nrnuwi Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. HET BOOTHUIS. Woensdag 28 Januari 1391. Twintigste jaargang. abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Feuilleton. Mo. 8. iMÏBSFOORTSCHÏ COURANT. Nss*.. VOOR Per 3 maanden IFranco per post door het geheele Rijk. .Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten iutezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIE Ni Yan 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. H. M. de Koningin-regentes heeft jonkvrouvve T. L. H. van de Poll benoemd tot sur-intendante van de opvoeding van H. M. de Koningin, en benoemd tot eerste hofdame bij H. M. de Koningin-regentes freule E. G. baronesse Van Itlersum. De hotmaarschalk, baron de Con stant Rebecque, door H. M. de Koningin- regentes belast met hel terugbrengen aan het hof van H. M. de Koningin van Groot-Brittannië van de door wijlen Z. M. den Koning bezeten orde van den Kouse band, heeft zich daartoe naar Londen begeven. Den 24. Januari 1891 heeft Hare Majesteit de Koningin-weduwe-regentes, in een bijzonder gehonr ontvangen den lieer de Villa Uriutia en prins ICaradja Pacha, die aan H.D. hunne nieuwe ge loofsbrieven hebben overhandigd, respec tievelijk als minister-resident van Zijne Majesteit den koning van Spanje en als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Zijne Majesteit den Sultan van Turkije bij het Nederlandsche hof, terwijl eerstgenoemde tevens aan Hare Majesteit heeft overhandigd een eigen handig schrijven van de koningin-regentes van Spanje, houdende antwoord op de kennisgeving van Hare Majesteit van het overlijden van Zijne Majesteit den Koning en van de troonsopvolging van Koningin Wilhelmina, onder Harer Majesteits re gentschap. St.-Ct Naar wij vernemen is de kapitein de Vlaming, thans directeur der militaire school, bestemd om op te treden als di recteur der cadettenschool. Voor het geval het te stichten gebouw, ter plaatse waar deze inrichting zal wor den gevestigd, tijdig in gereedheid is ge komen, zullen in 1892 daaraan de lessen aanvankelijk met éen studiejaar beginnen. UtrDgbl,) Op voorstel van de permanente militaire spoorwegcommissie zal binnen kort eene proef worden genomen met het vervoer van troepen met goederen wagens, die daartoe van banken zullen worden voorzien. Met het oog op een regelmatig vervoer bij mobilisatie zullen als de proef gunstig uitvalt aan verschil lende hoofdstations een groot aantal daartoe doelmatig bevonden banken wor den opgelegd. Nu het zich bij de verandering van weersgesteldheid laat aanzien, dat spoedig hulp en bijstand bij watersnood zullen worden gevraagd, wordt door den Minis ter van Oorlog in de St.-Ct. in herinne ring gebracht, dat bij de aanschrijving van 26 Februari 1861, No. 49 B. aan de verschillende militaire autoriteiten uit drukkelijk aanbevolen is, om, wanneer de omstandigheden zulks vorderen, op eigen verantwooiding zelfstandig te han delen, zonder den kostbaren tijd door het vooraf vragen van bevelen verloren te laten gaan. De bedoelde liulp en bijstand moeten dus worden verleend, niet alleen wanneer watersnood onverhoopt rnoclit zijn uitge broken, maar ook wanneer ze in drin gende gevallen lot voorkoming van ram pen en onheilen worden ingeroepen. Door den directeur-generaal der Staatsspoorwegmaatsehappy is aan de burgemeesters in overweging gegeven, om afwijzend te beschikken op het ver zoek van ambtenaren dier Maatschappij tot het mogen dragen van vuurwapenen bij het doeo van ronden des nachts op de stations. De plotseling ingevallen dooi heeft te Breda eenige gedeelten onder water gezet. De Nieuwe Ginnekenstraat, de Marktstraten, de Gasstraat, enz. waren Zaterdag in eene zee herschapen. Vele woningen zijn geheel ondergeloopen. De bewon ers van het wachthuis aan den weg naar Princenhage moesten zich naar het bovenste gedeelten van liet huis be geven, om zich tijdelijk te redden. Eenige brandspuiten van de infanterie en artil lerie zijn Zaterdag den geheelen