NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. HET BOOTHUIS. No. 30. Woensdag 15 April 1891. Twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG M ZATERDAG. Uit de Kamers. BINNENLAND. Feuilleton. AMERSFOORTSCHE COUBANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1Franco per post door het geheele Kijk. Afzondert ij ke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezendeu uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Eerste Kamer ving in haar vergadering van Donderdag 9 April de behandeling der Steden- wet aan. De heer Vening Meinesz. stelde voorop dat de Grondwet wel en kelvoudige districten wil, behalve voor de groote steden, die niet gesplitst mogen worden, omdat men anders zou krijgen in krin gen van verschillende maatschap pelijke klassen. Het kiesrecht hangt af van domicilie in een gemeente, niet van bewoning van een huis. Spr. kan een regeling niet goed keuren, die het kiesrecht ongelijk toekent, velen uitsluit en de deur opent voor tal van misbruiken. De heer Kappeyne deelde de be zwaren van den vorigen spreker, en achtte daarenboven dit ontwerp ongrondwettig, daar het aan het kiesrecht een nieuwe voorwaarde verbindt, n.l. op 15 April in een gemeente zijn woning te hebben. Al vertegenwoordigen de afgevaar digden niet een gemeente, de kie zer kiest in de gemeente. Men wil in de groote steden de meer ge dweeë kiezers afzonderen om hen gemakkelijker te doen volgenspr. wil aan de grondwet getrouw blijven, en daarom zijn stem niet geven aan een wet, die den strijd der kerkelijke partijen tegen het staatsbelang zal vermeerderen. De heer Six releveerde de uit drukking des Ministers in de Me morie van Antwoord, dat niet in de Grondwet maar in Gods woord de levende kracht der natie ligt. Het smart hem Gods woord te zien gebruiken als politiek expe dient of als dekmantel voor een zwak oogenblik. De heer Melvill van Lijnden achtte dit ontwerp niet in strijd met de Grondwet, die den gewonen wetgever de re geling van het kiesrecht opdraagt. Het gevaar van 't verscheuren van het organisch verband der ge meenten ziet spr. niet in evenmin dat deze wetswijziging iemand van zijn kiesrecht zal berooven. Ook de heer Verheijen verdedigde het ontwerp op grond dat het met aangaat in Amsterdam één kiezer den doorslag te zien geven voor 9, in Rotterdam voor 5, in Den Haag voor 3 zetels. De heer Van Swinderen daarentegen was van oordeel dat de grondwetgever de onsplitsbaarheid der groote steden heeft, vastgesteld. De Minister van Binnenlandsche Zakeim^i^de, tegenwoordige re- gelingommlQk'L' omdat zij één partij bevoordeelt. Dat er verschil in het bevolkingscijfer der dis tricten bestaat, erkent de Min., maar dat is geen bezwaar; ook niet, dat verschillende bedragen van huurwaarde in hetzelfde dis trict als maatstaf zullen dienen. Zij, die geen vaste woonplaats hebben op 15 April, zooals schip pers, zijn niet van kiesrecht uit gesloten een schip is ook een woning. De Grondwet wordt dooi de voorgestelde regeling niet ge schonden aan den gewonen wet gever is de vaststelling zoowel van de kiestabel als van de kieswet opgedragen. In de vergadering van Vrijdag zijn rede voortzettende, bestreed de Min. de meening van den heer Vening Meinesz. dat de voordracht niet in overeenstemming zou zijn met de Grondwet, omdat het kies recht is gebonden aan den eisch dat men een woning hebbe. Do micilie en woning beteekenen niet hetzelfde. Het onrecht bestaat hierin dat in de hoofdstad en an dere groote steden de leden eener politieke partij door hun stem 9 of minder afgevaardigden kunnen doen verkiezen en in de enkele districten slechts één. Dat is on billijk tegenover de minderheden. De Regeering zal het lot van dit voorstel kalm afwachten. De heer Fransen van de Putte betoogde dat wij niet hebben óf enkelvoudige öf meervoudige dis tricten, maar een gemengd stel sel. Daarin kan slechts door ver andering van de kieswet wijziging worden gebracht. Deze voordracht draagt het kenmerk eener partij- wet en daarin mag de Kamer de hand niet leenen. De heer Vening Meinesz hield vol dat de grondwet voor de groote steden de groote districten heeft behouden omdat een splitsing van die steden slechts bereikbaar is door een geheele verandering in de methode van het kiesrecht. De heer Pijnappel was tegen deze voordracht omdat zij in de wet een nieuw element brengt, de woonplaats vervangende door het woonhuis. De heer Kap peyne