NMIWEilvaDallerleiaarii, Gemengd Nieuws. Ingezonden. Een Jongeling Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. ADVERTENTIËIM. LEERLING-HUISKNECHT of -STALKNECHT. lijn van Leopold 1 in het vervolg den titel zullen dragen van «prinsen en prin sessen van België", welke titel geplaatst zal worden achter den voornaam maar vóór den familienaam van hertog of her togin van Saksen. De prinsessen, huwende met piinsen uit het Belgische konings huis, zullen denzelfden tilel dragen. De Sociètè des Dèpóts te Parijs zal een gerechtelijke liquidatie aanvragen. Onder deze voorwaarde heeft de Fransche Bank hulp verleend. Totdat de rechtbank een curator zal hebben benoemd, zal een voor loopige administrateur worden aangesteld om het beheer te voeren. Aan het kan toor der bank waar de deposito's worden teruggevraagd, geschiedt de uitbetaling geregeld, omdat het Crédit foncier dadelijk 2,000,000 francs had beschikbaar gesteld en deze inrichting heeft op zich genomen, totdat de liquidatie zal geregeld zijn, de noodige fondsen te verstrekken. De Morning Post raadt het gouverne ment aan, eenige oorlogsschepen in de Delagoa baai te vereenigen als eene waar schuwing aan de Portugeesche autoriteiten, De Engelsche bladen hechten eenparig hunne goedkeuring aan de diplomatieke correspondentie met Frankrijk over New foundland. De Standard kent alle eer daarvan toe aan lord Salisbury. Aan het jaarverslag over 1890 dei Oudheidkundige vereeniging «Flehité, ontleenen wij het navolgende: Het jaar 1890 was voor de vereeniging vooral gewichtig om reden de koninklijke goedkeuring werd verkregen op de nieuw ontworpen statuten en bovenal omdat de vereeniging in het bezit kwam van een eigen gebouw. Door de welwillende tus schenkomst van den heer Mr. H. Crooc- kewit Jr. werd n.l. het perceel aan de Breedestraat, waarin voorheen de garni zoens-Infirmerie was gevestigd, aan de vereeniging afgestaan. Dit gebouw, waaraan de tand des lijds maar al te merkbaar had geknaagd, werd door de vereeniging zoo uit- als inwen dig doelmatig opgeknapt, het museum er in overgebracht en door de groote ruimte waarover men te beschikken had, de voorwerpen oordeelkundig geplaatst. 21 October 1890 had de officiëele opening plaats. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren van Rootselaar (pres.), B. F. Castendijk, W. Croockewit W.Az. (secr.), J, B. v. d. Gumster, (penningm.), terwijl de heer II. M. Werner mede tot bestuurs lid verkozen, schriftelijkdaarvoor bedankte. Moeite werd gedaan tot het verkrijgen van het markenboek der thans ontbonden Meent «de Leusderbergen," doch daar dit reeds in handen van den Staat was gekomen, waren de aangewende pogingen te vergeefsch. Een vernieling van de fun damenten der voormalige galg op de Ze venboompjes, door de Vereeniging gecon stateerd, werd door het Gemeentebestuur hersteld. Over het algemeen nam het ledental iets toe, niettegenstaande een paar leden uitvielen, door vertrek naar elders en overlijden. Het museum werd in den loop van het jaar vermeerderd met de navolgende voorwerpen In bruikleen van: Het R. K. Kerkbestuur te Amersjoort een zerk afkomstig van het priestergraf der Paters van het voormalig Sint-Jans klooster te dezer stede. W. Croocke wit W.ylz. een antiek geweer (ganzen roer) met pan en vuursteen voorzien met het wapen van Utrecht. Ten geschenke van: J. A. ürt eene teekening van den stee- nen beitel gevonden in het kazerneter rein aan den Leusderweg zie jaarverslag der vereeniging over 1889. Jhr. Mr. B. VV. Sandberg twee doos jes met oude munten, waaronder ver scheidene Romeinsche, welke de Heer Ort zoo beleefd was te determineeren. betrekking