NU feJÉNHUIS De Mjff >rar1e Dimster. Gemengd Nieuws. VffiKOOPEN: No. 2. Een WONING Gelden a Deposito. BUITENLAjNDSCH overzicht. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. 1 ADVERTENTIËN. Dat het de directie der H. S. M. ernst is, kan hieruit blijken, dat hat den 14en September a. s. aan het Centraal-station te Amsterdam het bouwen van het sta tion zal worden aanbesteed, waarvan de raming bedraagt f25,500. H. M. de Koningin heeft jl. Maan dag tal van geschenken ontvangen. H. M de Koningin-moeder heeft den stal onzer jeugdige vorstin verrijkt met het nationale voertuig bij uitnemendheid, een kleine sjees, van zeldzaam fraaie afwerking, met bijhehoorend tuig en een prachtige ponev Verder ontving H. M. een door prof. C. Dake geschilderd portret harer moeder, Was het de gewoonte van wijlen den Koning om ter gelegenheid van zijn verjaardag aan verschillende liefdadig heidsinrichtingen giften te doen toekomen de Koningin-Regentes heeft, zegt het Vad., blijkens de giften, die zij 31 Au namens dé Koningin heeft doen uitreiken, die goede traditie in eere ge houden. De strijd in Chili, waarvan wij verle den week den aanvang en het eerste verloop konden mededeelen, was na drie dagen geschorst; beide partijen hadden geduchte verliezen geleden, en achtten het raadzaam eerst haar positie zooveel mogelijk te versterken. Inmiddels werden van weerszijden sterk gekleurde berichten naar New-York en naar Europa gezonden, zoodat wij vele dagen achtereen in twij fel verkeerden hoe de afloop van de wor steling in de nabijheid van Valparaiso was geweest. De Regeerings-partij was vooial zeer beslist in haar overwinnings- berichten: het heette dat het congres- leger, van alle kanten omsingeld, zich onvoorwaardelijk hadovergegeven. Daaren tegen kwam van de zijde der tegenstan ders van Balmaceda het bericht, dat zij rondom Vina del Mar, de schoone voor stad van Valparaiso, een goed verdedigde positie hadden 'ngenomen. Door aanvankelijk zeer korte, later uitvoeriger telegrammen uit New-York werd Zaterdag aan de onzekerheid een eind gemaakt. Een bericht aan de «He rald" uil Valparaiso van 29 Augustus luidt als volgt: De macht van Balmaceda is geheel vernietigd, zijn leger voorgoed verslagen. Hijzelf is op de vlucht. Na drie dagen werkeloos te zijn gebleven hadden zijn troepen Donderdag bij het aanbreken van den dag hun versterkte stellingen verlaten en de congrestroepen aangevallen. Deze, goed verschanst, open den een vernielend vuur op den vijand, die herhaaldelijk tot wijken genoodzaakt werd. Twee generaals van Balinaceda's leger werden gedood, vele officieren buiten gevecht gesteld. Geheele regimenten voegden zich toen bij de congressisten, die op hun beurt een charge deden en de Balmacedisten totaal versloegen. Het gevecht duurde vijf uren vijfduizend man werden gedood. De bewoners van Val paraiso juichten de overwinnaars toe. Net oorlogsschip van Balmaceda, «Almi- rante Condel," gaf zich na een hevigen strijd aan de Congrespartij over. Een officiëele depêche aan hel Kabinet te Washington, geteekend door den Ameri- kaarischen Consul Morreany te Valparaiso, verhaalt. «Het gevecht bij deze stad ein digde Donderdag met de nederlaag der Presidents-troepen. Aan beide zijden zijn de verliezen groot. De stad gaf zich over aan de oppositie, maar onder bescher ming van de Amerikaansche, Duitsche, Engelsche en Fransche admiraals, opdat de orde zou worden gehandhaafd. De troepen der oppositie trekken de stad binnen. Het verkeer met