NIEUWS Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND. HET BOOTHUIS. No 64. Woensdag 12 Augustus 1691. Twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Feuille t on. 1MEBSF00RTSCBE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G J. SLOTHOUWER, Amersfoort. AOVERTENTIEN! Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Z. D. H. de prins van Napels wordt tegen 25 September, op zijn hezoek aan ons land, in de residentie verwacht, als wanneer HH. MM. de Koninginnen zich daar zullen bevinden om Z. K. H. te ontvangen. De Minister van Justitie heeft aan de Commissarissen der Koningin in de provinciën verzocht de aandacht van de burgemeesters te vestigen op den alge- meenen maatregel van bestuur, als be doeld is bij art. 4 der wet van 5 Mei •1889, Stbl. no. 48 (arbeidswet), welke is vastgesteld bij Kon. besluit van 15 Juli jl., met uitnoodiging de hoofden of bestuurders van bedrijven of onderne mingen in hun gemeenten op den in houd daarvan opmerkzaam te maken, voor zoover de kennisneming daarvan voor dezen, met het oog op de inrichting van hun fabrieken of werkplaatsen of de daar verricht wordende werkzaamheden, van belang is te achten. Dezelfde Minister heeft aan de Com missarissen der Koningin een circulaire gezonden, waarbij bun in overweging wordt gegeven, om, alvorens te beslissen op verzoek van fabrikanten om overwerk te mogen doen verrichten, vooraf den bevoegden inspecteur van den arbeid te hooren, daar deze ambtenaar omtrent allerlei zaken, zijn werkkring betreffende, gedurig in overleg treedt met zijn ambt- genooten tot vaststelling van een zooveel mogelijk gelijke gedragslijn, en aldus zooveel mogelijk eenvormige toepassing te verzekeren en bevoorrechting van fa brikanten in de eene provincie boven hun concurrenten in een andere provin cie te voorkomen, en zooveel mogelijk overal naar dezelfde beginselen te doen handelen. De minister van justitie Ruys van Beerenbroek heeft het voornemen aange kondigd, om met den aanvang van het volgende jaar te doen vervallen de pre- miën voor het constateeren van jacht-en visscherij-overtredingen, omdat de be ambten, te wier behoeve aanvankelijk de premiën werden ingesteld, niet meer er door gebaat worden als schadeloosstelling voor het gemis van een deel der opbrengst van de geldboeten, hetwelk zij vroeger genoten, en daarentegen voor de bezol digde rijksveldwachters sedert herhaal delijk verhooging van jaarwedde is toe gestaan. De vereenigde handelsreizigers, die reeds hunne grieven tegen de nieuwe re geling der abonnementstarieven op de spoorwegen hebben uiteengezet, hielden dezer dagen te Groningen andermaal eene vergadering, waarin een uitvoerige repliek op het reeds bekende antwocrd van den directeur-generaal werd vastgesteld. Voorts werd besloten, eene audiëntie bij den mi nister van waterstaat aan te vragen, om vervolgens over te gaan tot alle maatre gelen, die kunnen leiden tot een gewenschte oplossing. De minister van waterstaat heeft Za terdag namiddag te 2 uren audiëntie ver leend aan de heeren J. P. Runsink, Gerh. Wisselink en P. D. Jonkers van Gronin gen, als gedelelegeerden der belangheb benden in zake de abonnementswijzigin gen bij de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen. In een brief uit Paramaribo aan het Nieuws v. d. Dag leest men: Eene schoone toekomst wacht nu Su riname. De nieuwe gouverneur heeft gedurende zijn kortstondig verblijf reeds veel gedaan om zich bemind te maken. Allen zijn eenstemmig in hun lof over de hartelijke woorden, welke Zijne Exc. voor eenieder over heeft, en daaruit valt het zeker niet moeielijk de gevolgtrekking te maken, dat het Z. Exc. zal zijn, die de gemoederen volkomen tot bedaren zal weten te brengen en aan de kolonie die rust verzekeren, welke zij zoozeer noodig heeft. De werken des vredes zijn onnoe melijk groot, die op betere behartiging wachten, want alles is verwaarloosd. Alles laat zich echter gelukkig aanzien. Per circulaire is den katholieken var, Nederland om eene bijdrage verzocht in de voltooiing van het monument op het