Officieele Publicatie. BUITENLAND- Plaatselijke berichten. kerknieuws ADVERTENTIËN. is. Wel werd er direct gestopt en terug gekeerd om zoo mogelijk den edelmoedi- gen Wittich te redden, doch door stroom of eenige andere omstandigheid was de afstand tusschen zwemmer en schip te groot, zoodat men van boord, niettegen staande lang zoeken, niets meer van hem bespeurde. Wel trachtte de flinke zwem mer het schip te naderen, doch het bleek te vergeefs, en eindelijk is zijne eenige hoop op redding een vuurtoren, die zich in de verte boven de zee vertoonde. (De vuurtoren op een rotspunt van de twee Brothers.) Gelukkig gespaard door de veelvuldig voorkomende haaien, gelukt het hem na langen strijd tegen de golven den vasten wal bij den vuurtoren te bereiken. Hier werd hij na vier dagen opgenomen door een Engelsch kolenschip, naar Suez ge bracht, en van daar is hij met de vol gende mail gerepatrieerd. De jonge man, die pas eenigszins van zijne Indische ziekte herstellende was, bracht 3 a 4 uren in zee zwemmende door, en heeft natuurlijk veel geleden door het ontveld raken van de armen enz. Ongetwijfeld heeft hij zijn leven te danken aan den energieken wil, die in hem moet zetelen. Uit Haarlem schrijft men van Zon dag aan het IV. v. d. D. «Gisternacht te twee uur zag de Groote Markt zwart van menschen. Op het raad huis waren bijeen: de waarnemende burgemeester, de heer de Kanter, de of ficier van justitie, de garnizoens-comman- dant en de gemeente-secretaris; de troe pen waren in de kazernes geconsigneerd de geheele politie, met de nachtwakers er bij, was in de stad gestationneerd, en de rijksveldwacht, zoowel van hier al> uit den omtrek, bewoog zich in den Hout. En dat alles omdat men bevreesd was, dat het door den raad genomen besluit om ten twee ure ook dezen kermisavond alles te sluiten, verzet zou uitlokken. Toen het gevreesde uur was geslagen, begon het ontruimingswerk, het eerst bij de gebroeders Brinkmann op de Groote Markt. Geen verzet. Op de Botermarkt geen verzet; overal ging men gewillig naar buiten. «Doch toen was het ook met de ge willigheid uit, want er vormden zich op tochten, die zingende en juichende de stad doortrokken, ondanks de politie, die daaraan trouwens niets kon doen, en die in deze zoo tactvol is opgetreden, dat zij daarvoor allen lof verdient. Niet minder maar veel erger dan vroeger reeds het geval was, werd nu de nachtrust ver stoord, en het twee uur-besluit, dat men niet op de sociëteiten kan toepassen heeft alleen tengevolge gehad, dat men in «Trou moet blycken" begon de ruiten in te werpen en er een zekere verbitte ring werd gekweekt tegen de leden dier sociëteit, die begrijpelijkerwijze door het publiek alles behalve liefelijk werden be jegend. «Zoowel voor het stadhuis als voor hel politiebureau werden ovaties gebracht aan den raad en aan de politie, en ten vijf ure, toen wij naar huis gingen we melde het nog op straal van de menschen. In de meeste koffiehuizen stond aange plakt, dat zij te 4.37 uur weder zouden openen en dit is ook geschied, nadat al leen van 2 uur tot dat tijdstip die ge legenheden waren ontruimd." Eenparig verklaarden Engelsche en Duilsche bladen dat hel bezoek van kei zer Wilhelm slechts een bewijs van har telijke verstandhouding was en de poli tiek er niets mede had te maken. Thans evenwel verneemt de Berlijnsche Post uit Engeland van iemand, die het kan weten, dat in kringen, die met het departement van buitenlandsche zaken te Londen in betrekking staan, wordt verteld, dat 's keizers bezoek wel degelijk eene poli tieke» beteekeuis heeft