NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. HET BOOTHUIS. Officiëele Publicatién. No 54. Woensdag 8 Juli 1891. Twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Feuilleton. AMEBSFOOBTSCHE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden ƒ1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER en "WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 18 der wet van den 4. December 1872 (Staatsblad No. 1341, Brengen ter algemeene kennis, dat eiken Maandag, 's namiddags te één ure, voor eenieder de gelegenheid tot kostelooze in én ting wordt gegeven in de daartoe bestemde localiteit, gelegen aan de Breedestraat, wijk F, No. 133. Amersfoort, den 4. Juli 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, W. A. CROOCKEWIT, Weth. lo. Br. De Secretaris, \V. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT brengen ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, die ter erlanging van het eereteeken we gens eervollen, langdurigen, werkelijken dienst bij de schutterijen in de termen van het Koninklijk besluit dd. 5 Decem ber 1851 (Staatsblad No. 149) mochten gekomen zijn en verlangen met het eere teeken te worden begiftigd, dat zij zich tot het doen van de vereischte aangifte ter Secretarie kunnen vervoegen op Maan dag, den 13. Juli aanstaande, 's morgens tusschen 10 en 1 uur. Amersfoort, den 4. Juli 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, W. A. CROOCKEWIT, Weth. lo. Br. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER van AMERS- EOORT, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dal het door den pro vincialen Inspecteur van 's rijks directe belastingen, enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaard kohier No. 1 van de personeele belasting (wijken A, B, C, D en E) over het dienstjaar 1891/92 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruike lijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 6. Juli 1891. De Burgemeester voornoemd, W. A. CROOCKEWIT, Weth. lo. Br. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal verga deren op Donderdag, den 9. Juli a.s., des namiddags te 2 uren. Amersfoort, den 6. Juli 1891. De Burgemeester voornoemd, W. A. CROOCKEWIT, Weth. lo. Br. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT doen te weten, dat op Dinsdag, den 21. Juli e.k., de ver kiezing zal plaats hebben van vijf leden voor den gemeenteraaddie met den eersten Dinsdag van September 1891 aan de beurt van aftreding zijn, namelijk de heeren H. VV. A. van den Wall Bake, Dr. P. Groeneboom, E. L. H. van Lan- schot HubrechtJ. J. de Koning en E. L. Visser, alsmede van twee leden ter aan vulling van het aantal tengevolge van vermeerdering der bevolking vereischt. Amersfoort, den 6. Juli 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, W. A. CROOCKEWIT, Weth. lo. Br. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Omtrent het geschenk, door de Koningin-regentes aan Hunne Duitsche Majesteiten bij hun bezoek aan ons land aangeboden, wordt nader bericht, dat dit bestaat uit een tegel-tafereel van groote afmeting, voorstellende »De Schutters maaltijd" van Van der Helst. Het werd op bevel van Hare Majesteit aan de fabriek der heeren Joost Thooft La- bouchere te Delft voor dit doel vervaar digd en door den planeetschilder, den heer L. Senf, geschilderd. Het geheel is gevat in een zware ebbenhouten lijst. Wij ontvingen onderstaande circu laire met verzoek die in onze kolommen op te nemen 1831. Oud-Strijders De groothertog van Luxemburg is voor nagenoeg drie millioen francs in het bezit gekomen der particuliere domeinen, die wijlen onze Koning in het groother togdom bezat. Voor genoemde som zijn zij met 1 Juli aan den groothertog over gedaan. Nu