Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. houd hadden gehad, verscheen te kwart voor een uur een rijtuig voor het be doelde koffiehuis. Op het oogenblik dat de vader gereed staat met het kind in het rijtuig te stappen, snelt de moeder, in manskieeren gehuld, toe, grijpt het kind, ontrukt het den vader en snelt er het tegenoverstaand koffiehuis mee in. Het was inderdaad een aangrijpend oogen- biik, en dat het publiek partij koos voor de moeder, bleek uit den juichkreet, welke er opging, toen de laatste in dezen treu- rigen strijd overwinnares bleek te zijn en haar kind terug had. Het kind is later per rijtuig naar het huis harer groot ouders, bij wien het inwoonde, vervoerd. De iMinister van Binnenlandsche Zaken, overwegende, dat de heeren A. L. W. Seyffardt en W. Rooseboom, inge volge art. 96 der Grondwet, van rechts wege liet lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben ver loren, en dat derhalve eene verkiezing van een lid dier Kamer moet plaats heb ben in elk der hoofdkiesdistricten Utrecht en Arnhem; heeft bepaald: 1o. dat de verkiezing van een Lid der Tweede Ka mer van de Staten-Generaal in elk der hoofdkiesdistricten Utrecht en Arnhem zal plaats hebben op Dinsdag 29 Juli e.k.; 2o. dat de herstemming, is die noodig, zal geschieden op Dinsdag 12 Augustus daaraanvolgende. Sigarenwinkels op Zondag. Is het weikelijk een maatschappelijke behoefte, dat sommige winkels, met name sigaren winkels, des Zondags geopend blijven? Of heeft men ook hier te doen met sleur, welke ter zijde kan worden gesteld zon der noemenswaardige geldelijke schade voor degenen, die er in andere opzichten onder lijden? De Rotterdamsche afdeeling der Ver- eeniging voor Zondagsrust, een der ijverig ste in het gelid, heeft ten aanzien van den kleinhandel in tabak en sigaren de zaak ter hand genomen. Reeds vroeger hield zij ter bespreking ervan een bijeen komst met belanghebbenden. Nu ander maal in den loop dezer week. En intus- schen had haar bestuur tot een 200-tal dier winkeliers per circulaire de vraag gericht: «indien er een 25 of 50 bereid zijn hun magazijnen op Zondag, geheel of gedeeltelijk te sluiten, zijt gij dan even eens daartoe bereid?" Door omstreeks dertig was op die vraag geantwoord. Doch ter vergadering bleek, dat verscheidenen niet geantwoord had den, omdat zij óf op Zondag reeds niet verkoopen, óf hun antwoord thans mon deling wenschten mede te deelen. Ge constateerd kon worden, dat: 1. voor zooveel bekend, ruim twintig sigarenwinkels op Zondag geheel geslo ten zijn of gesloten zullen worden; 2. dat ditzelfde ten opzichte van een tiental geldt vooi een gedeelte van den dag (na 12, 2, 4 of 6 uur). 3. dat anderen tot sluiting willen over gaan, wanneer ook de grootere winke liers in hun magazijnen den maatregel toepassen. Eén verklaarde dat zijn winkel sinds dertien jaren op Zondagen steeds geslo ten is, en dat, wat hij aan ontvangsten op Zondag derft, hem des Zaterdags ruim schoots vergoed wordt. Een ander deelde mede, dat hij, door voorafgaande bekendmaking in zijn win kel, zijn clientèle op de Zondags-sluiting had vooi bereid, en van den maatregel niet het minste nadeel had ondervonden. Besloten werd tot de benoeming eener commissie, die door persoonlijk bezoek bij de winkeliers trachten zal, de bezwa ren tegen het algemeen-worden van den maatregel uit den weg te ruimen. Moge zij slagen, ook ten voorbeeld van andere plaatsen, 't Is maar een kwetsie van gewoonte: als men weet, dat men 's Zondags in den sigaienwinkel niet te recht kan, zal men wel zorgen daags te voren zich te voorzien. Geen Zondagsgan- ger zal er een sigaar minder om behoe ven te rooken; en weder een niet onaan uNeen, neen, antwoordde zij stroef