waarin hij geplaatst was had hem in aanmerking gebracht met excen trieken in allerlei stand, en dezen hielden allen zijn geest zoodanig bezig, dat hij zich geen tijd geven kon om aan zich zeiven te denken. «Zoo het meisje eens onder weg be zweek, of aan flauwten leed gelijk haar onaangenamen vi.der," zeide hij, eensklaps het vurige paard dat Aynard hem had toevertrouwd om hem des te spoediger te Ilpham te brengen, inhoudende, «neen, zij kan geen dertien mijlen achtereen loopen. En hier leg ik op mijn gemak in mijne chais met mijn harddraver er voor! Neen, terug beestje, en laat ons eens gaan zien of wij Anna Judge niet van eenig nut kunnen zijn. Ik zou wel eens willen weten," zeide hij, toen hij in de richting van Hugh Aynards woning snel voortreed, «of de oude heer iets tegen de weinige moeite hebben zou, die ik mij voor zijne dochter geef, of hij er mij dank voor weten zou als ik hem de geheele zaak vei klaar en Anna Judge aan de vaderlijke woning afzet. Ja, ik ben er bijna zeker van, dat het niet naar zijn genoegen is zoo is de menschelijke natuur en hij zal denken dat ik het opzettelijk gedaan heb om hem te zeggen na zijne waarschuwing van gisteren. Niet dat ik dat doen zou, ofschoon ik somtjjds J. Zandijk Jr. het beeld vroeger ge staan hebbende voor het Sacraments- of Blocklandsgasthuis aleer staande in de Langstraat Wijk B No. 33. J. P. G. Kok 1. een kast gevuld met gipsen afgietsels van diverse penningen, 2. een graftombe van zilver met deksel van glas en spermacetie, met een opschrift uit de patriottentijd, 3 twee platen. N. van 't Hof een steenen kogel. H. J. Bontlier een glazen beker, een tabakspijp en een opgezetten valk. De dames Hondius een wandelstok. G. de Kruyff elf oude paarsche tegel tjes. A. A. Vorsterman van Ogen een lijk dienst op den Remonstrantschen predi kant Rachus Voegen te Amersfoort over leden 1753. J. B. de Beaufort te Woudenberg, een gedenkpenning betreffende de Amersfoort- sche steen. L. van Achterbergh door bemiddeling ling van IV. Croockeurit W.Az. 1. een timmermansschaaf met gestoken ornament dragende het jaartal 1735; 2. ouderwet- sche lederen regenschermkoker met daar aan verbondene degen- of wandelstok- scheede. N. N., een gedrukte plaat, voorstellende de Slijkpoort te Amersfoort in hare vroe gere gedaante. J. A. Ort door tusschenkomst van Mr. H. Croockewit Jr., stukken van urnen, afkomstig uit de omstreken van Millin- gen op de Veluwe, benevens een ouden steen, misschien een slypsteen? In het museumgebouw werden met de verbouwing gevonden twee oude platte dekpannen en twee zoogenaamde reuzen moppen. Gekocht: Een voorstelling van Christus aan het kruis op 12 oude Delftsche tegels. Een marmeren schoorsteenmantel met houten bovenbetimmering style Louis XV. IJze ren haardplaat waarop waarschijnlijk is voorgesteld de zalving van Clovis, door de Bisschop Remigius. De plaat is afkom stig uit het huis van Verschuur op het Sint Jans-kerkhof, alhier. Wij eindigen met het uitspreken van den wensch, dat nog vele stadgenooten, overtuigd van het nut van «Flehité" zich gedrongen mogen gevoelen als lid toe te treden of wel antiquiteiten, op onze gemeente betrekking hebbende, aan het museum af te staan. In een, op uitnoodiging van Burgem. en Weth. Vrijdagavond ten raadhuize ge houden vergadering, waai bij ongeveer 18 belangstellende handelaren en fabri kanten waren opgekomen, werd de al of niet wenschelijkheid besproken van de aansluiting onzer gemeente aan de Nederl. Bell Telefoonmaatschappij en de oprich ting van een daartoe noodig Centraal station. Eenigen waren vóór de oprichting van dit laatste, anderen achtten directe aansluiting van