Santiago is af gesneden. Later is zoowel te Valparaiso als te Santiago het gepeupel aan het biandstich- ten en plunderen gegaan. Te Valparaiso werden 14 gebouwen ter waarde van 14 millioen dollars vernield; de orde werd eerst hersteld, nadat de congres-troepen een paar honderd lieden hadden neer- wederkeerige genegenheid aangemoedigd hebt?' „Somtijds was ik zelfs zeer gestreng jegens haar," zeide Auna, „die arme Mrs. Holmes. Hot spijt mij dat ik meer dau eens hard te gen haar geweest ben. Zij heeft eene eenige dochter gehad en deze verloren." „Die arme vrouw arme vrouw. Ik heb medelijden met haar, Anna," en bij drukte Anna's hand met zijn arm tegen zich. „Ja, gij moet afscheid van haar nemen voor gij vertrekt." Zij gingen naar boven en door den gang tot zij de kamer van Mr. Delancy bereikt hadden. Hier klopte Anna aan, en Mr. De lancy riep: „Binnen." Anna trad binnou, en zeide „Ik heb een vriend medegebracht, die u wenscht te zien, Mr. Delancymaar ik vrees dat gij het dezen morgen reeds druk genoeg gohad hebt." „Volstrekt niet," zeide Ned„behalve mijne moeder slechts een. Ik sta verbaasd over mij zeiven en de krachten, die ik nog bezit. Wie is het?" „Mijn vader, mijnheer." „Bij St. George I Ik had niet gedacht hem te zullen zien, ofschoon ik juist aan hem dacht. Waar is hij?" „Ilier, mijnheer." Wordt vervolgd). geschoten. Te Santiago werden de huizen van Balmaceda en van zijn voornaamste aanhangers verbrand. Balmaceda heeft het gezag nedergelegd in handen van Generaal Manuel Macedona; zijn opvolger, onlangs onder zijn invloed verkozen, de heer Claudio Vicuna, heeft zich aan boord van een der vreemde oor logschepen in veiligheid begeven. Een opzienbarend brochure is in Oos tenrijk verschenen, waarin wordt aange toond dat een uitbreiding van de weer kracht des lands dringend noodigis; het leger moet worden versterkt met 2000 officieren, elke compagnie moet van 78 op 100 man worden gebracht, de dienst tijd van de landweer moet worden ver lengd, enz. Het een en ander zou een jaarlijksche verhooging van het oorlogs budget met 16 a '18 millioen noodzake lijk maken. Men vermoedt dat deze brochure de wereld is ingezonden hetzij door den heer Bauer, den minister van verdediging zei ven, hetzij onder zijn rechtstreekschen invloed geschreven om de bevolking voor te bereiden op de aangename dingen, die komen zullen. Vroolijk vindt men het vooruitzicht niet, en vooral de Hongaar- sche pers is zeer tegen verhooging van lasten, die, naar zij beweert, den onder gang des lands zou ten gevolge hebben. Een eenpat ig «non possumus" van de vereenigde Oostenrijkers en Hongaren, zegt zij, moet de treffendste argumenten krachteloos maken. Een ander ,,vredes"-teeken is de ver schijning van een keizerlijk besluit tot vorming van vier nieuwe regimenten voor Bosnië en de Herzegowina. De dag voor de sluiting van den rogge- uitvoer uit Rusland was de 27e Augus tus. Op tal van spoorwegstations aan de grenzen waren tot dien datum groote hoeveelheden bijeengebracht. Te Dantzig was alles in rep en roer; men wist niet, hoe snel men de wagens zou lossen, want er was geen materieel genoeg te krij gen. Op het station Eydtkunnen stonden een paar dagen vroeger 400 waggons rogge te wachten op overlading naar Duitschland, terwijl de komst van nog 800 waggons telegrafisch was gemeld. Ook te Prostken was de toevoer ontzag lijk groot. Op sommige plaatsen gaf het vervoer aanleiding tot wanordelijkheden. Te Weina b. v. hadden de boeren een reeks wa gens