wij aan den vooravond staan van den 60sten verjaardag van den »Tien- daagschen Veldtocht,toen het «Voor waarts" klonk, om zoowel de eer van ons land op te houden, als om den Vor stentroon te schragen, hebben wij gemeend eene Commissie te moeten vormen, om dien dag feestelijk te herdenken. Die Commissie bestaat uit de HH. Oud-Strijders N. MacLeod, Oud-Luitenant- Generaal, Inspecteur der Infanterie. Ad judant i. b. d. van wijlen Z. M. den Koning en Mr. W. J. Baron d'Ablaing van Giessenburg, Oud-Vrijwillig Jager der Utrechtsche Hoogeschool en Oud- Officier der Mobiele Schutterij, Kamerheer i. b. d. van wijlen Z. M. den Koning, als Voorzitters. Voorts uit de Heeren: P. G. von Slein Callenfels, Oud-Kolonel der Artillerie, W. M. Camp, Oud-Gene raal majoor dei Artillerie, P. Gallas, Oud-Officier der Mobiele Schutterij, Jhr. A. W. A. Gevers Deijnoot, Oud-Generaal- Majoor der Artillerie, F. H. J. Furnée, Oud-Kolonel der Infanterie, C. J. J. Gof- fin, Oud-Generaal-Majoor van den Gene- ralen Staf, A. E. Mansveldt, Oud-Luite nant-Generaal, Adjudant i. b. d. van H. M. de Koningin, Jhr. H. van der Meer de Walcheren, Oud-Generaal-Majoor der Artillerie, G. H. J. Michelhoff, Oud-Gene raal-Majoor der Cavalerie, Ds. H. L. Oort, Oud-Vrijwillig Jager der Leidsche Hooge school, J. Paulus Oud-Luitenant-Kolonel der Cavalerie, H. Roelofsz, Oud-Majoor der Infanterie, H. N. C. Baron van Tuijll van Serooskerken, Oud-Kolonel der Cava lerie en A. Westmaas, Oud-Vrijwilliger der Artillerie, Voorzitter van de 3de Sec tie van- het Metalen Kruis, terwijl de Commissie zich toegevoegd heeft de HH. J. Huijgens, Oud-Kapitein der Infanterie, als Penningmeester en A. A. Vorstermar. van Oyen, Eere-Lid en Ceremoniemeester van den Noord-Brabantschen Metalen- Kruisbond, als Secretaris. De Commissie roept allen Oud-Strij ders, versierd met het Metalen Kruis of de Citadel Medaille op, om voor zoover zij genegen zijn op eigen kosten aan deze feestviering op 1, 2 en 3 Augustus a. s. deel te nemen, hiervan schriftelijk ken nis te willen geven aan den Secretaris der Commissie (Laan Copes van Catten- burch No. 366) vóór 15 Juli a.s., tevens met overmaking van f5.00, of zooveel meer als men goedvindt, aan den Pen ningmeester (Anna Paulownastraat No. 36), ter bestrijding van onvermijdelijke kosten. Zoowel aan hen, die van deelneming zullen doen blijken, als aan lien, die door anderen ir de gelegenheid mochten wor den gesteld de feestviering bij te wonen, zal nader het programma der feestviering worden gezonden. Wij wenschen hierbij nog de woorden van onzen geliefden dichter Jacob van Lennep in herinnering te brengen Oude veeten Zijn vergeten En gedempt de bron van twist; maar, zijn de veeten ook vergeten, de herinnering aan de feiten dient levendig te worden gehouden. Wij hopen dat deze herinneringsdagen voor de jongeren eene opwekking en vingerwijzing zullen mogen zijn, om, in dien ooit dagen van gevaar voor ons Volksbestaan mochten aanbreken, als één man te wapen te snellen om te strijden voor Vorst en Vaderland, evenals in de roemrijke dagen, die wij in herinnering wenschen te brengen. Men kan eerlang een adres-bewe ging onder het Ned. Spoorweg-personeel verwachten. Door het geheele land zullen openbare vergaderingen worden uitge schreven, W3arin de eischen van het spoorwegpersoneel niteengezel zullen wor den, teneinde zich daardoor bij een even- tueele werkstaking van den steun van het publiek te verzekeren. Te Nijmegen is naast eene bad inrichting voor betalenden door het Ge meentebestuur thans ook een uitmuntend ingericht badhuis met zwembassin ge opend op de rivier de Waal geheel kos teloos, dagelijks, met afwisselende uren voor mannen en vrouwen opengesteld voor