33f STAATSLOTERIJ. Aan de Dames! J. G. DE JAGER, Pianostemmen. Gemengd Nieuws. V' I MftYoor korten tui Ö[Tï SÏLPERSDj SViaand^g, 20 Juli 1891. Plaatselijke berichten. ADVERTENTIËN. Cursus ia^J Zend uw G. J .SLOTHOUWER Netter JONGEN J. C. LEINWEBER. De Amsterdamsche correspondent van de Köln. Ztg. maakt naar aanleiding van de Keizerfeesten een vergelijking tus- schen onze matrozen en die welke wij hier te zien kregen behoorende tot de bemanning van de Jagd. «Vanzelf zoo schrijft de correspon dent drong zich bij de toeschouwers het verlangen op, toen zij de bemanning der Jagd voor zich zagen, deze matrozen te vergelijken met hunne Hollandsche ka meraden. Reeds in de uniformen bestaat een be langrijk verschil: het Duitsche is ontegen zeggelijk veel schilderachtigerhet witte, dat in de Duitsche matrozer.kleeding de overhand heeft, de rijke gouden versier selen op de uniformen der Duitsche offi cieren staken in menig opzichtmerkwaar- dig af bij het sombere blauw der Hol landsche zeelieden. En wie zal ontkennen, dat de uniformen der laatsten niet even goed een aangenomen indruk maken, ja, dat zij uit een oogpunt van doelmatig heid misschien zelfs de vooikeur verdie nen? Ik kan niet nalaten, naar aanleiding van de houding der Duitsche matrozen, het oordeel van een Nederlandscher, vak man weer te geven: «Wat de vierkante, flinke houding der Duitsche zeelnden betreft, deze komt mij wel wat al te correct voor. Hoewel wij ook menigmaal den wensch uilten, dat bi) onze landmacht wat meer zou gelet worden op het uiterlijk voorkomen, ge loof ik niet, dat het aan te bevelen is op marinegebied het voorbeeld der Duit- scliers te volgen. Wat den landsoldaat goed staat, krijgt bij den zeeman een onnatuurlijke stijfheid; de houding van den een wordt voorgeschreven door de taak, welke hij te vervullen heeft; de landsoldaat is veel meer werktuig, daar liet te land meer op de gelijkheid van beweging aankomt, want een veldleger is een massa, die door één wil geleid en beheerscht wordt. Bij den matroos daar entegen treedt de individualiteit meer en meer op den voorgrondop het schip heeft ieder zijn eigen werk, dat zeer dikwijls naar de omstandigheden moet gewijzigd worden; de oorlogsmatroos moet derhalve meer zelfstandig optreden, en daarom mag hij niet eenzijdig en volgens bepaalde voorschriften gedres seerd worden." Of dit oordeel juist is of niet zegt de correspondent ben ik niet bevoegd ie beslissen; maar de welwillende toon, waarop het gezegd werd, doet als vanzelf de gedachte opkomen dat de overweging dezer kwestie wel de moeite zou loonen." Woensdag jl., zoo deelt iemand aan de Arnh. Cl. mede, bracht ik eene alleen reizende dame op den trein naai Gronin gen. Toen ik haar eene plaats had be zorgd in een damescoupé eerste klasse, meénde ik haar veilig aan haar lot te kunnen overlaten. Voor de trein vertrok, verscheen echter een conducteur, die het biljet «dames coupé" wegnam. Ik bracht hem onder het oog, dal dan iedereen in die coupé kon plaats nemen. «Dat denk ik niet, mijnheer." was zijn antwoord, maar, ziet u, die biljetten hoo- ren bij den hoofdconducteur en die gaat niet verder mee." «Maar lieve God!" roept de man, «wat is dat nu weer voor eene regeling, dat de biljetten bij den hoofdconducteur hoo- ren? Is dan alles in de war aan onze spoorwegen?" Bij zeer fraai weder kwam Zaterdag namiddag het Duitsche Keizerpaar met gevolg met de «Hohenzollern" te Port Victoria aan (Sheeiness). De gasten wer den verwelkomd door de ooms der Kei zerin, n.l. den Prins van Wales