de belanghebbenden meer gewenscht. Een der heeren Wethouders sprak als zijne overtuiging uit, dat de garantie door de Ned. Bell Telephoon Mij gevraagd, ten bedrage van f300.door de gemeente moest worden gedragen. Nadat van ver schillende zijden nog was betoogd, dat het hoofddoel moet zijn particuliere aanslui ting en zonder deze van het Centraal station weinig of geen gebruik zal wor den gemaakt, stelde de burgemeester, die de vergadering leidde de volgende vraag Is het belang van den handel in deze gemeente van dien aard, dat het plaat sen van een Centiaalstation geschiede en de gemeente daarvoor f300 garan- deere? welke vraag door de aanwezigen met groote meerderheid bevestigend werd beantwoord. Op de vraag van een der aanwezigen om op particulieren aansluiting bij de Bell Telefoonmaatsch. aantedringen, waartoe hij zich direct tot aansluiting zou vei bin den, werd door den Voorzitter beloofd dit den Directeur in overweging te geven. Toen verklaarde zich nog 7 handelaren en fabrikanten bereid ook eene aanslui- wel eens in de contra-mine ben, en het heeft er in dat geval ook wel iets van, ofschoon het nn niet opzettelijk is. Doch er zijn sommige menschen die dedingen nooit in hun ware licht zien willen; ik beklaag hen, die arme drommels, doch het is hunne schuld zoo zij dat doeD, de mijne niet. ZESTIENDE HOOFDSTUK. Hulp op den weg. Blijde van haar nieuwsgierig gezelschap verlost te zijn, stapte Anna Judge met snellen tred naar Wolchester na het korte oponthoud te Thirby Cros. Verloren tijd kon niet worden ingehaald, had Tante Judge haar nog den vorigen avond gezegd, maar Anna deed als geloofde zij het niet, als of, aan gene zijde van den heuvel, dien zij nu beklom, de verloren «ogen blikken konden worden ingehaald. Zij was op Egford Hill, waar, de herbergier uit de Zeemeeuw had de mogelijkheid beweerd, dat de wind den postwagen het onderstboven zou kunnen werpenen hier, ofschoon het verre van onstuimig was, blies de wind haar toch in het aan gezicht en bracht de rozen op hare wan gen. Z(j kon van den top van den heurej ting tot een maximum van f60.te nemen. Eene tweede vraag: of degenen, die voor de daarstelling van een Centraal station zijn, ook bij benadering kunnen opgeven het aantal gesprekken dat zij willen voeren, werd niet beantwoord omdat dit moeielijk vooraf te bepalen is. Nadat door den heer A Herschel Bzn. het dag. Bestuur, ook namens de vergade ring was dankgezegd voor de bemoeiingen in het belang van de handel aangewend, werd door den voorzitter de vergadering gesloten. De exploitatie-rekening van den reinigingsdienst te Amersfoort wijst aan ontvangsten over 1890 een cijfer van f 4.236 24 aan. Daarbij gevoegd de waarde van de'op 31 December aanwezige mest en beerstoflen, ad. f 1010, maakt f5.249.24. Hiervan afgetrokken de in de rekening over 1889 gebrachte meststoffen, ad. f281.25, blijft eene bate van f4.967.99. De uitgaven hebben bedragen f5.837.35, en het waardeverlies der materialen be draagt f552.56, te zamen f 6.389.81 zoo dat de rekening sluit met een nadeelig saldo van f 1.421.92. De voordracht ter benoeming van een hoofd der school 3. soort aan de Koningstraat bestaat uit ,de heeren: 1. N. van Veen, te Amersfoort; 2. T. J. Boks, te Eist (U.); 3. C. Sorgdrager, te Haarlem en 4. A. van der Zee, te Elburg. Op verlangen van den heer A. M. Tromp van Holst, majoor-kommandant der dd. schutterij alhier en eere-voorzit- ter van der. Neder, schutterijkader-bond, zal de vergadering van het hoofdbestuur in plaats van te Utrecht, alhier gehouden worden op 22 Maart a.s. De 2e luitenant der artillerie J. W. F. Bothof is van den Helder overgeplaatst