jmntAsr ZOO WERD 11 MI i m MEUBELEN Gemengd Nieuws. SCHILDERSKN ECHT VELOCIPEDE De Onderofficiers Tooneelvereenipi SCHUIVEN GAAN ZE PINKHOF, Tandarts, WITTE BAZAR lil fleftip INBOEDELS, BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. ADVERTENTIËN- Uiclotffll 1 W. VAN DEN BRINK J. G. M. PATTCHÉ. Na afloop BAL. OPENBAAR AANBESTEDEN: Arnhem, Amsterdam, W. SALOMONS, met ERF VERKOOPEN. I Goed onderhouden nen, opdat ook Utrecht krachtig kunne medewerken aan het geen met die ten toonstelling wordt beoogd. Den Hen April a. s. hoopt de heer J. D. Ludwig te Utrecht, zijn hon dersten verjaardag te vieren. De krasse grijsaard, is even als de heer B. Lorette aldaar, Jdie thans honderd en drie jaren telt, nog in het bezit van heldere geest vermogens. Volgens het thans verschenen elfde jaarverslag van de Unie lEene school met den Bijbel" is het aantal plaatselijke comité's met 6 verminderd en bedraagt nu 588. De Aug.-collecte bedroeg over 1889 f91,805,131/, of ongeveer f1400 minder dan in 1888. Het aantal scholen met den bijbel is in 1889 met 8 vermeerderd, waardoor haar aantal geklommen is lot 488, met 80.889 leerlingen. Deze scholen vertegen woordigen eene waarde van f 4,880,000 terwijl aan jaarlijksch onderhoud en instand houding bijna fl,616,000 wordt besteed. Twaalf scholen zijn in aanbouw, die waarschijnlijk in den loop van dit jaar nog zullen geopend worden. Het ordefeest van den Zwarten Adelaar is Zondag te Berlijn op de gebruikelijke wijze gevierd. Nadat de ridderorden wa ren uitgereikt, werd een godsdienstoefe ning gehouden in de kapel van het ko ninklijk paleis, waarbij ook keizerin Fre- derik en de prins van Wales tegenwoor dig waren. Om één uur werd er een feestmaal gehouden ten paleize, dat o. a. werd bij gewoond door den keizer, de keizeiin, den prins van Wales, prins Frederik Karei, den rijkskanselier Von Caprivi, dr ridders van den Zwarten Adelaar en d< vertegenwoordigers der vreemde mogend heden te Berlijn. De keizer stelde een dronk op het wel zijn van de ridders van den Zwarten Adelaar en dronk ook generaal Gaprivi toe. In ons nummer van l.l. Woensdag vermeldden wij, dat in de voormiddag godsdienstoefening van Zondag 16 dezer was gecollecteerd een bankbiljet van honderd guldendeze gift was niet be stemd voor de 3e wintercollecte, waarvan wij het bedrag gelijktijdig mededeelden doch naar wij heden vernamen, werd di< darikbaai paar geiooisgenuuieu, wei*< hur. vijf en veertig-jarige ecbtvereeniging mochten herdenken. Voor de verbouwing van de onder wijzerswoning der Christ. Nat. School tot schoollokalen is door de volgende aanne mers ingeschreven: W. Salemons f 1759 G. Wijnands f 1483, E. S. Bijtelaar f 1456, J. H. Boks f1440 en L. Ruitenberg voor f1229. Het werk is door het bestuur aan den laatsten inschrijver gegund. Een, van ons wakker korps brie venbestellers, A. Florijn, hoopt den le April a. s. den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaren bij den posterijen al hier werd aangesteld. Jan. Weet jij waarheen het postkan toor verplaatst wordt? Piet. Zeker. Het nieuwe gebouw komt op de Korte Gracht, wat dichter bij de Langestraat dan het tegenwoordige. J. Loop heen! De huisjes, die aange- gevoelde hoe moeilijk, hoe ondragelijk haar rol was voltehouden tegenover haar die zoo edelmoediglijk haar dochter tot zich genomen had en, in groote verwar ring, antwoordde zij aan mevrouw