Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. schadelijke gevolgen der vaccine slechts bij zeldzame uitzondering zijn aan te wij zen, en deze kunnen worden voorkomen 3o. dat zonder verplichte vaccinatie (direct of indirect) pokken-epidemiën zich perio diek zullen vertoonen4o. dat de ophef fing der verplichting niet kan leiden tot bevordering der vaccinatie, en 5o. dat dus geen grond bestaat tot wijziging van art. 17 der wet van 1872. De Macht, door den minister van binnenlandsche zaken tegen Reclit voor allen ingediend, was, volgens de Stan daard, van dezen inhoud: Aan den Edclachtbaren heer officier van justitie bij de arrondissements-recht bank te 's-Gravenhage. De ondergeteekende acht zich verplicht, de volgende klacbte in te dienen: In het blad Recht voor allen verschij nende te 's-Gravenhage, no. 186, komt een artikel voor, genaamd «Rustverstoor der? Open brief aan Z.Ex. den minister van binnenlandsche zaken, den heer de Savornin Lohman," hetwelk, blijkens de noot, met medeweten en voorafgaande kennisneming, door de redactie geplaatst is, en waarvan, naar hetgeen mij is me degedeeld, mr. Spin de auteur is. In dat artikel, dat ik de eer heb hierbij te voegen, komt o. a. voor. (Volgt het citaat uit R. voor Allen). Deze aantijging, die van het begin tot het einde niets dan onwaarheid bevat, randt mijne eer of goeden naam aan, en valt derhalve zonder twijfel onder ai t. 261 van het Wetboek van Strafrecht. Ik stel er prijs op. dat den beleediger de gelegenheid worde gegeven orn de waarheid zijner aantijging te bewijzen, en hel is om die reden, dat ik U Edel achtbare verzoek den dader strafrechter lijk te willen vervolgen. A. F. De Savornin Lohman. 16 Augustus 1890. 's-Gravenhage. De schrijver van de artikelen in Recht voor Allen die aanleiding hebben gegeven tot eene strafvervolging, is deze week door den rechter van instructie ge hoord. Arbeid Adelt. In het begin van den zomer ontving het bestuur van Ar beid Adelt van eene onbekende hand eene som geld, die bestemd was om eenige dames-werksters in de gelegenheid testel len naar buiten te gaan. Vijf weiksters zijn daardoor in staat ge steld gedurende langeren of korteren tijd frissche krachten op te doen en hare gezond heid te versterken. De groote dank baai heid, bij haar terug keer betoond en de buitengewoon gunstige uitkomst van dezen korten lijd van uit spanning, noopt het bestuur met een en kel woord hiervan melding te maken, hopende, dat liet onder de oogen moge komen van den onbekenden gever, die op deze wijze met den warmsten dank tevens de verzekering ontvangt, dat zijne gift veel nut en geluk gesticht heeft. Heden zal nabij Bussum (offen sief van Naarden), onder leiding van den geueraal-majoor van Helden, inspecteur der cavallerie, eene zeer belangrijke ma noeuvre in het vuur worden gehouden, waaraan zal worden deelgenomen door 15 escadrons cavalerie, 2 batterijen rij dende artilleiie en de bataljons van het 7e regiment infanterie uit Naarden en Amsterdam; deze laatste zullen per spoor heen en terug vervoerd worden; zij ver trekken Zaterdagmorgen te 6.18 u. van het Centraalstation. Het geheel belooft een zeer schoon schouwspel te zullen op leveren. De luitenant-generaal Ridder Alewijn, chef van den generalen staf, woont deze manoeuvre bij. Namens de familie van Akerlaten heeft Mevrouw W. van Akerlaken-Witz te Amsterdam, aan de Tweede Kamer een adres gericht, houdende mededeeling, dat bij de rechtbank te Alkmaar is in gediend een aanklacht tegen jhr. mr. D. van Akerlaken te Hoorn, lid van de Eerste Kamer der Stalen-Generaal. Deze aanklacht betreft een erfenis- quaeslie, reeds dagteekenende van het jaar 1800. Generaal Joubert is met familie en secretaris te Amsterdam teruggekeerd, en