v I BODEN gevraagd: 4. VALKHOFF. 1 com/ooj JES ETC. Ingezonden. ALPHONS ARINEGARN Lanptraal over Meteit Concordia. Goedkoope aanbieding. G. J. SLOTHOUWER. Plaatselijke berichten. BUITENLAND. Provinciale berichten. - - ADVERTENTIÈN. VOLONTAIR Twee Beste TE'KOT v De BOEK- en ^PRACHTWERKEN tegen verminderde ,prijzen aangeboden door de heeren Bolle, Colien^ Hos ier, Vlieger enz. worden tegen DE ZELFDE PRIJZEN geleverd door den boekhandelaar VOÖRDEELEN/ ÏDEWERK Ycrkrkg vkjlss en I 'SewL bij gelegenheid van het gouden jubileum des Genootschaps, in het jaar 1892, een gedenkschrift uit te geven, bevattende een historisch overzicht der 50 jaren van zijn bestaan. De gewestelijke vereenigen en de af- deelingen zijn uitgenoodigd de noodige gegevens aangaande hare werking aan het hoofdbestuur toe te zenden. Het verzenden van kool en uien is in de dorpen aan den Langendijk (N.-H.) in vollen gang. Vele waggons worden dagelijks aan de stations Noord-Schar- woude en Heer-Hugowaard geladen om verzonden te worden zoowel naar bin nen- als buitenland. Er zijn handelaars, die jaarlijks meer dan 1000 waggons kool verzenden. Eergisteren was het 50 jaar geleden, dat Johanna Derkei op 14-jarigen leeftijd in het gezin van den heer J. Buijs te Rotterdam in dienst kwam. Sedert is zij onafgebroken bij dezelfde familie dienst baar geweest. Een afstammeling van de hertogen van Gelre. Het zal den lezer wellicht belang inboezemen, schrijft de Weener correspondent van de N. R. Ctte ver nemen, dat hier (te Weerien) nog een graaf GeldernEgmond woont, die in rechte lijn afstamt van de oude hertogen van Egmond uit het huis Egmond. De stamvader van den tegenwoordigen titu laris was Reinoud van Gelder, de zoon van Adolf, hertog van Gelder, welke laatste wegens de gevangenzetting van zijn ouden vader Aernout op het kasteel van Buren zich zoo buitengewone vermaardheid heeft vei worven. Hertog Adolf is in tweeden echt gehuwd geweest met Walrave van Ilaeften; zijn zoon Reinoud werd erfge naam van de familiegoederen in Opper- Gelre en leefde van 14761523. Hij was heer van Arcen, Wolbeek, Afferden, Blij- enbeek, Velden, Grübbenvorst en Grons- vorst en was gehuwd met AleiSa von Schenk tot Nijdeggen. Daar de familie ook in het iand van Gulik bezittingen had, traden haar leden in dienst van den keurvorst van de Pfalz, d. i. van de Wit- telsbachers, die tot den Franschen tijd in Berg en Gulik heerschten. Toen deze laatste gewesten in het begin dezer eeuw met den linker Rijnoever bij het Fransche keizerrijk werden ingelijfd, verhuisden de graven van Geldern naar Beieren, terwijl het tegenwoordige hoofd der familie reeds jong naar Oostenrijk is gekomen en thans luitenant-kolonel is bij den generalen staf. In zijn wapen vereemgt hij de kwartieren van Gelder en Egmond en hij voert ook den titel van heer van Arcen, welk dorpje aan den rijksstraatweg ligt van Venloo naar Nijmegen. Eerst aan den vader van den tegenwoordigen graaf Geldern werd in 1875 door koning Lode- wijk II van Beieren, met het recht van overgang op zijn nakomelingen, verlof geschonken, om den naam en het wapen van Egmond aan te nemen. In zijn stamboom vindt men bijkans alle namen der Hollandsche en Geldersche adellijke geslachten vermeld; ook namen van per sonen uit het huis van Nassau. Ook de op Alva's bevel