EIKEBOO zwajfe dennen TIKIffiOSSEN zwaar eiken HAKHOUT Gemengd Nieuws. Staten-Generaal. BINNENLAND. Plaatselijke berichten. ADVERTENTIÉN. liek verkoopt 21 perceelen 3 perceelen 3 perceelei zoo ruime verspreiding als Eigen Haardzouden zij hier verbitte ring, daar moedeloosheid kunnen doen ontstaan. Daarom achten wij een aansporing, om maar rus tig en ijverig voort te gaan op den ingeslagen weg. past. niet onge- Na de vereenigde vergadering van Dins dag, waarin H. M. de Koningin-Regentes de Troonrede uitsprak, kwamen de Ka mers afzonderlijk bijeen. In de Eerste Kamer aanvaardde de heer Van Namen van Eemnes het presi dium met een korte toespraak, waarin hij het vertrouwen uitdrukte dat de een drachtige samenwerking der beide Kamers bevorderlijk zal zijn aan de verbetering van den maatschappelijken toestand en aan het heil van het Vaderland. Besloten werd,, de Troonrede met een Adres te beantwoorden. In de Tweede kamer sprak de tijdelijke Voorzitter, de heer Van der Schrieck, als oudste lid in jaren, een woord van ver welkoming, wijzende op den duren plicht om inet alle vermogen naar het wezen lijke heil des Vaderlands t» streven, over tuigd van de noodzakelijkheid om een drachtig te zijn bij het ongekrenkt hand haven der nationale rechten, vrijheden en onafhankelijkheid, zich vast aaneen gesloten scharende om den Troon. Spr. eindigde, onder algemeene toejuiching, met ee;i heilwensch voor Koningin Wil- helmina. De geloofsbrieven der leden werden gesteld in handen van twee commissiën. In de vergadering van Woensdag werd, overeenkomstig het advies der commissiën, tot toelating van alle leden besloten. De Kamer maakte de volgende nomi natie op voor het voorzitterschapde bh. Gleichman, Van Houten en Van der Schrieck. De Troonrede zal met een Adres wor den beantwoord. Tot Voorzitters der Afdeelingen werden gekozen de hecren Rutgers, Mees, Van Delden, Rocll en Van Houten tot onder voorzitters de heeren De Beaufort (Aras Borgesius, Viruly, Van der Kaay en Vee- gens. In de Eerste Kamer werd het Adres van .Antwoord, dat een weerklank is op de Troonrede'doch de volzinnen over de te vervrachten hervormingen in twee pa ragrafen samen vat, met algemeene stem men aangenpmen. Tot Voorzitters der Afdeelingên zijn gekozen de heeren Van Royen, Cremers, Van de Putten, Van Eysinga en Stork tot ondervoorzitters de heeren Van Wei deren Rengers, Van Swinderen, De Bruyn, Van Akerlaken en Insinger. Men schrijft uit den Haag: Donderdagmiddag keerden HH. MM, de Koningin en Hare Moeder, na een driedaagsch verblijf alhier, naar het Loo terug. Reeds om 5 uur stond er voor het paleis in het Noordeinde en langs de stiater,, waar het koninklijk rijtuig passeeren moest, een vrij talrijke menigte geduldig te wachten om de vorstelijke personen uitgeleide te doen. Aan het Staatsspoorstation, waar men door het leggen van een looper en het aanbrengen van tropische planten, de eerste klasse wachtkamer aan de zijde der Rijnstraat een eenigszins feestelijk aanzien gegeven had, waren onder meer de ministers, hoofden der departementen van algemeen bestuur, de Commissaiis der Koningin in Zuid-Holland, de burge meester der residentie en dr. Vinkhuizen, tegenwoordig. De militaire autoriteiten waren vertegenwoordigd door de gene raals Taets van Amerongen en Hennus, vrietidon geen schriftelijke bewijzen te be staan; betaal mij wanneer gij, kunt, alleen wanneer gij kunt de eer van den broeder van Clara geldt bij mij meer dan zijne handtedkeuing. „Ik dank u