heeft zijn intrek genomen in Hotel Mille Colonnes. Den 3en October a. s. zal het zes tig jaar geleden zijn, dat dr. C. E. van Koetsveld, pred. bij de Ned. Herv. ge meente te 's-Hage, den Evangeliedienst aanvaardde. Een-en-veertig jaren van dat tijdvak was hij daar ter stede werkzaam. Kerkelijk hoopt de predikant zijn her denkingsfeest te vieren in de avondgods dienstoefening in de Groote Kerk op Zondag 28 September e. k. Gedurende den aanstaanden winter- dienst op de spoorwegen zullen dezelfde tarieven en dezelfde bepalingen voor rei zigers op de lijnen, thans nog behoorende tot de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij van kracht blijven. De firma van Gelder der papierfa briek de Eendracht te Wormer heeft Woensdag II. uit dankbaarheid aan zijn aibeiders der rijslpellerij de Hollandia eene premie uitgekeerd, omdat door hun ijver de fabriek tijdens den brand der magazijnen gespaard is gebleven. Prof. Oudernans, die den zomer gewoonlijk te Apeldoorn doorbrengt, plaatst de volgende annonce in de Apeldoornsche Courant «R u i M z i c H T." De ondergeteekende beveelt bij zijn vertrek naar Amsterdam zijn buitenver blijf Ruimzicht (in het Wilbelminapark) aan in de welwillendheid van het Apel- doornsche publiek. Hij vindt daartoe aanleiding, omdat men hem in een afgeloopen winter de spiegelruiten niet medegerekend een schade berokkend heeft van f30 aan in geworpen glasruiten. C. A. J. A. Oudemans, Hoogleeraar te Amsterdam. Wijlen vrouwe M. A. Moorrnann, wed. van mr. S. Ph. Lipman, onlangs te Hilversum overleden, heeft vermaakt: f 10,000 aan de r.-k. parochiekerk van den H. Vitus, f 1000 aan het r.-lt. par ochiaal armbestuur, f 1000 aan de ver- eeniging van den H. Vincentius van Pao lo en f 1000 aan het St. Annagesticht. alle te Hilversum. De onderwijzers aan de openbare scholen te Nijmegen doen in de laatste maanden, helaas? op zeer treurige wijze over zich spreken. Eerst toch werd een onderwijzer insolvent verklaard en ge ëxecuteerd; daarna werd liet hoofd eener school wegens zwaie mishandeling van een zijner leerlingen, welke den dood van dit kii.d ten gevolge had, door de recht bank te Arnhem tot gevangenisstraf ver oordeeld; vervolgens wijdde de gemeente raad dezer dagen eene geheele zitting met gesloten deuren aan de schorsing van een onderwijzer, en eindelijk verneemt men thans, dat een onderwijzer zich zou hebben schuldig gemaakt aan het mis drijf, strafbaar gesteld bij art. 249, 10, van het Strafwetboek. Utr. Dagbl. Te Achlum, bij Franeker, heeft zich een geval van nona (slaapziekte) voorge daan. Eene jonge vrouw, die ten twee den male door de influenza was aange tast, verviel in een slaap, waaruit zij niet te wekken was. Na vijf dager, ge slapen te hebben, is zij gestorven. In het 3e kwartaal 1890, repatri eerden met de stoomschepen van de Maat schappij Nederland, 139 Oost-Indische militairen, en wel 23 onderofficieren en 116 'minderen, om door den kapt.-com- missaris van afmonstering, uit den dienst te worden ontslagen en in het genot te worden gesteld van pensioen, of den dienst met paspoort te verlaten. Van deze 139 man waren 103 Nederlanders, 10 Belgen, 20 Duitschers, 3 Luxemburgers, 1 Beier, 2 Zwitsers; Franschen dus, die vroeger een ruim contingent uitmaakten van het Indische leger, geen éen. Van die 139 man zijn gepensionneerd 102, gepasporteerd 20, uit den dienst weggejaagd met rood paspoort 6, miliciens van gedetacheerd terug 11. Het Kiescollege der Hervormde ge meente alhier heeft gisterenavond, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van Ds. Wartena naar Gouda en voortdurende tengevolge van het be danken van Ds. Grundlehner, een gtos samengesteld, waarop zes en veertig pre dikanten voorkomen. De Godsdienstoefeningen