Plaatselijke berichten. Gemengd Nieiws. Uit Bentheim is gister op het paleis het Loo aangekomen de erfprins Frederik van Waldeck-Pyrmont, broeder van H. M de Koningin. Het Vad. bericht, dat aan Mesdag eene groote onderscheiding ten deel is gevallen. Op voordracht van den directeur des Beaux-Arts heeft de Fransche regeering besloten, voor rekening van den Staat aan te koopen«Vóór den Storm," de schilderij die Mesdag op den Salon du Champ de Mars (den nieuwen Salon) had ingezonden, en die door Raul Mantz in de Temps zoo warm was geprezen. «Vóór den Storm" zal een plaats krij gen in het »Luxembourg." De heer W. van der Salm, te Mau rik overleden, heeft (2000 aan de Ned herv. diaconie en f1000 aan de Ned. herv. kerk dier gemeente vermaakt. Uit Valkenburg meldt men: De burgemeester van Berg-en-Terblijt had aan het bestuur van de vereeniging «Hel Geuldal" schriftelijk meuedeeling gedaan, dat hij het houden van bergtoch ten met muziek onder zijne gemeente verbood. Dientengevolge werd hij bij den com missaris des Konings te Maastricht orit boden, op wiens ernstig verzoek hij toe stemde, de bergtochten toe te laten mits zij worden gehouden tusschen zons op en ondergang, zooals zij tronwens altijd waren georganiseerd. De bergtocht heeft thans zonder hinder nissen plaats, onder geleide van de staf- muziek van het 2. regiment infanterie te Maastricht. Bij aankomst werd onder da verend muziekgeschal de groeve binnen getrokken, welke zorgvuldig verlicht was. Een grootsch schouwstel was 't, toen eene Bengaalsche verlichting de portretten onzer koninklijke familie tot hun recht deed komen. Ruim 650 stemmen hieven als bij too- verslag het «Wien Neerlandsch bloed" aan, terwijl anderen het «Oranje boven" luide deden weergalmen. De proefneming van den heer Majoie, om den berg met gas te vellichten, slaagde uitmuntend. De uitslag van den schietwedstrijd vanwege de Vereeniging van officieren der schutterij in Nederland, te 's-Herto genbosch gehouden, is als volgt: Personeele wedstrijd voor de leden, officieren van de schutterij, op 150 M. met geweer. 1. prijs Bremekamp, Dordrecht, 55 p. 2. pr. Tielkemijer, Amsterdam, 55 p.3. pr. Wijdom, Tilburg, 54.; 4. pr, Lom- barts, Tilburg, 53 p.; 5. pr. v. d. Weel, 's-Bosch, 51 p.6. pr. Boone, Middelburg, 50 p.; 7. pr. Gcijarts, Tilburg, 49 p.; 8. pr. v. Langeveld, Vlissingen, 49.; 9. pr. v. Limburg Stirum, Arnhem, 49 p.; 10. pr. Baerends, Den Haag, 49 p 11. pr. Prins, Amsterdam, 49 p.; 12. pr. Lioni, id., 48 p.; 13. Consolatiepiijs, v. Reijerdam, Den Haag. Revolver-personeele wedstrijd. 1. prijs: Tielkemeijer. Amsterdam, 23 p.2. pr. Van den Berg, Den Haag, 21 p.; 3. pr. Ga Ij aard, id., 20 p., 4. pr- Hermans, Vlissingen, 16 p.; 5. pr. v. Langeveld, Vlissingen, 14 p.6. pr. v. d. Garden, Gouda, 14 p.; 7. pr. Boone, Middelburg, 14 p.; de laatste drie na loling; 8. pr. Wijdom, Tilburg, '13 p., na loting met den heer Baerends uit den Haag. [^Wedstrijd, aangeboden aan heeren offi cieren van het leger, in garnizoen te 's-Hertogenbosch, 1. pr. kapt. v. d. Heij- den8 met -47 p.; 2. pr. luit. De Visser met 46 p. Wedstrijd met het Flaubert-geweer, aangeboden aan de dames van 's-Herto- genbosch. 