weder gelost en elders werden ge heele treinen tegengehouden. Hier en daar rnoest de militaire inacht tusschen- beiden komen om te beletten dat de bevolking, die natuurlijk ongaarne het graan ziet wegvoeren, den inhoud der zakken op den grond uitstortte. Onlangs is tusschen de Russische en de Turksche Regeering een geschil ont staan, doordien een stoomboot met Rus sische troepen, in strijd met de verdra gen, de Dardanellen wilde passeeren het schip werd aangehouden, maar op den eisch van den Russischen ambassadeur doorgelaten. Thans wordt gemeld dat de Porte geheel heeft toegegeven, en zelfs den gezant verontschuldigingen zond on der belofte, dat het niet meer zal ge beuren. De verlangde schadevergoeding zal dadelijk worden betaald; de comman dant der Dardanellen, die eenvoudig zijn plicht deed, is reeds ontslagen. Voortaan zullen de toegangen tot de Zwarte Zee voor Russische schepen open, voor andere gesloten zijn. De Boelgaarsche Minister Grekoff is te Konstantinopel aangekomen. Men beweert dat zijn komst ten doel heeft aan de Porte de erkenning van Vorst Ferdinand te vragen. In geval van weigering zou de Sobranje bijeenkomen en de onafhan kelijkheid van Boeigarije en Oost-Roeme- lië proclameeren. Het zuidwestelijk deel van Arabië, Yemen, door de ouden Gelukkig Arabië geheeten, is sedert maanden in opstand tegen het gezag van den Sultan van Tur kije. Aanvankelijk werden er kleine ex pedities heen gezonden om de beweging te onderdrukken, maar deze hadden geen succès; sterk gedund door de vermoeie nissen van den tocht en de aanvallen der rebellen, moesten zij terugkeeren. Sedert heeft de Porte zich er weinig mee be moeid. Het schijnt gebleken te zijn, dat de opstandelingen in het bezit zijn van voortreffelijke achterlaadgeweren, die hun door de Engelschen moeten geleverd zijn, hetgeen niet veel moeite kost, daar Adey, een Briische bezitting aan de Roode Zee aan het tooneel van den opstand grenst. Op aandringen van den Sultan zeiven heeft thans de Turksche Regeering be sloten een krachtige poging aan te wen den om het verzet te doen ophouden, en zullen weldra vier stoomboten met ver- terkingstroepen naar de opgestane pro vinciën gezonden worden. Een later bericht meldt evenwel dat Yemen tot onderwerping is gebracht, en dat de Turksche aanvoerder Ahmed Rastdi te Konstantinopel is teruggekomen, bij zich hebbende 14 kameelen, beladen met de afgehouwen hoofden der weerspannige Sheiks. Het blijft in China nog zeer onrustig. De „Times" heeft over San-Francisco vernomen, dat een bende roovers, 500 rnan sterk, in zuidelijke richting het land afloopt en alles, wat onder haar bereik komt, uitplundert. De bandieten voeren kinderen van welgestelde lieden mede, om later een hoogen losprijs voor hen te bedingendaarbij gaan zij op een wreedaardige wijze te werk. Aan een welgesteld oud man te Wenchon werd achtereenvolgens een stuk van het oor zijns kleinzoons, een stuk van diens vel uit den rug gesneden, en dergelijke be wijzen van de gevangenschap gezonden, om een hoog rantsoen los te krijgen. Van verschillende zijden wordt de toe stand als onhoudbaar geschetst en op spoedige tusscheukomst van de vreemde mogendheden aangedrongen. Op een te Londen gehouden congres van geestelijken werd met algemeene stemmen een voorstel aangenomen, strek kende om te bevelen dat eiken avond in alle kerken den Hemel afgesmeekt zal worden, den Prins van Wales van zyn weelderige levenswijze en van het kaartspel te doen afzien. De 11e verjaardag