Advertentie»?. LOOPJONGEN. Gemengd Nieuws. zindelijke werkmeid Plaatselijke berichten. Mejüffronw J. VAN Y0LLENH07EN G. J. SLOTHOUWER. Toen de heer Lobman de porte feuille van Binnenlandsehe Zaken van zijn voorganger had overgenomen, hield hij een toespraak tot de ambtenaren van het departement, waarin hij zeideVerande ring van Ministers komt dikwijls voor, maar zelden gebeurt het, dat een Minis ter zoo gaarne wenscht te treden in de voetstappen van zijn voorganger als ik." De rede ademde groote gematigdheid. Bij koninklijk besluit is aan de gemeente Renkum (provincie Gelderland) hel volgend wapen verleend: Doorsneden: het bovenste gedeelte van goud met een rennend paard van zwart het onderste gedeelte is gedeeld a van rood niet een springend paard van zilver, b van i ood met een gouden recluerschuin- balk liet schild is gedekt door eene kroon van zeventien paarden, waarvan veer tien op den hoofdnng naast elkander, drie daarboven op, waarvan een in het midden en twee tusschen de twee uiter ste paarlen. Tot het detachement militairen, dat met de Burgemeester den Tea- te Am sterdam is aangekomen behoort ook de fuselier A. L. Schierliorn, een der dapperen die op den 6en Mei 1889, hij de krijgs verrichtingen in Edi den roem van het Indische leger zoo schitterend handhaaf den. Hij maakte deel uit van de sectie, aan gevoerd door den luit. van Beusekom, die onder het vuur des vijands de bezette loopgraven aanviel. Schierliorn was de eerste, die de loopgraven bereikte en zich tusschen de Atjehers wierp, doch daarbij zwaar gewond werd. Hij bekwam een klewangliouw tusschen wijsvinger en duim, twee over den rechter voorarm, vijf kogel- wonden in den rechterschouder en twee in den rechter voorarm. Dus verminkt moest hij den dienst ver laten. Behalve de gratificatie is hem een jaarlijksch pensioen van f400 toegekend en zoo hij deze niet te Genua kreeg wacht hem bij zijn aankomst morgen de blijde tijding, dat Z. M. hem benoemd heeft tot ridder 4e klasse van de Mili taire Willemsorde, een onderscheiding die hij wel verdiend heeft. De Liberale Unie heeft Zaterdag, naar aanleiding van de besprekingen over de wetsvoorstellen Goeman Borgesius c. s., de volgende motie van mr. Levy, geamendeerd door prof. Buys aangenomen. »De vergadering kennis genomen heb bende van de parlementaire gedachten- wisseling over de wetsvoorstellen van de heeren Goeman Borgesius c. s. betuigt haar ingenomenheid niet het initiatief der voorstellers, gelijk met het grondbeginsel in de ontwerpen vervat, d. i. invoering van een Rijksinkomstenbelasiing met pto- gressie." De Verzekeringsbode meldt Hel comité, dat zich in September II. naar aanleiding van de ramp te Antwer pen constitueerde, heeft thans hare mensch- ïievende tauk ten einde gebracht. Voor het groot aantal achtergelaten minderja rige kinderen der slachloflers van ge melde ramp heeft het comité tijdelijk lijfrenten gesloten bij de levensverzeke ring-maatschappij «La Royale Beige", te Brussel. Tegen een predikant en een officier te Haarlem is pioces-vei baal opgemaakt wegens het niet laten insein ijven, de eeiste van zijn zoon, en de tweede van zijn pupil, op de lijsten voor de nationale militie. Zaterdag is het adres van den Ned. Vrouwenbond, waarbij verzocht wordt de sluiting^ van bordeelen enz., aan de Tweede Kanier verzonden. In de gemeente Utrecht hebben 4789 personen dat adres geteekend De Haagsche afdeeling der Maat schappij tot bevordering der bouwkunst heeft weder een prijsvraag uitgeschreven, vorig