bleef van meening, dat de gewone wetgever de groote ste den niet mag splitsen, alvorens de quaestie van enkel- of meer voudige districten grondig te heb ben onderzocht. De Min. zag in de tegenstelling van woning en woonplaats slechts woordenspel en drong nader aan op rechtsge lijkheid, op erkenning van het recht van den kiezer. Deze wet is geen partijwet: anderen zullen beoordeelen of de handhaving van een voorrecht voor eenige steden is in 's lands belang. Het wetsontwerp werd verwor pen met 32 tegen 14 stemmen. Aangenomen werden vervolgens eenige kleinere wetsontwerpen, o.a. verkoop van sterken drank door Noordzeevisschers, herziening van de pcrsoneele belasting ten opzichte van dé paarden der land bouwers, bepalingen tot voorko ming van aanvaring op de open bare wateren in het Rijk, enz. Zaterdag kwam het ontwerp be treffende den suikeraccijns in be handeling. De heer Mcrkelbach zou voorstemmen, omdat de te groote vrije productie der suiker- fabrikanten nadeel toebrengt aan 's lands financiën. De heer Ver heijen achtte deze voordracht scha delijk voor den landbouw, welks toestand allertreurigst is. De heer Insinger deelt de bezwaren van den landbouw niet. Spr. zou lie ver wenschen dat de geheele aan slag geschiedde naar het suiker gehalte; dit ontwerp aanvaardde hij omdat het de overmatige pro tectie van de suikerindustrie eeuigs- zins beperkt. De heer Blijdenstein becijferde dat 27 procent van den accijns, dien de consumenten be talen, aan de schatkist wordt ont trokken. De heer Bultman be weerde, dat de landbouw alleen de schade zal moeten dragen, door dit ontwerp teweeggebracht; de adressen door al de landbouw- vereenigingen tegen het voorstel ingediend bewijzen het ernstige zijner bezwaren. De Min. van Financiën, verde digde de wet uit een oogpunt van billijkheid; de groote uitbreiding der suikerindustrie heeft de schat kist toenemende verliezen doen lijden. Ook na de aanneming van het. voorstel zal de premie, die de fabrikanten genieten, nog hoo- ger blijven dan vóór 1888. De heer Van der Bruggen achtte de noodzakelijkheid van protectie voor de bietencultuur onbetwist; haar uitbreiding zou kunnen strek ken om vergoeding te schenken voor de bezwaren van den invoer van vreemde granen. De Min. of fert de belangen van den land bouw op aan die van den fiscus Spr. kan daar onmogelijk aan meedoen. Na eenige replieken werd de wet aangenomen met 30 tegen 9 stem men. Bij de behandeling van de post- wet keurde de heer Viruly de loslating van het stelsel van uni- formport door de invoering van het zoogenaamd locaalpoi't af; Spr. had ook bezwaar tegen het ver laagd port voor groote couranten. De heer Van Gennep drong aan op een vrijgevige regeling van het postverkeer tusschen Nederland en zijne koloniën. De Min. van Wateistaat was van oordeel dat het locaalpoi't het verkeer zal doen toenemen tus schen inwoners van dezelfde plaats, zoodat het verlies spoedig gedekt zal zijn. De verlaging voor de cou ranten zal voornamelijk de kleine pers ten goede komen, die belang rijk medewerkt tot de ontwikke ling des volks. Üc Min. zal stre ven naar bevordering van het ver keer tusschen Nederland en Indië. Het wetsontwerp werd aange- men zonder hoofdelijke stemming. Daarna ging de Kamer tot nadere bijeenroeping uiteen. Aan de Haagsche Cf. seinde men Zaterdag uit Gersau Met een extra stoomboot, de salonboot Gotlhardgingen HH. MM. hedenmiddag naar Luzern, waar zij om 1 uur in het 49) «Goeden nacht, Mr. Delancy, ik dank u zeet voor uw geleide. Neen, tante, ilt zou zonder dezen heer, heden avond niet te huis zijn gekomen." «Ik verwachtte u niet. «Mijn brief deed u dat denken maar ik was vast voornemens terug te komen, zoo het mogelijk was." «Het zou mij echter niet verwonderd hebben," voegde zij er bij, «indien gij in het geheel niet waart teruggekomen. Er is niets meer, waarover ik mij ver wonder." «O, tante, gij miskent mij," hoorde Ned Delancy Anna zeggen, toen hij we der in het rijtuig stapte»gij hebt het mij niet vergeven, dat ik zoo onverwacht heden morgen vertrokken ben. Maar ik kon niet beter handelen dan zelve de geheele zaak aan mijn vader mede te deelen. Het was mij onmogelijk geweest alles in een brief te schrijven, wat ik zeggen wilde en ik had hem zoo veel te zeggen, en zoo veel ijdele vrees bij hem te doen verdwynen. Gij kent hem «Ja, ik ken hem. En heeft hij u zijne toestemming gegeven? «Ja." »En gij zijt dan eindelijk