NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. IN HET VUUR. No. 41. Woensdag 21 Mei 1890. Negentiende jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. FEUILLETON. 1MEBSF00RTSCHÏ COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: "Van 1 6 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Bij Kon. besluit is vrijstelling van port verleend voor de briefwisseling over dienstzaken, tusschen besturen der bijzon dere lagere scbolen en de besturen der bijzondere kweekscholen en normaallessen ter opleiding van onderwijzers en onder wijzeressen ter eene, en de inspecteurs van het lager onderwijs, de districts- en arrondissements-schoolopzieners binnen het resort ter andere zijde, alsmede tus schen de besturen der bijzondere lagere scholen ter eene en de Commissarissen des Konings en de Gedeputeerde Staten der provincie ter andere zijde. Het openbaar debat tusschen de heeren W. Bax, predikant te Zaandam en F, Domela Nieuwenhuis zal heden Woensdag 21 Mei a. s. in de bovenzaal van café Suisse te Zaandam, 's avonds om half negen uur, worden gehouden. Dit debarwördt gehouden naar aanleiding van de onlangs door den heer F. Domela Nieuwenhuis te Zaandam uitgesproken rede: «de eischen der arbeiders" De heer Bax zal het debat beginnen met de uit eenzetting der stelling: «de aankweeking van het gemeenschapsgevoel en de beoe fening van zelfbeheersching, zelfverlooche ning, vlijt, eerlijkheid, de beste weg tot behartiging van het wezenlijk belang der arbeiders", Toegangskaarten zijn a 10 et. verkrijgbaar. De commissie voor de ziekenver pleging van Het Roode Kruis brengt ter kennis, dat op 1 October a. s. gelegen heid bestaat tot plaatsing van 4 onge huwde vrouwen, als inwonende leerling pleegzusters van Het Roode Kruis, in het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotter dam. De voorwaarden zijn verschenen in de Staats-Couraiit no. 114. De gepensioneerde generaal der cavalerie jhr. B. van Merlen, wonende te Haarlem en gerechtigd tot het dragen van het zilveren kruis van Waterloo, heeft in het D. v. Z.-H. eene oproeping geplaatst, ■waarin hij verzoekt hem opgaven te doen van minder bemiddelden onder de dragers van dat kruis, aan wie een kleine onder steuning op dien dag, welkom zal zijn. De heer van Merlen, wiens vader op het slagveld sneuvelde, wil gaarne de behulp zame hand bieden, om de schoone herin nering aan den 18 Juni voor hen in 1890 een blijde dag te doen zijn. Ter vervanging van den overleden Ingenieur ELfers, is door het Transvaalse!) gouvernement, de bouw van de groote brug over de Vaalrivier te Standerton opgedragen aan den heer D. E. Wentink, van Schalkwijk, die in Februari II. met jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck naar Transvaal vertrok. Slag op de Mookerheide. De hee ren Mr. P. W. Alstorphius Grevelink, oud- hoofd-inspecteur bij het Ministerie van Justitie, te EllekomB. W. Wittewaall van Wickenburgh, oud vrijwillig jager van 1830, te UtrechtJ. G. Gijsberti Hodenpijl, kapitein der genie, te Haarlem, en A. J. Meerburg Snarenberg, predikant te Heu- men, Malden en Mook, hebben tot hunne landgenooten een oproeping gericht om gelden bijeen te brengen voor de oprich ting van een gedenkteeken op de Mooker heide, gewijd aan de nagedachtenis van de graven Lodewijk en Hendrik van Nassau, die in den bloedigen slag van 14 April 1574 het leven lieten. Van ieder, die met hun denkbeeld instemt, vragen zij slechts een bijdrage van één gulden. Reeds moch ten bovengenoemde heeren de voldoening smaken de mededeeling te ontvangen, dat Z. M. de Koning zijne ingenomenheid met hun plan betuigd heeft. Door den Koning is afwijzend be schikt op het verzoek om gratie, inge diend door den wegens moedwillige brand stichting veroordeelden F. O. Wijbrandi te Leeuwarden. De Leidsche hoogeschool heeft we derom een verlies geleden door het afster ven van een harer hoogleeraren. Aldaar is namelijk overleden dl. E. A. van der Burg, sedert 10 September 1877 hoog leeraar in de artsenijbereidkunde aldaar. Te Oosterhout is op 61-jarigen leeftijd overleden de gepensioneerde luit. der infanterie von het O.