en de hertogen van Edinburgh en van Connaught, alsmede door den Duitschen gezant graaf Halzfeldt en de overige leden van het gezantschap, die de vorstelijke gasten per extratrein uit Londen waren tegemoet gereisd. Op het perron van het station was een eerewacht van 200 soldaten met een muziekcorps opgesteld. Het corps speelde bij aankomst van de gasten het Duitsche en het Britsche volkslied. Alle prinsen, die het Duitsch Keizer lijk echtpaar in de haven te gemoet kwamen, droegen Duitsche uniform en gingen aan boord van de «Hohenzollern", waar de Keizer zijn ooms hartelijk om helsde. Vervolgens begaven de vorstelijke personen zich in den gereedstaanden extra-trein, die lien in omstreeks 2 uren naar Windsor voerde. Dit is het derde bezoek, dat de Keizer aan Engeland brengt; het is echter de eerste maal, dat hij te Londen zal komen. Te Windsor was een ontelbare menigte pende; „maar ik zou gaamo zien dat dat gij eerst nog eens ernstig er over na dacht." „Ja! dat is juist de zwarigheid," ant woordde hij, lachende; „er is volstrokt geen gei aar in een watertochtje van hier tot aan het Boothuis. En zoo morgen ochtend de boot liet onderste boven mocht gevonden worden en men van mij geen spoor vond, welnu, dan is er slechts eene vrouw met grijze haren dio mij betreuren zou." (Wordt vervolgd). op de been. De stad was in feestdos, bijna alle huizen vlagden. Troepen sol dalen trokken door de straten en hun kleurige uniformen staken in den zonne schijn vroolijk af tegen groen en huizen. Omstreeks halfvijf hoorde men kanon schoten ten teeken dat de keizerlijke gas ten waren aangekomen. Aan liet station was een eerewacht opgesteld en de ge heele weg naar het kasteel was met grenadiers en de Schotsche garde afgezet. Op het stadhuis te Windsor bood de Burgemeester den Keizer een adres van welkom aan, waarop Z. M. in het Engelsch antwoordde: «ik ben u zeer verplicht voor uw welwillende ontvangst. Ik gevoel mij zeer gelukkig, mijn grootmoeder te bezoeken, die steeds zoo goed voor mij is geweest, zoowel voor als na mijn komst op den troon." Zondag heeft de Keizer vóór kerktijd twee bataillons van de garde geïnspec teerddaarna begaf hij zich ter kerken bleef verder dien dag lustig te Windsor. Maandag bezocht de Keizer het ver maarde Eton-College, de voorbereidende school waar zooveel beroemde Britten hun eerste opleiding hebben genoten. De Keizer heeft de jongelui laten exer- ceeren hij prees hun wegens hun vaar digheid en sprak den wensch uit, dat zij zich slechts voor groote zaken van hun wapenen zouden behoeien te bedienen. Natuurlijk wordt ook het bezoek aan Engeland in de Couranten druk bespro ken. De Britsche bladen hechten er veel beteekenis aan, de Times voorop, die wijst op de krachtige sympathie, welke er tusschen de beide groote Europeesche stammen van het Teutonische ras', Enge land en Duitschland, bestaat; beide kun nen zich niet van elkander scheiden, en van hun wederzijdsche goede verstand houding heeft Keizer Wilhelm het belang ingezien. De grootste militaire staat en de grootste zeemogendheid kunnen niet rnet elkander in oorlog geraken. De Duitsche buitenlandsche staatkunde is in de laatste jaren aanmerkelijk veiliger geworden; Keizer Wilhelm houdt niet van Bismarcks onstandvastige politiek. Ook de pogingen des Keizers om de ar beidsquaestie op te lossen worden door de Engelsche werklieden op hoogen pi ijs gesteld. De Weener «Neue freie Presse" zegt, dat het keizerlijk bezoek samen zal val len met een vriendschappelijke aanslui ting van Engeland