dag bezig geweest om het water uit de wo ning te pompen, dat tegen den avond eindelijk gelukte. Een goederentrein, van Amsterdam naar Zutphen, geraakte Zaterdagmorgen ten 5 ure bij Asselt in liet water, dat door den dooi van de bergen was ge stroomd. De trein, die met kracht stoomde, derailleerde. Er staat daar ongeveer anderhalve me ter water, waardoor moeilijk hulp kan worden verleend. Ongelukken zijn er niet bij voorgeko men. Men gelooft, dat die toestand zeker wel drie dagen zal duren. De reizigers van Deventer en Zutphen vervolgden de reis naar Amsterdam over Hattem of Dieren, Van Hilversum tot Apeldoorn is de dienst gestaakt, zoo ook op den Centraal-Spoorweg. Apeldoorn is nog met Deventer en Zutphen in com municatie, doch men vreest meei verzak kingen. Bij Apeldoorn en Beekbergen en elders komen stroomen van de bergen. Enkele huisjes zijn verlaten. Vele plaatsen staan blank. De beeken zijn gelijkgronds ge zwollen. Enkele papierfabrieken verkeeren in gevaar. Het Hbl. meldt: op de lijn Bussem Hilversum wordt een plek gevonden, waar de spoorbaan aan één zijde berijdbaar is en verderop een ple.v waar Ue baan aan den anderen kant kan worden be reden. Enkele treinen liepen van Amster dam met passagiers in de richting Amers foortNijmegen en Utrecht en uit deze richting naar Amsterdam. De reizigers stapten op tiet bedoelde punt uit den trein en namen plaats in een andere. Eergisteren arriveerde te Rotterdam per Harwichboot het stafmuziekcorps van het Leger des Heils, dat onder leiding van zijn kapelmeester Appleby eene kunst reis door Nederland komt maken. De kommandant Herbeit Booth en diens echtgenoote, eene dochter van den kapitein Schoch, uit Amsterdam, die aanvankelijk het muziekkorps zou begeleiden, is door eene ongesteldheid verhinderd. In zijne plaats is thans majoor Oliphant gekomen, die ook met eene dochter van kapitein Schoch is gehuwd. Reeds op den avond van den dag der aankomst gaf het muziekkorps eene uit voering, die niet bijzonder valt te roemen. Het muziekkorps bestaat uit 24 leden, die de saxoplion en bazuin bespelen met begeleiding van trom en pauken. Te Utrecht zijn dezer dagen de nieuwbenoemde opzieners der verhand- kisten op de spoorwegen vergaderd ge weest. om in overleg te treden over eene nadere regeling van de reorganisatie van liet geneeskundig toezicht op de spoor wegen, overeenkomstig de voorschriften, door de commissie van deskundigen, die ten vorigen jare advies uitbracht, aange- gegeven, en zullen thans spoedig de noo- dige verbeteringen in de hulpmiddelen worden aangebracht. Als een eerlijke bijdrage tot de ge steldheid van de haven van Viissingen, door een onpai tijdig losser geconstateerd, schrijft de Midd. Cl., mag wel dienen, dat een der groote Belgische veehande laars verklaard heeft dat de lossing van het per stoomschip Rialto aangevoerd vee zoo uitstekend plaats had, dat hij 't voor nemen koestert eeistdaags nog een derde boot, van Baltimore komend met 350 stuks vee, te Viissingen te doen lossen. Waar een Belg die verklaring geeft, mag commentaar wel overbodig heeten. Een ander onpartijdig gezagvoerder, een Deen, noemde dan ook de haven van Viissingen eene zeer schoone, ja een der beste van Noorileiijk Europa. Heden loopen op den Centraal- spoorweg de sneltreinen nog niet, overi gens alle gewone treinen. Op hoog bevel zullen de sneltreinen der Staatsspoorweg-maatschappij, bij voor komende watersnood, moeten stilhouden op die plaatsen, waar dit door de be voegde autoriteit verlangd zal worden. Iemand te Osch, die op zijn land iets open te hakken had, begaf zich met een liandbijltje daarheen. Na verrichten arbeid deed hij, hij zijn terugkeer huis- waai ts, even eene herberg aan. Pas was hij de gelagkamer binnen gegaan, of een politiedienaar maakte tegen hem proces verbaal op wegens liet overtreden van artikel één der wet, houdende verbods bepalingen tegen het dragen van wape nen. Dat handbijltje toch was volgens het begrip van dien politiebeambte een voorwerp, waarvan liet dragen ver boden is. Bij het instructiebataljon te Kampen zijn in 1890 voor den dienst aangenomen 290 volontairs en 4 tamboers, en werden ter verdere opleiding van de school te Nieuwersluis overgenomen 47 pupillen van andere korpsen werden overgenomen 1 serg.