NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. ANKARSTROM. No. 65. Woensdag 13 Augustus 1890. Negentiende jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Feuilleton. AMERSFOORTSGHE CODRAH. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIE Ni Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertenticn viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. In buitenlandsche couranten kwa men eergister wederom onrustbarende geiuchten voor omtrent den toestand van Z. M. den Koning. Naar ons uil het Loo wordt bericht, zijn de jongste berichten niet in over eenkomst met bedoelde geruchten. In de laatste weken was de toestand van Z. M. wel eens minder goed dan in de voorgaande tijden. De lichaamszwakte vooral viel nu en dan nog al op. Z. M. kwam niet in de buitenlucht en bleef zijn kamer houden. Op dit oogenblik echter is de toestand bevredigend. Naar ons heden dan ook uit het Loo wordt bericht, is er geen reden tot be zorgdheid. (Ulr. Dgbl.) Zaak Aatke Kuijpers. In de Gooi- en Eemlander schrijft L. B. S. te Hilversum het volgende: «In vele bladen, behelzende de treu rige vergiftigingszaak, staat geschreven over mejuffrouw Aafke Kuijpers, dat zij verondersteld wordt, bekend te zijn met de werking der vergiften, omdat zij als dochter van een apotheker hiervan op de hoogte kon zijn. Vergun mij hierop eene aanteekening te maken: De vader van mej. Kuijpers was om streeks 1840 apotheker te Franeker. In 1850 oefende hij echter aldaar het be roep uit van wagenmaker en werd in datzelfde jaar ook benoemd als stads bouwmeester. Mej. A. K. was toen slechts drie jaar oud. Tot aan 1867 vervulde haar vader bovengenoemd beroep en vertrok 31 De cember 1868 naar Steenwijk, waar hij als privisor optrad in eene aphotheek. Later verhuisde hij naar Wildervank mej. A. K. was toen reeds aan het con servatoire, en kwam nog slechts zelden in haar ouderlijk huis, en de meening dus, dat zij als apothekersdochter bekend zou zijn geweest met de uitwerking van vergift, verliest hierdoor veel van hare waarde. Aanvankelijk was hare studie bestemd voor de piano, doch te Brussel werd men opmerkzaam op hare schoone omvang rijke altstem, en werd zij door eenige haar genegen invloedrijkste familie's te Franeker in staat gesteld, deze studie te voltooien, die later aan de Hochschule te Berlijn is voleindigd. Van het kol. werfdepot werden in het 2e kwartaal 1890 naar Oost-Indië uitgezonden 7 detachementen, ter sterkte van 18 officieren, 21 onder-officieren, 31 korporaals, 3 hoornblazers en 376 solda ten bovendien vertrokken afzonderlijk 15 officieren en 3 onder-officieren. Naar West-Indië vertrokken in dat tijdvak 2 detachementen, sterk 2 officieren, die voor 3 jaren gedetacheerd werden, en 32 soldaten, van welke 31 bestemd wer den voor Suriname en 1 voor Curasao. Bij genoemd corps keerden in dat kwar taal uit Oost-Indië terug, t. w. 1 sergeant die voor 4 jaar gedetacheerd was ge weest, en 23 miliciens, die van hun 2-jarige detacheering waren ontheven. Uit West- Indië repatriëerden 2 onder-officieren en 5 soldaten, die met pensioen en paspoort den dienst verlieten. De Vereeniging van NedeAandsche Sche^schutters zal haar eerste groote nationale schietwedstrijd houden op2428 Aug. te Hoorn. Tot deelneming worden uitgenoodigd Marine en leger alle dienst doende schutterijen; alle rustende schut terijen; alle vereenigingen, gevormd uit de schutterijalle weerbaarheids-en scherp schutter svereenigingen ;alleFlobert-schiet- vereenigingen en alle liefhebbers van het juistschieten in Nederland. De wedstrijd zal omvatten: I. Korps wedstrijden met rijksgeweer en rijks munitie; met alle militaire geweren met Flobertgeweer. II. Personeele wedstrijden met rijksgeweer en rijksmunitie met alle militaire geweren. III. Wedstrijden op vrije en vaste banenvoor rijksgeweer en rijksmunitie; voor alle militaire ge weren voor Flobertgeweer en revolver beaumontgeweer met goupillat-patronen op 40 meter; voor vlugvuur; voor car- tonschieten. Het schietterrein