en een stap terugtredend ging zij voort: „Misschien ligt het op je weg tot je vrouw terugtekeeren en mij te verzaken. Eenige maanden geleden heb ik je ver zocht te kiezen en je hebt gekozen. Maar misschien hebben wij beiden ge dwaald misschien zal je nooit die kun stenaar worden, dien ik in mijne droo- men zag, ik weet ook niet wat ik doen moet, want ook mijn hart wordt door smartelijk verlangen als van eenge- reten Hare woorden werkten als een vonk in het smeulend vuur. Herhaaldelijk ver zocht zij hem haar te verlatenzij waar schuwde en vermaande hem telkens en telkens weer om heen te gaan, maar hij luisterde niet naar hare stem. Hij was overweldigd door die overmoedige ge moedsaandoening die hem niemand en niets deed ontzien door die begeerte alles te trotseeren om als het ware door een enkel oogenblik van zaligheid zich scha deloos te stellen voor jaren van zelfver loochening en dorheid. En deze stemming ging ten slotte ook op haar over. Aldus verliepen weer een paar maan den. Melcher kon de verandering die in hem was ontstaan niet langer voor Berlha geheim houden. Zijn haar begon langs de slapen te vergrijzen, hy werd mager en zienlijke klasse der burgerij zal dien éénen dag vrij kunnen ademhalen. (Soc. Weekblad.) In de tweede algemeene vergade ringder Nederlandsche Heidemaatschappij werd medegedeeld, dat, volgens een in gesteld onderzoek naar woeste gronden in ons vaderland, deze niet, zooals tot nu toe opgegeven was, eene oppervlakte van 713,000 H. A besloegen, doch slechts 600.000 H. A. Daar deze opgave zoo nauwkeurig mogelijk samengesteld is, blijkt dus, dat er in de laatste jaren reeds veel woeste gronden zijn beboscht, en de vorige opgaven niet zeer nauwkeurig waren. Aan bosch besloeg ons vaderland ruim 210 333 H. A., waarvan 118,333 H. A. akkermaals bosschen en 92,100 H. A. dennebosschen. Door den heer A. aan den Haar lemmerweg nabij Sloterdijk is vrijwillig een stuk grond afgestaan aan den kerken raad der Ned. Ger. Kerk (doleerende), tot het bouwen eener kerk. Spoedig zal met den bonw daarvan een aanvang worden gemaakt. Blijkens door de politie gedane na- sporingen hebben een drietal opgeschoten knapen Zondagavond circa 9'/j uur, na eene ruit te hebben verbrijzeld in het achterraam der woning van Andriessen wijnstekersknecht, aan den Lieberweg te Hilversum, die met zijne vrouw naar het doip was, zich verder toegang tol die woning verschaft en door middel van een valschen sleutel een in eene kamer staand kabinet weten te openen, waaruit zij ont vreemd hebben; 2 rijksdaalders, zeven gouden ringen, waaronder één met juwee- len steen, en de onderstukken van een paar gouden oorbellen, alles ter waarde van circa f 60. Toen de vrouw van A. de gouden sieraden, die zij droeg, bij hare tehuiskomst te ruim 10 uur, in het ka binet wilde bergen, bevond zij tot haren schrik dat de deuren openstonden en een en ander verdwenen was. Op den vloer lagen een aantal afgebrande lucifers. De inbrekers zijn vermoedelijk denzelfden, die in den nacht van 13 op 14 dezer een offer bus geledigd hebben in de R. C. keik aan de Veenlaan te Hilversum. Tijdens de landbouwer Z., te Deu- tichem, en zijne huisgenooten Zondagoch tend naar de kerk waren, namen de meid en de knecht, die alleen thuis waren ge bleven, een geladen geweer uit eene kast, zonder dat zij wisten dat het gela den was. Het schot ging af en trof de 16-jarige dienstmeid in het hoofd, waarop de dood onmiddellijk volgde. De knecht verklaart, dal hij aan de zaak geheel on schuldig is. Aan het stationsgebouw van den Holl. spoorweg te Schiedam, wordt een waar kunststuk verricht. Daar het gebouw- door den slappen grond was gezakt, heeft rnen het aan vier kanten, ter diepte van de