ik dank u." Eu vervolgeus scheen Dokter Day weder een oogenblik neerslachtig, want de kolen vuurs die hem op bet hoofd werden gehoopt, ivaren bijna ondragelijk voor een karakter als het zijne, in weerwil van het schelmach tige, dat er een deel van uitmaken zou. Hij was een zonderling soort van schelm, die nu en dag eens een goede ingeving had een man die een uitmuntend lid der maatschappij had kunnen zijn, zoo hij zich alleen met zich zelveu had ingelaten. Maar juist door te ivilleu indringen in de wegen van anderen, was hij het spoor bijster geworden, waren zijne denkbeelden van recht en onrecht ge heel verward en dit had hem in een listigen, kuipzieken schurk veranderd. Er was meer kwaad in hem dan goed, maar op den bo dem der smeltkroes lagen er toch een paar puntjes zuiver metaal. Hij wenschte op dat oogenblik de man te zijn, dien Aynard meendo dat hij was, dat zijue eer niet zoo zeer be zoedeld .ware, en zijn inwendig leven niet zoo getuigde van- het kwaad dat hij door zijn baatzucht had veroorzaakt. Zoo er een terugtreden op den levensweg voor hem mo gelijk was zou hij het nu nog willen onderscheidenlijk gouverneur der residen tie en commandant van de le divisie in fanterie, zoomede door den plaatselijken commandant der residentie, kolonel Henckes, aller, in gewoon uniform. Toen de beide Koninginnen het station bereikten, in welks nabijheid zich een massa belangstellenden had opgesteld, werden zij hartelijk begroet en toegejuiht. Moeder en dochter verzekerden zich op nieuw de symphatie van de Haagsche bevolking, door de minzaamheid, waar mede de begroeting beantwoord werd. HI1. MM. dankten de autoriteiten voor hunne aanwezigheid daar ter plaatse, begaven zich in den trein en begroetten staande in den salonwagen de volksme nigte. welke zich verdrong om de hooge reizigsters een welgemeend vaarwel toe te roepen." Het nieuwbenoemde lid der Tweede Kamer voor Veendam, dr. A. L. Poelman, die zijn gezichtsvermogen mist, werd de Vergaderzaal der Tweede Kamer binnen geleiddoor zijn mede-afgevaaidigde, den heer Schepel. Te Delft is als lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland gekozen de heer Seret (antir.) met 855 van de 17-49 stem men. De heer Van der Maudele (vrijz.) verkreeg 847 stemmen. In de Dinsdagavond te 's-Hage ge houden bijeenkomst van liberale Kamer leden is gekozen tot voorzitter der liberale Kamerleden mr. W. van der Kaay, tot leden van het bestuur de heeren mr. W. H. de Beaufort en mr. S. van Houten. Te Brakel is op den betrekkelijk nog jeugdigen leeftijd van 35 jaren over leden, de heer VV. R. J. Hubers van Assenraad, sinds eenige jaren aldaar geves tigd als gemeente-arts. Omtrent de plannen van den nieu wen minister van oorlog deelt men aan de N. R. Ct. mede, dat de minister op groote schaal de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel wenscht te steunen, waartoe hij gedurende de wintermaanden 2 of meer compagnieën van elk bataljon tot ééne wil vereenigen, zoodat de overige officieren en onderofficieren beschikbaar komen om in nabijgelegen plaatsen, waar geen garnizoen ligt, met het onderwijs in den wapenhandel te worden belast. Voorts wil hij ruimschoots gelegenheid geven aan de miliciens om des winters met verlof te vertrekken. De miliciens der lichting van 1S92 zul len niet meer bataljonsgewijze, doch com- pagniesgewijze hunne eerste opleiding ont vangen. Omtrent deze voornemens heeft de mi nister het gevoelen der korpscomman danten ingewonnen. De minister van