Gemengd Nieuws. Officiëele Publicatiën. Plaatselijke berichten. Maandagmiddag veileende H. M. de Koningin-Regentes de gewone audiën tie aan de Ministers, ditmaal aan de heeren Tak van Poortvliet en Smidt. De nieuwe postzegels zijn versche nen. Zij komen geheel overeen met de oude, alleen iets kieiner, en de kleur een nuance donkerder blauw, zooals die van Suriname. Het kopje van de kleine Ko ningin fraai bewerkt kjjkt naar rechts, terwijl het portret van Koning Willem III naar links was gericht. De nieuwe postzegels zijn nog niet voor het publiek verkrijgbaar. De minister van oorlog heeft be paald, dat tot hoofdofficier en kapitein voor speciale diensten, tevens comman danten van bij mobilisatie op te richten depot-bataljons en compagniën, alleen die officieren mogen worden bestemd, die zoowel physiek als intellectueel tot de meest geschikte behooren en van wier initiatief en zelfstandigheid de beste ver wachtingen mogen worden gekoesterd. In verband met dezen maatregel kun nen een aantal mutatiën en pensionnee- ringen worden tegemoet gezien. N. R. C. In tegenstelling met de gedane me- dedeeling dat de Tweede Kamer legen 10 November weder bijeen zou komen, deelt hel Vad. mede, dat die datum nog niet is vastgesteld. Een eenigszins tijdiger bijeenkomst zou ons, zegt het blad ver der, zeer doenlijk en aanbevelenswaardig toeschijnen, met het oog op de van liberale zijde herhaaldelijk uitgesproken wensclr, dat eindelijk eens gebroken werd met de sinds lang ingeslopen onregelmatig heid, orn niet te zeggen onwettigheid, van de vaststelling der begrootingen na den aanvang van het dienstjaar. Vooral nu er om verschillende redenen geen stof zal zijn voor uitvoerige begrootingsdis- cussiën, zal het, meent het blad, zeer wel mogelijk zijn vóór het einde desjaarsde behandeling der begroolingen in beide takken der Vertegenwoordiging ten einde te brengen. Van de hand des heeren Henry Tindal is wederom een open brief ver schenen aan den minister van oorlog, waarin schrijver Z Ex. dank brengt voor de veranderingen ten goede, reeds nu door hem in verschillende zaken, onze verdediging betredende, gebracht. Schrij ver noemt het een geluk voor het vader land dat juist de heer Seyffardt aan het hoofd van het Departement van Oorlog werd geplaatst. Voor het overige is de brief hoofdzakelijk gericht tegen de ordon- nance-officieren en adjudanten van H. M. de Koningin, allen actief dienende officie ren, die volgens schrijver in het leger meer nut kunnen bewijzen, dan in eene volgens hem geheel overbodige betrekking, daar na den dood van Z. M. den Koning, opperbevelhebber van leger en vloot, de betrekkingen van adjudant enz. bij dien opperbevelhebber geen raison d'èlre meer hebben. Bovengenoemde brief is voor belang stellenden, voor zoover de voorraad strekt, a 10 cent te verkrijgen bij de heeren Holdert Co. te Amsterdam. De gedenkdag van Leiden's ontzet is Zaterdag, gelijk telken jare gebruike lijk is, feestelijk gevierd. Het feest werd 's morgens geopend met koraalmuziek in het Van der Werfpark. Daarna werden in het Waaggebouw aan 3150 vrouwen haring en wittebrood uitgedeeld, en aan 2750 mannen pijpen, tabak en bier. Te half twee zette een reclame-optocht zich in beweging, die. in tegenstelling van een dergelijken optocht voor eenigen tijd te Amsterdam gehouden, veel succes had. Voorafgegaan door vereenigingen met banieren, maakte zij een prachtigen in druk. Des avonds was er concert op Zomer- zorg en Zomerlust en een vuurwerk be sloot den 3 October-dag. was van liefde voor een ander. Clara, gij hebt mij bedrogen en liet beste is voor ons beiden onze verbintenis te verbreken.1' „Indien gij dat verlangt," antwoordde zij met bevende lippen. ,,Ik hecht aan geen