en dat tusschen ken geteekend, eens zoo dichtebij voor als anders. Daar Alfred de familie op 't huis nog in de armen van den slaap waande, kon hij den aandrang niet weer staan, eenige oogenblikken in het kleine park te wandelen, dat den smallen rug innam van 't voorgebergte, op welks hoogsten top 't kasteel gebouwd was. Wel was dat parkje maar eenvoudig aan gelegd 't bestond op eenige bloem perken na, schier alleen uit een boschje van vrij lage berken, waardoor en om heen nette kiezelpaden slingerden maar het bood, in vergelding, eenige zeer fraaie punter, aan, met oordeel gekozen en van waar men keurige uitzichten had op de zee en 't gebergte en 't moest opvallen met hoeveel smaak in 't alge meen van het terrein partij getrokken was. Een belangwekkend punt vooral, be vond zich aan het einde van 't park. 't Was een tamelijk hooge, bovenop plat afgegraven heuvel welks midden een heerlijke eik kroonde. Kringsgewijze om den boom heen puilden zeven blokken grofkorrelig graniet uit den grond waar van een hooger scheen dan de anderen, 't Was oogenschijnltjk de plek waar in alouden voortijd de burchtheer ten ge recht gezeten had. 't Uitzicht op de zee was vrij wel het zelfde als uit de ramen van het oude hem, de koningin, den prins van Wales en lord Salisbury dingen zijn afgesproken, die de wereld niet minder zullen verras sen dan de overeenkomst over Afrika. De minister BöUicher, de korvet-kapi tein Geissler, de geheimraden Wermuth, Lindau, enz. zijn Zondag te Helgoland te 31/. uur geland, en hebben zich onder de saluutschoten naar de gouverneurs woning begeven waar eene Engelsche Eerewachl het geweer presenteerde. De gouverneur las de overeenkomst betref fende de overdracht van het eiland aan Duitschland voor, waarna de minister Bötticher het te 3% uur overnam, onder het hijschen van de Duitsche vlag, het geen begroet werd door hoera! geroep, en het zingen van «Deutschland, Deutsch- land fiber alles". Bötticher riep: leve de Koningin van Engeland! hetgeen door den voormaligen gouverneur beantwoord werd met een Hoeh voor den Keizer. Keizer Wilhelm is hier Zondagochtend aangekomen en door den minister Von Bötticher, de autoriteiten, de badgasten en de inwoners ontvangen. Er heerschte groote geestdrift. Na een toespraak des keizers werd de Duitsche vlag geheschen en door alle schepen metsaluutschoten begroet. Daarna defileerden de marine-soldaten in parade marsch. Vervolgens overhandigden de in woners den keizer een adres. Na het middagmaal gebruikt te hebben vertrok de keizer naar Wilhelmshafen. Na de aankomst van den keizer las den minister von Bötticher een proclamatie des keizers voor tot de Helgolanders, waarin er op wordt gewezen dat Helgo land nu terugkeert tot het Duitsche va derland waartoe het volgens de geschie denis de ligging en de verkeerswegen behoort. De keizer rekent er op, dat de Helgo landers den keizer en Duitschland getrouw zullen blijven. Daarentegen belooft de keizer, dat hij Helgoland zal beschermen en de bestaande wetten en gebruiken zooveel mogelijk zal handhaven. Ten einde den overgang gemakkelijk te ma ken, zal het nu levend geslacht vrijge steld blijven van den algemeenen dienst plicht bij leger en vloot. Na het voorlezen der proclamatie hield de keizer een aanspraak tot de marine soldaten, waarin hij herinnerde aan den slag van Wörth, toen een krachtige ha merslag tot de bevestiging van het nieuwe Duitsche rijk werd gedaan. Heden voegde de keizer Helgoland als het laatste stukje Duitsche grond bij het Duitsche rijk, zonder strijd en bloedver gieten. Het eiland