jaar. Het was Maart en even koud, even mistig, even donker. Zware zwarte wolken dreven aan den horizon, flauw vellicht door de ondergaande zon. De plassen die hier en daar den grond be dekten schenen als ze terloops door het roode schijnsel verlicht werden, bloed plassen. De boomen, door den wind be wogen, schenen te zuchten. De deur van liet kerkhof stond open de doodgraver was bezig een graf te del ven. Magdalena ging rechtstreeks naar dat van haar gestorven echtgenoot. Alles be wees dat et vrome zorg voor was ge dragen. Geen onkruid, maar wel erkele altijd groene heesters. Op het kruis lag eene fiissche immortellenkrans. Dat is goed! sprak de weduwe half luid. Jeannetle zal zeker hier gebracht zijn door Mevrouw Labarthe Dikwijls! antwoordde de doodgia- ver, die haar, zonder dat zij het bemerkt had, was gevolgd, en het onderhoud van het graf betaalt zij mij. Wat de krans aangaat die heeft juf frouw Delpliine van ochtend daar neder- gelegd. O! dacht Magdalena, zij vergeet den vader van Just niet' Nadat zij den doodgraver eenige geld stukken had gegeven, liet hij haar alleen. en we! het ortwerpen van een «halte gebouwtje met wachterswoning voor een stoomtram in een landelijke streek." De jury, bestaande uit.de heeren J. W. 11. Berden te Gravenhage, Ed. Cuypers te Amsterdam en 11. J. Jesse te Leiden, beschikt over een prijs van f T00, te ver deelen tusschen de twee beste antwoor den, terwijl aan het beste tevens het ge tuigschrift der afdeeling zal worden uit gereikt. Men schrijft uit Westervoort aan de N. R. Ct. «Menig reiziger, die van de oostzjjde komende Arnhem naderde, zal zich even voorbij het fort Westervoort wel hebben afgevraagdwat is toch die onoogelijke en altijd gesloten woning? Zij werd een bO jaren geleden gebouwd, midden in lipt bioekveld, en nog eet zij voltooid was weiden de buitenluiken en de roor- deui gesloten, om tot dit oogenblik nooit weer geopend te worden. Kort te voren was hier pen heer komen wonen, die eene betrekking te Arnhem had be kleed, welke onnoodig werd of althans minder lucratief wegens den Rijnspoorweg vooral sinds die was doorgetrokken naar Emmeiik. Het was deze heer, die het huis had laten houwen op enkele meters afstand van de spoorwegbaan. Hij betrok het met eene vrouwelijke dienstbode en leefde er afgezonderd als een kluizenaar. De weinigen, die hem bezochten, werden afgeschrikt door zijne norschheid. Nooit verliet bij het huis verdei dan het bijbe- hoorend erf, tenzij om omstreeks Paschen de R K. kerk te bezoeken, wat evenwel in de laatste jaren ook r.iet meer ge schiedde. De dienstbode onderhield nog eenige noodzakelijke gemeenschap met de buitenwereld, doi h bracht overigens hare dagen door als haar heer, zittende in eene sooit van keuken, waarin het eenige raam licht kon dooilaten met uitzicht van den spoorweg af. Wanneer men den man bezig zag op zijn erf of bij zijn vee, hij hield o. a. koeien, varkens en kippen, was hij steeds, evenals in zijn huis, ge kleed inel een baalzak over den rug en de schouders. Water kwam er niet in huis dan wat voor drinken noodig was, en het was den bewoners aan te zien. De baalzak bedekte lompen, welke trans formatie de kleeren ondergingen, zonder het lijf te vei laten; en bij de meid was het al weinig beter. Thans is deze men- schenhater, die, als hij nog eens sprak, steeds sprak, over den Franschen tijd, overleden in den ouderdom van 93 jaren. Een broeder en neef in Duiischlarid, die daar wetenschappelijke betrekkingen be- kleeden, zijn zijne erfgenamen. Men ver moedt dat het te verwijderen spinrag enz. nogal eenige waarde aan bet licht zal brengen." Vrijdagavond te ongeveer 6 uur ontstond iri de buurtschap Vorden, onder Apeldoorn, door onbekende oorzaak brand in een timmermanswoning die geheel uit brandde Niettegenstaande de door het weder aldaar bijna onbegaanbare wegen, wist de brandweer rnet de spuit bij denbrand te komen, en slaagde er nog in, het be lendende perceel te behouden. Het verbrande huis en de inboedel waren verzekerd. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft uitspraak gedaan in de zaak van F. O. W., door de rechtbank aldaar we gens moedwillige brandstichting veroor deeld tot 4 jaien gevangenis. Het hof heeft het vonnis vernietigd, doch opnieuw recht doende, den bekl. schuldig verklaard en veroordeeld tot dezelfde straf. Daar zich voor de betrekking van gemeentegeneesheer in den westhoek der gemeente YVeststellipgwerf (waar geen geneeskundige gevestigd is) op een salaris van f1000 geen enkele sollicitant heeft aangemeld, is de jaarwedde van den le benoemen titularis tot f1300 ver hoogd. Pieter was reeds nedergeknield. Ook de weduwe ving aan te bidden en niet de oogen naar den grond, waar de mis kende brave sliep, zeide zij: Jan, mijn arme Jan, misduid het mij niet dat uw graf een jaar lang geen enkele bloem uit mijne hand heeft ont vangen. De bloem die ik voor u bestemd heb, is uw volledig, schitterend herstel in eer. Die bloem kiemt langzaam, maar zij zal eindelijk ontluiken en uw graf versieren!.... Hel uur nadert! Ik gevoel het, ik zie het! Geduld! Help mij, Jan! Wees bij mij! iets m mijn binnenste zegt mij dat wij tot ons doel naderen.... en weldra zal ik mijn eed hebben ver vuld! O! God weet liet. en gij zult het ook weten, mijn arme man, uwe Magda lena heeft zich aan die laak geheel ge wijd. Langen tijd sprak zij zoo voort, ver halende wat zij gedaan had, wat zij hoopte, den dierbaien afgestorvene op roepende en met hem sprekende door de herinnering, niet de gedachte. Plotseling werd Magdalena gestooid door de stem van den doodgraver. Hoort gij dan niet den donder rol len? vroeg hij. Het begint te regenen.... te weerlichten Zij nam Pieter bij de hand en wierp een laatsten blik naar het giaf waarvan Gedurende de maand Januari 1890 zijn in de rijks-postspaarbank ingelegd en terugbetaald de volgende bedragen als: bediag der inlagen f 1.211.206.48 terugbetalingen f740.300.11 alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f470.900.37. Aan het eind der maand December was ten name der verschillende inleggers in geschreven f I 7,522,911,56 zoodal h»t ge zamenlijk tegoed op uit. Januari bedroeg f17.993.817 93. In den loop der maand Januari 1890 zijn 6686 nieuwe 'paarbankboekjes afge geven; 1295 zijn er geheel afbetaald, zoodat er aan net einde dier maand nog 240,566 ju omloop waren. Onder de oefeningen, welke gedu rende dezen zomer gehouden zullen woi den, zal vermoedelijk ook behooien een manoeuvre der cavallerie langs den Gel- derschen IJsel, waarbij deze rivier zal overgetrokken worden door middel van orerzwemming der paarden. Mocht dit plaats hebben, dan zal hel corps pontonniers hierbij de noodige hulp verleenen. