imrnu, W. F. A. GROENHUIZEN, TH E E Gemengd Nieuws. Officieele Publicatiën. SOUCHON TH 'ERDAM a ƒ1.30 per 5 ons. Horlogeon Instrumentmaker Havik hóek Lavendelstraat. HORLOG KLOKKEN, regulateurs, wekkers. SPEELD00ZEN, JÈzen- enGiitta-Perck,. 8Aaeg€cs;d-,rT; I IORLOGEKEITINGEN. tJF S beste 'stol horloges jrr;s Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Verkrijgbaar te i'Amersfoort bi G. DIEGES. ff. VOXK, Lauge Weversingel 89, A.' KXCIVEJgf, straat. In het bijzonder'Vordt' de aan KALVERSTRAAT, W. VAN ZAhlXGEiV, 35, Mej. A. M. BECCSE, BOEKE.VOOGEX, Lange- rgevestigd op: vocrhande Nickel Gouden, Zilveren ej PE1TDTJLES, EN JC .oot- haie f Reparation aan al deze artikelen ook bijzonder billijk en zeer spoedig. en. Geen zonnetje vertoonde zich. De hemel was met een rouwfloers bedekt, als treurde de natuur mede met ons volk. De ramen een prachtige keuze Gouden, Zilveren, Nickel en Stalen BRILLEN en PINCE-NÊZ, WINOKUSSENS, CLYSO-POMP^ IRRIGATEURS, .blik toen BAROMETiViwijl aller alle so**- THFR Ar commando cavale- orde was opgesteld, gingen en vooruit of hielden stand. opperbevel van den generaal-niajoor Baron Taets van Amerongen, welke opperofïlcier, in zijne hoedanigheid van waarnemend gouverneur der Residentie te midden van de officieren, tot den staf der lste divisie infanterie behoorend, voor het 2de batal jon dienstdoende schutterij reed. De schutterij die in den stoet dienst deed, werd door de muziek voorafgegaan en voerde de vaandels mede. Om beurten lieten de verschillende muziekkorpsen zich hooren. De marche funèbre van de grenadiers en die van het muziekkorps van den heer Mann uit Leiden, die mede aan het hoofd van een bataljon van het 4e reg. inf. dienst deed, maakte diepen indruk op de talrijke toeschouwers. Toen de militairen waren voorbijge trokken, kwam pas het gedeelte van den stoet, dat op het in eerbiedig zwijgen verzonken publiek den meesten indruk maakte. Nadat de hoffourier, de heer Metzei, in zijn rooden rok en witten pantalon, lergezeld van twee rijknechts, voorbij ge leden was, volgde's Konings stalmeester, de heer van der Ondermeulen, die belast was met formeeren, in beweging stellen en doen ophouden van den trein en voor dezen drukken werkkring, bereden officie ren en twee bereden wachtmeesters onder zijn bevelen had, die langs den stoet draafden, om aan de verschillende com mandanten, koetsiers en deputatiën be velen te geven, opdat de geheele optocht steeds in betzelfde tempo vooiuit zou kunnen gaan en de Koninklijke lijkwagen geen oponthoud zou ondervinden. In het eerste rijtuig zat de kamerheer- ceremoniemeester baron de Constant Re- becque in de kostbare kleedij, aan zijne liooge waardigheid verbonden, met den gekroonden staf in de hand. Op den heraut volgden de geneesbee- ren, die den ouden Vorst met hunne wetenschap en met hunne aanhoudende waakzaamheid en zorg in Zijr.e laatste levensdagen hebben bijgestaan, maar die, in spijt van 's Konings krachtig gestel niet bij machte waren, om aan den dood dit Doorluchtig ofier te ontrukken. De verschillende personen, die nu volgden en allen speciaal belast waren met den intendancedienst ym de Konink lijke paleizen, waren in gewone kleeding. Alsnu volgden de insigniën van de koninklijke waardigheid, door de grootsten in den lande op lluweelen kussens ge dragen. Eene bijzondere vermelding verdienen de herauten, die in