is aangewezen om het bolwerk te worden voor de Duitsche visschers, een steunpunt voor de zeemacht, een krachtige steun bij de verdediging van de Duitsche zee. De keizer nam bezit van het eiland en begroette de inwoners als zijn onderda nen. Ten bewijze hiervan aldus besloot de keizer gelast ik dat myn standaard geheschen worde naast de vlag mijner zeemacht. Na deze woorden werd de keizerlijke vlag geheschen. In het dorp des Ouches, bij Chamou- nix, heeft de Fransche politie eene ge heime vergaderplaats ontdekt van Russi sche nihilisten, die daar uit Genève en Parijs bijeenkwamen en dynamietbom- men vervaardigden. De verkiezing?n voor de Eerste Ka mer van Japan hebben plaats gehad. Iedere prefectuur en iedere stad vaardigt een vertegenwoordiger af. De Eerste Kamer bestaat overigens uit verschillende klassen van leden prinsen van den bloede en markiezenvertegenwoordigers der graven en baronnen (zij maken een vijfde der leden uit); door den keizer benoemde leden, wier getal dat der edellieden niet mag te boven gaanleden, die in iedere stad en prefectuur worden gekozen door de vijftien ingezetenen, welke de hoogste directe belasting betalen. De leden moe ten door den keizer worden bevestigd en nemen dan zitting voor zeven jaren. Een gevolg van die inrichting is, dat slot, maar hier kwam er dat, wat de land zijde bood, nog bij. En ook hieraan kon men 't karakter van grootscliheid niet ontzeggen, maar het droeg den stempel van dorheid en eenzaamheid. Verreweg, haast een uur lang, strekte zich een breede moerasgrond uit, welks zompig oppervlak, door tallooze verscheidenheden van waterzwammen en door dwergstiuikjes van eenige beziesoor ten, schakeeringen van 't schelste geel tot in het donkerste bruin vertoonde. Slechts hier en daar staken kleine on vruchtbare heuvels op uit den poel en daarop strengelden stoppelige pijnboom- pjes en kneupele berken, de knoestige takken dooreen. Van den hoogsten dezer heuvels rees een oud muurwerk optoch zou dat zelfs in die omgeving weinig aan dacht hebben gewekt, waren er niet de deftige ronde stompe toren geweest, die midden daarin de opmerkzaamheid boeide. Deze zooals trouwens de schier geheel bouwvallige muren 'took waren, was overal met donker klimop begroeid en dat stond bijzonder fraai. Was men zoover met waarnemen gekomen, bewon derend en verrast, in die troostelooze om geving dan lette men op wel onder houden vensters en op een ijzeren raster werk om de tinne heen en besloot daaruit dat die toren, midden in dien zomp, toch drie broeders in de Eerste Kamer zitten. Zy behooren tot de beroemde familie Schimadzoe van het geslacht Satsoema. De oudste neemt zijn plaats in als prins, de tweede als markies en de derde als vertegenwoordiger eener prefectuur, die op het grondgebied van Satsoema ligt. Maandagmiddag omstreeks 3 uur is op het werk der R. C. jongensschool aan de Hellingbrug bij het graven eener fundeergleuf de grond waarop eene schut ting stond waartegen eenige duizende waalsteenen waren gestapeld weggezakt, waardoor een gedeelte der schutting en der steenen in het gat dat gegiaven werd neêrplofte en drie arbeiders trof. Twee der arbeiders waren slechts ter halve lengte bedolven en kwamen met den schrik en een paar lichte kwetsuren vrij. doch een derde zekere J. H. was onder hout en steenen bedolven. Al spoedig werd hij door baas en werkvolk van steenen bevrijd en het hout om hem weggehaald, waarna bleek dat hij nog leefde. Hij werd door de politie per rader- baar naar het verbandlocaal gebracht vanwaar hij op raad van chirg. M. naar het