bij de Mogendheden, die den vrede willen, een omstandi beid die het drievoudig Verbond zoo krach tig maakt, dat Frankrijk en Rusland zich wel geenerlei illusie meer zullen vormen. Het Britsch Lagerhuis heeft de artike len van het wetsontwerp op het bijna kosteloos maken van het lager onderwijs in Engeland afgehandeld. De voornaamste wijzigingen, die er in gebracht weiden, zijn vooreerst de bepaling dat een kind reeds op drie- in plaats van op vijfjarigen leeftijd, zooals oorspronkelijk was voor gesteld, ter school mag gaan en daarvoor steun uit de schatkist zal ontvangenleri tweede, dat de leertijd tot het vervallen van het vijftiende levensjaar mag duren. De wet tot aankoop van land in Ier land is door het Huis der Lords naar het Lagerhuis teruggezonden, omdat de Lords er eenige verandering in verlangen, ten doel hebbende, het Rijk of de grondeige naars voor eventueele schade te vrijwa ren. De Iersche aartsbisschoppen en bis schoppen hebben een vergadering gehou den te Maynoot, onder voorzitting van den aai tsbisschop van Aimagh, primaat van Ierland. Daar werd eeri motie aan genomen, waarin de herders en leeraars van het Iersche volk verklaren, dat Par- nell door zijn wangedrag zich geheel en al onmogelijk heeft gemaakt als politiek leider; dat sedert hun verklaring var. verleden jaar Parriell's houding en die van zijn erkende agenten en organen in de pers, inzonderheid hun openlijke vij andschap tegen de kerkelijke autoriteiten, nieuwe en overtuigende bewijzen zijn, dat hij geheel en al het vertrouwen der Katholieken onwaardig is. Daarom achten de bisschoppen zich verplicht hun volk te vermanen hem niet als leider te erkennen. Deze motie, later als manifest uitgevaardigd, is mede onderteekend door de niet ter vergadering aanwezige bis schoppen; alleen dr. O'Dwyer, de bis schop van Limerick, weigerde. Parnell zou onlaDgs in het Iersche stadje Ballon een redevoering houden, maar hij kon niet aan 't woord komen wegens het vreeselijk lawaai, en werd onder geschreeuw en gefluit de stad «uitgeleid." In Roemenië beweegt zich de politiek tegenwoordig om een liefdesgeschiedenis. Prins Ferdinand, de troonopvolger, wilde volstrekt trouwen met fieule Vacarescu, dochter van den Roemeenschen gezant te Rome en hofdame van Koningin Elisa beth (Carmen Sylva) die, in overeen stemming met haar poëtischen aard, deze liefdesbetrekking op alle mogelijke wijzen heeft begunstigd. Maar de Ministers den ken er anders over. Vroeger, toen het rijk nog bestond uit de twee afzonder lijke vorstendommen, Wallachije en Mol davië, werden deze steeds geteisterd door twisten onder de adellijke geslachten, en wanneer nu uit een van deze de toe komstige koningin afstamt, vreest rr.en zeer een herleving van allerlei familie- intrigues. Ondanks de ijverige bemoeiin gen der Koningin dreigden de Ministers I Zondag e.k., 12 Juli, zal in de gods dienstigesamenkomstderRemonstrantsche gemeente alhier als voorganger optreden Ds S. de Waard, predikant te 's Graven hage. Vanaf Vrijdag aanstaande zal, naar we vernemen, de heer Burgemeester Mr. F. D. Graaf Schimmelpenninck ten raadhuize ontvangen de Commissiën, Autoriteiten, en Ambtenaren die hem bij de aanvaarding van zijn ambt verlangen te spreken. In het algemeen zal Z.E.A. op het raad huis voor eenieder te spreken zijn van 10 tot 12 uur. Tot reserve-commandeurs bij de brandweer zijn benoemd de heeren W. Brouwer, C. A. van Kalveen en J. C. de Haan Gz. Bij het eindexamen aan het Gym nasium alhier zijn geslaagd de heeren W. A. van