-I. leger E. E. L. De Petit, ridder der Militaire Willems orde 4 klasse, welke onderscheiding hem werd toegekend ter zake van zijn dapper gedrag bij de krijgsverrichtingen in het Palembangsche in de jaren 1849 en 1850. De gunstige bepalingen voor de be- bevrachtingen van militaire verhuisboe- dels zijn thans door de Staatsspoorweg maatschappij ook van toepassing verklaard voor het vervoer van verhuisboedels der zee- en marine-officieren, der gehuwde onderofficieren en minderen en van het verder personeel der marine, bij ver plaatsing of garnizoensverandering. Zou, vraagt de Haagsclie Ct., de Nederlandsche Bank nu niet eens willen doen wat voor het Rijk onmogelijk schijnt te zijn, nl. den waren weg inslaan om zoo spoedig mogelijk de valsche mun ters te betrappen? Reeds meermalen gaven wij dien weg aan. Het middel kost eenig geld, maar is afdoende, nl.afkondiging dat aan ieder, die een valscb biljet (of geldstuk) vrij willig aanbrengt, met gegevens omtrent den persoon van wien hij het ontving, de volle geldswaarde wordt terugbetaald. Thans wordt een valsch stuk eenvoudig in beslag genomen ten nadeele van den- gene, die op 't bezit betrapt wordt. Van schadevergoeding is geen sprake, hoe billijk deze ook zou zijn, reeds omdat ook het onvoldoende politie-toezicht me deschuldig is aan de mogelijkheid der verspreiding. Het gevolg van den bestaanden toe stand is misschien niet eerlijk, maar toch menschkundig zeer verklaarbaar dat ieder, die ontdekt dat hem valsch geld in handen is gespeeld, zich daarvan zoo spoedig mogelijk weer tracht te ont doen, de schade op zijn volgman schui vende. En zoo loopt dat valsche geld met groote snelheid van hand tot hand en heeft doorgaans, wanneer het wordt aan gehouden reeds zulk een omweg afgelegd, dat de eerste uitgever niet meer is uit te vinden en intusschen al weer tijd heeft gehad om nog meer van zijne waar aan den man te brengen. Men moet de menschen niet plaatsen tusschen hun beurs en hun geweten. Een kleine premie op de eerlijkheid is veel beter en komt in dit geval, per slot van rekening, misschien nog goed- kooper uit ook. Drankmisbruik. In de jongste ver gadering van het Ned. Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen, zei prof. Fabius o. a. «Het matig gebruik heeft nooit zooveel genot gebracht als liet misbruik schade. De statistiek heeft geleerd dat niettegen staande verbeterd en gemakkelijk ver krijgbaar, goed onderwijs, het aantal gevangenen, wanneer sterke drank blijft geschonken worden. Slechts verbodswet- ten kunnen baten. De sterke drank moet worden afgeschaft. Zoolang dat niet ge schiedt, zal het getal misdadigers klimmen. Zoolang wij daartoe in eigen kring mede werken, zijn wij aansprakelijk voor de misdrijven ten gevolge van drankgebruik gepleegd. Zoolang wij ons laten terug houden om openlijk te verklaren dat de sterke drank moet worden afgeschaft en daartoe niet medewerken, zijn wij er mede aansprakelijk voor dat er zoovele misda digers zijn. Dat wij aldus besloot spre ker zijne toespraak dat wij niet schro men de taal der waarheid te spreken. De natiën hebben de misdadigers die zij verdienen." Gedurende de maanden Juni toten met September zal de Nederlandsche Rijnspoorweg aan de stations Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Scheveningen en Leiden, verkrijgbaar stellen retourkaarten tegen veel verminderde vracht, geldig voor den dag van afgifte, waarmede de reis naar keuze te Wageningen of Arn hem' kan worden geëindigd en weder aangevangen, evenals te Arnhem en Wa geningen zulke retourkaarten worden uitgegeven naar Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Scheveningen en Leiden, voor den terugkeer naar keuze tot Wagenin gen of Arnhem geldig. Onder Ede is gisterenmiddag de I3-jarige V. d. P., bij het uithalen van vogelnesten, uiteen hoogen boom gevallen, tengevolge waarvan hij ernstige verwon dingen bekwam en ook een zijner armen brak. Donderdagochtend vervoegde