eirvv j a UTRECHT en HET BOOTHUIS. Ofïïciëele Publicatiën. DEKENS VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG.' BINNENLAND. Feuilleton. V F 301 it A B 0 N N E Wr T S P R IJ S Per 3 maanden I.'a.- oost door het geheele Bijk. Afzonderlijke Numm^.s 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. IV 1 De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AM ERSFOORT brengen den gézetenen in hei innering de navolgende palingen betrekkelijk de in deze ge- eente geheven wordende belasting op de honden. Voor de heffing dezer belasting wordi is eigenaar of bezitter, en mitsdien als dastingschuldige gehouden het hoofd van Et huisgezin waarin de hond gehouden irdl, onverschillig of die hond meer bij- hder aan een der leden van het huis- ,zin mocht behooren. Personen op zich zeiven bij anderen 'wonende zijn persoonlijk de belasting rsrhuldigd. De jaarlijksche belasting bedraagt voor een hond ^'rie gulden. Verwisseling van nden,gi',».':>A')de den loop van hetdienst- .r bij (<ÏCfden belastingschuldige, v^ft j$eei ^eerdering van belasting ..„(1'ivÓlgV. Het bedrag der belasting wordt op de helft verminderd voor honden gehouden ter bewaking van gebouwen of erven, of en dienste van den landbouw, terwijl de nouders van honden, die uitsluitend voor eenig bedrijf van nijverheid worden ge bezigd, van belasting zijn vrijgesteld. De belasting is niet verschuldigd: le voor honden beneden den leeftijd van twee maanden 2e vooi honden gehouden op vaartuigen door daarop wonende schippers, niet wonende doch slechts tijdelijk verblijvende in de gemeente, mits de honden het vaar tuig niet verlaten 3e voor honden toebehoorende aan per sonen buiten de gemeente wonende, ver gezeld van hunne meesters of geleiders en niet langer dan drie dagen binnen de gemeente verblijvende. Bij langer verblijf binnen de gemeente is daarvoor de belasting verschuldigd, die echter wordt teruggegeven overeenkomstig de bepaling van art. 10 der verordening op de invordering dezer belasting, indien de honden niet langer dan 14 dagen bin nen de gemeente verblijven. Het belastingjaar loopt van 1 Januari tot en met 31 December. De volle belasting is verschuldigd voor honden aangegeven vóór 1 Juli. Bij aan- Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. 4* eifte na dien tijd is slechts de halve be lasting verschuldigd. Ieder die belastingschuldig is voor een >f meer honden, doet daarvan jaarlijks in den loop der maand Januari aangilLe ten kantore van den gemeente-ontvangei door invulling en onderteekening van een gediukt beschrijvingsbiljet, dat aldaar kosteloos wordt verstrekt. Voor hen die het beschrijvingsbiljet niet kunnen onderleekenen, geschiedt zulks namens hen, door den gemeenteont vanger bij de inlevering van het biljet. Zi| die eerst na het veistrijken der inaand Januari een belastbaren hond aan schaffen, of het getal hunner belastbare honden vermeerderen, doen daarvan dade lijk aangifte op de wijze hiervoren ver meld. Tot gelijke aangifte zijn ook verplicht zij die na het voormeld tijdstip zich in de gemeente komen vestigen, en wel binnen vier weken na die vestiging. Het is verboden, ter ontduiking van de belasting onware of valsche opgaven in het beschrijvingsbiljet te vermelden, als ook de honden waarvoor de helft der be lasting verschuldigd is, op den openbaren weg te laten komen op andere wijze dan door een peisoon begeleid en vastge houden aan een touw of ketting, dan wel bij het hoeden van schapen, verge zeld van den herder. De belasting moet dadelijk bij de aan gifte ten kantore van den gemeente-ont vanger worden voldaan, tegen bewijs van betaling. Bij de betaling wordt aan den belas tingschuldige voor eiken hond kosteloos een kenteeken uitgereikt, volgens model telken jare door Burgemeester en Wet houders vasttestellen, waarop