NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND. Ntagdalena's Eed. No. 24. Zaterdag 22 Maart 1890. Negentiende jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG M ZATERDAG. die zich thans op dit blad ahon- neeren, ontvangen het tot 1 April gratis. De kookschool. BINNENLAND. FEUILLETON. AMERSFOOBTSCHE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers S Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIE Ni Van 1 6 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Wellicht herinneren sommige onzer lezers zich de volgende voorstelling van een der humoristische bladen Mama, de oudste dochter en nog een vrouwelijke bloedverwant staan bij de geopende keukendeur een tooneel van niet te beschrijven wanorde te bekijken; in het heiligdom der spijs bereiding is een jong meisje, te mid den van een chaos van pannen, ke tels en de hemel weet wat al toe stellen meer, ijverig bezig tot uiter ste verbazing van de keukenmeid, die dit alles met open mond en met de handen in de zijde, dus in de klassieke houding van een model keukenprinses, aanstaart. «Maar, Julie, klinkt het ein delijk van mama's lippen, «Julie, wat voer je toch uit?'' «Niets mama, ik wou even aan Leentje laten zien hoe ze bij ons op school aardappels bakken." Het is een benijdenswaardig talent, de menschen te kunnen doen lachen wie het bezit is hun weldoener. Al leen men moet onderscheid weten te maken tusschen een grappige op vatting en de werkelijkheid. Want deze, wij willen het gaarne erkennen te meer omdat vroeger onze verwach tingen anders waren, pleiten zoozeer ten gunste van de kookschool, dat wij pogingen om ook elders dan te 's Gravenhage een inrichting van dien aard te openen, toejuichen. Die verhoogde sympathie neemt niet weg, dat we vasthouden aan de meening, dat huiselijke werkzaamhe den nergens beter geleerd worden dan in den huiselijken kring. Als moeder goed voorgaat zullen de doch ters volgen, tenzij eerstgenoemde zoo dwaas is om van haar meisjes opge prikte kapellen te maken terwijl zij zelve als huissloof fungeert. Zulke zijn er, en wij beklagen uit den diep- sten grond onzes harten den jongen man, die door een dergelijke jonge dame aangetrokken, zijn lot aan het hare verbindt. Evenwel, de goede traditie van het oud-Hollandsch gezin, waarvan het vrouwelijk hoofd doorkneed was in alle werkzaamheden van keuken en huiskamer, en het de dienstbode, die het een of ander niet naar haar zin verrichtte, netjes kon voordoen, dreigt meer en meer verloren te gaan. Wat daarvan de oorzaak kan wezen, hebben we op dit oogenblik niet uit te makenlaat ons eenvoudig het feit constateeren. En nu helpt het niet veel of we al zeggen onze doch ters, van welke maatschappelijke klasse ook, moeten dit of dat thuis leeren men kan het decreteeren als een gul den regel, maar daarom gebeurt het nog niet. En nu hebben we juist eenig idee, dat de kookschool het middel zal zijn om bij de vrouwen uit de beschaafde klasse de huiselijke werkzaamheid weder in eere te brengen. Op dit oogenblik is het nog een soort van chicdaaromtrent geheel onkundig te zijn; met een bekoorlijke naïve teit, die evenwel onder zekere om standigheden haar donkere schaduw zijde heeft, wordt erkend dat men niet weet of spinazie gebakken of gestoofd moet worden, en hoe het maken van een pudding in zijn werk gaat. Bij de Arabieren staat de vrouw het hoogst aangeschreven, die het lekkerst brood kan bakkenin onzen tijd van broodfabrieken en van ver sneld verkeer, waardoor men zich te Leeuwarden uit Maastricht zou kun nen laten bedienen als 't noodig was, hebben we dien eisch niet meer te stellen; maar voor een man die van beperkte inkomsten moet leven, ge lijk met negen-en-negentig procent het geval is, moet voor het practi- sche leven meer waarde gehecht worden aan een vrouw, die met een voudige middelen een voedzamen en smakelijken maaltijd kan toeberei den, dan aan eene, die op bevredi gende wijze een marsch op de piano ten gehoore brengt. Het is zelfs aan te nemen, dat het een het ander niet uitsluit, een bewering die wij gaarne onderschrijven. Laat het nu een quaestie van mode worden, de lessen der kookschool bij te wonen en die thuis in toepassing te brengen, de mannen zullen er niet op tegen hebben. Bij de ver- waarloozing die dit vak zich moet laten welgevallen zijn reeds wanho pige middelen aangeraden om toch in elk geval genietbaar voedsel te krijgen er is hier en daar gesproken van de mogelijkheid, om in elke ge meente centrale keukens op te rich ten, waaruit men met minder kosten dan voor elke bijzondere en hoogst gebrekkige kokerij worden vereischt, zich van het noodige zou kunnen voorzien. Wij voor ons zien geen heil in de