NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. ANKARSTROM. No. 75. Woensdag 17 September 1890. Negentiende jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Feuilleton. iMGBSFOORTSCHE COUBANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1Franco per post door het gebeele Bijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Toen Prinses Wilhelmina Donder- dagmiddag met hare moeder uit 's-Gra- venhage naar Scheveningen reed, om een bezoek te brengen aan haar oom, den hertog van Saksen-Weimar, had zij een zwaren wandelstok in de hand, met een ouderwetsch gedreven gouden knop. Dit kunstvoorwerp bood zij den hertog ten geschenke aan, die het gaarne aanvaardde uit de hand van zijn lieftallig nichtje. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tegen 21 October a. s. weder pupillen op de pupillenschool te Nieuwersluis zullen wor den geplaatst. Van de alsdan openstaande plaatsen zullen er wellicht eenige kunnen worden vervuld door zonen van niet-mi- litairen (onder »niet-militairen" worden ook begrepen gepasporteerde militairen en gepasporteerde schepelingen), tegen betaling eener jaarlijksche bijdrage van f50, in het begin van ieder kwartaal bij vooruitbetaling, telkens voor ge deelte, te voldoen; de overige plaatsen worden kosteloos vervuld door zonen van hen, die in dienst zijn bij de zee- of bij de landmacht hier te lande of in Oost en West-Indië, alsmede van hen, die in dien dienst, hetzij als militair, hetzij als schepeling, gepensionneerd, gegageerd of overleden zijn, en van hen, die als ge pensionneerd of gegageerd militair of schepeling overleden zijn. Men zie verder de St.-Ct. n°. 216. De leden van den Nederl. Journa listenkring hadden ditmaal als plaats voor hunne jaarlijksche samenkomst Nijmegen gekozen. De uitstekende zorgen door hel gemeentebestuur en de ingezetenen van Nijmegen aan de verfraaiing hunner stad besteed, wettigden deze keuze volkomen. Weinig steden in ons vaderland kunnen zich beroemen, zoo gunstig partij getrok ken te hebben van hare ligging en van hare vroegere inrichting. De leden van den Journalistenkring konden zich daar van ten volle overtuigen bij het maken van een rijtoer om de stad en verder naar St. Anna Beek en Berg en Dal, plaatsen die, ondanks den ongunstigen zomer, het gansche jaar door tal van bezoekers hebben geherbergd. Aan den rijtoer en het diner, dat de leden van den Kring eenige uren vriend schappelijk vereenigd hield aan den uit stekenden discli van het Hotel Place Royale, ging eene vergadering vooraf, die dit jaar geheel gewijd was aan onderwerpen van huishoudelijken aard. Tot bestuursleden werden herkozen de periodiek aftreden den, de heeren H. de Veer, hoofdredac teur van het Nieuws van den Dag en inr. A. Polak, hoofdredacteur van het Algemeen Handelsblad. De generaal-majoor Van Helden, inspecteur van het wapen der cavalerie, vertrok eergister naar Bussum tot het volgen der veldoefeningen van de huzaren. Morgen zal deze opperofficier het alge meen bevel aanv arden over de cavalle- rie-manoeuvres op groote schaal, van 18 tot 27 Sept. in het Gooiland te houden. Den hoogleeraar dr. L. C. Goud oever te Utrecht werd deze week ter gelegenheid van het neder leggen van zijn ambt, uit hoofde van zijnen 70-jarigen leeftijd, door eene commissie bestaande' uit oud-leerlingen en leerlingen, onder voorzitterschap van dr. G. A. van Tien hoven, directeur van het ziekenhuis te 's Gravenhage, een sprekend bewijs van hulde aangeboden, waarhij kernachtige woorden werden gesproken. Nu afloop hiervan, vereenigden de hoog leeraar met oud-leerlingen en leerlingen zich aan een feestdisch, waar menig woord van harlelijk afscheid tot den zoo beminden en geachten leermeester werd gericht. De commissarissen des Konings hebben van den minister van Bir.nenland- sche zaken de opdracht ontvangen, de burgemeesters hunner provinciën te ver zoeken om, wanneer door het uCentraal- comité onder.steuningfonds voor dragers van het metalen kruis en van »de cita del-medaille" te Utrecht, opgave wordt