van onze jeug dige Koningin, de eerste die zij als zoo danig vierde, is in onze gemeente met bijzondere opgewektheid gevierd. Nevens het traditioneele uitsteken der vlaggen van alle openbare gebouwen en het be spelen van het Carrillon, werd de reeds in ons vorig nummer aangekondigde groote parade gehouden door garnizoen en schut terij. Schier van alle huizen wapperde de driekleur met oranjewimpel. Ook voor de schooljeugd van Amers foort was de 31e Augustus j.l. een ware feestdag. De leerlingen van de Koestraat, de Koningstraat en van de Breestraat trokken voorzien, van vlaggen en schilden ten l'/j uur naar den Hof, waar zij el kaar met ongeduld verbeidden. Nadat het Muziekcorps «Caecilia" zich aan het hoofd had geplaatst werd, om stuwd door en langs eene belangstellende menigte de tocht naar het feestterrein aanvaard waar de leerlingen van de school voor jongens en meisjes onder geleide van hunne onderwijzers in tus- schentijd afzonderlijk waren aangekomen, Nauwelijks was de stoet op het terrein of de Burgemeester aan het hoofd van de feestcommissie heette de kinderen welkom, schetsten in eenvoudige kinder lijke woorden de beteekenis van het feest/waarna de pret een aanvang nam. Luchtbal, spelen, koek, krentenbrood enz. verhoogden successievelijkde feestvreugde. Aan gejuich en gejubel was geen gebrek en aan belangstellenden evenmin. Te zes uur trokken de kinderen weer naar hunne verschillende scholen terug, waar zij wel voldaan en in de beste orde aan kwamen. Een woord van dank aan allen, die hebben bijgedragen tot het wel slagen van het feest, dat door heerlijk weder werd begunstigd. Dank ook aan de Com missie, welke zich wel heeft willen lee- nen tot het regelen van alles, wat tot ontvangst van een duizend tal vroolijke kinderen noodig is. Dank ook aan de dames, die vaak veel inoeite hadden de gragen maagen en de begeerige handen te bevredigen, maar dank ook aan de onderwijzers, die door hunne pogingen om de jeugd bezig te houden, zeker niet het minst hebben bijgedragen tot het welslagen van een feest, dat ongetwijfeld in vele harten blijvenden indruk zal achterlaten. Een alleraardigst gezicht leverde des avonds het gëillumineerde terras der sociëteit «Amicitia", waar de stafmuziek van het 5e reg. inf. onder haar bekwa men kapelmeester, de heer van Aken, haar ouden roem handhaafde. Een keu rig programma, waaruit wij alleen de Jubelouverlure van Von Weber en het Wilhelmus als koraal aanstippen, werd onberispelijk uitgevoerd. Aan toejuichin gen van de zijde van het publiek ontbrak het trouwens niet. Alhier is weder eene roomsch-katho- lieke kiesvereeniging opgericht. Zij is genaamd „Recht en Orde." De Kamer van Koophandel en Fa- biieken alhier heeft tot zijne Exc. den Minister van Waterstaat, Handel en Nij verheid een adres gericht in zake van een gecombineerd spoorwegstation alhier. Den 31. Augustus is ten raadhuize alhier aanbesteed de levering van: 1450 ton beste lange Friesche tuif voor de Gemeente. Aanneemster wed. P. Schimmel tegen 29 cents300 ton voor het burgerweeshuis en 650 ton voor het gasthuis: dezelfde aanneemster tegen 27 cents; 700 ton beste harde turf voorde gemeente. Aannemer J. van de Brug tegen 54 cents; alsmede 300 ton voor het weeshuis en 250 ton voor het gast huis. Aannemer voor beide gestichten J. R. Bouwmeester tegen 50 cents. In strijd rr.et vroegere geruchten, waarin het heette dat de Ameisfoortsche Beiersch Bierbrouwerij in eene chocolade fabriek zou worden getransformeerd, wordt nu weder gemeld, dat genoemde brouwerij in andere handen overgegaan op dezelfde wijze als tot heden zal wor den geëxploiteerd. