ID of ADVERTEIMTIËN. BINNENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. GOUDEN JUBILEUM 50-jarice EchtMipi I J" stelsel-De Roo, dat neer zou ko nion op reorganisatie van de schut terij zonder meer, zweeft geheel in de lucht, rust op geen enkelen solieden bazis, en kan niet in ernstige overweging genomen worden. Te Vlissingen kwam Donderdag na middag te 2 uur in de haven aan en meerde aan de zuidelijke ponten het konin klijk jacht «Victoria and Albert,"komen de van Port Victoria, ter overbrengen van de keizerin-weduwe van Duitschland en prinses Margaretha. H. M. zette de reis gisteren ochtend per mailtrein te 7.f 6 voort. De vorstelijke personen maak ten, vergezeld door generaal Duplat, ad judant van koningin Victoria, en den heer P. L. de Bruijne, vice-consul van Engeland te Vlissingen, gister in open rijtuigen eene rijtoer naar Middelburg, om het stadhuis te bezichtigen. De commissie van rapporteurs uit de afdeeling der Tweede Kamer tot on derzoek van de legerwet, hield Woensdag andermaal van 3 tot 5 uren een bijeen komst. Men verzekert, dat daarin het eindverslag over de wetsontwerpen is vastgesteld. Wij vernemen, dat de staatscom- missiën voor de kustdefensie en voor hel onderzoek naar den toestand van de In dische marine binnenkort met haar taak zullen gereed komen, zoodat met de sa menstelling der verslagen spoedig een aanvang zal worden gemaakt. D. v. Z.-Ii. De door het Departement van Wa terstaat, Handel en Nijverheid vastgestelde voorschriften voor de verzekering van werklieden tegen ongelukken, die voort aan in de voornaamste bestekken zullen worden opgenomen, zijn voor het publiek ad f0.05 per exemplaar verkrijgkaar ge steld. Door het Bestuur der Kiesvereeni- ging «Amsterdam" is het volgende Mani fest vastgesteld en aan de Kiesvereeni- gingen verzonden. Aan de Kiezers Binnenkort zult Gij geroepen worden tot de hernieuwing van de Tweede Ka mer der Staten Generaal. Natuurlijk stelt het Nedeilandsche volk zich de vraag, wat het nieuwe tijdvak van wetgeving zal opleveren. Een terugblik op het verledene geve het antwoord. Vóór de jongste Grondwetsherziening werd de algemeen erkende stilstand der wetgeving toegeschreven aan de toenma lige regeling van het kiesrecht, waarbij het grootste deel der burgerij uitgeslo ten werd van de bevoegheid om mede te werken tot de samenstelling der Volks vertegenwoordiging. Met die Grondwetsherziening kwam wel eene uitbreiding van het kiezerspersoneel tot stand, maar reeds dadelijk werd aan getoond, hoe onvolledig de nieuwe rege ling was hoe zij tot nieuwe teleurstel lingen moest leiden. De meeste staatsburgers bleven uitge sloten en zonder invloed op de samen stelling van de Vertegenwoordiging, waar aan de behartiging ook van hunne be langen werd opgedragen. Het gevolg bleef niet uit: de hervor mingen, waarvan de noodzakelijkheid met den dag zich sterker opdringt, bleken wederom onbereikbaar. Het wordt tijd, dat eindelijk in deze toestand verandering kome. Deze uitkomst zal echter, zoolang het kiesrecht onveranderd blijft, niet verkre gen worden, ook al maakt de tegenwoor dige meerderheid plaats voor eene andere, welke evenmin waarborgen aanbiedt, dat zij de hervormingen, waaraan het land behoefte heeft, wil en kan tot stand bren gen. Allereerst wcrde dus de regeling van het kiesrecht ter hand genomen. De kiesbevoegdheid worde toegekend aan alle meerderjarige mannelijke Neder landers, die door de Grondwet niet uit drukkelijk zijn uitgesloten, dat zijn zij, wien het kiesrecht bij rechterlijke uitspraak is ontzegd; die in gevangen schap of hechtenis zijn; die bij rechter lijke uitspraak de beschikking of het be heer over hunne goederen hebben ver loren, of die in het burgerlijk jaar, voor afgaande aan de vaststelling der kiezers lijsten, van eeneinstelling van weldadigheid of van een gemeentebestuur onderstand hebben genoten. Persoonlijke invulling van het stembiljet in het lokaal