nrnuwE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND. Magéaleita's Eed. No. 25. Woensdag 26 Maart 1890. Negentiende jaargang. verschijnt woensdag en zaterdag. binnenland. FEUILLETON. 4MEBSF00F.TSCHE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Vail 1 6 regels 0,40 iedere regel meer B Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht het verschuldigde Altonne- incnfNieuwe Amersf. Courant ie kwartaal te willen overmaken per post-wisssel of in postzegels, vóór 5 APRIL, 189©. zullende anders daarover met 10 Cent vei hooging per post worden beschikt. DE UITGEVER. De heer H. M. Werker zet in de Maasbode het streven uiteen van den door hem gestichten Oranjebond. Oneerlijk noemt hij 't, de meening ingang te doen vinden, dat deze bond het vaderland wil doen verdedigen door gekochte soldaten alleen. De Oranjebond verlangt: 1. dat de loting worde afgeschaft, en alle weerbare jongelingen van liun 20. jaar af geoefend wnrdon-In Ae hiU. ling der wapenendoch in of nabij de gemeenten, waar zij wonen 2. dat zij worden geoefend door be kwame officieren en deel uitmaken van het leger; 3. dat de oefeningen gehouden wor den op dagen en uren, dat het minst inbreuk wordt gemaakt op de werkzaam heden van beroep of kantoor; 4. dat alleen worden vrijgesteld: de bedienaren van den godsdienst, de doc toren en apothekers 5. dat aan de jongelingen, die zulks verlangen, vrijheid worde gegeven, zich een eigen uniform, overeenkomstig het bestaande model te mogen aanschaften; en 6. dat er een staand leger worde ge vormd alleen uit vrijwilligers, en dezen overeenkomstig hun staat woi den gehuis vest, gevoed en behandeld. De commissie, die zich gevormd heeft om den oorsprong, het verloop en het karakter der influenza-epidemie na te gaan, bestaat uit de heeren I. Bin- nennijk, dir. officier van gezondheid te 's GravenhageM. J. Godefroi, voorzitter van de Ned. maatschappij tot bevordering der geneeskunde, 's HertogenboschG. D. L. Huet, hoogleeraar, Leiden; G. C. Nijhoff, hoofdbestuurder-secretaris van de Ned. maatschappij tot bevordering der geneeskunde, Amsterdam W. P. Ruysch, adviseur aan liet Ministerie van Binnenl Zaken, 's GravenhageR. H. Saltet, ge neeskundig adjunct-inspecteur, Airster dam; W. F. Steyn Parvé, practisch geneesheer, 's Gravenhage er. B. J. Stok vis, hoogleeraar, Amsterdam. Bij de hierop betrekking hebbende circulaires is een vragenlijst gevoegd, die men, zoo volledig mogelijk ingevuld, verzocht wordt aan dr. Nijhoff terug te zenden. Deze vragen (16 in getal) betreffen het optreden en verdwijnen der epidemie, de verschijnse len, uie wairgenomen zijn, het sterfte- procent enz. In het noordelijke deel der provincie Groningen zal men op meer uitgebreide schaal proeven nemen orntientde waaide der vooibehoedende werking van de in enting tegen de zoogenaamde varkens ziekte (besmettelijke vlekziekte.) Van tal van Varkenshouders zijn aanviagen tol het bekomen der 1u,vno vergunning-ingekomen, o. a. bij de bui- genieesters der gemeenten: Ulrum, Kloos terburen, Eenrum, Leens, 't Zand, Delf zijl, Nieuwolda, Noordbroek, Scheernda, Finsterwolde, Beerta, Bellingwolde en Nieuwe-Schans. Te Zwolle zijn uit vrijwillige bij dragen bij wijze van renteloos voorschot de gelden bijeengebracht voor de vet- bouwirig van het buis aan de Grooteinaikt dat door het kerkbestuur van de Ned. Herv. Gemeente is aangekocht om er een paar catechisatiekamers van te ma ken. De voorgevel zal in overeenstem ming gebracht worden rnet de zoo fraai gerestaureerde hooldwacht en den prach- tigen hoofdingang der kerk. Eene poging om de legeering te bewegen, deze ver bouwing op te nemen onder de van rijks wege gesubsidieerde restauratiën, is