NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. HET BOOTHUIS. Officiëele Publicatiën. No 62. Woensdag 5 Augustus 1891. Twintigste jaargang. VOOR VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever G J. SLOTHOUWER, Amersfoort. BINNENLAND. F euille t on. AMEBSFOORTSCHE COUBiHIT. abonnementsprijs: Per 3 iiiaaudcn 1Franco per post door het geheele Kijk. Afzondert ij ke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. advertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den provin cialen Inspecteur van 's rijks directe be lastingen, enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaard kohier van het Pa tentrecht over het dienstjaar 189L92 aan den Ontvanger van 's rijks directe belas tingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te vol doen. Gedaan en op de daarvoor gebruike lijke plaatseD aangeplakt te Amersfoort, den 1. Augustus 1891. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap; Brengen ter openbare kennis, dat een verzoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van A. KUIJER, in het perceel wijk C, nommer 21, laatst be woond door P. Versteeg. Amersfoort, den 3. Augustus 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT doen te weten, dat de processen-verbaal van inlevering en opening der stembriefjes ter verkie zing van twee leden voor den Gemeen teraad in afschrift aan het Raadhuis zijn aangeplakt en gedurende veertien dagen op de Secretarie voor eenieder ter inzage liggen, alle werkdagen van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags. Amersfoort, den 5. Aug. '91. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT doen te we ten, dat de processen-verbaal van inle vering en opening der stembriefjes ter verkiezing van een lid voor de Provinciale staten in afschrift aan het Raadhuis zijn aangeplakt en gedurende veertien dagen op de Secretarie voor eenieder ter in zage liggen, alle werkdagen van 's voor middags 10 tot 1 uur des namiddags. Amersfoort, den 5. Augustus 1881. Burgemeester en Weihouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. H. M. Koningin Wilhelmina Leeft hare moeder op haar verjaardag een aar dige verrassing bereid. Geheel op eigen initiatief en zor.der dat men het ten pa- leize had bemerkt, had onze jeugdige Ko ningin den heer Bisschop verzocht haar portret te schilderen, ten einde dat hare moeder te kunnen aanbieden. De gevierde schilder heeft zich op uit nemende wijze van zijne taak, die dit maal zeer moeilijk was, gekweten. Het portret is levensgroot, ten voeten uit. De Koningin is gekleed in een cos- tuum, dat wijlen de Koning haar bijzon der gaarne zag dragen, nl. eene navol ging van een costuum van Amalia van Solms: een wit satijnen onderkleed, rijk met edelgesteenten bestikt, daarover een opperkleed, met de bekende pofmouwen, van rose-brocaat, met goudstoffen randen, fraai geborduurd, afgezet. Om den hals draagt de Koningin den historischen, hoog opstaanden guipurekraag en een snoer groote paarlen, terwijl op het opperkleed een diamanten borststuk is aangebracht. In de hand draagt zij een veeren waaier. Op het fond van het schilderstuk zijn de koninklijke wapens en de naam en jaarcijfers van de Koningin geschilderd. Terzijde van haar staat een tafel, waarop een opengeslagen boek, dat het portret van Willem den Zwijger vertoont. De jeugdige trekken onzer Koningin zijn op het portret, ondanks het eigenaardig costuum, uitstekend weergegeven. De regentes was door deze verrassing bijzonder getroffen. Het gedeelte Noordzeekanaal— Nichtevecht van het Merwedekanaa! is Zaterdag voor het verkeer opengesteld, juist tien jaar nadat de Eerste Kamer hare goedkeuring hechtte aan het wets ontwerp, waarbij de aanleg van het Mer- wedekanaal bevolen werd. Het thans vol tooide gedeelte is 7 K.M. lang de opening