-majoor, 3 sergeants, 2 tamboers en 5 soldaten. Met paspoort gingen 27 onderofficieren en minderen; oveileden zijn 5 militairen. In het kader van het instr.-bat. werden geplaatst '18 korporaals. Naar de korpsen infanterie zijn vertrok ken 10 serg., 286 korp., 1 tarnb., 19 soldaten en 1 2e-luit. O.-l. leger; naar andere korpsen 9 soldaten. Door '25 on derofficieren werd de cursus en door 17 onderofficieren en korporaals de voorbe reidende school bijgewoond. Er is een ontzaglijk aantal splinter nieuwe kwartjes van 1849 in omloop; om zoo te zeggen dagelijks ontvangt men er, en soms verscheidene tegelijk, zegt de Haagsche Ct. Hun getal moet ver in de duizenden loopen. Men verklaart dit rnet liet fabeltje, dat er een paar maanden geleden in een hoek van 's Rijks Munt een millioen zouden gevonden zijn, die rnen even voor het ovei lijden van Koning Willem II geslagen, maar sedert Maart 1S49 vergeten had. Natuurlijk is zoo iets ondenkbaar. Maar ons kwam een andere mogelijk heid in de gedachten. Een gulden heeft, zooals men weet, tegenwoordig slechts een zilveren waarde van circa 70 cents, en een kwartje is aan zilver zoowat 15 centen waard. Zouden er nu wellicht sindustriëelen" bestaan, die op eigen ge legenheid kwartjes maken, waarvan liet gehalte zoo zuiver is, dat ze niet van echte te onderscheiden zijn? Zou, in elk geval, niet eens iemand de waarheid kunnen uitlokken? Want óf liet is waar, dat een kapitaal 50 jaren ren teloos en vergeten heeft gelegen ói onze onderstelling kan juist zijn. En in liet eerste geval is de Nederlandsche natie voor minstens twee malen dat kapitaal benadeeld; of wel, tweede geval, zij wordt bestolen voor 10 ets. op elk dier nieuwe kwartjes. Uit Heerenveen meldde men 25 de zer aan de Asser Ct.Een der grootste boterkoopers van Friesland; in de nabij heid dezer plaats woonachtig, verzond voor eenige dagen eene bezending boter, groot 100 1/4 vaten en 75 1/8 vaten, met be stemming naar Londen. Deze bezending vertegenwoordigt eene waarde van 7 a f7000 en is thans.... zoek. Uit informaties, waarom allerwege door den koopman geviaagd werd, bleek, dat de boter niet via Viissingen verscheept 27) Dit meisje zelfs, indien het in mijn vermogen was haar vooruitte helpen, zou ik gaarne gelukkig maken. En zou er on der de duizend mannen wel een zijn, die zoo omtrent haar gezind is?" Na deze korte alleenspraak ging hij, meer over zich zeiven tevreden, den trap af. Was hij iemand die een vroeger ver grijp door zijne daden trachtte goed te maken? die misschien berouw gevoelde nu de verzoeking voorbij en hij er voor bezweken was? wiens verstand zeide dat hij goed deed, maar wiens hart hem beschuldigde? Langs een omweg keerde hij naar de eetzaal terug, waar zijn eigen knecht, dien hij van Harley Street had medege bracht, heen en weder drentelde. Day was een man, die op alle kleinigheden acht gaf en alles wat hij deed vooraf goed berekende; daaraan was niet te twijfelen. sRoberts, gij waart in de eetzaal toen Mr. Delancy zijn oordeel over Mr. Aynard zeide, niet waar?" »Ja, mijnheer." sWat heeft hij gezegd?" »Dat Mr. Aynard zeer goed bij het hoofd en ook zeer onaangenaam was." »Dat laatste komt er niet op aan. Tee lten de opmerking van Mr. Delancy be hoorlijk aan. Wij kunnen geen getuigen te veel aanvoereD, zoowel directie als in- directie, om die helsclie samenzwering, die tegeo mijn geachten vriend gesmeed wordt, te verijdelen." En met deze woorden ging Dokter Day naar de zijkamer, bleef daar met de deur in de hand staan en het gesprek van An na Judge en zijne zuster storende, zeide hij »Goeden nacht, Clara. Ik ga naar mij- ne kamer. sGoeden nacht, George." sGoeden nacht, Miss