BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Ingezonden. Bij7gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. prinses Wilhelinina zal 2 September a. s. des namiddags ten 1 ure, door de Rotterdamsche sportclub «Vol harding" eene harddraverij- en rennerij op het excercitie-terrein der dd. schutterij te Rotterdam gehouden worden. Het programma bestaat uit de volgen de afdeelingen. 1. Harddraverij op de korte baan, p. m. 300 meter, voor paarden van alle rassen, landen en leeftijden, ingespannen voor 2 wielige rijtuigen; pikeurs in costuum. Beschikbaar worden gesteld: prijzen van ƒ300, ƒ100 en 50. Inleg- geld 2.50. 2 Harddraverij op de lange baan p. m. 800 meter, voor 2 en 3 jarige heng sten en merrien, ingespannen voor 2wie- lige rijtuigen. De 2 jarige hebben een voorsprong van 100 meter. Prijzen:/200 ƒ100 en ƒ25; inleggeld ƒ2.50. 3. Harddraverij op de lange baan, p. m. 1200 meter, voor paarden van alle rassen en landen tot den leeftijd van 6 jaren. De paarden tot den leeftijd van 4 jaren hebben een voorsprong van 100 meter; ingespannen voor 2 wielige rijtui gen; prijzen: ƒ200 ƒ50 en f 25; inleg geld 2.50. De pikeurs der beide vorige afdeelin gen moeten in costuum zijn, en zooveel mogelijk opgaaf van kleuren, terwijl de inschrijvers voor paarden Nederlanders moeten zijn. 4. Hardrennerjj voor hitten van hoog stens 1,40 M. lengte voor den manen- streng gemeten; afstand 2 maal de baan 1600 meter. De beryders mogen niet ouder zijn dan 16 jaar; prijzen: ƒ30. ƒ20 en ƒ10, of voorwerpen van dienover eenkoinstige waarden. Inleggeld ƒ1. Er zal worden gereden overeenkom stig de reglementen van de N. H. en R, Vereeniging. Deze 4 ritten zullen afwis selend rijden. Na afloop daarvan zal, op verzoek, no eene hardlooperij variezels plaats hebben de berijders niet boven de 16 jaar.Prij zen zijn een zilveren remontoir, een nik kelen remontoir en een zweep. Bij de Tweede Kamer zijn thans ingekomen de wetsontwerpen tot wijzi ging van de bepalingen der gemeentewet betrekkelijk de plaatselijke belastingen en tot wijziging, in verband hiermede van de wet tot regeling van de grond belasting. In den treinenloop op den Centraal spoorweg zal, naar wij vernemen, met den a. s. winterdienst geene verandering komen. In verband met de reorganisatie der spoorwegen en het daardoor over compleet komend personeel, zal bij de Staatsspoorwegmaatschappij, in de eerste jaren geen examen voor conducteur en voor onbepaalden tijd geen examen voor surnumeruir weger, enz. worden uitge schreven. Door eenige reizigers, die Vrijdag j.l. te Dordrecht ten gevolge der botsing tusschen de treinen uit Rozendaal en Arnhem, gekwetst werden, is een eisch om schadeloosstelling voor de gemaakte verplegings- en andere uit den aard der zaak voortvloeiende kosten, tegen de Staatsspoorwegmaatschappij ingesteld. Z. H. Leo XIII herdacht eergisteren zijn 12% jarig Pausschap. Verschillende katholieke vereenigingen in den lande zonden Z. H. bij die gelegenheid telegra fisch gelukwenschen. Omtrent het bericht van de Stan daard. dat eene rechtsvervolging tegen Recht voor Allen is ingesteld wegens een in dat blad opgenomen artikel, waarin den min. v. B. Z. geweldpleging wordt ten laste gelegd, zegt de redactie van R. v. A. «Wij zijn benieuwd of 't waar is. Ons is er nog niets van bekend." Blijkens een telegram van den gou verneur-generaal van Ned-Indie van 20 Augustus 1890 wordt de gouvernements- koflieoogsl op Java voor dit jaar thans geraamd op 130,900 pikols. Staats-Ct. Z- M. de Koning heeft toestem mend beschikt op het verzoek van de «Vereeniging van Neder), scherpschut ters," om ook het leger en de marine te doen deelnemen aan den nationalen schietwedstrijd te Hoorn van 24—28 Aug a. s. De minister van binnenlandsche zaken heeft den heer W. J. Hakkert, directeur der Kon. H. B. S. te Appel doorn met ingang van 1 September e. k. eervol ontslag verleend als onderwijzer en directeur der rijksnormaallessen aldaar. De uitslag van de eind-examens der hoogere burgerscholen met 5-jarigen cursus is voor het geheele land als volgt: geexamineerd werden 333 candidaten, waarvan 294 slaagden en 39 het diplo ma niet ontvingen. Het gpoorwegongeluk te Zandroort. Een der passagiers, die bij het spoorwegongeluk, dat bij Zandvoort plaats had, tegenwoordig was, schrijft aan de Haarl. Cf.: «Juist was ik het station Overveen Bloemendaal gepasseerd, gezeten in den waggon 2e kl., onmiddellijk volgende op de locomotief, evenwel gescheiden door een goederenwagen, toen ik een vreeselijk stooten en schommelen gewaar werd. Mijn vader, naast mij gezeten, riep: Der gebeurt iets." van welk oogenblik af ik alles door elkaar zag vallen. Ruiten werden verbrijzeld. Overal werd de wag gon doorboord met gaten, de dubbele breedte hebbende van een groot raam pje, en te midden van dit alles ging de wagen door in eene hellende richting, Nu zat ik hier, dan weer viel ik naar eene andere zijde. Toen ik naar mijn vader omkeek, was hij overal met bloed bevlekt, kermende van pijn in de lede maten. Aanvankelijk gevoelde ik een stooten, als gingen de wielen telkens over ver hevenheden, wellicht veroorzaakt door de dwarsliggers. Eindelijk kwam de wagen tot stilstand, en bijna op zijde gekeerd liggende. De angst, gedurende de oogenblikken van het doorrollen ondervonden, is onbe schrijfelijk. Ieder oogenblik dacht ik, dat er een gat zou slaan beneden of achter mij, zooals reeds op verschillende punten het geval was. Toen de wagen tot staan gekomen was, beproefde ik het eerst eene deur te bereiken. Door de hellende ligging evenwel viel ik naar de overliggende zijde. Eindelijk gelukte mij dit, doch de deuren waren beiden versperd. Goede raad was duur en ik besloot mij te laten vallen uit een der gaten aanvankelijk raampjes geweest zijnde op eene hoogte van circa 2 meter. Een der heeren ge lukte liet een paneel van de deur in te trappen en daardoor te ontkomen. Mijn vader, geheel bevangen van schrik, werd door de welwillende hulp van eenige hee ren door de alles behalve gemakkelijke opening geheschen. Buiten gekomen, was het tooneel on beschrijfelijk. Kinderen, dumes,allen uitten angstkreten; deze miste haar echtgenoot, gene was verwond; hier zat nog iemand beklemd tusschen de splinters; daar zag men tot een ieders schrik een lijk van onder den goederenwagen uitdragen, zijnde zooals later bleek, dat van den stoker. De gemoederen waren te zeer bewogen om veel van het tooneel der verwoesting te zien. Wel kan ik mededeelen, dat het geleek op eene ware ruïne; links en rechts waren de zittingen, zolderingen, wielen, buffers, koffers enz. door elkan der geworpen en verspreid. Toen ik weer tot bezinning kwam, be merkte ik, dat de menschlievendheid vooial in zulke oogenblikken noodig, zich ook hier niet verloochende. Zonder aan ziens des persoons werden de gewonden door de vrijgekomenen, waaronder ook ik, Gode zij dank, mij mocht rekenen op een alleszins zaclue en vriendelijke wijze behandeld en in glooiende richting tegen de duinen gelegd. Daar nergens water te vinden was, ondervonden vele verlichting door natte helm op de wonden te leggen, waartoe ons de vallende regen goed te stade