is eenigszins bespoedigd door de omvang rijke voorziening, die de spoorwegbrug aan den Omval vordert, waardoor de vaart aldaar gedurende eenigen tijd ge stremd zal moeten worden. De eerste boot, die door de sluis voer, passeerde om 5 uur in den morgen en was de op Doesburg varende stoomboot ,,Tengbergen". Men schrijft uit Valkenburg aan de Haarl. Ct.: »Het bezoek van vreemdelingen aan dit heerlijk oord is weer, evenals in vo rige jaren, druk. Alle hotels, Vossen, Em- pereur, Croix de Bourgogne, zijn voort durend vol. Zoowel de hotelhouders als de Vereeniging Het Gculdab doen ook wat ze kunnen om het verblijf te ver aangenamen door concerten der kapel van het 2e regiment te Maastricht, ge meenschappelijke tochten door de geïllu mineerde groeven, enz. Liet tot hiertoe de verzorging der gas ten nog wel wat te wenschen over, dit wordt thans veel beter. Door eene ver eeniging van ingezetenen wordt een enorm hotel gebouwd, naar de eischen des tijds ingericht, dat den volgenden zomer in exploitatie komt. Het huis ter Geul, rust en herstellingsoord (Sanatorium), ligt aan den Gulperweg, heeft een ruim terrein om zich heen als tuin, waaruit men een heerlijk vergezicht geniet, en zal ruim 90 kamers tellen. Ook eenige villa's wor den door dezelfde Vereeniging aange bouwd. Een ander hotel, dat reeds dezen zomer geopend is, het badhotel Palanka, staande aan het Walramplein nabij de Geul, bezit een manége met paarden en een pikeur, en biedt gelegenheid tot het nemen van baden in het «van ouds vermaarde an- tilyphoïque Geulwater", gelijk de eige naar Leliveld op zijn reclame-kaart ver meld. Dit hotel zal dezen winter nog eene belangrijke uitbreiding ondergaan. In de volgende maand zal de bouw van de Hervormde Kerk gereed komen. Zij staat aan den weg naar Geulem, even buiten de Maastrichtsche poort want Valkenburg is eene stad! en maakt, naar het bestek van den architect Blijenburg te Maastricht van baksteen en mergel opgetrokken, een aangenamen indruk. Valkenburg blijft voorloopig met Gulpen ééne kerkelijke gemeente uitma ken." Naar verzekerd wordt, heeft de Re geering besloten vóór het einde van het jaar al de rijkseigendommen te Ommer- schans te verkoopen. Daaronder behooren ook een groot aartal grootere en kleinere burgerwoningen, waaronder vele nieuwe. Te Enschede had Zaterdag de tim merman H., werkzaam aan de fabriek het Schuttersveld, het ongeluk van een hoogte te vallen, waardoor hij met het hoofd op een balk terecht kwam en bijna onmiddellijk overleed. De overledene, 52 jaar oud, laat een vrouw met 7 kinderen achter. Dr. H. IJ. Groenewegen, uit Dok- kum, heeft het beroep bij de rem. ge meente te Utrecht aangenomen. Weervoorspellingen. In de laatst verschenen aflevering der Vragen van den Dag geeft dr. H. Blink een hoogst belangwekkend artikel getiteld«Iets uit de geschiedenis der weervoorspellin gen." Daarin deelt hij o.a. het volgende mede, dat een voorbeeld geeft hoe die voorspellingen in de almanakken in de wereld komen. Wij lezen het volgende; Een der uitgevers van een provinciale almanak verklapte ons eens het geheim van de weervoorspellingen, die hij jaren gaf. Wanneer de copy voor zijn almanak gereed lag, verzocht hij al de medewer kers van het gewiehtige boek op een glas wijn. Onder gezelligen kout werden dan de weervoorzeggingen ingevuld. Het ge schiedde op de volgende wijze. Een 12tal bussen, éen voor elk der maanden des jaars, waren van een aantal briefjes voorzien, alle met weersaanduidingen, zooals er in de betrekkelijke maand kun nen voorkomen. De Januari-bus werd goed voorzien van briefjes met de woor den vorst, koud, strenge vorst, wind, dooi enz. De Juli-bus moest briefjes be vatten als: heet, warm, regen, drukkend enz. En briefjes met «veranderlijk" kwa men in alle bussen in overvloed voor. Wanneer