onthoofde Lamoraal van Egmond wordt in die lange lijst van luisterrijke voorouders genoemd. Wegens het heerschen van croup, roodvonk en diphlheritis te Wageningen is de protestuntsche bewaarschool aldaar tijdelijk gesloten. Enkele gevallen deden zich reeds met doodelijken afloop voor. Dezer dagen had te 's Hage onder leiding van het lid van den gemeenteraad den heer P. C. Evers, eene vergadering plaats van ambtenaren in dienst der ge meente, ten einde andermaal de stichting van een weduwen- en weezenfonds voor gemeente-ambtenaren en bedienden te behandelen. Er werd over verschillende denkbeel den van gedachten gewisseld, meer be paaldelijk over dat, om van jaarwedden beneden f 600, drie percent, en van trac- tementen boven f600, vijf percent te doen storten in het met eene ondersteu ning uit de gemeentekas van f15,000 op te richten weduwen- en weezenfonds. Deze nieuwe vergadering leidde nog tot geen bepaalde uitkomst. Luxemburg, die wij niet moeten laten vallen, in de hand te nemen, in overeen stemming met de Kamer kwam werken voor het welzijn des lands. Hij nam het regentschap aan, dat hem door de grond wet en de familie-overeenkomst was op gelegd. Hij zwoer trouw aan den Koning, aan de grondwet en de wetten des lands, Hij achtte het onnoodig hierbij andere verklaringen te voegen hij verwees naar die, welke hij achttien maanden geleden had afgelegd. Hij had zich kunnen over tuigen, dat de wenschen des lands met zijnen vooruitgang overeenstemden. Hij verlangde, dat de harten der Luxembur gers in overeenstemming met het hart van den hertog-regent zouden kloppen Hij smeekte God, het lijden des konings te verzachten en kracht te schenken aan de liefdevolle engel, die aan de sponde van den zieke waakt. Hij verklaarde de gewone zitting der Kamer geopend. Terwijl men in de Kaapkolonie, zegt de Zuid-Afrikaan, sde Hollandsche taal in haar rechten wil herstellen neemt de Transvaalsche regeering het besluit om te Johannesburg een bestuur der stede lijke zaken te organiseeren waar blijk baar tot ongeveinsde verwondering van het blad Hollandsch de spreek- en schrijftaal zal zijn, en dat ook in andere opzichten eenigszins aan een Hollandsch gemeentebestuur herinnert. Evenals in Holland de burgemeester, die niet slechts voorzitter van den gemeenteraad maar ook hoofd van het uitvoerend bewind der gemeente is, door de regeering wordt aangesteld, zoo zal er te Johannesburg een regeeringscommissaris zijn, die zijn geheelen lijd aan de stadszaken moet wijden en hiervoor eene bezoldiging van 600 p. st. geniet." De hertog van Nassau heeft te Luxem burg den eed afgelegd. ln zijn toespraak zeide hij, dat hij, opnieuw geroepen om de banier van Bij Kon. besluit van 4 Nov., zijn bij het wapen der art. benoemd tot 2de luitenants bij het 4e reg. vesling-artill onze stadgenooten J. W. F. Bothof en J. A. van Beek. Bij het 5' regiment Infanterie wor den op den 10. November 41 miliciens der lichting 1890 aangesteld tot milicien korporaal. L.l. Donderdag arriveerde alhier met den trein van 10.16 uur uit Utrecht de Generaal-Majoor van der Beek, bevel hebber in de 3e militaire Afdeeling, ver gezeld van zijn Adjudant. Ten 11 uur werd door dien opperofïicier de infante rie-kazerne in oogenschouw genomen, ten 12 uur de kazerne voor bereden wapens, en ten ongeveer 