der stemming worde voor geschreven. Wordt de noodzakelijkheid van zooda nige regeling der kiesbevoegdheid erkend, dan volgt daaruit, dat aan ingrijpende hervormingen op het gebied van belas tingen, van den krijgsdienst, van het sociale vraagstuk, van leerplicht, van de verhouding tusschen kerk en staat, niet te denken valt, vóór dat de nieuwe kieswet tot stand gekomen zal zijn. Immers, wie zal het kunnen billijken, dat over zulke hervormingen geoordeeld wordt door eene Tweede Kamer, waarvan de gebrekkige samenstelling door niemand wordt geloochend. De aanstaande verkiezingsstrijd zal du in de eerste plaats een strijd over het kiesrecht zijn. Van candidaten, die ten aanzien van dit vraagstuk geen waarbor gen geven, is voor andere hervormingen niets te wachten. Overtuigd als wij zijn, dat het wacht woord bij de verkiezingen aan duidelijkheid niets te wenschen mag overlaten, omdat het alleen dan in staat is invloed oefenen op de gekozenen, roepen wij de medewerking in van alle kiezers, die over den staatkundigen toestand denken als wij. en wekken wij hen op aan geen andere candidaten hun stem te geven dan aan die, welke bereid zijn de onmid dellijke invoering van een kiesrecht te steunen, zoo uitgebreid, als de Giondwet volgens de hierboven gegeven omschrijving het veroorlooft. Eerst dan kar. voor ons vaderland een tijdperk van vruchtbare en vreedzame hervormingen aanbreken. De jaarlijksche algemeene vergude nng van den Ned. Schutterijkadei-bond zal gehouden worden op Zondag den 12 Juli a. s. In overleg met de (Jtrechtsche afdeeling zal daaraan verbonden worden een op beperkte schaal ingericht feesle lijk samenzijn ter herdenking van het 5-jarig bestaan van den Bond. Behoudens goedkeuring van den com mandant der schutterij, zullen den vol genden dag (Maandag 13 Juli) korpswed strijJen gehouden worden op een der banen aan het fort de Bildt. Gedurende de maand Augustus zal door elke afdeeling een onderlinge schietwed strijd worden gehouden, opengesteld voor eere-leden, donateurs, oud- en gewone leden der afdeeling. Het is geoorloofd, dat twee of meet afdeelingen zich vereenigen tot het. houden var. zoodanigen wedstrijd; ook om daar aan voor eigen rekening vrije banen toe te voegen, mits men zorg drage, dat een ieder recht tot deelneming verkrijgt zoodat b.v. voor burgerdonateurs, die niet met scherp kunnen schieten, een afzon derlijke flobertwedstrijd ingericht wordt. Dit laatste geldt ook voor de afdeelin gen, welke geen schietbanen bezitten. In verband met de plannen tot het bouwen eener beurs te Amsterdam heb ben de bewoners der huizen in de War moesstraat tusschen het Biblehotel en de Oudebrugsteeg aanzegging gekregen, dat deze week die perceelen voor de ge meente zullen worden getaxeerd. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Sophia der Neder landen, zuster van wijlen Willem III. ge malin van Z. K. H. den groothertog van Saksen Weimar—Eisennach, wapperde al hier de Nederl. vlag van alle openbare gebouwen en werd het carillon bespeeld. De le Luitenant A. W. Groote van het le Bataillon 5e Regiment Infanterie alhier in garnizoen is op zijn verzoek overgeplaatst bij het 5e Bataillon van genoemd Regiment in Utrecht. Bij het gisteren te Utrecht gehou den examen ter verkrijging van de acte voor lager onderwijs, is o.a. geslaagd onze stadgenoote Mej. R. G. Overbosch. Jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck en jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland zijn, naar de Stand, meldt benoemd tot eerelid van Tramvaliënsium in Hollandia Sociêtasen hebben die benoeming aangenomen. Bij de stemming ter verkiezing van twee Hoofdingelanden voor het Tweede District van het Heemraadschap de Eem, gehouden in Amicitia te Amersfoort op Woensdag 7 April, zijn uitgebracht 424 en 430 geldige stemmen. De HeerenA. M. Tromp van Holst 235 st. groen biljet, G. van den Hengel Mzn. 185 idem, H. Brouwer 4 idem, en