keurige kleeding, door hunne wapendragers gevolgd, in den stoet hadden plaats genomen. In deftigheid van voorkomen wonnen de wapendragers het van hunne meesters. Deze laatste officianten, met het omfloersd wapen van den Staat, dien ze vertegen woordigden, in de hand. trokken in hunne zwarte eleganterouwpakken en door hunne jeugdige, slanke gestalten de algemeene aandacht. Langzamerhand naderde nu de ko ninklijke rouwkoets; aller halzen rekten zich uit, om toch vooral van dit zeldzame schouwspel niets te vei liezen. De 24 onderofficieren, die als dragers fungeerden, hadden de handen vol aan de zware kist. Nadat de kist in den prachtigen rouwwagen was geplaatst, werd de Kon. kroon op het lluweelen dekkleed gezel. De rouwwagen, waarin het stoffelijk overschot des konings naar zijn laatste rustplaats werd gebracht, was eenigzins anders dan die, waarmede jl. Maandag het lijk van het station Staatsspoor naar het Paleis te 's Ilage werd overgebracht. Boven den met zilveren rand omlijsten hemel was een rouwdecoratie aangebracht, opgenomen in den vorm van een mantel 17 i in harmonie, wat zekerbtjeen r OOI (lei. iering hoofdzaak is. een lialve-maanvormige rouw- QnUn W lip fl ho°gi gevormd door de Cutlttr AHly frrk,ngang. De nis was ge fluweel behangen, de he llet stuift niet, poen sterren bezaaid, waarin ZONDER ER IET.m de deur het ornfioersde PrilS r dxen|Burg troonde. De boog n;pr,™.,nn„.L halve-maanvormig naar de vas door geplooide crêpe-stof «o <lverlio,le va„ g jjetg,. behangen, ter strek eji*1 r ft' ..aai op dekt door van rijks- en stedelijke gebouwen waren geheel gesloten door blinden of gordijnen, tal van winkeliers hadden hun winkels gesloten en groot was het aantal parti culiere woningen, waar men uit eerbied voor den doorluchtigen doode de gordij nen had laten zakken. Een kleine voorstelling kan men zich maken van het aantal vreemdelingen, dat Donderdag te 's-Hage en Delft was samen gestroomd, wanneer men nagaat, dal Woensdag en Donderdag alleen aan het Centraal-station te Amsterdam werden uitgegeven 8277 plaatskaarten voor 's-Hage waarvan 856 staatsspoor (voormalige Rijnspoor). Met de doortrekkende reizi gers mede en hen, die retourkaatten had den, kon men liet aantal, er aan het Centraal-station vertrokken reizigers veilig op 10000 stellen. Aan het station Wees- perpoort werden ruim 1000 plaatskaar- ten afgegeven. Te Rotterdam weiden Woensdag door de Hollandsche spoor verkocht 856 bil jetten eerste, 1947 twee de en 4709 derde klasse, en naar Delft 500 biljetten eerste, 857 tweede en 2241 derde klasse, uit Utrecht vertrokken naar den Haag Don- deidag niet minder dan 16 extra-treinen die nog ontoereikend bleken. Een juiste becijfering is uit den aaid der zaak niet op te geven, maar 't hoven- staande is zeker reeds voldoende om aan te toonen, dat de toestrooming van vreem delingen ontzaggelijk was. 't Laat zich danook pereedelijk verklaren, dat Don derdagmorgen in Den Haag reeds vroeg in den ochtend een onbeschrijfelijke drukte heerschte. Lang vóór het tijdstip, waarop het Koningslijk het paleis in het Noordeinde werd uitgedragen, stonden duizenden en duizenden dicht aaneengesloten geduldig te wachten, aan beide zijden van den weg, welken de treurige stoet zoude vol gen. In 't Noordeinde en in de Veenesti aat, in de drie Wagenstraten en ophetHuij- gensplein en den Rijswijkschen weg was het zwart van de toeschouwersvoor alle ramen, op de stoepen, de bruggen en op de daken, op de in der haast op geslagen tribunes, ja, zelfs in de dakgo ten hadden zicli menschen geposteerd, om de uitvaart, van den laatsten Oranje vorst te kunnen zien. 