tevens het dienstjaar en een doorloopend volgnum mer is vermeld. Dit kenteeken is slechts geldig voor het loopend dienstjaar en de maand Januari daaiaanvolgende, na welken tijd het verboden is dit door honden te laten dragen. De belastingschuldigen zijn verplicht tot verzekering van het toezicht op de belasting hunner honden, zoolang die zich op den openbaren weg bevinden, dit kenteeken, behoorlijk zichtbaar, aan een halsband bevestigd, te doen dragen, en het na afloop van het dienstjaar in de daarop volgende maand weder ïnte- leveren bij den gemeente-ontvanger. Het is verboden dit kenteeken aan an deren aftegeven of in gebruik te geven, gelijk het almede verboden is aan een ieder die zich niet heeft aangegeven als belastingschuldige, zijne honden van zoo danig kenteeken onbevoegdelyk te voor zien. De gemeente-ontvanger zal aan den belastingschuldige, die dit kenteeken heelt verloren, op schriftelijke aanvraag en na vertoon van het bewijs van betaalde be lasting, een nieuw kenteeken mogen af geven, tegeo betaling van f0,25. Zoodia het nieuwe kenteeken is afge geven, heeft het vermiste kenteeken alle waarde veiloren en geldt niet langer als bewijs van betaalde belasting. Gedaan te Amersfoort, den 15. De cember 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, VV. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AilERSl'OORT brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat bij koninklijk besluit van een 15. December 1890, No 12, is goedgekeurd dat door de gemeente Amersfoort aan Vuur-, ha ven en tongeld, voor het bevaren van de rivier de Eern, gedurende het jaar 1891 geheven wordt vijftig (50) peicent van het bedrag bepaald bij koninklijk besluit van den 1. Mei 1830, No 3. Amersfoort, den 29. December 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. H. M. de Koningin-regentes heeft de uitgevers van den rijks- en residentie- almanak, Gebr. Belinfante, te 's-Giaven- hage, haren dank doen betuigen voor de aanbieding van den jaargang 1891, welk nuttig standboek gaarne door Hare Ma jesteit werd aangenomen. Men verzoekt het bericht voorkomende T ranten. als zoude Hare Majesteit in in de afgeloopen week in eene arresle- de zijn uitgereden, op eene dwaling moet berusten. Immers Hare Majesteit heeft het paleis nog niet anders dan in een -gesloten rij tuig verlaten. Van het uitrijden in eene arieslede kan uit den aard der zaak ge durende den zwaren rouw geen sprake zijn. Utr. dgbl. Bij kon. besl. is bepaald, dat per sonen, in het ernot van pensioen of on derstand uit de geldmiddelen van den Slaat of 's rijks koloniën, die geplaatst zijn of geplaatst worden, in eenige be trekking, behoorende onder het departe ment van marine, vonrzoover aan die betrekking het vooruitzicht op militair pensioen niet is verbonden, in het gelijk tijdig genot blijven van het hun verleende pensioen of onderstand en de hun toege kende of toe te kennen bezoldiging, met inachtneming echter van het daaromtrent voorgeschrevene in art. 24 der wet van den 9. Mei 1890 (Staatsblad no. 78) tot regeling van de pensioenen der burger lijke ambtenaren. Voormeld besluit treedt in werking met 1 Januari 1891. Een Reuter-telegram nit Londen bericht, dat de prijs van 600 ponden sterling, door Sir Henry Thompson uit geloofd voor de beste verhandeling over het internationaal bimetallisme, is toe gekend aan den heer A. C. Boissevain, van Amsterdam. Door de Maatschappij tot Exploita tie van Staatsspoorwegen zijn van een Spoorwegmaatschappij in België gehuurd zevenhonderd goederenwagens, ten einde in het wegens de gestiemde vaait enorm drukke goederenvervoer te kunnen voor zien. Een aangenaam verschijnsel is het, zegt de Arnh. Ct., dat van vele kanten thans pogingen aangewend worden om het zenden van nieuwjaarskaartjes al te