grenst onmiddelijk aan de stad en heeft 16 geweerbanen van 150, 225, 300 en 500 meter, bene vens een aantal banen voor flobert, re volver, enz. De standplaatsen der schutters zijn alle overdekt en naast elkander in één ge bouw voor cantine ingericht, gelegen. Het beslaat, met inbegrip van dienstlocalen, eene oppervlakte van nagenoeg 600 M2. De gepensionneerde officier de Roo te Breda heeft aan den Minister van Oorlog ker.nis gegeven, dat hij wegens de weinige ambatie tot deelneming aan het door hem op te richten vrijwillige jagerskorps te paard, daarvan heeft afge- De 2e luitenant Muller, van het 7e regiment infanterie, is voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het leger in Oost-Indië en Maandag jl. naar Harder wijk vertrokken. Tal van Amsterdammers ondervon den Zondag groote teleurstelling. De treinen naar Zandvoort waren dien morgen vol. Die welke ten 1 u. 14 m. van Amsterdam vertrok was zelfs over vol, zoodat nog eenige wagens moesten aangehaakt worden. Toen men te Zandvoort aankwam, was het intusschen zoo geducht beginnen te regenen, dat een dichte sluier voor de zee hing. Honderden keerden zoo spoedig moge lijk terug, zonder de zee te hebben kun nen zien. Zondag jl., was Weesp in feestdos, wegens het 40-jarig bestaan der bekende fabriek van de firma Van Houten aldaar. Tal van inwoners gaven door het uit steken van de nationale vlag hun vreugde over dit feit te kennen. De Avond-Bode deelt omtrent den tegenwoordigen werkkring van den heer Croll het navolgende mede: «De heer Croll is reeds sedert eenigen tijd aan de Zuid-Hollandsche drukkerij te 's-Hage, en werkzaam aan de samenstel ling van het adresboek van die stad. Hoewel hij zich dus met de bevolking bezighoudt, heeft zijn tegenwoordige werkkring met de volkstelling niets te maken." Door het inslaan van het onweder Zondagmiddag te Haarlemmermeer, ver brandde de woning van de gebroeders Verburg, aan den Spieringerweg. Behalve een trommeltje met geldswaarde, kon niets van de have of den inboedel gered worden. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Alles was legen brandschade verzekerd. Te Leeuwarden is een ververs knecht, terwijl hij werkzaamheden ver richtte aan het gebouw der middelbare school voor meisjes aldaar, gevallen en aan de gevolgen van zijn val overleden. De door hem nagelaten betrekkingen zullen niet terstond hulpeloos zijn. Zij ontvangen nl. thans eene som van 1000, en wel tengevolge van eene verzekering tegen ongelukken van werklieden, in dienst van werken, die de gemeente doet uitvoeren. Het verven der middelbare school voor meisjes was het eerste werk, waarbij deze verzekering in werking trad. Zondagmiddag deed het onweder zich boven Nijmegen zeer hevig gelden. Te Lent sloeg de bliksem tijdens de Godsdienstoefening in de R. C. Kerk tot grooten schrik der kerkgangers. Een zes tal ruiten werd verbrijzeld. Reeds zoo menigmaal is gewaar schuwd tegen de gewoonte der dienstbo den om, wanneer zij een raam willen schoonmaken, in het kozijn te gaan zit ten. Zaterdagochtend geschiedde dienten gevolge weder een ongeval in de Veene- straat te 's-Hage. Een meisje was op de gebruikelijke manier met glazenlappen bezig. Plotseling door een voorbijganger aangeroepen, verloor zij het evenwicht en stortte op de straatsteenen. Hevig aan het hoofd verwond en vermoedelijk met een gebroken arm, werd zij de woning harer meesteres binnengedragen. Te Utrecht trof een paar dagen geleden den heer N. J. ten Bosch, chi rurgijn aldaar, een treurig ongeluk. Op 't Domplein rijdende, schrikte zijn paard voor een vlieger, die het aan het hoofd raakte, en zette het op een loopen. Wel dra was er geen houden meer aan en vloog het dier het Wed in, waar het rij tuig kantelde. De koetsier werd van den bok geslingerd en opgenomen met een paar gebroken ribben en een wonde aan liet hoofd, terwijl de heer ten Bosch, uit het rijtuig springende, eveneens zoo te gen den kant van den trottoir terecht kwam, dat hij met een geduchte hoofd wond twee uren lang