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tegen 15 Apiil a. s. weder pupillen op de Pu pillenschool kunnen worden geplaatst. Zondag e. k., 16 Maart zal de gods dienstoefening in de Remonstrantsche Kerk alhier geleid worden door Ds. H S. Balsem, predikant te Beek. Onder de dames die Maandag j.l. te Utrecht met gunstig gevolg examen hebben afoelegd in de Nuttige handwer kenis ook onze stadgenoote Mejuffrouw M. J. Hendriks. Jan. Ik hoor, dat liet gymnasium te genwoordig bijna 60 leerlingen telt en met September een heel wat grooter aan tal zal kiijgen. Piel. Ja. de Vereeniging, werkzaam in het belang van het Koninkrijk Gods in 't algemeen en van de Nederlandsch Her vormde kerk in het bijzonder, opent hier tegen dien tijd een inrichting, die aan 't gymnasium om te beginnen denkelijk een 25-tal leerlingen zal bezorgen. P. En als men die voegt bij den gewonen jaarlijkschen aanvoer, die gemiddeld een 12 of 15-tal bedraagt, is er kans, dat de lokalen te klein zullen wezen. P. Dal heb ik ook al hooren zeggen Maar de curatoren en het dagelijksch bestuur zullen er wel op bedacht zijn en hij tijds voor ruimte zorgen. Dat is gemakkelijk gezegd. Waar haal je echter de ruimte van daan, en moet er dan weer gebouwd worden? Wal zal dat een geld kosten! P. Wel de ruimte is overvloedig te vinden in het werkhuis, dat toch leeg staat, en met het doorslaan van een paar muren of hel bouwen vari een gange tje zijn gemakkelijk nieuwe lokalen aan het gymnasium te trekken. Dat kan ook wel, want 25 maal f60 geeft aan de gemeente een jaarlijksche meerdere op brengst van f 15.00. Een arme vrouw verkocht dezer dagen le 's Hage een baleenbriefje van een hor loge. De kooper loste het uurwerk en bemerkte, dat het een antiek werk was, waarvoor men hem tot f250 toe bood. Te Rodez (Aveyron) is zekere Frangois Durand overleden, een man van 86 jaar, zij zich verwijderde. De nacht was ingevallen. Een storm wind verhief zich, die de boomen schudde en deed kraken, te midden der duisternis. Nog enkele oogenblikken en een regenbui brak los. XXII. De droom. Op den drempel van het huis van An- selme stond Mathurine haar gasten afie- wachten. -- Kom toch spoedig binnen I i iep zij hun van verre toe. Hoe kunt ge u in zulk een wèer zoo lang ophouden Brr wat is het ijzig koud! Het dringt tot je merg door! Eli haastig sloeg zij de deur achter de binnenkomenden toe. Zonder dat haar eenig nadenken werd gegund, bevond de weduwe van Jan Michaud zich dus eensklaps binnen die rampzalige woning. Zooals men zich herinneren zal, was de winkel van Anselme vroeger gelijk vloers geweest, maar, daar de winkel goederen na zijn dood verkocht waren geworden, had de huisbewaarster het winkelvertiek tot haar verblijf ingericht. Wordt vervolgd). een vermogen nalatende van 3 miüioen fres. en die geheel alleen leefde iri een groot huis, zonder eenige bediening. Zijne dagen bracht hij door met zijne effecten en zijn geld )e tellen, eri hij heeft alles nagelaten aan eene vischverkoopster, het eenige wezen waarmede hij eenigszins vertrouwelijk omging. Als zijne papieren a pari konden wor den gerealiseerd, zou de nalatenschap 8 millioen bedragen. Toen Napoleon I op zekeren dag door een klein Duitsch dorp kwam zeide de biugemeester dat de gemeente hem geen schitterende ontvangst had kunnen be reiden, vermits de inwoners door den oorlog groote ai moede leden. Deze woorden maakten op den keizer een die pen indruk. Hij liet zich eenige rolletjes gouden Napoleons aanreiken, overhan digde deze den burgemeester en zeide: «Niet waar, deze kleine Napoleons heb ben de Duitschers gaarne«O, zeker, Sire," was het antwoord van den burger vader, «veel liever dan den grooten." In den laatsten tijd werd in den Haag gebedeld door een krachtig gebouwd man, die het medelijden der voorbijgangers trachtte