NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. ANKARSTROM. No. 73. Woensdag 10 September 1890. Negentiende jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Feuilleton. AMEBSFOORTSCHE COIRANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Naar wij vernemen, zal H. M. de Koningin met H. K. H. prinses Wilhel- mina Donderdag van het Loo naar de residentie komen. Bij deze gelegenheid zal H. M. ten paleize aldaar een dejeuner geven voor Z. K. H. den Groothertog van Saksen en de Groothertogin van Mecklenburg, zijne dochter, en genoodigden uit de hofhou ding. De koninklijke familie zal den zelfden dag naar het Loo terugkeeren. De Indische begrooling voor 1891 welke eerstdaags wordt ingediend, zal naar het Hbl. verneemt een be langrijk tekort toonen men spreekt zelfs van 20 millioen. Vermoedelijk is de slechte koffieoogst de voornaamste oorzaak. Over het asyl voor drankzuchtigen, dat in het Noorden van ons land zal worden opgericht, deelt de Veend. Cour. mede: »In de nabijheid van het Noord-Wil lemskanaal, westelijk van Glimmen, ligt in de gemeente Eelde de havezathe Oos terbroek en onmiddellijk daaraan gren zende het buitengoed Hooghullen, voor eenige jaren gebouwd, van binnen nooit geheel afgewerkt, thans door een huis bewaarder bewoond en het eigendom van de heeren Bos en Dopheide te Groningen. De heer H. Bos von Haren, oud-voorzit ter van de vroegere afdeeling Haren van den Volksbond en belangstellende in het streven der commissie van dezen Bond om een onderzoek in te stellen aangaande de oprichting van een asyl voor drank zuchtigen, stelde uit eigen beweging een voorloopig onderzoek in omtrent de ge schiktheid van Oosterbroek en Hooghul len. Hij gaf van zijne bevindingen kennis aan de commissie en het gevolg hiervan was, dat den 18. Juli jl. een nader on derzoek werd gedaan door de heeren prof. dr. Van der Lith te Utrecht, dr. Ruysch te 's-Gravenhage, dr. Van Andel te Leiden en den heer Bos. Beter dan op andere plaatsen, waar de commissie het terrein had opgenomen, meende zij hier te kunnen slagen. Zij trad in onder handeling met de heeren Bos en Dopheide en huurde Hooghullen, waar eerlang de gelegenheid voor drankzuchtigen zal open gesteld worden. Daar de Volksbond deze stichting als eerie proef moet beschouwen, en met het fonds, daarvoor bestemd, re kening moet houden, zal direct geen ge neesheer-directeur op Hooghullen geplaatst worden, doch zal men een contract trach ten te sluiten met een geneesheer in de buurt." Verleden jaar brandden te Leeuwar den de gebouwen der stoommeelfabriek der firma J. Wybrandi af. Een der leden dier firma werd beschuldigd de fabriek in brand te hebben gestoken, de recht bank achtte de beschuldiging bewezen en veroordeelde den beschuldigde. Thans komt de vader van den veroordeelde met bewijzen voor den dag, dat de fabriek was de zijne en niet die van zijn zoon. Hij meent daarom recht te hebben op de sommen, waarvoor de fabriek was verzekerd en koint die nu bij de ver schillende verzekering-maatschappijen op- eischeo. De gebouwen der fabriek waren verzekerd voor f 119,000 o.a. voor f20,000 bij de Aachener en Leipziger verzeke ringmaatschappijen, f 5000 bij de Assu rantie Compagnie van 1771 te Amster dam, voor f 7000 bij de Ned. Ir, d. Zee- en Brandassurantie-maatschappij, voor f 5000 bij de Brandwaarborgmaatschappij van 1790 te Amsterdam, voor f3500 bij de Ned. Lloyd. In 't geheel zijn 23 verschillende maat schappijen gedagvaard, de verzekerde som uit te keeren. Omtrent het tweegevecht dat te Selzaete aan onze grenzen plaats zou hebben tusschen den Boulangist Roche- forten zijn vroegeren partijgenootThiébout wordt medegedeeld, dat hot verhinderd is door de Nederlandsche marechausseés De beide partijgenooten hadden den vori- gen nacht te Gent gelogeerd en werden voortdurend in het oog gehouden door de politie. Toen zij hun voornemen in België niet konden uitvoeren trokken zij over de Nederlandsche grens, maar onze politie was eveneens op haar hoede en bij terugkeer op Belgisch grondgebied had