fundeeringpalen ontgraven, en is men thans bezig het geheele gebouw door mid del van vijzels, gelijkmatig op zijn normale hoogte te brengen, wat reeds voor een groot gedeelte met gunstigen uitslag is geschied. Zaterdagmiddag jl. liep te Drieber gen het gerucht, dat in het bosch aldaar een kind was vermoord en de moorde naar het hoofd van zijn slachtoffer had afgesneden. Een door de politie ingesteld onderzoek bevestigde de treurige waar heid. De burgemeester en de secretaris, benevens dr. Broers uit Doorn, begaven zich naar de plaats van het onheil en wie schetst de gewaarwordingen der hee ren van den gerechte, toen de geneesheer moest constateeren, dat het gevonden kinderhoofd eigenlijk eenhondenkop was. Zondagmiddag had te Apeldoorn eene ernstige plechtigheid plaats. In tegenwoordigheid van het hoofd der gemeente, de commissie van toezicht op het lager onderwijs oud-leerlingen, leer was prikkelbaar en zenuwachtig als een vrouw, ongemerkt ontnam hij Ber tha den invloed dien zij voorheen, te huis althans, op hem had uitgeoefend. De zelfzucht der onverschilligheid beheerschte hem hoe langer zoo meer, haar uitbar stingen van toorn lieten hem koud, hij ging dan eenvoudig de kamer uit. Als zij hem, angstig bezorgd, vroeg of hij ziek was en hem smeekte toch een arts te raadplegen, gaf hij haar een kort barsch antwoord. Somtijds was hij er zelf ver baasd over dat het hem mogelijk was zulk een bestaan vol dubbelheid en co- mediespel. Daar kwam de toekomst als een dreigende donkere wolk boven zijn hoofd hangen en elk oogenblik vreesde hij, dat die wolk hare bliksemstralen op hem zou ontladen. In zekere mate ver langde hij naar de uitbarsting die een einde zou maken aan het onzekere, twij felachtige, onhoudbare, dat thans al zijn doen en laten kenmerkte, en dat op den duur een bovenmatige inspanning vor derde. Middelerwijl hield hij zijne bezoeken bij mevrouw Ornfelt vol. Een paar malen had Mathilde Bertha ook eene visite gemaakt, doch zij was zoo koel ont vangen en hare bezoeken werden zoo afgemeten beantwoord, dat langzamerhand elk verkeer tusschen de beide dames ep. lingen, onderwijzers en zeer vele belang stellenden werd het gedenkteeken onthuld op het graf van wijlen den heer A. M. Dekkers, in leven directeur van het In stituut Kinsbergen. De voorzitter, de heer mr. W. B. Bergsma, gaf uiting van de gevoelens, die leerlingen en oud-leerlingen geleid hadden tot oprichting van dit zichtbare bewijs hunner dankbaarheid jegens den overledene. De heer W. Gosler, oud-leerling, her dacht den man, die plicht boven alles stelde, en de heer Suijling, nog onder wijzer aan het Instituut, het hoofd, dat ook den onderwijzers tot zegen was ge weest. Met woorden van hartelijken dank aan vaardde de heer P. J. Heijmans, waar nemend hoofd van het Instituut, het ge denkteeken namens de familie. Blijkens den staat der Rijksmidde len heeft de schatkist gedurende de maand Juni f8,767,479 ontvangen, ot f206,809 meer dan in dezelfde maand van het vo rige jaar. Behalve de groep der indirecte belastingen en de domeinen, hebben alle groepen van middelen tot deze vermeer dering bijgedragen. Over het algemeen is de opbrengst der verschillende middelen, aan het cijfer der raming van zes maanden getoest, zeer bevredigend. Het 3e reg. huzaren uit 's-Hage zal van 318 September e.k. onder leiding van kolonel jhr. Teding van Uerkhout manouvreeren in het Gooi. De tamboer L., van het alhier in garnizoen liggend bat. infanterie, die zon der verlof naar Utrecht was gegaan heeft zich aldaar vrijwillig aan de hoofdwacht aangemeld. Door de zorg van den plaat selijke commandant werd hij weder naar hier terug geleid. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Postkan toor te Amersfoort over de 2e helft der maand Juni '90. 1. P. v. Hoije, Amsterdam. 2. Dep. tot Nut v. 't Alg., Bussum. 3. M. Heilink, 's-Hage. 4. P. Michielse, 4 Jan. Die Domela Nieuwenhuis is toch een knappe man, dat hij zoo over alles weet te praten. Piet. 't Hangt er maar van af, hoe hij er over praat. Er zijn menschen, die over alles een oordeel durven vellen en het dan meestal gek doen. J. Maar wat zeg je dan wel van zijn speech te Amsterdam over ons krijgswe zen? P. Dat ze uit den mond is komen rol len van iemand, die geen verstand heeft van militaire zaken. J. Maar iedereen zegt toch, dat er door het departement van oorlog veel geld over den balk wordt gegooid. P. Best mogelijk. Maar als je aan een boom een dooden tak ziet, mag je dan daaruit besluiten, dat de heele boom dood is? J. Dat wel niet, maar dan hapert er toch wat aan. P. Zeker. Maar zoo min als de meer derheid der menschen de oorzaak weet op te geven van het afsterven van een tak, zoo min kan zjj ons krijgswezen in zijn geheel beoordeelen. Veel toch moet er bij het departement van oorlog geheim worden gehouden om een vijand de middelen niet aan de hand te doen, ons in een slag te verpletteren. hield. In het publiek ontmoeten zij elkaar dikwijls en Melcher en Mathilde vergaten hoe langer zoo meer de voorzichtigheid in acht te nemen als Bertha ten min ste er niet bij tegenwoordig was. Het duurde niet lang, of zij werden bepraat en weldra wist iedereen in Stock holm, met uitzondering van Barones Rij- ning, de verhouding tusschen Melcher en mevrouw Ornfelt. Niemand voelde zich geroepen orn den blinddoek van de oogen der Barones te nemen. Wel had Bertha's kamenier kun nen praten; zij was volmaakt op de hoogte van de trouweloosheid van haar Mijnheer; maar zij oordeelde het meer met haar belang overeenstemmende van de geboden gelegenheden om haar mees teres in te lichten, geen gebruik te ma ken de ondervinding had haar geleerd, dat huiselijke tooneelen meest altijd het gevolg hadden, dat mevrouw prikkelbaar der en knorriger was dan anders. Op zekeren morgen hij had Mat hilde in een paar dagen niet gezien ontving hij een brief van haar. Zij placht hem niet te schrijven en toen hy nu haar brief in zijn hand hield, overmeeslerde hem een voorgevoel, dat thans de onweerswolk boven zijn hoofd zou losbreken. Zijne hand beefde zoo, dat hij den brief bjjna niet kon openmaken en toen Bunsclioteu. De ansjovisvisscherij kan als bijna afgeloopen worden be schouwd, tenminste met de wonderkuil heeft die visscherij opgehouden, doch met schakels en staande netjes, blijft de vangst, hoewel afnemende, nog aanhouden. fiERKKIEtirS Ned. Herv. gemeente: BeroepenTe Hattem, G. Salomos, te Nieuwe-Pekela. Te Stavenisse, A. S. Tal- ma A.W.Lz.. te Heinenoord. Te Heer waarden, A. Ie Roy, te Venlo. Te Oostrum en Jonswier, D. T. Meinsma, (e Hedel. Te Scheemda, H. Doorenbos J.Mz., te Kollum. Aangenomen: Naar Ouddorp (N.Holl.) door II. L. Kniphuizen, cand. te Abbe- kerk. Naar Amsterdam, door J. M. Sneth- lage, te Haarlem. Naar Leiden, door W. Briët, te Gorinchem. BedanktVoor Losser, door B. van Eijs- selstein, te Willemeoord. Voor Amsterdam (Duitschen dienst), door E. L. S. E. Felke, te Cronenburg, Voor Oosterwolde door J. Bolkestein, te Ter Aar. Voor Akkerwoude, door C. F. M. Deeleman, te Tricht. Voor Venhuizen, door H. L. Kniphuizen, te Abbekerk. Ned. Geref. gemeente {doleerende): Bedankt Voor Kollum, door W. Mul der Jz. te Harderwijk. Voor Franeker, door R. J. W. Rudolph, te Heinenoord. Voor Oudshoorn, door R. J. W. Rudolph, te Heinenoord c. a. Voor St. Jacob, Broek op Langendijk en Buitenpost. doorJ. Hania, te Oosterbierum. Ghr. Ger. Kerk. Beroepen: Te Heemse, E. Kropveld, te