graf van Pius IX, den vorigen paus, hetwelk voltooid zal zijn tegen het eeuw feest zijner geboorte, 13 Mei 1892. Gif ten worden in ontvangst genomen door Henri van der Marck, uitgever, en A. F. van Beurden, landmeter, beiden te Roer mond. Op last van koning Filips II ver vaardigde de geograaf Jacobus van Deven ter een reeks platte gronden van de voor naamste steden en versterkte plaatsen in de Nederlanden. Die atlas berust thans in de koninklijke bibliotheek te Madrid, echter niet volledig, daar een deel der plattegronden door Van Deventer niet bij de Spaansche regeering is ingeleverd, maar verspreid geraakte. Een vijftal dier plannen kwam voor jaren in het bezit van het provinciaal archief van Overijse). De Vereeniging tot beoefening van Over- ijselsch recht en geschiedenis liet van die vijf plattegronden van Overijselsche steden kopieën maken, en was in de ge legenheid hetzelfde te doen ten opzichte van een ander vijftal uit den Madridschen atlas. Zij riep de hulp in van onzen ge zant te Madrid, om zich te vergewissen in hoeverre de kopieën met de oorspron kelijke plannen overeenstemmen. Door bemiddeling van dezen diplomaat heeft de Spaansche regeering toestemming ge geven om den geheelen atlas gedurende zes maanden in bruikleen te geven. Eerst daags wordt deze aan het ministerie van binnenlandsche zaken verwacht. De genoemde vereeniging heeft alle geschied- en oudheidkundige genoot schappen en een aantal archivarissen per circulaire hiervan in kennis gesteld. Zij deelt daarin tevens mede, dat zij zich voorstelt, elf plannen van Overijselsche steden in het licht te geven, met beschrij ving en historische bijzonderheden. De firma Erven J. J. Tijl heeft reeds eene uitnemend geslaagde proef van den plat ten grond van Genemuiden vervaardigd. De vereeniging bericht, dat de kosten voor 300 compleete stellen van elf Over ijselsche plattegronden hoogstens f1250 zullen bedragen. Wanneer andere ver- eenigingen hetzelfde mochten beoogen als hetgeen de Overijselsche zich voorstelt te doen, kan aansluiting slechts in aller voor deel zijn. N. Spectator. Voor een tweede gesticht als dat te Veldwijk, dat men in het Noorden wil doen verrijzen, is nog geen terrein gekozen. Wel zijn vanwege het bestuur onderscheidene terreinen in oogenschouw genomen, waaronder ook een te Zuid laren; doch de berichten, die over het laatstgenoemde in sommige bladen de ronde hebben gedaan, zijn voorbarig. De Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Sterken Drank zal de 56e algemeene vergadering houden op Woensdag 9 en Donderdag 10 September e.k., te Leeuwarden, onder leiding van den voorzitter der vereeniging, E. J. W. Koch. Eene korte spreekbeurt hebben op zich genomen de heeren: dr. H. Fabius, penningmeester en lid van het hoofdbe stuur der vereeniging, voorzitter der afd. Amsterdam B. P. Huurman, lid der ver eeniging, te 's Gravenhage R. van Zin deren Bakker, lid der vereeniging, te Kortezwaag. Aan de sprekers en afge vaardigden wordt, na afloop der openbare vergadering, vanwege de afd. Leeuwarden, gelegenheid aangeboden tot gezellig sa menzijn. Op de huishoudelijke vergadering op Donderdag 10 Sept. voormiddags half 10 ure, in eene der zalen van het Stadhuis, daartoe door Burgemeester en Wethouders welwillend afgestaan, zullen onder meer worden behandeld de navolgende voor stellen Van het hoofdbestuur: nWatkan.wat moet er gedaan worden tot meerderen bloei der vereeniging, tot vernieuwd leven bij de afdeelingen en correspondent schappen Voorstel Rotterdam: «Het weekblad der vereeniging weder als maandblad het licht te doen zien." Voorstel van den heer mr. D. R. B. baron van Lijnden (Arnhem)»Het hoofd bestuur worde uitgenoodigd maatregelen te nemen, bevorderlijk tot het tot stand komen van wetten, waarbij de vervaar diging en het vervoer van sterken drank in Nederland wordt verboden." Voorstel van den heer C. M. Dekker (Scheveningen): »Het hoofdbestuur noo- dige den minister van justitie en hoofden der gemeenten uit om, bij aanstelling van politie-ambtenaren zeer ernstig reke ning te