NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND. HET BOOTHUIS. binnenland. No. 6. Woensdag 21 Januari 1891. Twintigste jaargang. abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. advertentien: Feuilleton. AMERSFOORTSCIE COURANT. VOOR Per 3 maanden 1.Franco per post door het gebeele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten iutezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Aan de Tweede Kamer is een af schrift gezonden eener schikking tusschen Nederland en Duitschland. betreffende het wederkeerig tegengaan van gevallen van hondsdolheid in de wederzijdsche grens districten, welke schikking door de Neder- laudsche en door de Duitsche Regeering is goedgekeurd. Met 1 Mei a. s. zullen eenige adju danten en ordonnance-ofCcieren van Z. M. den Koning weder bij de wapens, waar van zij herkomstig zijn, terugkeer en en in functie worden gesteld. Als een bewijs voor de persoonlijke werkzaamheid onzer regentes deelt de briefschrijver uit de Hofstad in de Midd. Ct. het volgende mede: ïVroeger werden alle stukken, aan den Koning gericht, aan 's Konings kabinet geopend en werd aan Z. M. alleen dat gedeelte daarvan voorgelegd, wat de di recteur nuttig of raadzaam oordeelde om door den Koning te worden gezien. Ko ningin Emma heeft nu, volgens een be trouwbaren zegsman, den nieuwen regel ingevoerd, dat alle aan haar gerichte brieven door haar zelve of althans in hare tegenwoordigheid moeten worden geopend en gelezen. Maandag, den dag waarop wijlen H. M. Koningin Anna Paulowna verjaarde, heeft te Scheveningen weder een uitdee- ling plaats gehad van kleederen en le vensmiddelen onder een aantal behoef- tigen. Heden zal een tweede groep op dezelfde wijze worden bedacht. De kleederen werden vervaardigd aan de bekende naaischool, die geheel in stand wordt gehouden door de milde bijdragen van het Vorstelijk huis. Ook voor uit- deeling van levensmiddelen had de directie der naaischool weer over een belangrijk bedrag te beschikken, door H. H. M. M. de Koningin daarvoor bestemd. Bij kon. besluit is aan commissa rissen der Maatschappij van Weldadigheid machtiging verleend tot het houden eener collecte in het geheele rijk op een nader, door den minister van binnenlandsche zaken te bepalen dag. Bij kon. besluit is bepaald, dat de handgelden voor vrijwillige dienstneming bij het korps mariniers voortaan zullen bedragen voor personen niet jonger dan 19 en niet ouder dan 34 jaren f130, voor jongelieden boven de 18 doch heneden 19 jaren f90, boven 17 doch beneden 18 jaren f75, boven 16 doch beneden 17 jaren f60. Het aanbienggeld bedraagt in het 1. geval f13 en in de 3 laatste ge vallen f4. Bij Koninklijk besluit is, met ingang van 1 Mei, aan den burgemeester van Hoevelaken, den heer H. Hattink, toe stemming verleend om te Nijkerk te wo nen. De audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag deD 22 Januari a.s. niet plaats hebben. De sluiting der jacht op grof wild in Gelderland, is bepaald op Woensdag 28 Januari a. s. De rechtbank te Utrecht heeft uit spraak gedaan in de laatste der procedu res, betrekking hebbende op den kerke- lijken strijd, die bij haar aanhangig zijn gemaakt. Dit proces betrof de vordering, door het Classicaal Bestuur van Harder wijk, doende wat des kerkeraads is, in de Ned. Herv. gemeente te Voorthuizen, in gesteld tegen kerkvoogden van die ge meente. Door genoemde rechtbank werden de gedaagden q. q. veroordeeld om het kerk gebouw op de tijden voor de openbare godsdienstoefeningen bepaald, beschikbaar te stellen voor de ringpredikanten en de consistoriekamer voor den consulent tot het geven van godsdienstonderwijs. De gedaagden zijn voorts q. q. veroordeeld om aan de eischers te vergoeden, alle kosten, schade en interessen, na 21 Dec. 1888 geleden en nog te lijden, en in de