La- barthe Vergeef mij, ge hebt mijne gedachte slecht begrepen.... Neen. Ik ben niet ondankbaar.... Maar wat ik te zeggen heb is zoo onwaarschijnlijk.... Om het te gelooven, heb ik vriendschap, medelijden noodigl.... Uw echtgenoot zou misschien denken dat ik niet meer myn verstand bezat.... Daarom heb ik u gebeden, me vrouw, mij ook aantehooren. Louise moedigde haar door enkele lief derijke woorden aan, onbevreesd voorte gaan. Magdalena vestigde nu weder haar on derzoekende blik op Labarthe. Herinnert ge u nog, vioegzijhem, de assises, waar mijn arme man werd vrijgesproken.... Ik herinner mij die, sprak de voor zitter der jury ernstig. En ongetwijfeld herinnert ge u ook, vervolgde zij, den eed dien ik toen zwoer voor de menschen en voor God? Uwe woorden zijn mij bijgebleven, antwoordde hij. Op zijn gelaat, van nature terughou dend, was niets anders te le2en dan me kocht zijn voor den bouw van het nieuwe postkantoor zijn verhuurd of staan te huur. Ga maar kijken P. Precies. En daarom denken sommige menschen, dat het nieuwe postkantoor daar ter plaatse niet komt. J. Natuurlijk. P. Jawel Natuurlijk voor menschen, die niet gewoon zijn grondig te onder zoeken, of niet weten, hoe zij een onder zoek moeten inrichten. Zulke lui gaan zich maar wat verbeelden en denken dan, dat het waar is. J. Weet je dan de reden, waarom die huisjes verhuurd zijn? P. Wel zeker. Waar ze te bevragen zijn, kunt je nadere inlichtingen krijgen en vernemen, dat ze te huur zijn, totdat er een begin wordt gemaakt met de ver bouwing. J. Zeker om dat staatseigendom niet renteloos te laten liggen, zooals het land langs den centraalspoorweg voorbij de vlasakkers. P. Daar heb je 't. HÏRKJIEftfS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: naar Leerbroek, ds. J. G. Klomp, te 's-Graveland. Bedankt: voor Laren, ds. C. ter Spill, te Avereest. Voor Amsterdam, dr. J H. Gunning J. Hz., te Gouda. Voor Opper does, ds. B. Wielinga, te Krniningen. Voor Sirjansland, ds. G. W. A. de Veer, te Middelburg. Aangenomen: naar Tiel. dr. J. Her derschee, te Franeker. Chr. Ger. Kerk. Beroepen: naar Hazerswoude, ds J. Breukelaar, te Leens. Bedankt: voor Hazerswoude, ds. W. Kapteijn, te Workum. Ned. Geref. gemeente (doleerende): Beroepen: naar Vlaardingen, ds. G. de Braai, te Dinteloord. Naar Wageningen, ds. G. H. van Kasteel, te Kollum. Tweetal te Maassluis: YiMulder te Harderwijk en J Osinga, te Gouda. Drietal te Botterdam: J. Langhout, te Haarlem: K. W. Vethake, te Arnhem, en L. H. Wagenaar, te Leeuwarden. Evangel. Luth. gemeente Beroepen: naar Oude Pekela, ds. B. H. d'Auzon, te Edam. Soest. Een onzer meest geachte dorps- genooten, de heer J. Biedée, herdenkt heden Woensdag, 26 Maart, den dag, g-onrnn hii voor veertig jaren als ontvan- gemeentebestuur schonk Maandagmorgen in de vergadering van B. en W. den waardigen man het bewijs, dat zijn ijver en onkreukbare trouw op hoogen prijs wordt gesteld. De burgemeester overhan digde hem een prachtig zilveren theeser vies en notenhouten theeblad, met zilver gemonteerd, uit de fabriek van de firma Begeer te Utrecht. Een zilveren plaatje op het midden van het blad aangebracht, geeft te lezen De gemeente Soest aan den gemeenteontvanger J. Bredée bij zijne veertigjarige ambtsvervelling 1850 26 Maart 1890. Het waren woorden uit het hart, die de burgemeester tot den ontvanger sprak, en waarvoor deze diep geroerd