liefde, die eerst na het huwelijk komen moet," zeide hij somber. „Nooit zou ik zoodanige liefde kunnen ver trouwen, en mijn wantrouwen zoo u dooden voor het vertrouwen gekomen was. Dan lie ver het vroegere leven van eenzaamheid en afzondering, niemand rondom mij vertrou wende, dan het leven met eene vrouw, die mij alleen om mijn geld tot haar echtgenoot genomen heeft, en mij verzocht geduldig te wachten op hare liefde. Onze verbintenis was eeno vergissing, en wij beiden mogen den hemel danken haar nog in tijds ontdekt en hersteld te hebben. Het is met ons voor altijd gedaan, mevrouw." „Het zij zoo," antwoordde Lady Burlin- son, op fieren toon. ,,lk heb u onrecht aan gedaan, en zal het herstellen door uw huis dadelijk te verlaten. Ik heb overijld gehan deld, Mr. Aynard, door onmiddellijk aan uw aanzoek gehoor te geven, en het smart mij zeer, zulks gedaan te hebben. Doch ik werd er toe gedreven ik had geen macht over mij zelve en ik werd voor die overijling gestraft." „O, gij weet het niet wat ik lijd; want de gedachte uan u alleen gaf mij kracht en Bij den op Zondag 4 dezer te Ar- genteuil gehouden roeiwedstrijd om liet championaat van Frankrijk, is onze land genoot, de heer J. J. K Ooms, lid der roeivereeniging «Neptunus" te Amsterdam, overwinnaar gebleven. De championsprijs, bestaande in een zilveren beker ter waarde van f1500, een gouden medaille en sjerp, werd hem uitgereikt. Naar gemeld wordt, zijn de kunst werken bij het Merwede-kanaal af over de geheele linie Maarsen Amsterdam, en is men ook van Maarsen tot Utrecht zoo goed als daarmede gereed. Zoo alles goed gaat, hoopt men Mei of Juni a. s. het kanaal feestelijk te openen. Bij de gisteren gehouden verkie zing van een lid vooor den gemeenteraad zijn van de 786 kiezers 300 opgekomen. 15 billetten waren van onwaarde. Voorts verkregen de heeren M. F. W. J. de Jong 193, Knoppers 64, B. A. van Ruyven 19, J. Sinnige 3 stemmen, ter wijl op meerdere peisonen enkele stemmen werden uitgebracht. De heer M. F. W. J. de Jong is dus gekozen. Gisterenmiddag ongeveer te 3'/- uur passeerde alhier met eene extra trein der Staatspoor, de prins van Napels, van s' Hage naar het Loo, ten einde met H. M. Koningin Wilhelmina, na haie ongesteldheid kennis te maken en op het Loo het diner te gebruiken. De bij het le reg. huzaren benoemde ritmeester Jgr. H. W. Boreel de Maureg- nault wordt belast met het bevel over het depöt-escadron alhier. De adjudant-onderofficier dd. officier, A. H- Plijnaar van het le reg. veldart. alhier, wordt met 10 Oct. e. k. op zijn verzoek overgeplaatst in de 2e batterij van 't corps te Utrecht. Aan de werf 't Kromhout van den heer D. Goedkoop te Amsterdam wordt heden te water gelaten voor rekening van de heeren Houtzaager van Veen, te Amersfoort, het van staal gebouwde stoomschipsBurgemeester van Amersfoort No. 2" om te varen van Amersfoort op Amsterdam vice verga. Maandag j.l. slaagde o. m. te Utrecht voor de vrije- en orde oefeningen der gymnastiek onze stadgenoot de heer G. J. Boode. Het bericht, dat de muurschilderin gen in de St. Joiiskerk, blijkens een on derzoek door deskundigen, van niet groote waarde zouden zijn, kan moeielijk op een goeden grond rusten. Toen van het bestaan der eerstblootgelegde schildering (een bisschop voorstellende) kennis werd gegeven aan de bevoegde autoriteit, is deze ontdekking onmiddelijk medegedeeld aan hooger hand. En van die zijde werd dezer dagen mededeeling gedaan, dat het noociige wordt verricht om van de in de St. Joriskerk ontdekte muurschildering eene afbeelding te doen vervaardigen, met verzoek de aandacht van kerkvoog den der N. Hetv. gemeente te vestigen op het belang, dat er voor de geschiede nis der Nederlandsche kunst in gelegen