NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND. i I ET BOOTHUIS. No. 86. Woensdag 28 October 1891. Twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Plaatselijke berichten. Feuille t on. SMEBSFOOBTSCBE COVBANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden ƒ1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezendeu uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Nordd. Allgem. Zeitung merkt betreffende het bezoek van H. M. de Koningin-regentes der Nederlanden en H. M. de Koningin te Berlijn op, dat beide vorstinnen dei. rouw nog niet heb ben afgelegd, en er derhalve van eene spoedig ophanden zijnde reis naar Ber lijn geen sprake kan zijn. Zeker is het echter, dat de Koningin-regentes in het aanstaande voorjaar het voorgenomen bezoek zal komen afleggen. Of Koningin Wilhelmina hare moedei vergezellen zal, is nog niet uitgemaakt, aangezien de gezondheidstoestand en de opvoeding der jonge Koningin op het te nemen be- sluit van invloed zullen zijn. De Avotidpost meldt, dat er sprake is van inkrimping van het Militair Huis der Koningin. Volgens dat blad zal hoogst waarschijnlijk met Januari u.s. het militaire hofpersoneel beperkt worden tot twee adjudanten voor H. M. de Koningin en twee adjudanten voor H. M. de Regentes. Naar gemeld wordt, is bij de re geering in overweging het overbrengen van de aangelegenheden van den land bouw, thans grootendeels behandeld aan het departement van waterstaat, naar de departementen van binnenlandsche zaken en financiën. Uit eene door de Duitsche Regee ring aan de Nedeilandsche gevraagde en door deze verstrekte opgave is gebleken, dat zich hier te lande '26.000 Duitscheis bevinden. Eerlang zal een aanvang worden gemaakt met de wegruiming van het oude voorgebouw van het Mollandsche spoorstation te 's Gravenhage en de ver vanging van dit gedeelte door een voor gevel, het nieuwe stationsgebouw waardig. De afgetreden burgemeester van Amsterdam zal van eenige eigenaars en bewoners van perceelen aan de Rozen gracht eene zeer eigenaardige herinnering aan zijn bestuur ontvangen. Daartoe wor den in de Delftsche fabriek van aarde werk een paar tegelschilderingen ver vaardigd, de Rozengracht vóór en na de demping voorstellende. Men schrijft uit Utrecht aan het Centrum „Het laatste bedrijf van liet veelbe sproken duel tusschen een officier en een student, dat op de grenzen dezer gemeente heeft plaats gehad, wordt, naar wij vernemen, thans afgespeeld. Beide hoeren hebben onlangs eene afwijzende beschikking gekregen op hun verzoek om gratie, en ondergaan op dit oogenblik de hun door de rechtbank opgelegde straf." Werden vroeger met de lijstervangst op Texel honderden guldens verdiend, thans is dit niet het geval. Er worden slechts weinige vogeltjes verschalkt. De vraag naar dat kleine wild is van elders zoo groot, dat men tegen 13 Ct. per stuk de lijsters nauwelijks bekomen kan. An ders is in dezen lijd van het jaar 8 a 9 Ct. per stuk al een hoogen ptijs. Znterdagavond ontstond in het Koot wijkerbroek onder Barneveld, over eene kleinigheid, eene hevige vechtpartij, waar bij van messen gebruik werd gemaakt W. v. E werd zeer ernstig gewond: zijn wang werd opengesneden, zoodat zelfs de tong werd geraakt. Tengevolge van hevig bloedverlies zakte hij ineen. Toch bestaat er hoop op zijn herstel. De verdachte, zekere B. D. werd den zelfden nacht naar Barneveld overgebracht, en den volgenden dag onder behoorlijk po litie geleide naar Utrecht getransporteerd. .De directeur der Staatsloterij heeft aan de collecteurs te kennen gegeven, dal alleen dan loten voor minderen prijs aan anderen dan debitanten mogen wor den verkocht, wanneer hel zeker is, dal de particuliere koopers de loten slechts voor eigen rekening spelen. Van eene niet alledaagsche kalten- liefde kan men tegenwoordig getuige zijn bij den logementhouder Terpstra in liet dorp Oudkerk. De herbergier bezat eene hen, die zich mocht verheugen in eerie groote toom kiekens. Misschien