R. C. Ziekenhuis werd overgebracht. Onmiddelijk werd ter plaatse door de jus titie een deskundig onderzoek ingesteld. Honderden omstanders waren op dat mid daguur tegenwoordig, de politie hand haafde de orde en voorkwam meerdere ongelukken. Door Burgemeester en Wethouders alhier is voor den tijd van drie jaren de verhuring geschied van het recht tot uit oefening van de jacht op de bosch- en heidegronden, bestemd voor schiet- en oefeningsterrein van het garnizoen uit makende een gedeelte van den Leusder- berg, over eene uitgestrektheid van onge veer 873 hectaren. Ingekomen was één inschrijvingsbiljet van den heer C. Th. van Beek, ad. f25 per jachtseizoen. De pacht is echter niet gegund. Dinsdag den 12 Augustus des mid dags ten 1 uur had de gewone jaarlijk- sche schietwedstrijd plaats op de Vlas akkers door de onderofficieren, korporaals en manschappen van de dd. schutterij, die gedurende den zomer de oefeningen trouw hadden bijgewoond. Niettegenstaande het zeer ongunstige weer, veel regen en sterken wind, werd door de deelnemers goed geschoten. Aan den wedstrijd namen deel 17 on derofficieren, en korporaals, benevens 24 schutters. Er werd geschoten op de Cirkelschijf van I8 op den afstand van 150 M. staande uit de vrije hand, ieder met vijf schoten. De uitslag was als volgt voor onder officieren en korporaals 1. Prijs Sergeant Muijs met 36 punten. 2. Vink 35 3. Adj.Ond. Busquet «32 4. Serg. Ockhuijsen i> 31 5. Serg.maj. v. Ach- terbergh 30 6. Sergeant Vonk 27 7. Boode 27 Voor schutters 1. Pr. Schutter J. v. Meeteren met 32 p. 2. H. Lablans 26 p. 3. G. Hagenbeuk 26 p. Reems 25 p. 5. v. d. Veer 23 p. 6. Hoornbl. Flos 22 p. 7. Schutter Vonno 22 p. Massa 21 p. 9. Tamboer Wery 20 p. 10. Schutter Koene 19 p. Schieten met |flobert-patronen voor schutters die nog nimmer naar den schijf hebben geschoten. 1. Prijs. Schutter G. Bonsel. Na afloop van den wedstrijd werden door den Heer Majoor A. M. Tromp van Holst, Commandant der dd. Schutterij, Dog een bewoner had. Aan gene zijde van 't raoerasland verhieven zich bosch- rijke heuvelreeksen en daarover heen stak weer een vrij hooge rotsketen uit, wel ker hoogste kammen met sneeuw waren bedekt. Alfred toefde een poos onder den ouden eik, terwijl hij den blik over het landschap weiden liet, maar door de be weging van 't loopen begon zijn arm zoo zeer te doen, dat hij wel eenige oogen blikken moest gaan zitten. Daartoe gaf een zodenbank betere gelegenheid dan 'tkantige graniet; een dikke haag, ter zijde van den heuvel uit ineengestrengelde sleedoorns en braamstruikranken (Rubus arcticus)saamgevlochten verborg schier geheel dat aanlokkelijk plekje. Hij zou juist weer oprijzen toen Klara voor hem stond. «Wel zie eens aan 1" riep ze la chend ait «daar is heusch onze heer gast ook al uit de veeren, en hij heeft op staanden voel het fraaiste plekje van de geheele streek ontdekt. Ik althans, liet ze er op volgen terwijl ze op Alfred uit- noodiging plaats nam, «houd het er voor en wandel hier alle dagen met zonsop gang heen.... u moet daarom niet den ken dat ik de landstreek zoo beelderig vindLieve deugd neen als de herfst aankomt en daarmee de tijd tot terug keer naar Stockholm, dan heb ik er der mate genoeg van dat me zelfs 't slapen aan de winners de prijzen uitgereikt, on der aanmoediging, dat ieder moge voort gaan zich te bekwamen, en den lust tot deelneming aan de oefeningen in het al gemeen. Behalve de prijzen aangekocht voor den wedstrijd was door den Heer Majoor A. M. Tromp van Holst Commandant de 1. prijs geschonken voor de schutters en door den