de politie onzer naburen de strijders al dadelijk weder in de gaten. Ziende dat 't hun onmogelijk was om te vechten keerden de beide heeren naar Gent te rug. Zaterdag gelukte 't hun de politie om den tuin te leiden. Het tweegevecht werd gehouden te Klinge, aan de Neder landsche grens, De heer Thiébout, werd gewond aan de dij. Nader meldt men nog: »Het tweege vecht heeft Zaterdagochtend te 9 uur bij eene sluis op Nederlandsch gebied plaats gevonden, nadat men groot bezwaar ge had had een terrein te vinden, niet door de politie bewaakt. Hel gevecht was zeer vinnig van beide zijde. Thiébout werd gewond aan den lin kerslaap, de rechterheup en de linker wang, maar al de wonden zijn licht. Zoo dra er bloed zichtbaar werd, is het ge vecht gestaakt." Te Joure trad eergister, van wege de afdeeling van den bond voor algemeen kies- en stemrecht, als spreker op nburger" Domela Nieuwenhuis. Zijn doel was, ge lijk hij zeide, verantwoording af te leg gen van de wijze, waarop hij gedurende het nu bijna afgeloopen zittingjaar zijn mandaat als volksvertegenwoordiger had vervuld. In de eerste plaats deelde hij mede, dat de liberale partij tijdens al de jaren, die zij aan het bewind was, niets had tot stand gebracht, maar dat van de clericale partij, die thans de macht in handen had, ook niets voor den socialis- tischen heilstaat was te wachten. Omtrent de onlangs plaats gehad heb bende vergadering te Heerenveen sprak hij geen woord, maar wel beval hij zijne hoorders aan, om met belangstelling te volgen de procedure, die eerstdaags stond gevoerd te worden tegen den schrijver van den Open Brief in Recht voor Allen aan de minister De Savornin Lohman, omdat de procedure stellig eene merk waardige zou worden. N. R. Ct. Buiten de Dampoort te Middelburg was het in de laatste dagen niet pluis. Wat er gebeurde'? Volgens door de Mid del!). Ct. ingewonnen inlichtingen, werden «steenen geworpen door onzichtbare han den in de onmiddellijke nabijheid van rnet een scherp oog toeziende kijkers, tevens belanghebbenden." Men schreef deze zonderlinge steenen- werperij toe aan niets minder dan de zwarte kunst, en vele middelen werden aan de hand gedaan, om aan die angst verwekkende geheimzinnigheden een einde te maken. Een ervan is zoo vertelde men aan het blad zelfs in practijk gebracht. Een der steenen, waarmede geworpen is, werd nl. gekookt in water, met het doel om na de kookproef dien steen, tot poeder gemalen, te verbranden. Wat gebeurt echter'? Terwijl de steen kookt wordt het deksel van den pot op gelicht en verschijnt een vrouwenhoofd in dichten nevel. Daaraan wordt mede- deeling gedaan van het voornemen hoe verder met den steen te handelen. Men wil echter tegenover dat z. g. vrouwen hoofd beleefd zijn en zal de deur open zetten om de daderes van het kwaad voor het laatst gelegenheid te geven zich te beteren. Zoo gezegd zoo gedaan en nu is alles in het reine. Zou men zoo iets nu zoeken in het beschaafde en verlichte Middelburg? En toch is dit in het jaar 1890 daar ter stede gebeurd. Te Beerta zag men dezer dagen een niet dikwijls voorkomend natuurver schijnsel. Kort na 't opkomen der volle maan vertoonde zich een fraaie maanre- genboog aan den noordwestelijken hemel. Hij was zoo helder, dat men zelfs de kleuren kon onderscheiden. Ongeluk kig bedekten spoedig regenwolken de lucht en beletten verdere waarneming. De IJsel is in de laatste dagen zoo danig gewassen, dat zoowel te Deven ter als langs de geheele rivier vele lan derijen onder water staan. De schade, daardoor veroorzaakt, is zeer groot. Men meldt uit het Bildt: Het gaat met de werkstaking zooals het met de werkstaking in de venen van Beets ging. De aardigheid is er af en het meerendeel der arbeiders zou niets liever willen, dan den arbeid hervatten, doch met kunst en vliegwerk gelukt het de leiders nog, de werkstaking te doen voort duren. En ook hier zijn het weder de hoofden der beweging, die er niets bij verliezen. Dat de werkstaking haar einde nadert, is zeker. Doch de ellende, die zij na zich sleept, zal