ech ter mislukt. In dezen zomer zal, naar uit Cairo gemeld wordt, tusschen Juli en September ons land bezocht worden door prins Me- heined Ali Bey en diens broeder prins Abbas Bey, beiden zonen van den Khe dive van Egypte. De piinsen zullen ook Belgie, Zweden en Noorwegen bezoeken. Naar het Vad. verneemt, bestaat het voornemen, dat de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en de vereeniging «Volksonderwijs" naar aanleiding van het tot stand komen der nieuwe schoolwel zullen samenwerken, om de nadeelige gevolgen dier wet voor het openbaar onderwijs zooveel mogelijk te voorkomen. De bevolking der provincie Zeeland bedroeg op 1 Januari 1890: 99754 m., 101913 v., totaal 201667. Ter behartiging van de belangen der badplaats Schiermonnikoog heeft zich op dat eiland eene commissie gevormd, bestaande uit de heeren: Eyck van Zui- lichem, burgemeester, voorzitter; Jos, de Boer, secretaris-penningmeester Dr. van Boven, geneesheer, F. Koerkainp, wethou der, en R. Zeilinga, koopman, als leden. Als herstellingsoord voor zenuw- en borstlijders, wordt dit eiland aanbevolen wegens de zuivere luchtsgesteldheid. De Overijselsche grens (nl. de'oos- HlfiHVfekGltfA -Vffin'iftg! Hfifetrrs -mén werkzaam om de beddingen in uitgestrekt heid en diepte na te gaan. Vooral bij Lntten moet de laag nog al eenige betee- kenis hebben, en men onderzoekt sedert eenigen tijd, in hoeverre die lagen voor ontginning kunnen in aanmerking komen. De rechtbank te Utrecht deed Maan dag uitspraak in de zaak tegen D. J. van Wamel, oud 23jaar, dienstbode, geboren te Ingen (Gelderland), wonende te Drieber gen, thans te Utrecht in verzekerde be waring, beklaagd van moord op het kind, waarvan zij in den namiddag van '12 Januari jl. was bevallen. De rechtbank veroordeelde haar tot eene gevangenis straf van 5 jaren. Uit overweging dat in den laatsten tijd in Pruisen en Belgie gevallen van pokziekte zijn voorgekomen, heeft de com missaris des konings in Noord-Brabant bij vernieuwing onder de aandacht der gemeentebesturen gebracht, dat tot be teugeling van die gevreesde ziekte inen ting en herinenting, de meest afdoende middelen zijn, en tevens hen herinnert aan het gebiedend voorschrift van art 18 der wet van 4 December 1872 (Staats blad No. 134) op de besmettelijke ziek ten. Dit artikel bepaalt, dat in elke ge meente ten minste eenmaal in de drie maanden gelegenheid gegeven wordt tot kostelooze inenting en herinenting. In dat rondschrijven wordt tevens opgemerkt, dat voor de vaccinatie aan het te 's-Her- togenbosch gevestigde Pare vaccinogène steeds voldoende stof te verkrijgen is. Eenige Nederlandsche industrieelen zullen te Gronau in Westphalen een katoenspinnerij oprichten. Tol directeu ren hiervan zijn benoemd de heeren A. H. Jannink te Enschede en W. Jordaan te Gronau en tot commissarissen de hee ren W. H. Jordaan te Haaksbergen, J. Scholten Bz. te Almeloo enH.J. Selkers te Enschede. Op de uitgeschreven prijsvraag voor een buitengewoon eere-diploma, voor de centrale commissie ter bevordering van wedstrijden voor handwerkslieden in Nederland, zijn 45 antwoorden ingeko men. Met algemeene stemmen is het ont- Amsterïïam, door dë centrale commissie bekroond. Voor eenige dagen vervoegde zich aan de Universiteit te Groningen een Fransch sprekende Rus, die het veilan- gen te kennen gaf tot den hoogleeraar in de physica te worden toegelaten. De zen bood hij in fleschjes verschillende mengsels kleurstoffen, die bij physische proeven dienst moesten doen, te koop aan. Aangezien de hoogleeraar deze stof fen evenwel niet noodig had en de ge vraagde prjjs, f 25 per fleschje, fabelach tig hoog was, werden er geene «zaken" gedaan. Nu werd evenwel de