men nu de afwisseling der maanphasen naging, en er bijv. op 2 Januari «nieuwe maan" was, dan werd een der wijndrinkende profeten aange wezen om uit de Januari-bus de weer- voorzegging te trekken. De aanduiding van het getrokken briefje werd bij die maanphase ingevuld, en zoo werd, onder vroolijke scherts het weer voor het vol gende jaar vastgesteld. Dat die voorspel lingen «wel eens uitkomen" is waarlijk geen wonder. Omtrent den bekenden majoor Walput schrijft hij: Nog moeten wij melding maken van de weervoorspellingen van majoor Walput, naar wij meenen een Belg, welke somtijds in de dagbladen vermeld worden. Wij weten zeer weinig van deze weervoor spellingen, doch kunnen verzekeren, dat zij in de wetenschappelijke wereld niet der aandacht waardig gekeurd zijn. Weervoorspelling»" '»"o»" tüd vooruit, verdienen tot nog toe geen vertrouwen. De wetenschap heeft het nog niet verder gebracht, dan op zijn hoogst één a twee dagen vooruit met eenigen grond van zekerheid volgens de feiten enkele logi sche gevolgtrekkingen omtrent het toe komstige weer te maken. Wie verder gaat, phantaseert, profiteert niet. Men meldt uit 's Gravenhage; Omtrent de minister-crisis kan worden gemeld, dat een nieuwe opdracht tot kabinetsformatie ophanden en wellicht reeds gegeven is. Naar de Amst. verneemt, heeft de heer Van Tienhoven zijne pogingen, om een kabinet samen te stellen, nog niet opgegeven en wordt het waarschijnlijk, dat hij, indien hij slaagt, zelf daarin zit ting zal nemen, zonder er de premier van te zijn. Op grond van de afsluiting der per rons wordt in den laatsten tijd zeer wei nig gebruik gemaakt van de daar ge plaatste automatische weegmachines. Door de eigenaren er van wordt thans bij de exploitatie-maatschappij op ver breking van de contracten aangedrongen, of wel dat aan de machinej een andere plaats worde aangewezen. 7#) EEN EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. Op het ergste voorbereid. Zij waren op het ergste voorbereid op Thirby CrossDokter Day had alle hoop voor zijn patient opgegeven, en allen die met hem hadden geraadpleegd waren van hetzelfde gevoelen, dat alles spoedig met Ed mund Delancy in deze wereld zou zijn afge- loopen. Zoo waren allen voorbereid ook de moeder wist het, welke slag haar spoedig treffen zou. Zij zat daar voor de legerstede, beweegloos en zwijgend, zooals wij haar daar reeds gevonden hebben ernstig en kalm bij haar inwendig lijden, en aan de toekomst, wanneer bij haar geheel zou ontvallen zijn, al de bitterheid der smart overlatende, die nu het lijden van den lijder wellicht zou kunnen vermeerderen. Zij kon niet weenen de slag die haar zoo op het alleronverwachts had getroffen, had haar bedwelmd en Tan daar dat zij daar zoo schijnbaar geduldig nederzat, er bijna niet aandenkende dat zij binnen weinige uren kinderloos zijn zou. Eens lag zij met haar hoofd naast dat van haren zoon op het kussen en trachtte voor hem te biddenmaar zij kon niet bidden en op nieuw hief zij haar hoofd op en an dermaal zat zij, weder een steenen beeld ge lijk. Zij was geheel alleen. Twee van de dok toren waren vertrokkende klok op het groote portaal had elf geslagen, en nog lag Edmund Delancy met dienzelfden blik, een blik die, of levendige belangstelling, of verbazing, of wantrouwen te kennen gaf. Er werd zacht aan de deur geklopt. „Binnen," zeide Mrs. Delancy zacht, en de huishoudster van Thirby Cross trad met schier merkbaren tred de kamer binnen. „Vergeef het mij, mevrouw, dat ik zoo vrij ben hier te komen," zeide zij„en ik had den lijder nog niet gezien." „Die arme jongen hij zal niet lang meer lijden, Mrs. Holmes," zeide de moeder, ter wijl zij over hem heen hoog en hem kuste. „Zie, nu is het weder zoo ik geloof dat zijn bewustzijn terugkomt; zijne oogen zien mij aan als kende