bij de Ned. Herv. Gerr,. alhier zullen morgen, Zondag, 21 Sept. worden geleid des voormiddags 7 uur door Ds. Jonker pred. te Leusden, des voormiddags 10 ure door Ds. Gras- winckel, en des avonds 5'/2 ure door Ds. Wartena pred. te Gouda. Op 7 October e. k. zal alhier een aanvang worden gemaakt met het afnemen van een examen voor adjudant-onderoffi cier dd. officier bij de bereden artillerie. Aan dat examen zal door 4 onderofficie ren worden deelgenomen. Bij de Woensdag gehouden aanbe steding van fourages ten behoeve der paarden van liet gatnizoen, over het tijd vak van 1 November 1890 tot 31 Octo ber 1891 heeft de firma H. Gerritsen al hier het laagst ingeschreven, als voor hooi 40 cent, voor stroo 20 cent en voor haver 78'/2 cent, alles per 10 kilo. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort, over de 2e helft der maand Augustus 1890. 1. F. Breeland Amsterdam 2. B, Woutersen 3. G. Dijkhuizen 4. F. H. Frans Hage 5. A. v. d. Knaap Rotterdam 6. G, Guurgal Vijfhuizen 7. A. Heteman Voorburg Briefkaarten. 1. M. Bengels Amsterdam 2. Mevr. Eidtsiech v. Zee Nijmegen 334ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. (Eerste week). Trekking van 17 en 18 Sept. (1400 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijzen van i' 70. 3656 3670 3677 4008 4057 4644 4665 12531 12546 12576 12848 12880 en 12888. Te zamen 13 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 1010 3699 4011 4033 4060 4657 4659 4685 12504 12507 12530 12579 12820 12826 12841 12864 12866 12874 12882 12895 12897 20001 20002 20038 20909 20930 en 20977. Volgende trekkingen geschieden 22,23, 25, 26, 30 Sept., 13 en 7II Oct. Behalve prijzen van f400, f200, f 100 en f70 zijn nevens de premiën van f30.000 en f3000 ingebleven: de hoofdprijzen van f 100.000, f50.000, f25.000, f15.000, f 10.000, f5000, f2000, 2 van f1500 en 39 van f 1000. Baar». Dinsdagavond trad in de groote zaal van het Amalia-hótel de heer Wil lem van Zuilen met een geheel nieuw programma voor een zeer talrijk publiek op. Het groote succes, ten vorigen jare door hem alhier behaald, was de aanlei ding, om onze ingezetenen opnieuw een zeer gezelligen avond te bezorgen. Met «Bankbreuk," «De Vlieg" en «Een uit stapje" verwierf hij uitbundige toejuichin gen, terwijl de beide bekende gedichten «De Werkstaking" van Coppéeen «Paarde- gang" van Laurillard uitmuntend werden voorgedragen. Dankbaar en voldaan ver liet het publiek de zaal, den pretiigen artist in stilte een hartelijk «tot weer zien" toeroepend. Tot onderwijzer aan de O. School No. 1 (vacature van der Weerdj is be noemd de lieer Goossens, te Lobit, die waarschijnlijk half October in functie zal treden Een deel van den Dierentuin te St. Petersburg werd dezer dagen overstroomd. De olifant brak in zijn angst voor het water los en vluchtte in de restauratiezaal in de kroeg, als zoo menig ander water- vijand. Het gedresseerde dier, dat flesschen kon ontkurken, beproefde zijn talenten aan de flesschen met sterken drank, welke daar in het buffet stonden, en dronk voor den schrik een paar dozijn ledig. De drank miste zijn uitwerking nietde colossus werd dronken en vernielde nagenoeg alles wat breekbaar was in de zaal Slechts met groote moeite kon men den opge wonden dikhuider, die met flesschen sloeg naar wie hem te na kwam, naar zijn hok terugbrengen. Te Dodewaard is de Heer J. Hovestadt, gedurende 27 jaren gemeente-secretaris aldaar, op weg lusschen de secretarie eu zijne woning plotseling ineengezakt en overleden. Uit Bergen-op-Zoom wordt aan de N. R. Ct. gemeld «Eene gebeurtenis, die eenige dagen geleden hier ter stede voorviel, houdt op het oogenblik de gemoederen bezig. Een 12-jarig meisje, dat als geleidster van eenige kinderen was uitgegaan, werd bij