Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Het aardige van het geval was, dat de persoon in quaesti geen de minste argu menten tegen onze opvatting kon bijbren gen. Alleen zeide hij, dal dit alles wel zoo kan zijn, maar dat de heer Rooseboom, een heel knap man, die zelf leeraar is ge weest aan de krijgsschool voor officieien, het niet met ons eens is. Wat is uw prestige groot! Men ziet zelfs niet in hoe belachelijk het is, uw naam, buiten een kringetje in en om ons Parlement, als argument te gebruiken. Zoolang de oogen van uwe medeleden niet geopend zijn. is de door u, sedert jaren volgehouden houding in de Kamer een gevaar voor ons land. Mijn gevoel van plicht en vaderlands liefde noodzaakt my dus u dezen briefte schtijven (hoezeer het mij ook spijt u misschien onwillekeurig te hebben moeten grieven). Het is in het belang van hel vaderland en hiervoor moeten alle andere consideratiën wijken. Exemplaren van dezen open brief zijn, zoolang de voorraad strekt, gratis te be komen bij de firma Ellerman, Harms C°., te Amsterdam. De Tijd vestigt de bijzondere aan dacht op een artikel van het Noorden onder opmerking dat, daar het nog vrij wel in het duister schuilt hoe de anti revolutionaire pers denkt over bet voor stel van legerorganisatie, nu zij dit in concreten vorm voor zich heeft, bet oor deel van dit orgaan, dat iets minder achterhoudend is dan de oveiige, merk waardig mag heeten. Na den minister Bergansius lol toegezwaaid te hebben voor den «grooten moed" dien hij ge toond heeft «door zich met dit wetsont werp tegenover zijn partij- en geloofsge- noolen te durven plaatsen", nagesproken te hebben van een «waar reuzenwerk," door den minister volbracht, enz., komt het Noorden tot de volgende conclusiën Vooreeist wil liet de behandeling tot na de verkiezingen van 1891 verschoven zien. Immers, de behandeling der stedenwet en der wet op de besmettelijke ziekten acht liet blad noodzakelijker. Vervolgens maakt het bezwaar tegen de liooge uilgaven, welke de aanneming van het wetsontwerp met zich zou voe ren, eu zegt dan «De hoofdgedachten van het ontwerp hebben wij in een vorig nummer reeds medegedeeld. Alleen vermelden wij nog dat, na aftrek van hetgeen op de schut terij wordt uitgewonnen, de oorlogsuit gaven in het jaar t 1.325,500 meer zal bedragen. «Zouden deze uitgaven tegen de voor- deelen opwegen De Tijd voegt hierbij «De meerdere uitgaaf van dertien ton 's jaars tellen wij verre van gering; toch geldt zij bij ons niet als het voornaamste. Gelooven de anti-revolutionairen, die afschaffing van plaatsvervanging begeeren, evenwel niet, dat de zedelijke voordeelen, die zij daar van verwachten, plus de groote uitbrei ding van het leger en al liet fraais, wat zij verder in het wetsontwerp van den minister Bergansius meenen te ontdek ken, te zamen genomen, dertien ton in het jaar waard is, dan hebben zij van het geheel toch geen zeer liooge ver wachting. Van noodzakelijkheid van een nieuwe organisatie kan dan ook bij hen geen sprake zijn; immers, voor hetgeen noodzakelijk is, kan geen offer, zelfs van veel meer dan dertien ton te zwaar val len. Worden eenmaal deze gevolgtrek kingen toegegeven, en wordt dus ook de ontzaglijke vei hooging van militaire las ten door de anti-revolutionairen als niet noodzakelijk et kend dan geven wij den moed niet op, met hen tot een ver gelijk te komen." Op 2 Augustus a. s. zal, evenals velleden jaar ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. den Koningin, voor het hek van het paleis Het Loo een groot vuurwerk worden ontstoken. Het wetsontweip tot bekrachtiging van de spoorvvegovereenkomsten is aan zijn gelaatstrekken hernamen de rustige uitdrukking van voorheen, zijn blik werd vast. Hij nam voor zijne schrijftafel plaats, haalde een vel