bij het 4e reg. vestingartillerie te 's-Gra- venhage. De le Luit. der Cav. Gerard van Sijsen wordt met 1. April a.s. overge plaatst naar Deventer, terwijl de l.Luit. van Doorninck uit Deventer op genoemde datum alhier in garnizoen komt. Bij de Maandag j.l. door de H. IJ. S. M. gehouden aanbesteding van het uit voeren van onderhoudswerken op den spoor weg DordrechtEistRessenBemmel- AmersfoortKesteren en Nijmegen Kleef in 5 perceelen, geraamd op f 28.380 waien de navolgende stadgenooten de minste inschrijvers voor perceel II H. Hei ligers voor f 5999,62% voor perceel IV J. v. d. Berg voor f 3390 en voor het ge heele werk in massa J. v. d. Geest voor f29,300 Voor 't Dept. Amersfoort der Maats, tot N. v. 't A. zal Donderdag, 19 Maart, e. k. 's avonds te 8 uur in Amicitia in eene vergadering met dames, als spreker optreden de Heer Willem van Leer, die voornemens is te behandelen 1. Annette. Eene novelle van W. v. L. 2. Het klooster Sepolte Vive. In de zitting van 16. Maart van de arrond. rechtbank te Utrecht stonden terecht: P. M. won. te Amersfoort bekl. van diefstal van een beugeltaschje, waarin een gouden brei-gamituur, eene kous en breipennen ten nadeele van C. G. T. M,, wed. van V., aldaar op 15 Januari jl. gepleegd. Nadat de wed. v. V. met hare dienst bode uit was geweest, rniste zij bij te rugkomst thuis de bovengenoemde voor werpen. Bekl. bad die voorwerpen beleend voor f5.50. Hij zeide ze gevon den te hebben, niet te weten dat. ge vonden voorwerpen bij de politie gede poneerd moeten worden, en ze uit ar moede beleend te hebben. Tegen dezen bekl. werd geeischt: ge vangenisstraf van 4 maanden. (Bij dien eisch hield de ambt van'tO. M. rekening met bekl's toestand van armoede. Alsmede bekl. van diefstal, ook te Amersfoort gepleegd, en wel van hout, Wolchester zien liggen, doch ver, zeer ver, maar niet te ver om haar te doen versagen. Daar lag het, een massa van daken en torenspitsen, met een breede strooks lands aan alle kanten en een zil veren draad kronkelde over de velden daar heen en glinsterde in de stralen der zon. «Wat zou vader genieten bij zulk een uitzicht," fluisterde het meisje, op wier hart het beeld haars vaders alleen indruk scheen te kunnen maken. «Zoodra wij stil te zamen gaan leven, dan moest het hier ergens zijn, verwijderd van de stad en al het onaangename dat het stadsleven schijnt te geven." Zij dacht nog aan haars vaders leed en rampen, zoowel in het huwelijk als in zijne zaken, toen Ned Delancy in zijne chais haar ter zijde reed en deed ver schrikken. Zij was een weinig de heg genaderd om den voorbijganger ruimte genoeg te geven en stond daarop niet weinig verwonderd, toen zij zag dat het paard tot staan gebracht weid en iemand uit de chais haar naam noemde. «Kom, Anna Judge, geef mij uwe hand en stap op, als het u belieft." «O, Mr. Delancy, zijt gij hel?" vraagde zij, ofschoon zij hem wel herkend had. nik geloof het wel," antwoordde hij. «Kom, spring in als een meid en sta me behoorende tot een getimmerte ten na deele van den Staat der Nederlanden, stond terecht J. W. H. S., die op hee- terdaad betrapt was door een politie-be- ambte. Bij het vragen naar zijn naam had bekl. een valschen naam opgegeven Nadat deze beambte, als eenige getuige, hieromtrent gehoord was, en bekl. zijne verdediging had voorgedragen, luidende dat hij slechts opraapte wat er op den grond lag, en omtrent zijn naam maar wat zei, omdat hij meende dat het maar een boerenmensch was, die hem daarnaar vroeg, eischte de off. van justitie tegen bekl. eene gevangenisstraf van 3 weken en eene geldboete van f 25, subs. 14 dagen hechtenis. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Postkan toor te Amersfoort over de 2. helft der maand Februari '91. 1. B. M. P. Schaaf, Amsterdam. 2. Verschuur, Baarn. 3. J. L. Beijers, 4. J. H. de Wit, 1. C. Beeling, Antwerpen. 336ste STAATSLOTEBIJ. Eerste klasse. Trekking van 16 en 17 Maart. (1000 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen van f20 852 886 891 898 902 909 2151 2173 6787 6837 6947 6986 10560 10590 14875 14898 14905 14926 14927 14930 14934 15264 15280 15311 15336 15343 18657 18663 18669 18674 18693 en 18698. Scberpenzeel. In de alhier gehouden raadsvergadering werd het kohier van de hoofdelijiten omslag vastgesteld, en wel tot een bedrag van f 2114.64voorts dat op de nachtwacht lot f 191.95, en dat op de honden tot f S8. Vervolgens werden meerdere nieuwe verordeningen aange nomen. Op de door burgemeester en wet houders afgekondigde gelegenheid tot kos- telooze vaccinatie, weiden door dr. Boek houdt alhier, 18 kinderen ingeënt. Theegebruik. Waarschijnlijk werd het gebruik van thee in hel huisgezin niet vroeger algemeen dan omstreeks 1667 want, schrijft V. S., wij lezen in het dag boek van den betoomden graaf Claren don Pater Couplet at 's avonds bij mij. Na het avondeten dronken wij thee, die hij, naar hij zeide, even zoo goed vond als de beste, die hij in China had gedronken. Als de thee voor graaf Clarendon iets gewoons geweest ware, zou hij er wel niet op deze wijze in zijn dagboek over ge sproken hebben. Na dien tijd schijnt ook de thee bij ons te lande als drank ingang te hebben gevonden. Men beschouwde ze als een wonderdrank, een hulpmiddel tegen alle kwalen en lijden. De Haagsche dokter Boniekoe beweeide, dat men er niet te veel van kon drinken, om een zeer lang leven deelachtig te worden. De overlevering zegt, dat hij het tot 200 kopjes per dag had gebracht. Jammer dat hij verhinderd werd om het bewijs zijner stelling te leveren, want op hoogen leeftijd gekomen zijnde, viel hij van een trap en brak den hals. Als een bewijs, dat het gebruik van thee als drank lang nog niet algemeen is, kunnen wij hieraan toevoegen, dat aan thee in België, o. a. te Antwerpen eri Brussel, dezelfde heilzame werking bij koorts wordt toegeschreven als bij ons toch niet zoo verwonderd aan te kijken. Gaat gij naar Wolchester?" «Ja, mijnheer." «Ik ook. Maar ik heb haast en gij ook kijk, eene goede toovergodin heeft ons een paard en een chais gezonden, want goede toovergodinnen beloonen altijd goede menschen. Uwe hand, Anna Judge." Anna was ontsteld door den vloed zij ner woorden door de onverwachte wijze, waarop hij op het tooneel ver schenen was en als eer. wezenlijke hulp op hare reis. Zij was niet gewaarschuwd tegen Edmund Delancy, zoo als Edmund Delancy tegen haar gewaarschuwd was, en na een oogenblik aarzelens reikte zij hem de hand en liet zich in het rijtuig helpen. De vei zoeking om hare reis te bespoedigen was te groot om die te weerstaan en zij gevoelde het dat zij dien heer kon vertrouwen, die zich meer dan eens zoo goed voor haar en haren vader betoond had. «Hoe vreemd," zeide zij, «dat gij juist ook vandaag naar Wolchester moest." «Het is wel wat vreemd," hernam hij, «doch zoo als gij weet heb ik er fami lie." «Dat wist ik niet." «En menschen van fatsoen ook, "zeide hy op onverschilligen toon, «ofschoon ik met die zoogenaamde menschen van fat- aan camillen of vlierbloesem. Thee is on der de Vlaamsche bevolking nog lang niet algemeen, en wanneer men in een kruidenierswinkel om thee vraagt, dan klinkt gewoonlijk als deelnemende vraag, of er iemand thuis aan de koorts ligt. Middel tegen verkoudheid. Onder de vele middeltjes, die tegen deze onheb belijkheid van het