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Postkan toor te Amersfoort over de le helft der maand Augustus 1891. 1. J. v. d. Linden, Amsterdam. 2. H. Veldhuizen, 's Hage. 3. D. Zondervan, Hoek v. Holland. 4. Van de Borch, Puijtlijk. 5. C. Kabedijk, Rotte'idam. 6. H.J.Tnkkenkamp, Zutfen. Van Woudenberg. 7. P. Baal, Rotterdam. Van Soesterberg, voor Frankiijk. 1. G. Niekerk Boulogne fin. 337ste STAATSLOTERIJ. Vierde klasse. Trekking van 31 Aug. en '1 Sept. (1000 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs vau flOOO op No. 5861. Prijzen van f 65 836 5852 5888 7867 8951 8985 10510 10532 10545 10555 10585 10587 17811 17815 17849 17868 17874 17879 18906 18907 18939 en 20375. Volgende trekkingen geschieden 2, 3, 14—17, 22-25, 29, 30 Sept. en 1, 2 eu 6—10 Oct. Loten zijn nog verkrijgbaar. Baarn. In de nabijheid van het dorp worden boringen gedaan ten behoeve der Amsterdamsche waterleiding. Uit Soest wordt van 1.1. gemeld Van heinde en verre waren duizenden toegestroomd om te genieten van het schouwspel, dal de heide ten zuiden van de waterleiding aanbood. De kampeerende troepen, vermeerderd met eenige esca- drons cavallerie en batterijen veldartille rie, stonden reeds voor twaalf uur in liniën geschaard. Nu en dan hrak een zonnestraaltje door, en dan was de aan blik van die duizenden krijgers indruk wekkend, vooral gezien van de hoogte der noordzijde. Toen het middagschot in het kamp viel, reed generaal Hennus, gevolgd door een stoet hoofdofficieren, de vlakte op en ging het in draf langs de gelederen. Waar de stoet langs reed, werd de trom geroerd, de trompet ge stoken, of liet de muziek het Wilhelmus hooren. Daarna marcheerden de troepen langs den generaal. Er scheen geen eind aan te komen. Onophoudelijk plaatste een der vijf aanwezige muziekcorpsen zich tegenover den generaal en speelde tot een nieuw regiment nabij gekomen was. Ten slotte gingen de huzaren en de veld-artillerie in galop voorbij. Het was in één woord prachtig. Men kan zich eenige voorstelling van dit militaire schouwspel maken, als men weet dat deelnamen 1. het regiment grenadiers en jagers, 2. twee regimenten infanterie, 3. vijf escadrons cavallerie en 4. twee batterijen veld artillerie. Kolonel Musart commandeerde de pa rade. De velen, die gekomen waren, zullen niet licht den indruk vergeten, die dit militair vertoon op hen gemaakt heeft. Donderdag avond omstreeks 2 ure is op de boerderij, bewoond door en in eigen dom behoorende aan C. van de Vliert, gelegen onder de gemeente Woudeu- berg, brand ontstaan met het gevolg dat het woonhuis en bijna den geheelen inboedel met een groot getal kippen is verbrand. De kinderen, die reeds in slaap waren, werden nog door de vlam men heen gered. Ofschoon de boer derij ongeveer 1 uur van de kom ver wijderd is, is de burgemeester dadelijk nadat de brand in het dorp was gezien, met de brandweer en de groote brand spuit uitgerukt, welke nog goede diensten kon bewijzen door de korenbergen en het bakhuis voor het vuur te blijven bewa ren. Naar men verneemt, was het huis verzekerd, doch de inboedel niet. Het Heilsleger te Londen zal eerlang weer een deel uitvoeren van het plan door generaal Booth neergelegd in zijn werk ,,In 't donkere Engeland." Bij Bat- tersea-brug zal men een magazijn oprich ten voor de door mannen, vrouwen en kinderen in Londen verzamelde wegge worpen