op te wekken door het zingen van liederen en die, ondanks het barre weder, op den arm, naar het scheen, een zuigeling droeg. De politie trok zich het lot van liet arme schaap aan, dat zoo door weer en wind werd meegedragen, en bracht den straatzanger naar een der bureaux van politie waar bleok dat het kind niets anders was dan een aange- kleede pop, samengevoegd uit,... turven I Een jonge vrouw le Nanterre, nabij Parijs, schramde zich met een oester schelp aan den arm, waardoor eene kleine wonde ontstond, waarop zij geen acht sloeg. Weldra zwol de aim echter op, wat met hevige pijnen gepaard ging, en bin nen 24 uren stierf de ongelukkige aan bloedvergiftiging in het gasthuis. Op hoe merkwaardige wijze sorns een huwelijk tot stand kan komen, en dat in onzen prozaïschen lijd, leert het volgende ware verhaal: In den herfst van het vorig jaar zat de adsistent-directeur van een postkan toor in een klem Duitsch grensstadje K., neerslachtig voo. het raam van liet post kantoor te kijken. Hij dacht er juist over na hoe lang hij nog wel op bevoidering zou moeten wachten, toen eene slanke jon ge dame het postkantoor naderde, haastig eene briefkaart in de bus wierp er, even snel zich verwijderde. «Wat een lief ge zichtje, welke prachtige oogen en wat een slank figuurtje," zei de postbeambte bin nensmonds, nam daarop de briefkaart uit de bus en las: «Herin Gelieimrath P., te Dusseldorf." En nu de afzendster? Was het de dochter, de zuster of willicht de echtgenoote? Zich zekerheid verschaffen wilde hij niet. want dan maakte hij zich aan eene ambtelijke onbescheidenheid schuldig, en plicht ging hem boven alles Hij gal' daarom de briefkaart aan een lageren beambte ter afstempeling over, toen hij bemerkte, dat de briefkaart geen Duitsche, maar eene Hollandsche en alzoo onbestelbaar was. Hij nam daarom de biiefkaart terug en was nu verplicht te lezen wie de afzendster was. Hij draaide de blief kaart orn en las: sMein lieber PapaIcli konune mor gen Abend urn'10 Unr in'Dusseldorf an und erwarle Dich Sehnsüchtiq am Bahn- liof. Deine gehorsame Tochter Johanna." «Wordt de briefkaart niet verder ver zonden," zeide de beambte in zichzelven, «dan wacht de arme Johanna tevergeels op haren vader; de schoone oogen wor den wellicht door tranen verduisterd, neen, dat zal niet geschieden, Juffrouw Johanna." Snel nam hij eene Duitsche briefkaart en schreef den inhoud der Hollandsche af, terwijl hij er aan toe voegde, dat het hern bijzonder genoegen deed, langs dezen niet alledaagschen weg, den Geheimiath en Mejuffrouw zijne doch ter eene teleurstelling bespaard te hebben Toen den volgenden dag de briefkaart in handen kwam van den Geheimrath P., dacht deze: Nu, die mijnheer Karl M.... moet wel een alleraardigst jonkman zijn zou mijne Johanna wellicht met hem een liefdesbetrekking hebben aangeknoopt? Tegen den avond wandelde de Geheim- rath naar het station en op den rechten tijd ontmoette hij zijne Johanna. De be groeting was recht hartelijk beiden wa ren blijde elkander weder te zien. Bij de tehuiskomst haalde de vader de biief- kaart voor den dag, toonde die aan Jo hanna en vroeg haar: «Kent gij ook eenen mijnheer Karl M....5V «Kail M...." herhaalde Johanna, «ik weet er niets van, papa. Wie is hij?" «Deadsis- lent-directeur van hel postkantoor te K." «Ik verzeker u, papa, dat ik hem niet ken." «Zoo; nu dan is die mijnheer M. niet alleen een door-en-door welwillend, maar tevens ook een uiterst nauwgezet postbeambte, dien ik morgen mijnen har- telijken