gevraagd van personen in hunne ge meente, gerechtigd tot het dragen der genoemde onderscheidingsteekenen, als dan die opgave met de meeste nauw keurigheid te doen verstrekken. In de omstreken van Breda, onder Princenhage, worden vanwege de firma van Baarda Co., te Zutphen, opnemin gen gedaan tot onderzoek naar de qualiteit en de quantiteit van het zich in de polders en weilanden bevindende ijzererts. De uitkomsten moeten bevredi gend zijn. Door den kantonrechter te Amster dam zijn twee winkeliers te Sloten tot geldboete van 25 gulden of 7 dagen ge vangenisstraf veroordeeld, wegens het in hun winkel voorhanden hebben van kunst boter, waarop het woord »Margarine" ontbrak. De onlangs in beslag genomen boter van twee winkliers te Osdorp is bij on derzoek gebleken zuivere natuurboter te zijn. Een juffrouw uit de gemeente Buik sloot werd dezer dagen door de commie zen aan den steiger der Noordholl. Stoom tram te Amsterdam aangehouden, verdacht van het vervoeren van spiritus, in een hoeveelheid waarvoor een geleidebiljet noodig is, dat zij niet kon toonen. Bij het openen van haar koffertje bleek, dat dit een blikken bus bevatte, met eenige liters spiritus gevuld. Een en ander is in beslag genomen. De Haagsche briefschrijver van de N. Gr. Ct. vermeldt dat hem dezer dagen te Amsterdam door een gezaghebbend rechtsgeleerde is verzekerd ndat het be richt omtrent de behandeling der veel besproken zaak van Aafke Kuipers, het welk in de verschillende bladen de ronde heeft gedaan, slechts op gissingen berust. Volgens dien rechtsgeleerde was het meer dan waarschijnlijk, dat de verdachte op het tijdstip, dat men voor haar terecht stelling heeft genoemd, reeds op vrije voeten zal zijn gesteld, omdat hoe af schuwelijk ook de feiten mogen zijn. die bij het onderzoek zijn aan het licht ge komen de aanwijzingen van schuld aan opzettelijke en strafbare vergiftiging, naar gelang het onderzoek vordert, juist zijn verminderd." Hoewel men nog niet met zekerheid kan zeggeD, wat de beslissing van de rechters zal zijn, deelt men van bevoegde zijde mede, dat het bijna boven allen twijfel verheven is, dat de zaak voor de rechtbank zal behandeld worden. Het schuldbewijs is altijd zeer moeilijk in ver- giftigingsgevallen, als de ontkentenis ont breekt, maar in de zaak zijn lal van aan- wijzigingen, die misschien aanleiding tot veroordeeling kunnen geven. Zondagmorgen heeft te Hilversum een vermetele aanranding plaats gehad. Twee dames, moeder en dochter, die aldaar op eene villa gelogeerd zijn, wan delden omstreeks half twaalf in het Su- sannapark, toen eensklaps een kerel de jongste der dames aangreep. Op haar hulpgeroep vooral toen zij om haar broers riep, liet hij los en zette het op een loo- pen. Een uurtje later dwaalde dezelfde man rond in de buurt der villa, waarop de jonge dame, hem bespeurende, de hulp van een 4-tal wandelaars inriep, die da delijk bereid werden gevonden jacht op den dader te maken. Ofschoon men hem tot een eind op den Bussemmerweg na zette, gelukte het hun niet hem in te halen; hij ontsnapte in de richting van Bussum. Naar opgave der dame, scheen het een werkman op zijn Zondags te zijn, in 't blauw gekleed, met fantasie- hoed, rood haar en roode bakkebaarden. De zaak is in handen der politie gesteld. Een weldadig lid der Ned. Herv. gemeente te Rotterdam heeft aan de diake nen het aanbod gedaan, zonder bezwaar voor hunne kas hen in staat te stellen, 18 woningen te bouwen naast het tegen woordig lidmalenhuis, bestemd om daarin zooveel armlastige echtparen te huisves ten en te onderhouden. De socialist J. K. van der Veer uit 's-Gravenhage, die in den laatsten tijd in Friesland als spreker optreedt, staat he den voor de arrondissement-rechtbank te Leeuwarden terecht, als beschuldigd in eene vergadering te Tjummarum den burgemeester van Franeker ten laste te hebben gelegd poging tot omkooping van den stadsomroeper, om eene bekendma king van de socialistische partij niet aan te plakken. Het bestuur van den werklieden- bond Oldambt-Westerwolde heeft beslo