papier uit éen der laden en begon nu zonder dat zijne hand beef de, te schrijven: «Wacht mij op Malmo. Ik vertrek mor gen ochtend bijtijds van hier. Thans eerst kan ik je zeggen, dat ik je toebe hoor voor eeuwig." Hij ging met dezen brief naar me vrouw Ornfells woning. Hij wilde Mathilde niet persoonlijk ontmoeten, maai zijn schrijven zelf aan hare kamenier ter hand stellen. De avond ging om, als alle andere avonden, alsof er niets bijzonders moest gebeuren. Melcher en Bertha dronken te zamen thee en hij beheerschte zich vol komen. Maar toen hij haar goeden nacht wenschte en haar voor den laatsten keer omhelsde, was hij zijne aandoening niet langer meester. Men zegt, dat een stervende in zijn laatste oogenblikken nog eenmaal zijn gansch velleden voor zijn geest ziet op komen dat hij, als in een toestand van helderziendheid zijne ervaringen ten twee- denmale beleeft. Zoo ging het Melcher thans. Terwjjl hij wist dat tusschen hen alles uit was, overweldigden hem zijne genomen. Aan de stemming hebben geen deel genomen de heeren van Nagell van Ampsen, Veiling Meinesz, van Gennep, Viruly, Huydecoper, van Tienhoven, Wertheim, Insinger, Moolenburgh, Blij- denstein en Pijls. Van de overige leden stemden vóór alle Noordbrabanters (de heeren Hengst, de Bruijn, Smitz, Smits van Oijen, Ver liepen en Merkelbach)alle Geldei landers (de heeren van Nispen tot Par.nerden, van Pallandt, Thooft, Coenen en van Ztiïj- len); twee Zuidhollanders (de heeren van der Breggen en Blussé); drie Noordhol landers (de heeren Donker, Pijnappel en Bultman), twee Utrechtenaars (de heeren van Lynden en L. van Nispen)een Over- ijselaar (de heer van Naamen); een Drent (de heer van Dier); en twee Limburgers (de heeren Magnée en Regout). Tegen stemden: uit Zuid-Holland de heeren Muller, Vlielander Hein, Fransen van de Putte en van Alphen; uit Noord- Holland de heeren van Akerlaken, Prins en Kappeyne; uit Zeeland de heer Six; voorts alle Friezen en Groningers (nl. de heeren Rengers, van Swinderen, van Eysinga, Breuning, Welt, van Rnyen en Alberda), en eindelijk uit Overijsel de heer Stork en uit Drente de heer Nysingh. Reuter seint uit Parijs, dat de avondbladen melden, dat, daar de Fran- sche en Nederlandsche regeeringen het eens zijn geworden omtient de Grens regeling van Guyana, de stukken, welke op de zaak betrekking hebben, door hen naar Petersburg zullen worden opgezon den. Nadat reeds driemalen een aanzoek van dien aard onder vorige ministers en een vorigen inspecteur werd geweigerd, is nu door minister Lobman toegestaan, dat eene vrouwelijke leerling aan de lessen der R. H. B. S. te Groningen deelneemt. Naar wij verneriien, is den Neder- landschen componist, den heer W. F. G. Nicolaï, directeur der Koninklijke Muziek school te 's Gravenhage, de eervolle on derscheiding te beurt gevallen om door de Fransche regeering te worden benoemd tot Officier d'Académie. Mr. C. Cardinaal, hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, is door den president der Fransche republiek benoemd tot ridder van het Legioen van Eer. De Straits Independent schrijft: «Den l'lden dezer heeft te Edi een hevig en beslissend gevecht plaats gehad waarbij door de Hollandsche troepen al de bentings veroverd werden, welke de Atjehers hadden opgericht. De Hollanders hadden een verlies van 23 gewonden waaronder 3 officieren, de luit. ter zee Var. der Hegge Spies en de luit. der inf. Swart. De Atjehers daarentegen lieten 80 dooden in hunne handen en leden bovendien groote verliezen in gesneuvel den en gewonden. Na liet eerste gevecht en toen alles rustig scheen, speelde de bataljonsmuziek het Nederlandsch volkslied in een der veroverde bentings; plotseling vielen eeni- gen schoten, afkomstig van Atjehers, die zich verborgen hielden in de