Gemengd Nieuws. Officieele Publicatiën. c. »i™ 25-Jarip Echtvertains i KOST en II Van Heden af^RKRIJGBAAR, HOOFKAAS. 0. SCHI ELE £TRA. 'k Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. KERKNIEUWS. ADVERTENTIËN. D. ffl. VAN GELDER A. C. W. JANSSEN BETSY KLAASEf 1 Vetob Ry k s p itenten. Van de 762 kiezers zijn gisteren ter verkiezing van een lid voor den Ge meenteraad opgekomen 454. Geldige stemmen, 445. Hiervan verkregen de Heeren: Maurits F. W. J. de Jong 190 stemmen. H. W. van Esveld 150 S. Knoppers85 zoodat een herstemming op Dinsdag 28 October moet plaats hebben tusschen de heeren MAURITS F. W. J. DE JONG en H. W. VAN ESVELD. Zondag 19 October e. k., zal de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk alhier geleid worden door den heer W. M. de Vries, predikant te Amsterdam. Onze stadgenoot, de heer H. Streef kerk, heeft Zaterdag j.l. te Utrecht, met gunstig gevolg examen afgelegd ter ver krijging der acte van onderwijs. Aan de Universiteit te Amsterdam is met goed gevolg afgelegd het le ge deelte candidaats-examen in de theologie door den heer J. A. Wartena. Onder leiding van den heer H. C. den Hartogh, onderwijzer aan de Volks zangschool alhier, is door onderofficieren, korporaals en manschappen, (allen ge trouwe bezoekers van het Militair Tehuis) uit eigen middelen een zangcursus ge opend, welke twee avonden in de week zal gehouden worden. Sedert eenigen tijd vertoeven alhier drie jongelieden, uit de Trarisvaalsche Republiek, om zich, onder leiding van den le luit. jhr. Van Asch van Wijck, van het le reg. veld-artill., de noodige mili taire kennis eigen te maken; opdat ze in geval van nood hun vaderland, met de opgedane kundigheden in militaire za ken, van dienst kunnen zijn. De uitslag van den Zondag gehou den wegwedstrijd op rijwielen over 50 Km. van hier naar Ede en terug, gehou- nen op uitdaging van den heer Raland te Deventer en Houtman te Haarlem, naar aanleiding van den bondswedstrijd te Groningen, is als volgt: H. Roosdorp van Amsterdam legde den weg af in 1 u. 58 min., B. Trakanen van Amsterdam in 1 u. 58 min. 6 sec. en de heer J. D. Houtman van Haarlem, lid der Deventer velocipède-club «Immer Weiter" in 1 u. 58 min. 39 sec. Toen de heer Raland 25 Km. had afgelegd hij was toen in Ede kwam hij in slechte conditie en moest den strijd opgeven. Hij was iets achter. Terug rijdende is bij daarbij nog een verkeerden weg ingeslagen en kwam zoodoende te Zeist aan. In het Utr. Dgbl. van 14 October komt het navolgende ingezonden voor: VALETON. 14 October 1890. <oorlreftelijke tolk van Israëls profe ten, >an U de taak, om 't Boek, zoo wreed vaneen gereten, [-aatdunkend vaak veracht, onheilig aan gerand, Dlerbiedig te openen, tot troost der kerk van 't land. Hoon 't Oude Testament in 't Nieuwe, 't Nieuwe in 't Oude, O Jozua, wien God veel jongren toever trouwde, Zeem, vorm hen, voed hen op, voer ze in 't beloofde land. B., Oct. '90. A. P. H. «Snoeperig" en «beelderig" is weer de almanak van «Voor 't Jonge Volkje" voor 1891, die reeds bij den heer Joh. Ykema in Den Haag verschenen is. Be halve de bijzonderheden, die in een al manak onmisbaar zijn, bevat dit begeer lijke jaarboekje voor onze jeugd zoo aantrekkelijke op kinderlijken toon ge schreven verhaaltjes en zoo lieve plaatjes, dat het onweerstaanbaar ook ouderen aantrekt, Waarlijk, de heer Ykema heeft er slag van om hetgeen beminde kinder schrijvers, zooals de heer Louwerse, op papier stellen, in een keurig gewaad te steken. Gelukkig: het verdienstelijk werk van schrijvers en uitgevers wordt gewaar deerd in den lande. Zoo