ONDERWIJS. D Een Pakhuis en erf I- Gemengd Nieuws. DANSCURSU DIRECTEUR en val l.müR eerst Mj opM en daarna bij afslag, VERKOOPEN EEN WINKELHUIS Een Winkelhuis/ JlSll Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. f f l J J j3 f l ADVERTENTIËN. j dNmolin. tandarts, EEN HUIS Li geheel met f1,148,000, terwijl aan de gemeenten weger.s de grondbelasting meer ten goede zal komen bijna f3,300,000, De voorgedragen wijzigingen der ge meentewet, welke verband houden met de herziening der grondbelasting en met een voorgenomen herziening van die op het personeel, strekken om te gemoet te komen aan bezwaren tegen de bestaande regeling der plaatselijke belastingen. De minister wil dan ook een billijke verdee ling van lasten tussehen de gemeenten laten voorafgaan aan wijzigingen in 's Rijks belastingen. Billijk acht hij hel, bij de verdeeling van lasten meer dan tot dus verre rekening te houden met het belang, hetwelk de niet-ingezetenen als eigenaars van gronden of van ondernemingen van handel en nijverheid kunnen hebben bij tal van onderwerpen van gemeente- zorg. De regeering wenscht naar de te ver minderen uitkeering aan de personeele belasting, aan de gemeenten ook een deel van de grondbelastingen van het patent recht af te staandit aandeel zal wor den toegekend in den vorm van hefüng van opcenten, maar dan vervalt het hef fen van opcenten op directe belastingen door het rijk zelf. De gemeenten krijgen bevoegdheid tot heffing van 30 opcenten op het patent recht, behalve van aanslagen van kleine kooplieden, vreemde schaarslijpers en ge bruikers van binnenvaartuigen. De financiëele gevolgen voor het rijk en de gemeenten zijn aldus geraamd, dat het rijk in totaal zou verliezen ongeveer f 1,975,000 en de gezamenlijke gemeen ten meer zullen ontvangen f3.211.000, met welk bedrag de hoofdelijke omslagen zullen kunnen verminderen. Het rijk zal het verlies kunnen lijden zonder dat oplegging van nieuwe of ver hooging van belasting noodig zal zijn. Naast de inkomstenbelasting, welke nu met een beperking uitdrukkelijk in de wet zal worden toegelaten, zullen de ge meenten ook eene vermogen- en verte ringsbelasting kunnen heffen, zoodat zij haar eigen personeele belasting kunnen invoeren. Ten einde ook elders wonende belang hebbende handelaars en ondernemers in de lasten te doen bijdragen, wordt voor gesteld, om onder de plaatselijke belas tingen ook eene bedrijfsbelasting op te nemen met een zakelijk karakter en met bevoegdheid om de inkomsten uit handel en nijverheid lager te belasten dan andere. Ook krijgen de gemeenten bevoegdheid een debietrecht te heffen op den verkoop van tabak, sigaren en dranken, opdat sommige gemeenten meer voordeel kun nen trekken van het bezoek van vreem delingen. Ook wordt voorgesteld in artikel 245 gemeentewet niet meer te spreken van nhoofdverblijf" De vraag of men in zekere gemeenten steeds in de lasten zal bij dragen, zal volgens het ontwerp niet meer afhangen van de omstandighe'd of men daar hoofdverblijf houdt, maar van den aard der belasting waarin men is aan geslagen. Heeft men in de gemeente een woning of eene localiteit waar men zijn bedrijf uitoefent, dan is men belasting plichtig, onverschillig of men al dan niet in de gemeente verblijft. Is de belasting echter een vermogens- of inkomstenbe lasting, dan moet de verplichting om daarin bij te dragen steunen op eene persoonlijke betrekking tussehen den