Gemengd Nieuws. EEN 01 CÉ HERBERG O.-., ADVERTENTIËN. DE ÓPRElJ, 2 Heeren KOST EN INWONING VERKOOPEN H. M. de Regentes heeft bepaald, dat de tegenwoordige zitting van de Sta- ten-Generaal zal worden gesloten op Za terdag 12 September 1891, des namiddag te drie uren. Onze minister van Binrienlandscbe Za ken is belast met de uitvoering van dit besluit, waarvan afschrift zal worden ge zonden aan ieder der Voorzitters van de Kamers derStaten-Generaal, aan den Raad van Ministers en aan de Algemeene Re kenkamer. De Koningin zal de opening van de Kamers door de Regentes op 15 Sept. niet bijwonen. De Apeld. Ct. meldt het volgende: ïAan H. M. Koningin Wilhelmina was op HDs. jaardag door Haar Koninklijke Moeder eene aardige verrassing bereid. In den loop van den ochtend begaven zich HH. MM. naar hel chalet in liet Park, waar kort daarna een overdekte wagen verscheen, bespannen met drie der ponny's. Bij het chalet gekomen, werd halt ge houden, het omhulsel van den wagen af genomen en de vos-ponny, het geliefde paardje Baby der Koningin, daalde keurig opgetuigd van dien wagen langs een hellend vlak, gespannen voor een sierlijk klein model Noord-Hollandsche sjees, terwijl zich in de sjees een prachtige zweep bevond, keurig ingelegd met ivoor tusschen de zilveren draden, waarmede de stok omgeven is. Deze verrassing werd met groote inge nomenheid door Koningin Wilhelmina ontvangen. Onmiddellijk maakte zij er een rit mede door het park en later nogmaals. De sjees, Hollandsch model, is in één woord prachtig te noemen; de hand van den kunstschilder heeft genoemd voertuig tot een zeldzaam prachtig geschenk ge maakt, en het tuig is eveneens in over eenstemming hiermede gebracht." In eene te Hoorn gehouden verga dering der Centrale Liberale Kiesver- eeniging werden verschillende personen genoemd als candidaten voor het lidmaat schap der 2e Kamer. De heeren M. de Jong te Hoorn en Calkoen van Edam, benevens enkele anderen bedankten voor een eventueele candidatuur. Bijzonder kwamen in aanmerking, en werden druk besproken, de heerenmrs. P. J. G. van Diggelen van Zwolle, van Gilse van Rotterdam, Treub van Amster dam en Ferf van den Zaan. Beide laatst genoemden, ter vergadering tegenwoor dig, beantwoordden de tot hen gerichte vragen. Zaterdag e. k. zal in het Park eene meeting worden gehouden, waarna dan terstond tot de verkiezing van een candidaat zul worden overgegaan. Men verneemt verder dat door de anti-revolutionairen in dit district de heer P. van Vliet jr. uit Leeuwarden lot can didaat zal worden geproclameerd. Mén schrijft aan de Haarl. Ct nDaar de heer Noordtzij het lidmaatschap vin de Tweede Kamer voor het kiesdis trict Kampen niet aanvaardt, wordt in zijn plaats door velen genoemd de afge treden Minister van Oorlog, generaal Ber- gansius, een vooral in deze streken zeer populair man. Gedurende langen tijd was hij directeur der Artillerie-Schietschool in de Oldenbroeksche Legerplaats en heeft zich toen door zijn welwillendheid vele vrienden verworven." Te Venloo en omstreken begint de vlekziekte onder de varkens te heerschen. In de laatste acht dagen zijn drie ge slachte zwijnen in het stedelijk slacht huis als lijdend aan deze ziekte afge keurd, en in de stedelijke gasfabriek ver brand. Aan het centraal-station te Utrecht zal op het perron een loket voor door gaande plaatsbilletten worden geopend, in verband met de korte overgangstijden van de treinen, zoodat het publiek zich daarvoor niet meer naar de vestibule be hoeft te begeven. acbtig genoeg, en ik