NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. No. 83. Woensdag 15 October 1890. Negentiende jaargang. abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. advertentien: BINNENLAND. F euille ton. AMEHSFOOBTSCHE COURANT. VOOR Per 3 maanden 1Franco per post door het geheele Kijk. .Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken cn berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Staats-Ct. bevat het volgende bericht omtrent den toestand van Z. M. den Koning: Sedert veertien dagen hebben zich bij Zijne Majesteit den Koning opnieuw de verschijnselen der vroegere ziekte voorge daan. Wel blijven de lichaamskrachten voldoende, maar sedert dien tijd is er eene zoodanige vermoeidheid der hersenen ontstaan, dat Z. M. buiten staat is zich met ernstige aangelegenheden bezig te houden. Het Loo, 13 October 1890. Dr. Rosenstein. Dr. vlnkhuyzen. J. Vlaanderen. In de zitting van den Raad van Tucht Zaterdag jl. vergaderd in het Pa leis van Justitie te Amsterdam, is kapitein Visman, gezagvoerder van het stoomschip «Prins Frederik", dat ten gevolge der aanvaring met de «Marppeza" op 25 Juni II. in de golf van Biscaye is gezonken, van alle schuld daaraan vrijgesproken. De Haagsche afdeeling van de ver- eeniging Maatschappelijk belang heeft besloten zich tot de Tweede Kamer te wenden met verzoek om wijziging van de coöperatiewet in dien zin, dat het mis bruik, hetwelk vereenigingen als Eigen hulp thans daarvan geacht worden te maken, worde gekeerd en het op zich zelf goede beginsel der coöperatie in ge zonden zin worde toegepast. Als middel van afweer voor den win kelstand werd aanbevolen het zooveel mogelijk a contant te verkoopen, opdat er rouleerend kapitaal zij. fee officieren van den generaal staf zullen voortaan zonder uitzondering elk jaar of aan de najaars- óf aan de fortmanoeuvres moeten deelnemen. Eenige ingezetenen van Breukeleo hebben een vereeniging gevormd ter be vordering van contante betaling. Een der artikelen van de statuten luidt aldus: «De leien verbinden zich, waar hetdoen- lijk is, alles contant te betalen, dewijl een winkelier, of wie ook, zijn leveran cier niet kan voldoen met veel hoofden en posten in het boek, dewijl week- en maand boekjes noodeloozen omslag en overbodig werk leveren en daarenboven contante betaling menigeen in staat stelt, zij het dan weinig toch goedkooper werk of goedkooper waar te leveren." De premie van f 250, gesteld op het vinden der in het kanaal bij Houtrijk en Polanen vermiste torpedo, verlokt vele particulieren het kanaal met verschil lende werktuigen te doorzoeken; tot nu toe is echter dit zoeken te vergeefs, zoo dat het zeer waarschijnlijk is, dat de torpedo door den sterken stroom in het hoofdkanaal is gedreven. Thans zijn van wege de marine versperringsnetten ver vaardigd, die dienen moeten voor hel geval, dat er weder een torpedo zoek raakt, bij hetinschiethoofd hetkanaai af te sluiten. -Aan het kerkbestuur der Ned. her vormde gemeente te Lent is door wijlen den heer G. A. A. C. Valkis f2000 ver maakt. De heer W. van Oosterwijk Bruyn, bestuurder van «Veldwijk" en voorzitter van het Ned. Jongelingsverbond, is, naar de Stand, bericht, door een ziekte aan getast, die zijne verpleging in het bui tenland noodzakelijk maakt. Alle arbeid is hem onmogelijk en de toestand is nog steeds zorgelijk. De eerste Zuiderzeeharing (ruim 400 stuks) werd 10 Oct. te Enkhuizen aan gebracht. Door adv.-gen. Van Maanen werd heden voor den Hoogen Raad conclusie genomen in de bekende zaak van den drukker te Utrecht, die door het Hof te Amsterdam was veroordeeld wegens ver spreiding van strooibiljetten bij gemeen teraadsverkiezingen te Utrecht, met het doel om kiezers te misleiden. Erkennende dat het hier geldt eene Tjuaestio juris, kon adv.