houden met het al of niet gebruik maken van sterken drank door den sol licitant." Voorstel van de afdeeling Leeuwarden »De algemeene vergadering besluite tot het richten van een adres aan de Hooge Regeering, met verzoek op de eerstvol gende Staatsbegrooling een bedrag uit te trekken ter bevordering van de zaak der drankbestrijding, en in de eerste plaats, ter ondersteuning der pogingen van de oudste der Nederlandsche veree- nigingen, voor dit doel werkzaam." »De wijze hoe die ondersteuning te regelen, zij een punt van nader overleg met ons hoofdbestuur." vDe algemeene vergadering spreke in de krachtigste bewoordingen een protest uit tegen het, haars inziens, zonder vol doenden grond verleenen van buitenge wone vergunningen tot uitoefening van kleinhandel in sterken drank, speciaal bij voorbijgaande aanleidingen, als openbare tentoonstellingen, wedrennen, ijsvermaak, enz. enz." »De algemeene vergadering besluite liet hoofdbestuur op te dragen te trachten van de Regeering te verkrijgen eene al gemeene beperking ten opzichte van het openen en sluiten van herbergen en tap perijen op Zondag." Dezer dagen werden aan de directie der Nederlandsche Heidemaatschappij te Wageningen uit Overijssel eenige vlinders, rupsen en eieren van de zoo genaamde anonvlinder" gezonden met de mededeeling, dat deze in vrij groot aantal voorkwamen. Zooals bekend is, werden verschillende bosschen op de Veluwe in de laatste jaren erg geteis terd door dit schadelijk insect. Verschei den hectaren werden aangetast en mee- rendeels geheel verwoest. Overijssel en de andere provinciën zijn, voor zooverre bekend, tot dusver nog vrijgebleven. In het belang der eigenaren van bosschen zal het zijn, zoo zij en andereD, die daartoe in de gelegenheid zijn, dergelijke mededeelingen tot de directie te Wage ningen te richten. Zij is gaarne bereid toegezonden rupsen en vlinders te onder zoeken en daaromtrent aan inzenders uitvoerig mededeeling te doen. Mocht het later blijken, dat ook in Overijssel dit schadelijk insect sterk toeneemt, dan zouden gezamenlijke krachtige maatre gelen ter bestrijding zeer gewenscht kun nen zijn. Zw. Ct. Is het Nieuws goed ingelicht, dan zal in den toestand van het spoorweg viaduct aan de De Ruyterkade te Am sterdam welke onlangs in den Ge meenteraad weder ter spruke kwam op afdoende wijze voorzien worden. De Staat zal zoo noodig het geheele viaduct vernieuwen, met welk werk nog in dit jaar een begin zal gemaakt worden. 81) «Gij praat gekkepraat. Als ik vann vraagde mijne spion te zijn, spreek dan zoo tot mij met die vroome verontwaardiging, die zoo juist der vrouw past, en zoo juist de uitdrukking van haar karakter is." Mrs. Holmes wrong hare handen. „O, zoo ik tien jaren achterwaarts kon treden „Dan zoudt gij even ijdel en even onop recht zijn, mij weder in uwe strikken trach ten te vangen want mijne dwaze liefde voor u is de aanvang geweest mijner zede lijke verdorvenheid. De Hemel helpe mij, wat zou ik een geheel ander mensch geweest zijn, zoo ik u niet op mijnen weg ontmoet had. Wat durft gij tot mij spreken van partij tegen mij te kiezen, terwijl één woord van mij u voor altijd van uwe dochter zou berooven?" „Ja ja zeg dat laatste niet meer. Ik ben half krankzinnig van de vrees dat zij de waar heid uit mijnen mond vernemeu zal. Somtijds kan ik mij De tong niet genoeg bedwingen. En wanneer dan die vrees bij mij opkomt, dan ge bruik ik laudanum, en slaap gerust tot des morgens." „Ik heb baast en kan dus niet langer naar uwe praatjes hooren." „Waartoe hebt gij mij dan geroepen „Wij verbeuzelen den tijd met elkander verwijtingen te doen zoo dikwijls wij elkan der ontmoeten, en dat is dwaas en leidt tot niets," zeide Day. „Luister naar mij, en wei ger mij, wat ik van u verlang, zon gij er den moed toe hebt. Indien Mr. Delancy de krachten heeft om de redenen van zijnen aan val mede te deelen, telegrapheer mij dan te Londen, onverschillig welke zijne verklaring zijn moge. Zorg volstrekt dat gij alles ver neemt wat hij spreekt," „Gij waart dus iu het Hol?" „Vraag mij niets," riep