1. p. mej. C. Story van Blok land met 23 p.; 2. pr. mevr. Bondam met 20.; 3. pr. mej. H. Roosenburg met 20 p.4. pr. mejonkvr. L. van Meeuwen met 19.5. pr. mej. A. Bondam met 19 p.: mej. E. v. Rijckevorsel met 15. p. Vrijebaan geweer 150 M. 1. pi, Bre mekamp, Dordrecht, 56 p.; 2. pr. Bae rends, den Haag, 54 p.; 3. pr. Prins, Amsterdam, 53 pr.; 4. pr. Boone, 52 p. Vrije baan revolver. 1. pr. Tielkemeijer, Amsterdam. 30 p.: 2. pr. v. d. Berg, 'sHage, 28 p.; 3. pr. Galjaart, id. 27 p. Woensdagvoormiddag zijn op de algemeene begraafplaats te Leeuwarden ter aarde besteld de lijken van de schip persvrouw met drie barer kinderen, die Zaterdagnacht bij het zinken van hun vaartuig om het leven waren gekomen. Het was een hoogst aandoenlijk gezicht: die vier lijkkisten en daarachter de treu rende vader met de drie hem overgeble ven kinderen, twee jongens van 10 en 12 en een meisje van 13 jaar. Ds. J. P. Romijn sprak een hoogst treffend woord, dat op allen aanwezigen een diepen in druk maakte. Kort vóór de begrafenis was ook het vijfde lijk, dat van een meisje van 3 jaar dat nog altoos werd vermist, uit een der stadsgrachten opgehaald. De hoofdcommissaris var. politie te 's-Gravenhage waarschuwt, dat men op zijne hoede zij bij het aanknoopen van handelsbetrekkingen met de hier na te noemen personen, die veelal schrijven op advertenties, waarin iets te koop of ter overname wordt aangeboden, en welL. Timmermans, F. D. Baslet, Th. Tillekens- Hazelzet, S. Metz, W. J. Geervliet. J. Gre- naat, J. H. Bekker, W. Siehl Wzn., W. F, de Voogt, H. Italiaander, A, Waan- ders, N. Brouwer, H. A. Nepveu, E. Win ter, C. P. van den Bergh, P. de Ligt en nrr. J. H. Mosselmans, vroeger advocaat, allen wonende te 's-Gravenhage. Tegen de meesten is vroeger herhaalde gewaar schuwd. Te Wageningen is op 78-jarigen leeftijd ovetleden J. Wandars, oud-strijder van 1830, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis. Uit Weert wordt gemeld: Groot opzien baart alhier de onverwachte te rugkomst van den notaris Clercx, die een geruimen tijd buitenslands is geweest en bij vonnis der arrond.-rechtbank te Roermond in staat van kennelijk onver mogen werd verklaard. Het Amsterdamsche comité vooi het Bismarck-gedenkteeken heeft f 27,600 aan het hoofd-comité overgemaakt- Zaak-Willink Ketje» De heeren mr. Th. M. Verster, advocaat. S. Boom, J. W. van Vooren, L. C. van Vleuten, H. W. Goldbach, G. A. Herklots, R. L. Kei lerman, J. Barthélémy, B. van Erp Taal man Kip, J. G. J. van Oppenraay en A. C. Eyssel, allen oud-olficieren van het Ned. of Ned.-lndische leger, hebben aan de Eerste en de Tweede Kamer weder adressen gericht over de zaak Willink Ketjen. Zij deelen mede, dat zij, na aan den raad van ministers een adres gericht te hebben, een onderhoud gehad hebben niet den minister van Koloniën. Deze heeft verklaard, dat de regeering niet voornemens was, aan de bezwaren van adressanten te gemoet te komen. Zij vroegen toen in een oproeping aan het Nederlandsche volk geldelijken steun, om de regeering langs gerechtelijken weg te noodzaken, het onrecht, dat den heer Ketjen aangedaan zou zijn, te herstellen, in de eerste plaats door de afgifte van de door hem geëischte stukken. Die steun is echter niet voldoende verleend, zoodat de lieer Ketjen buiten Nederland een werkkring heeft gezocht en adressanten verzocht hunne pogingen te staken. Aan dit verzoek hebben zij voldaan, doch zij verzoeken nu aan de Kamer, bij de legeering aan te dringen 1. als nog eene schadeloosstelling voor het door hem thans gederfde volle pensioen uit te keeren en 2. zoodanige wijzigingen te brengen in de regeling van het ontslag der N.