-gen. zich niet met het aange voerde cassatiemiddel vereenigen. Art 127 strafwetboek, straf bedreigende tegen hem, die eenige bedriegelijke handeling pleegt, waardoor een ander dan de door den kiezer bedoelde persoon wordt aan gewezen, gaf in zijne bewoordingen geen aanleiding om aan te nemen, dat de aan wijzing niet door den kiezer zeiven kan geschieden. Het aitikel heeft geen be perkend, maar een algemeen karakter en bepaalt niet op welke wijze de aanwij zing moet geschieden. De lijdende vorm der redactie deed z. i. ook niets af. De kiezer zelf mag de aanwijzing doen. Dit bleek ook uit de memorie van toe lichting der regeering bij dit artikel, waaruit blijkt, dat het att. beoogde be driegerijen te straffen tegen argelooze en onwetende kiezers. De weisuitlegging van de verdediging in cassatie, kan adv.- gen. niet aannemen, dat uit een paar op genoemde gevallen de bedoeling was af te leiden. De regeering wilde z. i. de be slissing of er misleiding had beslaan aan den rechter overlaten en het strijdt tegen de gewone regelen van wetsinterpretatie om alleen op grond van voorbeelden een stelsel op te bouwen. Alleen de stelling dat er error in persoon moet zijn, kan in aanmerking komen en nu meende adv.-gen. dat die wel degelijk had bestaan. De kiezers wezen, tengevolge van de handelingen van den requirant, over en weer een ander aan dan zij bedoeld had den. De handelingen van den requirant hebben dus dezelfde gevolgen gehad als de voorbeelden in de memorie van toel. der regeering op art. 127 omschreven. Hij concludeerde dus tot verwerping. Uitspraak 3 November. Met de winterdienstregeling op de Ned. Centraalspoor ingaande 15 Oct. a.s. is geene verandering in den loop der treinen gekomen. Door het Rijnspoorwegpersoneel zal een adres van dankbetuiging worden ge zonden aan den directeur-generaal der Staatsspoorwegmaatschappij voor de hem aangeboden betrekkingen, waardoor eene gunstige verandering in de financiëele positie van genoemd personeel is gebracht. Donderdag vervoegde zich een per soon, voorgevende aardappelkoopman te zijn, bij de weduwe Z. in Klarendal, en vroeg of zij ook aardappelen te koop had. Op het bevestigend antwoord der vrouw, ging hij over tot den koop van honderd mud, a f 12.per mud, franco slation Arnhem. De aardappelen werden bezorgd en toen ze bijna in de waggon waren, zeide de kooper tot de zoons der weduwe «Ik ga naar het stations-koffiehuis, kom daar bij mij, dan zullen wij een glas bier drinken en afrekenen." Toen zij aldaar kwamen en naar den koopman vroegen, kregen zij ten antwoord, dat die er niet was geweest. Intusschen was de trein naar Duitschland vertrokken. Te Vierlingsbeek zijn in den nacht van 10 op 11 dezer, ten nadeele van een goud- en zilversmid, ontvreemd drie kas ten met gouden en zilveren sieraden en ongeveer f2000 aan geld. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Ct: In de Damstraat had Zater dagavond omstreeks half tien ure eene groote Oranje-demonstratie plaats. De Oranjeklanten dreven eerst een aantal socialen naar de Kalverstraat, keerden toen plotseling om, en vielen voor Café Neuf opnieuw de socialen aan. Na een hevig gevecht werden de beide reclame- chassinetten door het volk veroverd. De colporteur Bos werd, door politie beschermd naar het bureau gebracht. Duizenden waren op de been. De menigte zong voortdurend nationale en anti socialistische liederen, en maakte zoo dikwtjls een den socialistische colpor teurs iets riep, dit onverstaanbaar door luid getier. De veroverde chassinelten droegen opschriften tot aanbeveling van eene brochure van mr. Spin over de hou ding van minister Lobman in zake de bestorming der Nieuwe Kerk, en van eene brochure getiteld: «Het beloofde land Kana'ar. Te 10,30 kwam een nieuwe bende jeugdige oranjeklanten met oranjevlaggen en fragmenten der veroverde eereteeke- nen de Damstraat binnen. Op den hoek der Nes ontstond eene algemeene klop partij. Burgers, volgens sommigen recher cheurs, sloegen met de stokken en an dere verweermiddelen in het rond, bijge staan door één agent. Alles vluchtte in de zijstraten. Sedert zijn nog vier agen ten verschenen Eene groote menigte wachtte in de Damstraat, op den Dam enz. de dingen, die komen zouden. Het gezang der oranjeliederen, en het ge schreeuw der colporteurs is verstomd. Alles