zaken, als oude kleeren, wegge worpen leege blikken, gebroken speelgoed, kortom van alles wat men anders als onnut wegwerpt. Het magazijn is gehuurd voor f6000 'sjaars en 500 menschen zullen er werk vinden, om alles uit te zoeken en weder tot nuttige zaken te bewerken. Ten behoeve der vervolgde, nood lijdende Russische Israëlieten, zijn tot heden onderstaande giften ingekomen Bij den Heer E. L. Visser, van J. G. K. f2,50, Dames B. 10, v. d. G. 10, Mr. W. H. de B. 10, Mr. J. v. d. L. 10, J. J. v. T. 20, N. N. 10, N. N. 3, D. M. van G. 3,50, P. de H. 30, Dames S. 6, Mr. v. Z. 10, v. d. W.B. 10, B.X. 10, samen f 145. Bij den Heer J. van Vollenhoven, van J. K. f5, - D. H. 10, A. N. J. V, 5, Mr. A. M. C. S. 5, E. K. 2,50 Wed. A. J. K. 1, S. M. A. 1 M L. 1, D. S. A. 2,50, Dames H. 1, v. L. H. 5, J. B. J. V. 1, J. K. 1, P. A. J, B. 5, G. H. van G. G. 5. J. R. van 't H. 1, G. J. van der Z. de J. 2,97, Ds. B. 10, D. H. 2, C. van K. 0,50, D. G. 10, N. N. 1. samen f78,47. Bij den Heer D. Heijmans, van S. B. 3, B. A. v. R. 3, N. N. 2,50 Mej. B. M. 1, T. uit Zeist 2,50. Mr. F. D. graaf S. postwissel 12,50, T. v. V. 5, G. K. 2, J. W. W. 1, J. K. 1, M. L. C. 10, J. S. 2, J. K. 2,50, N. 2,50 samen f 50,50 Bij den Heer A. Visser, van D. H. E. 1, J. B. 2, G. S. K. 2,50, E. V. 1, M. L. Wz. 10, S. 0,50, L. 1, H 1, Ds. I. 2,50,Dames V. 3, samen f24,50. Onder dankbetuiging aan de milde gevers, houdt de commissie zich voor verdere welwillende bijdragen bijzonder aanbevolen en vertrouwt zij verder niet te vergeefs een beroep op de weldadig heid harer medeburgers te doen. Amersfoort, 26 Aug. 1891. Gevonden op den openbaren weg Een vrouwenzak, inhoudende 1 sleutel en twee zakdoeken. Een armbandje. Een zilveren medaille. Rechthebbenden vervoegen zich ter te- rugbekoming aan het bureau van polite. Broeder ptfTïëTHiwdbroeder de Heer /H. J. N. NEVSSEL, in dtn oudérdom jvan ruim 40 jaar/ j Wed.T.X/V^N GELDER Neyssel. j I. J. KLEBER— Neyssel. 't J. GER. KLEBER. AM 1*4891. metsfoort, 30.-aus!* l Eenige kennisgeving. De Heer ^pn""Mevfibtw MOLEN BROEKvan Rossem.. bedanken voorde bewijzen van/belangstelling j bij de ge boorte van hunnen zobn ondervonden. Kraamvisiteworden.^<dfgevjjacTit op Vrijdag en Zaterdag 4 en ^September. Amersfoort, l^SopWffitier 1891. De Notaris A. H. DRIJFHOUT VAN H00FF te Amersfoort, zal op Zaterdag 13 September 1891, 's avonds 7 unr, in het Koffiehuis jiHF.T VALKJE" aldaar in het opeul^atar Binnen de Stad AMEjRSFOORT. met BLEEKVELD daarvoorgelegen, benetfens Schuurtje of Bergplaats en Kippenhok, aan de Appelmarkt, wijk F, No. ^79, Kadaster sectie E. No. 694, groo(^78 Centiaren. Bewoond geweest door den Metselaar H. GÊJJTENBEEK. Dadetlijk te aanvaarden. Grondbelasting f2,34. V in de Muurhuizen, wijk F,.' No. 503, on middellijk achter perceel ,'1, Kadaster sectie E. No. 693, grootj40 Centiaren. Mondeling verhuurd aan de wed. MAAS- SEN voor f0.90 per week. Grondbelas ting fl,55. Nos. 1 en 2 worden oik in massa geveild. Deze perceelen zijn te Vien twee dagen vóór, en op den dag derjverkooping. De sleutel van No. 1 bevindt zich bij den vader in het R. C. Liefdehuis. Betaling der kooppenningen 12 Decem ber 1891. Nadere inlichtingen zijn te bekome^-'' ten kantore van genoemden.'jjJotarjs^> ZEGT HET VOORT. Ingaand# heden vergoeden wij voor A déposlto'gestorte galden met 1 dkg opyragens 21/» voor 1 maand vast 30/° 3 maanden vast 3'/i 1 ij aar 4°/° Amersfoort, 1 Sept. 189

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2