be lastingschuldige en de gemeente, b. v. door werkelijk verblijf in de gemeente, verblijf metterwoon in onderscheiding van een tijdelijk logeeren in hotels, logemen ten of bij particulieren. Rechtpersonen en vennootschappen be lmoren volgens oordeel der Regeering niet verplicht te worden als zelfstandige be lastingschulden in een inkomsten- of ver mogensbelasting bij te diagen. Wel kun nen zij verplicht worden bij te dragen in de belasting naar den uiterhjken staat en in de bedrijfsbelasting. De burgemeester van Breda de heer E. De Man Éz., herdacht Maandag zijn 20-jarige ambtsbediening. Hij ontving aubades van de stafmuziek van het 6de reg. inf. van het muziekkorps der Aalster burgerwacht en van het muziekkorps der dd. schutterij. Verschillende autoriteiten en particulieren maakten bij den jubila ris hun opwachting. De Kon. harmonie Vlijt en Volharding bracht des avonds den heer De Man een serenade. De gemeente Vianen heeft ter plaat sing in het Rijks-Museum afgestaan de groote pomp, welke daar op de Voorstraat staat. Deze schenking is gedaan naar aanleiding van een verzoek van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken, om aankoop voor het Rijk. Deze pomp dag- teekent uit het begin der lGe eeuw. Te 's-Graveland werd Woensdag harddraveiij gehouden van paarden, die nooit gewonnen hadden. Van de 10 die er aan deelnamen, behaalde R. v. Zale- ger den prijs van f50; de le premie, f25, kreeg P. Boogschoten te 's-Grave land, en de 2e premie, f 10, A. Kappen te Vreeland. Wijlen de heer J. G. Franssen heeft aan het roomsch-katholiek ziekenhuis en aan het St.-Anna-gesticht te Nijmegen elk f1000 vermaakt. De N. R. Cl. meldt: W. Boekhoven, te Sommelsdijk, uitge ver van Maas-en scheldebode, is op last van den officier van justitie te Rotterdam gevangen genomen. De reden waarom dit geschiedde wordt er niet bij gemeld. Te Deventer maakte zich iemand dezer dagen bij het kaartspelen zoo drif tig dat hij plotseling dood bleef. De heer Oscar Carré ontving bij de kindervoorstelling te Apeldoorn, het rid derkruis van de Eikenkroon. Naar wij vernemen heeft- Dr. F. H J. Grundlehner voor zijn beroep naar de Herv, Gemeente alhier bedankt. Ds. Creutzberg pred. bij de Herv. gem. te Hoogland zal morgen, de voor- middagsgodsdienstoefening bij de Herv. gem. alhier leiden. Bij kon. besl. zijn benoemd bij het 5e reg. infanterie tot luit-kol de maj. C. F. H. Putman Cramer, van het korps; tot maj., de kap. J. J. G. van Berkel, adj. v/h korps; tot kap. de le luits. J. T. H. 1). W. Baak, v/h korps, W. C. Go- bius, v/h reg. gren. en jag.G. H. Pie- ters, v/h in=tr. bat.G. S. N. van Gen nep, v/h. reg. gren. en jag., en J. S. Wernas, v/h korps; tot le luits. de 2e luits. K. O. Ubbens en G. C. van Meurs, beiden v/h. korps, laatstgen. ged. bij het kol. werfdepot. Bij het 4e reg. vest.-art. tot kap. de le luit.-adj. J. M. Brants, v/h le reg. veld-art., alhier in garnizoen. Waartoe men al geen tonnenwagen van de Gemeente-reiniging moest gebrui ken'.Een zekere timmerman W. v. V. die den geheelen voormiddag zijn buren op het groote Spui tot last geweest was, omdat hij te diep in het glaasje had gekeken, begon het tegen 7 uur den Direc teur der Gem.