-I. officieren, dat nimmer meer op deze wijze een braaf en dapper officier in de kracht van zijn leven aan het le ger en liet vaderland kan worden ont rukt. Naar de Schoolivereld bericht zijn er in het district Zutphen 38 en in het district 's-Gravenhage 99 besturen van bijzondere lagere scholen, die aanspraak gemaakt hebben op het ontvangen van de bijdrage, bedoeld bij art. 54bis der wet tot regeling van het lager onderwijs. Dr. J. Vitringa heeft eervol ontslag aangevraagd als Rector van het Gymna sium te Deventer. Volgens geruchten, te Deventer in omloop, zon dr. J. Vitringa (Jan Holland) benoemd zijn tot redacteur van het dag blad De Tijd. Zondagsrust. Zooals aan velen bekend is genieten de stations- en halte-chefs op de Neder landsche spoorwegen vooral op de kleine stations, waar over zeer weinig personeel kan worden beschikt, slechts zeer weinig of in hel geheel geen Zon dagsrust. Hunne positie wordt daardoor zeer bezwaard. Vooral bij bovengenoemde betrekkingen is het zaak, dat de geest niet onophoudelijk in spanning blijve. De nadeelen behoeven eigenlijk geen toelichting. Dit heeft de directie der Exploitatie- maatschappij geleid tot het ontwerpen van eene regeling, waardoor, voor een deel althans, het overigens zeer moeielijke vraagstuk betreflende de Zondagsrust op de spoorwegen opgelost wordt. Reeds zeer spoedig zal aan de chefs der kleine Stations en die der halten des Zondags meermalen vrijaf worden gegeven. Men mag op goeden gronden verwachten, dat maatregelen als deze gunstig op het personeel zullen werken. Uit Nunspeet schrijft men aan de Zw. Ct.: Als de nood op het hoogst is, is dik wijls de redding zeer nabij. Dit mochten we dezer dagen tot onze groote blijd schap ondervinden. Eenige dagen geleden werd de treurige ontdekking gedaan, dat de rups, die verleden jaar onze denne- bosschen zoo deerlijk gehavend heeft, weer was waargenomen en in groote getale huishield in de bosschen bij het dorp. Het zou natuurlijk zeer te bejam meren zijn, wanneer ook deze bosschen, die juist dit dorp zoo aantrekkelijk ma ken voor vreemdelingen weer in handen der sloopers moesten vallen. Doch zie daar kwam Viijdagmid- dag een onafzienbare vlucht spreeuwen uit het westen opdagen, deze zoo wel kome gasten vielen als uitgehongerde reizigers aan op de vernielend» rups en weldra waren onze bosschen gered. Nog ziet men alle dagen groote vluchten spreeuwen zich in deze streken ophouden, zoodat, naar wij hopen, de gehate rups spoedig uit al onze boschen zal verdre ven zijn. Donderdag 10 Juli, des voormiddags te 10 uur had in de kapel van het Seminarium der Oud-Katholieken alhier de jaarlijksche prijsuitdeeling plaats. De fraaie prijzen waren dit jaar geschonken door den WelEerw. heer E. Wijker, pastoor te Amsterdam. Nadat de plechtigheid met gebed ge opend was, heette een der leerlingen de aanwezigen welkom, die door hunne op komst bljjk gaven van hunne belang stelling Hierna werd door den heer Enderlé «Toccata en Fuga van J. S. Bach" ten gehoore gebracht, dat gevolgd werd door een gezang der leerlingen. De oudste der leerlingen hield daarna een rede over het schoone en de kunst. Spr. begon met mede te deelen dat hij, daar dit een onderwerp