Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. zij verzoeken bij de Britsche regeering de noodige stappen te doen, opdat zij de opsluiting van het Ted. vee aan de lan dingsplaats weder tot 12 uren verminderde en, mochten er bij haar ernstige bezwa ren bestaan om deze meer gunstige be paling voor al het vee toe te staan, als dan pogingen aan te wenden om den vrijen invoer in Groot-Brittannie na een oponthoud van 12 uren voor het melk en fokvee te verkrijgen. De maskeradefeesten der Leidsche studenten op 1 Juli jl. te Nijmegen ge houden, hebben zulke gunstige geldelijke uitkomsten gehad, dat de regelingscom missie reeds nu, in afwachting van de definitieve afrekening, het gestorte waar borgfonds ten volle aan de aandeelhou ders kan terugbetalen. Door een marinier werd Maandag avond eene ruit van eene tapperij in het Achterom te 's-Hage moedwillig ingesla gen. Bij die gelegenheid heeft de in woede ontstoken tapper uit zijne woning eene geladen revolver voor den dag ge haald en buiten op straat afgeschoten, met het treurige gevolg, dat een meisje van '10 jaar licht verwond werd aan den voet, en eene vrouw door dezelfde scho ten een schampschot heeft bekomen. De politie zal den dader vervolgen en heeft het wapen in beslag genomen. Het is de regeeringen ernst met haar beweringen, dal zij hemel en aarde zou den willen bewegen, om den vrede te bewaren. Wanneer tenminste het tele gram waarheid bevat, dat uit Louden aan de Figaro wordt geseind, in de Figaro met in 't oog vallende letters is gedrukt en door de Indépendance Beige is over genomen. De Figaro neemt 't telegram op, zonder er iets aan toe te voegen en de Indépendance zwijgt eveneens, alsof meri de zaak niet vertrouwde. De man, die de kat de bel heeft aan gebonden, is lord Salisbury. «Engeland heeft," aldus luidt 't telegram, «aan Duitschland en Rusland voorstellen gedaan omtrent 't bewaren van den vrede in Oost-Europa. Het betreft 't plan tot een confederatie van alle Balkanstaten, die, ofschoon hun onafhankelijkheid bewarende zich lot éen grooten staat zouden vormen, wiens onzijdigheid door alle Europeesche mogendheden dient geërbiedigd." Roemenië, Servië, Boelgarije, Montene gro en Albanië zullen lot deze confede ratie toetreden. Wat Armenië betreft, Engeland zal zich belasten met 'l verdrijven der Koerdische roovers, onder voorwaarde, dat het daar voor een mandaat krijgt van alle mogend heden, die 't Berlijnsche tractaat hebben onderteekend. In dien geest worden drukke onder handelingen gevoerd te Londen, te Ber lijn, te St. Petersburg en Coristantinopel. Er bestaat kans, dat eeuige voorstellen kans hebbben te worden aangenomen bij voorbeeld 't beginsel van eene confe deratie der Balkanstaten; andere zullen worden verworpen, vooral die welke Ar menië betreft. Men is algemeen van oor deel te Londen, dat de neutraliteit van deze confedeiatie en 't internationaal scheidsgerecht in geval van moeielijkhe- den, vroeg of laat zal worden erkend. Zaterdagavond werd bij eenige in gezetenen alhier het dundoek ontplooid ter eere van den verjaardag van onze geliefde Prinses Wilhelmina, welke den volgenden dag plaats had. Alstoen wap perde van alle openbare en vele particu liere gebouwen de nationale vlag. In de rnorger.ure liet zich van den hoogen toren het schoone carillon hooren, beginnende met het Wilhelmuslied, bij alle Gods- komen, gebood het dier te laten volgen wie daar was en teleurgesteld in het genot eens goed te kunnen bijten, schoof het tandenknersend op zij. De Hopman klopte inmiddels aan de oude eikenhouten met snijwerk uitgemonsterde deur, die het vertrek in den toren afsloot en een krachtige stem riep: «Binnen!" „Binnen mijn uitverkorene I" klonk het nog eens toen