kwam. Een daar aanwezig menschenvriend bood welwillend de ge legenheid aan van zijn doos met verband en pleister gebruik te maken. Velen werden daarna gebracht naar het gebouw van de vacantie-kolonie op Kostverloren, waar de inmiddels aange kornen doctor hen onmiddellijk verdere hulp verleende. Tot laat in den avond (sommigen eerst om elf uren) werden de gewonden door den doctor, bijgestaan door mejonkvrouwe Teding van Berkhout, verbonden. Tot hiertoe het ongeval. Volgens mijn idéé moet dit toegeschreven worden aan den minder vasten toestand van den weg, daarbij gevoegd de hellende richting, waardoor bij het minste ongeval vooraan, de achterste wagens met eene ontembare snelheid op de voorste loopen, getuige mijn waggon, welke geheel ter zijde van den weg werd geworpen, terwijl de ach terste wagens eindelijk stuitten op de puinhoopen der voorste en in de rails bleven." De Socialistische Bond in Duitschland zal te Halle in Saksen eerstdaags verga deren en aan die vergadering, waar alle Socialistische vereenigingen uit het Duil- sche Rijk zuilen samen komen, wordt ditmaal meer dan anders belang gehecht, omdat men reeds sedert eenigen tijd in de Duitsche bladen heeft kunnen lezen, dat er in de partij eene scheuring op til is. Wat is de zaak? Te Berlijn heeft zich onder leiding van zekeren dr. Bruno Wille een socialistische partij gevormd, die propaganda maakt tegen de socialistische afgevaardigden in den Rijksdag, de hee ren Liebknecht, Bebel, Singer en Grillen- berger. Men beschuldigt nu deze partij van den dokter van zwakheid, lafheid, men beweert zelfs, dat de aanhangers verkocht zijn aan de regeering, omdat zij de wet erkennen en tegenstanders zijn van het geweld dat gepredikt wordt. Tot heden schijnt die nieuwe partij niet erg veel aanhang te erlangen, maar niettemin achten de socialistische leiders zich geroepen tegen dr. Bruno Wille en de zijnen op te treden. De afgevaardigde Grillenberger is deze week te Neuren berg krachtig tegen de nieuwe purtij op getreden; bij verklaarde dat tusschen hen de socialisten en de aanhangers van Bruno Wille geen verschil bestond, dat zij integendeel aan beide zijden vast besloten waren de socialistische politiek te helpen bevorderen en krachtig op te treden voor de belangen der arbeidende klasse. Grillenberger zag dr. Bruno Wille echter aan voor een agent der regeering, die scheuring in de partij moet trachten te brengen, omdat de Regeering niets anders dan belang kan hebben bij twee dracht in het socialistische kamp. In ge lijken geest liet zich ie Berlijn de afge vaardigde Singer uit en deze wees daarom op het belang van de te Halle te houden algemeene vergadering van den Bond, die daar zal kunnen uitmaken, of er inder daad scheuring bestaat in de socialisti sche partij. De socialisten erkennen dat de aanstaande opheffing der socialisten wet hun meer kwaad dan goed zal doen. In de kringen der Duitsche bourgeoise hebben de meerdere genegenheid, die de Regeering den socialisten is gaan betoo- nen, de meer of minder bestaande sym pathie voor de werkliedenpartij, geen goeden indruk gemaakt en daar de socia listenwet zal worden opgeheven, begrij pen de socialisten zelf wel dat hun partij daardoor eer verzwakt dan versterkt wordt en is dus het congres te Halle te houden, voor hen en voor het geheele Duitsche Rijk zeker niet van belang ont bloot en ziet men belangstellend uit naar hetgeen daar gesproken zal worden. Aan het hotel Muller, hoek Varkens- markt, alhier is afgestapt den Generaal Van der Helden, Inspecteur der