zijn dank betuigde. Van den secretaris, de heer J. Bootz, ontving de jubilaris een zilveren penhou der en een vouwbeen met monogrammen. Het zal zeker dezer dagen den heer Bredée niet aan bewijzen van acbting ontbreken, vooial als men bedenkt, dat hij ook als gemachtigde der stads-be- stedelingen van Amsterdam en als secre taris van het waterschap Middelwijk, on miskenbare verdiensten heeft. Utr. Ct. delijden. Magdalena sprak zonder schijn van bedreiging. Hare gedachten, haar doel bleven ondoordringbaar vooral voor me vrouw Labarthe. Wij weten daarenboven nog, her nam deze dat gij, getrouw aan uwen eed, u geen rust noch duur gegund hebt om den schuldige optesporen. -Wat! riep Magdalena uit, gij weet dat. Door wien? Wel, antwoordde Louise, door de gesprekken van Pieter met Jeannette. Buitendien zien wij van tijd tot tijd advo- kaat Raynal. Zou hij alles gezegd hebben vroeg Magdalena half luid. Neen, antwoordde de notaris, hij is een bescheiden mensch. Hij heeft al leen laten doorschemeren dat gij lang gezocht, veel geleden hebt... Ja, zeide Magdalena met bitteren trots, rnaar de harten die onrechtvaardig gebroken zijn, lijden daarom niet het meest; zij toch hebben nog de troost zich onschuldig te voelen. Hoe zwaar mijne beproevingen ook mogen geweest zijn, zou ik ze niet willen verwisselen voor de wroeging van den moordenaar. Zijn ziel moet zeker vreeselijk lijden Ongetwijfeld, mompelde Labarthe. Hjj had gesproken. Een misnoemde vrouw, eene onderwij zeres te Nancy Virginie Mauvais. 93 jaar oud, heeft haar vermogen, 400,1.00 francs, aan haar geboortestad Nancy geschonken voor een uitbreiding van bet hospitaal. De Engelschen zijn niet alleen verstokte theedrinkers, maar bovendien hardnekkige pillenslikkers. Volgens de Chemist and Druggist althans, worden in Groot-Brit- tannië dagelijks meer dan 5,500,000 pil len geslikt, wat per hoofd 1 pil per week beteekent. De geheele voorraad pillen in een jaar gebruikt, weegt 178 ton, een hoeveelheid, waarmede men 36 spoorwa gens zou kunnen vullen, zoodat er twee locomotieven noodig zouden zijn om ze te vervoeren. Aan een draad geregen, zouden deze pillen aan een slinger kun nen hangen van de hoofdkerk te Liver pool naar die te New-York en terug. Gladstone's hoofd moet, volgens het verhaal van den Londensclien correspon dent van de New-York World, buitenge woon groot zijn. Toen hij, tijdens zijn laatste vet blijf op zijn kasteel te Hawarden met een zijner vrienden over koetjes en kalfjes zat te praten, kwarn het gesprek op de schedelleer. Wat zou ik een geschikt persoon voor schedelkundigpn zijn, zei Gladstone. Sedert twintig jaar is mijn hoofd zooveel grooter geworden' dat ik er mij waarlijk wel eens ongerust over maak, daar ik nog nooit van een derge lijk verschijnsel heb gehoord. Ik zal het u bewijzen. Gladstone ging daarop een zijner oude hoeden halen, Deze hoed, zeide hij, droeg ik twintig jaar geleden bij alle plechtigheden. Hij was me toen zelfs te wijd, en zie, nu is hij mij veel te klein. Een vreeselijke misdaad wordt uit La- can (Frankrijk) gemeld. Een zekere bak ker, Poniéres, heeft zijn viouw gedood, daarna trachtte hij zijn oudste dochter te vermoorden en zijn 4 kleine kinderen te vergiftigen. De woesteling is aangehouden en zal binnenkort terecht staan. Uit Spanje komen voortdurend nieuwe berichten van aardschokken, die hier en daar waargenomen worden; het laatste bericht komt uit Malaga, waar men voor zorgsmaatregelen heeft moeten nemen met het oog op mogelijke instortingen. Almeria werd door een vreeselijken or kaan geteisterd. Een bewoner van de Ne.