YASTIf HM. R/C. KEUKENMEID, Offlciëele Publicatiën. G. f OLBiS bb Echtpnoote EN M SP.H FN K ïooEÊelweeDipg Maaaflai 30 Maart w VERKOOPING OPENBAAR VERKOOPEN: De kapitale HEERENHUIZINGE llh IN HOOILAND Mill 1 Plaatselijke berichten. ADVERTENTIËN. OPENBARE DITYOERING Belangrij ke prachtige Tuin Uitmiintend 5. Rechtverschaffing aan den stand onzer landbouwers en arbeiders, door naast de Kamers van koophandel en nij verheid thans Kamers van landbouw en arbeid in te stellen, ten einde, deze kamers gehoord, aan beide deze takken van ons volksleven zoodanige bescherming bij de wet te verleenen, als door de tijds omstandigheid wordt geëischt. 6. Herziening van onze finantieèele wetgeving door het heffen van eene de gressieve belasting op het roerend ver mogen de afschaffing van de staatsloterij en van de accijnsen op zout en zeep; wijziging van de patentwetde verster king van onze tarieven, en het proportio neel maken van de mutatierechten, naar gelang van het aantal jaren, dat sinds de laatste mutatie verliep. 7. Stuiting van het militarisme door betere regeling van de rechtspositie van den soldaat, en wegnemen uit het kazerne leven van wat met godsdienst, zedelijk heid en welvoegelijkheid in strijd is. 8. Verzekering van de rechtspositie van den kleinen man, door eene sneller en goedkooper rechtspraak, en van den ondergeschikte, door invoering van de administratieve rechtspraak. 9. Eindelijk invoering van eene chris- telijke staatkunde in onze koloniën door vrijlating der zending; betere regeling van den rechtstoestand der iulandsche christenen; opheffing der Indische staats kerk; afschaffing van de opiumpacht, en verbetering van het zedelijk en maat schappelijk lot der aan ons rijk onder worpen bevolking. Aldus voorloopig als concept vastge steld op de vergadering van hel Centraal comité, gehouden te Amsterdam op 23 Maart 1891. Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck Secretaris. Voor de vacaturen in het Centraal Comité zullen aan de deputatenvergade ring de navolgende tweetallen worden ingediend: Voor de vacature-De Savornin Lohman: de heeren Mr. L. W. C. Keu chenius en A. baron v. Dedemvoor de vacature-Hoogeveende heeren P. Rood huyzen en G. J. M. Oudenampsen. Voo de vacature Wormser: de heeren J. A Wormser en H. Pollema. Voor de vaca ture-Van Asch' van Wijck: de heeren Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck en Mr. Th. Heemskerk. En voor do vacature-Kuyper: de heeren Dr. A. Kuy per en Dr. T. C. L. Wijnmalen. (Stand.) Naar het Vad. meldt, zal H. M. de Koningin-Regentes met H. M. de Koningin bij haar verblijf te Getsau aan het Vier waldstiidtermeer niet in Hotel Muller, doch in de daartoe afgehuurde villa in het p >rk Flora, een dépendance van het hotel, haar intrek nemen. De fraaie villa is geheel ingericht voor het bezoek van vorstelijke personen. Ten gevolge van het overlijden van Zijn Majesteit Koning Willem III, is een bedrag van f 62,465,75% van de voor 1890 beschikbaar gestelde som voot het inkomen der Kroon, niet uitbetaald. Een crediet tot gelijk bedrag is thans aange vraagd tot betaling van genoemde som wegens het inkomen van Hare Majesteit de Koningin, gedurende het tijdvak van 24 November tot 31 December 1890. Eveneens is aan de Staten-Generaal voorgesteld de mernoriepost op het Hoofd stuk I der Staatsbegrooting voor 1891, voor het inkomen der Kroon, te veran deren in het bij de wet van 19 Febtuari 1.1. vastgesteld cijfer van f 600.000. De wielrijders zullen voortaan ook tol hebben te betalen op de wegtn, welke door den Staat worden onderhouden Waar de hondenkar en de ezelwagen van den minvermogende tolplichtig zijn, is er naar het oordeel der Regeeriug geen re den voor vrijstelling van het rijwiel, hoe nuttig dit ook als middel van lichaams beweging kunne zijn. Daarentegen zullen de tramwegonder nemingen in het vervolg niets meer heb ben te betalen voor het gebruik van Rijks werken, en zullen zij alleen