loopgraven, welke zij in de onmiddelijke nabijheid van die benting gemaakt hadden. De com mandant van de landingsdivisie van de Prins Hendrik gaf dadelijk bevel tot den aanval en luit. Van der Hegge Spies stelde zich aan het hoofd zijner manschappen en viel op de Atjehers aan. Een hevig gevecht van rnan tegen man was hiervan het gevolg, en al de Atjehers, die zich in de loopgraven bevonden, werden afge maakt. Gedurende dit gevecht sprong een Atjeher met een klewang gewapend op luit. Van der Hegge Spies toe, die den voor hem bestemden houw met zijn sabel pareerde: dit wapen werd echter bijna in tweeën geslagen en wondde hem dooi den terugslag aan het voorhoofd. Algemeen wordt de houding en moed van dezen officier zeer geroemd. De Atjehers, die aan het bloedbad ont komen waren, vluchtten in de remboeh, waar zij door de troepen vervolgd werden. herinneringen met kracht. In een ondeel baar oogenbhk doorleefde hjj alles: zijne eerste ontmoeting met Berthade hevige hartstocht, die hij voor haar had gevoeld zijne eerste woorden tot haar gericht; de avond hunner bruiloft, toen zij in hare bekoorlijke, maagdelijke schoonheid voor hem had gestaan; en al deze voorstellin gen ontroerden hem en deden eene nieuwe liefde in zijn licht ontvlambaar hart oprijzen. Hartstochtelijk drukte hij haar aan zijne borst en alleen door zijn gelaat snel af te wenden, was het hem mogelijk zijne ontroering voor haar te verbergen. Dien geheelen nacht was hij met het regelen zijner zaken bezig. Hij gevoelde zich als een ter dood veroordeelde, die de zekere overtuiging heeft na zijn dood in een nieuwe, heerlijker toekomst te ont waken. Hij schreef een langen brief aan Bertha en in dit schrijven legde hij eene openhartige bekentenis af; aan deze schuldbelijdenis voegde hij eene dringen de bede om vergeving toe. Vervolgens richtte hij schriftelijk het verzoek aan een zijner vrienden, om de geldelijke zaken tusschen Bertha en hem te regelen. Hij zag zijne vrouw niet meer. Zij sliep nog, toen zijn huisknecht zijn man telzak den anderen ochtend naar het sta tion bracht en hyzelf als een vluchteling De geneeskundige raad van Zuid- Holland heeft in zijne gehouden vergade ring met algemeene stemmen als zijne overtuiging uitgesproken, dat liet door de regeering in haar ontwerp tot wijzi ging der epidemiwet voorgestelde ten aanzien der vaccinatie, eene bron zou opleveren van groot gevaar voor de volks gezondheid en zou blijken eene ramp voor Ne let land. en daarom eene verantwoor delijke wetsbepaling zou zijn. De heer Arnold Ising vestigt er in de Ilaarl. Ct. de aandacht op, dat er in de laantjes achter de buitenplaats Ocken- burgli bij Loosduinen Westerbaen's stichting) een merkwaardige dwerg-eik slaat. De forsche takken, die zich uit den korten, dikken stam ontwikkelden, kron kelden zich over den golvenden duingrond heen, vatten opnieuw daarin wortel, rich ten zich dan als nieuwe boomen op en i eiken weer verder. De ruimte, die deze boom met zijn lakken en loten beslaat, is zeer groot; de heer I. schat de middellijn er van op een twintig pas. De overblijfselen, zoo van een trap langs de helling van het duin als van een zodenbank, verraden, dat deze boom vroeger de aandacht trok hetgeen dan ook ten volle verdiend was en het nog steeds is. Het bericht, dat dr. Vilringa uit Deventer, redacteur van de Tijd zou ge worden zijn, is, volgens de Amst.. onjuist. Hij gaat zich te Utrecht vestigen. Het volgend geval heeft zich, volgens de N. R. Cl., dezer dagen te Amsterdam voorgedaan In de Tesschelschadestraat aldaar woonde eene bemiddelde, ongehuwde dame freule S., met hare gezelschapsjuffer, die door haar bij testernentaire beschikking tot nagenoeg universeele erfgename ge maakt was. Eenige weken geleden stiei f freule S. in de kracht