Kavalerie. Het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente alhier heeft in eene gisteren namiddag gehouden vergadering, met groote meerderheid van stemmen, ter voorziening in de vacature van Ds. A. Wartena, gekozen Dr. F. H. J. Grund- lehner te Delft. Gisteren namiddag wilde een acht jarig meisje op een aan een ander voer tuig gekoppelden wagen klimmen, doch viel en kreeg het voor- en achtterrad van den ongeladen wagen over hare beide beenen. Aan het politiebureau ge bracht bleek, dat slechts kleine ontvel lingen waren veroorzaakt, zoodat het ongeval, dat geheel aan hare eigen on voorzichtigheid is te wijten, voor de kleine ondeugd gunstig afliep. Den lOen Sept. a s. zal het 25 jaren verleden zijn dat onze geachte, ijverige stadgenoot, de heer H. H. E. Morren zich alhier vestigde als genees-, heel- en ver loskundige. De heer Morren mag, zonder twijfel met welgevallen op hel afgeloopen tijdvak terugzien, duizenden zijn het, die hij met zijn kunde hielp, waaronder vele dankbare zielen. Wij wenschen den krach- tigen man nog vele jaren de noodige lust kracht en opgewektheid toe om zijne werkzaamheden tot heil der gemeente te verrichten. Op de Woensdag gehouden St. Bartholomeus-paardenrnarkt waren 160 paarden aangevoerd. Men besteedde voor paarden f80 a f500 en voor veulens f60 a f189. De handel was tamelijk le vendig. Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort op Dinsdag, den 26. Augustus 1890, des namiddags ten één ure. Punten van behandeling 1. Rekeningen der gemeente-, van de dienstdoende schutterij, het burger-wees huis, het burgerlijk armbestuur en de Kamer van Koophandel allen over 1889, met rapport der Commissie van onderzoek, 2. Verzoek van Dr. H. F. Jonkman om eervol ontslag, als directeur en leeraar aan de inrichting voor middelbaar onder wijs en het gymnasium, met voorstel van Buig. en Weth. tot tijdelijke voorziening. 3. Verzoek van Mej. A. J. Proost om eervol ontslag als onderwijzeres aan de openbare school le soort, voor meisjes. 4. Reclame van G. Th. Ockhorst, tegen zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag, dienst 1890. 5. Verordening vaststellende bepalingen die gelden voor alle politieverordeningen, waarbij straffen zijn bedreigd, voorzoover daarbij te dien opzichte geene bijzondere voorschriften gemaakt zijn. 6. Definitieve vaststelling der verorde ning, houdende voorschriften in het be lang der openbare gezondheid. 7. Rapport der Commissie inzake het adres van ingezetenen tot afschaffing van de kermis. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort, over de 2e helft der maand Juli 1890. 1. P. van Oik, Groesbeek. 2. M. Verlein, Rotterdam. 3. J. Dijkgraaf, Steenderen. 4. A. van Roos, Vogelenzang. 5. A. Brunsma, Zwartsluis. Van Soesterberg. 6. F. Ditmar, Ede. 7. A. C. Hofman, 's-Hage. Amerika. 1. Luiz Parano, Santiago. Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen I'rijzeu vuil 15. 1039 1046 1103 3672 3693 4026 4043 4050 4059 4658 4676 12552 12555 12571 12811 12835 12876 12894 en 20022. Te zamen 19 prijzen. Baaru, 21 Aug. Heden morgen is men begonnen met het oude orgel in de Ned. Herv. kerk af te breken, dat weldra door een geheel nieuw zal vervangen worden. Gaf een onzer medeburgers voor 2 jaren een eerste gift daarvoor van 1 gld., in de hoop dat anderen hem zouden vol gen, nu is deze hoop in zooverre vervuld, dat er al bijna f2800 aanwezig is, dank zij eene gave van f 1000, den kerkvoog den verleden week toegezonden door iemand die onbekend wenscht te blijven. Gaat alles naar wensch, dan zal in het begin van October het nieuwe orgel ge- ieed