schaffen. Vooral met het oog op den postdienst is het wenschelijk, dat aan dien stroom van nieuwjaarskaai tjes een einde kome. Men weet hoe de postkantoren in de eerste dagen van 't jaar stapels van die noodelooze dingen te bezorgen krij- pefiSÊ «rian b stona hem eene strai u geëvenredigd is aan door wordt teweeggebi nul; en vooral die nullen wordt t zoo veel verzwaard. Prof. Verdam komt in den Volks»' manak van »'t Nut" op tegen het oi. Hollandsche woord «voorradig," dat zui» ver Duitsch is, terwijl onze taal er de goed Nederlandsche uitdrukking ivoor- handen" voor bezit. In denzelfden almanak wordt van 17 departementen van »'t Nut" medegedeeld welke boeken zij «voorradig" heb ben. HuismoedersDe tijden zijn voorbij, dat de huismoeders de thee bij den Apo- tliekei haalden; hetgeen op de volgende wijze geschiedde. Mu-ders en dochters gingen ieder vergezeld van een proef- notje of upperken genaamd in de Apo theek ten einde de aangewezen beste kwaliteit voor de toonbank met kokend water te doen aftrekken. Na lucht, de goede schenk en de glans rijke smaak te hebben getoetst, deedl de practische huisviouw haar inkoop. Bij leesten woiden die upperken gebezigd ten einde eene bijzondei e geur aan de thee toe te voegen, satfruan daarin te doen aftrekken. Meer en meer wordt de thee eene drank van dagelijksche behoefte en het duurde niet lang of tl. H. Kiuideniers verheug den zich in groot theedebiet. Het publiek wordt er mede gediend; daar H. H. Apothekers de thee in de be tekening als geneesmiddel beschouwden. Iedere tijd onderscheidt zich door hare eigenaardigheden, zóo is het ook hier mede. De latere jaren stelden eenige menschen zich ten doel het artikel thee grondig in al hare deelen te bestudeei en ten einde de thee te doen meleeien met verschil lende soorten, die met elkander vermengd mogen woiden; hetgeen hel publiek we- deiom ten goede kwam, goedkooper en waterhoudender thee te bekomen. H.H. Kruideniers, die zoo vele artike len ter verkoop aanbieden, zijn niet in de gelegenheid de thee met zooveel vol- 19) Het doet mij genoegen u weder te ontmoe'en," zeide Mr. Aynard, terwijl hij onzen held de hand drukte. «Ik geloof niet dat er iets prettigerbestaat dan ïe- """id.ïe onlmoelen, inzonderheid wanneer -in goede kerel geworden is dien pp school gekend en met wien men ii grappen gehad heeft. Kijk, het gt mij in eene geheel andere geluk- e stemr. fed zag .\lr. ynard verwonderd aan hióegon V ""en dat al wat deze zes eene zeacv- wraakneming op het löhad. Hoe jammer dat hij de Zondag m;en te voren reeds iets van die wraak- >,\had bemerkt, welke toen geen gele heid gehad had zich te uiten. Ned v>0 spoedig de trotschheid van vier ntig uur vroeger niet vergeten en Ijet eene stijve buiging dat gevoel is vooral streelend, wan- "lie elkander ontmoeten zoowel als schoolmakkers geweest zijn." karen de beste vrienden, Ned, i 'el herinnert." «Mijn geheugen schijnt in dit opzicht niet zeer gelukkig te zijn." «Zoo. Gij weet het toch immers nog wel dat gij eens mijne partij trokt, toen ik de geheele school tegen mij had? Zij hadden mij op alle mogelijke manieren getergd en allerlei lage streken gespeeld, zoodat ik mij eindelijk omkeerde en den eerste den beste van de trappen gooi de." «Nu herinner ik het mij, Mr. Aynard; gij liadt hem bijna de lenden gebroken." «Zij wachtten mij ook met hun zes en zeventigen in de speelplaats op. Ik zie ze nog allen voor mij," hij zeide dit op een toon van opgewondenheid, welke duidelijk bewees hoe helder hem het ge heele tooneel nog voor den geest stond; «daar was Jones, een kribbiger jongen heb ik nooit beleefd, met een dik touw met knoopen, en Jackson ook met een touw ik heb altijd een hekel aan Jack son gehad en al de andere rondom mij, springende en schreeuwende als dui vels; en schoon