is om deze muurschildering, welke, volgens den meest deskundige in het land, uit de helft der XIV eeuw dagteekent, le be houden. Daarbij werd te kennen gege ven, dat dit belang te grooter is, omdat uit dien tijd nagenoeg geen schilderweik bewaard gebleven is. Heeren kerkvoog den hebben dan ook nog geen beslissing genomen in deze zaak, en het zou mij zeer verwonderen, dat zij, tegen de we- tenschnp die zij nu van de waarde der muurschildering bezitten in, zouden be- sluiteu om ze weder aan het oog te ont trekken. VtrCf.) deze is thans op eens door uwe bekentenis uitgeput. Echter dank ik u voor uwe op rechte handelwijze tegenover mij. Ik koester de beste wenscheu voor uw geluk en mocht gij nog eenmaal een echtgenoot vinden, dieu gij meer kunt dan achten, maar die u nooit, nooit zoo liefhebben kan, als ik u lief ge- bad heb?" „En hebt gij dan meer acht op mijn ge luk dan op het uwe, door mij zoo van u te stooten, Mr. Aynard?" Zoo hij hierop bevestigend geantwoord had was zij gereed zich aan zijn hals te werpen en hem te smeekeu haar zijn ver trouwen weder te schenken te gelooven dat het liefde was, en niet de vrees voor haar eigen aanzien iu de wereld, die haar het scheiden van hem zoo smartelijk maakte. Zij was gereed alles uit te wisschen door een leven dat haar zijn vertrouwen volko men waardig zou doen zijnmaar zijn ge laat vertoonde meerder ernst en terughou ding en geen enkele straal van teederheid kon zij in den blik ontwaren, dien hij op haar gevestigd hield. „Ik streef naar ons beider geluk," was zijn antwoord. „Zeer goed," zeide zij, „ik heb er niets meer bij te voegen. Ik verlaat onmiddellijk Thirby Cross." Door eene bewegiug gaf hij zijne goed keuring te kennen en liet haar alleen, ter- 337ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse, Vierde of laatste week. Trekking van 6 Oct. (1000 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen van flOO op No. 10507 en 18970. Pryzei» van f 70 848 5893 8968 10501 17878 18968 en 20353. Te zamen 9 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 806 835 5853 5899 7829 7878 8945 8984 8988 10509 10583 17853 18914 189331895918997 20369 20379 en 20400. Volgende trekkingen geschieden van 710 October. Behalve prijzen van f400, f200, f 100 en f 70 zijn nevens de premiën van f30.000 en f 3000 ingeblevende hoofdprijzen van f50.000, f2000 en 8 van f 1000. De begrafenis vau Boulanger. De begiafenis van Boulanger, die Za terdag in allen eenvoud plaats had op het kerkhof, le Ixelles, heeft een einde ge maakt aan het zelfmoorddrama, dat sinds eenige dagen de stof van alle gesprek ken, en van uitgewerkte dagbladartikelen was. In den voormiddag, reeds laDg voordat de lijkstoet zou gevormd worden, bewoog zich een opeengepakte menigte door de stralen van Ixelles en in de nabijheid van het sterfhuis, waarin zich de vrienden van den overledene langzamerhand ver- eenigden om deel te nemen aan de laatste hulde, den sbrav' général" te brengen. Onder de aanwezigen merkte men op de heeren Vogelsang, neef van Boulanger, v(jf redacteuren van l'Iniransigeant, w.o. Henri Rochefort, vervolgens Paul Dérou- lède, Thiébaud en vele anderen. Vanaf het sterfhuis tot aan het kerkhof stond aan beide zijden der straten de menigte dicht opeengepakt, de meesten zwijgend en onder den indruk der plech tigheid, velen ook lachend en schertsend, zelfs op 't oogenblik dat de lijkwagen voorbijkwam. Een enkele maal hoorde men den kreet «vive Rochefort!" die echter telkens door andere uitroepen werd onderdrukt. Toen de lijkkoets, die als't ware onder bloemen en kransen begraven was, op het kerkhof aankwam, had de politie al hare krachten in te spannen om de orde te handhaven. Het gedi ang was zóó groot, dat velen onder