blijve het! beide kinderen tot zich liet komende arme Wilhelmina bleef alleen in de her berg van het Zand: zij wist, op geheim zinnige wijze, het verscholen gezin levens middelen te doen toekomen- Op de tijding dat Tyrol in rust was, had Gustave verlof gevraagd en toen hij dit verkregen had, vertrok hij aan stonds naar St. Leonard. De schoone val lei lag onder sneeuw begraven, de Pas ser was vol ijs, toen onze reiziger des avonds van den zevenden Januari aan de deui der geliefde herberg aanklopte. Wilhelmine zelve deed hem open. Zij was bleek, vervallen, en op het gezicht van Gustave weende zij van vreugde en smart te gelijk. Wordt vervolgd). De directeur v/h. Postkantoor maakt bekend dat van af 15 Oct. de buslich tingen voor de verzendingen met de ver schillende spoortreinen zullen geschieden als volgt: Richting Utrecht. 7.55,10.50, 'sin. 2.7,5.25, 7.35,8.30's av Richting Kampen. 818, 9.40, 11.20, 'sm., 4.15., 6.25 9.5 's av. Richting Amsterdam. 8., 8.35, 10.35, 11.28, 's m. 2.. 2.10 5.30, 7.45, 8.25, 10 5, 's av. Richting Winterswijk. 8.20, 11.18, 's m., 3.25, 6.40, 8.55. 's av Richting Nijmegen. 7.20, 8.45, 'sm., 12.35, 7.45, 's av. De lichtingen der bijhussen aan de St, Janstraat, Slijkpoort, en 't Zand zullen ge schieden ten 6, 9.30 's m., 1.20, 4.45, (alleen op Werkdagen) 7.50 u. 's av. De tijdsbepalingen zullen spoedig ver krijgbaar zijn. De Directeur, C. SMITT. Amersfoort, 14 October 1890. 334ste STAATSLOTIIHI .1 Vijfde klasse. Vierde week. Laatste trekking van 11 Oct. (100 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort is No. 20026 zonder prijs uitgetrokken. Jan. Daar zijn er, die maar niet he^ grijpen, dat de mensch niet als een ma chine kan werken. Piet. Ik dacht, dat er maar al te veel menschen waren, die machinaal werken. J. Dat komt dikwijls, omdat zij als machines behandeld worden. P. Hoe bedoel je dat? J. Wel, velen oordeelen aldus: «Met zooveel steenkolen kan een stoommachine zooveel werken, en eveneens moet een arbeider of ambtenaar voor een vastge stelde som een bepaalde hoeveelheid werk leveren." P. Dal gaat, dunkt mij, nogal op. J. Ik denk er anders over. Als je een stoommachine uitscheidt, werkt ze even rustig en nauwkeurig door, alsof je haar lieve woordjes geeft, maar een plichtge trouw mensch houdt er een gemoed op na, dat gevoelig is voor lof en blaam. P. Ja, dat maakt een groot verschil. J. Als iemand goed werk levert, heeft hij aanspraak op waardeering, en als hem die onthouden wordt, vergaat hem soms de lust. Er is nogal verschil in de hoeda nigheid van werk, naarmate het met of zonder opgewektheid wordt verricht. Baarn. Zondagavond had alhier het volgende voorval plaats. Twee landboit wers uit den omtrek keerden met hun tentwagentje huiswaarts en wilden in een herbelg op de Eemnesserweg nog eens opsteken, het paard aan de hoede van een stalknecht overlatende. Onderwijl komt er iemand uit Soest, die beweert familie te zijn van de eigenaars van het rijtuig en nog een paar familieleden met het wagentje te moeten afhalen, waarop hij de teugels grijpt en wegrijdt. Vreemd keek een oogenblik later de eigenaar op, toen zijn spulletje op zulk eene zonderlinde manier verdwenen was. De politie werd met de zaak in kennis gesteld en het gelukte haar nog denzelf den avond den dader in de nabijheid van Amersfoort op te sporen. Heel leukweg vertelde hij nog dal het paard zoo lekker geloopen had. Van het gebeurde is intusschen proces verbaal opgemaakt. Xfjlierk. Nadat de Nederl. Gereform. gemeente alhier aan het Bestuur der Kerkelijke kas in het voorjaar den wensch