hare thuiskomst verdacht, aan een dier kinderen een paar oorbellen ontvreemd te hebben. Op last van den commissaris werd zij gearresteerd en, ten einde haar tot bekentenis te brengen, opgesloten in eene arrestantenkamer in gezelschap van een hond, onder bedreiging, dat, wan neer zij voortging met ontkennen, er nog meer honden zouden worden binnen gelaten. Dit verblijf, dat ruim 2 uur duurde, heeft het arine kind een zooda- nigen angst doen uitstaan, dat haar ze nuwgestel een gevoeligen schok onderging. Dit laatste is trouwens niet te verwon deren bij de toepassing van dit even barbaarsche als middeleeuwsch dwang middel. Het schijnt, dat de bewuste oorbellen teruggevonden zijn." Te Dresden is een gedenksteen onthuld, door de Ned. vereeniging «Het Roode Kruis" gesticht op het graf van baron Giinlher v. Bültzingslöwen, wegens de gewichtige diensten op het gebied der vrijwillige ziekenverpleging in tijd van oorlog bewezen. De zwarte granietplaat bevat in gouden letters het inschrift Günther v. Bültzingslöwen, keizerlijk Duitsch consul te Soerabaye, Java, ridder van de Nederlandsche Militaire Willems orde, gewijd uit dankbare herinnering aan zijne zelfverloochende werkzaamheid gedurende den tweeden veldtocht tegen Atjeh in het jaar 1874 door de Neder landsche vereeniging «Het Roode Kruis" te 's-Gravenhage. De liefde is grenzeloos." De onthulling geschiedde in tegenwoor digheid van een kleinen kring van fami lieleden en vrienden, alsmede van den Ned. consul te Dresden, de aldaar wo nende voormalige officieren van het Ned.- Ind. leger en van de afgevaardigden van «Het Roode Kruis" in Nederland, baron Van Hardenbroek van Bergambacht vooi- zitter, en dr. B. Carsten, secretaris. Baron Van Hardenbroek herdacht de hooge achting, welke men in Ned rland voor den afgestorvene koesterde en welke ook bij de Ned. Regeering uitdrukking gevonden had door toekenning der voo' niet-medestrijders buitengewoon zeldzame onderscheiding van de Militaire Willems orde. Daarna werd de gedenksteen aan de naaste bloedverwanten overgedragen door de wegneming van de Nederland sche vlag, die het gedenkteeken omhulde. Baron W. von Bültzingslöwen, broeder van den overledene, bracht den uit den vreemde gekomen Ned. afgevaardigden, zoomede aan de getuigen van deze plech tigheid, den diepgevoeldendankderfamilie. De geniale kunstschilder David Bles is op 70-jarigen leeftijd overleden. Te Berlijn gaan een vader en zoon op hetzelfde gymnasium. De vader, een 32- jarig man, werd door eene erfenis, die hij onlangs kreeg, in staat gesteld zijn lievelingswensch om doctor te worden, te vervullen. De zeventienjarige dochter van een voornaam koopman te Berlijn verdween in het voorjaar met een tooneelspeler van het Vaudeville-Theater, met wien zij op een weldadigheidsfeest kennis had ge maakt. Alle nasporingen waren vergeefs. De moeder werd ziek van verdriet en moest tot herstel van gezondheid naar Italië gaan. Op de terugreis gingen de heer en mevrouw H. des avonds te Tu- rijü naar een café-concert. Bij het optre den van «miss Lurline," een waterko ningin, viel mevrouw H. in onmacht. De moeder had in miss Lurline haar kind herkend. De verloren dochter, die veel ruwheid, maar weinig liefde van haar schaker had ondervonden, ging gaarne mede naar huis. Nabij Clerkenwellgreen (Londen) heeft een brand gewoed in den ondergrond spoorweg. De brand ontstond in een berg plaats van naphta en andere ontvlambaie stoffen. Een nachtwacht, die kwam kijken of alles in orde was, wilde zich bijlichten, maar liet daarbij een brandenden lucifer vallen. In een oogenblik stond de geheele schuur in brand; dit deed een gasbuis springen, waardoor een groot deel van den tunnel werd vernield. De dienst on dervond veel vertraging. Een