gelukkig. Des te beter voor u. Maar waartoe blijven wij hier zoo staan «Mr. Delancy wacht om u goeden nacht te wenschen." sik ken Mr. Delancy niet hij be hoort niet tot mijne vrienden," zeide zij op bitsen toon, terwijl zij zich omkeer de en naar hare woning ging. «Gij moet haar dat niet ten kwade duiden," zeide Anna tusschen beiden ko mende. «Zij is niet altijd zoo; mijn ver trek heeft haar een weinig verstoord, en zij is altijd zeer norsch jegens vreemder lingen. Goeden nacht en ontvang nog maals mijn hartelijken dank." «Goeden nacht," zeide hij. Vervolgens reed hij voort, en kon het zich zeer goed begrijpen dat Anna wenschte eene be trekking te vinden, maar toch nam hij gaarne de verontschuldiging aan die Anna voor hare tante had aangevoerd. «Ja, zeker is zij ontstemd door het plot selinge vertrek harer nicht dezen mor gen," zeide hij. «En vermoeid van het opzitten en hard werken. Eene vrouw die het goed meent, maar met een ver foeilijk humeur. Ik zal Tante Mary geen huwelijksaanbod doen, in weerwil dier eene groote deugd." Hij reed naar de Zeemeeuw, liet daar op last van Aynard paard en cliais, en wandelde toen naar Prospect Terrace, waar Mrs. Simmons hem ontving als den verloren zoon en hem weenende aan haar hart zou gedrukt hebben, zoo hij het haar vergund had. Hij ging onmiddellijk naar bed en uit geput van het varen, rijden en over het geheel van die overspanning, waarin hij sedert zijne komst te Ilpham verkeerd had, sliep hij tot des morgens tien uur. Hoe lang hij nog zou geslapen hebben is raoeielijk te bepalen, want de meid wekte hem op het bepaalde uur door aan de deur te kloppen. «Wat is er nu weer?" vraagde hij, geheel voorbereid om weder het een of ander te vernemen, dat hem van den gewonen loop der zaken moest afleiden. «Mr. Weston is er om u te spreken, mijnheer." «Zoo; is het iets over de psalmen en de voor- en naspelen? Heeft hij mis schien een rol muziek in de hand?" «Ja, mijnheer." «Zeg hem dat ik nog te bed lig en niet voor theetijd opsta." Na deze boodschap voor zijn geestelij ken herder te hebben gegeven, was hij spoedig weder in slaap, doch een half uur later wekte hem de stem van Mrs. Simmons zelve door het sleutelgat, die hem vraagde of hij zijn ontbijt op zijn bed verlangde. «Dank u," riep hij zich onrustig in zijn bed omkeerende; dat vind ik nogal morsig en daarna zijn de kruimels zeer lastig." «Hoe laat verlangt gij te worden ge roepen, mijnheer?" «Omstreeks half zeven dezen avond. «Lieve hemel," riep Mrs. Simmonds, toen zij naar beneden ging, »wat moet hij met Mr. Aynard wel genachtbraakt hebben," Maar voordat Mrs. Simmonds beneden was had Ned Delancy reeds zijn bed ver laten en was hij aan zijn toilet begon nen. «Neen, ik geloof niet ooit hier te Il pham rust te zullen vinden," zeide hij; «ik tnag mij steeds gereed houden voor eene nieuwe verrassing. Dat zal hier een onrustig leven worden, daar ik geduren de rnijn kort verblijf reeds met zoo ve len in zonderlinge aanraking geweest ben." Hij gebruikte zijn ontbijt in de voorka mer, waar hij vernam, dat Dokter Day dien morgen reeds naar hem gevraagd had en niet had gewild dat Mr. Delancy zoude gestoord wordenalleen had hij Mrs. Simmonds zijn kaartje ter hand ge steld met de letters P. P. C. in een der hoeken. »P. P. C., ei," zeide Ned derhalve is hij weder naar Londen vertrokken en weder aan liet werk zcu hij zijne zus ter alleen in Markham's Hotel hebben achtergelaten, of haar rnet zich genomen hebben Na het ontbijt ging hij naar Mark- ham's Hotel en vernam daar dat Dokter Day reeds des morgens riaar Wolchester vertrokken en Lady Bui lirison niet te huis was, waaraan hij echter twijfelde, daar de knecht bloosde toen Ned hem in het gelaat zag, als ware deze niet gewoon eene onwaaiheid te zeggen. Hij gaf zijn kaartje af, waarna hij naar de Zeemeeuw ging, wijl hij belangstelde in den vol bloed, die hem den vorigen dag zulke uitstekende diensten bewezen had, en om tc zien of er goed voor gezorgd was. Hier verbreidde hein eene kleine ver rassing. Mr. Aynard was zelf gewuest om de meirie te halen, had de chais achter gelaten en was daarna met den meesten spoed naar Thirby Cross teruggekeerd. «Zeer goed," zeide Ned, toen hij de herberg verliet, »ik zal mij de moeite niet geven om naar de reden hiervan te vragen. Mr. Aynard heeft het recht zijn paard te kotsen halen, als hem zulks

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 1