prijs aan merkelijk verlaagd, doch toen ook hier door de hoogleeraar nog niet werd ver murwd en vertrok, ging de Rus hem, telkens meer dringend zijne aanbiedingen herhalende, op straat achterna; maar ook nu vond zijne welsprekendheid geen gun stig gehoor en wierp hij, woedend ge worden, de aangeboden waar tegen de straatsteenen. Waarschijnlijk was de man de «baron" uit Leiden, die daar de Uni versiteit bezocht. Naar wordt medegedeeld, zal te Amsterdam in de laatste dagen van Mei een kattententoonstelling, waarschijnlijk in het Paleis voor Volksvlijt, worden gehouden. Het plan is uitgegaan en wordt voor bereid door den heer C. A. A. Dudok de Wit, die door een aantal heeren zal ter zijde worden gestaan, o. a., en voor zoo verre het de artistieke eischen der ten toonstelling betreft, door de heeren J. C. Greive Jr. en Jan van Essen. De gemeenteraad van Deveter beeft besloten tot het maken der waterleiding waarvan de bouw beginnen zal in 1892. De gevreesde vlekziekte onder de varkens heeft zich te Eemnes weder ver toond. Op eene boerderij moesten zes vette varkens afgemaakt worden, omdat zich bij die dieren de kenteekenen dier ziekte vertoonden. Te Didam, eene gemeente in de provincie Gelderland, is een huis, in eigendom toebehoorende aan J. A. San ders, en bewoond door A. Tinneveld, door brand vernield. Ongelukkic jzepoeg kwam kindje van vier maanden, in de vlammen om. Omtrent de oorzaken van den brand is niets naders bekend geworden; men mocht er niet in slagen iets te redden. Door de rechtbank te Leeuwarden is een slagersknecht uit Harlingen we gens dierenmishandeling (het afsnijden van een oor van een hond) veroordeeld tot een geldboete van 25 gld. Sommige personen verkeeien nog altijd in de meening, dat gevonden voor werpen hun eigendom zijn, wat tot min der aangename gevolgen leidt. Zoo had de milicien J. A., van de lichting 1889, van liet le reg. vest.-art., in garnizoen te Zwolle, een zilveren dameshorloge ge vonden en dit te gelde gemaakt. Door den krijgsraad te Leeuwarden is hij des wege ter verantwoording geroepen en tot twee maanden gevangenisstraf ver oordeeld, als schuldig aan diefstal. De vereeniging tot bevoidering van fabrieks-enhandwerksnijverheid te Utrecht heeft de heeren prof. van Overbeek de Meijer, K. H. Beijen en C. G. H. Koole mans Beijnen uitgenoodigd een plaatse lijk comité te vormen, teneinde een be roep te doen op allen, die het doel der tentoonstelling in het belang der gezond heid en veiligheid in fabrieken en werk plaatsen, te houden te Amsterdam in Juni, Juli en Augustus a. s., willen steu- DOOR CU. DESEYS. Naar het Fransch.) 43) Het betreft, voegde Labarthe er bij, de verhuring van uwe vroegere woning.... Dat weet ik, viel Magdalena hem in de rede, wij zijn van Vittel gekomen. Het doet er niet toe, antwoordde hij, er zijn nog andere bijzonderheden in ver meld omtrent mijne voogdijschap. Lees maar. Uit bescheidenheid was Louise aan liet andere einde van de kamer gaan zitten en had zij de beide kinderen medege trokken. Labarthe voegde zich bij haar. Het couvert was nog niet gesloten. Magdalena legde het voor zich op tafel neder, en de papieren die er zich in be vonden, openvouwende, begon zij die op onverschillige wijze intezien. Maar plotseling veranderde de uitdruk king van haar gelaat. Zij begon te beven. Haar wenkbrouwen fronsten zich. Een herinnering, een vermoeden scheen haar onrustig te maken. Met het gebaar van iemand die het nog niet gelooven kan, streek zij de hand over haar oogen. Daarop keek zij op, om zich te verzekeren dat niemand naar haar zag. Maar neen. De kinderen hielden geheel de aandacht bezig van mevrouw Labartha en haar echtgenoot, die bei Jen inet