onvermogenden, terwijl ook minver mogenden naar verkiezing daarvan ge bruik kunnen maken. Teneinde bij het eventueel voorkomen van ongelukken door het zwemmen of baden in de open rivier of in andere wateren het voorwendsel geheel te doen ontbreken, als zou de ge meente voor geene behoorlijke badinrich ting ten gebruike van iedereen hebben gezorgd, is voor het gebruik der koste looze badinrichting geen onderscheid ge maakt tusschen min- en onvermogenden of militairen. Wanneer zal onze gemeente dat goede voorbeeld eens volgent Uit het zuid-oosten dezer provincie wordt ons geschreven Hier en daar doet zich in de vroege aardappelen (muisjes) de gevreesde ziekte voor, overigens is de aardappelenbouw goed. De aanplant van tabak is zeker drie vierde minder dan voorgaande jaren het gewas groeit sterk. De suikerbieten staan voordeelig, zoo ook de erwten, die goed bloeien en veel beloven. Het koren begint zich flink te zetten, de rogge zal vooral veel stroo op leveren. Boonen, die op nieuw moesten woiden gelegd, daar de eerste bevroren zijn, kun nen nog een flioken pluk opleveren. Over het geheel heeft men hier dus geen reden tot klagen. Utr. Dagbl. De vijf zoontjes van den Duitschen keizer kwamen Maandag ten ruim 12 ure te Vlissingen aan, en vertrokken ten 12'/, uur met de nHohenzollern" naar Engeland. De commissaris des Konings bevond zich aan deD trein. Tusschen de onderneming van Van Gend en Loos en de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen is, naar men uit Amsterdam aan de N. R. Ct meldt, eene overeenkomst getroffen, waar van samenwerking der beide onderne mingen het gevolg zal zijn. 73) De een of andere dronkaard van Ilpham wil zich eens aan uw brandewijn te goed doen," zeide Ned. „Wat voorteekens en het noodlot betreft en al dieQ onzin, men zou er razend van worden als men er van hoort. Dat alles behoort tot de mid deleeuwen, en Thirby Cross mag er thans niet meer aan gelooven. Ik protesteer er tegen Hij sloeg de piano open en begon zijne nieuwe wals te spelen, die in Markham's Hotel gespeeld was en die zekere dame ge heel op het gehoor speelde in tegenwoor digheid van Anna. Miss Judge zag Lady Burlinson aan daar dit stuk haar bekend voorkwam, en herinnerde zich op eens hoe lang hare meesteres eens voor de piano ge zeten had en hoe zij eindelijk in tranen was uitgebroken. Clara Burlinson bloosde toen zij den blik ontmoette, die het meisje op haar gevestigd hield; maar hare handen rustten te inniger op den schouder van haren geliefde, zij bukte voorover, fluisterde hem iets in het oor, en een. minder gedwongen glimlach dan te voren speelde om zijne lip pen. „Plaats u voor de eerste quadrille," riep Ned van de piano „wij zullen een klein bal improviseeren, totdat onze gastvrouw ons zegt dat het tijd is van te vertrekken. Mrs. Delancy wilt gij met Miss Judge dausen, die eene uitmuntende danseres is? Mr. Aynard en Lady Burlinson zullen ongetwij feld uw vis-a-vis zijn." Maar de dansers bleven allen roerloos, ofschoon Mr. Aynard eerst was opgestaan, doch dadelijk weder ging zitten. De tijd van dansen van Mrs. Delancy was voorbij, die van Anna Judge nog niet begonnen of liever, was op haar twaalfde jaar op eens afgebroken. Ned Delancy liet zich echter niet zoo gemakkelijk uit het veld slaan hij stond op geleidde zijne moeder naar de piano. „Mijne lieve moeder, wier smaak voor de muziek zoo veel gedaan heeft voor dien baars zoons, zal in plaats van dansen ons voor spelen. Miss Judge mag ik het genoegen hebben u mijne hand aan te bieden voor de eerste dans Nu het zal u wel bevallen," zeide hij, toen zij een weinig verlegen te rug trad; „kom Aynard. wij zijn gereed." Ned Delancy had nu eenmaal besloten dien avond te dansen en