Ankarstrom intrad. Het was een kleine ronde zaal, die de geheele middelste verdieping van den to ren innam. Behalve den ingang waardoor de Hopman gekomen was, had de kamer nog een anderen, die in een reeks ver trekken van het nog in wezen gebleven gedeelte van het kasteel, ter hoogte van deze torenverdieping voerde. Daar was Ankarstrom nooit in geweest, want Fran ken had hem wel eens gezegd dat de vloeren en zolderingen er zoo murw en vermolmd waren, dat hij er buiten zich zelf, die wist waar hij den voet zetten kon, geen ander aan zou durven wagen ze te betreden. 't Vertrek zag er ouderwetsch maar huiselijk en gezellig uit. Behalve een mon sterachtige porceleinen kachel, van alle kanten door ontelbare Dolfijnen, in water en met waterplanten omringd wat vrij oneigenlijk was ncn een kachel, tenzij men van den Dolfijn bot en van 't water dienstoefeningen werd het vorstenkind herdacht; gedankt en gebeden voor haar behoud. Ten één ure werd, begunstigd door ptachlig weder, eene groote parade gehouden, op het terrein van de Infanterie- kazerne; een groot aantal inwoners wa ren op het terrein aanwezig; des avonds was er concert op het terras van de sociëteit Amicitia, door de kapel van het 5e regiment infanterie, onder leiding van den heer van Aken, aangeboden door H.H. Officieren van dat regiment; Maan dag werd aan alle schoolgaande kinderen een portret van de Kroonprinses uitge reikt, des avonds werd door de rnuziek- vereeniging tCaecilia", op den Hof, van half acht tot 10 uren, muziek gemaakt, hetwelk door een groote menigte werd aangehoord. Ook in het Militair Tehuis (con cierge de heer Bremer) werd de verjaar dag van H. IC. H. Prinses Wilhelmina op waardige wijze herdacht, in den fraaien a la giorno verlichten tuin werden de bezoekers, die zeer talrijk waren, onthaald op broodjes, tulband, enz.; terwijl er eene schietwedstrijd met de flobertbuks werd gehoudeneen en ander werd af gewisseld door het zingen van toepasse lijke liederen, het feest werd besloten door het ontsteken van een fraai vuur werk, dat door de aanwezigen met gejuich werd begroet. In aanvulling van ons bericht in het vorig nummer dezer courant aan gaande de eerste groote nationale schiet wedstrijd der vereeniging van Ned. Scherp schutters te Hoorn gehouden, kunnen wij nog mededeelen dat onze stadgenoot, de heer W. Croockewit le luitenant bij de d.d. Schutterij alhier, een zilveren me daille behaalde bij het schieten op een baan van 500 meters. De le luitenant F. E. M, van Li- laar, van het 3e reg. huzaren te 's Gra- venhage, is overgeplaatst bij het èscadron ordonnancen alhier. De 2e luitenant J. Vertholen de Salve de Bruneton, van het 3e escadron 3e reg. huzaren, te Amsterdam, wordt met 1 Nov. e.k. voor één jaar gedetacheerd bij de rijschool alhier. Onder bevel van den len luit., A. F. K. Graswinckel, kwam gisteren alhier een detachement infanterie van Utrecht aan, teneinde alhier, tijdens de oefeningen van de 2e divisie inf., waaraan ook het le bat. van genoemd regiment moet deel nemen, den garnizoensdienst waar te nemen. Door burg. en wetli. is de heerH. W. Heinsius, doctorandus in de botanie te Amsterdam, aangewezen om tijdelijk onderwijs te geven in plant- en dierkunde aan de hoogere burgerschool, totdat in de, door het aan dr. H. F. Jonkman ver leend eervol ontslag, ontstane vacature definitief zal zijn voorzien. Bij het Maandag en Dinsdag ge- hooden Toelatingsexamen tot het Gym nasium zijn toegelaten: tot kl. VI. J. A. Broers. V. W. Prange. IV. als toehoorder D. S. van Warmelo. II. P. N. P. Knijff. I. C. de Lorm, C. W. van Ommeren, J. L. J. ten Dam Ham, J. W. P. Kardoes, Krul], J. A. H. Lütge, J. E. C. Schook, W. Tresling, H.A. Wiersma. Bij de herexamens, aan de