Oorlog heeft, naar het Eatf. meldt, zijn noodwet reeds bij den Raad van State ingezonden. In de Woensdag te 's Gravenhage gehouden zevende zitting van de voor- loopige synode van Nederduitsche gere formeerde kerken heeft prof. Rutgers het rapport betreffende eene vereeniging met de christelijke gereformeerde kerk voor gelezen. Daarin stelt de commissie als hare slotsom voor, dal de synode als hare beslissing ter kennis van de deputaten werd toegelicht, op eene vereeniging met de kerken der christelijk gereformeerde kerk in te gaan, en alsr.u inwacht de me- dedeeling van den uitslag, die de chris telijk gereformeerde kerk zal hebben ver kregen, bij haar pogen om de Dortsche kerkenordening zelve bij de overheid des lands in te dienen. Dit is na beraadslag'ng met algemeene stemmen aangenomen. Onder voorzitterschap van den heer J. W. Tuinenburg, commissaris van po litie te Gouda, werd jl. Donderdag te Groningen de zevende algemeene verga dering van den algemeenen Nederland- schen politiebond gehouden. Het aantal opgekomen leden bedroeg plm. 70. In zijn openingswoord wees de voorzitter op de verplichtingen van de politie, waar van de hoofdzaak is: misdrijven te voor komen. De leuze moet zijn het publiek niet voor de politie, maar de politie voor het publiek. Vooral met het oog op 't voorgevallene te Amsterdam en te 's Her togenbosch drong de spreker aan op een wettelijke regeling der politie, waardoor dergelijke feiten worden voorkomen. Dat deze taak voor den minister van justitie indien hij niet te ijverig al de kansen bere kend had tegen den man, dien hij zijn vriend durfde noemen, en een net had geweven dat de edele Dolancy, die nu op Thirby Cross ziek lag, als door eene ingeving had door zien. „Gaat gij mede, Day?" „Het is mij nu onmogelijk." „Ik wenschte het huwelijk daar voltrokken te zien," zeide Hugh. „De Aynards zijn al tijd gewoon geweest op hunuo geboorteplaats te huwen, en ik geloof niet dat Clara er iets tegen zal hebben. Het hangt natuurlijk ge heel van haar af." „Indien zulks uw verlangen is," zeide Day; „maar ik zou liever zien, dat gij uwe bruid uit mijn huis huwdet. Het geeft een beter idee aau de wereld het is nu een maal zoo een regel in de samenleving ge worden." (Wordt vervold moge weggelegd zijn, is veler wensch Uit het verslag van den penningmees ter bleek, dat de< ontvangsten f4404.65, de uitgaven f2435.53, 't vootileelig saldo f 1919.13 bedroegen. Dit laatste bedroeg het vorig jaar ruim f 600. De bond ver keert in bloeienden toestand. Voor de verschillende fondsen was f12,885.50 in kas. Nadat, als plaats voor de volgende in April 1892 te houden algemeene ver gadering Haarlem was aangewezen, werd de vergadering op gebruikelijke wijze ge sloten Woensdag 16 September. 1.1. werd het stoffelijk overschot van wijlen den Heer H. Versloot aan de aarde toever trouwd. Vele oud-leerlingen, vriendinnen en vrienden van den overledene, de Voor zitter der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, vertegenwoordigers van het Bestuur van het Dept. Amers foort, der M. t. N. v. 