van groote uitgebreidheid was, slechts enkele zaken uit dien grooten schat onder de aandacht der aanwezigen wilde brengen. Na gezegd te hebben wat wij onder «schoon" moeten vestaan, wees spr. breedvoerig op het schoone in de natuur en een bijzondere vorm van het schoone, het verhevene. Schoon, ging hij voort, is de kunst, wanneer zij geen na bootsing der natuur, maar schepping is. Kunst staat boven natuur, wanneer de volmaaktheid van het voortgebrachte in de werkelijkheid niet voorkomt. Kunst staat achter bij de natuur, daar zij het schoone slechts in beeld kan brengen terwijl de natuur het in levende werke lijkheid biedt. Na op de vereischten ge wezen te hebben die noodig zijn, wil men iets schoon noemen, stond spr. gedurig afzonderlijk stil bij de verschillende hoofd soorten der schoone kunst: n.l. de beel dende- toon- en dichtkunst. De beeldende kunst omvat de bouw-, beeldhouw- en schilderkunst. De eigenaardigheden van iedere soort en de langzame opklimming tot het volmaakte in de opvolging dei- verschillende soorten werd door spreker met juistheid aangetoond en toepasselijke vooibeelden gestaafd. Toen na afloop van deze rede weder door den heer Enderlé „Pastorale en Andante (8e kerktoon) van Rheinbeiger" ten gehoore was gebracht en de leerlingen een schoon lied gezon gen hadden, had de uildeelirig der prij zen plaats met vermelding van de vor deringen van iederen leerling. Nadat een der leerlingen den milden gever en ver der de aanwezigen voor hunne belang stelling bedankt had, werd de plechtig heid met een slotgezang en gebed ge sloten. Woensdag morgen is een Infanterist alhier wegens voortdurend slecht gedrag, uit den militairen dienst otitslagen. Donderdagavond had zekere T. M alhier woonachtig, het ongeluk onder de gemeente Barneveld van een geladen hooi wagen te vallen, met het droevig gevolg, dat een der rijwielen hem over het hoofd reed, het geen zijn dood terstond veroor zaakte. Hij laat eene vrouw en twee jonge kinderen achter. Aan het Toelatingsexamen voor het Gymnasium werd deelgenomen door 20 adspiranten. Toegelaten werden Tot kl. I onvoorwaardelijk: J. Eyma, 's Graveland. A. van der Kooij, Overschie. L. van Mastrigt, Overschie. J. S. van Zanten, Zeist. M. J. M. van der Want, Amersfoort. C. Sweris, Baarn. VoorwaardelijkJ. A. van der Veer, Amsterdam. H. van Griethuijsen, Dirks- land. J. Kuylman, Harderwijk. D. Horse- ling, Doorwerth. W. A. Beukhof, Barne veld. Tot kl. V onvoorwaardelijk F. A. L. M. de Jongh, Amsterdam. Woensdag, 9 en Donderdag 10 Juli II. hadden, in tegenwoordigheid der Com missie van Toezicht, de overgangs-exa- mens plaats aan de Hoogere Burgerschool alhier. Van de I naar de II klasse werden bevorderd: H. H. E. Deelken, J. F. En- trop, H. E. Krol, K. Tap, H. J. F. A. David, H. Donker, H. C. Frijlinck, O. H. G. Gelderman, J. J. De Kroes, H. M. Nu- mans, A. A. R. Pereira, F. A. Schilf, I. J. Valewink en H. van Zyll. Voorwaar delijk werden bevorderd: J. A. A. Bus- quet, A. Klein en L. E. D. Langeveld. Niet bevorderd werden: vijf leerlingen. Bevorderd werden van de II klasse naar IIIH. J. Cruyff, J. R. Diernont, A. de Groot, E. J. Muller, H. van War- melo, E. Baak, A. J. A. Busquet, A. de Froe, A. van Linden van den Heuvell, A. Lutomirski, J. P. van de Pol, W. F. K. Pijper, O. J. G. van der Sluys, W. A. Uylenberg, E. van Vollenhoven