hoogere burgerschool alhier, dezer dagen gehou den, zijn alle candidaten geslaagd, terwijl bij het tweede toelatings-examen nog slaagden: Jan Hendrik van Grafhorst uit Hilversum, Anthonius Hassing uitNieuwer- sluis, Dina Carolina Prikken en Jeannette Donker, voor de eerste klasseAnderson uit Harderwijk en Everdina Eliza Fortuin, toehoorderes (Fransch), voor de tweede; L, S. J. van der Noordaa uit 's Graven- hage en Margot Jeannette Schulman, toe- hoorderes(Engelsch), voor de vierde klasse. Het gezamenlijk aantal der thans inge schreven leerlingen, toehoorders en toe hoorderessen bedraagt juist lionderd; waaronder, krachtens het verlof in Augus tus door Burg. 'en Weth. verleend, elf meisjes. Gister is door burg. en weth. ten raadhuize bij inschrijving aanbesteed het leveren en plaatsen van 15,25 M. ijzeren hek tot verlengiug van het hek aan de Arnhemsche brug, en 25,75 M. ijzeren hek aan den ingang van den kleinen Haag aan het plantsoen. Hiervoor is ingeschre ven door J. H. Lensing, smid alhier, voor f125, aan wien het werk is gegund. puDch had willen maken was er al lerlei gerei in de kamer, dat zoozeer nog geen huisraad was. Er was een gestuka doord plafond, wel geel geworden maar nog gaaf waarvan natuurlijk de ver plichtte Dolfijn weBr schering en inslag was. Voorts zag men er astronomische instrumenten, modellen van werktuigen, boeken, groote aard- en hemelglobes op voetstukken maar alles lag in bonten warboel dooreen, en de dikke laag stof die er op kleefde, pleitte juist niet voor< druk gebruik; zóó ook zagen er eenige herbaria uit; tassen, bussen, planten zelfs, maar slecht bewaard, die zoo maar hier en daar op den grond lagen. [Wordt vervolgd). Maandagmiddag stond plotseling op een weiland buiten de Bloemeridaal- sche poort een voer hooi in lichte laaie, zonder dat aan blusschen en sparing van de wagen te denken was. Het hooi was afkomstig uit een hooiberg der boerderij van het R. C. Liefdehuis, die wegens he vige broeiing op last der politie moest worden gekeerd, waarbij spuit 3 onder leiding van den brandmeester van Zwol de behulpzame hand verleende. Het komt ons voor dat door het pre ventief optreden eene groote ramp door de boerderij is voorkomen. Te Amersfoort zal een nieuw ge meenschappelijk station worden gebouwd voor den dienst der lijnen Utrecht Zwolle, AmsterdamZutphen en Amers foortNijmegen. Amst. Ct. Zondagavond geraakte aan het station Veenendaal der lijn Amersfoort ICesteren de beambte H. B., onder den trein, die ten 7.48 naar Amsterdam ver trekt. De ongelukkige werd deerlijk ver minkt en was oogenblikkelijk een lijk. In zijne zitting van gister herbenoemde de gemeenteraad den heer W. A. Crooc kewit tot wethouder dezer gemeente. Die herbenoeming, waardoor de meerderheid van den gemeenteraad voor de achtste maal zijn vertrouwen aan den heer Crooc kewit schonk, werd door dezen, onder dankbetuiging, aanvaard. Tot leden der commissie, bedoeld bij art. 166 der gemeentewet (voor de strafverordeningen) werden de heeren M. L. Celosse en mr. J. G. A. van Zijst benoemd. Daarna wer den de afdeelingen van den raad her nieuwd. Bij de daartoe gehouden loting bleek, dat tot de le afdeeling zullen be- hooren de heeren Van Beek, Van Har- denbroek, Kleber, Van LanschotHubrecht, Visser en het lid, dat ter vervulling van de vacature-Vermolen zal worden ver kozen, en tot de 2e afd. de heeren Zan- dijk, de Koningh, v. d. Wall Bake, Van der Want, Van Zijst en Groeneboom, en verder dat de vergaderingen der le afd. zullen worden bijgewoond door den wet houder Croockewit en die der 2e afd. door den wethouder Celosse. De beraadslagingen over de verorde ning, vaststellende bepalingen die gelden voor alle politie-vei ordeningen waarbij straffen