wilde van geen weigering hooren. Het was een zonderling oogenblik voor eene quadrille en onder zon derlinge omstandighedenmaar hij wilde bei den trotseeren en lachte met Ann's uitvluch ten en Hugh Aynard's ontsteld gelaat. De quadrille begon, Edmund Delancy herinner de Anna de figuren die zij vergeten had, en Aynard alleen een oog hebbende voor zijne dame, dacht niet meer aan het groene licht. In de laatste figuur zeide Delancy zacht tot zijne dame „Ik moet u eene gunst vragen." „Waarlijkzeide Anna. „Gaarne had ik den sleutel van het Boot huis aan het park kunt gij mij dien be zorgen „Gij zijt toch niet voornemens het Back- water over te steken?" „Ja met het volgende getij." „Och lieve hemeldoe dat niet." „Waarom niet?" vraagde hij haar op een toon, die haar deed ontstellen. „Omdat er gevaar aan verbonden is." Anna wenschte deze woorden niet gespro ken te hebben, ofschoon hij er niets op zei de en de dans in stilte afliep. Zij hoopte niet te veel belangstelling in Mr. Delancy betoond te hebben, ten minste dat hij zulks niet had kunnen vermoeden. Maar zij kon hem niet doorgronden, daar hij de ernstigste zaken met de meeste on verschilligheid behandelde. Hoe gaarne zou zij weten hoe hij over haar dacht. Na de quadrille ging Hugh Aynard met Lady Burlinson naar het Yenster en zagen weder naar buitenDelancy en Anna Jud ge volgden hen. Hun oog was onmiddellijk op het Boothuis gevestigddoch het licht was verdwenen en zij zagen niets dan de duisternis van den nacht en de sterren aan den hemel. „Nu zult gij immers niet gaan?" vraag de Anna aan onzen held. „Ik weet niet waarom ik nu niet gaan zou," zeide Ned„hij die het licht ontstoken heeft moet er nog zijn. Ik moet de sleu tels hebben, want ik heb mijn eigen ver moeden betreffende den persoon, die daar is ingebroken misschien is het dwaas van mij, maar ik moet er de zekerheid van hebben voor ik mij ter ruste begeef." „Gij beschouwt dus nog altijd de zaak van eene ernstige zijde, Mr. Delancy," vraag de Anna. „Ik zie er niets onrustbarends inalleen is het dat er hier iets heeft plaats gehad dat moet onderzocht worden. Misschien dat ik er morgen zelf den gek mede steek en mijn bijgeloovige vriend mij nog op den koop toe uitlacht. Zoudt gij mij den sleutel kunnen bezorgen?" „Dat beloof ik u, Mr. Delancy." „En ik mag vertrouwen dat gij er mijne moeder niets van zeggen zult, want zij heeft in mijne roeikunst niet het minste vertrou wen, en weet dat ik niet kan zwemmen. Gij weet het hoe vreesachtig moeders zijn." „Ach, neen, mijnheer." „Vergeef mij ik dacht er niet aan," liet Ned er spoedig op volgen. Hugh Aynard en Lady Burlinson verlie ten het venster en Mrs. Delancy naderde haar zoon. Er werd niet meer gedanstmaar het gesprek was algemeen geworden cn Aynard nam er zelfs deel aan. Ned Delancy wi9t het gesprek levendig te houden, met eene gemakkelijkheid, waaruit men zeer goed zien kon, dat hij zich in gezelschap naar behoo- ren te gedragen wist. Hoe het zou gegaan zijn als hij er niet ge weest was, zou moeilijk te bepalen zijn, w ant allen zwegen en eene onder hen staar de hem met bewondering aan en kon zich niet begrijpen, hoe hij zoo spreken kon, terwijl zij van hem zeiven gehoord had, welke gedachten hem bezig hielden. Laat in den avond, toen Anna de kamer verlaten had en daarna teruggekeerd was, vond zij de gelegenheid hem te vragen „Gij zijt dus van plan verandertgij gaat dus niet?" „Ik verander nooit, als ik mij eens iets voorgenomen heb, Anna Judge." „Maar, hoe kunt gij „Zulk een huichelaar zijn Ja 1 daartoe is studie noodig," antwoordde hij. „Hier hebt hij den sleutel van het boot huis," zeide zij, hem dien in de band stop-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 1