des levens. Zij werd begra ven en de gezelschapsjuffer vertrok naar elders. Kort na dat sterfgeval keerde de broeder van de overledene uit Amerika terug en werd hij in kennis gesteld met de beschikkingen zijner zuster. Hiermede niet tevreden, wilde hij de vroegere ge zelschapsjuffer bezoeken en met haar spreken maar alle pogingen om haar te zien te krijgen waren vruchteloos. De jutter verkoos den broeder barer overle dene meesteres niet te ontvangen. Dit wekte achterdocht; vermoedens rezen, en het gevolg hiervan was, dat de justitie op verzoek des broedersj zich in de zaak mengde en last gaf, het lijk van freule S. op te graven en aan een deskundig onderzoek te onderwerpen. De sectie van het lijk deed reeds aan stonds zien dat de door den geneesheer geformuleerde «reden van den dood" niet hare bevestiging vond in hetgeen er aan het lijk viel waar te nemen. Daarop volgde het chemisch onderzoek der inge wanden, dat aan een doctor en aan een apotheker te Amsterdam werd opgedra gen. En als voorloopig resultaat daarvan kunnen wij mededeelen, dat het lijk de spoien vertoont eener cronische zinkver- giftiging. De gezelschapsjuffer, die in een Gel- dersch dorp zich metterwoon heeft ge vestigd, is onder toezicht van dejustitie. Tengevolge van de afschaffiing van de kanaalrechten te Amsterdam zijn de vrachten van meel van Hamburg naar Amsterdam 10 pet. gedaald, waardoor zij nu met Rotterdam gelijk staan. Nog op eene andere wijze dan men verwacht had, doen zich de nadeelige gevolgen der werkstakingen in de venen gevoelen. Menig veenarbeider, die anders in den winter een aardig daggeld maakt met het vlechten van matten, zal daarvan in den a. s. winter moeten afzien, omdat het geld ontbreekt om de russchen aan te koopen. Te Breda is Woensdag op ruim 86-jarigen leeftijd overleden, een der uil zijne woning sloop. Hij werd als door een stormwind voort- gezweept. Hij wist het, alleen door zulk eene gewelddadige handelwijze was het hern mogelijk, aan dezen onhoudbaren toestand van angst en twijfel een einde te maken. Twee jaren later werd te Berlijn een opera van een Zweedschen toondichter ten gehoore gebracht. Het was een ware triomf, die plotse ling den componist op die hoogte van den roem verhief, waar het moeielijk is vast te staan en vanwaar zoo menigeen dui zelende in de diepte staart. Dienzelfden avond, toen de vleitaal der bewonderende kunstvrienden in Mel- chers ooren weergalmde en zijne schit terende oogen de vrouw zochten, die zulk eer, groot deel had in zijn zegepraal, stierf de Baronesse Rijning. Haar dood was een rustig heengaan. Het bekrompene, kleingeestige, dat haar karakter had geboeid gehouden, verdween op het oogenblik der verlossing. Toen het leven haar ontviel, werd haar blik daarop vrij en onbevooroordeeld. Zij zag ze thans duidelijk, al die misgrepen, al die fouten en tekortkomingen zij erkende het groote zoo vaak aan het geringe te oudste nog overgebleven ridders van het Metalen Kmis, de gepensionneerde majoor der infanterie F. W. del Campo, genaamd Camp. Hij woonde ook den tiendaagschen veldtocht bij. De directeur der Weesinrichling te Neerbosch ontving dezer dagen van een weezenvriendin eene gift van f 1000, voor den bouw van het nieuwe weeshuis. Dr. A. J. Th. Jonker, predikant der herv. gemeente te Ellecom, heeft voor het beroep naar onze gemeente bedankt. Bij de op Woensdag jl. gehouden aan besteding van 't sioopen der oude en het niaken van een nieuwe kap op het R. C. Jongensweeshuis alhier was ingeschreven door de h.h. W. van de Kooij voor f 1845, G. Prins f 1860, G. Wassink f 2098, J. G. van der Geest f2200 en G. B. Luijx f2216. Het werk is den minsten inschrijver gegund. Baurn. Donderdagavond ontlastte zich boven ons dorp een buitengewoon zwaar onweder. Tot aller