had te kennen gegeven, om het kerkge bouw thans in gebruik, door een ruimer steenen gebouw te doen vervangen, is nu voor eenige weken door de gemeente goedkeuring verleend aan een plan, ont worpen door den heer Lensinck. Alvorens tot de aanbesteding over te gaan, heeft het Bestuur der Kerkelijke kas pogingen aangewend om de noodige gelden, zoo mogelijk door vrijwillige giften, te ver krijgen. Dinsdag en Donderdag jl. was daartoe de gelegenheid opengesteld en naar wij vernemen bedraagt het totaal der tot nog toe ontvangen giften de som van f7607,38 benevens eenige gouden en zilveren sieraden. Nijk. Ct. Zeist. De zangvereeniging van de af- deeling Zeist der maatschappij tot bevor- ring der toonkunst zal op Vrijdag den 24. October 1890, 's avonds te 8 uur in de concertzaal van de Nieuwe Sociëteit, hare eerste uitvoering in dit seizoen ge ven. Als solisten zullen optreden mejuf frouw S., van Rotterdam, sopraan, Jos. A. v. H. alt, de lieer M.. tenor, en jlu v. R., baryton Uitgevoerd zal worden Lobgesang van Mendelssohn. Foggenburg van Rheinbergen. De Balling op Zee van Rich. Hol. Ned. Herv. gemeente Beroepen naar Gasselte (toez.) de heer J. Busch Keiser, cand. te Dalen. Naar Kastrikum, ds. A. G. Reede, te Zuid- Schatwoude. Naar Bles-kensgraaf, ds. D. N. Meinsma, te Hedel. Naar Scher- penzeel (Friesl.) de heer F. II. Koster, cand. te Beerta. Naar Westmaas en St. Anthoniepolder, de heer S. Monsma, cand. te Ferwerd. Bedankt voor Muiden, ds. J. Krul, te Spannum. Voor Schore en Vlake, ds. D Meerburg, le Waarde. VoorWor- kum, de heer G. Wagennar, cand. te Seiden. Voor Ammerstol, ds. R. de Jongh van Arkel, te Bloemfoutein (Oranje Vrijstaat). Aangenomen naar Oosterland, de heer P. A. A. Klap, cand. le Katwjjk a/d Rijn. Naar Garrelsweer, de heer F. Hacquebord, cand. te Groningen. Chr. Ger. gemeente Beroepen naar Gorinchem, ds. J. van Andel, te Leeuwarden. Naar Melis- kerke, ds. J. Middel te Baarland. Naar Barendrecht, ds. R. Loman, te Hei wijnen. Naar Oud-Vosmeer, ds. O. Los, te Sleeu- wijk. Bedankt voor Varsseveld, ds. W. Wol- spinck, te St. Anna-Parochie. Voor Ruinerwold en Koekange, ds. J. H. Land- wehr, te Monster. Ned. Geref. gemeente (doleercnde) Beroepen naar Vlaardinger,, ds. W. Mul der, te Harderwijk. Waalsche gemeente Aangenomen naar Middelburg (toez.), ds. N. Itié, te Locépède, (Lot en Garonne) Frankrijk. Naar Amsterdam (toez.), de heer Richard, te Marseille. Evang. Luth. gemeente: Beroepen naar Schiedam, ds. P. van Wijk Jr., le Rotterdam. Toegelaten tot de Evangeliebediening. Als propenent, de heeren A. D. Wempe en C. F. Westerman. De nieuwe geloofsbelijdenis der Mor monen, het resultaat eerier conferentie hunner ouderlingen, die verscheidene weken geduurd heeft, luidt als volgt: «Wij gelooven in God den Vader, in Jezus Christus en den Heiligen Geest: dat de mensch gestraft zal worden voor zijn eigen zonden, niet voor die van Adam dat het menschdom gered kan worden door Christus en gehoorzaamheid aan de wetten en ordonnantiën, welke behooren tot het geloof in Christus, en door berouw in den doop door indompeling en het opleggen der handen. Wij gelooven in dezelfde organisatie als die der oorspronke lijke kerk namelijk: apostelen, pro feten, predikanten, onderwijzers en evange listen. Wij gelooven in de gave der talen, in profetie, openbaringen, gezichten en genezingen. Wij gelooven, dat de bijbel is het Woord van God, in zoo verre het met juistheid is vertaald en ook dat het boek van Mormonen het Woord van God is. Wij gelooven alles, wat God heeft ge openbaard en nog openbaart, en dat hij nog vele