ten eene adres-beweging in het leven te roepen tegen het wetsvoorstel Bahlman en tegen de afschaffiing der verplichte koepok-inenting voor schoolkinderen. Naar men verneemt, is tegen eenige socialisten uit Appelscha, die de jaar markt te Smilde bezochten, proces-ver baal opgemaakt wegens het bezigen van heleedigende uitdrukkingen over Z. M. den Koning, en verzet tegen de gemeen telijke politie. De Belgische en Nederlandsche di amantslijpers hebben, naar een Duitsch blad vermeldt, besloten gemeene zaak te maken, om hun belangen tegenover de werkgevers, zoo krachtig mogelijk te kun nen voorstaan. Tot dit doel kwamen Dinsdag twee afgevaardigden der Neder landsche diamantslijpers-vereenigingen te Antwerpen aan en hadden met de be stuurders der Antwerpsche vereenigingen een zeer lang onderhoud. Deze aangelegenheid zal ook wel voor andere belanghebbenden van gewicht zijn, daar in de eerste plaats verhooging van werkloonen beoogd wordt en daarmede natuurlijk een stijgen der diamantprijzen verbonden zal zijn. De wegwerker der maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, A. van Die, te Zwijndrecht werd bij dienst order aan het personeel eervol vermeld, wegens het nemen van gepaste maatre gelen bij het vinden op 24 Aug. jl. van een gebroken spoorstaaf om de treinen 1 en 44 langzaam te laten door rijden, en daarna de spoorstaaf door een nieuwe te vervangen. In de vergadering van Stad en Lande van Gooiland van 10 September is besloten, aan den heer Heybroek, te Hilversum, te verkoopen eene oppervlakte heidegrond, kadastraal bekend gem. Hil versum. sectie I, no. 657, groot 68 aren, 40 centiaren, voor de som van f2500, vrij geld, onder voorwaarde dat die grond nimmer mag worden gebruikt om den tol mis te rijden. Tegen deze laatste bepaling was Bussum gekant. De heer Hebing, wethouder te Didam en de vorige week overleden, heeft vermaakt f20.000 aan een op te richten oude-mannen- en vrouwenhuis, hetwelk door eene dame aan de gemeente is ge schonken. Bij de eerste vertificatie van schuld- eischers in het faillissement van den notaris Clercx te Weert, is een accoord aange boden van 20 pet. Talrijk was de schare meest van kleine akkerlieden en geringe DOOR Mr. William J. ten Hoet. Aan "Wolfgang. 17) 't Wordt thans noodig op de politieke verhouding van Zweden, voor zooverre zij in de gebeurtenissen vai dit verhaal ingrijpen, een blik te slaan, 't Was juist in die dagen dat Frankrijk door een voor- beeldelooze staatsomwenteling zelf zich een grondwet gegeven had, die de rech ten van den troon bijna tot niets had herleid en de Prinsen van het Fransche koningshuis, ongenegen van de hunnen afstand te doen, gedwongen had de vlucht te nemen om hulp te zoeken in het buiten land. Wel is waar was't voornemen vaD Gustaaf den Derden van Zweden om zich aan 't hoofd van een Europeeschen Bond te plaatsen, niet tot uitvoering gekomen, maar hij haastte zich toch om een trak taat van Alliantie met Rusland te sluiten ten einde aan zijn macht naar buiten meer gewicht te geven en ze in de binnen- landsche zaken hechter te vestigen. Want bij den burgerstand en een goed deel der geestelijkheid vonden ze al ingang, de denkbeelden, wier verspreiding de koning juist trachtte tegen te gaan door den Rijksdag bijeen le roepen en wel' on gewoon, te Gefle in Gaasterland. De voor naamste punten van beraadslaging daar aan de orde gesteld, waren de kosten van den tegen Rusland gevoerden onlangs geëindigden oorlog, benevens de fabel achtig hooge schuldenlast van den Zweed- schen staat. Niet dan met schrik kon ieder Zweed aan de mogelijkheid van een nieuwen oorlog, met Frankrijk, denken en zoo werd eene leening, door den ko ning voorgedragen niet ingewilligd. Reeds na een zittingstijd vqp ééne maand ging de Landdag weer uiteen. Alfred was in dezen tijd veel om den persoon zijns konings heen, en dezen werd door hem schier afgodisch vereerd. Ofschoon klein van gestalte, wat mager en niet schoon van gelaatstrekkenwaarbij nog dit zonder linge spel der natuur kwam, dat de twee