zich ten huize van den president van het ge rechtshof te 's Hertogenbosch een welge kleed heer, die verzocht den president even te mogen spreken. De dienstbode liet hem in eene kamer, waarna zij de boodschap aan haren heer ging over brengen. In de wachtkamer bevond zich een kastje, waarvan eene der laden, waarin eenige zilveren voorwerpen lagen, openstond. De bezoeker, aan de verlei ding geen weerstand kunnende bieden, nam een dier voorwerpen weg en ver trok, toen hij vernam dat aan zijn ver zoek door den president geen gevolg kon worden gegeven. Na zijn vertrek werd de diefstal ontdekt. De politie deed on- middelijk onderzoek, doch het is nog niet mogen gelukken den dief in handen te krijgen. Het vereischte kapitaal (9 ton) voor den herbouw van den Stadsschouwburg te Amsterdam, is ook Maandag nog op verre na niet volteekend. Bij Kon. besluit is met ingang van 16 Sept. e. k.aan mr. C. W. Opzoo- mer, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijks- Universiteit te Utrecht met dankbetuiging voor de door hem gedurende vele jaren den lande bewezen diensten; en in zijne plaats benoemd om onderwijs te geven in de geschiedenis der wijsbegeerte, de logica, de metaphysica en de zielkunde, jhr. mr. B. H. C. K. van der Wijck, hoogl. aan de Rijks-Universileit te Gro ningen tevens is aan hem eervol ont slag verleend als hoogl. aan genoemde Rijks-Universiteit aldaar. Te Amsterdam had eergister de 3e vergadering plaats van het comité-gene raal der veiligheids- en hygiëne-tentoon- stelling. Door den voorzitter werd een overzicht gegeven van de werkzaamheid van het comité van uitvoering, en wer den de verschillende inzendingen en platte gronden der tentoonstelling toegelicht. Daaruit bleek, dat ongeveer 230 vereeni- gingen, firma's, industriëelen, ingenieurs en doctoren tot de inzending zijn toege treden, waaronder een 150-tal Nederlan ders. Daaronder komen verschillende, be langrijke inzendingen voor, en alzoo mag men het slagen der tentoonstelling ver zekerd achten. Ook de financiëele ver houdingen bleken gunstig, daar nagenoeg f23,000 bijeengebracht is. 25 juryleden werden gekozen. Het congres voor nij- verheidshygiëne en reddingswezen zal in den aanvang der maand September plaats hebben; het programma zal spoedig wor den openbaar gemaakt. Boven Rotterdam woedde eergister een hevig onweder. De bliksem sloeg in een schoorsteen in de Jonkerfransstraat. Naar het Zweedsch, VAN H. KOOS. (5) Ieder persoon, dien hij tegenkwam, deed hem opschrikken, telkens meende hij Bertha daarin te herkennen. Op ééns keerde hij om en ging vastberaden naar huis terug; het diende nergens toe om op deze manier te zoeken; hij moest den nacht rustig laten verloopen en later andere maatregelen nemen. Onder het opgaan van de trap hoorde hij op het portaal eene deur voorzichtig sluiten. Hij snelde zoo vlug mogelijk naar de tweede verdiepingdaar stond hij voor de slaapkamerdeur, maar zij was op nieuw gesloten. Bertha was dus thans op die kamer! Zij had zich slechts ergens verstopt om hem ongerust te doen worden niets anders dan een ellendige kuur, een kleingeestige wraakneming zijner jaloersche vrouw Hij bleef aan de deur staan luisteren en van lijd tot tijd hoorde hij eenig gestommel daarbinnen. Die geluiden ergerden hem en op ditoogenblik betrapte hij zich op den wensch, dat Bertha voor goed zijne woning mocht hebben verlaten. Zonder de minste poging om in de slaapkamer te komen ging hij naar zijne eigene kamer terug en viel daar ge heel gekleed op een canapé neer. Spoe dig was hij ingeslapen en van vermoeidheid en overspanning sliep hij zoo vast, dat hij niet ééns merkte hoe Bertha den ganschen nacht zijne deur bewaakte en gedurig eens voorzichtig naar binnen zag. Den volgenden morgen wachtte hij met een gemengd gevoel van nieuwsgierigheid en vrees zijne vrouw aan het ontbijt. Hij had een afschuw van scènes, maar toch wilde hij tot eene verklaring komen, die aan deze onuitstaanbare verhouding een einde zou maken. Als hij gedacht had Bertha terneergeslagen en bersuwvol