hij uit met hee- sche stem. Zonder u heb ik reeds wroeging genoeg. Wilt gij mij dat belooven?" „Ja." „Genoog, vaarwel." Hij vertrok en weldra zat hij in het rij tuig zijner zuster dat hem naar Wolchester bracht, waar zijn eerste bezoek was bij James Ridkins, met wien hij een half uur iu een zeer ernstig gesprek doorbracht. Aan het station van den spoorweg te Wolchester wachtte hij op den eerst volgenden trein van Londen, en toen deze aangekomen was stond hij bij den conducteur, die de plaatsbriefjes in ontvangst nam, oplettend eiken passagier in het gelaat ziende. Een mager man, met scherpe gelaatstrekken en sneeuwit haar scheen het te zijn, dien hij met zoo veel ernst zocht, want toen deze verscheen sprak hij hem aanstonds aan. „Dokter zeide hij. „Ja, mijnheer," antwoordde de aangespro kene. „Ik ben Dokter Day, wiens naam gij misschien wel eens hebt hooren noemen, of schoon ik nog vele jaren dienst zal moeten doen voor ik de aanzienlijke hoogte bereikt heb, waarop gij staat," zeide hij tot inleiding van het gesprek. Deze vleiende woorden schenen den ouden man te behagen, en hij maakte eene buiging. „Ik kom juist van den patient te Thirby Cross terug, waarheen gij ontboden zijt." „Hoe hebt gij den patieut verlaten, dok ter Is liet een ernstig geval?" Zeer ernstig. Echter niet zonder hoop op herstel, meen ik. Het minste dat hij hoort van de reden zijner ziekte, schijnt hem zeer te schokken." „Wie is er dan dwaas genoeg er van te spreken „Natuurlijk heeft iedereen er den mond vol van. „Wij zullen zien," zeide de dokter„ten zij er geen hoop meer is, en de rechtbank zijne verklaring eischt, zal het hem door geene vragen lastig gemaakt worden. Ik heb voor beelden gezien dat mannen en vrouwen be zweken zijn, omdat al te nieuwsgierige en toch welmeeneude vrienden hem te veel kwel den. Het was zeker een moordaanslaag „Ik weet het niet ik ik denk het niet. Vaarwel, dokter ik moet zorgen dat de trein mij niet ontsnapt." „Vaarwel." De twee geleerden gingen elk zijn eigen w eg. Weinige uren later zat Dokter Day in zijn studeervertrek eu gaf bevelen aan zijn knecht, voor hem een onschatbaar man, die hem jaren trouw gediend had, en zelfs hein eens had vertegenwoordigd, bij gelegenheid dat Dokter Day Mary Judge met snellen tred Markham's Hotel had zien naderen, vermoe dende dat Dokter Day en George Seymour een en dezelfde persoon was. „Zoodra er een telegram van Wolchester komt zorgt gij, ze mij onmiddelijk ter hand te stellen. Het is van het hoogste be lang." „Ja, mijnheer." De knecht verwijderde zich, en Day opende oen kastje in zijue schrijftafel, nam er een klein fleschje uit, dat hij tegen het licht hield en bet beschouwende, zeide hij „Zoo Delancy zwijgt tot na het huwelijk van Aynard, dan ben ik gered. Deelt hij Hugh alles mede dan ben ik geruïneerd en onteerd, en dit fleschje is de eenige vriend, die mij overblijft. DRIE EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. Nog altijd op het ergste voorbereid. De nieuwe doktor was op Thirby Cross aangekomen en verscheen in de kamer van den patient. De twee geleerde mannen, die het huis nog niet verlaten hadden, waren met hem gegaan om voor het bed van den lijder met den grooten man te cousulteereu. Intussehen wachtteu Delaney's vrienden in de receptiekamer, zooals zij deu vorigen dag gewacht hadden, en het was als of er een dag verloren was gegaan en hunne vorige be zorgdheid van nieuws af begon. De groote man kwam beneden, nam een snuifje uit een goudon doos, en stortte er een weinig van op de boeken, die op de tafel in het midden der kamer lagen, eu ook een weinig op zijn overhemd en vest. „Dat bevalt mij hier niet," zeide h'j met veel deftigheid„gij hadt mij niet behooren te roepen in een geval zoo geheel hopeloos als dit." „Hopeloos!" riepen verscheidene stemmen te gelijk. „Zoo komt het mij voor ik vrees het ergste," antwoordde hij. „Maar Edmund is veel beter, mijnheer," zeide zijue moeder; „hij zou zoo gaarne willen spreken en hij kent ous allen zoo goed."

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 1