het publiek, vooral enkele dames, ernstige kneuzingen bekwamen en moesten worden weggedragen. Zoo ook een politieagent, die met gebroken arm moest worden verwijderd. Er werd, overeenkomstig den laatsten wil van den overledene, niet op het graf gesproken. Toen de kist boven den graf kelder stond, naderde Paul Déroulède en bedekte haar met de Fransche banier, die met zilveren franje was afgezetdaarna wierp hij een handvol aarde, uit Frank rijk medegebracht op de kist en barstte daarna in tranen uit, even als de heer Vogelsang, wien men met geweld moest beletten zich aan de doodkist vast te klampen. Allen, die om het graf geschaard ston den, wierpen beurtelings een spade aarde op de beide lijkkisten (die van madame de Bonnemains was ook zichtbaar gewor den), waarna allen zich langzaam ver wijderden. Gisteren, Zondag, verdrong zich der, geheelen dag een groote menigte nieuwsgierigen op het kerkhof te Ixelles om het graf van Boulanger en Madame Bonnemains le bezoeken. De nood in Rusland. Uit Peters burg wordt aan de Standard geseind, dat aan de Wolga geheele districten met hongersnood worden bedreigd. De regee- wijl bij het park inwandelde, waar niemand hem zocht en hij iu het gras nederviol en met zijn gelaat naar den grond gekeerd bleef liggen, totdat de duisternis van den avond reeds gevallen was. Eindelijk gingen de bedienden hem zoeken, ODder de leidiug van Delancy, wien het daar toe schier aan kracht ontbrak, doch die niet langer in die spanning blijven konen Aynard ging zitten en luisterde naar hunne stemmen eu sloop verder voort en bracht heu zoo geheel op een dwaal-poor. Toen het hoog water was, bevond hij zich weder op Aynard's Hol, en het groene licht verspreidde zich over het eenzame watervlak. „Had ik ooit durven denken, dat het zulk een einde nemen zou," zeide Ned De lancy, terwijl bij voor het geopende venster zat, en dat treurige licht aanschouwde, waarin hij het begin meende te zieu van nieuwo rampen en nieuw lijden. TWEE EN VEERTIGSTE HOOFDSTUK. Dokter Dag bereidt zich voor eene andei e wereld. Lady Burlinson keerde naar huis terug en kwam in de woning haars broeders ann, weinige minuten nadat deze naar Doncaster vertrokken was. In dat huis bleef zij tot zijne terugkomst, steeds denkende over het- ring maakte tot dusver slechts 30 milli- uen over, terwijl er 55 millioen aange vraagd waren. Minstens 25 millioen men- schen zullen geen belasting kunnen op brengen, hetgeen een tekort van ruim 100 millioen roebels op de rekening van dit jaar zal veroorzaken. Aan de Daily News wordt gemeld, dat te Petersburg brieven zijn ontvangen, welke hartver scheurend nieuws omtrent den honger snood, vooral in Kazan, Samara en Nischni bevatten. Er zijn o. a. zoovele sterfgevallen te Samara, dat zeer vele begraven worden zonder kerkelijke plech tigheid. De rechtbanken hebben druk werk met aanklachten tegen boeren, die de hoeven plunderen, maar de regeering weigert de menschen te laten vervolgen. Een regeeringscirculaire aan de pers ver biedt over den hongersnood te schrijven. Naar men uit Rusland bericht, heeft men nu onder zeer gunstige omstandig heden gezaaid. Juist in Midden-Rusland dat voor den roggeoogst van zooveel be lang is, was het weder bijzonder goed. Stanley is thans te Ostende, waar hij een dag of acht zal doorbrengen voor hij de reis naar Australië onderneemt, waar hij, evenals in de Vereenigde Staten, le zingen gaat houden. De beroemde reiziger zal voorloopig niet weer naar Afiika gaan. Hij is nog niet geheel hersteld van de gevolgen van zijn val te Muerren en hij kwam aan wal, steunende op een kruk en een stokje. Met dezelfde boot, welk Stanley uit Engeland aanbracht, kwamen ook de Heer Clibborn, een der hoofden van het Heils