H. Brouwer 219 st. rood biljet, G. C. D. Baron van Hardenbroek van Lockhorst 198 idem, E. Wolfswinkel 6 idem, G. v. d. Hengel Mzn. 4 idem, J. Laseur 3 idem. Zoodat is herkozen de heer A. M. Tromp van Holst te Amersfoort en ge kozen de Heer H. Brouwer te Leusden. De Heer Brouwer werd gekozen in de plaats van den Heer Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt, die niet meer in het district woonachtig is. Donderdag had de verkiezing plaats van een hoofdingeland voor het 3e dis trict te Hoogland. Herkozen is de heer Dr. M. C. Verloren van Themaat te Hoog land met 249 stemmen. Door heeren Burgemeester en Wet houders zijn tot leden van den schutters raad alhier benoemd: voor den rang van kapitein de heeren W. Croockewit W.Az. tot lid, en C. M. M. Vermolen tot plaats vervangend lidvoor den rang van 2. luitenant de heer J. Pekelharing tot plaats vervangend lid; en voor den graad van sergeant de heer G. J. Boode tot plaats vervangend lid. In plaats van wijlen mr. J. de Louter en jhr. mr. H. J. L. van Sasse van Ys selt, naar elders vertrokken, zijn de hee ren E. C. M. van Lanschot Hubrecht en J. P. G. Kok verkozen als leden van het gesticht «de Armen de Poth." De heer P. van der Want JMz. is door het college van notabelen bij de herv. gemeente benoemd tot kerkvoogd, in plaats van rnr. J. de Louter, overleden. Woensdagmiddag werden de be woners van den Westsingel, in de nabij heid van het raadhuis, opgeschrikt door het geschreeuw van een jongetje, dat luide om hulp voor zijn zusje riep, dat volgens hem in de Singelgracht was gevallen. Fluks komt van D. zijne woning uitge- loopen, springt zonder een oogenblik zich te bedenken, in het water, zoekt maar vindt niets, omdat het bedoelde zusje eeriigszins verder op de straat zich bevond. De inmiddels aangebrachte lad der deed toen dienst om v. D. uit de Singelgracht te helpen. 8 Maart kwam de heer G. M. tot de niet aangename ontdekking dat ten zijne nadeele eenige bossen twieg ont vreemd waren. Onzen ijveren en wel bekenden hoofdagent De Jager mocht het gelukken nog dienzelfden dag de daders op te sporen. Aan de tischmarkt alhier is heden morgen door den keurmeester een par tij bokkings afgekeurd en aan de politie overgegeven die deze onschadelijk gemaakt heefd. Aan het verslag der Kamer van Koophandel en Fabrieken, omtrent den toestand van den handel en de nijverheid over 1890 uitgebracht, ontleenen wij het volgende De toestand van den handel was over het algemeen tamelijk bevredigend in deze gemeente. Vele artikelen stegen nog in prijs bij zeer goeden omzet. De vrij hooge veeprijzen in de eerste helft des jaars, en vooral die der vette varkens bij de lage prijzen der maïs, lokten grooten aanvoer uit van dat artikel en deden de landbouwers goede zaken maken. Dit laatste kwam met de buiten gewoon gunstige uitkomsten der ansjovis- vis«cherij in het naburige Spakenburg al weder het vei keer in deze plaats ten goede, zoodat de eerste helft des jaars vrij gunstig was. De koude en natte zo nier en de vroeg en buitengewoon streng ingevallen winter, voor den landbouwer en veehouder nadeelig, veroorzaakte even wel groote vraag naar veevoeder-artikelen en buitenlandsch graan, zoodat de handel daarin zeer levendig was. De buitenland- sche handel bestond hoofdzakelijk in bie ren, linnen goederen, manufacturen, tabak, tapijtgoederen en vee. De binnenlandsche handel was steeds vooruitgaande, vooral die in granen en veevoeder, manufactu ren met aanverwante artikelen of kra- merijen. De honingoogst was tengevolge van het ongestadige weder nnddelmati de quuliteit echter goed. Tegen het einde van het jaar was er veel vraag naar ge smolten was voor liet buitenland de prijs steeg dientengevolge 20 pCt. Voor ruwe honing werd f32 f36, voor luwewas f50 a f55 en voor gesmolten wasfI20 a f 130 besleed. Niettegenstaande dat bij het begin des jaars de handel in tabak vrij levendig was, wordt deze toch