gevoel weder iels in mijn hoofd, dat mij denken doet aan den avond, toen wij elkauder voor de eerste maal op don postwagen ontmoetten. Gij wilt mij immers niet weder in dien toestand zieD „Volstrekt niet, mijnheer." „Het is u natuurlijk geheel onverschillig, waarheen wij gaan, of waar wij blijven?" „Natuurlijk," zeide hij zacht, „Wij zullon te ver van u wonen, dan dat gij de moeite zoudt nemen ons op te zoeken, of dat wij zulks doen zouden, al verlangden wij de kennismaking voort te zetten, dat ech ter hot geval niet is. Voortaan zal het dus zijn, als hadden wij elkauder nimmer gekend. Ik herhaal het, Mr. Delancv, wij hebben nooit vrienden gehad, en verlangen ze ook niet voor het vervolg. Mijn geluk ligt geheel en alleen in mijne lieve dochter. Zoudt gij nu mcenen dat ik met haar gelukkig zou kunnen zijn?;' „Ja. „Als gij het u wel herinnert, was er een tijd dat gij het niet geloofdet." „Ja, maar, toen koude ik Anna Judge niet." „Zij heeft u zeker in uw ziekte bijgestaan," zeide Mr. Judge, na beurtelings Delaucy en Anna ie hebben aangezien, als ware er bij vernieuwing twijfol in hem opgekomen, „want zij is altijd goed en behulpzaam. Zijt gij gereed? „Ik bon gereed." (Wordt vervolgd Plaatselijke berichten. Donderdagochtend te 6 uren ver liet Let 2e bataljon van het 5e reg. inf. per extratrein Amersfoort en werd te halfoegen gevolgd door den Staf en het le bataljon om van 3 tot 9 Sept. deel te nemen aan de groote najaarsmanoeu vres. Een detachement van 80 onderofficieren en minderen, onder commando van den 2e luit. van Rijswijk de Jong is Woensdag uit Utrecht alhier aangekomen tot tijde lijke waarneming van den garnizoens dienst. De officieren van gezondheid Terlaag en Klein zijn van het militair hospitaal te Utrecht alhier gedetacheerd om te voorzien in den geneeskundigen dienst, gedurende den tijd dat de officieren van gezondheid Dr. Pronk en Dr. Coenen aan de manoeuvres deelnemen. De op den rooster voorkomende concerten in Amicitia van Zondag 6 en Woensdag 9 September e. k. zullen niet plaats hebben, omdat het Slafinuziek- corps van het 5e reg. inf. van 3 tot 9 September aan de groote najaarsmanoeu vres deelneemt. Het eerstvolgende con cert zal Dondeidag 10 Sept. plaats heb ben. De kolonel A. Greve, commandant van het le regiment veld-artillerie, zal bij de groote najaaismanoeuvres optre den als commandant der artillerie bij de 2e divisie. De Staatsct. van j.l. Donderdag bevatte de statuten der naamlooze ven nootschap Amersfoortsclie Bouwmaat schappij, te Amersfoort, welke bij kon. besluit van 14 Juli zijn goedgekeurd. De goederenvervoer-onderneming van Van Gent Loos is thans onder de adminislrntiegekomen van deMaatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, ingevolge een met haar gesloten over eenkomst, welke ook dit gevolg zal heb ben, dat ook de goederenfactorijen der Staatsspoorwegmaatschappij in veiband zijn gebracht met den dienst van Van Gend Loos. Gisterenmorgen werd door den keurmeester L. Kaïnes wederom een partij bot, aangevoerd uit Spakenburg, als voor het gebruik ongeschikt, afgekeurd. In de Woensdag gehouden verga dering van den gemeenteraad zijn de zeven nieuw benoemde leden de heeren E. L. Visser, dr. P. Groeneboom, H. W. A. van den Wall Bake, J. J. de Koning, E. L. H. van Lanschot Hubrecht, mr. J. Heyligers en F. W. J. H. Tengbergen gëinstalleerd en namen zij na aflegging van de gevorderde eeden en na een ge- lukwensch van den voorzitter met het door de ingezetenen in hun gesteld ver trouwen, zitting. Door de