en S. van Vollenhoven. Vooiwaardelijk werden bevorderd: A. Bloemsrna, J. A. W. Coenen, W. A. H. Gelderman, J. Z. Kerkhoff. A. J. Krudop, F. F. van Laer, E. J. Lagerwey, G. G. de Neeling, J. Rasch, en S. J. Notten. Niet bevorderd werden 4 leerlingen. Bevorderd werden van de III naar de IV klasse A. E. Visser, K. W. van Eybergen, F. Uzuret, M. E. Celosse, J. F. A. Gerhard, A. D. Graswinckel, A. de Groot, D. H. Hiensch, H. A. van de Roemer, Ph. J. van der Werf, Th. L. F. Roersch, H. Hubors en L. Kloos. Niet bevorderd werden 2 leerlingen. Van de IV naar de V klasse werden bevorderdC. Horsman, R. Das, W. van der Tak en L. Berkhout. Voorwaardelijk werd bevorderd: G H. Cramer. Niet bevorderd werden 5 leerlingen. De toehoorders L. J. R. van Alphen, J. H. Leinweber en C. J. van der Plank werden voor de voldoende vakken be vorderd. Vrijdag, 11 en Zaterdag, 12 Juli had den de toelatingsexamens tot de Hoogere Burgerschool alhier plaats. Tot de 1ste klasse werden toegelaten: A. G. Alewijn, O. L. Bentinck, R. F. C. Bentinck, P. C. Burkens, A. F. Dorhout, A. J. Van Heems kerk Düker, H. V. Dijckmeester, E. Van Gelder, H. Gerritsen, E. A. A. Gobeé, H. M. E. Hubers. D. H. G. Ittmann, L, Van Laer, en H. M. Smitt. Voorwaarde lijk zijn toegelaten G. J. Raebel, D. Van de Roemer, W. A. Van Scheltema en A. Schulman. Niet toegelaten werden: 5 candidaten. Tot de 11de klasse werd toegelaten Ch. H. De Bordes en voorwaardelijk M. H. Kolff. De rechtbank te Utrecht heeft Maan dag j.l. de navolgen strafzaken behandeld: J. S., huisvr. van H. K., won. te Amers foort, thans in verzekerde bewaring, bekl. van diefstal van een emmer van het erf en ten nadeele van G. V. bij herhaling van dit misdrjjf, te Amersfoort, en land- looperij, te Soest in Mei jl. gepleegd; veroordeeld, bijna overeenkomstig den eisch van den ambtenaar van het O. M., gesteund door den daarmee overeenstem- menden wensch van den verdediger, tot gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden, en verder hecht, van 3 dagen en plaatsing in eene rijks-werkinrichting voor den tijd van drie jaar. H. V., K. W. L. G. en N. M. C. J. G., te Amersfoort in garnizoen en daar wo nende, bekl. van onderlinge vechtpartij, aldaar gepleegd; veroordeeld: H. V. en K. W. L. ieder tot geldboete van f3, sub. 3 dag., en N. M. C. J. G. vrijge sproken. H. O. en J. v. V., beiden won. te Amers foort, bekl. van strooperij van heideplag gen met behulp van een voertuig, aldaar op 22 Mei jl. gepleegdbeide vrijgespro ken. E. H., won. te Amersfoort, beklaagd van strooperij van mos en spar-appelen met behulp van een voertuig; veroordeeld tot gevangenisstraf van 3 dagen. Hierna stond terecht A. F., wonende te Grijpskerk, thans in hechtenis, bekl. van bedelarij, te Hoogland gepleegd. Uit het verhoor van eenige getuigen en bekentenis van den bekl. gebleken zijnde, dat deze zich aan bedelen in de gemeente Hoogland heeft schuldig ge maakt, volgens verklaring van een der getuigen onder de verzwarende omstan digheid, dat hij dit deed onder den in vloed van sterken drank, terwijl hij vloe ken en verwenschingen uitsprak toen hem brood werd aangeboden, en later zelfs dreigde, stelde de ambtenaar van het O. M. tegen hem den eisch van hechtenis van 12 dagen en opzending naar eene rijkswerkinrichting voor den tijd van 2 jaar. Bij de firma H. T. Hendriksen te Rot