't A woonden deze eenvoudige plechtigheid bij. De Heer Graswinckel, predikant alhier, schetste op waardige wijze den verdienstelijken en werkzamen man, die, waar treffende sterfgevallen hem als vader en echtge- noote dreigden te verpletteren, troost vond in een ongeschokt vertrouwen op Gods vadertrouw en liefde. De oudste zoon des overledenen dankte in gevoelvolle woorden namens de familie voor de eer hun' vader bewezen, voor de vriendschap en liefde hun' vader zoo lang toegedragen. Aan de geopende groeve sprak hij, afscheid nemende van den trouwen vader, een woord van dank voor de opvoeding aan hen, als kinderen, gegeven, voor de gebeden voor hen op gezonden. Wij meenen onze lezers geen on dienst le doen, door reeds nu hunne aan dacht te vestigen op de Soiree musicale den 28. September a.s. alhier door den heer Joh. Schmier en mej. Charlotte Jaspers te geven, (zie achterst, advertentie) opdat eenieder zijn werkzaamheden zoo kunne regelen, dat niets hem verhindere dien avond van het aangeboden kunstge not te profiteeren. Staat mej. Jaspers als een zeer goede concertzangeres bekend, de heer Schmier niet minder, terwijl de laatste eeriig is in het voordragen zijner naturalistisch-muzikale compositiën. Voor ons ligt een uittreksel uit niet minder dan 41 der voornaamste Neder- landsche couranten, die allen in hun lof op den heer Schmier overeenstemmen. Wij wenschen de soirée in details niet vooruit te loopen, doch hoopen later daarop terug te bomen. Gisterenavond te 71/» uur brak on der Amersfoort op' de grensscheiding van Hoevelaken een hevigen brand uit in de boerenhofstede van P. van den Tweel. Spuit no. 3 was tijdig aanwezig doch kon niet voorkomen dat de woning met schuur en bergen geheel uitbrande. De inboedel was niet, het huis, het eigendom van het R. C. armbestuur, was wel verzekerd. De inboedel is gedeeltelijk het vee alles gered. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. Alweder is Vrijdagmorgen den 18. September door den keurmeester van de visch, L. Karnes, een partij bol en een mand met gerookte paling afgekeurd die door venters van Bunschoten waren aan gevoerd en des morgens ten 8 uren aan de Vischmarkt ter keuring gepresen teerd. De afgekeurde visch is aan de politie afgegeven en op de gebruikelijke wijze vernietigd. Tot leeraar in de vioolklasse van de Muziekschool der afd. Amersfoort van de Maatsch. tot bevordering der Toonkunst is benoemd de heer G. K. G. van Aken, Kapelmeester van het Stafrnuziekcorps van het 5e reg. infanterie. De vioolklasse telt nu negen leerlingen. Door den garnizoenscommandant alhier is Woensdag aanbesteed: de leve ling van fourages ten dienste der troepen te paard, aldaar in garnizoen, van No vember 1891 tot en met 31 October 1892. Hiervoor werd ingeschreven door de hee ren per 10 kilo. Haver. Hooi. Stroo. C. Steenkamp, te Nijkerk, 90 ct., 58 ct. 35 et. H.J.Schoenmaker.teDeventer,91 s 60 30 H. Gerritsen, te Amersfoort, 82 e 55 33 n De levering is aar. de firma II. Gerritsen,als het minst ingeschreven hebbende, onder gewoon voorbehoud gegund. De miliciens der lichting 1888, be- hoorende tot de 5. en 6. batterij van het I. regiment veld-artillerie alhier, die se dert 18 Augustus jl. voor herhalingsoefe ningen onder de wapens waren, zijn gis teren weder in het genot van onbepaald verlof hersteld. 337ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse, Eerste week. Trekking van 16 en 17 Sept. (1400 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs Tan f40O op No. 8969. prijs Tan f 100 op No. 7831. Prijzen van f 70 5857 5898 7903 7920 7928 8982 10517 1054610581 10603 18949 18995 20376. Te zamen 15 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 803 809 847 5843 5892 7828 7844 7865 7873 7881 7910 7921 7924 8974 8987 1055310560 10569 10576 10577 10584 •10597 17842 17865 20363 20384 en 20390. Volgende trekkingen geschieden 22 25, 29, 30 Sept. 1, 2 en 6—10 Octo