verkiezing van twee leden tengevolge van de uilbreidiog der bevolking moest de rooster van af treding worden gewijzigd, en dit deed de raad door te bepalen, dat vijf leden in 1893, zes leden in 1895 en zes leden in 1897 zullen aftreden. Daarna had eene loting plaats om te bepalen wie van de twee hiervoren bedoelde verkozen leden in de aftreding van 1895 en 1897 zou worden begrepen. De uitslag van die loting is, dat de heer Heyligers in 1897 en de heer Tengbergen in 1895 zal af treden. Tot leden der commissie bedoeld bij art. 166 der gemeentewet (voor de strafverordeningen) werden benoemd de heeren M. L. Celosse en mr. J. G. A. van Zijst. Tot leden der commissie voor de gemeente-reiniging de heeren E. L. Visser en E. L. H. van Lanschot Hu brecht en tot leden der commissie van fabricage mede de hit. E. L. Visser en E. L. H. van Lanschot Hubrecht. In deze vergadering werd de gemeente- begrooting voor het dienstjaar 1892 aan geboden. Zij wijst een eindcijfer van f 185.784.725 zoo aan ontvangsten als uitgaven aan, en is ter fine van onder zoek naar de afdeelingen verzonden, welke bevorens in deze vergadering wa ren samengesteld, in dezer voege, dat tot de 1. afdeeling behooren de heeren Kleber, van Beek, Visser, van Zijst, Zan- dijk, Heyligers, Groeneboom en van der Want, en tot de 2. afdeeling de heeren van Esveld, Tengbergen, van den Wall Bake, van Lanschot Hubrecht, de Koningh en van Haidenbroek, benevens het lid dat ter vervulling van de vacature wordt verkozen, terwijl de 1. afdeeling zal wor den gepresideerd door den wethouder Celosse en de 2. afdeeling door den wet houder Croockewit. 17846 18905 18937 18958 1896018965 18983 20377 en 20395. Te zamen 23 prijzen De vijfde klasse, welke trekt 1417, 22—25, 29, 30 Sept.,1, 2 en 6—10 Oct., bevat de navolgende prijzen: 1 van f 100 000, 1 van f 50.000,1 van f25.000, 1 van f15.000, 1 van f 10.000, 1 van f5000, 1 van f2000, 3 van f 1500, 55 van f 1000, 65 van f 400, 70 van f200, 170 van f100 en 3730 van f70, benevens de premiën van f 30.000 voor het laatst uitgetrokken lot van f1000 of daarboven en van f3000 voor het laatst uitkomend lot. Loten zijn nog ten kantore voormeld verkrijgbaar. 337ste STAATSLOTERIJ. Vierde klasse. Trekking van 2 en 3 Sept. (600 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van t'lOO op No. 18962. Prjjzeu vuu f 65 825 830 850 5873 7856 7901 7902 8957 10515 10516 10519 10586 10600 17820 In de vorige week kwam in een der voornaamste hotels te 's Gravenhage een vreemdeling aan, die zich in het hotel- register inschreef als de Italiaansche Prins Guillio Ruspoli, neef van Z M. den Ko ning van Italië. De prins handelde zoo als van een vorst was te wachten, maakte goede verteringen, informeerde zich naar hooggeplaatste landgenooten in deze stad en bestelde een diner of dejeuner voor eenige diplomaten, die Z. II. de eer zou hebben, aan zijn tafel te ontvangen. Na eenige dagen in bet hotel goede sier gemaakt te hebben, ging de prins op zekeren morgen uil.... en is sedert nog niet teruggekomen om de hooge ho telrekening te betalen. Deze geenszins vorstelijke houding wekte argwaan. Een onderzoek werd ingesteld, waarbij gebruik werd gemaakt van den bijstand der politie, en dit bracht aan het licht dat de gewaande hoogheid, die zoowel door het vloeiend spreken van ver schillende talen, als zijn uiterst deftig voorkomen en elegante kleeding alle al lures van een prins aangenomen bad, niemand anders was dan een Engelsche hotelbediende, die waarschijnlijk in de groote Europeesche