toepassing van het com munisme op de spijsbereiding, al zou rnen daarmee ook een dubbeltje per maaltijd uitwinnen. Zeg mij wat gij eet en ik zal u vertellen wat gij zijt, aldus luidt een spreekwoord, en onze individualiteit hangt nauw samen met ons tafelgenot. Als alle menschen gaan eten uit den gemeenschappelijken ketel, dan zullen zij na een paar ge slachten een eenvormig type gaan vertoonen van karakterstudie behoeft vervolgens geen sprake meer te zijn. De kookschool zal daarentegen, de haard worden, waar ieder het vuur voor de eigen keuken komt halen. Het min of meer geleerd en deftig tintje, dat de zaak krijgt, zal haar volstrekt geen schade doen. Een cursus, die door gewone meisjes van elke maatschappelijke klasse kan gevolgd worden, moet de hoofdzaak zijnpractisch onderwijs in de spijsbereiding, vereenigd met eenvoudige theoretische lessen over de waarde van de verschillende voe dingsmiddelen, in verband ook met de gewone inkoopsprijzen. Voor hoo- ger ontwikkelden kan men wat ver der gaan, de zoogenaamde «fijne keuken" behandelen, en de verhou ding tusschen gehalte, smaak Ja, neemt alsjeblieft in aanmer king dat het vraagstuk ook een aes- thetische zijde heeft. Men spreekt van een harmonie van kleuren en tinten, die het oog aangenaam aandoet, en ongetwijfeld behoeft men nog geen grof materialist te zijn om een idee te hebben van de vermenging van verschillende geuren, waardoor de reukzenuwen gestreeld worden. Hoe komt het nu, dat door de bijeenvoe ging van zekere substantiën, in smaak overeenkomst, óf kleine verschillen, of ook wel scherpe contrasten ver- toonende, en dat wel bepaald in ze kere verhouding, de smaak wordt bevredigd, en wat is oorzaak dat het niet in gelijke mate bij allen ge schiedt, dat er ook op dat punt veel indualiteit heerscht? In Brillat-Savo- rin's beroemd werk over den smaak in de zinnelijke beteekenis wel te verstaan, worden dergelijke quaesties even aangeroerd, niet op gelost. De kookschool zou aanleiding geven haar nogeens grondig te be- studeeren. Sommige vrouwen uit de onbemid delde klasse hebben er uitmuntend slag van voor weinig geld een potje te koken, dat niet slechts behoorlijk voedt, maar bovendien manlief nood zaakt zijn wijfje tweemaal zoo vrien delijk aan te kijken als hij zonder dat zou doen. Men bedenkede huis houdelijke vaardigheid van de vrouw is, in het huwelijk, niet het allerhoog ste belang, waarvoor al de andere moeten achterstaan hel hoogste, dat is er maai' één, en daarmee is geen ander in één adem te noemen. Maar wie het electrische licht in al zijn pracht ziet schitteren, moet ook we ten dat een slechte qualiteit van de kolen waarmee de Gramme-machine wordt gestookt, van invloed kunnen zijn op de helderheid van het licht. De kookschool kan er misschien ook iets aan toebrengen om menig gloeilampje van huwelijksliefde met onafgebroken levendigheid te doen flikkeren. Bij de gisteren in het district Goes plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid der Tweede Kamer, in pluats van den heer de Savornin Lohman, die Mini ster van Binnenlandsche Zaken werd, is gekozen de heer Mr. L. W. D. Keuche- nius (anti-rev.) oud-minister van koloniën, met 1548 stemmen. De liberale candidaat, de heer Hcijse bekwam 1 i53 stemmen. Naar men meldt kan spoedig de benoeming worden te gemoet gezien van eene staatscommissie, bestaande uit op per- en hoofdofficieren van zee- en land macht, om de regeering voor te lichten en van raad te dienen in gewichtige defensie aangelegenheden, voornamelijk betrekking hebbende op Neerlands kust, havens en stroomen, en de toegangen uit zee. De minister van justitie heeft tot de procureurs-generaal, fungeerende direc teuren van rijkspolitie, waarbij voorschrif ten worden gegeven ten behoeve der ambtenaren van politie, voor de richtige handhaving van de wet van 23 Juni 1889 (Stbl. no 82), houdende bepalingen tot voorkoming van bedrog in den boterhan- del. Het adres van den Ned. Vrouwen bond tot verhooging van het zedelijk be wustzijn is bij de Tweede Kamer inge diend met38,432 handteekeningen, 18.208 van mannen en 20,224 van vrouwen, uit ongeveer 160 gemeenten in ons vader land. Te Amsterdam heeft zich een co mité gevormd om, in aansluiting aan de in het buitenland bestaande comités, een onderzoek in te stellen naar den oorsprong, DOOR CU. DESIÏ8. (Naar het Fransch.) 