te zien verschijnen, had hij zich leelijk ver gist. Zij zag er uit als een onweerswolk toen zij, een uur later dan gewoonlijk aan de ontbijttafel kwam en Melcher een ijskoud «goeden morgen!" toevoegde, zon der hem zelfs de hand toe te steken. «Neen Bertha I" riep hij wanhopend uit «niet aldus! Geen van ons beiden kan dat op den duur uithouden. Je bent erg onbillijk jegens mijhet is niets anders dan eene verkeerde opvatting van je, waardoor je ons geluk verstoort Bertha richtte haar kleine gedaante rechtop en haar «lieve duivenoogen" wierpen hem een zoo valschen, hatelijken blik toe, dat hij er van schrikte. «Je hebt gelijkzeide zij schamper t>ik tenminste kan het zoo niet langer volhouden en ik wil dit ook niet. Daar zijn toestanden en feiten die men niet kan herhaald zien." «Maar wat heb ik dan gedaan? In welk opzicht heb ik je beleedigd? Het is waarlijk te gek om er over te spre ken «In welk opzicht je mij hebt beleedigd?" herhaalde Bertha. «Dat zal ik je zeggen, want je schijnt nietkiesch genoeg te zijD mij daarvan te ontheffen Dat je gis teravond zoo weinig rekening met mijn smaak hield om drie uren achtereenvol gens mijne ooren met pianomuziek en vioolgejammer te pijnigen, die voor ieder die geen muziekdwaas is, niet anders dan zenuwfolteringen kunnen zijn dat je mij hebt gedwongen menschen bij mij aan huis te ontvangen, die niet in mijn stand tehuis behooreD dit alles ver geef ik je en dat zou ik je ook volstrekt niet hebben verweten. Maar dat je zoo weinig achting voor je vrouw toont en dat je haar gevoel zoo weinig ontziet, om onder hare oogen zulk een tooneelscène met zoo'n mensch van de comedie op te voeren, dat «Stil Bertha!" viel Meieher haar streng in de rede, «het jonge meisje, aangaande wie jij je zulke ongepaste en minachtende uitdrukkingen veroorlooft is in de hoog ste mate eene fatsoenlijke en achtens waardige dame «Wel mogelijk" antwoordde zij koeltjes «ik heb nooit bijzondere belangstelling gevoeld voor de meerdere of mindere fatsoenlijkheid van »de dames van liet tooneel" en ook nimmer speciaal onder zoek naar hare deugd gedaan. Voor mij is het voldoende, dat zij eene tooneel- speelster is, eene vronw, die avond op avond verliefde scènes met vreemde man nen speelt. Ik zeg je, Melcher, als ik je nog eens met haar samen zie, zooals je mij gisteravond gedwongen hebt jelui te zien, dan laat ik haar door mijn knecht het huis uit zetten." Melcher werd bleek. „In Gods naam, Bertha, ga op dien toon niet verder!" riep hij zenuwachtig. «Je weet niet wat je zegt. In je drift zeg je zulke leelijke, onkiesche diagen, dat je er later zelfs over zoudt blozen. «Als ik ruw ben of oukiesch, zooals jij je uiterst fijngevoelig belieft uit te druk ken" antwoordde Bertha en trok aan haar zakdoek zoodat zij dien, zonder het zelve te weten doorscheurde «dan is het jouw schuld. Iemand die zich gemeen ge draagt, sleept zijne vrouw mede in zijn kring Melcher zeide niets meer. Zij zaten zwijgend tegenover elkander; geen van beiden gebiuikte iets. Bertha zat strak voor zich te staren en raakte het ontbijt niet aan. Melcher schonk zenuwachtig een kop koffie in, deed er twee of drie maal opnieuw suiker in, smeerde boter hammen, maar at geen stukje. Tenslotte stond hij op en ging naar zijne kamer. Een doffe, wanhoop maakte zich van hem meester. De illusies, waar mede hij tot nog toe alle booze vermoedens had trachten te verjagen, waren weg en met onbarmhartige duidelijkheid vertoonde de waarheid zich thans voor hem dat hij een groote fout had begaan door zijn huwe lijk met Bertha; een van die fouten, die diep ingrijpen in ons leven en daaraan eene scheeve, verkeerde richting geven. Hij moest thans kiezentwee dingen kon hij doen: rif zich onderwerpen, rif zich verzetten, dat wil zeggen een stiijd aanvaarden tegen jaloezie en wantrouwen, eer. strijd, waarin hij misschien de macht van den lieer en meester, die hem uit de handen dreigde te glippen, zou her winnen, maar waardoor hij, zeer waar-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 1