proceskosten. (U. D.) Met het oog op de zware ijsbevloe- ring in de stroomende rivieren en andere rijkswateren in Nederland en de daardoor bij het door den dooi losraken van het ijs, in het vervolg allicht te ontstane ge vaar voor de zee- en rivierwaterkeerende dijken, is door het bestuur van den pol der Oud-Heinenoord besloten, aan den minister van waterstaat te verzoeken, zoo spoedig mogelijk zich tegen den na derenden vijand te weer te stellen, door b. v. de stroomende wateren van de mon dingen af opwaarts les te maken, of met andere aan de regeering ten dienste staande krachtige middelen te trachten de ons nakende onheilen af te wenden. Door de Centraal spoorwegmaat schappij is te Utrecht een hulp goederen station geopend aan den Amsterdamschen straatweg ter bespoediging van het afle veren en verzenden van ijl- en vracht goederen. Men schrijft uit Scheveningen aan het D. v. Z.-H. ïEen tocht naar Nova-Zembla per paar dentram of stoomtram! Wie heeft daaraan ooit gedacht? En toch, waarde lezers en lezeressen, kunt ge er over denken om u er eens heen te begeven, want 't kan er te Sche veningen, (lat wil zeggen aan 't strand, niet anders uitzien dan op Nova-Zembla. 'l Eenige onderscheid wellicht is, dat het aan zee niet zoo fel koud is als aan den Noordpool. Maar voor 't overige moet 't panorama, dat thans de kust en de zee aanbiedt, met dat van 't land der Heemskercken en Barentzen nog al overeenkomst aan bieden. De verbeeldingskracht behoeft nietsterk geprikkeld te worden om de Noordzee voor de IJszee te houden, want geen groen-grijze golven zijn aan 't kabbelen, maar de waterspiegel vertoont wijd en zijd de witte koppen van de ijsschollen, waarmede de zee overdekt is. Het vreemde van dit schouwspel haalt evenwel niet bij de verbazing welke zich van den be zoeker zal meester maken, wanneer deze 't oog laat vallen op de laagwaterlijn, langs welke een veivaarlijke ijsdijk, ter hoogte ongeveer van 4 meter zich beeft gezet. Die dijk is allengs, maar vooral in de laatste dagen, tot die hoogte ge stegen bij de opvolgende hoogwatertijen, wanneer de „balkende" zee zich daarover heenstort en bij haar terugtrekken de ijsschotsen laat liggen, die zich steeds hooger opeenstapelen. Hoe verder rnen Noordwaarts trekt, hoe meer de dijk zich boven de oppervlakte der zee verheft, zoodat te Katwijk en Zandvoort de ijs- dijk tot zes a acht meter is gestegen." Men meldt dat een Boeren-deputalie in Februari de Transvaal verlaten zal om in Portugal, Nederland en Duitsch land handelsbetrekkingen te komen aan- knoopen. De heer A. Pelt, te Oudkarspel heeft een nieuwe manier gevonden om zaagsel te persen en er meerdere hard heid aan te geven dan hout. Ofschoon elders reeds voorlang deelen van meu belen worden vervaardigt van geperst en gekleurd zaagsel, onderscheidt zich dit fabrikaat door een hardheid die steen nabij komt. Het is onaantastbaar voor vocht en lost zich zelf in water niet op. De uitvinder vervaardigd er nu reeds lijsten van) die bij den buitengewoon lagen prijs der grondstoffen ver beneden de gewone kosten blijven. Het is te voorzien, dat bij het aanbrengen van doelmatige machinerièn, deze vinding een grooten invloed zal uitoefenen op de voortbrengselen der nijverheid op dit gebied. Uit Padang wordt d. d. 11 Dec. geschreven »De Sumatraspoorweg, die de meeste streken zijner gading van aanzien heeft doen veranderen en steeds voortgaat, overal waar zijn baan wordt voorbereid, leven en bedrijvigheid te doen ontstaan, heeft te Padang een toestand geschapen, welke zelfs de stoutste verwachting van zijn voorstanders en vereerders overtreft. Van den vroegen morgen tot den laten avond heerscht schier overal een echte spoordrukte. Treinen vertrekken en ko men aanhet zijn werk-, laad- en per sonentreinen. De stoomfluit laat zich hoo- ren en af en toe