Alblasserdam. c. a. Koninklijk woord. De koningin-regentes van Spanje heeft, naar aanleiding van het heerschen der cholera, een schoon bewijs van zorg voor hare onderdanen ge geven. Toen men haar vroeg wanneer zij uit de hoofdstad Madrid dacht te vertrek ken, gaf zij ten antwoord «Als de cholera verdwijnt, ga ik omstreeks 15 Juli naar San Sebastian; neemt de epidemie ech ter toe, dan zal ik den koning naar la Granja zenden, waar hy buiten gevaar zal zijn en ik zelve blijf dan in Madrid om het gevaar met mijn volk te deelen. Ware bedeeling. Voor eenige jaren meldde zich bij een onzer vrienden een man aan om bedeeling De man was nog in de volle kracht der jaren; bij onderzoek bleek, dat hij geen ambacht verstond, maar overigens eerlijk en oppassend en er op uit, iets te verdienen, als hij dit met sjouwers- werk of boodschappen doen kon. Hij was echter eenige weken ziek ge weest en leed nu met zijn gezin (vrouw en een kind) gebrek. Onze vriend voorzag in zijne behoeften voor enkele dagenhij gaf hem daaren boven twee nieuwe regenschermen ten geschenke, met den raad zich aan den handel fnegotie) te wijden, waarvoor hij hem bijzonder geschikt voorkwam. Hij moest tot dat einde de beide re genschermen trachten te verkoopen en van de opbrengst ten deele nieuwe regen schermen aanschaffen, ten deele, doch zuinig, in de behoeften van zijn gezin voorzien. Hij deed hem tegelijk een adres aan de hand, waar de man (aanvankelijk door bemiddeling van onzen vriend) nieuwe regenschermen kon bekomen tegen zeer lagen prijs, mits dadelijk betaald. Kwam hij andermaal buiten zijne schuld in ongelegenheid, dan verklaarde onze vriend zich bereid hem op nieuw te hel pen, terwijl hij zich buitendien altijd be schikbaar stelde voor vriendelijken raad. hij het couvert driftig had opengescheurd, vloog zijn oog in wilde haast over de regels zooals wij een ongeluksbode aandrijven om toch snel te spreken. Na het lezen der mededeeling was hij doodsbleek en het koude zweet stond in parels op zijn voorhoofd. Hij viel op een stoel neer en een poos zat hij daar als veilamd naar lichaam en geest. Zijn eerste gedachte was naar haar woning te snellen, zich aan haar voeten te werpen en baar om vergeving te smee- kenhaar te troosten en haar te zeggen hoe onuitsprekelijk hij haar beminde. Maar in het volgend oogenblik schrikte hij voor dat besluit terug. Thans kon hij haar niet ontmoeten hij wist voor welk een eisch zij hern zou stellenwelk een vraag zij hem zou doen en toen hij zich- zelven die vraag voorlegde had hij geen antwoord daarop. Die vreeselijke inwen dige strijd moest eerst geëindigd zijn dan wilde hij tot haar gaan. Maar wan neer zou die strijd ophouden? Had hij dan niet naar die geweldige uitbarsting verlangd? En nu zij kwam, aarzelde en twijfelde hij nog.... Hij verwenschte zijne lafheid die hem én zijne vrouw én zijne beminde deed bedriegen. Hij stond op het punt em aan alles een einde te maken en naar Bertha te gaan met eene openhartige schuldbeiydenis. Maar hy be Van het laatste maakte de man her haaldelijk gebruik, van hft eerste nooit, zelfs wilde hij, na een paar jaren, het geld voor de beide ten geschenke ontvan gen regenschermen, met rente terug be talen. Nu, na verloop van vele jaren, heeft de man in eigendom meeer dan driehon derd regen- en zonneschermen, en geniet hij onder zijnp standgenooten een zekere welstand, die geen weldenkende hem mis gunt, omdat hij dien dankt aan eerlijk heid, werkzaamheid en spaarzaamheid. Zoo zou misschien nog menig man door bedeeling naar zijn aanleg voor bedeeling kunnen blijven gespaard. Kiesheidshalve noemen wij noch den naam van onzen vriend, noch zijne woon plaats, want wat wij hierboven schreven is werkelijk