leger, en Henri Rochefort de laatste overkomende voor Boulanger's begrafe nis. Heilsoldaten. Te Charleroi (België) heeft zich sedert eenigen tijd een afdee- ling van 't Leger des Heils gevestigd. De bevolking heeft zich zeer vijandig tegen de Heilsoldaten gedragen. Zij maakte la waai in 't lokaal, sloeg de deuren stuk en gaf meer dergelijke bewijzen van wei nig opvoeding. Eergisterenavond was de oploop grooter dan ooit, het gebouw werd letterlijk belegerd. Om de belegeraars schrik aan te jagen, klom een Heilsol daat op 't dak, loste een revolver en trof een jongen die aan 't kabaal niet deel nam en aan de wonde is overleden. Een nieuw soort sport. In de bad plaats Bar Horbor in Amerika, heefteen gewezen zeekapitein eenige oude booten gekocht, waarmede hij schipbreuken or ganiseert. Hij gaet er mede in volle zee en stuurt het vaartuig dan op den terug weg op eene klip. En die liefhebberij brengt hem heel wat geld op, want ieder een, die medegaat, betaalt daarvoor, terwijl hij bovendien de plaats van de schipbreuk vooraf aanwijst aan dengene, die daarvoor een dollar over heeft. Voor de «schipbreukelingen" worden reddings middelen gereed gehouden, maar dit ver hindert niet, dat er toch nog wel onge lukken gebeuren. Evenwel zijn er natuur lijk velen die door dit denkbeeld van gevaar worden aangetrokken en er gaarne een paar dollars en een nat pak voor over hebben om ook eens «schipbreuk te lijden. Algemeen wordt iu Limburg geklaagd over de slechte jacht van dit jaar. Van de broeding der patrijzen is wegens de slechte weersgesteldheid niet veel terecht gekomen, zoodat doorgaans slechts oude patrijzen onder schot vallen. In verschil lende groote jachtvelden hebben dan ook de eigenaars reeds het schieten van pa trijzen gestaakt, met het oog op de toe komst. Evenmin wordt overvloed aan hazen gevonden, die grootendeels dezen winter door de spoorsneeuw in handen gevallen zijn van de wildstroopers. Onder de gemeente Scholen (bij Haar lem) zijn drie bloemistenknechts door den bliksem getroffen en op den grond geworpen. Een hunner, die met eene geeu haar van Hugh Aynard gescheiden had, terwijl zij zich trachtte op te dringen even als deze te gelooven, dat het zoo het betste was. Zij r.ag met angst de terugkomst haars broeders te gemoet, wien zij getrouwer ge weest was, en die haar vertrouwen minder verdiend had, dan de twee maunen, die zij te Thirby Cross had achtergelaten. Lady Burlinson had hare ouders zeer vroeg verloren en kwam daar door geheel onder de zorg en leiding haars broedersals kind reeds had zij heui beschouwd als volkomen aanspraak hebbende op haar vertrouwen als iemand die haar innig liefhad. Zoo hij in korten tijd fortuin gemaakt had, zooals hij er zoo velen kende, dan zou Day de beste menseli van de wereld geweest zijn. Hij was buitengewoon gelukkig geweest in zijne praktijk, doch hij had van zijn beroep geenszins die verwachting, dat het hem tot eer en aanzien brengen zou. Hij verlangde te verkeeren in de aanzienlijkste kringen en hij streefde er naar eu hij slaagde er in, zelfs trachtte hij met heu te wedijveren, met die ijdelheid die zoo meenigeen iu het ver derf gestort had. Zoo hij reeds vroeg eene verstandige, en standvastige en gevoelige vrouw gehuwd had, dan zou hij een onberispelijk mensch hebben kunnen zijn; en, als ware hij zijne eigene zwakheid bewust, had hij deze ook gezocht en gevonden in Miss Mary Judge van Wol schoffel over den schouder liep, werd gedcod; de seholfel en zijne klompen werden in stukken geslagen, terwijl zijne kleoderen gedeeltelijk waren gescheurd en verzengd. De beide anderen bleken slechts bewusteloos te zijn. OppassenDe aandacht van een lezer van de Tijd werd voor eenigen tijd getrokken door een