Zijst, L. D. de Jong Schou wenburg, J. L. van Os, A A. Stheeman. de extraneiC. de Wilde, A. Toxopeus, N. Lofvers. Bij het op 6 en 7 Juli gehouden overgangs-examen aan de H. B. S. alhier weiden bevorderd van de vierde naar de vijfde klasse de leerlingen: A. E. Visser, H. W. Cramer, K. W. van Eybergen, F. W. C. Ledeboer, L. S. J. van der Noordaa, F. Uzuret; de toehoorders Ph. J. van der Werf, A. D. Graswinckel, W. A. van Zijst en de toehoorderessen A. Groenendijk en M. J. Schulman. Van de derde naar de vierde klasse de leerlingen: 11. J. Wolter, E. Baak, G. v. d. Zoo de Jong, J. P. van de Pol; met aanvullings-examen de leerlingen: J. R. Diemont, A. v. Linden v. d. Heuvelc, H. Hubers, E. J. Muller, W. F. IC. Pyper en O. J. G. van der Sluys en voorwaardelijk de leerlingen A. de Groot en W. A. Uylenberg, terwijl de toehoorder A. C. R. O. Leinweber voor enkele vakken in de vierde klasse kan plaats nemen. Van de tweede naar de derde klasse de leerlingen: H. H. E. DeMken, K. Tap, J. Entrop, H. E' Krol, F. A. Schifl', C. A. Stoové en H. van Zijllvoorwaardelijk de leerlingen C. H. de Bordes, O. H. G. Gelderman, J. J. de Kroes en W. F. G. Kroon. De toehoorder W. van Warmelo werd voor enkele vakken tot de derde klasse toegelaten. De toehoorderessen D. M. Donker, A. G. van Eybergen, A. La- gerwey, H. Mezger, A. Prikken, H. Prik ken en B. Rauh werden alle tot de derde klasse toegelaten. Bevorderd van de eerste naar de tweede klasse de leerlingen R. Bentinck, J. Wel- lan, A. F. Dorhout, E. van Gelder, H. Gerritsen, E. A. A. Gobée, J. H. van Graf horst, A. Hassing, H. M. E. Hubers, H. J. van der Zoo de Jong, S. G. N. Pieter, G. J. Raebel, A. Schulman en Jeannette Donker; voorwaardelijk D. II. G. Ittmann. De toehoorderessen E. Fortuin en S. de Haas werden tot de tweede klasse toe gelaten terwijl de eerste voor hel Fransch van de tweede naar de derde bevorderd werd. Dezer dagen zagen wij weder een 29tal raderbaren nieuw systeem opge steld op het terrein achter het militair Hospitaal alhier. Bij onderzoek vernamen wij dat die afgeleverd zouden worden aan gemeld hospitaal en dat zij vervaar digd waren door onzen stadgenoot den Heer G. Blok Mr. smid Krommestraat, volgens het stelsel van den gepens. diri- gezamenlijk hun ontslag te nemen, tenzij de kroonprins afstand wilde doen van zijn rechten, ten behoeve van zijn jongeren broeder, in welk geval hij natuurlijk kan trouwen wie hij wilmaar in dat offer heeft hij geheel geen lust. De Koning heeft zich gevoegd naai de zienswijze zijner raadslieden, en de Koningin is ziek van verdriet over deze voor haar zoo bittere teleursteling. Bij een volksstemming, waaraan slechs de helft der sterngerechtigden deelnamen, is in Zwitserland met een meerderheid van Zestig duizend stemmen besloten, dat voortaan ook door een zeker aantal kiezers wetsvoorstellen kunnen worden ingediend. Omtrent den strijd in Chili wordt uit New-York bericht, dat de Congrestroc- pen bij hun eersten veldtocht te land succes hebben behaald. Zij bezetten de stad en de haven Huasco, den sleutel van het geheele district, waarop de troe pen van president Balmaceda op de vlucht sloegen. Ook in de zuidelijke provinciën heerscht groote gisting. Het gezag van den president-dictator neemt steeds af en alleen door geweld kan hij zich no, handhaven. De provincie Valdivia, die nog in de macht van den president is, verkeert in een staat van groote opge wondenheid, en Balmaceda kan noch op zijn troepen, noch op de bevolking eenig vertrouwen stellen bij mogelijke gebeur tenissen. De