leen met geloof te besturen zijn Neen man, daar is meer kennis toe noodig, dan de meeste menschen bezitten. J. Maar min. Keuchenius is toch een zeer knap man. P. En zeer rechtschapen ook, dat zegt iedereen. Intusschen kan hij ondanks zijn geloof en zijn rechtschapenheid op het gebied van kennis toch wel dwalen. J. Duizenden in den lande springen toch met adressen voor hem in de bres. P. En hoeveel duizenden van die dui zenden zi;n evenmin als wij samen op de hoogte van koloniale zaken? Doe jij net als ik, en bemoei je niet met die dingen, als j'er nog geen verstand genoeg van hebt. KERKiVIEI W S Ned. Geref. Kerken. Beroepen: Naar Oud-Alblas, J. Vonk te Oldebroek. Naar Beilen, H. Janssonius, te Holwerd. Naar Den Ham, J. 1'. Hattinck Jr., te Leimuiden. Naar Workum, H. C Lambers, te Longerhouw. Naar Stavenisse, J. van Belkum, te Zierikzee. Naar Heinkens- zand, J. D. van Spankeren, te Vollenhove. Aangenomen: Naar Oene, door E. V. Japchen, te Kockengeu. Bedankt: Voor Woudsend, door P. van Binnendijk, te Garsthuizen c. a. Voor Zeven bergen, door J. Kromsigt, te Dordrecht. Voor Ochten (bij Kesteren, door H. ten Kate, te Harderwijk. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Naar Utrecht. K. Feruhout, te Zwartsluis. In de zaak der ontploffing van de pa- tronenfabriek te Antwerpen heeft het hof van appel te Brussel Maandag uit spraak gedaan. De straf van Corvilain is van 2 jaren op 5 jaren en 6 maanden verhoogd en alle aan de slachtoffers toe gekende vergoedingen zijn eveneens ver hoogd. Een redactie paleisHet te New-York verschijnend blad The World laat een waar paleis bouwen. Het gebouw, welks kosten ongeveer 9 millioen gulden zullen bedragen, zal bestaan uit 12 verdiepin gen. In den koepel, die op het gebouw wordt geplaatst, bevinden zich nog zes verdiepingen, zoodat het geheel bestaat uit 18 verdiepingen. Op de bovenste verdieping wordt een inlichting gereed gemaakt tot het doen van weerkundige waarnemingen. Eene nieuwe ziekte, of de influenza in een nieuwe gedaante, wordt uit de om streken van Mantua gemeld, voornamelijk gekenmerkt door eene toestand van be wusteloosheid met hevige koorts gepaard en welke drie of vier dagen duurt. Na zijn ontwaken wordt de lijder langzaam beter, maar soms ontwaakt hij niet meer. In de provincie Mantua heet deze ziekte de »nona". Gij moet hem in 't oog houden zonder dat hij 't bemerkt, zoo besloot Magdalena, en indien u iets in zijn gedrag verdacht voorkomt, bij het minste ver moeden, schrijf mij dan.... en ik zal bij u komen XVIII. in de vogeezen. Zes maanden zijn voorbijgegaan. Magdalena deed wat zij zich had voor genomen. Zij heeft zich op weg begeven met een kleinen wagen, voortgetrokken door een ezel Voorop kan Pieter zitten. Zijn moeder loopt er naast, of het regent of dat de zon schijnt. In elk dorp van eenige beteekenis, houdt zij op de markt stil. Het zeildoek dat een van de kanten van de kar be dekt, wordt opgehaald als het scherm van een tooneel. En dit tooneel is een winkel, waar men allerlei koopwaren, hoogstens tot twaalf stuivers, bekomen kan. Snuisterijen, reukfleschjes, zeep, enkele artikelen voor de huishouding en wat speelgoed, al die kleinigheden die de marskramer verkoopt, vormen den handel van Magdalena. Ge moest eens zien hoe haar zoontje haar helpt I De menschen stellen belang In 1889 bedroeg de waarde der ver bruikte hoeveelheid alcoholische dranken in Engeland 7,500.000 p. st. meer dan in 