vergoeding verschuldigd zijn wegens de kosten van aanleg en onderhoud der voor het tram verkeer vereischt wordende buitengewone werken of van het veranderen van be staande werken. In de jaarlijksche algemeene ver gadering van aandeelhouders der Levens verzekering-Maatschappij Dordrecht, he den in het hotel zPonsen" gehouden, waren 475 aandeelen met 61 stemmen vertegenwoordigd. Gedurende het afgeloopen jaar werd f3,225,107,24 kapitaal en f 11,424,99 jaarlijksche rente ter verzekering aange boden, waarvan f 247,642.kapitaal werd afgewezen en f216,525. - kapitaal aan 't einde des jaars onafgedaan bleef. De loopende contracten vertegenwoor digden op 30 September 1890 een ver zekerd bedrag van f10,561,500.met een jaarlijkschen bruto premie-ontvang van f 464,500tegen f 8,655,000. verzekerd bedrag en f360,000.premie- ontvang op 30 September van het voor gaand jaar. Het gemiddeld verzekerd be drag per hoofd steeg in de afdeeling Levensverzekering van f 2007 22 tot f2292.97. Deze gunstige uitkomsten waren mede te danken aan den invloed der winstuil- deeling over 't laatst afgeloopen vjjfjarig tijdvak, die dit jaar plaats had en een terugbetaling van ruim 1243 der reserve hunner contracten aan de tot winst gerechtigde polishouders veroor loofde. De verzekerden, die hunne premiën in eens hadden afbetaald, ontvingen eene uitkeering, overeenkomende met 30/<, per jaar over het bedrag hunner storting. Na 't verhoogen der kapitaal-effecten- en risico-reserve met te zamen f 16,999,71 werd als bijdrage over het eerste jaar der loopende vijfjarige periode f 163,058,11% in de reserve-kas gestort, welk bedrag volgens wiskundige berekening ruim vol doende is tot dekking der verhooging van 't loopend resico. De buitengewone en onverplichte reserves hebben thans 70% van 't bedrag der storting van aandeel houders bereikt. De voorzitter, mr. H. A. Nebbens Ster ling, deelde namens commissarissen mede, dat de rekening door hen met de boeken en bewijsstukken is vergeleken en de balans overeenstemt met den inventaris, dien zij van de aanwezige bezittingen in hunne vergadering hebben opgemaakt. Een en ander hebben zij derhalve on voorwaardelijk goedgekeurd en stellen zij aan de vergadering voor alzoo vast te stellen. Dienovereenkomstig wordt be sloten en de uitkeering van een voor loopig dividend ad 5°/o over de storting van aandeelhouders vastgesteld. De volgens rooster aftredende com missarissen mr. H. A. Nebbens Sterling en mr. F. N. Sickenga werden met bijna algemeene stemmen herkozen, waarna besloten werd het getal commissarissen met éën uit te breiden. Als zoodanig werd met algemeene stemmen gekozen de heer W. R. A. C. graaf van Rechle- ren Limburg te Dordrecht. De voorzitter zegt ten slotte dat, indien verleden jaar aan het einde eener vijf jarige periode, gewenscht werd dat de bloei der Dordrecht nog mocht toenemen, dit eerste jaar der loopende periode zeker geen reden tot klagen heeft gegeven. Spreker meent deze bevredigende uit komsten vooral te moeten toeschrijven aan de ijverige toewijding van directeu ren en den krachtigen steun van hun personeel. Hij wenscht hun en alle be langhebbenden daarom geluk met de verkregen resultaten en hoopt dat de vooruitgang der Maatschappij op dezelfde wijze van jaar tot jaar grooter zal zijn. In het laatste nummer van »Op Reis" lazen wij dat de uitgevers het voor nemen hebben een adres te richten aan de betrokken spoorweg-directiën, van den volgenden inhoud: Aan de Directiën der spoorwegen. Geven beleefd te kennen: de ondergeteekenden, J. J. Allan Sc Co., uitgevers van het weekblad nOp Reis," tijdschrift, gewijd aan de belangen van der, reiziger in het algemeen en aan die V3n den handelsreiziger in het bizonder: dat zij voortdurend ingezonden stuk ken ontvangen, handelende over het ge mis van derde-klasse-rijtuigen bij alle treinen dat vooral hel Zuiden van ons land ten dien opzichte is misdeeld; dat voor alle reizigers, maar