om de moeder van een deel barer zorgen te ontlasten, ontfermde zich de huiskat over de hulpelooze jongen. Zij koestert ze aan hare zijde, past op, dat hen geen leed geschied, kortom, doel al het moge lijke otn hen voor ramp en ongeval te bewaren. Een vermakelijk voorval, vertelt de Ass. Ct. had te Wedde in het laatst der vorige week plaats. De heer H. van Oudepekela heeft te Wedde nl. een jacht veld en geeft den rijksveldwachter voor elke bekeuring, welke daarop door hem wordt ingesteld, eene premie van f5. Nu was de heer H. zelf met een ander persoon op dit veld te jagen en wel op een verboden dag, terwijl liet geval wil, dat ook de rijksveldwachter aldaar ver schijnt, die den jager onder het oog bracht, dat het thans een verboden dag was om te jagen en deswege tegen hem bekeuring moest instellen. De heer H. ziet zich dus bekeuren op zijn eigen jacht veld en moet bovendien des rijksveld wachters premie betalen. Op het stationslerrein van den Staatsspoorweg te Zevenaar had gisteren bij het rangeeren van een goederentrein de landbouwer Meven liet ongeluk, met zijn kar en paard, waarmede hij steen kolen moest laden, te dich bij den in be- woging a^nden trein to Lnmeri, zoodat zijn paard gedood en zijne kar verbrijzeld werd. Eenige waggons derailleerden, waar mede het ongeval afliep. De personentrei nen ondervonden geene vertraging. De 1. Luitenant N. Puffius van het 4 Bataljon 5 Regiment Infanterie is door den M. v. O. benoemd tot Adjudant bij gemeld onderdeel ter vervanging van den tot Kapitein benoemden 1. Luit.-Adjudant M. J. de Jong. Bij Koninklijk besluit, van den 14 September ingevolge voordracht van den M. v. O. is een reglement voor de lioo- gere Krijgsschool vastgesteld. Bij Kon. Besluit zijn benoemd: bij de infanterie tot 2e luit. bij liet 2e reg., sergeant S. B. v. Delden, van het 5e reg.; hij het 3e reg. sergeant L. C. A. Mar- chant, van het 5e reg.; bij 't 5e reg. sergeanten W. Klem en P. W. van Wee- ren, van het 4e reg., J. J. Verschoor, van het reg. gren. en jagers, en M. C. Stroot- man, van het le reg; bij het 6e reg. serg. R. de Groot, van het 5e reg. Bij de inf. v|h leger in Ned. Indië tot 2e luit., serg. J. M. Baretta en A. J. Nieuwenhuizen v. liet 5e reg. Maandag 1.1. is door Burg. en Weth. aanbesteed de levering van duizend Hectoliters goede vette Ruhrkolen, nnar gelang van de behoefte. Ingeschreven was door de heeren I. J. Cohen voor 88, T. W. Bonte voor 86 en C. van der Zoo de Jong voor 81 cent. De levering is den minsten inschrijver gegund. Bij de op denzelfden datum gehouden herbesteding van de levering van aard appelen voor het garnizoen alhier, was de heer J. Meijer, wederom de eenige inschrijver voor f3.68 per heet. van 68 Kilogram. De leveling werd onder gewoon voor behoud gegund. 31 October zal te Amersfoort eene vergadeiing gehouden worden van chris telijke onderwijzers en onderwijzeressen. Op deze vergadering zal o. a. ter sprake komen de beteekenis van Luther voor het christelijk onderwijs en de alwetend heid van Christus. De vergadering wordt gehouden in het gebouw Volksheil. (Anist. Ct.) Ten aanzien van 't request van de onderwijzers der openb. scholen voor la ger onderwijs om verhooging hunner jaarwedde, wordt door B. en W. van Amersfoort voorgesteld, daarop voor het tegenwoordige nog geen beslissing te nemen. Hoewel zij zich in hoofdzaak met het denkbeeld der comm. van toez kun nen vereenigen, om de verord. regelende de jaarwedden in dien zin te wijzigen dat wel 't min. van f500 behouden blijve, maar dat op de voorwaarden in art. 6 omschreven, vier tweejaarl. verhoogingen van f50 kunnen worden toegekend, ter wijl voor het bezit der acte als hoofd onderwijzer of hoofdonderwijzeres per jaarw. verhoogd worde met f100, komt het hun toch evenwel wenschelijk voor, in deze nog geen beslissing le nemen, in verband met eene herziening der verord. van 9 Mei 1887 omdat zoodanige herzie ning mede in andere opzichten ook door den arr. schoolopziener