-\ te Amsterdam moedigheid leed, maakte Zaterdagavond door ophanging een einde aan zijn leven Terstond gevraagd een bij I>. J. KOMIJN, o/d Kampstraat. Voor billijken prijs uit de hand te koop, een gebruikte doch goed onder houden BICYCLE, met schel en lantaarn hoog 52 inches. Te bevragen bij M. VAN DIJK, Var- kensmarkt Amersfoort. Verkooping van vastgoed. Zaterdag 22 Maart, 1890 des avonds 7 uur in hel Valkje te Amersfoort. Notaris van der Want. De Villa genaamd Machi-Nosa staande en gelegen buiten de Kamppoort, is op gehouden. en Batavia, 18 Febiuari 1890. Voor de bewijzen van deelneming bij het overlijden van mijne geliefde echtgenoote ontvangen, betuig ik ook na mens mijne kinderen mijnen hartelijken dank. Soest, 25 Maart 1890. J. BREDÉE. En denk dan eens, vervolgde Mag dalena op scherpen smartelijken toon, niet alleen heeft hij Anselme vermoord.... maar nog laaghartiger heeft hij Jan Mjchaud gedood.... en tevens.... de toekomst van zijne kinderen.... onze eer, ons aller ge luk I Magdalena!.... blijf kalm!.... zeide Louise haar liefderijk aanziende. Labarthe bleef zwijgen. Op de tafel geleund, met het hoofd op de handen, bedekte hij ziju gelaat. Louise vervolgde: Wanhoop niet, arme moeder. Door Gods goedheid zult gij eindelijk den moor denaar ontmaskeren. Daarop reken ik, antwoordde Mag dalena met overtuiging, want hij heeft het mij reeds toegestaan diens mede plichtige te ontdekken. De notaris hief het hoofd op. Hij was nog bleeker geworden. De twijfel verminderde hoe langer hoe meer in Magdalena's ziel, doch zonder iets te doen blijken, vervolgde zij Het zou te lang duren zoo ik u mededeelde hoe ik daartoe ben gekomen. Weet slechts dit, dat het een ellendeling is dien gij kent.... of althans dien gij gezien hebt, mijnheer Labarthe, want hij trad als getuige op bij de assisses..., O, gij zult u hern gewis herinneren. zal op Woensdag 16 April 1890 in de GROOTE ZAAL van de Sociëteit Amicitia eene TOONEEF-UITVOE- RÏXG geven ten voordeele der Alge- meene Armen van Amersfoort. Opgevoerd zullen worden Tooneelspel in 7 bedrijven. i en i Blijspel met zang, in een bedrijf. Aanvang 's avonds te7!/2 nurpreciee. Entrée le Rang 10.99 2e Rang fO.75, 3e Rang fO.49. Militairen beneden den graad van Onder officier worden op het bal niet toegelaten. Alleen kaarten le en 2e Rang geven toegang tot het bal. De President, (get.) VAX EE. De ie Secretaris-Penningmeester H. A. BAAY. De commarideerende Officier van het Detachement van het 1 REGIMENT HUZAREN zal op zijn bureau in de Kazerne No. 95 te Amers foort op Vrijdag den 28 Maart 1890 des middags ten 12 ure in het Het weiden der paarden van genoemde troepen en van liet eskadron ordonnancen en Rijschool in garnizoen te Amersfoort, gedurende het weide seizoen van 1890. Ver moedelijk zullen het slechts 3 paarden zijn. De Voorwaarden dezer aanbesteding liggen van af heden dageljjksch ter lezjrig op het bureau van genoemden Comman dant van 's morgeus 912 uur. Bakkerstraat 61. Stadhouderskade 133. vertoeft Donderdag 27 MAART Hotel MULLER te Amersfoort Spreektijd van ÏO—?II uur. Commissionairs in EtTecten en IViucls,^ Muurhuizen A. 289 Amersfoort. Koopen en verkoopen