inzonder heid voor derde-klasse-reizigers, tijd zeer kostbaar is; redenen, waarom zij u met de meeste beleefdheid verzoeken bij alle treinen derde-klasse-rijtuigen te laten loopen. (get.) J. J. ALLAN Co. Uilgevers van »Op Reis." Voor hen, die niet in de gelegenheid mochten komen op de desbetreffende be scheiden te teekenen is in dit (en in een paar volgende nummers) een coupon ver at door de opzending waarvan men zijne instemming met het adres kan betuigen. Daar, naar onze meening, dit adres door velen onzer lezers, die zeiven meer malen het ongerief ondervonden, gaarne zal worden gesteund en het een belang geldt, waarbij velen betrokken zijn, ge loven wij in hunnen geest te handelen, wanneer wij op deze wijze in ons blad de aandacht op het adres vestigen. De kleine uitgave, n. 1. een nummer van »Op Reis" dat de kennismaking waard is en een cents-postzegel zal men zich gaarne voor de goede zaak getroosten. Van Tessel zijn de eerste kievits eieren, vijf in getal, naar den vasten wal verzonden. Voor deze eieren was f l.50 per stuk betaald. De militiëns der lichting 1890 gaan dit jaar, niet zooals tot heden gebruike lijk was, tegen ultimo April en medio September, dus in twee gedeelten, met groot verlof, doch behalve op bovenge noemde tijdstippen, gaat dit jaar tegen ultimo Juli ook een gedeelte met groot verlof. - De Ie Luitenant C. van 't Sant het 1 Bat. 5 Regiment Inf., alhier garnizoen, is aangewezen om van 1. Mei tot 15 Augustus a. s. de scherm- en gymnastiekcursus te volgen bij de Nor maal schietschool. De kapitein H. Koppen van het Regiment Infanterie in garnizoen te Njjmegen is door den Minister van Oor log bestemd tol Commandant van de valide Compagnie van de koloniale reserve, en wordt mitsdien op den 1. April a.s. bij genoemd Corps gedetacheerd. Aan den heer VV. Croockewit W.Az. is, in antwoord op zijn verzoek om eer vol ontslag uit de betrekking van kapitein bij de dienstdoende schutterij dezer ge meente, door den minister van binnen- landsche zaken, namens H. M. de Ko ningin-regentes, te kennen gegeven, dat vermits hij den wettelijken actieven dienst tijd bij de schutterij nog niet vervuld heeft, en terwijl niet blijkt van bijzon dere omstandigheden, die voor zijn ver zoek zouden pleiten, dit verzoek voor in williging niet vatbaar is. Door de hulpbank zijn in het vorig jaar 50 leeningen verstrekt, als: 23 a f200; 1 a f175; 6 a f150; 8 a f100; 1 a f80; 1 a f75; 4 a f60; 1 a f50; 1 a f 40; 2 a f 30 en 2 a f25, tot een gezamenlijk bedrag van f 7070, tegen f8605 in 1889. Elf personen leenden voor de eerste maal. De winst- en verliesrekening wijst aan ontvangsten f 354.06, aan uitgaven f284.85 en bijgevolg een voordeelig saldo aan van f69.21. Twee leeners moesten f 1.55 betalen voor vertraging in de aflos sing op eene som van f32. Overigens hadden de betalingen geregeld plaats. Aan 16 leeners werd over een bedrag van f 1290 f39.15 terugbetaald wegens vervroegde aflossingen. Door vijf borgen werd voor 4 schuldenaars f 335 betaald. Het kapitaal der hulpbank was op 31 December 1890 saamgesteld uit f3900, bijeengebracht door aandeelhouders en f2514.82 overwinst, waaronder f69.21 over 1890. De rentetax van 4% percent bleef behouden. Door het burgerlijk armbestuur is in het jaar 1890 bedeeling verstrekt aan 197 gezinnen en 91 eenloopende perso nen, te zamen 695 leden lellende, die f6396 80 aan onderstand genoten, w. o. f64.70 voor kleeding- en hggingstukken. Briefjes, waarop genees-, heel- of ver loskundige hulp en geneesmiddelen wor den verkregen, zijn ten getale van 1296 afgegeven in 1890, tegen 1263 in het jaar te voren. Aar. enkele personen, die naar het oordeel van het armbestuur in de termen vielen aan het Ameisfoortsch ziekenfonds deel te nemen, is de hierbe- doelde ondersteuning voor liet vervolg ontzegd. De dooi loopende bedeelingen zijn in het begin van den winter van 1890 vastgesteld op een gezamenlijk bedrag van f 104.75 