-reiniging ook lastig te ma ken, en wel zoo erg, dat genoemde Directeur zich genoodzaakt zag de hulp der politie in te roepenweldra verscheen dan ook onze wakkere agent Vos op de plaats des rumoers, doch loopende was onze timmerman niet naar het logies te krijgen, waarom rnen dan ook maar be sloot om een tonnenwagen daarvoor te gebruiken, en onder een groote toeloop van nieuwsgierigen werd de lastige klant in bewaring gebracht, om zijn roes uit te slapen. In de zitting van de rechtbank te Utrecht, civiele kamer, vanjl. Woensdag is gepleit in het geschil tussehen regen ten van het gesticht »de Poth" te Amers foort en den landbouwer C, R., waarin bereids door de rechtbank een interlocu toir vonnis is gewezen. De eisch strekt tot ontbinding van de tussehen partijen gesloten huurovereenkomst, waarbij de hofstede ede Koedijk" onder Stoutenburg, met de daarbij behoorende landerijen aan gedaagde voor zes jaren was verhuurd, eindigende 2 Febr. 1890 ;ontbinding en schadevesgoeding werden gevorderd op grond dat gedaagde in be jaren 1887 en 18S8 tussehen houtgewas plaggen en spe cie heeft weggehaald en perceelen wei land en driestland gescheurd en tot bouw grond gemaakt heeft. De rechtbank heeft bij interlocutoir vonnis beslist, bat kan worden aangenomen, dat de gedaagde gehandeld heeft in strijd met de wette lijke bepalingen en met het huurcontract, wanneer eischers het bewijs leveren van de gestelde feiten, en heeft hun dat be wijs opgelegd. Over de uitkomsten van de dientenge volge gehouden getuigenverhooren liepen thans de pleidooien, waarin mr. J. van der Leeuw, voor het eischende collega optredende, betoogde, dat van 't geen be wezen moest worden het bewijs geleverd was en als bewijs, dat schade was toe gebracht, aanhaalde, dat, terwijl deze gedaagde indertijd de hofstede voor f 1125 per jaar had gehuurd en zijn voorganger, die er meer dan dertig jaren op had ge woond, in den laalsten tijd f lOOO huur had betaald, thans met groote moeite een huur van f 650 er voor was bedon gen. Mr. R. A. Vogelsang, de raads man van gedaagde, was van oordeel, dat uit de getuigenverhooren integendeel bleek, dat de gedaagde het land behan deld had, zooals aan een goed huurder betaamt, en het gebruikt had op dezelfde wijze als zijn voorganger. Datthansgeen hoogere huur bedongen was dan f650 per jaar, schreef mr. V. toe in de eerste plaats aan de tijdsomstandigheid en ook aan vrees om huurder te worden van het lastige college van regenten dezer stich ting Tot wederlegging van deze laatste bewering voerde mr. van der Leeuw aan, dat de meeste boerenplaatsen der sttch- ng in handen zijn van pachters, die hun vaders op de plaats zijn opgevolgd. Op taalkundig gebied werd een strijd tussehen de raadslieden van partijen ge voerd over de beteekenis van het woord driest. Volgens mr. van der Leeuw wordt niet driest aangeduid slechte grond, eigen lijk niet geschikt om bebouwd of beweid te worden, en die daarom aan de natuur wordt overgelaten. Mr. Vogelsang beriep zich op het oordeel van practische land bouwers, volgens wie tussehen weiland en driestland eigenlijk geen verschil be staat, en deelde mede dat daarmede ook overeenkwam de verklaring, die prof. Gailée hem, opzijn verzoek, van het woord gegeven had. Het O. M. zal over drie weken conclu sie nemen. Aan de verslagen van het Hdlsbl. omtrent de Veiligheids-tentoonstelling te Amsterdam, ont- leenen Mij het volgende omtrent eene eigenaardige inzending «Voor wij nu de galerij verlaten, werpen wij nog een blik op de statistieken van de Assuran tiemaatschappij tegen Brandschade Be Neder landenkantoor Sophiaplein, hoek