gewichtige zaken in betrekking tot het koninkrijk van God zal openbaren- Wij gelooven, dat Israël weder zal wor den bijeenvergaderd. dat de Tien Stam men zullen worden hersteld en dat Sion in dit werelddeel zal worden opgebouwd. Wij vorderen voor ons het voorrecht, God te mogen vereeren volgens de voor schriften van ons eigen geweten, en ver gunnen anderen hetzelfde te doen. Wij gelooven, dat wij aan onze overheden moeten gehoorzamen, zoolang dezen eer lijk, trouw, eerbaar, welwillend en deugd zaam zijn." Met artikel 12 der belij denis wordt het stelsel der veelwijverij prijsgegeven, gelijk reeds is gemeld. Ook werd er reeds op gewezen, dat de poli tieke gevolgen hiervan zeer groot zullen zijn, daar 11,100 Mormonen onder de nieuwe belijdenis het kiesrecht zullen kun nen uitoefenen. Over eenige dagen zal te St. Peters- burg een proces behandeld worden van meviouw Sophia Falz-Fein tegen de kin deren uit hel eerste huwelijk van haar overleden man. Het loopt over een ver mogen van30millioen roebel (1 i b. f 1,20) reusachtige uitgestrektheden grond, tal van vaste goederen en een kudde van 1.200.000 stuks schapen. De heer .Palz- Fein, een Duitscher, zette zich jaren ge leden als kolonist in de Krim neder, werd eerst schaapherder bij prins Wo- ronzow en later schapenfokker. Hij bracht het zoover, dat hij onlangs als een der vermogendste ingezetene van heel Rus land stierf. Terwijl zijn erfgenamen thans over zijn milhoenen twisten, bleef Falz- Fein ondanks al zijn schatten steeds een stil en eenvoudig boertje. Nochtans ver haalt men de volgende anecdote van hem. Op eene stoomboot hoorde hij eens iemand allerzotste theoiiëen over scha penfokkerij verkondigen en lachte. »U schijnt hel niet met me eens te zijn", voegde hem de spreker toe; «en doch geloof ik wel ovei die zaken te mogen oordeelen, want ik heb een kudde van 6000 schapen." «En ik ben eigenaar van 6000 honden, die mjjn millioen scha pen hoeden," antwoordde het eenvoudig boertje. Vorst Ferdinand van Bulgarije heeft eene aanklacht ingediend tegen de Ko- burger Zeitung, wegens artikelen, in het blad voorkomende, die voor hem belee- digend waren. Vorst Ferdinand heeft, door den Bul- gaarschen troon te bestijgen, alle recht van erfopvolging in Koburg-Gotha ver loren; hij kan daarom ook niet meer beschouwd worden als nog te behooren tot het Huis Koburg in dien zin, welken er door het strafwetboek aan gehecht wordt, en daarom ziet men met spanning de uitspraak van den recliier tegemoet, die moet uitmaken of zijne aanklacht ai dan niet gegrond is. Meestal gebeurt het dat vrouwen hun resp. echtgenooten weerhouden, wanneer bij deze de wilde haren weer eens boven komen en zij willen gaan wedstrijden. Om dit echter te voorkomen, besloot, zegt de Ned. Sport, onlangs eene vereeniging in Engeland als eersten prijs uit te loven een eetservies, uit 125 stuks bestaande. De President van den Zuid-Afrikaan- sche Republiek, de heer S. J. P. Krüger, vierde Zondag z(jn 70en verjaardag. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien de koninklijke besluiten van den 9. November 1851 (Staatsblad No. 142), van den 11. Augustus 1859 (Staats blad No. 80) en van den 12. Juli 1873 (Staatsblad No. 108; Doen te weten, dat de vergadering van kiesgerechtigden tot de benoeming van vier leden voor de Kamer van Koophan del en Fabrieken alhier, om de plaatsen aantevullen van den heer Jacques Visser, door wien de benoeming niet is aangenomen, en van de heeren D. P. Hamers, J. Gerard Kleber en S. H. Tan Gelder (vertrokken), die met het einde dezes jaars aan de beurt van aftreding zijn, ten Raadhuize zal ge houden worden op Donderdag, den 20. November a. s., des voormiddags te 10 ure; en dat de heden opgemaakte lijst der kiesgerechtigden alle werkdagen van 10 tot 1 uur op de plaatselijke Secrela- tai ie ter inzage zal liggenwordende eenieder die meent tegen voormelde lijst bezwaren te hebben, uitgenoodigd. die binnen acht dagen, te rekenen van den dag der aankondiging, bij het Gemeente bestuur inteleveren. Amersfoort, den 13. Oct. 