't Midden van de opgenoemde straten, werd door de huza ren vrijgehouden. Op de trottoirs stond de menigte, dicht opeengepakt, pratende over onverschillige zaken of over ondei werpen, niet 's Konings begrafenis in verband staande. Voor 't grootste gedeelte was deze wachtende menigte van omfloersd oranje voorzien. Uit bijna alle huizen woei de driekleur halfstoks. Buitensporige prijzen, waren en werder. besleed om een goede plaats te krijgen en deftige, keurig gekleede Hage naars ontzagen zich niet de ingewikkelste, équilibristische oefeningen te maken, om toch vooral niets van dit zeldzame schouw spel te verliezen. De politie had natuurlijk de handen vol werks om te kunnen voldoen aan den last, te zorgen, dat de stiaten en plaat sen, langs welke de stoet passeeren moest onbelemmerd bleven. In 't algemeen ech ter was de hulp der politie alleen daar noodig, waar de eene of andere indrin ger zich verstoutte te pogen, eene heteie staanplaats te verkrijgen, ten koste van een vroeger aangekomene, waarvan een wooidenstrijd in onverkwikkelijk Haagsch dialect en een koile schermutseling in den regel 't gevolg waren. De vei huur ders van staan- en zitplaatsen maakten buitengewone goede zaken't kostte by- P. :.pciien en schilden hingen ?n over den rouwwagen. sen, welke niet van levende waren vervaardigd en uitmunt, sierlijkheid van bewerking, wer- koorden aan den wagen beves- A.rr'Daili-lijk achter den lijkwagen volg- oen wagen, door 2 paarden getrokken, waarop de meeste kransen in bevallige nuanceering waren neergelegd. Bijzonder Irokken de kransen de aandacht, die door de officieren van liet regiment grunadieis en jagers aan 's Vorsten tombe waren necigelegd, de krans uit Luxemburg en die door de schildersvereeniging Pulcliri Studio gezonder. Overal waar de Koninklijke lijkwagen voorbij kwam, ontblootten de menschen eerbiedig het hoofd en brachten de op gestelde militairen hunnen overleden Vorst het laatste saluut. Jammer was het, dat er van de vreemde vorsten zoo weinig te zien was, doordat de glazen van de statie- koetsen zoo beslagen waren. Alle vreemde vertegenwoordigers waien in groot uniform en hadden de borst be dekt met decoratiën. Aan de grens der gemeente op den Rijs wijkschen weg waar eveneens duizen den toeschouwers stonden liet de burge meester der residentie met de leden van het dagelijksch bestuur en den secretaris den stoet vooi bijtrekken, terwijl de schut terij en de afdeeling van het Metalen Kruis uittraden. Ook het dagelijksch be stuur der gemeente Rijswijk bracht op zijn terrein een eerbiedigen groet; toen vervolgde de stoet zijn tocht naar de oude Prinsenstad. De stoet te Delft. Van alle oorden des lands waren dui zenden saamgesti oomd, zóó groot was zelfs de toeloop van vreemdelingen dat velen den nacht op straat of in de wacht kamers van het station moesten door brengen. Overal langs den weg waar de treurige stoet zou passeeren waren stel lages opgericht, allen met toepasselijken rouw versierd. Al die rouwversieringen en de met rouwfloers omwoelde bran dende straatlantaarns gaven aan de oude Prinsenstad een somber aanzien. Voor de