hotels, waar hij zijn nederige bediening uitoefende, een bij zondere studie heeft gemaakt van de ge dragingen en manieren van prinsen en andere logeergasten uit de groote wereld. De mededeehng in de dagbladen dat verleden week aan een der hotels een prins is afgestapt, moeten de lezers nu inaar, met aanneming van de noodige excuses, als niet gedaan beschouwen. De bladen wisten natuurlijk avan den prins geen kwaad." Het huwelijk van den Czaar. Het volgende moet door den Czaar Alexander zelf aan een van zijn vrienden zijn ver teld. Zijn oudere broeder, de Czarewitch die te Milaan stierf, was verloofd met Prinses Dagmar van Denemarken. Op zijn sterfbed schreef hij een brief aan zijn broeder en a. s. troonopvolger, waarin hij hem vroeg te trachten na zijn dood zijn plaats in het hart van Prinses Dag- mar te veroveren. Grootvorst Alexander was echter zeer verlegen en durfde den wensch van zijn broeder niet uit te voe ren. Op zekeren dag zeide hem toen zijn jongere broeder Grootvorst Wladimir nindien gij den wensch van onzen doode niet vervult, zal ik de Prinses vragen," Kort daarna vertrok de Czarewitch naar Kopenhagen, waar hij, op zekeren dag met de Prinses alleen zijnde, haar bevende den brief van zijn gestorven broeder over handigde. Toen de Prinses den brief had gelezen, zeide zij blozende: »Ik kreeg ook een brief van Nicolaas, waarin hij mij vroeg uw vrouw te willen worden." Alexander vroeg of hij dien brief mocht lezen. De Prinses gaf hem den brief; zij lazen sa men het laatste schrijven van den gelief den doode en kort daarna volgde het hu welijk. De anti-polygamie Mormonen. Joseph Smith jr., de zoon van den stichter der Mormonesecte en hoofd van de voorstan ders van het huwelijk met eene viouw, zal zijn hoofdkwartier moeten verplaatsen van Iowa. De oudsten, die dit op hunne laatste vergadering te Ogden besloten, zeggen, dat de Bnghamiet-tak der Keik aan den vooravond staat van groote op heffing en dat duizenden leden tot de oorspronkelijke inrichting zullen overgaan. De correspondent van een Amerikaanse!) blad te Ogden schrijft: »De profeet Joseph Smith noemde in eene groote vergade ring den jongen Smith zijn opvolger als profeet en ziener. Na zijn dood maakte Brigham Young misbruik van zijne macht en dieef het grootste deel der Mormonen tot de polygamie (veelwijverij) De jonge Smith stichtte toen een tak van voor standers van het huwelijk met eene vrouw, die nu 30,000 leden telt in de Vereenigde Staten, waarvan de helft in Iowa. Het jongste besluit van het Hooggerechtshof, dat de tempel te Ristland (Ohio) het ei gendom is van den gereorganiseerden tak, geeft grond, om te hopen dat, als er schei ding kwam onder de Utah Mormonen, het Hooggerechtshof aan de Josepheties vele kerkgoederen zou geven, die verbeurd zijn verklaard en op een half millioen dollars worden geschat. Men heeft be sloten te Ogden een groot tabernakel op te richten, als het hoofdkwartier der Josepheties." De onoverwinnelijken vloot. Over den ondergang der Spaansche Armada zoo lezen wij in de Kóln. Zeit. heeft de geschiedenis een glans geworpen, welke de hoofdpersoon in het voordeeligste licht plaatste. Maar zelfs de grootste helden daden hebben hare schaduwzijde, en de geschiedschrijver, die in de staatsarchie ven snuffelt, vindt niet zelden bewijsstuk ken, welke op de eene of andere daad een geheel ander licht doen vallen. Dit zelfde heeft thans plaats gehad door den Engelschen geschiedschrijver Fronde, die een onderzoek instelde in de archieven van Simanca omtrent