ik groot voor mijn leef tijd en een jaar ouder was dan de meesten hunner, toch was zes en zeventig tegen een geen partij, en zij zouden mij ver scheurd hebben, zoo gij niet tusschen beiden waart gekomen en gezegd hadt dat zulks geen eerlijk spel was. Na dien tijd héb ik u nooit vergeten, Delancy, ik heb u altijd voor een fermen jongen ge houden." «Gij hebt het later met Jackson uitge maakt," zeide Delancy. «Ja, en Jackson heeft mij toen geducht afgerost." Het bleeke gelaat nam bij deze woorden eene zonderlinge uitdrukking aande grauwe oogen staarden Ned droomerigaan en eene magere hand, als die eener vrouw naderde op een verlegen manier den knevel, hetwelk door Delancy niet zonder genoe gen weid waargenomen. Dokter Day klopte Aynard hierop gemeenzaam op den schou der. «Jackson is toch daarna door u zeker met gelijke munt betaald. Gij waart er de jongen niet naar, evenmin als thans de man, om eene beleediging ongestraft le laten. Waarlijk, Aynard, het is die verwenschte opvliegendheid, dat bruisende bloed, hetwelk u somtijds in onaange naamheden brengt en waardoor gij u vaak vijanden op den hals haalt." «Die mij eenmaal beleedigd heeft, dien kan ik niet vergeven," antwoordde hij, een woedenden blik op den wand slaan de; «nooit heb ik het Jackson vergeven. Sedert dien tijd mocht hij zijn leven in acht nemen." «Het zal zoo erg niet ioopen, de dagen van duelleeren zijn voorbij. Maar zooveel t is zeker dat wij het Hugh Aynard veilig kunnen toevertrouwen, iemand met ge lijke munt terug te zullen betalen." «Daarop kunt gij staat maken," zeide Aynard, op trotschen toon. «Ik ben iemand die hem of haar dien hij lief heeft, immer lief heeft, maar dien hij haat eeuwig haat voor u koester ik vriendschap, ook die zal ik voor u leeren koesteren, Delancy ook kan ik geen woorden vinden om u te zeggen, hoe hoog ik u acht, Lady Burlinson." Hij maakte een diepe buiging, terwijl hij deze woorden sprak, als een hoveling van de oude school. Zoo zijn gelaat min der ernstig geweest was, zou men spot- terij in zijne overdreven nederige buiging hebben meenen te zien. Lady Burlinson beantwoordde zijn compliment, met een vriendelijk lachje. Ned Delancy zag nu de eene dan den andere aan en dacht reeds hoe weinig deze twee bij elkander pasten. «'t Is weer de oude geldgeschiedenis, denk ik," zeide hij bij zich zeiven. «On mogelijk kan Clara Day hij noemde haar nog altijd bij haar eigen naam dien man beminnen. «Het diner is gereed, mijnheer,"zeide de bediende, terwijl hij de deuren der eetzaal opende. Dokter Day wendde zich tot Ned. «Wilt gij zoo goed zijn mijne zuster te geleiden? Wij moeten," zeide hij, zich tot Aynard wendende, en zijn arm in den zijne liggende, «ons troosten met elkan ders gezelschap. De damens zijn schaarseh te Jlpham." «Ja maar «Op een anderen tijd zullen wij het anders regelen," zeide Day snel; «dit is geheel extempore." «Met Edmund Delancy als den gast van dezen avond," zeide Lady Burlinson, terwijl'zij den arm van onzen held vatte en dezen in het aangezicht zag. «Dal is eene nieuwe positie voor Ed mund Delancy," hernam Ned. «Ja nu," fluisterde zij toen zij in de eetzaal traden, en hunne plaats aan een welvoorziene tafel innamen, schitterend van zilver en glas en vroolijk en wel riekend van het prachtige bloemstuk in het midden. «Ja nu Er lag zoo veel gevoel in dit laatste aDtwoord. De weei klank bleef in zijne ooren klinken, zij behelsden zooveel dat getuigde van smart over hel tegenwoor dige bij een terugblik op het veiledene. Waarom sprak zij zoo en in dien toon tot hem? Verlangde zij hem weder op het terrein van weleer terug te voeren ten einde de kracht zijne- Ttiza»' op de proef te stellen, DEKENS ise iii gratis en 1 ,~~e zeldzaarf «dooi is. RUlP

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 1