ber. Behalve prijzen van f400, f 200, f 100 en f70 zijn nevens de premiën van f30.000 en f3.000 ingebleven: de hoofdprijzen van f50.000, f5000, f2000, 3 van f1500 en 40 van f1000. Men moet maar gelukkig zijn. Wan neer iemand van geluk mag, spreken dan is het ongetwijfeld zekere Ernst Miihlhaus, uit een dorp bij Hamburg, die, nadat hem in zijn land alles tegengeloopen was, op zekeren dag naar Wisconsin vertrok, waar hij wist Jat een zijner ooms woonde, dij voor een dertigtal jaren naar Amerika vertrok om er zijn geluk te beproeven. Nauwelijks in Wisconcis anngekomen, vernam hij daar dat zijn oom juist een week te voren was overleden, en zijn ge- heele vermogen vele boerderijen en landerijen, benevens een kapitaal ten be drage van 200,000 dollars had nage laten aan zijn beide neefs Ernst en Lud- wig Miihlhaus, welke laatste nog steeds in Duitschland woonde, maar niet lang wachtte met zijn erfdeel te gaan opei- schen. Dezer dagen keerden de beide broe ders, na hur. vaste goederen in Amerika verkocht te hebben, als welgestelde lie denhet gezamenlijke kapitaal bedroeg thans ruim 800,000 dollars naar hun geboorteland terug, waar zij nu op hun gemak kunnen nadenken over de wissel valligheden van het hit. De overstroomingen in Spanje. Er komen langzamerhand eenige bepaalde berichten omtrent de bijzonderheden in het Zuiden van Spanje. Deze bijzonder heden werpen een zeer treurig licht over deze ramp, zooals men er sedert men- schenheugeriis geen heeft bijgewoond. Het aantal slachtoflers, die bij deze ramp omkwamen, overtreft verre het geraamde getal 2000. Onder puinhopen van meer dere ingestorte huizen liggen 20 en meer lijken bedolven. Te Consuegra werden van de 1000 huizen er nagenoeg 600 ver woest. In Almeria stortten 500 huizen in. Alleen te Consuegra wordt de materieële schade op 10 millioen geraamd. De oogst is geheel verloren en de fabrieken zijn voor het meerendeel verwoest, zoodat landbouw en nijverheid stilstaan. Op het oogenblik der catastrophe stortte te Consuegra een huis in, waarin juist een bruiloft werd gehoudenmeer dan 60 menschen werden onder de puinen bedolven. Door geheel Spanje worden inzamelin gen gehouden ten voordeele der slachtof fers. Een telefonische beleediging. De fabrikant J. Ulrich voerde onlangs van uit Weenen een gesprek met den direc teur van een zijner fabrieken te Gum- poldskirchen, per telephoon. De weder- zijdsch gesproken woorden moesten ech ter worden overgebracht door tusschen- komst van het postkantoor Baden, en daar de beambten van dit station hern te lang naar zijn zin lieten wachten, werd hij ten laatste woedend en riep door de telefoon: sJelui beambten in Baden zijt geen schot kruit waard." Deze beleedigende woorden waren door een dier beambten gehoord en deze stelde zijnen collega's voor gezamenlijk eene aan klacht wegens beleediging tegen den heer Ulrich in te dienen, hetgeen geschiedde, en wel met dit gevolg, dat de beleediger werd veroordeeld tot tien gulden boete. IC ERGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. GEBOREN9 Sept. Johannes Theodorus Maria, d. van Johannes Theodorus Luijkx en Antonetta Koele veld. 10 Sept. Jan, z. van Hendrikus Vredeling en Anna Clare Margrietha de Bree 12 Sept. Albertus, z. van Geurt van Beek en Geertruida Jo hanna Hendrika FJiek. Elisabeth Gerarda, d. van Nicolaas de Waal en Christina Kaljee. 13 Sept. Jan Andries, z. van Jan Kaljee en Johanna Cornelia Koerniau. Lamber- tus Peter Gerrit, z. van Hendrikus van den Hengel en Elisabeth Alijda van der Pol. Jaques, z. van Johannus van Esveld eu Maria Zevenboom. 