nieuwe Ministers zijn perso nen van zoo weinig beteekenis, dat men vóór hun optreden hun namen zelfs niet kende. De meer gematigde aanhangers van de Piesident wenden zich meer en meer van hem af. De Congrespartij heeft de geheele bewapening van de «Blanco Encalada" gered en weder voor den dienst geschikt gemaakt. geerenden officier van gezondheid 2. kl., C. de Mooij, voormalig chef van gemeld hospitaal. Deze raderbaren zijn ingericht om alle soorten van brancards te ver voeren en daardoor het overbrengen in andere, zooals tot heden geschiedde, te voorkomen. Als een bewijs van de gunstige resultaten met deze brancards verkregen diene. dat telkens door het Departement var. Oor log op nieuw machtiging werd verleend tol het vervaardigen van een zeker aan tal, zoodat reeds een 80tal door G. Blok, alhier zijn afgeleverd aan verschillende garnizoenen na door twee deskundigen, een luitenant der Artillerie en de opzich ter 1. klasse Mr. smid van de Construc tiewinkel te Delft te zijn goedgekeurd. J.l. Woensdag vergaderde de r.-k. kiesvereeniging «Recht voor Allen" alhier naar aanleiding van een daartoe bij het bestuur ingekomen verzoek van 19 Ieder, der vereeniging, die het volgende schrij ven van het bestuur hadden gericht: «De ondergeteekenden, leden der r.-k. kiesvereeniging «Recht voor Allen," te Amersfoort, in aanmerking nemende dat zooals bij de laatste verkiezingen is gebleken door eenige personen tegen de kiesvereeniging en haar besluit is ge agiteerd; dat daardoor aan de kiesver eeniging het vertrouwen is onttrokken, waarop zij aanspraak heeft, zonder welk vertrouwen haar werkzaamheden vruch teloos zijn; dat de kiesvereeniging niet als middel mag gebruikt worden tot ver deeldheid, stellen voor, de r.-k. kies vereeniging Recht voor Allen te Amers foort te ontbinden en tot dat einde zoo spoedig mogelijk een vergadering bijeen te roepen." Door den voorzitter werd daatop de mededeeling gedaan, dat het bestuur zich met het voorstel tot ontbinding zeer goed kon vereenigen. Blijkens het verslag dat de Eembode van deze vergadering bevat, liet de voorzitter duidelijk uitkomen, dat al wat door de kiesvereeniging gedaan was tot bestrijding der legerwet correct was, en dat de handelingen der vereeni ging eenmaal als een stuk geschiedenis met betrekking tot den politieken toestand van ons land in deze dagen door den geschiedschrijver zullen worden geboek staafd. De tegenwerking, vooral bij de laatste herstemming ondervonden, was dan ook allerminst verdiend en zeker onnoodig. De invloed der vereeniging is erdoor geknakt, en beter is het na een roem- vollen arbeid den dood in te gaan, dan een bestaan voort te zetten, hetwelk tot verdeeldheid en wantrouwen aanleiding zou geven. Daarom sloot het bestuur zich aan bij de 19 leden, en deed aan de ver gadering het voorstel tot ontbinding der vereeniging. Dit voorstel werd aan genomen met 29 tegen 2 stemmen. Vergadering van den raad der ge meente Amersfoort op Donderdag, den 9. Juli 1S91, des namiddags ten 2 ure. Punten van behandeling 1. Installatie van den benoemden Bur gemeester. 2. Request aan H. M. de Koningin- Regentes om ontheffing der verplich ting tot oprichting van eene bur gerdagschool voor middelbaar onder wijs. 3. Benoeming van een Ambtenaar van den burgerlijken stand. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort over de 1. helft der maand Juni 1891. 1. D. Krijgsman Amsterdam. 2. M. van Lin 3. V. d. Pas Olst. 4. W. Maasseu Veenendaal. 5. J. Mons Watergraafmeer. 6. Mr. Beekum. Wijk bij Duurstede Briefkaart. 