ICalverstraat. Onder meer is er een belangrijke statistiek van brandoorzaken in verband met de bedrijven uitge oefend in de door brand getroffen panden Deze statistiek schijnt ons te meer interessant, omdat zij, zoover wij weten, de eerste van dezen aard is, welke door eene brandverzekeringmaat schappij hier te lande wordt gepubliceerd. Door de groote verscheidenheid en de vele com binatiën van bedrijven schijnt het ondoenlijk voor elk bedrijf het aantal verzekerde risico's en de daarop verzekerde som te stellen tegenover de brandgevallen en de schaden. Ten gevolge hiervan leidt deze statistiek niet tot eenig absoluut resultaat, maar bij vergelij king van de verschillende onderdeelen toch tot be langwekkende relatieve uitkomsten. Zoo is het aantal schadegevallen bij particulieren opvallend groot en ook het schadebedrag bij landbouwers, maar vooral bij winkeliers ten plat- telande (in aanmerking genomen dat er van deze laatsten zoo weinig zijn). Op het punt van brandoorzaken valt op te mer ken, dat de op onverklaarbare wijze ontstane bran den een onrustbarend groote rol schijnen te spelen en dit te meer als men bedenkt, dat (blijkens de -Opmerkingen") onder het hoofd "Onbekend" niet de brandgevallen begrepen zijn, die der Maatschappij aanleiding tot verdenking van den verzekerde ge geven hebben. Verdachte branden komen (ten minste bij de Maatschappij »De Nederlanden") volgens deze sta tistiek veel minder voor dan gewoonlijk wel ge loofd wordt." 334ste ST.1TMJLOTKKI.) Vierde, klasse. Trekking van 3 en 4 Sept. (600 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen van f 65. 1003 1089 4002 4032 12506 12514 12578 12581 12793 12816 20019 en 20931. Te zamen 12 prijzen. De vijfde klasse begint 15 September en bevat 4100 prijzen, waaronder de hoofdprijzen van f 100,000, f 50,000, f 25,000, f 15,000. f 10,000, f5,000, f2,000, 3 van f1500, 55 van f 1000, benevens de premiën van f30,000 en f3.000. Loten zijn nog verkrijgbaar, Maandag heeft over Lancasshire een vreeselijke donderstorm gewoed, die veel schade heeft veroorzaakt. Op verscheidene pachthoeven zijn paarden en koeien door der. bliksem doodgeslagen, en wat er nog van den oogst buiten bleef, is vernield. De Influenza. Het British Medical Journal meldt, dat de influenza op IJsland hevig woedt. De epidemie breidt zich weder snel uit. De vorige griepepidemie in 1843 kostte op IJsland meer slacht offers dan de cholera; toen bezweken op een bevolking van 57.000 menschen 2000, terwijl de cholera in 1886 1500 offers eischte. Volgens mededeeling van den heer Turquan in de Revue scientifique stierven van den winter te Parijs tussehen 5 a 6000 menschen aan of ten gevolge van de influenza. Indien de epidemie daar even moorddadig had geheerscht als in 1843 op IJsland, zouden er te Parijs 80 a 100.000 offers zijn gevallen. Baarii. De heer A. Bongers, hoofd der School aan de Vuursche, Jegde deze week met gunstig gevolg examen in de Landbouwkunde af. Zijn we goed ingelicht, dan zal alhier door het steeds toenemend aantal Israëlitische ingezetenen eene synagoge gebouwd worden. De heer J. Huizinga slaagde deze week voor het 2de gedeelte van het No- tariëel Examen. Aan de Openb. School No. 1 heeft eene oproeping plaats gehad voor de ont stane vacature van onderwijzer. De jaar wedde is gesteld op 600 gulden. Bunsclioteii. Door den Raad dezer gemeente is in de vergadering van den 2 dezer als wethouder herbenoemd Ger- rit Huijgen. Reuswoude. De begrooting dezer gemeente over 1891 bedraagt in ontvangst en uitgaaf f5922.76 Wondenberg. De begrooting dezer gemeente voor 1891 is in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van f 14679,67V2Voorts is door den raad bepaa)d; dat de jaarwedde der met 1 Ja nuari a. s. aan de school aan den Hole- voet aan te stellen onderwijzeres f425 zal bedragen. Sophia Frederika Mathilda Boogli. 