15 Sept. Anna Theodora Maria, d. vau Wilhelmus Franciscus Antonius Groen huizen en Anna Theodora Bovelander. 16 Sept. Gerrit z. van Gerrit van Nieuweii- huizen en Dirkje Hendrika van Ginkol. ONDERTROUWD: 10 Sept. Johaun Hein- rieh Korsten Friedrich Christian Oszmers en Clara Wilhelmina Clemans. -17 Sept. Ger rit Kommer en Gerritje Renes. GETROUWD: 16 Sept. Dirk Smallegange en Johanna Dubois. 17 Sept. Johannes Everhardus van de Weijer en Maria Everarda Welling. OVERLEDEN9 Sept. Een levenl. aang. kd. manl. gesl. van Matthijs Staal eu Chris tina van Kleef. 10 Sept. Everdina Lam- bertlia van Geijn, 4S j. echtg. van Woute- rus Johannus Weslerveld. 12 Sept. Evert Nicolaas vau Eldert, 4 m. Catriua van Ruiteubeck, 7 m. 13 Sept. Catrina van Ee, 46 j. cchtg. van Jan Morre Hugo Versloot. 84 j. ivedr. van Elisabeth Muhring. Een levenl. aang. kd. maul. gesl. van Cornolis Berkloo en Alijda Apeldoorn. 14 Sept. Alberta Wegen, 5 m. Hendri- cus Anthonius Hyginus Link, 33 j. ougeh. Hoogland. OVERLEDEN 12 Sept. Dirkje Tolboom oud 65 jaar echtgenoote van Aart Poort. 15 Sept. Een levenlooze zoon vau Willem Schoonderbeek en Margaretha Smink. Lensden. ONDERTROUWD: 11 Sept. Hendrik Druijff, wed'1, van Geertje Doukerstccg met Aaltje Christina van Oosterom. Woudenberg GEBOREN12 Sept. Dirk, z, van Dirk van Ruler en Noeltje Margaretha Walm. Lanibcrtus, z. van Lammert Meerveld en Jannetje Broekhuizen. 13 Sept. Grietje, z. Jan van Kolfschoten en Klaaaje van Gin- kel. OVERLEDEN: 16 Sept. Pieter Bor, geh. met Hendrina Sophia de Kieviet, 56 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 18 Sept. 1891. 0.— 8.50 0.— 4 Tar« e f 0.— a f Rogge - 7.50 Jl Uien. - 0.— »J Appelen 3.— Peren - 2.— 1» Kleiaardapp. - 0.— >1 Zand - 2.50 - Hoendereieren - 4.— 7> Boter - 1.15 >1 Margarine - 0.— Zoetem. kaas - 0.60 Kippen - 0.70 >1 KuikeDs - 0.25 )J Piepkuikens - 0.— 1» Ganzen - 0.— 11 Eenden - 0.— Jl Jongo - 0.— Hazen - 0.— - Wilde konijnen - 0.— - Tamme - 0.25 Duiven - 0.40 11 Biggen - 8.— 11 Zeugen - 20.— - Schrammen - 10.— 11 Guste koeien - 0.— Kalf - 0.— 7) Jl Kalf vaarzen - 0.— Pinken - 0.— n n Pinkstieren - 0.— Aangevoerd waren ongevei per hecto liter. per. stuk 0.— 3.— 4.50 p. lOOst» 1.45 p kilo. 0.— p. 0.80 p.50 1.— 0.60 0.— 0.— 0.— 0.— 0.— 0.— 0.80 0.60 per paar. 5.— 50.— 16.— 0 0 0.— 0.— 0.— ir heet. tarweheet. Roggeheet. Boek weit; 10 heet. Appelen; 80 heet. Peren. heet. Kleiaardappelen130 heet. Zand- aardappelen; 8000 stuks Hoendereieren; stuks Eendeneieren; 1200 kilo Boter; kilo Margarine; kilo Kaa3; Vette varkens - 0.- 0.kilo. stuks vee; 15 Zeugen, 110 Biggen; 10 Schrammen. per stuk. Gevonden op den openbaren weg Een kruiwagen zonder leeren. Rechthebbende vervoege zich ter te- rugbekoming aan het bureau van politie. taris A. N. J. VOS e Amersfoort, i zal op Maandag 28. Sep tember 18#j des voormiddags 10 uur ten huize v#fn de Wed. DE RUIÏJ2R op den Amerjffoortscften Berg in het Soldatenbosch nabij „de zeven boompjes" op den AmersfoortscheuBerg N°. 1-21. en ander om bet 'fend Van Splinter van de Klas horst, in ftimr bij Van Eek en anderen, gelegen tusfeehejj den Woestijgerweg en den SpoorwegAhs^sfoortKesteren (elk van 4 stuks) aldaar aan den tijgerweg. De perceelen hakhout en boomen wor den ieder eerst afzonderlijk en daarna gecombineerd verkocht. Informatiën geeft Notaris VOS Utrecht- schepoort.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2