terdam zal worden uitgegeven bij inteeke- ning voor 2 gulden per exemplaar. Clara llelalio Missionis Hollandicae et Provin- ciarum Confoederatarum. auctore P. Petro a Matre Dei. (Abraham Bertio.) Carmel. discalceat. Leijdae. A. D. 1658. De Zeer.Eerw. Heer C. Deilder Oud- Kath. Past. te Utrecht zegt daarvan het navolgende. In de Aanteekeningen betreffende de Leijdsche pastoors sedert de hervorming" tot aan „de herstelling" van '15571857 door Dr. J. D. Frenay, uitgegeven in de Bijdragen voor de geschiedenis van hel bisdom van Haarlemkomt in het vierde deel dier bijdragen (bladz. 180) ter sprake Abraham Bertius, Carmeliet, als schrijver van een Historia Messionis Patrum Car- melitarum Discalceatorum in Hollandia. „Dit handschrift," zegt Dr. Frenay, «schijnt verloren geraakt te zijn, P. Cóme de Yilliers schijnt het gelezen te hebben, dewijl hij ervan getuigt, dat het verdiende gedrukt te worden." Deze historia missionis wordt door du pac de Bellegarde in zijn Histoire abrégée de l'eglise metropolitaine d'Utrecht me nigmaal aangehaald. In de Bijdragen voor de geschiedenis van de R. K. kerk in Ne derland, die voor eenigen tijd verschenen als bijbladen van het maandschrift De Oud-Katholiek, onder redactie van J. J. van Thiel en T. van Santen, wordt (bladz. 224229) van deze relatie een inhouds opgave der verschillenden hoofdstukken gegeven. De mededeeling, daar geschied, wekt te meer den wensch op om deze relatie in haar geheel te bezitten. Wij hebben vrijheid bekomen om dit verslag door den druk tot gemeengoed te maken en noodigen u uit een of meer exemplaren bij de uitgave te nemen. Bij genoegzame deelneming zal die uitgave zoo spoedig mogelijk geschieden. Het ma nuscript beslaat 277 bladzijden in groot octaaf, vormende naar gissing 150 blad zijden druks. Het bijgeloof. - In de-rees populaire geschriften van de Maatschapij Tot nut van 'l algemeen is thans ee boekje ver schenen van dr. J. E. Enklar, waarin op populaire wijze verschillendataaltjes van het bijgeloof, dat vaak totkulke nood lottige gevolgen aanleiding gaf en nog dikwijls geeft, worden medtjedeeld. Een uit vele laten wij hir volgen: «Men schreef 1595. Voorhet hof van Utrecht verschenen Antoniti Bulk, Maria Bartens, Volkert Hendriks o zijn dochter Hendrikje. De eersten haden den mid delbaren leeftijd bereikt; e laatste was nauwelijks zeventien, in den bloei der jaren. Aller, stonden oner verdenking van tooverij. Waren de beschuldigden overtuigd het misdrijf U hebben uitge oefend? Geen hunner, di het bekennen wilde. Geen nood; het hf had middelen, om zelfs den meest hardrtkkigen zwijger den mond te openen. Deieklaagden wer den naar de pijnbank gvoerd. Men liet hen de werktuigen aanshouwen, ter pij niging gebruikt, waarnazij in den kerker teruggevoerd en opnie.w ondervraagd werden. Weder geen bekótenis. Nu volgde de pijniging, totdat de mgelukkigen, ra zend van pijn en angstvisioenen kregen en in wilden waanzin Ugilden wat men de bekentenis noemde Ware het doel nog niet bereikt gewest, men zou de water-, de vuur- of naldenproef hebben toegepast, om te ondecoeken of de duivel hen hielp in doodsgaaar of gevoelloos maakte voor pijn. Me een van hen den vader van Hendrikje, noest men voortgaan tot de waterproef. Tei slotte had de rech ter het bewijs in harien, dat hij toove- naars en heksen voq zich had. Een be kende