per week, tegenover f93.10 in het jaar 1889. Het totaal der uilgaven beloopt f 6796.72, welk bedrag werd be streden uit f 395.50% rente van belegde gelden, f 24.08% opbrengst eenen tooneel- voorstelling van de militaire vereeniging sUnitas," f 53.40 verhaalden onderstand en f'6322.99 subsidie uit de gemeentekas. De in 1890 verstrekte onderstand wijst een cijfer aan, hooger dan in een der voorafgegane 17 jaren. Verschillende om standigheden werkten daartoe te zamen Eensdeels was het de noodzakelijkheid om onderscheiden bedeelingen van door loopenden aard te verhoogen gedurende den winter, en de tijdelijke bedeeling aan hulpbehoevenden vroeger dan gewoonlijk te doen aanvangen, omdat door de bui tengewoon strengen en vroegtijdig inge vallen vorst de handenarbeid voor zeer vele werklieden werd gestaakt. Anderdeels behoort in aanmerking te worden ger.o men dat in den loop des jaars 1890 27 malen, om de 14 dagen uitbetaling van toegekenden onderstand te doen viel alzoo eenmaal meer dan in andere jaren en dat buitendien in meerdere niet te voorziene buitengewone gevallen het ver strekken van onderstand onvermijdelijk was. Door een ongenoemden milden gever is de secretaris-penningmeester van het armbestuur weder in staat gesteld, vijf m.'.al gedurende dezen winter, om de 14 dagen, aan eiken bedeelde kosteloos een brood te verschaffen. Op krachtdadige wijze werd door die belangrijke gift grootelijks bijgedragen in de behoeften van ruim 700 hoofden van een huisgezin of eenloopende bedeelden, hetzij door het burgerlijk armbestuur of wel door ker kelijke armbesturen ondersteund. Tot lid van de hulpbank, in de plaats, opengevallen door het vertrek van jhr. mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt, is benoemd de heer P. J. Hamers, die als zoodanig in eene jl. Maandag gehouden vergadering is geïnstalleerd. Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort op Woensdag, den 1. April 1891, des namiddags ten een ure. Punten van behandeling: 1. Verzoek van eigenaren en huurders van perceelen langs den Arnhemschen straatweg en de Beekstraat, strekkende tot het aanleggen van een riool, en voor stel van Burg. en Wetli. om, met afwij zing van dat veizoek. hen te machtigen tot het doen aanleggen van eene open goot langs den straatweg. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot verlichting van de omgeving der wonin gen van gehuwde militairen achter de kazerne der Cavalerie en Infanterie. 3. Verzoek van de Ned. Bell-Telefoon- Maatschappij om vergunning lot het plaatsen van palen op Gemeentegrond met advies van Burg. en Weth. 4. Ontwerp besluit tot afschrijving op aanslagen in de plaatselijke directe lie lasting over 1890, wegens vertrek er overlijden. 5. Kohier van den hoofdelijken omsla;: dienst 1891. 6. Benoeming van een Hoofd der open bare school 3e soort in de Koningstruai De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap; Brengen ter openbare kennis, dat een verzoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van T. de Jager, in het perceel wijk A, No. 84 en W. van Nus, in het perceel wijk G, No. 281. Amersfoort, den 26. Maart 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal verga deren op Woensdag, den 1. April aan staande. des namiddags te één ure. Amersfoort, den 27. Maart 1891. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. ItCRGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. GEBOREN20 Maart, Reinira Maria, d van Rutgerus van 't Wel en Barbara Yan der Veer Philippic, z. van Hendrik Bronk en Alijda de Bree. Catrina, d. van Hen drik de Nooij en Catrina van der Vecht. 21 Maart, Christina Maria, d. van Christiaan Heinz en Harmina van de Poel. Geer- truida Diederica, d. van Diederik Hendrik van de Weak en Hcnriette Juliane de Geus. Cornelis, z. van Herbert Holtinan en ürika Koenen. Petronella, d. van Willem Dijk huizen en Geertruida Hagenbeuk. 22 Maart, Ëgberd, z. van Hermanus Petrus van Haselen en Johanna Sand Scholten. 