jaargetijde gegeven worden, kan het volgende nog wel een plaatsje vinden. Men deelt een ui in vieren, kookt ze met kandij op en neemt van dit sap om de twee uren een kleinen lepel. Iii be hoorlijk dichtgemaakte flesschen kan men dit langen tijd goed houden. Vooral bij hoestbuien, die 's avonds heviger worden en binnenskamers heviger zijn dan in de vrije lucht, werkt dit middel zeer goed. Armverzorging. In dezen geweldigen winter is veel voor de armen gedaan, o. a. de gewone spijs- kokerij, de kindervoeding, de uitdeeling van brood en koffij, de opzoeking en on dersteuning van verborgene armen enz. Zonder twijfel hebben al deze vereenigin- gen veel nut gedaan. Het is evenwel te vreezen, dat zij op den duur elkander zullen in de wielen rijden, vooral omdat zij door vrijwillige giften moeten bestaan, en menigeen, die aan de ééne gegeven heeft, hierom minder aan de andere geeft, in zoo verre, dat de menschen meestal van elkander niet weten, waar zij aan geven en hoeveel. Dit is op zich zelf echt christelijk, want liefdegaven moeten uit menschlievendheid niet uit praalzucht ge geven worden; maar het kan toch kwade gevolgen hebben, zoodat aan de éene zijde te veel, aan de andere te weinig wordt gegeven. Dit kan tot misbruiken en klachten aanleiding geven; ja wij hebben er reeds het een en ander van vernomen. Het kwam ons voor, dat hiertegen een uit stekend middel is aan te wenden name lijk samensmelting van al die afzonderlijke vereenigingen in ééne groote, onder het oppertoezicht van onzen ijverigen burge meester en verder onder het bestuur eener commissie samengesteld uit Amers- foorlsche burgers van allerlei geloofsbe lijdenis. Het zou jammerlijk wezen, wan neer door verschil over dogmatische punten de pogingen tot leniging der armoede vei zwakt werden. Dus de ge loofsbelijdenis moet er geheel buiten blij ven. De barmhartige Samaritaan zij de schutspatroon dezer vereeniging, en haar doel zij: met de verkrijgbare middelen zooveel onderstand aan de armen te ge ven als mogelijk is. Hierdoor zullen de armen gebaat worden en het zal tevens strekken om de eensgezindheid onder de burgerij te bevorderen. B. Gevondenop ileu openbaren weg: Een sleutel aan eeu touwtje, Een defecte kantoorstempel. Een rozenkrans. Rechthebbenden vervoegen zich ter te- rugbekoming aan het bureau van politie. P. G. zag zich gaarne geplaatst als Eene MOEDER van zes kinderen, vraagt, om in de behoeften van haar gezin te voorzien: (ook JAPONNEN enz.) en lijn Wasch- goed, belovende prompte en goede be diening. Te ontbieden aan het Bureau dezer Courant, of ook schriftelijk, adres Mej. WILLEMSE, Monnikenpad C. 81. soen niet veel op heb. Wat hebt gij daar?" «Dat is mijn kussen." «Zoo, dus gaat gij te Wolchester sla pen?" Hierover schaterde Anna van lachen, en het was zulk een hartelijke, muzikale lach, die aangenaam klonk in het oor van iemand zoo muzikaal als Delancy. «Een kussen voor mijne kant, niet voor mijn hoofd, Mr. Delancy," antwoordde zij. «Ik acht het van mijn plicht niet meer tijd te verliezen dan noodig is. Ik heb reeds een weinig in het karretje van Gravat gewerkt, en ik zou gaarne," voegde zij er verlegen bij, «dit patroon af gehad hebben voor ik te Wolchester kwam. Dan zou tante Judge niet kunnen zeggen dat ik lui geweest was." «Maalt dat patroon maar af," zeide Ned. «Ik zou gaarne kantmaken er is wel iets amusants in, vind ik." «Maar dit is het karretje niet van Gravat," hernam Anna. «En naast een heer als gij zijt en in zulk een mooie chais, zouden de voorbijgangers al zeer raar kijken." «Stoor u aan de voorbijgangers niet," zeide Ned. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2