kapitein Slothouwer de 5. prijs voor onderofficieren en korporaals Maandag morgen had een vrouw het ongeluk even buiten de Arnhemsche poort onder een met paard bespannen wagen te geraken, met het gevolg dat zij bewusteloos werd opgenomen. Zaterdagmiddag geraakte eene vrouw terwijl zij op de Zuidsingel bezig was water te scheppen, te water, spoedig echter werd zij door de h.h. d. B. en C. uit haar neteligen toestand verlost. Ter vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort van Donderdag 7 Aug. jl. werden o. m de volgende ingekomen stukken behan deld 1. Een afdruk van een adres der K. v. K. te Utrecht, aan de Tweede Kamer gezonden, strekkende, om naast den be staanden Raad van Toezicht op de spoor wegen. zooals die in het Wetsontwerp wordt voorgesteld, te benoemen eene Commissie van Toezicht of Handelsraad om inzonderheid de belangen van den handel te kunnen voorstaan. Dit adres werd voor kennisgeving aan genomen, omdat de spoorwegovereenkom sten reeds waren afgehandeld. 2. Een adres van diezelfde Kamer, aan dezelfde Autoriteit ingezonden, om een plaatselijk port van 2'/j cent voor brievenkeer te verkrijgen. 3. Een adres van diezelfde Kamer, mede aan de Tweede Kamer gezonden, naar aanleiding van het wetsontwerp tot Regeling van de heffing voor het gebruik van wegen, vaarten, havens, enz. strek kende, om algeheele afschaffing van tol len op 's Rijks land- en waterwegen te verkrijgen. Door een der leden werd voorgesteld om het adres der Utrechtsche Kamer om trent de afschaffing der heffingen en tol len op de Rijks land- en waterwegen te ondersteunen, om nog eenige concurrentie met de thans zoo machtige spoorwegen mogelijk te maken. Een ander lid wees vooral op de tol len op de landwegen die eene zware be lasting op het vervoer per as daarstellen. Na eenige discussie werd met algemeene stemmen besloten om een adres te rich ten aan de Tweede Kamer ter ondersteu ning van dal der Kamer te Utrecht, en als toelichting daarbij te voegen.dat bijv. hier te Amersfoort, aan drie verschillende zijden op de grens van de gemeentekom, tollen zijn geplaatst, zoodat bij eenige uitbreiding die juist naar die zijden is gericht, Amersfoort weldra het schouw spel zal aanbieden van drie Rijkstollen in de kom der gemeente! Het adres om verlaging van het plaat selijk brievenport, werd als alléén van belang voor enkele groote steden, voor kennisgeving aangenomen. Jan. Vindt jij 't ook niet billijk, dat ouders, die 't onderwijs voor hunne kin deren kunnen betalen, dat ook moeten doen? Piet. Wel zeker. Maar zoo eenvoudig als de Medeburger van verleden week de zaak voorstelt is zij niet. J. Wat zit er dan nog meer achter? P. Wel om te weten, of iemand zelf de kosten van het onderwijs zijner kin deren kan betalen, zou je eerst een in- hier verveelt daarom bekort ik mijn rust met een uurtje en slenter hierheen. Maar van 'tjaar, o dat's erg! dit jaar was 't hier nog akeliger dan anders. Oda is verdrietig omdat haar 'tlievelingsplan haars vaders: een verbindtenis met neef Frederik, niet aanstaat. Neef, die op zijne wijze en voorzooverre 't bij hem moge lijk is, op Oda verliefd is, stemt zulks niet uitermate vroolijk. Oom bromt over de politiek en de Hopman o! die zit uren lang met zijn neus in een boek, ziet eens op en verstrooit zich dan door voor hoofd fronselen, vuisten ballen en meer aardigheden van dat slag, zoo dat uwe dienaresse er kippenvel van krijgt." »Ja," nam Alfred de gelegenheid waar om ook iets te zeggen, «zoo heb ik hem van der jeugd af aan al gekend maar hij schijnt erger dan ooit te zijn gewor den." 