1. H. M. C. Romijn Amsterdam. Een grappige smokkelparlijHand schoenen zijn, zooals bekend is, in En geland aan hooge invoerrechten onder hevig. Een vindingrijke kop verzon eens de volgende list om die invoerrechten te ontduiken. Hij zond aan twee denkbeel dige adressen te Londen en te Edinburg elk een kist handschoenen, doch in de eene waren alleen de linker, in de an dere alleen de rechterhandschoenen, Het spreekt van zelf, dat de kisten in beide genoemde plaatsen niet werden afgehaald. Toen ging de snuggere klant naar Lon den en plaatste in een der dagbladen eene advertentie, waarin een liefhebber linkerhandschoenen te koop vroeg of rech ter, doch geen gepaarde, het was slechts om eene verzameling volledig te maken. Dadelijk ontving hij antwoord, zoowel uit Londen als uit Edinburg, waar men blij was op deze wijze van de onbruik bare handschoenen af te komen. De „liefhebber" kocht ze voor een prijs, nauwelijks hooger dan de vrachtprijs van Parijs naar beide steden, en bereik te dus op deze wijze zijn doel, Het spreekt van zelf, dat ook hier, evenals in elk goed comediestuk, «de paartjes elkaar kregen." Heden avwleed tot onze diepe droeFtfeid ons zoontje /MARIXI in deri ouijprdom va/ acht jaai en uuim aiht maagden. L. Vxyl RIEBER, U' Luit', der Inf. M. A. RIEBER— Beekman. Amersfoort 15 Juli '91. Eenige kennisgeving. Bij deze Jmeft ondergeteekende de eer aan de Ijnmes Fan Amersfoort en om streken bekend ie maken, dat zij alhier iu de Sécieteit fAMICITIA; a. s. Vrijdag 10 Juli/een zal openen. Déze van Italië bij ons ingevoerde kunst is o|eral met de grootste belangstelling ontvangen. Zij mocht daarvan de bewij zen ontvangen bij hare lessen te Maastricht, Arnhem, Zutfen, 's Hertogenbosch, Breda, Dordrecht, Schiedam, .Delft, Leiden, Den HaagJ-Haarlem, Utrpcht, Gouda, Deventer, Leeuwa'rden - GrÓningen, en Zwolle in welke plaatsen zij ook aan de Pensiona ten en H. B. Scholen voor Meisjes is werkzaam geweest. Na enkele lesuren is men reeds in staat te vervaardigen: Armbanden, Broches, Hals- en Horlogekettingen, Viindcis en Vogels voor Haartooi, prachtige Takken voor Portretlijstjes,Sachets en Toilet spiegels en Bloemen. Daar ook het materieel zeer goedkoop is, is een ieder in tie gelegenheid zich in FILIGRANEEREN te bekwamen. De prijzen voor'het geheele onderricht zijn gesteld: Voor Dames f2. Voor Kinderen -1.50 De Dames kunnen zoolang de lessen volgen, als haar gewenscht voorkomt. De lessen zullen plaats hebhen tusschen 9 en 1, 2 en 7 uur. Ook worden zij aan huis gegeven. Verschillende prachtige voafwerpen zijD te bezichtigen in den Boekhandel van G. J. SLOTHOUWER, Langestraat B 38, en aan bovengenoemd adres. E. Ii. PAPE. en dezelve wórden gevuld legen lagen prijs, alsj per 5 ons. .<le 40 ct. .50» .50» .60» OO 'orden met twee dus iwee jaar Frambozen Marine Kerseus(Mei Aardbeziën Abrikozen Witte Kersen Genoer^le vruchte jaar garantie gpl^erd blijf ik aansprakelijk voor bederf. BaaalsetTodilsilser bij de Krommestraat F 39. N.B. Gelieve vooral op adres te letten, van kan uïfslond een geplaatst worden. Vlujt^en accuraat EEZEN is een verejechte. De eerste trekking geschiedt De CblleeteUF le Amersfoort, De ondéf'getfióko'ide beveelt zich be leefdelijk' aan, tot het Quiver stemmen vari PIANO'jS tegeru'den geringen prijs van ijooit te Amersfoort. Aanlfevelingén~_wth verschillende fami- liën voèrhanden- I. A. I. JMSSfiH, edjpi^ïtt896®5W3érw. Gei Adres Wed. DE HAANNijkerk Oostereind

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2