ook de spoorschel. Het is een aangename, een weldoende drukte. Maar wat men niet had verwacht, dat is, dat het personenvervoer van zoo groote beteekenis zou wordende Maleier dus heette 't zou immers slechts noode van den spoorweg gebruik maken. Men moet ze echter zien, die leukerds, hoe zij bij honderden, met en zonder vrouwen plaats nemen en gemoedelijk op reis gaan, alsof zij nooit op of achter een karbouw gezeten hadden. Elk die het vertrek van den trein uit het station Padang heeft gadegeslagen, moet het zijn opgevallen met welk een graagte de inlandsche bevolking van dit voor haar spiksplinternieuwe verkeer-en vervoermiddel gebruik maakt. Nog heden ochtend vertrokken niet minder dan 330 inlanders naar de Bovenlanden. Het was een waarlijk opwekkend en verkwikkelijk gezicht, den langen en zwaar beladen trein zijn tocht te zien aanvaarden. iNooit gedacht!" fluisterden wij hem na. Als troost (!?J voor hen, die erg naar dooi verlangen, heeft de N. R. Ct. uit oude kronieken nog 't volgende opge diept: Anno 1667. In Januarij sestien hondert zeven en sestig Doen vroor En sneuwde 't seer heftig Stijf ses weeken stond de vaart heel stil. Drie weeken voer men weer Na wil. Het voorNaamste dat hier wert genoteert Is dat Er nog so veel ijs kwam in de Meert. Nota Den 16 Maart begon 't weer hart te vrie- (sen Den 17 Moeste de vissers hun winst (verliesen Den 18 Liep veel volk voor de laag op 't IJ Den 19 Passeerde men van de een tot de (andere zij Den 20 Bood weer en wind nog wijnig (soen Den 21 Leek of weer en wind nog an- (ders wou doen Den 22 was de wind weer felder aant (vriesen Den 23 begon 't ijs door de son hart te (verliesen Den 24 al vriesende verloorl ijs zijn kragt Den 25 zijn er veel over 'lijs gekomen (met voordagt Den 26 kwaamen er nog drie van stee (over 'tIJ En 's namiddags sijlde de schuyten de stat (voorbij Den 27 heeft de Oswind op Pampus (hoog geset Den 29 wast vaaren daar over nog wel (belet Den 30 kwaamen daar enige over varen (en loopen mee Den 1 April Liepen enige persoonen nog (op de Suyder see Den 2 is in 't val een schip door 't ijs (gehegt Dit is genoteert van M. T loosmans knegt Als deze winter denzelfden koers uit wil, is er voor ons nog iets in 't vet! 25) ï't Is beter dat wij elkander niet we der ontmoeten," zeide hij. iGod weet het dat het beter geweest ware, zoo wij el kander nimmer weder ontmoet hadden." iDat dacht gij ook, toen gij heden hier kwaamt, en toch zijt gij gekomen," zeide zij; len gij hebt het evenwel zelf gezegd, dat gij met uw beiden niet de minste be doeling hadt." ïlk wilde u toonen, toen ik heden hier kwam, dat ik geen kwaad in mijn hart tegen u koesterde," zeide hij, len u op vriendschappelijke!! voet kon naderen. Doch laat mij oprechter zijn, Lady Bur- linson, en zeggen dat ik hier gekomen ben om u te toonen dat mijn hart geheel vrij was en ik zondei blozen tot u kan komen." ïEn toch hebt gij heden avond meer dan eenmaal door uwe woorden getoond dat gij mij vijandig zijt." ïlk sprak in drift. Op mijne eer, ik heb niet opzettelijk uw gevoel willen kwetsen door op het verledene te zinspe len," nik kan u gelooven; gij waart altijd oprecht." rClara, komt er nog geen einde aan dat onderhoud," riep Dokter Day uit de kamers, en het tweetal op het balkon be merkte dat de muziek had opgehouden en men hunne afwezigheid had opge merkt. sik wist niet dat de svmphonie van Mr. Aynard was afgespeeld," zeide zij, en toen trad zij de kamer binnen, met een peinzenden blik op Ned een blik die hem nog lang daarna bij bleef en dien hij uren later nog duidelijker begreep en die hem kwelde. Toen hij haar in de kamer volgde, zag hij voor de eerste maal hoe bleek zij was een duidelijk bewijs van den inwen- digen strijd, dien zij had gevoerd, toen zij hare trotschheid zoo zeer had verne derd en hem