1888, wat per hoofd eene toename van fl.95 per jaar bedroeg. De laatste 10 jaren was het drankverbruik echter 100,000,000 p.st. minder dan in het daaraan voorafgaande tijdperk, ondanks gestadige vermeerdering der bevolking. Dit geeft dus hoop, dat alleen 1889 een ongunstige uitzondering maakte. Omtrent de laatste oogenblikken van den hertog van Aosla, den broeder van den Koning van Italië, deelt de Osserva- tora romano eenige bijzonderheden mede, die te Rome veel opzien gewekt hebben en niet door de officieuze bladen weer sproken zijn. De adjudanten des Prinsen, zoo verhaalt het blad, alsmede de leden zijner hofhouding, die door den sterven de waren ontboden, opdat hij hun een laatst vaarwel zou kunnen toeroepen, stonden in het halfduister der sterfkamer geschaard. De priester, die den stervende in zijn laatste oogenblikken bijstond, ging op verlangen van den Prins zelf een weinig rust nemen. Op het oogenblik, dat hij den drempel wilde overschrijden, trad een persoon uit de zwijgende groep te voorschijn, drukte den priester de handen en fluisterde: »Heb dank." De priester sprak eenige woorden van ge negenheid over den Hertog, waarop de persoon snikkend zijn dankbetuiging her haalde. Zeer bewogen vroeg de priester, tot wien hij de eer had te spreken, want het donker belette hem zijn trekken te onderscheiden. De persoon greep op nieuw de handen des priesters, barstte in tranen uit en snikte, op het bed van den stervende wijzend»Ik ben zijn broeder." Het was de Koning. Eene hangende familie. De neger George Toblen, door het hof der Ver- eenigde Staten ter dood verooi deeld, we gens het plegen van een moord, is in de gevangenis te Port Smith, Arkansas op gehangen. Toblei was een gevreesd mis dadiger, die ondereen nietig voorwendsel een violist een kogel door het hoofd had gejaagd. De veroordeelde heeft nog twee broeders gehad, die eveneens zijn opge hangen, omdat zij, een jaar geleden, twee kooplieden hebben vermoord. Sultan Khalifah-ben-Saïd. Dondei- dag is plotseling de sultan van Zanzibar overleden. Slechts twee jaar heeft hij aan het hoofd der regeering gestaanhij was de opvolger van zijn oudsten broeder, Bargnsh-ben-Saïd, overleden 27 Maart 1888. Deze man was een groot vriend der beschaving, beschermde de ontdekkings reizigers John Ivirh, Livingstone en Stanley O»"» f.'Q-olvtlA /»r»«vtizxol noa-.yHlijk li» til .qJjlVPn- handel tegen te gaan. Khalifah-ben-Saïd scheen in alles de voetstappen van zijn broeder te willen drukken; hij heeft echter niet den tijd gehad veel voor het welzijn van zijn volk te doen. Nieuwe geneeswijze. Dr. Gorineldsky te Petersburg heeft onlangs bij een wasrh- vrouw, die een naald in de hand had gekregen, welke steeds dieper in de palm drong en ntet dan door een zeer gevaar lijke operatie te verwijderen scheen, de naald door een electromagneet verwijderd. Na zeven zittingen, van twee uren elk, sprong de naald uit het vleesch en aan den magneet. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal verga deren op Vrijdag, den 12en Februari aanstaande, des namiddags halftwee. Amersfoort, den 18. Februari 1890. De Burgemeester voornoemd. T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. in het kind en in de moedige weduwe, die zoo waardiglijk rouw draagt. Men loopt om 't hardst om iets van de zwarte vrouw te koopen er ligt een soort van eerbied in dien bijnaam.... Zij maakt goede zaken. Wie weet of zij, zoo voortgaande, niet nog fortuin maakt. Men weet niet, boe winstgevend die zoogenaamde kleinhandel is Maar dat is geenszins het doel van de weduwe van Jan Michaud. Men kent haar doel. Daar zij niets heeft kunnen ontdek ken in de omstreken van Vittel, zoekt zij in wijder kring eenig bewijs, eene ingeving die haar op 't spoor van de waarheid brenge. Raynal heeft haar twee aanbevelingsbrieven medegegeven, een van den procureur-generaal, een van den bisschop. Onder voorgeven dat zij iets verkoopen wil, gaat zij naar den pastoor en den vrederechter in iedere plaats en zoo zij daar een gelaat ontmoet, dat haar voorkomt alle vertrouwen te verdienen, vertoont zij haar brief, verhaalt zij hare geschiedenis en verzoekt zij inlichtingen. Op de markten, in de herberger., luis tert zij met alle aandacht, kijkt zij met de meeste opmerkzaamheid rond. Meent zij iets te kunnen ontdekken, dan blijft zij eenigen tijd in dezelfde plaats. En als die nieuwe hoop verloren is, wordt zijn niet ontmoedigd. iLaat ons verder Gevonden op den openbareu weg Een onderofficiers-sabelkwast.. Rechthebbende vervoege zich ter te- rugbekoming aan het bureau van politie. De ondergeteekende betuigt haren hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden tijdens de ziekte en het overlijden van hare doch ter WILHELMINA VAN WAGENINGEN. Wed. TIESING— van abs. Zij, die blijkens eene over te leggen geboorte-akte, den Iste April e.k. den leeftijd van minstens 14 jaren hebben bereikt, en van de lessen dezer inlich ting wenschen gebruik te maken, wor den uitgenoodigd, zich, voorden 28. Fe bruari e. k. schriftelijk aan te melden bij den ondergeteekende, die bereid is alle gewenschte inlichtingen te geven. De directeur van bovengenoemde inrichting, Amersfoort, 19 Febr. 1890. De GEURIGE en de ONOVERTROFFEN van de CONFEDERATIE, UIT SLUITEND verkrijgbaar bij föSgjjgM» Wordt gevraagd gelegen- beid voor een om te DINEEREN. Brieven met opgaaf van prijs onder lelt. T. B. aan het bureau dezer Courant, Valkestraat 92. AMERSFOORT, Organist vau den St, Joris-kcrk op den Hof, lieeft nog eenige uren disponibel tot bet geven van deugdelijk onderwijs in de muziek, piano, orgel enz. van Arnliemsche straat bij de Varkensmarkt AMERSFOORT. Uitgaven van A. M. SLOTHOUWER te Amersfoort: le partie, 5e Ed. 60 Cent. 2e partie, 6e Ed. 60 Cent. gaan," zegt zij dan. En de kleine Piet roept dan weer vroolijk zijn ezel toeVooruit, Martin. Reeds hebben zij de meeste vreemde- lingen, paardenkoopers, kermisgasten, bedelaars en andere zwervers die het land afloopen, ontmoet. Daaronder ontbraken zeker geen mannen met vreemde, ge- meene gezichten. Hier heidens, daar duit- schc muzikanten, dan weder gauwdieven en kwaaddoeners. Magdalena ontloopt ze niet, integendeel zij neemt iedere gelegen heid te baat om ze behulpzaam te zijn zij ondervraagt ze en laat ze alles ver tellen. Niets houdt haar terug noch be angstigt haar. Dag en nacht, den geest onophoudelijk gericht naar éen eenig doel, houdt zij haar woedende, maar prijzens waardige vervolging vol. Iedereen begrijpt het zoo niet: er zijn spotters, er zijn vijanden. Pieter waakt echter over zijn moeder. Desnoods zou hij haar verdedigen. Hij is wel pas twaalf jaar oud, maar reeds groot en sterk voor zijn leeftijd men zou hem voor een jongeling aanzien. Het ongeluk, de kinderlijke liefde en nu nog het reizen hebben zijn verstand en zijn moed ontwikkeld. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2