't Is geen wonder," ging Klara voort, «alles slaat hem ook tegen, en dubbel in den laatsten tijd. Een proces had hij o zoo'n proces dal moet een afschuwelijk gedierte wezen! waarvan zijn geheel vermogen afhing; hij heeft het verloren en nog wel door een onregelmatigheid, zoOals hij beweert en door rechtsweige ring; daarover wrokt hij in zich zelf en zit nu meer dan ooit te broeien in mystieke boeken eu die Franken sterkt komsten belasting, gegrond op het draag vermogen, moeten heflën. Nu zou men den maatstaf hier moeten laten afhan gen van de huurwaarde, en daar berust de hoofdelijke omslag ook al op. J. Ja, dan zou men onbillijk kunnen worden: Menig minder gegoede is door omstandigheden verplicht naar evenredig heid in een veel duurder huis te wonen dan een rjjke. P. En als zoo iemand dat doen moet, omdat hij veel kinderen heeft, zou hij drievoudig wat hoog worden aangeslagen, voor het rijk, voor de gemeente en vuor het onderwijs. J. En dan komt er nog bij, dat de kosten van het openbaar en de subsidies voor het bijzonder onderwijs hoofdzake lijk worden gevonden uit de belastingen, die de meergegoeden opbrengen. P. Dat alles betreft nu nog maar de geldelijke zijde van het vraagstuk. Breng daarbij nu nog in rekening, dat door het schoolgeld afhankelijk te stellen van de huurwaarde sommige ouders verplicht zullen zijn aan hunne kinderen een min der uitgebreid onderwijs te laten geven, dan zij voor hen noodig achten. J. Juist. Niet alleen hel belang van de gemeentekas, ook dat van de kinde ren moet zwaar wegen. Ned. Herv. gemeente Bedankt voor Biezelinge, ds. J. B. T. Hugenholtz, te Zuid-Beierland. Voor Muiden, ds. M. C. Lambers, te Longer- houw. Aangenomen naar Garsthuizer, de heer W. Stoel, cand. te Burum. Glir. Ger. Kerk. Beroepen naar Ruinerwold, ds. El- zenga, te Sneek. Bedankt voor Nieuw-Appelscha, ds. M. R. Veldman, te Arum. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 6 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door J. VAN DE KAMP inge diend verzoek, rnet bjjlagen, om vergun ning tot het oprichten van eene Slach terij en rookerij in het perceel alhier gelegen aan de Arnhemschestraat, wijk A. No. 64, bij het kadaster bekend onder Sectie E, no. 1795, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maan dag, den 25. Augustus aanstaande, des voormiddags te elf uren, gelegenheid ten raadhuize wordt gegeven om, ten over staan van het gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting intebren- gen. Amersfoort, den 11 Augustus 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Oerouden op den openbaren weg Een kinderbroekje en hemdje, Vier zeemlederen lappen. Twee rozenkransen. Rechthebbenden vervoegen zich ter te- rugbekorning aan het bureau van politie. hem daarin Apropos u was gis teren avond ten minste mijn bondgenoot. Zie! daar in dat oude rattennest, daar woont de vijand maar gij zult wel naar hem overloopen, nu h(j u met rid derorden en eereposten beleent!" «Daarom staat me de man juist nog meer tegen," antwoordde Alfred. «Ik zie volstrekt niet in, dat ik door eenvoudig mijn plicht te doen, 'n zoodanige onder scheiding zou hebben verdient; dus kon Franken niet zoo bout een dergelijke gissing wagen want iets anders kan 't niet zijn of er moet meer achter hem schuilen. Immers, komt het niet uit, dan maakt hij zich bespottelijk, wèl dan heeft hij geheime betrekkingen aan 't hof, want aan kennis van verborgen heden, boven de natuur wel te verstaan, sla ik niet eens in scherts geloof." Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2