1 uur het militair hos pitaal, waarna Zijne Excellentie wederom naar Utrecht terugkeerde. Aan het postkantoor Amersfoort en de, daaronder ressorteerende, hulpkanto ren werd gedurende de maand October 1890: Ingelegd f4820.86; Terugbetaald f6101.12' Het laatste, door dat kantoor uitgege ven, boekje draagt het nummer 2248. Naar wij vernemen zal waarschijn lijk nog in den loop dezer maand door Dr. H. Pierson, Directeur der Heldering- gestichten, en Dr. Menno Huizinga, In specteur van het Geneesk. Staatstoezicht te Groningen, alhier een meeting worden gehouden, naar aanleiding der kwestie van reglementeering der presidenten welke eerlang ook in onzen gemeente raad weder aan den order zal komen. Er zal gelegenheid zijn tot debat en men verzekert ons, dat de commissie van ontvangst waarin de verschillende meeningen op dit punt vertegenwoordigd zijn ook een of meer van de voor naamste voorstanders der reglementee ring zal uitnoodigen om aan dit debat deel te nemen. Dinsdagavond a. s. te half acht ure zal in de Sociëteit Amicitia, een conceit gegeven worden door Mejuffrouw Gerda Reinders, concertzangeres uit Amsterdam en de heeren G. Veerman, concertmees ter en J. Ruygrok, pianist, uit Utrecht. Uit Baarn wordt van een aldaar ge houden concert het volgende gemeld Baarn, 1 Nov. Gister traden mej-Gerda Reinders, concertzangeres uit Amsterdam, en de heeren W. Ruygrok en G. Veer man, pianist en violist uit Utrecht, met een uitgelezen programma voor het Baarn- sche publiek op. Mejuffrouw Reinders bracht een zestal liederen van Grieg, Schumann, Brahms, Mann en Hartmann ten gehoore. Het best beviel de voordracht van Schumann en Brahms. Ook Mann genoot een goede vertolking. Indien mej. R. een weinig meer gloed en warmte in hare voordracht kon brengen, zou haar zang daar bij on getwijfeld winnen. De heer Veerman had tot solo-nummers gekozen Adagio uit Spohr's 9. Concert en Rondo capricio van St.-Saëns. Gaf het eerste nummer gele genheid te over, om den schoonen toon, waarover deze violist beschikt, te bewon deren, het tweede daarentegen stelde zijne schitterende technische hoedanigheden in het licht. De heer Ruygrok bracht de toehoor ders wederom in geestdrift door de hoogst talentvolle voordracht van Chopin's Bes kl. t. scherzo, Romance van Rubinstein en Walzer-Caprice van Strauss-Tausig. R. onderscheidt zich als bravourspeler bij uitnemendheid; dit bewees hij in de Walzer-Caprice. Maar ook in het klas sieke genre is hij thuis. Hiervoor getuige de uitvoering de de Kreutzer-sonate van Beethoven en van de Fantasieslücke van Schumann, beiden voor viool en piano. Rijygrok en Veerman toonen te begrij pen, dat wie samen willen spelen als één man moeten denken en gevoelen. Wat betreft de uitvoering, staan m. i. de Fantasie-stücke bovenaan. Ook in het accornpagneeren der liederen was R. we derom bewonderenswaardig. Hartelijk en welverdiend werden de drie kunstenaars toegejuicht. Te bejammeren is het, dat het publiek zoo slecht opgekomen was. Het wordt meer dan tijd dat de ingeze tenen, den schijn alsof zij geheel en al ongevoelig zijn voor de kunstuitingen van den vonrtreffelijken pianist en zijne mede werkers, doen verdwijnen. Het drietal is van plan, dezen winter eenige plaatsen van ons land te bezoeken. Donderdag stnnd voor den recht bank te