noodzakelijk wordt geacht, terwijl een daartoe betrekkelijk voorstel binnen korten tijd aan het oor deel v. d. genieenter, zal worden onder worpen. Gisterenavond had in de vereenigde lokalen van de sociëteit «Vereeniging" en het café »de Valk" voor de leden van eerstgenoemderi sociëteit de eerste uit voer ing plaats der verschillende arlisten van liet specialiteiten gezelschap Grand Concert Victoria te Amsterdam. Onwille keurig kwamen ons de prettige avonden in herinnering voor 4 jaar bij gelegen heid der kermis in dezelfde zalen door gebracht. Had het bestuur destijds ge zorgd voor uitnemende artisten, de tegen woordige kastelein der sociëteit, de lieer Smolders van Osch heeft daar niet bij wil len achterstaan. Onze taak van verslag gever is in deze dan ook niet moeielijk en toch weer niet gemakkelijk ook. Valt er al niets af te keuren of te laken, wie of wat het meest le prijzen? Volgen wij liet programma dan komen ons hij het eerste nummer reeds dadelijk de namen Solser en Straus onder de oogen. Is eerstgenoemde hier nog weinig bekend, hij verdient het te worden, want beter komiek zagen en hoorden wij zelden. Tranen zijn gelachen bij de voordrachten van nem en mej. Solser. De lieer Straus kregen wij, jammer genoeg, slechts een maal te zien. Fraulein Catharina is eene alleraar digste veiscliijning en goede Walzer-Siin- geiin. De gemakkelijkheid en bevalligheid waarmede dejeugdige Reckenbachs hunne acrobatische toeren vei richtten vet wekte een daverend en welverdiend applaus. Madlle Gabrielle Huré aceeit en zingt zeer goed. Hetzelfde is van Mr. en Mej. Coppée te zeggen. De duo's, die zij te hooren gaven voldeden algemeen. Hoe het de lieer Caro gelukt is, otn koppige en halsstaiige dieren als kakatoes over het algemeen zijn de kunststukken te leeren, die zij gisterenavond ten beste gaven is ons een raadsel. De diertjes zijn volmaakte artisten en zelfs August de Domme wordt door een van hen heel aardig geïmiteerd. De heer Reif Wels, Electro musical hu morist gaf op allerhande mogelijke en onmogelijke instrumenten verschillende nummers ten beste. In het kot t, het was een enemble zooals wij hier slechts wei nig bij elkaar zagen.Wij wenschen daarom den heer Smolders, de volgende avonden, als wanneer de zalen tegen een matig entree voor eenieder geopend zijn, een druk bezoek en sporen onze lezers aan zich persoonlijk te gaan overtuigen, of 102) „De duivel halo hem,' 'riep Delancy. „Zie, zoo is het leven te Ilpham, Aynardmen kan hier niet tot zijne rust komen, hier is geen rust." „Gij hebt gelijk," hernam Aynard som ber. „Gij en ik zullen samen een groote va- cantie nemen, en gedurende dien tijd Ilpham met al zijne ap- en dependenten uit ons hoofd zetten. Maar laat ons nu dien geheim- zinnigen vreemdeling eens gaan zien." „Kan ik met u gaan?" vraagde Aynard, aarzelende. „Wel zeker. Als of ik u weder uit het oog zou willen verliezen." De beide vrienden gingen te zamen naar boven en vonden in den geheimzinnigen vreemdeling een kort manneke met een groot en dik hoofd, dat op dat lichaam niet op zijn plaats scheen te staan. „Wel, mijnheer, wat brengt gij mij voor slechte tijding, of hoeveel verlangt gij van mij om hoe eerder hoe liever heen te gaan. zonder iets te zeggen?" „Mijnheer?" „Ik houd mij overtuigd dat het niet van veel gewicht zijn zal en het even goed is of wij uwe tijding vernemen of niet," liet De lancy er op volgen, terwijl hij op zijn leu ningstoel nederviel. „Ga zitten, Aynard gij zijt hier even goed te huis als ik „Is dat Mr. Aynard?" vraagde de vreem deling. „Dan ben ik verheugd u te zien, mijnheer, want gij bespaart mij veel moeite. Ik kom juist van Thirby Cross, waar men mij verwezen heeft naar zekeren Mr. Delancy te Ilpham, wijl gij in de eerste dageu waar schijnlijk niet te huis komen zoudt en Mr. DelaDcy u misschien zou opzoeken. Ik ben met eene vertrouwelijke zending belast van de HH. Wickens, Wilkeus en Widgen, mijn heer. Mag ik n weinige minuten alleen