jaar lijks minder. Van hel gewas 1889 werd een gedeelte opgeruimd tegen den gerin gen prijs van f 12 af 13 de 100 halve kilo's. Dergelijke prijzen werken ongun stig op de aanplanting. Het gewas van 1890 is ten gevolge van den kouden en natten zomer veel minder van qualiteit en quantiteit; het bestgoed leed boven dien door den hagel. De qualiteit van schors was buitengewoon mooi en leverde daarbij een ruimen oogst. De prijzen va- iëerden tusschen f 33 en 37 per voer van 810 kilo; reeds vroeg was de geheele voorraad opgeruimd. In rijstemeel, gries en giint ging vooral in het najaar, bij steeds stijgende prijzen, veel om. Ook in raap- en lijnkoek werd, zoowel in in- landsch als buitenlandsch fabrikaat veel omgezet. Haver werd tengevolge van den voortdurend hoogen prijs weinig verhan deld. Daarentegen was de handel in tar webloem en buitenlandsche rogge weder uitgebreid. De prijzen van tarwebloem ondergingen weinig verandeiing, maar die der rogge stegen circa f 10 per 2100 kilogram. Het beschot van de boekweit viel zeer tegen; door het natte weder was het natura-gewicht zeer gering; de prijs steeg echter, zoodat de landbouwer met voordeel zijne boekweit tegen maïs en i ijstemeel kon inruilen. In de hooi- prijzen kwam weinig verandering; de qualiteit van het gewas 1890 slecht; van een goeden oogst in 1889 was een groote voorraad overgebleven, waardoor de prijs aag bleef. De strooprijzen daarentegen waren zeer hoog. De qualiteit viel bij het dorschen mede. De prijzen van huiden stegen van 24 tot 28 cent per kilo, om bij het einde des jaars weder neiging tot daling aan te nemen. Veraccijnsd werden 2087.221 hectoliter gedisteleerd, tot een bedrag van f 125233.56geraffineerd zout, 218050 kilogram tot een bedrag van f 19624.50; bier, 22366.7 liters tot een bedrag van f6197.59; 8723 kilogram zeep tot een bedrag van f 872,30; 1575 stuks vee ter waarde van f 157328.50, tot een bedrag van f 15732.85, en 23106 kilo tabak voor f 161.75. Utr. Dgbl. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort over de 1 helft der maand Maart '91 1. J. Voskuil, Amsterdam. 2. J. H. Meijer, 3. M. de Klerk, 4. D. Drost, Gouda. 5. Stoombootonderneming Hellevoetsluis. 6. C. Hofman, Utrecht. 7. J. Dedam, Zeist. Hoogland, 10 April. In den laatsten tijd zijn alhier verschillende diefstallen gepleegd. Men heeft in den afgeloopen winter zelfs meer malen de brutaliteit gehad, om 's nachts in te breken op Coelhorst, in het huis 's zomers bewoond door Mevrouw de Barones Van Tuyll. Aan de druppels kaarsvet die men op de trappen en in sommige kamers op den vloer vond, kon men zien, dat de inbre ker zich van kaarslicht bediend had, om het geheele gebouw te doorzoeken. Ver schillende voorwerpen werden vermist. Het mocht de politie, ondanks hare ijverige nasporingen niet gelukken, den dief of de dieven in handen te krijgen. Heden nacht is echter door den gemeente veldwachter Bitterling en den rijksveld wachter Franke gevat en voorloopig al hier in arrest gehouden P. Leeuwenkamp, betrapt op het stelen van kippen. Men vermoedt, dat deze persoon, die niet zeer gunstig bekend staat, de man is, die onze gemeente, waar men anders zelden van diefstal hoort, sinds lang onveilig maakte. Sclierpeiizeel, 9 April. Bij de alhier gehouden stemming door de manslidma ten bij de herv. gemeente, of de benoe ming van predikanten en kerkeraad door kerkeraad en kiezers, dan wel alleen door eerstgemelde zou plaats hebben, werden 20 stemmen voor en 20 stemmen tegen uitgebracht, zoodat de benoeming door het kiescollege blijft bestaan. BURGERLIJKE STAXDEX. Amersfoort. GEBOREN2 April, Gerardus, z. van Gerrit Euitenberg en Anna Geertrui Wolbers. 3 April, Hermina, d. van Pieter Houtzager en Saartje Stam. Elisabeth Simonida, d. van Willem Hendrik Lablans en Iien- drika Kroes. Willemiua Lubberta, d. van Hendrik Bilderbeek en Lubberta Hermina Du lm us. 4 April, Ilermauus, z. van Bartus Cornelis van de Bor en Wilkclmina Anua Geertruida Bijvank. Johannes, z. van Jacob Hendrik Schuiling en Andrienne- Cornelio Leonore Vroone. 