prins van Wales in de gevange nis. Uit Montreal wordt het volgende avontuur gemeld, dat den tweeden zoon van den Engelschen troonopvolger Woens dagnacht is overkomen. Na een ter zijner eere gegeven diner ging prins George van Wales met een luitenant en nog een ander heer eene wandeling door de stad doen. Plotseling weiden zij op den hoek eener straat door zes kerels aangevallen, die hun om geld vroegen. Toen daaraan niet spoedig genoeg voldaan werd, ont stond er een straatgevecht, waarbij de eene heer door de kerels op den grond geworpen werd, terwijl de prins en de officier moeite deden om hun vriend te ontzetten. Dit duurde zoolang tot er po litie kwam opdagen, juist op het oogen blik, dat de prins een der kerels een flink pak slaag toediende. De bandieten ver klaarden rustige burgers te zijn, die door de genoemde lieeren onverhoeds waren aangevallen, waarna de politie de drie heeren naar de wacht geleidde om onder vraagd te worden. Toen de commissaris van politie verscheen en van dit geval onderricht werd, begaf hij zich naar het hok, waar de drie heeren waren opge sloten. Tot zijne niet geringe ontzetting herkende hij den prins en stelde natuur lijk de drie heeren onmiddellijk in vrij heid. De prins nam het geheele geval als een gtappig avontuurtje op, dat ongetwij feld een vroolijke bladzijde in zijn dag boek zal innemen. Automaten in de oudheid.De ma chine, die iets te voorschijn brengt, wan neer men een zeker aantal centen in een gleuf gooit, is geen nieuwe uitvin ding. In de Egyptische tempels werd reeds een dergelijk toestel gebruikt, om auto matisch het reinigingswater uittedeelen. Een muntstuk van vijf drachmen, door de gleuf van eene vaas geworpen, bracht eene machinerie als eene pomp in bewe ging, eene klep werd voor een oogenblik geopend en een gedeelte van het water vloeide er uit. Deze toestel is beschreven door Heron van Alexandrië, die 200 jaar vóór de Christelijke tijdrekening leefde. Op 2i September 1683 werd het door de Turken belegerde Weenen ontzet. Toen men dien dag na twee eeuwen herdacht, werd besloten een gedenkteeken op te richten voor den toenmaligen burgemees ter Liebenberg' wiensvooi beeld van moed en volharding het meest heeft bijgedragen tot de roemvolle verdediging van de stad. Den 12 dezer is dat gedenkteeken onthuld op uiterst plechtige wijze' en onder de aanwezigen bevonden zich in de eerste rij eenige nakomelingen van den wakke en man, wiens nagedachtenis men in eere hield. Hij zelf beleefde het ontzet niet; twee dagen te voren stierf hij aan de dysenterie, die de belegerden teisterde. Hij overleed zonder eenig fortuin na te laten en, hoewel zijn zoon in den adel stand verheven werd en.evenalszijn klein zoon hooge betrekkingen bekleedde, zijn de nu nog levenJe Liebenbergs geen van alleen in staat hun rang als baron op te houden; eene der vrouwelijke famielie- ledeo moet zelfs door den keizer en de stad Weenen ondersteund worden. Een vorstelijk huwelijk op Java. Reeds vroeg in den morgen van den 8en Augustus was men in den kraton te Soe- rakarta bezig alles gereed te maken voor het op dien dag te voltrekken huwelijk van den kroonprins van Soerakarta. Om halftien was alles in orde voor de ont vangst van den resident, pangeran Pra- boe Prang Wedono en de geïnviteerden alle keizerlijke prinsen en hofdignitaris- sen waren in gala-costuum present. 