30 Aug. Barnardus, z. van Barnardus Walet en Grietje Staats. Hendrik, z. van Debora de Kuiter. 31 Aug. Arnoldns, z. van Albartus Meskes en Elisabeth Welling. Adrianus, z. van Keijer van Leijenhorst en Gerritje van de Weetering. Frederik, z. van Frederik Berendse en Aaltje Schuurman, 1 Sept. Cornelia Margaretha Maria, d. van Johanues Gerard us Arnoldus Meeuwsen en Cornelia Johanna van Loo. 2 Sept. Jo hannes Wilhelmus, z. van Richardus Adrianus Verhaar èu Cornelia Johanna Kemij. Ondertrouwd: 4Sept. Johanues Theodo- tus Wilkens en Catrina vau Eikeleuberg. Albertus Meerbeek en Maria Margaretha Boom. Getrouwd; 3 Sept. Hendrik Vial en Johanna Kuiks. Johannes Hendrikns Eijberts en Francina van Beek. Overleden: 2S Aug. Jan Elbertse 67 j. Wedr. van Geertrui Steonbeek. 29 Aug. W'illem Geursen, 12 d. 31 Aug. Anna Catharina Matthieu, 79 j. eelitg. van llein sert Bresser. 3 Sept. Frantjoise Johanna Buschman, 85 j., wed. van Theodorus Heu- ricus Peresonius van Marie. 4 Sept. Gerarda Bottenburg, 16 j. ongeh. Bunschoten. Geboren: 30 Aug. Frederik Johannes zoon van Abraham Frederikse en Jeanne Wrillemina Spruijt. 2 Sept. Gijsbert Koe- lewijn zoon van W'illem Koelewijn en Hen- drikje ter Haar. 4 Sept. Evert zoon van Dirk Stool werf en Elizabeth Antonia Evers. Ondertrouwd: Otto van Rossum gd Jacoba Los. Overledentl Sept. Peter Heijnen we- duwn. van Anua Sehaap7 oud 77 j. 1 Sept. Hen drik Baas oud 11 maanden. 2 Adriaua Carolina Los 5 maanden wonende te Am sterdam Lensden. Geboren: 29 Aug. Geurt, z. van Geurt van de Berk en van W'illemijntje Hofland. 2 Sept. Antje, z. van Keijer Boereen en Evertje de Bruin. Woudenberg. Geboren: 29 Aug. Hermina, d. van Cornells Jan van Deutekom en Alijda van den Brink. Gehuwd: 30 Aug, Gerrit van de Kid der, 45 j. en Lammertje van den Berg, wed. van Jan Cornelis van der Meert, 29 j. Hoogland. Geboren: 30 Aug. Joannes zoon van H. van de Vlasakker en T. de Graaf. 3 Sept. Peter zoon van J. Schoonderbeek en M. van Oostrum. Overleden: 2 Sept. J. A. Beckers oud 5 jaren. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 29 Aug. Maria Christina, d. Cornelis Jacobus Bastiaan Sprengel en MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 5 Sept. 1890 Tarwe' f Rogge Boekweit* Appelen Peren Kleiaardapp. Zand Hoendereieren - Boter Margarine Zoetem. kaas Kippen Kuikens Piepkuikeus Ganzen Eenden Jonge Hazen Wilde konijuon - Tamme Duiven Biggen Schrammen Zeugen Guste koeien Kalf Kalfvaarzen Pinken Pinkstieren Guste vaarzen - Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe; heet. Rogge; heet. Boek weit; 10 heet. Appelen; 20 heet. Peren; heet. Kleiaardappelen180 heet. Zand- aardappelen; 7000 stuks Hoendereieren; stuks Eendeneieren; 1900 kilo Boter; Vette varkens - 0.- 0.kilo; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks vee. 0.— a f 0.-- V 0. - 0.— 1 0.— - 0.— per 3.— >5 15 6.— hecto 5.— 7.— liter. 0.— >5 0.— 1.70 2.20 3 70 5» 4.50 p- lOOst. 1.— 55 1.15 p kilo. 0.— 55 0. - p 0.