eflecten,\oupons, vreemde muntspeciën en bankpapier, binnen- en buitenlandsche wisseli sluiten beleeningen en prolongatiën, discpnteeren openen Rekening-Courant met Rentever goeding, nemen gelden a depösito, ver- leenen crediet op nader overeen te ko men voorwaarden. bestand tegen vuur, water en iedere w eersgesteld lieid. Vervangt lood, zink, asfalt-dak- papier, door haar duurzaamheid en goedkoopte. Alleenverkoop voor Amersfoort en Omstreken bij in Bouwmaterialen, Amcrstoort. Mouster op aanvrage. Zoo rechtstreeks aangesproken, moest Labarthe wel naar den naam vragen. En Magdalena autwoordde, terwijl zij hem strak aanzag: Gaudoin! Hoeveel meester Labarthe ook over zich zeiven was, kon hij toch een rilling niet onderdrukken. O, gij herinnert u dien man toch wel, vroeg zijn vrouw. Ja, zeker, stamelde hij, zoo wat.... rnaar is het wel zeker dat.... Ik heb het bewijs! viel Magdalena hem in de rede. Intusschen begon Louise ongerust te worden. Maar wat wilt gij eindelijk zeggen zeide zij zacht. Dit: antwoordde de weduwe van Jan Michaud; dit, dat ik in den afgeloo- pen nacht, bij bet dreigende onweder, doodvermoeid, met de koorst en koude woistelende, te Vittel een schuilplaats heb aangenomen onder het dak van An- selme's woning.... ja!.... in dat huis! Ik ben er binnengetreden.... ik heb er ge slapen.... Dat zou de moordenaar niet kunnen, niet durven doen! daarvan ben ik zeker. Die laatste woorden waren tot Labarthe gericht: de eersten tot dieus vrouw en de vreemde toon was voldoende om haar m. IN DE voorhanden: EENE RUIME KEUZE FAXGESTKAAT. De Notarissen A. H. DRIJFHOUT VAX HOOFF en Mr. J. DE FOUTER le Amersfoort, zullen op Zaterdag 29 Maart 1890, des avonds ten 7 ure, in bet koffiehuis nhet Valkje" te Amers foort, in het openbaar in de gemeente AMERSFOORT, m -J Llavóugoiroat, -wljL D n°. 0, kad. E, n°. 1138, groot I A. 8 cA. In eigen gebruik. Grondbelasting f 3.13. Te bezichtigen daags vóór en op den dag der verkooping. Aanvaarding bij de betaling op 29 Juui 1890. Nadere inlichtingen ten kantore van eerstgenoemden Notaris. De Deurwaarder J. C. KLEBER te Amers foort. is voornemens op Dinsdag den I. April 1890, des voormiddags ten 9 ure, in zijn verkooplocaal in de Muur- huuzen te Amersfoort, publiek om contant geld te waaronder twee PIANINO'S van Bern hardt Ainé Fils Cie. Breeder bij biljetten. aandacht te wekken. Onbevreesd dat men haar begreep ging Magdalena voort, ter wijl zij ter zijde het gelaat van Labarthe waarnam, en nimmer onderzocht een rechter van instructie, nimmer pijnigde een inquisiteur op die wijze het geweten van een schuldige als zij: O, zeide zij, nu moet gij rr.ij met toegevendheid aanhooren.... Want er is slechts sprake van een visioen.... maar ik had God zoolang gebeden, dat hij mij eindelijk dien lichtstraal schonk. Ik bevond rnij daar in de kamer waarin de moord gepleegd was.... en mijne oogen waren gericht op de bloedvlek.... Gij weet.... niets, niets kan die uitwisschen.... Was Magdalena bij haar verstand? Daarover dacht Louise terwijl zij naar haar luisterde. Haar stem werd snijdend, haar oog staarde woest in 'trond; maar zelfs in die overspanning lag iets over tuigends, iets dal indruk maakte. Zoo moeten de profetessen, de sibillen gebeefd hebben toen een god door haar sprak. Labarthe zat onbewegelijk en keek haar verstomd aan. Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2