de vernietiging der Spaansehe Armada. Zeer interessant z\jn o. a. de mede- deelingen omtrent den opperbevelhebber der onoverwinnelijke vloot, den hertog van Medina-Sidonia, die zelf in een schrij ven aan den koninklijken secretaris moest verklaren, dat hij tegen een zeeslag met de Engelschen opzag, vooral wegens zijne geringe ervaring op zee, waarbij nog kwam, dat hij voortdurend zeeziek was. In een later bericht dringt de hertog- opperbevelhebber er bij den koning ten sterkste op aan een ander in zijn plaats te benoemen, daar hij zich zeiven niet tegen de zeegevaren bestand achtte. Een paar reizen onder onzen de Ruyter of Tromp zouden hem zeker geen kwaad hebben gedaan. Ongeluk met een luchtballon. Uit Hoorn schrijft men dd. 31 Aug. »Teongeveer 12 uur hedenmorgen steeg de heer Rodenboff met zijn ballon captif omhoog. Ofschoon er gelegenheid bestond de luchtreis mede te maken en er zich werkelijk een paar lieden daartoe hadden aangemeld, wilde de heer R. niemand toe laten, omdat hij, met hel oog op den vrij sterken wind (zooals hij later meedeelde) werkelijk gevaar duchtte en een ongeluk voorzag. Terstond na den opgang brak de vrij dikke stok of balk, aan weerszij den waarvan de kabel was vastgemaakt, midden door en de ballon geraakte nu in eene hevig slingerende beweging. Soms zelfs zag men het gevaarte in bijna hori zontale richting stijgen. Eensklaps, ter wijl één kreet van ontzetting zich uit de dicht opeengepakte menschenmassa deed hooren, geraakte de ballon uil het net en dreef met snelheid omhoog en in Noor delijke richting voort, terwijl de luchtrei ziger in de mand waarop het net was neergevallen met nog grootere snelheid daalde. Onbeschrijfelijk was nu het ge drang der hevig ontstelde toeschouwers. Hoeden en petten, die daardoor afvielen, werden in den steek gelaten. Ieder wilde weten welk lot den heer R. beschoren was. Deze was intusschen in de Koepoorts gracht terecht gekomen en diep in den modder gezakt. Tal van handen werden ter liulpe uitgestoken en weldra had men den luchtreiziger op den wal. Aan de lin kerhand bloedend, l3g hij eenige oogen blikken bewusteloos, stond toen op en kon hinkend en ondersteund naar het Doelenhotel terugkeeren, waar hij onder het gejubel der menigte aankwam. Nadat dokter Agl.ine hem had onderzocht, kon deze conslateeren, dat slechts een belee ding van de scheenspier en een kleine wonde aan de hand was op te merken Opmerkelijk was bij dit onderzoek de kalmte en bedaardheid van den luchtrei ziger, terwijl zijn meisje en zijn broeder, beiden getuigen van dit voorvul, hevig ontsteld waren Intusschen kan gezegd worden, dat de heer R. als door een won der aan den dood is ontsnapt." In Amerika herleeft algemeen de oude gewoonte, om aardappelen in de schil voor te dienen, waardoor het beste ge deelte van de vrucht, dat bij het schillen verloren gaat, behouden blijft. De aardap pelen in de schil worden in houten bakjes voorgediend, met houten schoteltjes voor de schillen er bij. li ERGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. GEBOREN: 28 Aug. Vrouwtje, d. vau Meijer Schreuders en Mietje Hilversum. 29 Ang. Alberta Alijda. d. van Teunis van Egmond en Fraugien de Wilde. 30 Aug. Petrus Hermanus, z. van Petrus Hermanus van Haselen en Anna Gerhardina van Kamp. Grietje, d. van Barend Jekel en Hendrika Buisman. 31 Aug. Johan Frederik Ger- rit, z. van Johan Frederik Scheers en Louisa Johauna van Niekerk. 2 Sept. Cornelius Theodorus, z. van Theodorus Vreeswijk en Helena Spijkman. Gerrit, z. van Bartus Snijders en Alijda Middelman. 