zich zeker nog lang doen ge voelen, en menig gezin zal het zich bitter beklagen, dat men het oor leende aan de mannen, die zich als leiders opwierpen. In het nieuwe volksbadhuis te Zaam- dijk zal in deze maand een begin worden gemaakt met schoolbaden. Voor het toe zicht bij de jongens hebben zich eenige onderwijzers aangeboden, terwijl voor dat bij de meisjes eenige jonge dames zullen werden uitgenoodigd. Een paar proeven, welke reeds met de jongens zijn geno men, slaagden uitstekend. Te Maastricht viel de hoed van een wandelaar in het kanaal. De eigenaar be gaf zich te water om zijn hoofddeksel te redden en werd daarin door een kame raad gevolgd. Deze laatste werd echter in zijne bewegingen verhinderd door den eerste, die zich aan hem vastklemde. Dit werd opgemerkt door een derden per soon, die ook in het water sprong doch op zijne beurt door de drenkelingen werd vastgegrepen. Alle drie zouden er slecht zijn afgekomen, zoo niet de hulpsluis wachter hen door het toewerpen van een reddingsboei op het droge had gebracht. Alleen de eerste drenkeling had genees kundige hulp noodig. Den heer Johar, Schmier, concert zanger en leeraar in solozang te Amster dam, vroeger aan de Holl. Opera ver bonden, die zich als componist op humo ristisch gebied naam heeft verworven, is de hooge onderscheidiug te beurt geval len, ter voldoening aan de bevelen van H.H. M.M. den Koning en de Koningin, den dank te ontvangen van H. K. H. Kroonprinses Wilhelmina, voor het Album met zijne compositiën op gedichten van Vader Jacob Cats en Hieroriymus v. Al phen, hetwelk onder uiting zijner geluk- wenschen aan H. K. H., bij gelegenheid van haren verjaardag, door hem is aange boden. Toen hij in Mei 1886 te Brussel ver blijf hield, viel den heer Schmier dezelfde onderscheiding van de Koningin van België ten deel, voor de compositiën aan H. M. aangeboden. Van de werkverschaffing door het inkoopen van vlas zal in den aanstaanden winter in de gemeente Westdongeradeel wellicht niet veel komen. In de twee vorige jaren heeft Westdongeradeel door genoemde werkverschaffing f 6000 schade geleden. Ofschoon die schade door een leening gedekt is, durft men er zich niet weer aan wagen, want de financieele toestand laat niets buitengewoons meer DOOR Mr. William J. ten Hoet. Aan Wolfgang. 15) Toen deed zijn wedervaren zich als in een droom mij op. Daarom mijn vriend, geef ik u een uur bedenktijd, waarin gij u zeiven naarstig op de proef kunt stellen of gij willens zijt een Bond te sluiten die, éénmaal aangeknoopt nog nooit verbroken werd." Zonder het antwoord van den Hopman af te wachten zette Franken zich aan 't klavier, en terwijl hij, als ware 't zich onbewust, met de rechterhand eenige toonen aansloeg; afgezonderde noten, buiten onderling harmonisch verband, ging hij van lieverlede tot Fantazyen over, die een meesterlijk spel verkondigden en als uit een andere wereld overruischten. Hoe vaak nu ook de Hopman in ernstig beraad met zich zeiven wilde treden, zoo dikwijls hij er naar streefde, om de wilde besluiten, die in zijn ziel woelden en streden, tot een punt van kalme overwe ging te vestigen even zoo dikwijls bracht Frankens pianospel hem daarvan af. De kleine terz-akkoorden, waarin het fantazeeren nu overging, welhaast inge kort tot verminderde zevens, die als hart verscheurende jammerkreten uit de gees tenwereld kermden; toonen die als steeds aanzwellende golven 1) eener zee van klanken onstuimig te voorschijn drongen, vrijgeworven vloekgeesten gelijk uit on- deraardsche kolken, waarvan 't doemend zegel gebrijzeld is. Met een verrassende elizie moduleerde Franken, die een mees terlijk kolorist bleek te zijn, weer naar groote terzen, maar zijn spel bewoog zich vooral in des en in as, bleef week en smachtend en 't wekte in Ankarstrom onuitsprekelijke gewaarwordingen op. 