spre ken „Gij kunt mij hier alles zeggen, wat gij te zeggen hebt," zeide Aynard een weinig onbeleefd. „Wat verhingen mijne bankiers van mij." De klerk bracht eene portefeuille uit zijn zak te voorschijn, en nam er eene assignatie uit, die hij Mr. Aynard met bevende hand aanbood. „Ik hoop, mijnheer, dat er geen bedrog achter schuilt. Wij beginnen een weinig te twijfelen, nadat de som uitbetaald was, en de principalen achtten het beter u onmid dellijk op te zoeken, daar de som nog al belangrijk is. De heer, die de assignatie pre senteerde, was Dokter Day, ook een onzer begunstigers, en natuurlijk iemand tegen wien niet de minste achterdocht bestaan kon, of schoon wij hm 1 gehoord hebben dat hij in alle stilte Eogeland verlaten heeft." Aynard beschouwde de assignatie oplettend en zeide toen langzaam „Het bedrag is in orde, mijnheer." „Is dat dan uwe handteekening, Mr. Ay nard „Er heeft niet de minste vergissing plaats Ik dank u int'isschen voor uwe geno men voorzorg. Goeden avond. Aynard verscheurde de assignatie in kleine stukjes en wierp ze in den haard, groette toen den bankiers klerk, die vrij wat gerus ter de woning verliet, dan hij ze was inge treden, nadat hij met den meesteu spoed vau Londen naar Thirby Cross en vervolgens naar Ilpham gekomen was. Delancy zag Aynard aan, toen hij de huis deur had hooren toeslaan. „Is het een geheim, Hugh?" vraagde hij. „Neen. Ik zal het u dadelijk zeggen." „Ik geloof, dat ik het reeds gissen kan," zeide Delancy. „Het is de laatste streek van iemand, die een eerlijke kerel had kunnen zijn, maar die liever een schurk wilde wezen." „Juist," antwoordde Aynard„en iaat ons, om zijne zuster, vergeten wie en wat hij is." Aldus soheen de gordijn te vallen tusschen Georgo Day en hen die zijne vrienden had den kunnen zijnen voor deze twee vrien den, die door het laaghartig gedrag van George Day bij elkander waren gebracht, ving van dezen avond af een nieuw leven aan. VIJF EN VEERTIGSTE HOOFDSTUK. De stad. Hugh Aynard keerde niet meer naar zijn Hol terug. Het Boothuis in het Backwater was voor goed verlaten en het groene licht scheen niet langer over de vlakte des waters. Hij had met zijn vriend een nieuw leven be gonnen, en die vriend was hem getrouw en begreep hem. Ook keerde hij niet meer naar zijn landgoed Thirby Cross terug; het had voor hem iets sombers gekregen, zeide hij het had hem altijd eenig onheil, de eene of andere teleurstelling opgeleverd, en de laatste slag was zwaarder dan al de vorige het blijve daar eenzaam en verlaten voor ja ren voor altijd. Edmund Delancy trachtte hem bij dit laatste besluit te doen volhardeu, doch er waren tijden dat Aynard even standvastig was als zijn vriend. Wat Thirby Cross be trof, hierin was hij onverzettelijkzelfs wilde hij het huis niet wederzien. Aan dienstbo den overgelaten, mocht het daar blijven staan tot het in puin viel en een zinnebeeld werd der vernietigde verwachtingen van zijn eige naar. Zoo sprak hij in den begiune en hij bleef hij deze gedaclite. De practische manie ren van zijn vriend begonnen langzamerhand hare uitwerking op hem te toonen, en hij legde veel af van dat excentrieke, dat hem tot hier toe had aangekleefd. Hij was te lang geheel aan zich zeiven overgelaten geweest, en zijn omgang met iemand van geestkracht en helder doorzicht, schonk hem een zelfver trouwen dat hij nimmer te voren gekend had. Zij verlieten Ilpham voor het jaar uit was, en het onstuimige weder begon te Il pham en omstreken, en niet een van al de karakters, die tot hiertoe in ons verbaal op traden, ontmoeten wij er om dio stormen le trotseoren dan Tante Judge. Tante Judge was tuen huishoudster op Thirhy Cross; Ed mund Delancy was zelf bij haar geweest om haar die betrekking op verzoek van Mr. Ay nard aan te bieden; en Mary Judge had het voorstel, na het eene week op hare bedeu- king gehouden te hebben want nimmer deed zij iets in overijling aangenomen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 1