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT. Gelet op art. 6 der wet van den 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door den Kapitein, Eerstaanwe zend Ingenieur, ten behoeve van hel De partement van Oorlog ingediend verzoek met bijlagen, om vergunning tot het op richten van drie smidsen, op de per- ceelen alhier gelegen aan den Leusder weg, kadastraal bekend in sectie C, nom- mers 24 tot en met 31, 24bis) 25bis_ 434 en 739, uitmakende het kazerneerings- terrein, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag, den 27. October aanstaande, des voormiddags te elf uren, gelegenheid ten raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprich ten van de inrichtingen intebrengen. Amersfoort, den 13. Oct. '90. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT doen te weten, dat de processenverbaal van inlevering en opening der stembriefjes ter verkie zing van een lid voor den Gemeenteraad in afschrift aan het Raadhuis zijn aan geplakt en gedurende veertien dagen op de Secretarie voor eenieder ter inzage liggen, alle werkdagen van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags. Amersfoort, den 15. Oct. '90. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, W. A. CROOCKEWIT, Weth., lo Br. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Verknoping van Taste Goederen. Zaterdagavond 11 Oct. fn de Keizerskroon. Notaris: de heer Mr. J. M. RjtGHELLE. Een Winkelhuis aan de Kampstraat f 1510.- hopen 26 October a. s. hunne te nerdenkeni limine dankbare Neef li VAN SïEDUM. Amersfoort,'16 Octotfcr'90. Ondertrouwd 2e Luit. der artillerie O. I. L. en Arnhem, 13~-Oct. 1890. Receptie 19 Oct. 189f). Getrouwd J. B. H. MOUBIS en A. M. C. B. HAFK|ENSCHEID die hartelijk dankzeggen voor ddvele be wijzen van belangstelling bi\ huj huwe lijk ondervonden. Amersfoort, 14 ber IS Voor de velé bewijzen van deel neming, ontvangen' bij het overlijden van mijnen geliefden echtgenoot, betuig ik mijn hartelijken dank. Mevr. Wed. J. AJ V&N gt)E VEN— van Beek. Dordrecht, 14 October. De Heer en Mevrouw SLOTHOU WER—Scheurleer betuigen bij deze hunnen hartelijken dank voor de talrijke bewijzen van belangstelling bij de geboorte hunner DOCHTER ondervonden. Amersfoort, 15 Oct,1390. Voor de vele bewijzen van deel neming ondei vonden bij ons 25>jarig Huwelijksfeest, beluigen wij door deze onzen hartelijken dank.', Amersfoort, 15 (i:t. 189Cf.\ A. J. VANVDEN XIXER. A. J. VAN\pEiN/AI%ER gek. Pot. Een HEEB, z. b. b. h. h. vraagt in een uet burger gezin een I^MEB met Opgaaf vaA p r ij 4 onder letter P., bureau dezer Bourant eersteXvvaliteit Bij Langestrctm B. i fsfoort. Op de Kermis Tan dit jaar wat gaugek NIEUWS. Duitsche en ostenrijksche •- Het Grie clie Wonder. Vooral nietf de halve dam| dien aard. „ELEK'l RA Zij stijgt levl hooge, vrij inï Metalen Urne.| „ELEKTRA* had op 2 en Berlijn aan c sonen uit de aan H.H. Ver den voorgestell den grootsten IOOO gulcl betalen wij aan 1 bewijzen, dat vroeger gezien PRIJZEN DER PLAATSÉ le Rang f 0.25, 2e Rang f De Directeur A. L. BOAEFAX*

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2