artillerie-kazerne was o.a. voor de studenten van Nederlandsche universitei ten een stellage opgericht, luimte aan biedende voor acht a negenhonderd plaatsen. Reeds vroegtijdig waren de burge meesters van Amsterdam, den Hang, Delft en Apeldoorn, de heeren van Tien- hoven, Roest, de Vries van Heyst en van Hasselt in het kerkgebouw in ambtsge waad aanwezig. Aan de grens van Delft wachtte de oudste wethouder, waarnemend burge meester, met zijn medewethouders en den secretaris den lijkstoet opde Delft- sch" schutterij en de Delftsche afdeeling van het Metalen Kruis werden er in op genomen, zoomede eenige deputatiën van andere vereenigingeu, die daartoe het verzoek hadden gedaan. Voor het kerkgebouw stelden zich reeds vroeg een compagnie infanteiie en een compagnie Delftsche schutterij als eere- waclit op. In de kerk waren de lichten mede allen omfloersd Het lijk werd door het middenschip gedragen door de onderofficieren, die als dragers dienst deden, en binnen liet kooi hek nedergezet voor de graftombe, waaromheen zich de voisten en vertegenwoordigers der bui- tenlandsche mogendheden plaatsten, ter wijl de grijze hofprediker, ds. C. E. van Koetsveld, het woord nam. Pijnlijk vooral moest dit oogenblik dien eerbiedwaardi- gen man treffen, die zoo menigmaal ter zellder plaatse woorden van troost en be moediging deed hooren, doch toen nog altijd voor zich had de hooge figuur des Konings, aan wiens nagedachtenis thans zijne rede moest zijn gewijd. Nadat hij zijne toespraak had geiëndigd, zonk de kist, van liet lijkkleed ontdaan, neder in het graf. Een oogenblik toevens nog, totdat in 't grafgewelf de lijkkist met het groote Rijkszegel was verzegeld in tegenwoor digheid van den Minister van Justitie, den secretaris-generaal hij diens departement en twee hofdignitarissen, en toen ver kondigde luide en plechtig de Nederland sche heraut, dat de ter aarde bestelling van Z. M. Koning Willem UI was vol bracht. De llouwpoort. De Nieuwe kerk met haar fraaie Goti sche vormen was aan de Marktzijde van een rouvvpooit voorzien, ontworpen door den bekende kunstenaar A. Le Comte, waarvan de groote verdienste is dat de toon van liet geheel fraai afstak tegen de grijze muren van de kerk, in zoover als men hier het woord »fraaie" als een uit drukking van kunst wil opvatten en ver. y u O ..ilveren galon den benedenkant af sloot en de zwarte vlakte brak. Een groene taxisrand sloot het geheel af. Het fries met de korfvormige kroonlijst was bekleed met fijn grijs doek waarop 13 wapens in heraldische kleuren geschil derd; dat van ZuidHolland in het midden geflankeerd door die van Amsterdam en den Haag en verderdie van de 10 overige provinciën. De wapens waren onderling verbonden door zwaie zilveren snoeren en kwasten, terwijl aan het uiteinde der kroonlijst zware fluweelen draperiën met zilveren franjes afhingen Aan de beide smalle uiteinden werd liet fries afgesloten door twee zilveren kran sen van eiken laurierbladen. Het geheel werd bekroond door de Rijkskroon, waaruit de Rijksmantel, van huiten van zwart fluweel, van binnen Oianje, zich naar weerszijden sierlijk ont plooiden, terwijl de wapens van Oranje- Nassau en die van het grafmonument door den mantel werden omsloten, uit welker plooien zich ten slotte twee palm takken van frisch groen slingerden. De kroonlijst zelve was van zilveren omfloersde knoppen in urnvorm