Utrecht terecht: H. P., won te Woudenberg, bekl. van mishandel'ng van G. A., aldaar gepleegd. Deze bekl. schijnt onder de menschen- eters opgegroeid te zijn, althans bij eene ontmoeting met G. A. heeft bij na tuurlijk na een stevigen borrel gebruikt te hebben dezen angegrepen, gesla gen, gekrabt en hem ten slotte... een stuk van 't linkeroor gebeten. Zijne ka rakterbeschrijving door den politieambte naar is zeer ongunstighij is lastig, vecht lustig, maakt veel misbruik van sterken drank en is de schrik zijner omgeving. De get. G. A. daarentegen staat zeer goed bekend. Ook de verklaringen van andere getui gen luidden ongunstig voor bekl.behalve dat hij handen en tanden gebruikte, had hij ook nog met een mes gedreigd, wat met het oog op zijne bekende eigenschap pen reeds eenigen op de vlucht had ge jaagd Zonder aanleiding had hij dan G. A. ook aangegrepen. Een en ander gaf den pres. der recht bank aanleiding om de qualiflcatie van «gevaarlijk mensch" toe te passen op bekl., die reeds vroeger veroordeeld is wegens mishandeling, waar hij echter zeer onschuldig zeide ingeloopen te zijn. De officier van justitie, mede bekl. aan eene daad van ergerlijke mishandeling schuldig achtende, vooral op grond der eenstemmige getuigen-verklaringen. ter wijl bekl.'s verdediging door niets aan nemelijk wordt gemaakt en, lettende op zijne ongunstige karakter-beschrijving en vroegere veroordeeling, eischte tegen hem eene gevangenisstraf van vijf maanden. Gedagvaard, maar niet verschenen en mede beklaagd van vernieling was J. v. L., won. te Baarn. Deze had zich schuldig gemaakt aan 't stuk trappen van hekwerk en het ver nielen van glasruiten in de woning van J. H. aldaar op 5 Oct. waardoor hij dezen eene schade heeft veroorzaakt van f 1,75. Hij had dit gedaan in dronkenschap, on der uittarting van J. H. om maar eens uit zijn huis te komen. Twee getuigen bevestigden dit, waarna tegen bekl. ge eischt werd eene gevangenisstraf van 14 dagen. Daajna stond terecht C. S. wonende te Amersfoort, bekl. van strooperij met behulp van een wagen, aldaar op 4 Oct. gepleegd. Tegen bekl., op heeterdaad betrapt op het weghalen van mosplaggen,zonder daar toe verlof te hebben, werd geëischt: ge vangenisstraf van 5 dagen. Eveneens bekl. van strooperij, van spar- retakken, en wel in 't zelfde bosch als de vorige bekl., stonden terecht W en J. W. v. L., vader en zoon, beiden won. te Amersfoort. Dezelfde ambtenaar had ook deze bekl. in 't bosch (van den heer C. B.) aangetroffen. Tegen deze bekl. luidde de eiscli ge vangenisstraf van vijf dagen voor ieder hunner. Baarn, 7 Nov. Gisteren had aan De Vuursche, onder deze gemeente een treurig ongeval plaats. De postbode had zich een revolver aangeschaft en dien geladen weg geborgen. Toen hij naar Baarn was, heeft zijn vrouw en een meisje, dat eeni£e dagen bij hem logeerde, het gevaarlijk wapen be keken, met het ongelukkig gevolg, dat het afging en het meisje trof. Men vreest voor het behoud van haar leven. Stoutenburg. Naar men verneemt zal de heer H. Schoonerbeek alhier op 13 December ek. den dag herdenken waai- op hij voor 25 jaren als gemeente-ont vanger in functie is getreden. Lensden. A.s. Dinsdag zal alhier de verkiezing plaats hebben^.van een lid voor den gemeenteraad ter vei vanging van den heer J. Voskuilen, overleden. Sckerpeiizeel. Er heeft zich alhier weer een geval van dipheritis tbesmelte lijke keelziekte) vooi gedaan. Dat is binnen korten tijd het tweede geval. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. GEBOREN: 31 Oct. Hendrika Wilhelmina d. van Hendrik van Doom en Johanna Ak kerman. Jan, z. van Wiilein Cirkel en Adriaua van de Veer. 1 Nov. Jacoba, d. van Willem Verkuil en Geertruida van Eeden. 2 Nov. Gerarda Josephina, d. van Gerardus Josephus van den Bos en Geer truida Steenbeek. Petronella Clasina, d van Johannes Engel en Maria van de Klas horst. 3 Nov. Geertruida Margaretha, d. van Petrus Hoetjes en Maria Noë. Nov. Gerardus Johannes, z. van Johan Oelp en Adriana Bosma. 5 Nov. Grietje, d. van Adrianus Snijders en Johanna Kraan. Antonia, d. van Siiuou vau Huij/.en en Margrietha Meijer. 6 Nov. Elisabeth, d, van Jan de Gans en Aaltje van Eldert. ONDERTROUWD: 30 Oct. Anthonius Laureutius Maria Kuijpers en Maria Fran- cisca Elizabeth Dellemijn. 31 Oct. Hen drik ten Haalt en Neeltje van den Brink. Nov. Johannes Jacobus van Galen en Gertrud Smeijer. 6 Nov. Lambertns van Zuilen en Grietje Blom. Gerardus Snij- dors en Jenneke Kok. Antonius van Bekkum en Dora Peperkamp. Peter Fraus Niemvboer en Jannetjo van Dijkhuizen. Alexander Antonie van Hamersveld en Bar bara Maria Huurdeman. GEHUWD 5 Nov. Jan Wouterse en Geer truida Tommel. Jacobus van den Bedem en Antonia Rouwendal. OVERLEDEN: 30 Oct. Jeannette Wil helmina Maria Pieck, 23 m. Arnoldus Meskcs, 2 m. 31 Oct. Dirk Stam, 30 j. echtg. van Woutera Jagtenberg. Willem Polhout, 69 j. echtg. van Maria Fontein. 1 Nov. Elisabeth Dashorst. 56 j. echtg. van Joseph Bex, Elisabeth Sibens, 67 jaar wed. van Hendrik Sukkel. 2 Nov. Ge rardus Maas, 9 j. Een levonl. aang. kind vrouwl. gesl. van Hendrika Geitenbeek. 4 Nov. Gijsbertus Leijenhorst, 2 m. Hoogland. GEBOREN 2 Nor. Cornelis, zoon van Antonie van 't Klooster en Aaltje van den Heuvel. OVERLEDEN5 Nov. Een levenlooze dochter van A. Tymese en G. van't Kloos ter. Lensden. GEBOREN3 Nov., Albertus, z. van Albertus den Ouden en Hendrika Jorde-nse. ONDERTROUWD: 7 Nov., Hendrik Schouten, wedr. vau Maria Hilhorst, met Elisabeth Jansen, wed. van Cornelis Smit. GEHUWD 6 Nov., Richardus van Eijden met Johanna van den Hengel. Stontenburg. ONDERTROUWD: 7 Nov., Teunis Hooft met Wilhelmina Kaats. Jacob Boersen met Geertje van Esveld. Woudenberg. GEBOREN2 Nov., Tijmen, z. van Cor nelis van de Vliert en Teunisje Steenbeek. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 7 Nov. 1890. Tarwe f 0.— a f 0.— Rogge - 0.— 0.— Boekweit - 0.— ii 0 per Appelen 3.— ij 6.50 i hecto Peren - 4. ti 5. liter. Kleiaardapp. - 0.— 0.— Zand - 1.80 ii 2.10 IJoendcreieren - 7.— - 8.— p lOOst. Boter - 1.15 ii 1.30 p kilo. Margarine - 0.— li 0.— P- Zoetem. kaas - 0.— li 0.- n.50 Kippen - 0.60 0.90 Kuikens - 0.60 w 1.15 Piepkuikens - 0.30 0.80 Ganzen - 0.— ii 0.— Eenden - 0.60 0.90 per. Jonge - 0. 11 0.— stuk Hazen - 1.50 ii - 2.20 Wilde konijnen - 0.— Tamme - 0.20 n 1.10 Duiven - 0.30 li 0.60 per paar. Biggen - 3.— 6.— Schrammen - 10.— il 18.— Vette koeien - 0.— ii - 0.— Guste Kalf - 0.— 0— - 0.— 11 0.— per Wuk. Kalfvaarzen - 0.— 0.— Pinken - 0.— n 0.— Pinkstieren - 0.— 0.— Guste vaarzen - 0.— it - 0.