't Stemde geheel zijn bewustzijn tot een anders nooit gevoelden, weemoedsvollen wellust die tranen zoo als hij ze sinds zijn kinderjaren niet gestort had, uit zijn oogen lokten en hem wenschen lieten daarin te vergaan. Beide handen voor de Er is in een Nocturne von Gona (la Calma a duur) zoo'n pagina, heel mooi, die in C duur staat, zoo iets, maar in kleine terz, speelde Franken. En er komen ook dergelijke pas sages voor inde Noctuenes van den ouden Field met name in de 5de, (b duur) waarvan een goede transcripte bestaat door wijlen C. Ten Hoet Jzn., en eene latere door den Heer Schul- hoff bewerkt. oogen drukte de Hopman het verhitte ge laat in 't sofakussen, toen Franken ineen spiegel die voor hem hing, deze bewegiDg scheen te bemerken. Fluks wijzigde hij zijn improvizatie. Met eenige snelle passa ges ging hij in een schaterend Allegro over. Als een woudstroom bruischte de muziek daarheen en met snerpende stak- ko-akkoorden, die langs de grenzen van 't wanluidende heenstreken, eindigde hij zijn spel en smeet toen den deksel van 't klavier krakend dicht. „Zijt gij besloten?" vroeg hij met ij zige koude. ,,Dat was ik al lang", antwoordde de Hopman, „en ik herhaal mijn verzoek." „Zoo zij het!" sprak de eerste en ging zitten. „Ik meen niet noodig te hebben u vooraf opmerkzaam te maken dat van magische teekenen, tooverkringen, formu lieren en hoe al die dingen heeten, waar- meè listige bedriegers zwakkelingen om strikken, hier geen sprake wezen kan. Slechts door vast willen, onafgebroken vorschen en dringend gebed kan het den onnoozelcn, armzaligen mensch eindelijk toch gelukken dal zijn innerlijk oog zich ontsluit en dat hij tot aanschouwing komt. Zoo gelukte dat Swedenborg, zoo gelukte 't mij, den allergeringsten zijner leerlingen; toch mag ik me niet verheu gen in die helderheid, die den Meester ten deele viel. Dit was de grond waarom ik nimmer bij u aandrong, mij in het innige wezen van dat wat u kwelt een blik te laten werpen, want ik weet maar al te wel dat ik alleen het dekkleed niet geheel opheffen kan. Gij moet zelf zien. De wijze van het aanschouwen vermag ik niet eens aan te duiden; maar wel ben ik overtuigd dat al uw twijfelingen zullen worden opgelost. Wat daarvan nogthans overblijven mocht zullen blik ken in dit voortreffelijk boek dan wel ontzenuwen." Franken reikte bij deze woorden den Hopman een boek over, gebonden in zwart leder. Het was Swedenborgs Sum- maria expositio sensus prohetici. „Nu is het," ging hij voort nzoowat elf uur. Gij hebt een uur den tijd tot sterking in den gebede zoowel als tot lezen in dit gewijd geschrift. Van u al leen hangt het dan af het tijdstip te ver haasten dat uwe wenschen vervult; slechts moet ik u verzoeken dat gij, wat er ook gebeure, uwe houding niet wij zigt allerminst uwe plaats verlaat. Een vergrijp van dezen aard zou de allerver schrikkelijkste gevolgen hebben. Ik zelf studeer inmiddels nog een weinig in on ze Meesters Apocalypsis explicata, waar van ik mij sinds lang heb voorgenomen een Hoogduitsche vertaling te maken." Franken sloeg nu een kwartijn op en ging op de Sofa naast den Hopman zit ten. 't Lezen van een geschrift, als dat waar van zoo even de titel genoemd is, en welks inhoud wellicht het allerduisterste is, van al wat Swedenborg geschreven heeft zou op een kalmer gemoed dan dat van den Hopman die schier tot waan zin toe opgewonden was niet zonder uitwerking gebleven zijn en men kan daaruit besluiten tot welk peil de op zich zelf reeds krampachtige gemoedsbewe gingen werden opgezweept. Wat Sweden borgs rijk gemoed, zijn sterke fantasie, zijn kinderlijk geloof zich afgeschilderd heeft, de overtuiging van de werkelijk heid der visioenen, die hij tot zijn dood toe heilig betuigd heeft gehad te hebben dit alles stond met vlammende trekken in dat boek, welks woorden als vonken vuur in Ankarstroms ziel vielen en hij kon niet begrijpen, hoe Franken, toen 't kwart voor twaalven sloeg, bij 't lezen van een even belangwekkend boek schijnbaar door slaap overweldigd, met hel hoofd in 't canapé-kussen zonk en weidia gerust insliep. t Sloeg twaalfen met den eersten slag ging de deur open, die naar de bouwvallige vertrekken geleidde; de Hop-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 1