wandelt kalm, behoudens enkele oploop jes. Omstreeks kwart voor elf uur begon eene kleine afdeeling politie in de Dam straat. de oude Hoogstraat en op de om liggende grachten met den stok te char geeren op de wel gedunde, maar nog telkens samenscholende menigte. Intus schen hoorde men in de verte verspreide groepen socialisten het vrijheidslied zin gen. Ten 11 uur 20 min. seinden de ver schillende sectiën om sterkere afdeelingen ter assistentie. Zoodra deze versterking was aangekomen, werd zonder den stok te gebruiken voor de circulatie gezorgd. De menigte was sedert vrij kalm. De milicien L., van het 1. reg. inf. te Leeuwarden, die, onlangs van verlof terugkeerende, in den spoortrein allerlei vooi den Koning kwetsende liedjes zong en deswege door eenige burgers werd aangeklaagd, is door den krijgsraad te Leeuwarden, wegens opzettelijke beleedi- ging van den Koning, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Te Warnsveld is overleden mr. W. A. Wilbrenninck, oudstrijder van 1830-31. Te Zalk is overleden Boudewijn van Gelder, in den ouderdom van 88 jaren. Hij maakte den Tiendaagschen veldtocht in 1831 mede en was drager van het Metalen Kruis. Als een bijzonderheid verdient ver melding, dat zich onder de gemeente Alkemade nog 4 dragers van het metalen- kruis bevinden, die omstreeks 80 jaar zijn, en zich in den besten welstand verheugen. Naar aanleding van het uitbreken van mond- en klauwzeer onder het vee te Vaals zijn de burgemeesters van de gemeenten langs de grenzen van Duitsch land, in Gelderland en Limburg uitge- noodigd, hunne ingezetenen te wijzen op het gevaar, dat den veestapel dreigt en de welvaart reeds heeft getrolfen, door het verbieden van invoer van vee in En geland, welk gevaar kan worden geweerd, zoo de veehouders zeiven medewerken en o.a. aan verkoopers en andere lieden uit Duitschland en Limburg den toegang tot liunne stallen, erven enz. verbieden. Te Barneveld is de besmettelijke vlekziekte onder de varkens uitgebroken. Eenige door die ziekte aangetaste dieren zijn reeds op last van den districts vee arts onteigend en verbrand. 6) De herbergier van het Zand riep allen tot zich, die voor de vrijheid van Tyrol wilden sterven hij had nog eeuige Oostenrijksche benden bij zich gehouden, en, aan het hoofd zijner krijgsmacht, wachtte hij op den berg Isol den aanval der Beierschen af. Nog eenmaal zegevierde de vaderlands liefde, onder aanvoering van Hofer en Specbacker. Maar na den wapenstilstand van Zuaïm, na den strijd bij Wagram, deed Oostenrijk afstand van Tyrol. Toen riep Hofer een grooten krijgsraad bijeen, op de helling van den Brenner. Daar werd op den derden Augustus eenparig besloten dat het beter was te sterven dan zich te onderwerpen, en den volgen den dag begon de roemvolle week. Ter wijl Hofer het Passeyer-Dal in opstand brengt, posteeren zich de andere hoofden aanden ingang der bergengte, die zich van Stielfes naar Mitteveld uitstrekt. De weg welke naar deze sombere engte afloopt schijnt in een afgrond een einde te nemen. Om aan het drama zijn geheel woest karakter te geven, zullen wij eene korte voorstelling geven van de plaatsen, die getuigen "waren van den heldenmoed der Tyrolers. De weg van Stielfes naar Mauls loopt in dezelfde richting als de Eisach; hij wordt doorsneden van stroo men, welke zich in dezen onstuimigen vloed ontlasten. Aan den anderen kant van den weg, verheft zich een berg bijna loodrecht. Haspinger had al de bruggen laten barricadeeren; op de helling van den berg had men reusachtige pijnboo- men geveld, en deze met zware steen blokken belast; een kinderhand was vol doende om het dreigend evenwicht te verbreken. Op den vierden Augustus viel de vijand den ingang der bergengte aan. Al den moed der oude Fransche troepen leed schipbreuk op de volharding der bergbe woners. Na ontzaglijke verliezen, werden de Franco-Saksische krijgers op Sterzing teruggeworpen, en Specbackea en Has pinger sloegen zich neder op de hoogten ten zuiden en ten oosten der stad. Maar daar snelt maarschalk Lefébre