bewusteloos bleef liggen; gelukkig was zijn woning vlak bij. Twee collega's verleenden hem dade lijk hulp, ook in de waarneming zijner drukke praktijk, nu juist nog drukker daar hij tijdelijk die van een afwezigen collega daarbij waarnam. Hoewel ernstig, is de toestand schier niet gevaarlijk. Met den excursietrein van de Hol- landsche spoorwegmaatschappij naar Nij megen en Kleef, werden Zaterdag ruim 1000 personen vervoerd. Een der excursie-reizigers stapte te Nijmegen met zijn vrouw uit om even een glas bier te drinken. De man kwam, toen hij zou betalen, tot de ontdekking, dat hij zijn portemonnaie met f25 en spoorkaartjes kwijt was en dacht niets anders dan dat hij door een zakkenroller bestolen was. Bescheidenheid hield hem echter terug om zijn vermoeden te uiten, hij durfde zelfs aan zijn medereizigers van zijn verlies niet reppen, uit vrees dat men hem niet gelooven zou en voor een geluk zoeker aanzien. Eensklaps echter werd er een hand uit het portier gestoken met een portemonnaie en geroepen Wie heeft die verloren? Men kon zich de blijdschap van den man voorstellen. Onder de rei zigers was er maar een roep over de eerlijkheid van den vinder, die zich daar mede rijk beloond achtte. Een bewijs van groote zelfopoffe ring, verhaalt het Vad., werd onlangs gegeven door een der passagiers van een uit Indië keerende mailstoomer, den wegens ziekte repatrieerenden 2en luit. der infanterie van het Nederl.-Ind. leger J. L. L. M. Wittich. Aan boord van een der mailstoomers in de Roode zee bevond zich een Afri kaan, die eenigszins aan verstandsverbij stering lijdende, aan zijne bewakers ont snapte en in volle zee overboord sprong. Tengevolge hiervan verspreidde zich plot seling aan boord de mare, dat een kind van een der passagiers overboord was gevallen. Luitenant Wittich bedenkt zich geen oogenblik, ontdoet zich snel van zijne schoenen en springt tot redding van de kleine boven van de verschansing in zee. In dergelijke gevallen is, in verband met de snelle vaart van het schip, snel heid van handelen hoofdzaak orn zooveel mogelijk nabij den drenkeling te water te gaan. Weder aan de oppervlakte ko mende, bespeurt hij nergens eenig spoor van het kind, terwijl het schip inmiddels door de vaart een flink eind verwijderd DOOR Mr. William J. ten Hoet. Aan Wolfgang. 7) «Dat Swedenborg rechtschapen doel einden beoogt," hernam van Aai berg, «is bij mij aan geen twijfel onderhevig. En toch ben ik van meening dat tien be driegers zooveel kwaad niet doen als juist die eene achtenswaardige man. Goochel kunsten van een schelm zijn meer of minder op de bekrompenheid van gepeu pel om 't even uit hooger of lager stand berekend, ze eindigen altoos met ontdekt te worden. Maar de ernstige dwee- perijen, de diep duistere mystiek van een man wiens maatschappelijk karakter bo ven iederen redelijken twijfel verheven is, zullen, vrees ik, nog jongeren, nog volgers en aanhangers vinden als de mees ter lang ten grave ging, ja al had die bij zijn leven zelf een beter, wijzer en klaarder overtuiging omhelsd. «Gij spreekt er over," antwoordde de Hopman, «alsof dat al buiten kijf ware, dat Swedenborg verder niets is dan een dweeper en toch kunt gij niet loochenen, dat er denkende, ja geleerde mannen onder de Gemeente zijn, die naar zijn naam genoemd is. Het is niet denkbaar, dat een man, wien elk als rechtschapen eert, jarenlang en tot aan zijn dood zou volhouden, dat hij met Hooger Wezens in betrekking stond en dat toch dat alles misleiding ware geweest." «Dat zou niet het eerste wel een merkwaardig voorbeeld zijn," zei Alfred «van «Monomanie meent ge Vast denkbeeld malen op één punt, gedeeltelijke waan zin viel de hoofdman in «dat is een oude verklaring van een onverklaar baar ding. En zijn voorspellingen, die in vervulling gingen, zijn verre zien brand op onwaarneembare afstanden, ontdekkingen van gelijktijdige misdaden in een ander land, dat is zeker allemaal toeval?" «Ik geloof eigenlijk," sprak Alfred, «dat men hem die soort van dingen tegen