Judge." Daarna vertrok hij naar zijne kamer, sloot de deur op het nachtslot en zette zich aan zijne schrijftafel ijverig te schrijven. Intusschen zette Lady Burlinson en An na Judge haar gesprek voort. Wij ken nen den inhoud en kunnen zeer goed be grijpen, hoeveel er noodig was om Miss Judge over te halen, waarna de kant be taald en het geld door Anna in den zak gestoken werd. »Gij wilt het dus niet aannemen, An na?" »Jk wil er eerst over denken en raad vragen aan mijn vader en mijne tante. Ik geloof dat ik bij u gelukkig, zeer ge lukkig zijn zou, Lady Burlinson; maar ik weet niet of mijne tante mij zou willen laten gaan." Heeft zij dan recht om u van uw waarschijnlijk voortkomen af te houden?" »Ik weet het niet." sik ben er zeker van dat gij met haar niet gelukkig zijt, Anna," zeide de ver zoekster; »dat uwe karakters teveeluit- eenloopen, dat zij uw geest onderdrukt en alzoo uwe zedelijke ontwikkeling be lemmert. Ik heb het zelve gezien, en u beklaagd van altijd tot het gezelschap eener zoo koele en barsche vrouw gedoemd te zijn." »Zet mij niet tegen haar op. bid ik u," zeide Anna op smeekenden toon; »het is mijn grootste strijd dergelijke gedach ten te onderdrukken, als zij soms in mij opkomen en ik tracht liet mij op te drin gen dat ik door Tante Mary wordt ver staan en bemind, en dat het alleen hare manieren zijn die somtijds tegen de mij nen indruischen en mij oogenbikken doen doorbrengen, waarom ik mij ongelukkig noem. sO, mevrouw, zij is eene vrouw, die weet wat lijden is en die door dat lijden is verhard. Al had zij mij tienmaal min der lief, toch zou ik haar getrouw blij ven." «Maar zoo zij u in het geheel niet be minde," vervolgde zij sindien uw ver trek door haar eens als eene verlichting beschouwd werd, zoo uw verblijf bij mij als jufvrouw van gezelschap want ik ben zonder gezelschap en bijna geheel veriaten u in staat kan stellen geld te sparen, u zelve te bevoordeelen en ie dereen tevreden stelde?" sik zal er over denken, Mevrouw; ik zal er mijne tante over spreken. Misschien zou zij," voegde Anna op treurig n toon er bij, «misschien zou zij blijde zijn van mij ontslagen te wezen en hare woning weder geheel aan zich zelve te hebben, zoo als weleer te Wolchester. Ik geloof niet dat zij op mijn gezelschap gesteld is." «En indien ik weder mocht huwen, dat zeer mogelijk is, dan kunt gij zelve kiezen om bij mij te hlijven, of van een jaar geld dat ik u uitkeeren zal, fatsoenlijk te leven. Het is nu eenmaal een gril van mij, want uw gelaat bevalt mij en ik wilde u verlossen van dat ellendige kant maken en uit die armoedige spelonk, die gij bewoond." »Het is een zeer zonderlinge gril." «Neen, dat is het niet," hernam Lady Burlinson, «want ik heb behoefte aan eene vriendin." sZoudt gij die in mij, eene arme, den ken te vinden? Ook zoudt gij mij alras van ondankbaar moeten beschuldigen, want zoodra mijn vader mij hij zich Ver langt, rnoet ik u voor hem verlaten." sik prijs dat in u dat juist toont mij dat u een liefhebbend hart in den boezem slaat, en dat ik u eene getrouwe hulp en vriendin vinden zou, zoolang gij bij mij waart." sik zal liet in overweging nemen," zeide Anna Judge op nieuwdaarop ver liet zij hare beschermster en hare geheele ziel was er mede vervult, toen zij den weg naar hare woning insloeg, en tel kens vraagde zij liet zicli zelve af, of die wenscli wel ooit zoude verwezenlijkt wor den. Zij had zich zoo geheel met liet voorstel bezig gehouden, dat zij niet eens gevraagd had of Mr. Delancy aan het diner geweest was, na de kleine samen zwering om hern te weerhouden. Zij had gezien hoe Lady Burlinson liet zelve ver meden had van Mr. Delancy te spreken, en met de gevatheid van een meisje van hare jaren had zij zich eene geheele ro man van eigene vinding voorgespiegeld. Maar alles aangaande dat voorval had zij voor een oogenblik vergeten door het verschiet dat Lady Burlinson haar had voorgehouden.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 1