— Aangevoerd «aren ongeveer heet. l'arwe; heet. Rogge; heet. Boek weit; 40 heet. Appelen; 20 heet. Peren; heet. Kleiaardappelen160 heet. Zand- aardappelen; 2000 stuks Hoendereieren; stuks Eendeneieren; 1500 kilo Boter Vette varkens - 0.- 0.kilo; kilo Margarinekilo Kaas40 stuks vee. Geachte Redacteur! Heb de goedheid onderstaand bericht in het eerstvolgend nummer van Uw Ge acht blad op te nemen. Bij den heer J. K. Priem alhier, ligt tol en met Zaterdag 15 Nov. het adres ter teekening, aan te bieden aan den heer Jhr. Henry Tindal. Dit adres zal strekken tot bewijs van adhaesie met het dito van de heeren Piof. Dr. Allard Pierson c. s. Moge menigeen zich tot deze betuiging opgewekt gevoelen. Gevonden op den openbaren weg: Een zweep. Een zilveren armband. Rechthebbenden vervoegen zich ter te rug hekoming aan het bureau van politie. HOOGLAND^ 7 November 1890. Heden hadden wij het, niet zoo eelvuldig voorkojhend voorrecht, den dag te kunnen gedenken, waarop AARTJE VAN REE gedurende 3/) jaren met groote trouw :èn hartelijke belangstel ling, zoowel bij vreugde als rouw, in onzen dienst is werkzaqihr gewieet. Wij achten met niet ongepast hieraan in het openbair hulde /te brengen. Huize Schotftorst. f Dr. M. C. VERÈQRB& VAN THEMAAT én Familie. Voor de vele bewijzen van belang stelling ondervonden op 25 October l.l. betuigen wij onzdn hartelijken d D. M. VAN GEI C. VAN GELDER Oppëni Amersfoort, 8 'November 1890 u Novembe Mejuffrouw A. VAN VOL. LENHO VBN te Amersfoort, hare zaak in modeartikelen wen- schende te liquideeren jwerzoept allen die iets van haar li vorderen hebben, of aan baar vjersyhuldifd zijn, daarvan vbdr 1 JDjecemberituk. opgave of betaling te doen tel: kantpre van den Heer J. VAN VOl|LJENHOTEN aldaar. In den Roek-, Muziek- en Kunsthar/del van J. VALK- HOFF, Langestraaf B. 220 Amrwsfoort kan terstond een net Jodginenfêch als ter opleiding in bovengenoemd vak ge plaatst worden. te Amersfoort, Baarn, Soest, Hoogland, Nijkerk, Hoevelaken, Woudeuberg en Sckerpenzeel voor eene koninklijk goedgekeurde Levensver- zek.-Maatschij. (Uitkèering bij overlijdén.) Ruime provisie. Brieven lelt. F. bureau dezer Courant. Door een OFFICIER der Cavalerie wpmlt te kuur ge vraagd een geuiarfbileerde liefstin de nabijfrejd derGavglériekazeme. Franco brieven? opder d^gave van nadere bijzonderheden worden afgewacht door Luit. v. WRANGEL, Ben Bosch. wegens afloop der-.weptzaamheflen. Te zien bij J. NEFBTeNS Molenaar Leusdervveg. Langestraat' B. 22, Amersfoort van eene bestelling bij den boekhandelaar J. VALKHOFF Het POlijTO voor 4c befctelde boekeu vervalt. t De FRANKEERKO.VT^N voor bet over te maken geld -vé r v a 1- 1 e n. NICKEL THE|POTTEN. Sleutel van den Bibilibomschen berg Ben je boos pluk een roos. Twee kindertjes bij mekaar. Moeder als je me kousen koopt. Pierlala lee in de kist Daar was eens een /rouw. Vier oude wijven. Slaap kindje slaam Torentje, Torentjé bussekruit. Twee mannetjes/waterhalen. Aalije zit op een paaltje. Wel wat zeg jè van mijnikippen. Goeien avond/tante Betje.' Klaas vaak die komt. Och Jantje wil niet huilen. Sinte, Sinte|Marten. Twee manngtjes waterha'len. Roodkapje en de Wolf. Jan Klaasseh. Klein Duimbje. 20 alleraardigste prentenboek jes voor jonge kinderen voor slechts ÉÉN GULDEN. Voorhanden in den Boek-, Kantoor- en Kunsthandel van

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2