NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. HET BOOTHUIS. Officiëele Publicatiën. No 66. Woensdag 19 Augustus 1891. Twintigste jaargang. VERSCHIJNT' WOENSDAG EIV ZATERDAG. BINNENLAND. Feuille t on. AMEBSFOORTSCHE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden ƒ1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIE Ni Van 1 6 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gelet op hel koninklijk besluit van den 17. October 1820 (Staatsblad No. 22); Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer geneemte, dat tot het uitgeven van de PATENTBLADEN over bet dienstjaar 1891/92 ten raadhuize zal worden zitting gehouden op Zaterdag, den 29 sten en Maandag den 31. Augustus aanstaande, van 2 tot 4 uuren des namiddags, en dat de niet-afgehaalde patentbladen door den deurwaarder van 's rijks belastingen zul len worden bezorgd, tegen betaling van tien cents. Amersfoort, den 17. Augustus 1891. De burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal verga deren op Zaterdag, den SS Augus tus aanstaande, des namiddags te 1 ure, in plaats van Donderdag, 20 Augustus 's namiddags lialftwee. Amersfoort, den 18. Augustus 1891. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95). Brengen ter kennis van het pubhek, dat door hen aan G. WOLBERS en zijne rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergun ning is verleend om eene stoommachine van zes paardekrachten te plaatsen in hel perceel, alhier gelegen aan de Kampstraat, wijk C, No. 94, kadastraal bekend onder sectie E, No. 3442. Amersfoort, den 17. Aug. 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De Indép. Beige bericht, dat onze Koninginnen van plan waren, in liet eind dezer maand zich naar Potsdam te bege ven, om aan keizer Wilhelm en keizerin Victoria Augusta een tegenbezoek te bren gen, maar dat dit bezoek is uitgesteld wegens 's keizers ongesteldheid. De N. R. Ct. verneemt, dat de beer Van Tienhoven, toen hij Maandag voormiddag op het Loo was, H. M. heeft verzocht, een dag te bepalen voor de eedsaflegging van de nieuwe ministers. De Min. van Buitenl. Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand October a. s. een examen zal worden gehouden ter verkrijging van het getuigschrift van bekwaamheid voor de betrekking van leerling-consul. Het volledig programma van de feestelijkheden, te geven door de Ver- eeniging tot veredeling van het volksver maak op 31 Augustus 1891 te Amster dam, is samengesteld als volgt: Des morgens om 10 uur groot volks- en kinderfeest op de terreinen achter het Rijksmuseum, bestaande in; concert te geven door het Nederl. Opera-orchest, directeur de heer C. van den Linden. Voorstellingen van het specialiteiten-ge zelschap van den heer Fritz van Haar lem, van „Seinpost" te Scheveningen. Vertooningen van goochelaars en acro baten. Groot militair concert te geven door de stafmuziek der marine, kapel meester de heer J. Koning van 15 uur. Des namiddags om 1 uur nationale en internationale wielerwedstrijd onder lei ding van de wielerwedstrijdvereeniging te Amsterdam. Des morgens om 10 uur wedstrijden in gymnastiek door de jon gelieden die deelnemen aan de oefenin gen in gymnastiek van de mVereenigiDg tot bevordering der lichamelijke ontwik keling bij de arbeidende klasse." Des na middags om 1 uur volksroeiwedstrijden op den Amstel, onder leiding van de aKon. zeil- en roeivereeniging," de zeil- vereeniging ihet IJ," de roei- en zeilver- eeniging ïde Hoop," ïde Amstel," iNe- reus," Neptunus" en ïWillem III." Des avonds om half acht uur muziekuitvoe ringen op de Noordermarkt, op het Jonas Daniël Meijerplein en aan het sociëteits gebouw ïde Amstel". Des avonds om 8 uur avondfeest op den Amstel van bovengenoemde roei- en zeilvereenigingen, besloten door vuurwerk, aangeboden door de gemeente Amster dam. Het terrein achter het Rijksmuseum is voor het publiek kosteloos