dank betuigen zal niet alleen, maar op wien ik ook terstond de aan dacht van den inspecteur der posterijen vestigen zal." Weinige dagen daarna ontving de ga lante postbeambte van den Geheimrath een allerhartelijkste dankbetuiging, waar- aau een postscriptum DHerzlichslen Dank! Johanna" was toegevoegd. Na ver loop van eenige weken werd da adsis tent-directeur bevorderd en naar Dussel dorf verplaatst. Zijn eerste bezoek gold natiiii11ijk den Geheimrath en zijn lieve dochter/ en nog voor 1889 ten einde was, las men in de courant de verloving van Johanna P.... en Karl M„ Het romannetje is, zooals we reeds zeiden, een ware geschiedenis. Twee professoren A. en B. twistten over de viaag, of de natuur over de kunst of de kunst over de natuur zegeviert. Professor A. hield vol, dat de kunst het van de natuur wint, en om zijne bewe ring te staven, wees hij op zijne kat, die hij had geleerd eene kaars in hare pooien te houden, wanneer hij zijn avondmaal gebruikte. Professor B. wenschte zich hiervan te overtuigen, en professoi A. noodigde hem des avonds ten zijnent te komen, omdat hij het kunststuk der kat kon zien. Professor B. kwam, doch had eene levende muis in een doosje meege bracht die hij liet ontsnappen op het oogenblik, dat de kat de kaais tusschen hare poolen hield. Nauwelijks had de poes de muis gezien, of zij liet de kaars vallen ell lende de muis na. «Ziet ge nu? sprak professor B., «de natuur zege viert, de kunst is overwonnen!" Waarom de menschen drinken. W. R. zond aan den »N. Koerier" volgend stukje: A drinkt, omdat het zoo voedzaam moet wezen. B drinkt, omdat het zoo versterkt, C doet hetzelfde, opdat hij de «influ enza" niet zou krijgen. D zoekt troost in den drank, omdat hij zoo ongelukkig is. E drinkt, omdat hij de tenng heeft. F omdat hij vreest, de tering te krij ger,. G neemt er een koppel, omdat hij pijn in den rug heeft. -H wijl hij pijn in de maag heeft. I omdat hij ziek is in 't gebeete lijf. J beeft van koude een borrel zal hem verwarmen. Iv drinkt, omdat hij doornat is geworden. L heeft een kou opgedaan en neemt 2 of 3 »ha|ijes" om aan het zweeten te komen. M is zoo bezweet en moet wat hebben, om op te droogen N neemt een bittertje vóór het mid dageten, om dat hem dit door den genees heer gei aden is, naar hij zegt. O doet hetzelfde, omdat hij gehoord heeft dat de geneesheer het N. heeft aangeraden. P werkt zoo hard, dat hij wat hebben moet, om het vol te houden. Q drinkt, omdat hij anders niets te doen heeft. R drinkt, omdat hij zoo gelukkig ge weest is, werk te krijgen. S omdat hij gelukkig geweest is met zijn zaken. j T omdat hij ongelukkig geweest is met zijn zaken. U ontkurkt een flesch cognac, omdat hij eenige goede irienden bij zich heeft gekregen. V omdat zijn vader ook dronk. W omdat zijn rijke oom hem het derde gedeelte van zijri lermogen heeft vermaakt. X omdat zijn tante hem met niets heeft afgescheept. Y doet het omdat de wereld een he mel is; zijn broeder diinkt omdat de we reld een hel is. 7, drinkt omdat anderen drinken. Heden overleed in den ouderdom van ruim 76 jaien onze innig geliefde zuster en tante AALTJE BEEKMAN, weduwe van den WelEd. Heer A. M. WERNEKE. Uit aller naam, W. J. BEEKMAN. Amersfoort, 7 Maart 1890. Langestraat te Amersfoort verlangt met primo Mei e. k. eene legen hoog loon en veel verval. Zonder goede getuigschriften onnoodig zich aan le melden. kunnende lezeu en schrijven kan ter stond geplaatst worden, bij

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2