zijn bedreigd, voorzoover daarbij te dien opzichte geen bijzondere voor schriften gemaakt zijn, en over die, hou dende bepalingen in het belang der open bare gezondheid, werden in deze verga dering voortgezet en ten einde gebracht. De op die verordeningen door den heer Bake voortgezette amendementen werden allen verworpen, zoodat de „kom" en «bebouwde kom" dep gemeente, zooals die door B. en W. waren ontworpen, zijn vastgesteld en ook de laatstgenoemde verordening geen wijziging meer onder ging- De nieuwe onderwijswet heeft wei nig verandering in de regeling van het onderwijs in deze gemeente teweegge bracht. Na eene langdurige beraadsla ging werden de voorstellen van Jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck tot heffing van een evenredig schoolgeld en de scho len 1. en 2. soort en van een schoolgeld van f5 voor het eerste en van f2.50 voor ieder daarop volgend kind uit een zelfde gezin op de scholen 3. soort (thans kostelooze scholen), met bepaling dat minvermogenden de helft betalen en on- vermogenden zijn vrijgesteld, met alge- meene stemmen op die van den voor steller na, verworpen, terwijl daarente gen, op voorstel der commiss-e, die met het onderzoek dier voorstellen is belast geweest, alleen besloten werd om op de scholen 3e soort het bij de wet bepaalde minimum van f2.40 per jaar te heffen als schoolgeld, met bepaling dat voor elk volgend kind uit betzelfde gezin slechts fl.80 zal worden betaald, terwijl volgens de wet, ter beoordeeling van B. en W., van minvermogenden slechts de helft zal worden gevorderd en onvermo- genden zijn vrijgesteld. In het wezen der schoolgeldheffing, zooals die onder de werking der wet van 1878 plaats greep, is dus in hoofdzaak geen verandering gebracht: eene omstandigheid die den voorzitter aanleiding gaf te verklaren, dat de gemaakte regeling in strijd is te achten met de hoofdgedachte, die aan de samenstelling der wet van 1889 op dit punt ten grondslag heeft gelegen. Een voorstel van B. en W., om J. Weener Az. te Hasselt, die achttien dagen over den tijd doch onwillekeurig de levering van grint die door hem was aangenomen, uitvoerde, en deswege, vol gens de voorwaarden, f54 boete beliep, slechts 130 te doen betalen, werd door den heer Lanschot Hubrecht geamen deerd, in dier voege dat de boete op slechts f 10 werd bepaald. Dit amende ment werd door B. en W. overgenomen en het aldus gewijzigd voorstel z. h. o. aangenomen. Het 1. aanvullingskohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1890, werd op f 1558.67'/2 vastgesteld. En een voorstel van den heer J. J. de Koningh, om B. en W. een onderzoek op te dra gen naar den feitelijken toestand der op de Singelgrachten uitmondende riolen, ■dat met de toelichting in ons nommer van 27. Augustus 11. breedvoerig werd omschreven, werd z. h. o. aangenomen, nadat het dagelijksch bestuur verklaard had zich daarmede te kunnen vereenigen, wanneer het onderzoek tot de mannd November kon worden verschoven, waar tegen de heer de Koningh geen bezwaar verklaarde te hebben. Ter tafel werden nog gebracht en aan B. en W. om prae-advies verzonden een verzoekschrift van eenige ingezetenen tot overneming in eigendom van de straat en de brug, die de Beekensteinsche laan met het plantsoen verbinden en c. q. aan die straat den naarn van Korte Beek straat te geven, en een verzoek van de muziekvereeniging «Caecilia" om eene toelage uit de gemeentekas te bekomen, ter tegemoetkoming in de kosten van instrumenten, muziek en bezoldiging van ,den kapelmeester. Utr. Dgbl. Van de uitgever van het «Vliegend blad," advertentieblad voor Utrecht, de heer A. W. Bruna, ontvingen wij een feestnummer van dat blad uitgegeven ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina der Nederlan den. Het nummer is keurig; gedichten van F.SmitKleine, B. H. B. Batavius, G. G. en A. Symmastisch en anderen zijn er in opgenomen, mede de portretten van Z. M. de Koning, H. M. de Koningin, H. II. H. de Prinses alsmede een prozastuk «een nationale feestdag"; het geheel is keurig uitgevoerd en strekt zoowel den uitgever als den drukker tot eer. 334ate STAATSLOTERIJ. Vierde klasse. Trekking van '1 en 2 Sept. (1000 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort ztjn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijs van f35000 op No. 1021. Prijzen van f 65. 1011 1036 1045 1051 1081 1095 3662 3688 4003 4014 4656 4667 4687 12508 12588 12594 12805 12808 12832 12834 12893 20015 20021 20043 20946 20948 en 20965. Te zamen 28 prijzen. Jan. Woordenboeken zijn toch maar nuttige, kostelijke dingen. Piet. Ja, voor wie ze weet te gebruiken. J. Wil, dat kan ieder die lezen kan, zou ik denken. P. Dat heb je dan toch mis. Er zijn menschen, die meenen, dat je de studie wel aan den kant kunt zetten, als je maar goede woordenboeken hebt. J. Zoo, dat wist ik niet. Die lui weten dan stellig niet, wat studeeren is. P. Natuurlijk niet. Ontmoet zoo ie mand het woord pohjandiie, dan zoekt hij hel dadelijk op, en als hij dan weet, dat het iets anders beteekent dan koffiedik noorderlicht, plumpudding of zoo iets, meent hij op de hoogte te zijn. J. Dat is bekrompen. Hij moest weten, dat een woordenboek als 't ware maar een vingerwijzing geeft, en dat men om een zaak te kennen heel wat boeken erover heeft te lezen. P. Vergeet niet, dat vee] menschen daar niet naar verlangen en tevreden zijn als zij over eenig onderwerp zooveel kunnen meepraten, dat het op onkundigen den indruk maakt, alsof zij er heusch wat van weten. KERKNIEUWS Ned. Herv. gemeente Beroepen: te Heenvliet, A. Wassen- berg, te Schalzum. Te Gameren (Be tuwe), D. T. Meinsma, te Hedel, Te Aallen, J. W. van Lennep, te Loenen op de Veluwe. Bedankt: Voor Oost-en West-Souberg door A. de Vink, te Lopik. Voor Tjamsweer, door J. Pot, te Dalfsen. Voor Elburg, door P. Bongers, te Eemnes- Buiten. Ghr. Ger. Kerk. Beroepente Lemelerveld, W. Laats- man, cand. Aangenomen: naar Dokkum, door J. S. Jongsma, te Ezinge. Eeusdeu. Verleden Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur geraakte de woning van H. van Doorn te Hamersveld in brand, De spuit was spoedig aanwezig en men slaagde er in een gedeelte der woning te behouden. Het schijnt, dat de hoogop- stijgende vlam van het haardvuur met brandbare voorwerpen in aanraking is ge komen en zoo den brand heeft doen ont staan. De bewoner was, zoowel voor het huis als voor den inboedel, verzekerd. Jacht op kikvorschen. Honderden personen, waarbij ook gerekend de vacan- tie-hebbende schooljeugd, maken in de om de gemeente liggende velden van Roermond jacht op kikvorschen. Het moge vreemd klinken, maar de achterste beentjes dier dieren, behoorlijk in boter gebraden of gestoofd, geven een zeer sma kelijk gerecht, dat door velen ver boven visch wordt gesteld. Dit is ook juist de reden, waarom men er die diertjes thans met 30 cent per honderd stuks betaalt. En deze vrij hooge prijs kost duizenden hunner het leven. Rooverijen houden in Italië steeds aan de geheele landstreek tusschen Orvieto en Bolsena schijnt onveilig. Een familie Berni is op reis in de Campagna door roovers aangehouden, die met moord drei gende, zich van alles wat de reizigers bij zich hadden, aan geld o.a. 80 pd. St., hebben meester gemaakt. De grootste kookpan in ons land is dezer dagen in gebruik gonomen in de Gastelsche beetwortelsuikerfabriek. Dit gevaarte is circa 10 meter hoog en weegt 15000 K. G.het moest over de buiten muren heen naar binnengebracht