't Geheel leverde een schitterenden aanblik op. Omstreeks halfelf waren de ■notabelen van de plaats en de genoodig- den in de voorgalerij van het residentie huis verzameld. Om elf uur begaf de stoet zich op weg naar den kraton. Na op de Siti-Ingil een oogenblik vertoefd te hebben, werd de tocht vervolgd. Aan de Sri Manganti werd de resident door den waarnemend rijksbestuurder ontvan gen en voorafgegaan door de Njais Toe- menggoeng, kwam men onder het spelen van de muziek van het volkslied binnen de pendoppen, waar alles geregeld was, als op garabeg-, kroon- en verjaardagen. Ongeveer een kwartier later gelastte de sultan den bruidegom af te halen, die bij aankomst in de pendoppe op het tapijt plaats nam, voör de zitplaatsen van den resident en de sultan. Aan den bruide gom werd gevraagd of hij genegen was rahden adjeng Soemarti tot zijne echt- genoote aan te nemen. Nadat de brui degom op die vraag bevestigend had ge antwoord en gezegd, dat hij de bruidsgift, bestaande uit een thail zilver, dadelijk wenschte te betalen, werd het huwelijks formulier in hel Arabisch door den hoofd- panghoeloe uitgesproken. Na afloop dezer plechtigheid kuste de kroonprins de voeten zijns vaders, waarmede te kennen werd gegeven, dat hij den vaderzegen afsmeekte. Na de gelukwenschen van de autori teiten te hebben ontvangen, werd de kroonprins naar de Probojesso terugge leid evenals op de garebegs werd toen Madeira rondgediend en een toost op de gezondheid van den kroonprins door den resident ingesteld. Natuurlijk werd er gedurende de plech tigheden én om de pendoppe èn daar buiten flink geschoten en de trommen geroerd. Om éen uur nam de resident van den soesoehoenan afscheid en keerden allen huiswaarts. Het ceremoniëel bij de ontmoeting van de bruid met den brui degom des namiddags om zes uur was precies als bij de huwelijksvoltrekking. De kroonprins werd eerst van de Probo jesso naar de pendoppe geleid, om ver volgens, gevolgd door den soesoehoenan, resident en andere autoriteiten, zijne bruid, die voor de Probojesso den brui degom wachtte, te ontmoeten. Toen de kroonprins tot op eenige passen genaderd was, wierp de bruid hem een peperhuisje van sirihbladeren toe, waarop hij nader trad en de voetwassching plaats had. Door Pangeran Ario Tjokro Negoro werd een pipisan stukgeslagen (pipisan is een steenen werktuig, waarop genees middelen vergruisd worden; het volksge loof schrijft een ongunstige toekomst toe aan een huwelijk tusschen kindskinderen; het onheil moet door het stukhakken van zoo'n voorwerp in de geboorte gesmoord worden). Als een zinnebeeldig leeken, dat alle bloedverwantschap tusschen de jonge echtelieden had opgehouden te bestaan, werd een brandend stuk hout in het water geworpen, 's Avonds was er een geani meerd bal in den kraton. Voor de opening van het bal werden de gasten in de ge legenheid gesteld de serimpies (Javaausche hofdanseressen) te bewonderen. Dezer dagen sloeg de bliksem in het centraalbureau van den telefoondienst te New-Jersey (Ameiika), tengevolge waar van een brand ontstond, die het geheele gebouw vernielde. Woensdag namiddag omstreeks 4 uur had er bij den overweg bij het station Eibergen een treurig ongeluk plaats. De vrouw van den loojjersknecht wilde de baan overgaan, doch daar zij een weinig doof was, hoorde zij den trein naar Win terswijk niet aankomen. Zij werd gegre pen en op de plaats gedood. Gisterenmiddag stond de oppasser der olifanten in de Diergaarde te Rotterdam geleund tegen een der hekken van het buitenperk, terwijl het olifantenwijfje met hare snuit hem liefkoosde doordien het mannetje, uit speelschlieid, een stoot gaf aan het wijfje, werd de oppasser zoo hevig met de borst tegen het hek gedrukt, dat hij ernstig verwond werd. Met gebroken sleutelbeen en een paar gekneusde ribben werd hij naar het Ziekenhuis gebracht. Zijn toestand schijnt niet gevaarlijk te zijn. Te Veenendaal brak Woensdagavond brand uit in de boerderij van A. v. d. V. De inboedel werd, gered, overigens werd alles in asch gelegd. De oorzaak is niet bekend. Alles was verzekerd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2