verwondering is de schade, daardoor aangericht, betrekkelijk klein gebleven. Wel werden eenige boo men, waaronder trotsche eiken, van lak ken of kruin beroofd, terwijl ook ver scheidene stapels hooi in den polder door het hemelvuur verteerd werden, doch voor het overige is er van geert schade vernomen. Een geluk mag het heeten dat de bui niet van hagel vergezeld ging. De telefonische verbinding met Am sterdam is bijna gereed. Het publiek bureau bij het station is voltooid, terwijl ook de verschillende palen door de kom der gemeente gezet worden. Tot onderwijzer aan de 2e open bare school is benoemd de heer A. G. van Dijk, te 's Gravenhage. Aan dr. S. Greidanus, alhier, is de titel van hofarts verleend. De heer J. J. Lacune, is belast met het dagelijksch toezicht en met de werk zaamheden aan de Waterleiding voor deze gemeente en. omstreken. Bunschoten. De ansjovisvisscherij is afgeloopenthans is een begin gemaakt met de botvisscherij. Hoevelaken. Dinsdag herdacht de heer Nijhoft", hoofd der openbare school, den dag dat hij voor een halve eeuw voor het eerst als onderwijzer optrad. Aan influenza overleden in Februari hier te lande 658 petsonen, blijkens eene opgave in de Staats-Courant. De dezer dagen uit zee terugkeerende visschers klagen over het groot aantal haaien, dat in ongekende hoeveelheid op de Noordzee wordt aangetroffen. Zij roo- ven, terwijl de visschers de vleet inha len, de haring uit de netten. Hunne vraatzucht kent geen grenzen, want in weerwil van de haring, welke zij buit maken schijnen zij nooit verzadigd en vallen ook op elkander aan om hun hon ger en vernielzucht te stillen. Deze haai- soort heeft ongeveer de lengte van een mansarm. De wilde zwijnen zijn dit jaar in Luxem burg zeer talrijk; zij doen veel schade aan de veldvruchten, vooral aan de aai d- appeien. De oorzaak van den buitenge wonen toevloed van die dieren is de groote hoeveelheid muizen, eene zeer ge zochte lekkernij voor hen. Daar zij nu de aardappelvelden het gemakkelijst kun nen omwroeten, zijn het ook deze, die het meest van hen te lijden hebben. De daders van het leggen van voor werpen op de rails van den spoorweg bij het station Nunspeet zijn ontdekt. Het zijn eenige kleine kinderen, die zon der toezicht op- en langs de spoorbaan speelden en die. zonder het gevaar te beseffen, de door de werklieden ach teloos daar neergeworpen voorwerpen al spelende op de rails hebben gelegd. De zware sneeuwbuien die de laat ste dagen de Midden-Alpen overvielen van het Zwitsersche kanton Grauwbun- land tot Beneden-Oostenrijk, zijn door groote warmte gevolgd. De sneeuw is hebben opgeofferd, met de helderheid, die vaak stervenden onderscheidt. «Het was hardhet was ontzettend hard, en een groot kwaad was zijne han deling jegens mijherhaalde zij tel kens en telkens weer, «maar het heeft zoo moeten gaanhij moest groot wor deneen groot en beroemd man ik belemmerde hem in zijne vlucht ik was niet genoeg voor hem En haar laatste woorden waren: «Zeg hem, dat ik hem alles vergeef!" EINDE. daardoor zoo snel gesmolten, dat groote massa's water den Donau en zije zij rivieren sterk hebben doen zwellen. De hoofdstroom trad op verscheiden plaatsen buiten zijne oevers. Een rijk persoon te Edinburgh, de heer John Hope, heeft bij testament be paald, dat zijn vermogen van omstreeks 85,000 pd. st. moet worden belegd en van de renten jaarlijks 1000 tot 15000 pd. st. moeten besteed worden voor de bevordering van geheel-onthouding van sterken drank. Het proces der Croatische boerinnen beschuldigd haar echtgenooten vergiftigd te hebben, is afgeloopen. Vier van haar zijn veroordeeld tot den strop; drie kre gen 15 jaar dwangarbeid, en twee wer den vrijgesproken. Te Iionstantinopel heeft een brand ge woed, de hevigste sedert 1870. Er zijn