worden, hetgeen niet zonder moeite geschiedde. Als eene bijzonderheid meldt men uit Tilburg, dat zich bij den slager W. al daar een os bevindt, die circa 2000 pond weegt. Er werd reeds f500 voor geboden. Een vermaard Alqenbeklimmcr deheer Sinigaglia, op den Matterhorn door een sneeuwstorm overvallen, is met zijn twee gidsen Garrel en Gorret twee dagen in een hut opgesloten geweest. Van leeftocht verstoken, besloten zij toen door de Tournanchevallei neder te dalen. Na on gehoorde inspanning, over besneeuwde paden en door een hevigen storm kwa men zij dan ook beneden, maar niet zon der dat de gids Garrel onderweg van uitputting bezweken was. De heer Sini gaglia was geheel afgemat en Gorret waren de handen bevroren. Garrel was een der beroemdste gidsen en had de Andes en al de Alpentoppen beklommen. Volgens Veritas zijn in Juli veronge lukt 40 zeil- en 15 stoomschepen, waar onder twee Ned. zeilschepen. Te Lisieux (Frankrijk) is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een postwagen rijdende van het station naar het kantoor, een afstand van 4 minuten, leeggeplun derd. O. a. is een brief roet 35,000 francs aan bankbiljetten geroofd. De opengesne den zakken met een deel van den inhoud weiden op straat gevonden. Te Londen ziet men de verschijning tegemoet van een werk van mrs. Stanley, geboren miss Dorothy Tennant. Dit boek, getiteld London Street Arabs, zal een reeks van schetsen bevatten uit het leven der Londensche straatjeugd, met ver- klarenden tekst, beiden van de hand der artiste, die thans haar wittebroodsweken in Zwitserland doorbrengt. Te Osaka in China was een schip ge bouwd, dat met groote plechtigheid te water zou worden gelaten. Een groot aantal menschen bevond zich aan boord, maar allen vielen in het water, toen het schip, zoodra het in water gleed, omsloeg. Meer dan 50 personen verloren door dit ongeval het leven. Een begin van brand is Vrijdag ont staan in de zaal der accumulatoren van het groote Operagebouw te Parijs. Twee geleiddraden, met elkander in aanraking gekomen, zijn aan het gloeien geraakt en deden een beschot vlam vatten. Snelle maatiegelen vehinderden de uitbreiding van den brand. Er is niet eens schade van eenige beteekenis aangericht. Toch was er reeds groote opschudding in den omtrek ontstaan en honderden nieuws gierigen waren op de been. Volgens een bericht uit Madrid hebben sedert hel verschijnen der cholera in Spanje, het volgende aantal ziekte- en sterfgevallen in de onderscheidene provin ciën plaats gehad Valencia 22411119; Toledo 288142; Alicante 15397Ba- dajoz 8048; Tarragona 4915; Ma drid 18—10. Een Wjarig werkman is Zaterdagnacht te Spaarndam door petroleumdamp ge stikt. Verblijf houdende in de roef van een modderbak, had hij in dit bekrom pen vei trek een petroleumlamp laten branden. Hoewel in den vroegen morgen spoedig geneeskundige hulp aanwezig was, mocht het niet gelukken de levensgeesten op te wekken. Postzegelverzamelaars. Te New-York hielden lOO leden van de vereeniging van postzegelverzamelaars hun jaarlijksche vergadering, 't Bleek dat verscheidene leden in het bezit van postzegels zijn, die van f 1200 tot f2400 waard ziju. De mooiste verzameling van de wereld moet die zijn van den heer Philippe Le Renotere de Ferrary te Parijs. Zijn collectie, die o. a. een postzegel telt, waarvoor te ver geefs f24.000 werd geboden, wordt op bijna een millioen gulden geschat. Sommekens. Voor hen, die in het laatst van de maand smachtend uitzien naar het begin der volgende, komt uit Londen een bericht, om er van te water tanden. De grootste wissel welke tot nog toe ooit op het Londensche Clearing House was getrokken, was 700,000 pond ster-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2