toe met versche troepen het is onmogelijk hem het hoofd te bieden zoo Hofer niet ver schijnt. Daar heeft het opperhoofd der bergbewoners de Jaufen-berg bereikt; maar in weerwil dier versterking, in plaats van den vijand het hoofd te bieden, verlaten de Tyroler benden, als der wor steling moede, de bruggen van de berg pas van Slielfes, tot hiertoe zoo moedig verdedigd. Vier duizend Beierschen trek ken ze over en wagen zich te midden der diepste stilte, welke in de bergengte heerscht; geen weerstand ondervinden zij van de troepen, die zij achtervolgen, zij trekken voort als door eene woestenij, geen enkel soldaat vertoont zich aan hun oog, die eenzaamheid zelfs jaagt hen schrik aan. Zij houden stil en luisteren. Op eens vernemen zij van den top des bergs eene stem en de woorden worden gehoord: «Hans, is alles gereed?" z>Ja 1" weerklonk eene andere stem. «Nu dan in den naarn des Vaders, des Zoons en des Heiligen Geestes, laat alles los En op hetzelfde oogenblik had er eene verschrikkelijke losbarsting plaats van rotsklompen en boomstammen, die met donderend gekraak op de Briersche neder- vallen, en al wat zij ontmoeten verplette ren en in den stroom werpen. Op eens komen de Tyrolers uit hunne schuilhoe ken te voorschijn, de hellingen zijn be dekt met bergbewoners wier kogels die genen vellen, welk aan de neerploffing zijn ontkomen. Het tooneel is afgrijslijk, huiverigwekkend. Langs den weg ziet men niets dan lijken, die geen mensche- lijken vorm meer hebben, terwijl de bloe dige wateren van den stroom de betreu renswaardige overblijfsels met zich voeren. De verwarring, de vrees verbreekt alle banden van krijgstucht. Alles vlucht. Twee maal loopt de maarschalk Lefébre gevaar van gevangen te worden genomen, en het leger der overweldigers houdt eerst te Inspruck stand, steeds achter volgd door de onvermoeide Tyrolers. Op den dertienden Augustus, na een hevigen slag onder de muren der stad, maakte Hofer er zich op nieuw van meester en joeg het verbonden leger op de vlucht. Men begrijpt met welke een angst Gustave, die te Mantua in garnizoen lag, alwaar generaal Bisson het bevel had, de afwisselende kansen des oorlogs had gevolgd. Hij had bij herhaling aan Hofer geschreven: al zijne brieven waren onbe antwoord gebleven. Nu besloot hij zich tot Wilhelmine te wenden, wat was er van haar in die dagen van schrik en ont steltenis geworden? Na lang wachten ontving hij een briefje dat hij aan zijne lippen bracht. Het jonge meisje schreef hem dat alles wel ging, dat men nog altijd van hem sprak, dat de kinderen zijn afzijn betreurden en zij deed als deze kleinen. «Maar," liet zij er op volgen, «mijn oom heeft mij geschreven u te verwach ten, mijn hart gehoorzaamt hem het wacht u en zal u steeds blijven wachten. Dat is mijn eenige troost en mijne eenige blijdschap, want rondom mij zie ik niets dan arme weduwen en ongelukkige wee zen.... Ik weet wel dat gij terug zult keeren, maar wanneer? Te vergeefs tracht onze huisvriend Daoray mij tetioosten." Op het zien var. dezen naam herinnerde Gustave zich te gelijk den persoon; hel was die van denzelfden bergbewoner, die hem bij het verlaten van Inspruck had aangesproken. Was hij een spion, zoo ja, kon Gustave hem dan aan Hofer als zoo danig bekend maken Helaasl de krijgs eer gebood hem te zwijgen. Maar de worstelstrijd dien Hofer nog volhield kon niet lang meer duren, ver laten als hij was van Oostenrijk. Van alle kanten snelden vijanden toe. Hij noodigde zijne makkers uil om naar hunne haardsteden terug te keeren; maar door een dwaas of een verrader, Kolk geheeten, vervoerd, vatte hij de wapenen op, streed met den heldenmoed der wanhoopver volgens, de machteloosheid zijner pogin gen inziende, dankte hij zijne dapperen af. «Vaarwel," zeide hij tot hen, «laat ons waken, want eens zullen wij zege vieren." Hij verborg zich en een prijs werd op zijn hoofd gesteld. Bij een steile rots. in eene diepe spelonk, had hij zich eene hut gebouwd, waar hij zijne vrouw en

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 1