den rug naar Magdalena waren toegekeerd. Langzaam, als vreesde zij betrapt te worden, naderde Magdalena de tafel, nam het couvert van den brief dien de nota ris haar had geschreven op en bezag dit in anstige spanning. Haar handen beefden. Snel tastte zij in haar zak en nam er het couvert uit dat aan Gaudoin geadres seerd was, het couvert met de vijf lak ken, en met eene laatste krachtsinspan ning het adres vergelijkende met het andere, slaakte zij een kreet De beide adressen waren van dezelfde hand. XXIV. Het onderzoek. Die kreet deed allen omkijken. Jeannette eri Pieter snelden naar hunne moeder. Louise naderde haar ook en on dervroeg haar met de oogen. Zelfs de notaris scheen eenigszins ongerust. Nooit had de weduwe van Jan Michaud haar wilskracht in zoo hooge mate noo dig gehad. Wat zij daar had ontdekt, of liever dacht ontdekt te hebbeD, was zoo geheel onverwacht, zoo verschrikkelijk Wat? de echtgenoot van haar, die haar kind tot zich had genomen!.... De man die aller achting genoot! Zoo hij.... Maar neen. Dat was onmogelijk. Droomde zij wellicht nog! In minder tijd dan een Bliksemstraal noodig heeft de lucht tedoorklieven.de- den zich die gedachten aaai haar geest voor. Zij kon niet vrijelijk nadenken, zij kon nog minder eene verklaring geven. Haar vrouwelijk gevoel legde haar de noodzakelijkheid op te veinzen, maar het kostte haar moeite dit te doen. Sinds eenigen tijd, antwoordde zij, gevoel ik hier in mijn hart een stekende pijn.... maar die spoedig -weder verdwijnt, 't Is nu weder overl Welke hulp Louise haar ook aanbood, Magdalena weigerde ze, schijnbaar kalm en meteen bijzonderen glimlach. Zij bleef Labarthe aankijken zij verloor hem niet uit het oog. Hebt gij mij misschien eenige vra gen te doen nopens dezen brief? vroeg hij. Ja, antwoordde zij, ja, gij hebt het geraden: ik wilde met u spreken. Wat zij echter wilde, was hem waar- tenemen, in zijn geweten doortedringen om hem een woord, een gebaar, eene beweging te ontlokken, waardoor hij zich kon verraden. Wil ik de kinderen in den tuin brengen? vroeg Louise. Magdalena was bevreesd met Labarthe alleen te blijvenzij zou eens verder kunnen gaan dan zij wilde. De tegenwoordigheid van de jonge vrouw zou haar tot kalmte aanmanen. Verlaat ons niet, ik bid er u om, antwoordde zij. Ik wil niet over zaken spreken, maar ik wensch alleen eene mededeeling te doen, eenige ophelderin gen te vragen, en uwe tegenwoordigheid kan m(j aanmoedigen. Ga naar den tuin kinderen! Jeannette wilde niets liever dan haar broeder daarin den weg te wijzen. Zij verlieten beide de kamer- De notaris en zijne vrouw zetten zich tegenover Magdalena. Magdalena zelve bleef naar den grond kijken, in de houding van iemand die nadenkt; zij zweeg stil. Hoe moest zij het aanleggen om haar argwaan medetedeelen Dat wist zij zelve nog niet. Maar een hoogere invloed drong haar te spreken en fluisterde haar in Eindelijk zijt gij op het spoor.... ik zal u helpen.... ik zal u doen spreken Verklaar u, zeide Louise. Magdalena hief eensklaps het hoofd op en sprak, terwijl zij wederom Labarthe vlak in 't gelaat keek Mijnheer, gij hebt de voogdijschap over de kinderen van Jan Michaud aan vaard. Voor hem zoowel als voor diens weduwe moet gij een vriend wezen. Twijfelt gij daaraan!.... viel de vrouw van den notaris haar in de rede, op een half verwijtenden toon. En orn beter te doen zien hoe hunne gevoelens overeenkwamen, nam zij de hand van haar man in de hare en ging zij voort. Ja, wij zijn uwe vrienden, Magda lena. Mijne vrouw heeft voor mij geant woord, meende haar echtgenoot er te moeten bijvoegen. Magdalena was slecht begonnen. Zij

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 1