helften van zijn gelaat niet volkomen ge lijk waren had hij toch voor hen die in zijn omgeving waren, iets wegslepends, onweerstaanbaars. Meer dan gewone gaven, een scherpe geestesblik, uitgelezen smaak, welbespraaktheid en een majes teitsvolle houding, wekten bij iedereen die den koning zag en dat gebeurde vaak bij allerlei gelegenheden een bewon dering, waarin zelfs zijn vijanden genoopt waren te deelen. Zijn grootmoedigheid jegens dezen, schiep soms besliste tegen standers in bewonderaars om, maar toch waren er onder hen velen die stijf en sterk op hun bewering bleven staan dat slechts des konings dood het land van ondergang kon redden. Met leedwezen zag Alfred den vriend zijner jeugd, den gepensionneerden kapi tein, haast altoos dicht in de omgeving der meest verklaarde tegenstander van de regeering en het trok zijne aandacht dat Ankarstrom, die vriend der eenzaam heid, zich nu dikwijls in den snelsten stroom des levens van de hoofdstad mengde. Bijna overal waar 't hof placht heen te gaan was de hoofdman ook. Zoo zag hem Alfred o. a. te Gefle en te Haga; ja, op de laatste plaats kwam hij hem in gezelschap van graaf Hom eens tegen, in den nacht en wel voor de deur van het koninklijk slot, in welks benedenver dieping, 's konings kabinet was. Ankar strom vertelde hem toen, naar 't scheen met levendige belangstelling dat zij, Hom en hij, den monarch in 't voorbijgaan, dicht bij 't venster, als in gedachten met de hand onder 't hoofd hadden zien zit ten en hoe hij haast op 't vermoeden was gekomen of de koning ook een be roerte kon gekregen hebben? Wist Aar- berg of hij daar aanleg toe had enz? Aflred getroffen door de bezorgd heid en deelneming, die de hopman aan gaande 's konings gezondheidstoestand scheen te koesteren verzekerde stellig het tegendeel. »Zoozei Ankarstrom nadenkend half verstrooid, en daarmee liep deze ont moeting af, die naderhand, in ander licht, vaak den kamerheer voor den geest trad. Zijn gedurige dienst, welke al zijn tijd in beslag nam, stond hem den geheelen winter door niet toe, Oda ook maar eens te zien. Eigenzinniger dan ooit vermeed de Vrijheer de nadering van 't hof, en Alfreds gegeven woord veroorloofde dezen niet een gelegenheid te zoeken, die het onderwerp zijner vnrigste wenschen uit maakte. Eens slechts, gedurende 't zoo gedruischvol en toch zijn hart zoo ledig schijnend winterleven, was 't bem vergund de vriedin der geliefde in een der avond gezelschappen van Stokholm te spreken. Ook Klara deed het genoegen hem we der te zien en ze sprak veel over Odn, zoowel als over hare onveranderde ge zindheid jegens den kamerheer. Alfred vond het niet in strijd met zijn woord den Vrijheer gegeven, om haar te ver zoeken, Oda de verzekering van de be stendigheid zijner haar bekende gevoe lens toe te brengen en voegde er bij dat gronden die hij zelfs niet vermocht te ontvouwen, hem ernstig verboden dit zelf, mondeling of ook maar schiiftelijk te doen. Klara troostte hem met hoop op de toekomst, welke de wenschen van beiden des te eer bekroonen zou, daar de Vrijheer, sinds hun scheiding, nooit van de plannen die hij op Oda's verbin tenis met haar neef gebouwd had, meer gewaagde. Ook die laatste, zei ze, scheen gedachten in die richting voor goed te hebben opgegeven en ze hoopte in geluk kiger tijden Alfred en hem nog eens goede vrienden te zien. De opvallende deelneming, waarmee ze zich zoo leven dig hierover u;tliet, versterkte Alfred in zijne reeds vroeger opgevatte meening, dat baron Frederik, ondanks den moed wil waarmee Klara hem vaak behandelde, of daarom juist misschien? haar toch niet zoo geheel onverschillig was. Klara besloot hun onderhoud, dat natuurlijk niet meer noch langer dan een salon- praatje wezen mocht, met de verzekering dat het haar veel genoegen doen zou, Alfred op een voor den 16den Maart bepaald gemaskerd bal (dat, zoo dacht zij bij uitstek schitterend wezen zou) weer te zienzij zelve had reeds bij oom het verlof weten te bewerken der ze er

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 1