minstens duizend huizen in vijf wijken verwoest; de houtvoorraad van 125hout handelaren is vernield. Aan windstilte was het te danken, dat de vlammen niet nog verder om zich grepenverscheidene personen zijn omgekomen. De schade is zeer aanzienlijk. Luchtballons op zeeBij de Duitsche marine bestaat bet voornemen proefne mingen te doen met luchtballons op oor logschepen, vooral met het doel om in tijd van ooi log op groote uitgestrekthe den zee en op de kust verkenningen te kunnen doen. Verscheidene militaire au toriteiten hebben dit voornemen met in genomenheid begroet. Zij zijn van mee ning, dat de luchtballon op het gebied van krijgswezen een groote toekomst te gemoet gaat. Te Bazel heeft de gemeenteraad be sloten tot het heffen van eene kattenbe lasting. Men is reeds begonnen met het tellen der katten, die in de stad aanwe zig zijn, maar nu reeds blijkt, dat dit werk niet zoo gemakkelijk gaat als men had verwacht. De raad vertrouwt echter, dat evengoed toezicht kan geoefend wor den op de katten als op de honden. De katten, welke niet met een belasting penning voorzien zijn, zullen worden op gevangen, inaar aan dit werk zijn groote bezwaren verbonden. Een allerhevigst onweder heeft den 15. te Luik gewoed, vergezeld van zware re genvlagen. Te Tilff was het echter nog verschrikkelijker; daar vielen hagelstee- nen, echte ijsbrokken, van 10 tot 15 grammen zwaar en zoo groot als eieren. Het water der Maas was met schuim bedekt en de visschen sprongen boven het water. De schade, aan oogst en ge bouwen teweeggebracht, is onrekenbaar. Handelsbl. v. Antw. Vuurmakers. Menigeen doet de ge bruikte verbrokkelde kurken naar den vuilnisbak-verhuizen, wanneer ze voor de flesschen niet meer dienstig zijn. Dat die oude, halfvergane kurken, in petroleum gedrenkt, nog uitstekend als vuurmakers kunnen dienst doen, is voor velen zeker een nieuwtje. Is wielrijden ongezondIn de stad Buffalo in de Vereenigde staten van Noord- Amerika, bestaat een club, waarvan uit sluitend geneesheeren-wielrijders lid mo gen zijn. Is nu wielrijden zoo ongezond? Of weftn de geneesheeren, die wielrijden, en dat zijn er ook in ons land velen, er zoo weinig van? vi aagt de Sport. 't Antwoord is, dunkt ons,doodeenvou dig: het wielrijden op zich zelf is niet ongezond, maar het overdrijven maakt het ongezond. Men behoeft geen dokter te wezen om dat te weten. Goed gedaan. Te Schagen is eene vereeniging opgericht tot ondersteuning bij ziekte. Zij zal dit doel trachten te bereiken door a. geldelijke uitkeeringen en b. het verschaffen van kostelooze ge neeskundige hulp en medicijnen. Werk lieden en hunne gezinnen kunnen tegen eene zeer geringe contributie leden der vereeniging worden. Door de welwillende medewerking van den heerdr. P. de Boer, de heeren apothekers W. Hazeu en K. van der Wal, en de bijdragen van be langstellenden, belooft deze vereeniging een zegen voor den werkman te worden. Een juweeltje! De politie te Stutt gart heeft den juwelier Louis Kauffmann gevangen genomen, die in staat van fail lissement was verklaard, met een actief van 48,000 gulden en een passief van 168,000. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 11 Juli, Everardus Theodoras, z. van Johannes de Gooijer en Alijda Maria van 't Riet. 12 Juli, Catrina d. van Louwcrens van Eijkelenburg eu Peetje Vee- neudaal. Evert Jan, z. van Evert Jan van der Muts en Johanna Goertruida Fliek. Coeuraad, z. van Frcderik Jan Dietiker en Jausje Overdijk. 13 Juli, Jan Engele, z. van Engele Bouwmeester en Cornelia Pothoven. Catharina Jacoba, d. van Hen drik Johan C'roockeuit en Charlotte Frede- rique Schroder. 14 Juli, Theodoras Ber- nardus, z. van Peter Voskuilen en Hendrika van der Eiden. 15 Juli, Rosina Maria,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2