wil en zin opgedrongen heeft. Boven verden king verheven getuigenissen bestaan daar ten minste niet over. Leefde er wel ooit een dweeper, wiens discipelen hem niet tevens tot 'n thaumaturg maakten, geen wonderwerken uitdachten tot verheerlij king van zijn roem Dingen waar hij nooit aan gedacht had wanneer'teen rechtschapen menschwas. Daai onder staat natuurlijk profeteeren boven aan. Heeft wel ooit een Zweed, wiens naam een goeden klank in 't land had, getuigd, dit of dat zei Sweder.borg in mijn tegenwoor digheid vooruit, en 'tis uitgekomen? Waarzeggen in 't dagelijks leven is ge makkelijk genoeg. Er komt altoos wat uit dat onthoudt men, het overige ver geet men. Neenals iemand my in te genwoordigheid van getuigen aan geen verdenking onderhevig zeggen zou om maar iets te noemen bij voorbeeld, wat de koning op dit oogenblik in zijn ka binet doet, of dergelijks dat zal ik hem als Ziener prijzen. Kan hij dat," voegde Alfred er lachend nog bij«welnu, dan word ik zijn apostel! Tot dusverre had Franken aan 't ge sprek als toehoorder deelgenomen en 't scheen, zoo weinig peil er op zijn ge laatsuitdrukking te trekken was, dat het onderwerp hem bijster weinig aanging. Slechts wanneer Ankarstom iets zeide, was hij er meer zichtbaar met zijne ge dachten bij. »U schijnt, mijnheer van Aarberg," be gon liij nu, «bijzondere waardij in een getuigenis der waarheid te hechten aan een handeling, die blootelijk, de vrucht van verstand, berekeningen of wel van zeker gissingsvermogen dat sommige rnen- schen bezitten, zou kunnen zijn." «De eersten," antwoordde Aarberg, azijn in dit geval niet denkbaar en het tweede kan ik niet aannemen; ik geloof aan dergelijk vermogen niet en moet bij gevolg ook de mogelijkheid van het ge heel betwisten." «Ofschoon ik," sprak Franken met ver hoogde stem, op huiverig schamperen toon en terwijl zijn oog fonkelde, «ofschoon ik juist niet bijzonder met die soort van dingen opheb, zoo ware 't toch wel der moeite waard, u eens te toonen, dat niet alles wat gij voor misleiding houdt misleiding is. «Gij ziet," voegde hij er met den vinger naar de hangklok wij zend bij, «dal het hier slag zeven uur is. In dit oogenblik wordt graaf Frederik Ribbing, welken, evenals u, baron van Aarberg, de koning heden tot kamerhee- ren en ridders der Wasa-orde benoemd heeft, aan zijne Majesteit in Hoogstdes- zelfs kabinet voorgesteld." Met een stond hij op en terwijl hij den heer des huizes zijne verontschuldigingen aanbood, dat voorbereidingen tot een be langrijke sterrekundige waarneming, waar voor de komende nacht bijzonder gunstig was, zijn spoedig vertrek, reeds zoo vroeg, noodig maakten, verliet hjj 't gezelschap. Dat bleef onder den indruk achter van de eigenaardige en besliste wijze waarop Franken de laatst aangevoerde bewering had uitgesproken en al was die indruk lang bij allen dezelfde niet, aangrijpend bleek die toch geweest te zijn, want niemand vatte daarover noch over 't vo rig onderweip van gesprek meer't wourd op. 't Leed geen twijfel of bij de behande ling zelve, zoowel als bij 't middel door Franken hem aangeraden, Alfred van Aar berg goede baat vond, maar zoo als 't gemeenlijk in dergelijke gevallen, vooral met schoudergewrichtskneuzingen, gaat, hij bevond den arm 's anderen daags toch erger bezeerd, dan hij 't aanvankelijk ge voeld had en hij zag wel dat er voor hands over de moeielijke verkeerswegen vooral, in die onherbergzame landstreek voor hem aan geen verder reizen te den ken was. Hij schreef dus naar Stokholm om een veertiendaags verlof te verzoeken. Hij had, door pijn wakker gehouden, een deel van den nacht tot briefschrijven ge bruikt en met het aanbreken van den dag reeds kon hij een bode afzenden, die zijn pakket te Drontheim op de post zou gaan doen. Juist ging de zon op. 't Was een heerlijke herfstmorgen en bij de on- gemeene zuiverheid des gezichtseinders, deden zich de besneeuwde toppen der grootsche I'killen, scherp in hun omtrek-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 1