BINNENLAND. Staten-Generaal. Plaatselijke berichten. ten ons dicht aan het hart liggen zij zijn Gods uitverkorene, zij moe ten zijn de beschermelingen van alle goede menschen. Aan de inspecteurs van de verschil lende wapens is door den minister van oorlog opgedragen, met elkander in over leg te treden tot het indienen van voor stellen tot uniformverandering voor het leger, aangezien het door genoemden minister niet wenschelijk wordt geacht alléén voor het wapen der infanterie cene uniform verandering in het leven te roepen, waartoe aanvankelijk het plan heeft beslaan. Lie verschillende corps-commandariien zijn dan ook aangeschreven, hunne voor stellen tot verandering en wijziging van uniform niet spoed aan hooger hand in te dienen. Reeds thans kan bijna met zekerheid worden gezegd, dat de schako wel geheel zal komen te vervallen, waai naar leed geruimen lijd vei langend woidl uiige zien, omdat die door den gebruiker al een ondoelmatig, zwaar en lastig Hoofd deksel wordt beschouwd. Welk sooit ol model van hoofddeksel daarvoor in de plaats zal treden is nog geheel onbekend Voor troepen te paard en te voet zal dit echter wel verschillend inoeteri zijn Ook zullen zeer waarschijnlijk de on ooglijke chevrons voor langdungen dienst vervallen en daarvoor medailles van brons zilver en goud, naarmate van hel getal der dienstjaren, in de plaats treden. Dit zal zeker eene zeer gewenschte verbete ring zjjn, aangezien het bekend is, dat lie roode chevrons, die thans aan onder officieren en minderen voor 6, 18 en 30 jarigen dienst worden verleend, door hen liever niet dan wel worden gedragen. Men schrijft uit Gouda aan de N. R. Cf.: „Dinsdag ging een onzer predikanten naar het Stadhuis, ten einde te stemmen toen hem een gemeenlelid tegenkwam dat hem zijn leedwezen betuigde niet thuis te zijn geweest, toen de predikant voor de wintercollecte bij hem kwam eri hem tevens een verzegeld couvert over handigde, bevattende eene gift, voor de armen bestemd. De predikant slak onder dankbetuiging hel couvert in zijn zak en vervolgde zijn weg. Op het stembureau gekomen, haalde hij per abuis hel ver keerde papier uit zijn zak en wierp dit in de bus. Thuis gekomen, bemerkte hij zijne vergissing. Onmiddellijk terug naar het stembureau Er viel ectffes niets te veranderen, en de predikant mocht zijne stem niet uit brengen. Heden werdt het couvert ge opend en bleek te bevatten een bankbil jet van f25. Zelden zal het op deze wijze zijn gebeurd dat een bankbiljet van on- waurdc werd veiklaard. De groole schouwburg te Rotter dam heeft eergisteren avond in publieke veiling het niet hooger kunnen brengen dan 76 mille, dat het hoogste bod is ge weesl. Men verwacht dat bij den afslag, welke den volgenden Woensdag zal plaats hebben, liet gebouw, dat ruim 7 ton heeft gekost, niet meer dan een ton zal op brengen. Donderdag had te 's Gi avenhage de aangekondigde vergadering plaats van de r. katholieke leden van de Eerste en Tweede Kamers. Naar wij vernemen, leidde het over leg riog niet tot een besluit, zoodat de afgevaardigden later nog eens zullen sa men komen om tot cene definitieve be slissing te geraken. Tusschen het Nut en de Vereeni ging tot afschaffing van steiken drank, is een geschil ontstaan naar aanleiding van een door eerstgenoemde Maats, uit gegeven en door dr. Snijders geschreven boekje. Deze betoogt wel het noodlottige van het alcohol-misbi uik doch zegt teven dat zuivere mengsels vun alcohol heilzame genotmiddelen kunnen zijn. De vereeni ging wenscht nu, dat de maatschappij het boekje niet onder haar schild zal uitgeven en dit zal herroepen. De maatschappij oordeelde de grieven der vei eeniging niet rechtmatig en verklaarde aan het ver zoek niet te kunnen voldoen. Dezer dagen werd aan een der kan toren van de registratie, enz. te Amster dam gestoit eene som van één millioen driemaal honderd duizend gulden, wegens verschuldigde overgangsrechten uit de na latenschap van wijlen den heer W. Elorski, welke nalatenschap aan betrekkingen iri de zij-linie is overgegaan. tcu, ofschoon zij zijn karakter geheel koude, aan diens holkliukende eeden eu beloften. Zij beschimpte hem omdat hij haar geld begeerde, maar voelde zieh gestreeld door zijn berouw en zijne verzekering dat hij haar allo vergoeding wenschte te geven, zooveel in zijn vermogen was. Er was een tijd geneest dat V zij hem haatte; nu, in beteren staat verkee- rende, en haar geest door bedwelmende mid- ^•'deleu