23 Maart, Alberta, d. van Johannes Wegen cr Grietje van den Hoorn. Pieter Jacobus z. van Johannes van Dijkhuizen ei: Susauna Maria Hillegonda Huisman. 24 Maart, Franci9ca Maria Everarda, d. van Christiaan Lensiug en Petronella Boersen. Everarda, cl. van Jan van Brakel en Hendrika Poort. Dirk, z. van Jacobus vau Dorssen en Susanna Maria Groen ink. ONDERTROUWD: 26 Maart, Johau Lo- dewijk Constantijn Hendriks en Adriana Hendrika Christina Baaij. Christian Min- derks en Maria van der Weiden. OVERLEDEN: 19 Maart, Hendrika F re deriks, 65 j., wed. van Hendrik van Ee. 20 Maart, Johanna van den Berg, 61 j., echtg. van Albertus van Smeeding. 22 Maart, Hendrik Adriaan van der Veen, 5 j. 24 Maart, Een levenl. aang. kd. vr. gesl. van Marcus van Plateringen en Johanna Vonhof. Hoogland. ONDERTROUWD: 20 Maart, Hendrik Botterblom en Mechteltje Kleinveld. Woudenberg. GEBOREN19 Maart, Gijsbert Eduard, z. van Hendrik van Nieuwenhuizen en Geertje van Voskuilen. 20 Maart, Janua, d. van Cornelis Bartus ter Burg en Adriaantje de Wit. 23 Maart, Hendricus, z. van Wouter Honders en Janna Brouwer, 24 Maart, Antonia Maria, d. van Hendrik us Wagens- veld en Sophia Hei. 25 Maart, Hendri- kus, z. van Hendrik Bakkeunes eu Klaasje van den Brink. OVERLEDEN: 22 Maart, Hendrik Steen- beek, 79 j., ongehuwd. Zateélag, ,dcn 4. April a.s. hopen opze geachte Patroon de Heer 1 huiM 25-JARIGE ECHTVEREENIGING TE AtEIffiÉjijKEN. Hun dahklfarapnderdanen. 'JJit cttfpr naam, B. Getrouwd: J VALKH0FF «I.'SCHENK, die, mede namrèns wederztjdsche familie, hunnen dank betuigep voor de vele blij ken van belanglteljifig, ondervonden bij hun huwelijk. wieringerwaard, 28 Maart 1891. Heden overleed ons geliefd Kindje, ruim vijf weken oud. E. P. LUGT. A. E. LUGT— Groeneboom. Ede, 26 Maart 1891. El gevraagd een Tegeu'ltt tegen lioog loon, buiten verval, van goede getuigen voorzjèn,' Te bevragen Bureau van dift blad. IJe nog resterende wei- nigÉ-rAVDElVverstaan in de BANK VAN LEENING aan de Breadestraat, onder beheer ge weest zijndetvan W. H. VAN GELDER alhier, kunuen alsnog hintten acht dagen na halen worden ge'lost ter. kantore van|den onderge)èefieride, zul lende die PADDEN daarnp injhet VER- KOOPEOKilAE aan de Kr te /lmers/oorA PrBIilEI VERKOCHT. des avonJs 8 ure iijFhet Lokaal van den heer A. WERY. Entrée bij jïitrodu&ie ƒ0.49, elk geïritroducrenjie mag £erie dame mede- n, meerde brengen, meerdere da volgens reglement. NAMENS ies f 0.25. Leden )ET BESTUUR. j van 'SjaEglgu* De Notaris A. H. DRIJFHOUT VAN HOOFF te Amersfoort zal op Vrij dag IO April 1891, 's voorm. ÏO uren in bet gebouw »A m i c i t i a" aldaar, in het In de gemeente AMERSFOORT, Nos. 15. en daarbij gelegen staande en gelegen op den hoek van de Soester- en Utrechtsche straatwegen, op het schoonste gedeelte van de Stad, Kadas ter Seetie D no 1140 en ged. 1428, groot Ca 35 Aren. Het HEERENHUIS wordt in 2 per ceelen geveilJ (nos 1 en 2) elk gedeelte bevattende, beneden: 4 ruime Kamers waarvan 2 en Suite, Marmeren gang, Kel der, ruime Keuken en Schuur of Berg plaats; boven: 2 Kamers en grooten Zol der. Voorts bevind! zich in den tuin van perceel 2 een ruinjen Stal en Koetshuis. De BOUWTERREINEN aan den Utrecli- sclie en Soest erstiy at wegen, worden in 3 perceelen geveiloj(n°s 3 4 en 5) resp. groot Ca 3% 6 «d 7 Aren. Na afzonderlijk^ veiling komen de per ceelen 1 en 2, daarna 1, 2 en 3, ver volgens 4 en 5 erG eindelijk 1 toten met 5 in massa. De HFERENHFIZEN zijn dage lijks, uitgezonderd Zaterdag, te be zichtigen van 's ni Bewoond geweesj Mr. J. DE LOUTEI Te aanvaarden 1' 1% tot 4 ureu. door wijlen den Heer Advocaat en Notaris. Hei e.k. No. 6ten 7. a/d. Hoogenweg. Seltie A. Nos. 757, 758 en 586 groot 10, 90 H.A. In huur geweest bij H. NI. v. BEEKdade lijk te aanvaarden. "5, No. Sï »de Zes morgen" a/d. Anfecsfoortschen Berg, nabij den Vlasakkerweg, Sectie C.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2