hij mij. Hebt gij on dervinding van zieken „Volstrekt niet, mevrouw." „Roep Dokter Day, als het n belieft. Ik geloof bet vast dat hij zijn bewustzijn weder heeft gekregen." „Wat kan Dokter Day hem goed doen?" „Goed misschien niet." „Ik zal hem roepen, als ik heenga, zoo gij het verlangt," zeide Mrs. Holmes. „Ik ga dadelijk, één oogenblik slechts, zoo gij het mij vergunnen wilt." Mrs. Delancy zag de huishoudster verbaasd aan en sloeg toen haren blik op haren zoon. „Gij schijnt uw zoon hartelijk lief te heb ben, mevrouw." „O, dat verzeker ik u," fluisterde de moe der. „Uw eenig kind?" „Ja." „Dan gevoel ik voor u iets, dat ik voor een ander niet zou kunnen gevoelen." „Hebt gij dan ook een kind verloren?" „Stil mevrouw; hier in dit huis spreek ik niet van hetgeen ik verloren heber is niemand die eenig medelijden met mij heeft, of met mij kan gevoelen, wat ik gevoel. Maar ik heb een kind verloren." „Arme vrouw." En Mrs. Delancy reikte haar de hand en drukte die van Mrs. Hol mes. „Door mijne eigene schuld bedenk dat wei; dikwijls voel ik mij gedrongen die ge dachten door den drank te verdrijven haar te onderdrukken, alles te doen om mijn ver schrikkelijk gevoel van schuld te doen zwij gen." „Door uwe eigene schuld? Hoe kan eene moeder haar kind zoo veronachtzamen." „Het is eene lange geschiedenis, en ik kan ze u niet verhalen Mrs. Delancy," zei de Mrs. Holmes sidderende. „Ik verzoek u mij niets meer te vragen. Ik heb meer ge zegd dan ik wilde zeggendat is altijd mijn zwak geweest en het zal mij nog eeus mijne betrekking hier kosten." „Gij kunt mij vertrouwen." „Zeg het niet aan Lady Burlinson, die mij haat." zeide zij. „Laat eens zien, wat zeide ik daar ook? O, ja, veronachtzaamd. Och, mevrouw, verlies hem niet door uwe eigene schuld, bid ik u, want misschien is er nog redding mogelijk." „Neen, neen, neen," barstte de moeder eindelijk in snikken uit; „vlei mij niet met eene ijdele hoop, spreek zoo niet tot mij. Het is te laat, en de hoop, de trotsch mijns levens zal ik moeten missen 1" Mrs. Holmes wachtte geduldig tot de eerste hartstochtelijke ontboezeming voorbij was, sloop toen naar de deur om te luisteren, keerde vervolgens weder zachtkens terug en bleef bij haar staan, tot de bedroefde moeder een weinig bedaard was. „Ik zal uu heengaan, mevrouw. Goeden nacht," zeide zij, „en ik bid u, bedenk wel hem geen oogenblik te verlaten geen en kel oogenblik dat reeds zou genoeg zijn hem te verwaarloozen." „Wat wilt gij daarmede zeggen?" „Ik verzoek u hem niet te verlaten. Het is hier een zonderling huis, waar reeds in vroeger tijd zonderlinge dingen geschied zijn. Het is niet te vertrouwen zoo gij hem ver laat gij zoudt er misschien de eenige kans, die u overblijft om hem te behouden, door verliezen." „Ik zal hem niet verlaten het is niet waarschijnlijk." „Ook niet als Dokter Day het u verzoekt, mevrouw, zou ik u aanraden." «Zelfs dan niet, hoe zoo?" Mrs. Holmes vertrok en Mrs. Delancy bleef alleen, verbaasd over de zonderlinge stem ming der huishoudster, en op de vreemde, ja, bijna waanzinnige manieren, die haar gedurende de laatste weken van haar verblijf op Thirby Cross waren in het oog gevallen. Zij dacht eenige oogenblikke.n na over het zonderliuge der huishoudster en vervolgens verdween ook dit hij haar, en al de oude gedachten kwamen wederom boven, over weldigden haar, en zat daar weder haren zoon aan te staren, terwijl zij zich trachtte op te dringen dat hij weder bew ustheid had en dat zijue oogen van zijne liefde tot haar ten duidelijkste spraken. Het sloeg twaalf uur, en Hugh Aynard. ofschoon hij reeds voor den nacht van haar afscheid genomen had, kwam zacht op de toonen de kamer binnen, terwijl hij verschoo ning vraagde voor zijn niet verwachte komst.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 1