zijn, doch van nu af behoeft niemand zich meer te ergeren aan de wangelui den, waarop men vooral in het laatste half jaar verrast werd. Utr. Dgbl. Met leedwezen berichten wij, dat de heer R. G. van der Weerdt, onder wijzer aan de le openb. School alhier door langdurige ongesteldheid ontslag heeft aangevraagd. In de vacature wordt tijdelijk door den heer Dijkstra alhier voorzien. Tot nog toe verneemt men hier niets van een feestelijke viering van den Prinsessedag dit bevreemdt ons te meer daar in de vorige jaren de 31 Augustus met veel opgewektheid werd gevierd. Ons geacht Hoofd der Gemeente is na eenige weken afwezigheid weer teruggekeerd en heeft zijne werkzaam heden hervat. Volkszaug en militaire liedereu. Mijnheer de Redacteur Geen land wellicht is armer in volks- en militaire liederen, die werkelijk door het volk gezongen worden, dan Nederland. Zoutelooze en zedelooze liederen zijn er te over, doch degelijke te kort; zelfs het volkslied: »Wien Neerl. bloed" wordt slechts door weinigen gekend, terwijl de kennis van hen, die beweren het ie kunnen meézingen, zich gewoonlijk nog bepaalt tot het le en 5e vers. Zie een troep infanterie op marsch. Als ge de platte liederen hoort, door hen aangeheven, keert ge met schaamte het hoofd af. Doch aan wie de schuld? Wie leerde hen zingen? De volksschool verlieten die 41.000 mannen, welke ieder jaar op komen om in Neerl. leger een deel van hun leven door te brengen, grootendeels reeds op hun 12e of 13e jaar, en liederen, die hun liefde tot het Vorstenhuis, liefde tot het vaderland inboezemen, liederen, die tot hen spreken van daden, door onze voorouders verricht, waar vindt men ze? Is het dus wonder, dat steeds d i e liederen, welker in houd onbeduidend of zedekwetsend is, doch die door een 30-, 40-jarig nazingen, jaar in jaar uit, het burgerrecht hebben verkregen, worden nage bauwd Wel zijn er onderscheidene keeren mannen op gestaan, die pogingen hebben aangewend, om het militaire lied uit zijn verral op te beuren, doch die pogingen hebben niet dat succes gehad, wat zij zoozeer verdienden. Daarom richt ik een verzoek tot U, zangers en dichters van Nederland, een verzoek tot U, Neder landers, die een warm hart hebben voor uw taal en uw zang, helpt mij met liederen en melodieën om een waarlijk Nederl. volks- en militair liede- boek saam te stellen, die geschikt is om in han den gegeven te worden van onze 11.000 miliciens die, naar huis terugkeerende, hunne zangen met zich nemen en ook daar inheemsch doen worden. Eerst dan zal het ons mogelijk zijn orn door populaire volksliederen de walgelijke straatdeunen welke nu een schande voor onze natie zijn, te doen verdwijnen. Als genoegzame bijdragen bij mij inkomen, hoop ik, door bekwame hulp gesteund, dezen bundel uit te geven, in denzelfden geest als eenige dagen ge leden door den Heer Hage en mij het Nederl. Gymnasten-liedeboek is uitgegeven. Aangenaam zou het mij zijn, als ook andere bladen dit schrijven wilden opnemen, Waarmede zij zeer zullen verplichten, Uw dienstw. dn., H. J. Ph. VERSCHOOR. Amersfoort, 20 Aug. '90. Overgenomen uit het N. v. d. D. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 14 Aug. Dirk, z. vauGerrit de Valk en Janna van Ekelen. Johanna, d. van Elbert Michiel van den Ham en Johanna van de Raapkamp. 16 Aug. Maria Hermina, d. van Albert Venveij en Jannigje van Dijk. Maria Helena Catrina d. van Jan Mathijs Grosward en Geertruida Schmits. 17 Aug. Willem, z. van Willem Geursen en Annr Sophia Jorissen. Geer truida, d. van Jan van Hoeijen en Neolt:o Veldhuizen. Gijsbertus, z. van Albert Leijenhorst en Aaltje van der Louw. 20 Aug. Jan, z. van Antonie Hendrikus Staal en Jannetje Aalten. 