advertentie in het Nieuws, waarin zeker persoon aanbood, degenen die zich met hem in betrekking stelden, voor enkele franken millionnair te maken. Onze vriend schreef daarop een briefkaart aan den inzender van de advertentie, met verzoek ook hem het merkwaardige kunstje te willen leeren, waarvan sprake was. Het antwoord volg de in een zeer langen Franschen brief. De schrijver heet, zonder rneer, «Louis," woonachtig in Zuid-Frankrijk; hij ver klaart van zichzelven te zijn un liomme fort honnète et dans lequel vouspouvez avoir la plus grande confiance. Hij kent een middel om bij het spel onfeilbaar zeker te winnen, maar om te spelen is geld voor inzet noodig, en dit, helaas ontbreekt hem. Hij verzoekt nu den persoon, die hem geschreven heeft en dien hij uit zijn brief kaart als un homme sérieux heeft leeren kennen, hein ten spoedigste te willen op geven hoe groot de som is, welke hij als première mise beschikbaar wil stellen daarop zal hij zich nader met hem ver staan over de wijze van de uitbetaling der gezamenlijk te winnen millioenen, «Louis" is nog steeds op bericht om trent het bedrag der eerste mise wach tende. Maar, hoe zonderling het ook schij nen moge, toch schijnen hij en zijn con fraters van tijd tot tijd nog dupes onder ons, Nederlanders, aan te treffen. Hoe zouden anders de advertentie-kosten wor den goedgemaakt? De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 264 der gemeentewet, gewijzigd bij de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad No. 102), Doen te weten, dat het 2e aanvullings kohier der plaatselijke directe belasting overhetdienstjaarl891, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Utrecht, in af schrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing ligt. Amersfoort, den 3. October 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 18 der wet van den 4. December 1872 (Staatsblad No. 134), Brengen ter algemeene kennis, dat eiken Maandag, 's namiddags te één ure, voor eenieder de gelegenheid tot kos te I oo z e inënting wordt gegeven in de daartoe bestemde localiteit, gelegen aan de Breedestraat, wijk F. No. 133. Amersfoort, den 5. October 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W- L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien een schrijven der openbare Ge zondheidscommissie van den 5. October I.I., No, 85, inhoudende mededeeling van eenige gevallen van eene met hevige koorts verloopende ziekte, die sedert eenigen tijd een aantal inwoners der gemeente heeft aangetast en vermoedelijk met het gebruik van melk, afkomstig van een der melkverkoopers, in verband staat. Vermeenen de aandacht der ingezete nen hierop te moeten vestigen en het Chester, die hij meende te beminnen, toen hij eensklaps in eene groote verzoeking kwam en er voor bezweek. Hij heette George Sey mour toen hij aanzoek deed om de hand van Miss Judge, was een drie en twintigja rig ijverig geneesheer, met een vrij aanzien lijke praktijk, welke zich ongetwijfeld nog meer zon uitbreiden, als hij Mary Judge huwde, die bovendien nog cenig fortuin vau zich zelve had, dat in zijn oog niet te ver smaden was. Hij werd natuurlijk ook voorgesteld aan haar broeder eu dions vrouw, eene ijdele vrouw, die veel jaren jonger was dan haar echtgenoot, en de gevolgen dier kennisma king zijn den lezer bekend, en duidelijk ge noeg in den loop van het verhaal gebleken. Day kreeg later berouw, of meende het ten minste, en de verleider en zijn slachtoffer verlieten elkander en kort daarna viel den eerste en zijne zuster eene aanzienlijke nala tenschap ten deel, die zij aanvaardden te gelijkertijd met den naam des overledenen, volgens diens uitdrukkelijken wensch. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2