geschied. Wie het voorbeeld van onzen vriend volgen wil, bij het verleenen van hulp aan behoeftigen, doet zeker een opbou wend werk. Utr. Dbl. De guillotine inden Elzas. In den vorigen winter beproefde zekere Karl Ems mevrouw de wed. Rothan te ver moorden, vermoedelijk om haar te be stelen. Het meest verfoeilijke dezer mis daad is, dat mevrouw Rothan haar belager met alle weldaden overladen had. Om tot haar te gei aken, had hij eerst gepoogd hare dienstboden te vermoorden, die hem wilde beletten zijn gruwelijk plan uit te voeren. Ems werd door het cours d'assises ter dood veroordeeldeen verzoek om gratie werd geweigerd. De terechtstelling heeft de vorige week plaats gehad op de bin nenplaats der gevangenis. De strafuitvoering had plaats volgens de crimineele Fransche wetgeving, die in het Rijksland nog van kracht is, dal wil zeg gen, de veroordeelde werd geguillotineerd. Geverfde rozen. Witte rozen kan men naar gelieven in verschillende kleu ren verven en wel op de volgende wijze In een liter warm water wordt 8 tot 10 gram pikrin zuur of wel blauwe en anilin-oranje opgelost. Wanneer het water koud is, worden de rozen erin gedoopt en na een uur zijn zij veranderd in mooie gele theerozen. Om violetkleurige rozen te krijgen, mengt men onder het water een weinig jodium-violet. Helder schar- lakenroode rozen verkrijgt men door bij voeging van saffranin ot koperrood. Om lichlroode in donkerroode rozen te ver anderen, gebruikt men eene oplossing van aluin en saffranin en water. Dezelfde bewerkingen kan men ook op andere bloemen toepassen. Zoo heeft men dit reeds met goed gevolg gedaan met Hortensia's. Een strijkklavier. ■- De Oostenrijksche bladen melden de uitvinding van een nieuw muziekinstrument door den op muzikaal gebied zeer gunstig bekenden Frans Kühmeijer te Presburg, Hij heeft nl. een strijkklavier, dat in uiterlijken vorm veel overeenkomt met een gewonen vleugel. Ook de klaviatuur is nagenoeg dezelfde, zoodat ieder piano speler er dadelijk op terecht kan. In het inwendige van dit instrument bevinden zich tien strijkinstrumenten (2 cello's, 2 groote en 6 kleine violen). Door een kunstig aangebracht mecha niek worden door het drukken op de toetsen de snaren der strijkinstrumenten in trilling gebracht. Het klankeffect moet zeer verrassend wezen, vooral de toonen der cello's, waardoor het spelen veel op orgelmuziek gelijkt. Het zonderlinge van de zaak is, dat de uitvinder Kühmeijer zelf hoegenaamd niet muzikaal is en het instrument zelf niet bespelen kan. Oerouden op den openbaren weg Een defect zilveren remontoirhorloge. Rechthebbende vervoege zich ter te- rugbekoming aan het bureau van politie. greep toch ook dat het eenig gevolg daar van een zenuwtoeval ten slotte wezen zou. Haar toorn zou ten laatste bedaren, zij zou zijne bekentenis als een bedekt verzoek om vergiffenis beschouwen en zij zou hem vergeven; en tranen zouden door kussen en liefkoozingen worden ver vangen. En hoe rilde hij bij de enkele gedachte aan deze liefkoozingen Die kus sen die hunne bekoorlijkheid voor hem hadden verloren, schenen hem afschuwe lijk toe, als de aanraking van een dood lichaam. Neen, neen, nooit; nooit zou zij hem vrijlatenO, welk een last was zij al die jaren voor hem geweest! Hoe had zij zijne kracht, zijn mannelijkheid, zijn wil ondermijndHad hij inderdaad plichten jegens haar! Moest hij bij haar blijven en sterven een langzamen, ontzetten- den dood des geestes sterven? Was er in hem niet iets edels en verhevens, dat de moeite waard was te worden behou den? Als hij thans bij Bertha bleef, ais hij alles aan zijne plichten van echtge noot ten offer bracht, dan moest hij te gronde gaan. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2