5 April, Geer truida, d. van Gerrit. Hendrik Smit en Jan netje van Amerongeu. Adriauus, z. van Johannes Hazelaar en Geertruida Bokkcrs. 6 April, Leendert, z. van Leendert Hagen- beuk en Willemina Langras. Willem, z. van Frederik Gerardus Kraaijkamp en Catha- rina Abelman. 7 April, Piet, z. van Jo hannes Cornelis Wilhelmus Smits en Pauline Bangert. Catrina Maria, d. van Philippus Johanues Schippers en Jacoba Schuuring. 8 April Mariuus, z. van Jan van Pluuren en Maria Bommers. ONDERTROUWD 3 April, Joannis Hooi- jer en Elisabeth Wakelkamp. 9 April, Carel Frederik van Kamp en Antje Johanna Kroes. Johan Blackstone eu Dautje Uding. GEHUWDS April, Christian Ilinderks en Maria van der Weiden. OVERLEDEN3 April, Antonius Swam- bach, 76 j. ongeh. 4 April, Jacoba Vonno, 7 m. 5 April, Hermanus van Pluren, 19 j. ongeh. Geertrudis van Aehteveld. 81 |j. wed. van Johanues Helle voort. 6 April, Aleida Smeink, 1 m. Hoogland. GEHUWD 7 April, H. Botterbloem en M. Kleinveld. P. Botterblom en D. van Dijk. OVERLEDEN8 April, M. Brouwer, oud 3 j. Bunschoten. GEBOREN8 April, Wijmpje, d. van Willem Smit en Gerritje Hopman. ONDERTROUWD: Oth Dekkers en Anna Wildeman. Aart Meester en Geertje Koe- lewijn. Leusden. GEBOREN2 April, Adriana, dochter vau Reijer Donkersteeg en van Gijsbertha Berendse. 6 April, Johan, zoon van Cor nelis van Geerestein en van Jannigje van de Kraats. Jacoba, dochter van Pieter van den Bunt en van Jannetje van Lam- balgen. OVERLEDENHendrik Veldhuizen, oud 78 j. echtgenoot van Hendrijntje Veenendaal. Stouteiiburg. GEBOREN9 April, Margaretha Fran- cisca, dochter van Teunis Kleinveld en Barta Voskuilen. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 10 April 1891. Tarwe f 0.— af 0.— Kogge - 0 - 0.— Uien - 0.— >3 0.— Appelen 4.— J) 6.— Peren - 0. 1> 0.— Kleiaardapp. - 0.— n 0.— Zand - 2.50 3.— Hoen derei eren Boter Margarine Zoetem. kaas Kippen Kuikens Piepkuikens Ganzen Eenden Jonge Hazen Wilde konijnon Tamme Duiven Biggen Schrammen Vette koeien Guste Kalf Kalfvaarzen Pinken Pinkstieren Guste vaarzen 2.90 0.90 «•- 0— 0.70 o.~ o.— 0.— 0.— 0.— 0.- 0.— 0.30 0.30 s. - 10.— 0.— -110.— 125 1-0. ■100.— 50.-, - 0.— 0— per. stuk 3.50 p. lOOst. 1.10 p kilo. 0.— p. 0.p 50 - 1.10 - 0.— - 0.— - 0.— - 0.— - 0.— - 0.— - 0.— - 1.— 0.70 per paar. - 6.— - 15.— - 0.— -150 -170.— -130.— - 90.— - 0.— - 0.— per stuk. Op den 14den April a. s. hop^n onze geliefde Ouders CORNELIS 0E GANS en WILLEMINA VAN ZEILEN hunne f te herdenken. Hunne dankbare kinderen. Behuwd- en Kleinkinderen. Uit aller naam T. D. DE GANS. Amersfoort, 9 April 1891. per hecto liter. Getrouwd: JOH. A. VAN BEEK en HENRIETJE F. GEWAND. Paramaribo, 12 "Febr. '91. Weden overleed tot onze diepe droefheid pe een smar telijk lijd\n ónze djferajare Moeder JOHANNA HARfHOORN weduwe vtha den H<\r Breijl, in den oudeidora van^74 jaren. C. M. BREIJL. D. J. BRfcIJL. Amersfoort, 9 April '91. Dc Burgemeester ran Soest maakt bij deze be kend, dat bet TEN STRENGSTE VERBODEN is zoowel in de jeug dige sparreubosscben Tan de ge meente als iu de bosseben vau particulierenVte paard te rijden, teuzij met vergunning van deze, zullende bier ten strengste op gelet worden. De Burgemeester voorrtpemd, EOTESf v. DOELES GftOTHE. SOEST 8 April 1891. Tegen MEI bied zich aan een fatsoenlijke DIENSTBODE als Voorzien van goede getuigen. Brieven franco letter K. a'h. bureau van dit Blad. Commissionairs iu Effecten en Wissels. Muurhuizen A. 289 Amersfoort. Koopen en verkoopen eflecten, coupons, vreemde muntspeciën en bankpapier, binnen- en buitenlandsche wissels, sluiten beleeningen en prolongatiën, disconteeren openen Rekening-Courant met rentever goeding, nemen gelden a deposito, ver- leenen crediet op nader overeen te ko men voorwaarden.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2