opheldering gegeven had en het speet hem dat hij haar gast ge weest was en haar de smart harer beken tenis niet bespaard had. En toch was hij een oogenblik later verheugd dat hij haar thans kon beschouwen als eene vrouw, die niet lichtvaardig een band zelve ver broken had, maar verlangd had hem te toonen dat zoo wel hij als zij aanleiding tot hunne verwijdering gegeven had. ïlk ben reeds druk bezig Mr. Aynard tot een whistpartijtje over te halen, Cla ra, maar hij is verschrikkelijk weerspan nig." Lady Burlinson sloeg een blik op Mr. Aynard, die met zijn rug tegen de piano stond, met de handen in den zak en zij ne sombere blikken op den grond geves tigd hield. Het was hem duidelijk aan te zien dat hij verstoord was over de wei nige aandacht, die men aan zijne sym- phonie had verleend, zoowel als over de in het oogloopende oplettendheid die Ned Delancy aan de gastvrouw betoond had. iHet is te laat om te whisten," zeide hij langzaam; ïik zal van het getij in het Backwater gebruik maken." ïKeert gij dan dezen avond niet naar Thirby Cross terug?" ïNeenmijne boot ligt beneden ge reed. Ik gevoel behoefte om te studeeren, Lady Burlinson; er is veel waarover ik onder weg moet nadenken.'" ïGij moet niet gelooven dat wij u heb ben veronachtzaamd, omdat wij verlokt werden de zee in den maneschijn te be wonderen," zeide Ned zeer beleefd. ïDe muziek is zeer goed, maar er ontbreekt misschien een weinig vuur aan." ïDat kan wel zijn," zeide Mr. Aynard koeltjes. ïEn daar Mr. Delancy de uitnoodiging mijner zuster aannam, is het hem niet ten kwade te duiden dat hij aan den wensch eener dame gehoor gaf," zeide Dokter Day. Wie zegt het, dat ik het hem kwalijk neem? vraagde Aynard. ïlk heb geene opheldering gevraagd. Daartoe heb ik het recht niet. Ik begrijp zeer goed dat ik u allen verveeld heb. Ik had het zelf beter moeten weten. Goeden nacht, Lady Burlinson." »Gaat gij dan inderdaad heen? ïJa, echter hoop ik, voor gij Ilpham verlaat, het genoegen te hebben u eenige weinige minuten over eene belangrijke zaak te spreken." Zij scheen zijne bedoeling te begrijpen, want zij sloeg hare oogen neder en ver ried een weinig verlegenheid voor zij hem antwoordde. ïlk ben de geheele week met George na den middag te huis." ïlk dank u," zeide hij. Hij reikte haar en haar broeder de hand, vervolgens aarzelde hij, toen hij Delancy naderde. ïGaat gij nog niet?" vraagde hij. ïJa, ik vertrek ook," antwoordde Ned. ïWil ik u aan den havendam afzet ten, of zijt gij bang op het water in de duisternis?" iBang te zijn ligt niet in mijn aard," zeide Ned, zonder na le denken. ïlk zal zeer gaarne met u tot Prospect Terrace mede gaan, daar dit juist tegenover den havendam ligt." sHaast u dan, want ik heb nog een groot eind wegs te roeien." De gasten namen van hunne gastvrouw afscheid en George Day geleidde hen tot in den breeden gang, die links naar den rijweg, rechts naar het strand uitliep. ïGoeder. nacht, Day," zeide Mr. Aynard. ïlk wil u, waaghalzen die gij zijt, zien vertrekken," zeide hij, een mantel, die in den gang hing omslaandevervolgens ging het drietal de trappen af, die naar de kleine strooks lands geleidde, dat door hel getij nog nog niet onder water ge zet was en waar de boot van Hugh Aynard en een bediende met eeri lanta ren hen wachtte. Aynard liep een weinig vooruit. Terwijl hij in de boot zijne sigaar stond te rooken en den kleinen mantel afdeed, dien hij koit le voren had omge slagen, stiet de dokter Dalancy aan. ïlk zou niet met hem medegaan, Ned, zeide bij zacht. ïlk geloof' dat deze weg naar den bovendam niet koiter is." >Maar ik heb hem beloofd mede te gaan." iHij verlangt om het Backwater te hereiken, en zal het u dus niet kwalijk nemen." lis er dan gevaar in, zoo ik mede ga?" vraagde onze held.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 1