voorzien. Deze rouwpoort maakte, vooral door den gedempten, hoogst ernstigen toon, waarin de ontwerper zeer gelukkig slaag de, een vorstelijken indruk. Toen dr. Roessingh, te Deventer, op het Loo werd ontboden, is hij van Deventer naar het vorstelijk verblijf ge reden in 21 minuten. Dit geschiedde in twee rijtuigen met 4 paarden ieder; een werd gebruikt van Deventer naar Twelloo en een van Twelloo naar het Loo. N. Mepp. Ct. Van de groote drukte aan de Holl. station te 's Hage werd Woensdag door zakkenrollers veel misbruik gemaakt. Verscheidene reizigers kwamen bij het verlaten van liet perron tot de onaange name ontdekking, dat zij van horloge, ketting of portemonnaie waren beroofd. In het Noordeinde werd gister middag in het gedrang nabij het paleis aan een Haagsch ingezetene zijn zeer kostbaar horloge met gouden ketting ontvreemd. Te Rijshergen (N.-B.) is ovei leden Petrus Vrins, de laatste persoon in die gemeente, die tot liet dragen van het Metalen Kruis gerechtigd was. Men schrijft uit Veenendaal aan de Arnli. Ct., dat in zake den voor enkele weken plaats gehad hebbenden brand ter spinneiij van de „Veenendaalsehe stoom spinnerij en weverij" thans voor den rechter van instructie te Arnhem moeten verschijnen: de boekhouder der fabriek en meerdere arbeiders, evenals de man, die erkent dat de brand door hem ont staan is. Bij de Nedei landsche spoorweg maatschappijen bestaat het voornemen aan elk station plaatsbewijzen verkrijgbaar te doen stellen voor alle Nederlandsche stations, zoodat men voortaan voor elke reis éénmaal een biljet behoeft te nemen. Uit Beverwijk wordt aan het Cen trum gemeld, dat in «ie kas der gemeente door het onjuiste beheer van den voi igen gemeente-ontvanger een tekort ontdekt is van f 4419.59. Door wijlen mej. W. C. Mügge, dezer dagen te 's Hage overleden, zijn de volgende legaten vermaakt, vrij van suc cessierecht Aan het Blindengesticht of Werkin richting, Westeinde 201, te 's Gravenhage, f2000; het Herv. Diaconie-Weeshuis te idem, f 1000; het Huis of Gesticht van Barmhartigheid, Zuid-Binnensingel te idem f1000; de Wijkvereeriiging Uw Konink rijk kome te idem, f 1000het gesticht van wijlen mevr. Bronovo te idem, f 1000 het Centrale Weeshuis Bethel te Dordrecht f 1000; de Prins Hendrik-Stichting te Egmond-aan-Zee, f 1000; de Geref. Zen- dingsvereeniging te Amsterdam, f1000; de Geref. Kweekschool voor onderwijzers te idem, f 1000; aan de Vereeniging voor hooger onderwijs op Geref. grondslag le idem, f 1000; aan de Vereeniging voor lager onderwijs op Geref. grondslag le ikem; f500; de 's-Gravenhaagsche Bij bel vereeniging in de Mosstraat, f500; het Geneeskundig Gesticht voor minder jarige idioten te 's Gravenhage f500; de Sophia-Stichting te Scheveningen, f500; aan het Studiefonds ter opleiding aan het Gymnasium te Zetten, f500; de Jo- hannes-Stichting te Nieuwveen, f500; de Martha-Stichting te Alphen aan den Rijn, f500. Bij de Donderdag gehouden her stemming, van twee leden voor de Kamer van koophandel en fabrieken, waaraan 21 van 169 kiezers deelnamen, zijn ver kozen de heeren M. F. W. de Jong en A. T. R. Vermolen. Gisteren-Sint-Nicolaasavond, werd als verrassing voor iedereen het nieuwe Café-Restaurant «Place Royale" aan de Langestraat alhier geopend. Het ziet er keurig net, en wat meer zegt, echt gezellig uit, terwijl wat wij er proefden, ons een zeer goeden dunk