toeganke lijk. Toegangskaarten tot de tribune zijn tot een beperkt getal a f 0,50 verkrijg baar op 31 Augustus aan het feestter rein, ingang van Baerlestraat o/h con certgebouw. De feestprogramma's worden uitgegeven door de firma Holdert en Co., Keizersgracht 324, en zijn verkrijgbaar aan de kiosken en bij de Doekhandelaren a 10 ets. Op het terrein zullen poffertjes- en wafelkramen, draaimolens, verversching- tenten, enz. enz. aanwezig zijn, waarvan tegen de gewone prijzen door het publiek gebruik kan worden gemaakt. Voor kin deren zal door het bestuur tegen zeer geringe prijzen in 6 kiosken melk en brood beschikbaar worden gesteld. De vereeniging Volksvermaak ontving van verschillende zijden blijken van be langstelling. De Beiersch-bierbrouwerij ïde Amstel," ïde Kon. Ned. Beiersch bierbrouwerij ïHeineken's bierbrouwerij- maatschappij," ibierbrouwerij de Ge kroonde Valk," ïDe Deli brouwerij" en de stoombierbrouwerij i't Haantje,"schon ken het benoodigde bier. De firma Berg man Carels schonken sigaren als prijzen voor de volksspelen. Van de Leidsche studenten-vereeni- ging Pro Patria zullen, met toestemming van den minister van oorlog, ongeveer 18 leden, onder leiding van den le luit. der inf.. F. van Wijk, kampeeren en deelne men aan de oefeningen in de legerplaats bij Zeist, van 25 Augustus lot 3 Septem ber, zoomede van 4 tot 9 September aan de groote manoeuvres der le divisie, on der leiding van den generaal-majoor H, P. J. Hennus. De lofwaardige pogingen van den gewezen burgemeester van Schoonhoven, den heer S. P. H. Noordendorp, om die gemeente aan het spoorwegwet te ver binden, worden door diens opvolger, den heer M. J. Chevallier, met ijver voortge zet. In eene de vorige week gehouden vergadering werd het comité uitgebreid tot 7 leden en o. m. besloten, dat het in de eerste plaats noodig was, eene maat schappij (genaamd iKrimpenerwnard") te vormen, ter verkrijging van een locaal- spoorweg SchoonhovenGouda. Het co mité bestaat thans uit de heeren: M. J. Chevallier, voorzitterP. Greup, wethou der dier gemeente; jhr. AH. P. C. van Suclitelen van de Haare, burgemeester, en J. P. Mahlstede, wethouder van Berg Ambacht; D. A. Duppes, burgemeester van Haastrecht; F. C. H. Royaards, bur gemeester van Ammerstolhet zevende lid zal vermoedelijk voor de gemeente Stolwijk optreden. N. R. Ct. Te Nijmegen werd sedert het bou wen van de spoorwegbrug over de Waal, in de jaren 187779, voor de scheep vaart de zeer dringende behoefte gevoeld van de verbetering van de invaart-opening der nieuwe haven, even beneden de spoor wegbrug, zoodat de schippers, die met hunne vaartuigen stroomafwaarts komen, reeds onder de spoorwegbrug moeten zwenken om den havemond binnen te loopen, en daarbij groot gevaar loopen door wind of stroom tegen de brugpijlers te worden geslingerd. Tot die verbetering van den havemond werd onlangs docr den gemeenteraad be sloten, door verwijding daarvan in weste lijke richting. Thans heeft het gemeente bestuur toezegging gekregen, dat uit de provinciale fondsen van Gelderland voor V] in de kosten, geraamd op ruim f13,000, zal worden bijgedragen, mits het rijk voor een gelijk bedrag daarin deelneme. Er heerschte Zondag omstreeks 5 uur in den namiddag eene groote bedrij vigheid aan het strand te Zandvoort door het volgende voorval. Onder degene, die een bad in zee namen, bevond zich een 16 jarig jongeling, de zoon eener aan zienlijke familie. Hij bad zich te ver in zee gewaagd, zoodat het hem ten laatste onmogelijk was tegen den zwaren golf slag in, het strand weer te bereiken en hij steeds verder door de golven werd meegesleept. Honderden menschen waren aan het strand getuige van deze wan hopige worsteling tegen het gevaarlijke element, en ééne gedachte bezielde allen de jongen was onherroepelijk verloren. Dadelijk werden door een twintigtal moedige mannen, te voet en te paard, en