— 55 0.- p 50 0.60 55 0.85 0.60 55 1.20 0.25 0.60 1 0.— 0.— 0. 0. per. 0.— 55 0.— stuk '1 0. - 0.— 0.— 15 0.— 0.20 55 1.— 0.30 - 0.70 per paar. 5. - 9.— V 11.— 55 28.— 40.— 15 55.— 1 0.— 0— 0. 0.— 0.— per 55 stuk. 0. 0.— 55 0.— 0.— 0.— 0.— 55 0.— Gevonden op deu openbaren weg Een elastieken spuit. Rechthebbende vervoege zich ter te rug bekoming aan bet bureau van politie. Aanvang 1 October. Deelname worden ipge\acht bij is te consulteereu Vrijdags van 9'/2 ll'/2 nnr Hótel OCItHORST. ••v Door de benoeming van Dr. H. F. JONKMAN tot Directeur van de rijks hoogere burgerschool te Utrecht, zijn te Amersfoort de betrekkingen van in de natuurwetenschappen, meer bijzon der in plant- en dierkunde, aan de hoo gere burgerschool, met vijfjarigen cursus, vacant; waaraan een jharwedde van l'SOOO met eene toelage'van f 800 bij eventueele benoeming, t/t Directeur is verbonden. Zij, die voor een dezer of/voor beüfe bedoel de betrekkingenverlangebin aatrnerking te koinen, worden verzocht huaT verzoek (op zegel) en stukken, voeg- dop 20. Septem ber a. s. in te dienen hb$ Burgemeester en Wethouders van ^Lmjwsfoort. Amersfoort, den 2JSept. 1890. Burgemeester epj Wethouders van AmtSTsfoort, De Burgemeester, T. A. J VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De Notarissen A. H. DRIJFHOUTVAN H00FF en Mr. J. DE LOUTERte/fmers/oorf zullen op Vrijdag 26 Septcuib. 1890 des vóórmiddags ten 11 ure in het kof fiehuis, nHet Valkje" te Amersfoort, IN HET OPENBAAR In de gemeente AMERSFOORT, waarin een manufacturen en Confectie zaak, in de Langestraal wijk F. no. 32 en doorloopende tot op den Hof F. no. 296, groot 1 A. 2 cA. Grondbelasting f30,475 No. 2. waarin vele jaren met goed succès eene slugerij gedreven wordt met slachterij en ERF, in de LÈngestraat tegenover perc. 1, wijk B. no. 37 groot 2 A. 75 cA. Grondbelasting f47,31 Bfo. 3. in de Valkestraat, wijk B. no. 94 groot 99 cA., aan de achterzijde grenzende aan perceel 2. Grondbelasting f6,16. De perceelen 2 en 3- worden eerst af zonderlijk en daarna in Massa geveild. No. waarin handel in kruidenierswaren op den Hof wijk F no.'395 naajl perceel 1 groot 48 cA. Grondbeslasting f 12.20. Onder de gemmate HOOGLAND. Jf. s/ met ERF, GROND en WEILAND in het Hooglanderveen kad. B. no. 1250, 1251, 1252, 394 en 392 samen groot 2 HA. 30 A. met het recht van uit- en overweg over bet perceel sectie B no. 1253 en langs de Noordzijde der"fierceelen sectie B. no. 401 en 936. In gebruik bij G. VAN DAATSELAAR. Grondbelasting f6.195. No. 6. Een perceel in den Polder ,,DE HOND", kad. A no. 133 en 134 samen groot '1 HA. 73 A. 20 cA. mede in gebruik bij voornoemden van DAATSELAAR. Grondbelasting f6.05s. Onder de gemeenten HOEVELAKEN en NIJKERK. No. 7. en WEG kad, gem. Hoevelaken sectie B no. 866, 867, 868 en 869 samen groot 1 HA. 72 A. 92 cA. en in de buurtschap Veen der gemeente Nijkerk sectie G no. 1672 en 1673 samen groot 25 A. 70 cA. in gebruik bij JAN DIJKHUIZEN. Grondbelasting, f5.855. De perceelen zijn allen voor verschil lende termijnen goed verhuurd en te be zichtigen des Dinsdags en Donder dags van elke week, als: perceel 1 des voormiddags van 9 tot 12 en de overige perceelen des namiddags van 1 tot4 ure. Aanvaarding bij de betaling der koop penningen op 31 October 1S90. Nadere inlichtingen ten kantore van eerstgenoemden Notaris. Breeder bij biljetten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2