3 Sept. Gerarda Helena, d. van Johannes Hoogland en Alijna van Surksum. GETROUWD 2 Sept. Nicolaas Hijmering en Rengertje Kas. Jacob Werkhoven en Hendrika van Pluren. OVERLEDEN: 27 Aug. Jacobus Felix, 17 d. Maria Wijnanda van Goudoever, 91 j., ongeh. 28 Aug. Jacoba Anna Veeuendaal, 2 m. 29 Aug. Maria van den Hengel, 63 j., wed. van Arnoldus Over- beek. 30 Aug. Karei van Eek, 9 d. Henricus Johannes LTrsinus Neijssel, 40 j. ongeh. 31 Aug. Elisabeth Elbertse, 70 j wed. van Aart van Wilpen. 1 Sept. Ca- tbarina Maria Nuijens, 4o j. ongeh. 2 Sept. Pieter Jacobus van Dijkhuizen, 5 m. Lensden. OVERLEDEN2 Sept. Antonius Fran- ciscus Johannes Hendricks, 2 j. Woudenberg. GEBOREN3 Sept. Antonie. z. van Hendrik van de Waerdt en Willemijntje van Brununelen. OVERLEDEN: 1 Sept. Gerrit van Ede, 15 maanden. Hoogland. GEBOREN 26 Aug. Wouter zoon van Aalt van de Veen en Jacoba van Putten 28 Aug. Margaretha dochter van Jozep Nieuwenburg en Neeltje van de Hoven. Tarwe MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 4. Sept. 1891. f Uien Appelen Peren Kleiaardapp. Zand Hoendereieren - Boter Margarine Zoetem. kaas Kippen Kuikens Piepkuikeus Ganzen Eendeu Jonge Hazen Wilde konijnen - Tamme Duiven Biggen Zeugen Schrammen Guste koeien Kalf Kalfvaarzen Pinken Pinkstieren 0.— a f 0.00,,- 0.- - 3— 2.60 - 0— - 2.50 - 4— - 1— - 0.- - n 0.60 - 0.40 - 0.25 - 0.- - 0— - 0.60 - 0.— - - 0.20 - 0.40 - 1.— - 30.— - per hecto liter. 0.— 0.00 0.— 4.— 4.— 0.— 3.— 4.50 p. lOOst. 1.20 p kilo. 0.— p. 0.— p.50„ 0.80 1.— 0.60 0.— 0.— 0.80 0.— 0.— 1.— 0.60 per paar. 4.— 55. 16.— 0.— 0 0.— 0.— 0.— per. stuk por stuk. 0.— 0— 0—- 0— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarweheet. Roggeheet. Boek weit; 10 beet. Appelen; 60 heet. Peren. heet. Kleiaardappelen120 heet. Zand- aardappelen; 8000 stuks Hoendereieren; stuks Eendeneieren; 1300 kilo Boter; kilo -Margarine; kilo Kaas; Vette varkens - 0.- 0.kilo. stuks vee; 15 Zeugen, 220 Biggen; 30 Schrammen. Gevonden op den openbaren weg Een cahier met schoolwerk. Rechthebbende vervoege zich ter te- rugbekoming aan het bureau van polite. Kinderen en behuwdkinderen be tuigen bij dezen hun hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, betoond bij het overlijden en de ter aarde bestelling van hun vader den heer C. J. KROON. namensonzen Door betijen wij, ook deren onzetoprechte dank voor de vele £ewijzen van'belangstelling den 43. Augustus jl. ondervonden xJLi.'DREEMER, (Ta. breemer- v s*n Ommen. Amebsfoob^5 Sept. TIK 20. verloot ten ljehoe»<_jler Vereeniging „DORCAS," i£ gevallen oyJSZtn f met akte balkwerken eb Engelsch, wenscht privaatlessen te geven of conversatie in het Esgeleek. Aanvr. met^franco Bneïeifonder letter h. bureau dezi h. b. b. li. h. zoeken te dezer stede met gebruik van VRIJE KAMER. Franco brieven met prijsopgave enz. worden onder letter h. S. M. aan het bureau van dit blad ingewacht. De Notaris A. H. DRIJFHOUT TAN HOOFF te Amersfoort, zal op Vrij dag 18 September 1891, 's nam. 5 uur in de herbgl-g van GERBRAND VAN 'T KLOOSjTER aan den Lan gen- oord te Hoogjand, üi het opeubaar In de gemeelde HOOGLAND. genaamd 3D ^3 IB ZES -<&_ 3ST 3D," tevens BOERDERIJ, op den hoek van de fleisteeg en de Nieuwe steeg be staande tiit: HUIS waarin VERGUNNING tot den «kleinhandel in sterken drank, SCHUUR, 4MOESTUIN, groot, 1,32,30 H. A.. Grondbelasting f 12,65. Te aanvaarden 1 Januari e.k. Betaaldag der kooppenningen 18 De cember e. k.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2