gewapend met kurken en lijnen, po gingen aangewend om den jongeling te redden. Aanvankelijk schenen deze po gingen vruchteloos, doch eindelijk slaagde een der onverschrokken redders er in den drenkeling te. bereiken en te grijpen, waar na hij hem, geholpen door zijn makkers, behouden op het droge terug bracht en naar het hotel vervoerde, waar hij door den baddokter werd behandeld, en wel met goed gevolg. Men schrijft aan de Zwolsche Cou rant uit Nunspeet, 11 Aug. Wie zou het ooit hebben gedacht, dat in onze gemeente nog menschen gevonden worden die aan tooveren en heksen gelooven? En toch is 't volgende hier Zondag gebeurd. Bij een landbouwer bij Nunspeet, was sedert lang een kind ziek; en daar de in- geroepene geneeskundige hulp geen baat aanbracht, kwam men op het denkbeeld dat het niet richtig was met het ziekte geval en ïde booze" hier de hand in had. Goede raad was nu duur. Een buurman wist dat er te Zwolle eene waarzegster of kaartlegster bestond (sdikke Mieter' geheeten). Daar werd raad gevraagd. „Dikke Miete" lei de kaart, en toen bleek bet al dadelijk, dal het kind wel degeljjk betooverd was. Eene zwarte kip moest levend gekookt worden, en de eerste vrouw (want het was eene vrouw die het kind behekst had) die binnen kwam, was de heks, en moest gedwongen wor den, om driemaal iGod zegen je" boven het kind uit te roepen, dan kon het kind genezen. Dadelijk werd eene zwarte kip gehaald en levend gekookt, doch er verscheen niemand. Dat moest natuurlijk een reden hebben en men kwam tot de ontdekking, dat de kip niet geheel zwart was geweest. Terwijl daarop Zondagmorgen de tweede kip (nu eene pik zwarte) boven het vuur hing, komt werkelijk eene vrouw het huis binnen; het goede mensch (hier algmeen geacht en gezien) keek vreemd op toen de landbouwer, vader van het zieke kind, bij hare komst eensklaps opsprong en haar dwong om driemaal het kind te ze genen. Door den nood gedwongen, vol deed zij hieraan nadat haar de woorden werden voorgezegd. Het kind is echter nog niet genezen. 83) Hij scheen er zelfs ontevreden over, ten minste zoo verbeeldde zich zijne verheugde moeder hij was in verschillende opzich ten niet tevreden te stellen, zoo als in het gebruik zijner bouillons en soepen, in het recht schudden zijner kussens, het opeuen of sluiten der gordijnen. Hij was inderdaad moeilijk te voldoen, ten zij Anna Judgeaau het hoofd der zaken stond en haar gezag deed gelden. En Anna Judge was in eene vreemde en daardoor moeielijke positie. Zij had een ster vende beleden dat zij hem beminde en nu was deze niet gestorven, en nam steeds in beterschap toe. Dit laatste verheugde haar in haar hart was zij gelukkig; maar even als elke dag zich door toenemende beter schap kenmerkte, kenmerkte zich ook elke dag door eene afneming van dat hartelijke liefdebetoon, dat zij in den tijd des gevaars bad aan den dag gelegd. Zij was bijna de Anna Judge van vroegere dagen het on derdanige, beschroomde meisje, die den af stand, die er tusschen hem en haar bestond, bewust was, zoowel als den onvoorkomelijken hinderpaal die zich had opgericht om het gebeurde als ongeschied te "beschouwen. Edmund had die verandering inAnnabe- merkt, en geen poging aangewend om ze te doen ophouden. Misschien lag iu die ver andering de oorzaak zijner knorrigheid jegens zijne moeder. Delancy was er de man niet naar om zich zoo gemakkelijk uit het veld te laten slaan, integendeel is het den lezer duidelijk genoeg gebleken dat hij een practisch man was, die geen twijfel dulden kon, maar wat hem duister voorkwam opgehelderd zien moest. Op den eersten dag dat het hem vergund was voor het vuur in een armstoel op te zitten, zeide hij, dat hij Anna verlangde te spreken. Het was op den negenden dag nadat hij Anna van zijne liefde gesproken, en drie dagen na dat de groote rechtszaak van Ay- uard van Thirby Cross voor de rechtbauk gediend had. Hij