42) Toeh was het ook geenszins eene ondankbaarheid, een verraad gepleegd aan het verledenvolstrekt niet. Dat zou mevrouw Labarthe niet toe gelaten hebben. Jeannette vergat noch haar moeder, noch haar broertje, noch haar vriend Barnabé, zelfs niet haar vriend Raynal. Tusschen de les in had men over de afwezigen gesproken. Het was een van die frissche lente-ochtenden waarin de harten tegelijkertijd met de bloemen zich openen. Geen spoor van 't onweder was meer aan den blauwen hemel zichtbaar. Een vroolijke zonnestraal gleed door het open venster, waardoor men de vogels in den tuin hoorde zingen. Sluit de piano maar, zei Louise plotseling. Ik ben over je tevreden, mijn kind.... en ter belooning heb ik je eene verrassing bereid.... Wij zullen aan rnama Magdalena een brief schrijven.... O, dadelijk! riep Jeannette uit, terwijl zij van blijdschap in de handen klapte. Dat zal wel moeten, antwoordde de aangenomen moeder, want weldra is het posttijd.... Je brief moet ingesloten worden in een brief van papa Lambert aan moeder Michaud.... een brief over zaken, die haast heeft.... Kom.... ga maar zitten.... en begiD Zij had alles op tafel gereedJeannette nam dan ook plaats en zette terstond de pen op het papier, maar zag nog altijd haar lieve onderwijzeresse aan, als om haar raad te vragen. Neen!.... zeide deze, neen, mijn kiDd ik dicteer niet.... Schrijf maar vrij op, wat 't hart je ingeeft!.... Maar haast je, want ge weet dat wij mijn vader en je goede vriedin Filine voor het ontbijt wachten. Bij het laatste woord, hield Louise plot seling op om te luisteren. Men hoorde het rollen van een rijtuig aan de zijde van de straat. Zouden zij het reeds zijn? zeide Louise, terwijl zij de aangrenzende kamer binnentrad waarvan de vensters op het voorplein uitzagen. Terstond kwam zij weder terug en riep Jeannette, houd maar op met schrij ven...., uw moeder is gekomen En waarlijk voor het hek stond een wagen stil, die Magdalena, door Mathu- rine's zorg, hier had gebracht. Pieter was in een sprong er uit en in huis. Nauwelijks was Jeannette, van hare eerste verrassing bekomen, hem te gemoet geloopen of hij stond reeds bij haar en met een kreet van vreugde om armden broeder en zuster elkander. Toen kwam de beurt aan de moeder. Weenende drukte zij haar kind aan het hart, bijna drie maanden had zij het niet gezien. Toen de eerste aandoeningen der ont moeting voorbij waren, leidde mevrouw Labarthe Magdalena en hare beide kin deren het vertrek binnen. Magdalena viel nedei op den haar aan geboden armstoel. Jeannette zette zich op hare knieën neder, sloeg haar armen om haar heen en liefkoosde haar teederlijk. Moeder 1 zijt gij het! zij gij het wezenlijk? Arme lieve moeder Hoelang heb ik u niet gezien.... O wat ben ik blijde 1 Niet minder aangedaan sloot Magdalena het meisje in haar armen, en haar ver volgens op een afstand houdende, bekeek, bewonderde zij haar en scheen zij niet op te kunnen houden haar aantekijken. Wat zijt ge gegroeid I wat zijt ge mooi geworden! stamelde zij, haar vreug dedronken aanstarende, en wat kan men het je aanzien dat ze hier beter dan bij ons, voor je zorgen! Gij zijt wel goed, mevrouw, zeer goed voor haar! En de hand van Louise grijpende, be dekte zij die met kussen en tranen. Zij die aan de smart kon weerstand bieden kon de vreugde niet verdragen. Magdalena viel in zwijm. Toen eerst bemerkte Louise de veran dering in haar gelaat, haar bleekheid. En zoodra Magdalena de oogen weder opende, haastte Louise zich te vragen: Maar wat deert u toch, mijn goede Magdalena.... Zijt gij ziek? 't Is niets, antwoordde zij. Wees onbezorgd. Mij deert niets.... Misschien een wei nig te veel vermoeid.... Slecht geslapen. Maar alles is nu weer over, alles is ver geten ik heb mijne dochter weergezien En alsof zij door de kussen van Jean nette weder werd opgewekt, voegde zij er by Mevrouw, waarvoor ik u het meest dankbaar ben, is dat gij haar niet ver leerd hebt haar moeder lief te hebben. de hemel beware mij daarvoor! riep Louise uit. Eiken avond bid zij voor u, voortdurend spreken wij over u.... en kijk eens! daar even nog, op het oogen blik dat gij kwaamt, was zij bezig u te schrjjven.... En Labarthe ook.... Maar ik denk er nu aan, die brief had misschien haast.... Wacht even Het studeervertrek van den notaris was gelegen onder den salon. In den vloer bevonden zich een opening met schuif. Mevrouw Labarthe schoof dezen weg en riep: Etiennel breng den brief boven. Men hoorde beneden het verschuiven van een stoel en bijna terzelfder tijd voetstappen op den trap. De notaris trad binnen. Hij wist nog niet dat madam Michaud gekomen was en toen hij haar zag, stond hij een oogenblik verrast te kijken. Toen wisselde hij eenige beleefde woor den met haar, en Louise, die uit zijn hand den brief genomen had, reikte dien aan Magdalena, met de woorden Hier is hij aan zijn adres en zoo er nog eenige uitleggingen noodig zijn zal onze voogd zich wel beijveren die te geven. Lees maar. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 1