boter uit eeniloot gekarnd te heb ben, die zijn vader in een boternap ge daan had. Hendrikjébeleed melk gehaald te hebben uit het techt van een mes, dat zjj in een boom gejtoken had, en dat zij het met behulp vat doen hagelen. Aller als katten poot aar ben op een bleek genwoordigheid va den Booze zwaar had waren beschuldigd, poot gedanst te heb- Amersfoort, in te- den duivel en zich in weerwolven verfnderd en koeien ge beten te hebben. Er was geen twjfel aan, dat alles werd hun terecht te lafle gelegd. Dat waren, volgens de sententie van het hof, «feiten zeer leelijk en afgrijselijk en abominabel geenszins te gedoogen in landen der Chris tenen, waar de v plaats vinden. reeze Gods en de Justitie Dientengevolge werden allen veroordeeld om met den vure ter dood gebracht t worden. En het vonnis werd spoedig uigevoerd. In Oogstmaand van dat jaar wn den allen te Utrecht op het paardenveld levend verbrand, en dat nog wel in tegin woordigheid van de jon gere broers vsn Hendrikje, die na afloop der executie gegeeseld werden, om de hekserij er bjjtijds uit te drijven." Met ernst bestrijdt dr. Enklaar het bij geloof, dat onJer het minder ontwikkelde deel van ons volk nog altijd bestaat en zelfs ook onder z. g. beschaafden nog heerscht. «Op dit gebied ligt toch een vrucht baar veld voor arbeid," zegt de schrijver. «Het bijgeloof is taai. 't Is niet alleen het minst ontwikkelde deel des volks, dat het beeft behouden. Spiritisme, tafeldans en wat er bij behoort, spelen nog hun rol in zoogenaamde beschaafde kringen. Onze kracht licht in het vertrouwen op het recht van onderzoek en kritiek. Laten wij dat recht handhaven, waar het wordi betwist en het gebruik er van door voor beeld, leering en onderwijs tot eene al gemeene behoefte maken. Dan scheppen wij een dampkring, die volkomen onge schikt is voor de ontwikkeling van het bijgeloof; dan kwijnt het ten laatste al lengs weg, om overal plaats te maken voor een gezonde opvatting van natuur en menschenleven." Wie dit met hem eens is, en welk beschaafd rnan is dat niet, moge er toe meewerken, om dit nuttig geschriftje op ruime schaal onder ons volk te versprei den. Aan den Zevenbergschen Hoek, gemeen te Zevenbergen, heeft zich een geval van slaapziekte (nona) voorgedaan met doode- lijken afloop. De huisvrouw van H., aldaar sliep Zaterdag voormiddag in en overleed gisteren, zonder in dien tijd eenig leeken van leven te hebben gegeven. Enkele dagen geleden liep eene 20-ja- rige ongehuwde moeder meteen 1%jarig meisje al schreiende den Amsterdamschen straatweg af. De reden harer droefheid was, dat zij geen middel van bestaan hebbende niet wist wat zij doen zou om in hun beider onderhoud te voorzien. Een aldaar wonende kinderlooze juffrouw met hun lot bewogen, kwam met haren echt genoot overeen, indien de ongelukkige het kind wilde afstaan, het als het hunne aan te nemen, welk aanbod door de moeder met blijdschap werd aanvaard. Voor de moeder is ook weer gezorgd dat zij in betrekking komt. Een vermogende Chinees te San Fran cisco heeft een millioen acres land ge kocht van een land-agent in Ti-huantepec in Mexico voor eene kolonisatie van Chi- neezen. Hij is reeds na China vertrokken, om eene eerste bezending landverhuizers te halen. De Mexicaansche pers verzet zich tegen dit plan.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2