bad Aynard met zijne ver dediging geluk geweusebt, en Aynard was weder vertrokken, wel een weinig gejaagd doch zich overtuigd houdende dat hij zege vieren zoude. Hij bad na Aynard's vertrek een bode naar Mr. Ridkens te Wolchesler gezonden, ten einde dezen te verzoeken on- middelijk bij hem te komen, daarna had hij op zijn gemak in zijn stoel plaats genomen, Anna Judge, de ongehuwde, doen roe pen, als ware hij de gebieder op Thirby Cross, dat hij dan ook op dien tijd was. Toen Anna in de kamer trad nu be schroomder dan ooit vertrok Mrs. De lancy, zoo als zij met haar zoon overeenge komen was, en sloot de deur achter zich. Anna zag haar besluiteloos na. „Gij hebt verlangd mij te spreken, Mr. Delancy," vraagde zij, nog altijd aan de deur blijvende staan. „Ja, zeer gaarne," zeide hij„ik geloof dat eene kleine verklaring van weerszijde niet ongepast zijn zal." „Is er dan iets te verklaren?" „Bij St. Joris, dat zou ik gelooven Zij zette zich naast hem op den stoel, dien hij haar had aangewezen, en zoo als zij daar met de handen gevouwen in haren schoot zat, beschouwde hij eenige oogenblikken met een ernstig gelaat dio diepdenkende trekken, even als hij voor negen (lagen gedaan had, doch toen met de gedachte dat zij spoedig voor hem verdwenen zou zijn. Met zijne vernieuwde krachten was zijn oude aard teruggekeerd bovenal zijne kortheid in zijne gesprekken. „Wij hebben al een zeer aardige vuile boel gemaakt," zeide hij eindelijk waar lijk geen zeer elegant gezegde in den mond van den held eener novelle. „Wij hebben een misslag begaan," sprak Anna langzaam." „Ik geloof nog zoo vast niet, dat het een misslag is, tenzij gij op dezen naam gesteld mocht zijn," zeide hij, „en toch, Anna Judge, heb ik er geen spijt van." Zij zeide niets doch bij liet er zoo onver wacht op volgen dat bij haar deed verschrik ken „Eu gij?" „Ik ik vrees dat ik er niet zooveel spijt over gevoel als ik wel moest," antwoord de zij, haar gelaat van hem afwendende, ter wijl zij dit zeide. „De dag waarop gij zeventien jaar gewor den zijt, zal voor mij altijd een aangename gedenkdag zijn, Anna, den dag waarop gij zeidet, dat gij mij bemindet." „O, mijnheer, houd oplaat ons daarvan niet meer spreken!" „Ja met uw verlof, dat moeten wij wel. En noem mij niet, mijuheer, of Mr. Delancy, maar kortweg, Ned 1" „Hoe kan ik dat doen hoe Zijne oude gewoonte van anderen in de reden te vallen was weder met kracht bij hem teruggekeerd. „Ik ga wij gaan beiden een eind op onzen levensweg terug," zeide hij met vuur, ,,maar niet geheel, nu wij weten dat wij elkander beminnen en dat, onder gewone omstandigheden, wij ter geschikter tijd man en vrouw zouden geworden zijn. Ik zal u, Anna noemen, ten minste dezen dag nog. Ik zal u niet uit het oog verliezen, zoo mij dit mogelijk is; en ik zal altijd voor u, en uw hart, Ned Delancy blijvendus moet gij mij nu niet kwellen mot mij, mijnheer te noemen." „Mijn vader „Ziedaar het punt, waarop ik weusch te komenhij zal er niots tegen hebben dat ik u als vriend bezoek." „Ja, dat zal hij wel; hernam Anna; „gij kent hem nog niet, en weet niet hoe hij iedereen wantrouwt, behalve mij." „Ik zal ziju vriend zijn, ondanks hem zei ven," zeide Ned; „en gij zult het zien dat de tijd komen zal, dat hij mij vertrouwt met u." „Neen, neen, aan zoo iets behoeft gij nooit te denken." „Het is nog in de vorte; maar toch zie ik het op een afstand. Zoo gij mij bemint, Anna, zult gij even zoo spreken, en op mij wachten." „Och, mijnheer, dat is niet eerlijk, even min jegens hem als mij," „Daar hebt ge het alweer. Waartoe dat mijubeeren „O, Ned I het is niet eerlijk." „Koeren wij tot uw vader terug. Ik wenschte ernstig met u over hem te spreken bij heeft mijn geest onophoudelijk bezig gehou den." „Wat zal hij van mij en van u denken „Wij moeten hem niet alles op eens zeg-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 1