over de kookkunst van den kok deed op vatten. Wij kunnen dan ook in gemoede stad genoot en vreemdeling een bezoek ten zeerste aanbevelen. De rechtbank te Utrecht deed Don derdagmorgen uitspraak in de zaak be- trefler.de L. W. en diens huisvrouw A. v. IC., beiden won. te Amersfoort (de eerste te Utrecht in hechtenis), beklaagd: de le van 3 diefstallen van pakken ma nufacturen en andere goederen met ver breking van afsluiting uit goederenwa gens der Hoil. IJzeren Spoorwegmaat schappij, en de 2e van de door deze dief stallen verkregen goederen opzettelijk uit winstbejag in hare woning verbergen en opzettelijk uit de opbrengst daarvan voor deel trekken, te Amersfoort gepleegd tusschen Januari en Juli 1889, en ver- oordeeldo beiden tot gevangenisstrafL. W. van 3 jaren, zijne huisvr. A. v. K. van zes maanden. 335ste STAATSLOTEBIJ. Tweede klasse. Trekking van 3 December. (100 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen Tan fSO. 2134 4159 4166 4383 18340 en 19933. Te zamen 6 prijzen. Volgende trekkingen geschieden: 15-1829-31 Dec.1890,12—15,20—23, 2730 Jan. en 37 Febr. 1891. Loten zijn nog verkrijgbaar. Baarn. Bij de door den heer L. Kuijer den 3den December 1890 alhier gehou- dene aanbesteding, wegens het bouwen van een Koffiehuis en Hotel, onder beheer van den architect tl. E. Hoegsma, waren ingekomen 11 biljetten, als: C. Cosijnse W. van Vloten A. Paans W. Meijer en I H. v. d. Colwijk J J. Hendriks A. J. Grasse J. Haitog G. Wassink Gebr. J. en W. Beeke P. J. van Garderen K. J. Kalt te Baarn ƒ23,300. Utrecht - 23,300. Amsterd. - 22,990. - 22,945. -22,920. -22.000. Baarn -19,675. Amersf. -19,000. Baarn -17,460. -17.425. Heerenv. -16,888. De raming bedroeg 17,000. Het personeel van het kon. domein Soestdijk heeft een prachtigen krans op de koninklijke baar nedergelegd. Op den dag der ter aarde bestelling van Z. M. Willem III, waren op verzoek van den burgemeester alle openbare scholen gesloten. Door de krachtige hulp, vooral der stoomgemalen, zijn de polders in Noord- Holland van het overvloedige water bevrijd. Iemand van zeer bekrompen verstand verklaarde in een gezelschap dat hij niet het minste vertrouwen in de koepok-inen ting stelde. nBegiijp eens," zeide hij, sdat ik een kind heb gekend, dal reeds twee dagen na de inenting overleed. Hoe Wat! Twee dagen later Ja het viel morsdood van boven uit een boom, waarin het vogelnestjes was gaan zoeken." Bierhuishouder's bekendmaking. Bij bekwame bierbrouwers bekoint B. Bekker bestendig beroemd, best, belegen, bruin, bitter Beiersch bier, bijzonder be mind bij broederlijk bijeen blijvende, brave, bemiddelde, behoorlijk betalende burgers en buitenlui. Bierhatende Bacchus- broeders beweren bij wijlen, bijster bru taal, Beiersch bier bekomt beestachtig beroerd, bedwelmt, benevelt, brengt buiten bezinning, bezorgt berooid brein, be vordert breede, bolle bombuiken. Bevalt Bacchus beter, blijft bij Bacchus. Bestelt bourgogne' bordeaux, brandewijn, be schimpt boosaardig Bekker's hetend, be faamd, belegen, best Bockbier. Bierdrin kers, bevorens behooilijk bewijzen beter blijk brengen, blijft bedaard bij beproefd bruin brouwsel, blijft bij bier, blijft be zoekers, begunstigers' bestellers bij B. Bekker, Bierhuishouder. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der wet tot regeling van

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2