21 Aug. Joanna Tberesia, d, van Josef Desiré Wery en Al- bertina Hendrika Zernitz. Helena Martha, d. van Rijmert Martinus van 't Hof en Jo hanna Valkenhoef. Ondertrouwd: 21 Aug. Johannes Hendrikus Eijberts en Francina van Beek. Gehuwd: 20 Aug., Jan van Beek en Antonia van Daal. Berend Scholten en Aaltje Lubbers. Overleden 15 Aug. Danicl Jacob Mos, 67 j. echtg. van Wilhelmina Schol. Jo hannes de Groot, 56 j., echtg. van Johanna Maria Reijn. Anua Regina Boers, 61 j., wed. van Jacob Kluit. 16 Aug. Johannes Antonius van Nieënburg, 2 m. Gerritje van de Veer, 74 j., wed. van Wilhelmus Schimmel. 17 Aug. Maria van Bielder, 78 j., echtg. van Albertus Kilian. 18 Aug. Gerard Hein Christiaan Jekel, 2S d. 10 Aug. Jouhanues Theodorus Walet, 50 j. echtg. van Maria van de Wetering. Van het departement van liet mijnwezen ontvingen wij een vergelijkende staat van de opbrengst der goudvelden in de Zuid Afrikaansche Republiek over de eerste en tweede kwartalen van 1889 en 1890. Deze staat is als bijvoegsel uitgegeven bij de «Staatscourant" aldaar van den 23 Juli 1890. Wegens de plaatsruimte zullen wij alleen opnemen de totale opbrengst der goudvelden en de totale opbrengst voor bet gouvernement. 334ste STAATSJLOTEKIJ. Derde klasse. Trekking van 20 en 21 Aug. (600 loten.) Ten kantore van den Collecteur te GOUDVELD. Tijdvak. Totale opbrengst. Totale opbrengst voor het Gouver nement. le en 2de s. d. s. d. Zuidkaap. Barberton kwartaal 1889. 26626 18 4 26602 18 4 idem. idem. 1890. 24986 5 9 23179 0 9 Zuidkaap, Enreka City VK idem. 1889. 656 2 0 656 2 0 idem. idem. 1890. 1390 10 1 1390 10 1 Noordkaap, Kaapsche Hoop idem. 1889. 2082 4 0 2068 14 O idem. idem. 1890. 2003 12 11 2001 7 11 Noordkaap, Jamestown VK idem. 1889. 4758 14 6 4758 14 6 idem. idem. 1890. 3873 3 5 3873 3 5 Komatie, Steijnsdorp idem. 1889. 2921 8 6 2821 3 6 idem. idem. 1890. 3220 7 4 3185 12 4 Witwatersrand, Johannesb. idem. 1889. 237230 16 11 226147 5 2 idem. idem. 1890. 197951 3 7 188621 14 3 Witwatersr., Boksburg VK. idem. 1889. 31780 9 3 18132 0 5 idem. idem. 1890. 23282 1 3 14480 13 5 Krugersdorp, Krugersdorp idem. 1889. 51083 3 4 30184 2 6 idem. idem. 1890. 27686 13 0 18213 17 10 Krugersd. Blaauwbank VK idem. 1889. 3225 12 6 1428 14 2 idem. idem. 1890. 1264 16 0 694 6 0 Krugersd. Florida VK idem. 1889 idem. idem. 1890. 18015 18 6 10459 13 6 Krugersd., Doornkop VK idem. 1889. idem. idem. 1890. 7887 10 6 3181 14 8 Marabastad, Smitsdorp idem. 1889. 7776 6 9 4777 6 9 idem. idem. 1890. 4780 8 10 3030 2 6 Houtboschberg Haenertsburg idem. 1889. 9641 10 8 9641 10 8 idem. idem. 1890. 2320 0 8% 2320 0 8% Malmani, Ottoshoop idem. 1889. 5302 3 8 3332 18 8 idem. idem. •1890. 4681 17 3 2734 12 3 Rooderand, Venterskroon idem. 1889. 3105 12 3 1358 2 3 idem. idem. 1890. 6783 9 10 3873 8 6 Roodepoort, Greilingstad VK. idem. 1889. 2745 10 6 1032 11 10 idem. idem. 1890. 3086 10 9 1310 0 9 Klerksdorp, Klerksdorp idem. 1889. 49165 5 2 37646 7 0 idem. idem. 1890. 33231 15 2 25323 15 2 Klerksd., Katdoornbosch VK. idem. 1889. 3683 18 2 2305 18 10 idem. idem. 1890. 1280 18 4 788 18 4 Heidelberg, Heidelberg.... idem. 1889. 4884 5 0 2463 15 10 idem. idem. 1890. 8144 8 0 4769 14 7 Selatie Goudvelden Agatha idem. 1889 idem. idem. 1890. 2314 19 6 2314 19 6 oelatieGoudv., Leidsdorp VK. idem. 1889 idem. idem. 1890. 2709 3 6 2709 3 6 Diverse Landdrosten idem. 1889. 632 5 0 356 1 4 idem. idem. 1890. 242 0 0 236 0 0

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2