verstouipenden, was zij geneigd zijne verkeerdheden ten goede uit te leggen. Wordt vervolgd). De Vergadering der Tweede Kamer van Dinsdag kon pas te 1 uur worden geopend, wegens onvol talligheid op het vroeger vastgestelde uur. Eerst werden eenige kleinere wetsontwerpen behandeld, die alle zijn aangenomen; het belangrijkste daar van was No. 1, verhooging der Indische Begroo ting met f 650.000 voor de voorbereiding van de exploitatie van het Ombiliën-kolenveld op Sumatra's westkust, door het Gouvernement. De heer Levyssohn Norman verklaarde de voor keur te geven aan concessie aan particulieren, waartoe reeds een voordeelige aanbieding is ge daan; spr. vreest, dat de Staat in hooge uitgaven zal vervallen door het aanschaffen eener stoomvloot of anders voor 't vervoer der kolen. Hij zou on derzoek door een Staatscommissie wenschen. De heer Vrolik had meer licht gewenscht over de comrnerciëele zijde der zaak, maar daar kan later ovei beslist worden. De Minister van Koloniën deed uitkomen, dat er alleen sprake is van over te gaan tot een proeve van Staats-exploitatie, en wederlegde eenige punten van de cntiek van den heer Norman. Het ontwerp werd aangenomen met 74 tegen 4 stemmen. De heer Poelman opende de algemeene beraad slaging over de Staatsbegrootmg. Spr. schaart zich onvoorwaardelijk onder het liberale vaandel, waar het geldt te strijden tegen verbastering der con- stitutioneele beginselen, maar stelt de sociale vraag in haar vollen omvang hooger dan alle twisten tusschen liberaal en clericaal. Wachtende op de daden der Regeering, heeft spr. haar plannen met ingenomenheid gehoord, vooral wat betreft de vooropstelling van de kiesrecht-regeling; evenzoo dat de tijd, die aan de voorbereiding zal vooraf gaan, aangewend zal worden voor belangrijke hervormingen. Toch vreest spr. dat bij het werk plan eenheid van gedachte ontbreekt, en dat. met het kiesrecht niet zoover mogelijk, nl. tot alge meen stemrecht, zal gegaan worden. Zoo noodig worde een Grondwetsherziening ter hand genomen. De heer De Kanter behandelde eenige speciale onderwerpen: de quaestie van den gerechtelijken eed, inmenging van de wet op het stuk van nhalfbouw" en nkoop door huur." Op een opmer king des Voorzitters, dat deze zaken eigenaardiger bij het hoofdstuk Justitie thuis behooren, bepaalde spr. zich tot de behoeften van den landbouw, en bepleitte de instelling van een landbouwraad. Ook hij wacht op daden, en is in deze onbepaald mi- nistenëel. Komt het kiesrecht het eerst, hij zal het eten naar gelang het hem wordt voorgezet. Spr. behoort tot de oude garde, de aaneengesloten massa van mannen, wier krachtige overtuiging tot de overwinning kan leiden. Vergadering van Woensdag. De heer Noordtzij behandelde het vraagstuk van scheiding van Kerk en Staat, en verlangde toekenning van vrijheid en gelijke rechten aan alle kerkgenootschappen, waarop de anti-revolutionaire partij steeds heeft aangedrongen. De Staat moet in geloofszaken volkomen onzijdig zijn; er is reden om van deze Regeermg herziening te vragen van de wet van '53. De heer Pijttersen wees op de democratische strooming, die zich onder ons volk openbaart. Drie hoofdpunten staan in de volksvergaderingen op den voorgrond: kiesrechtuitbreiding, belasting hervorming. sociale hervorming, ook in de Troon rede vooropgesteld. De ingenomenheid met de Regeermg is door haar eerste daden wel eenigszins bekoeld; zij diende een herziening der wet op de Nationale Militie in zonder persoonlijken dienst plicht, een schutterijwet die aan de schutterijen alles ontneemt wat er goed in haar is, en de in stelling eener nieuwe ridderorde. Spr. hoopt dat in de eerste plaats aan ons kiesrecht uitbreiding zal worden gegeven. De heer Heldt deelde dien wensch, en hoopt tevens dat de Regeering inmiddels zal voordragen leerplicht, belastinghervorming en sociale wetge ving. Spr. heeft met vreugde gezien dat zij op verzorging van invaliede werklieden het oog heeft gevestigd, en verdedigde voorts het voorschrijven van een maximum-werktijd en minimum-werkloon bij het opmaken van bestekken voor openbare werken. De heer Beelaerts bracht ter sprake het in trekken van onderscheiden wetsontwerpen door de vorige Regeering aanhangig gemaakt, hetgeen hij afkeurde met een beroep op de grondwettige be ginselen en op de bepalingen van het reglement van orde. De leer: sluiting is stuiting, is niet con stitutioneel. De heer Schimmelpenninck van der Oije be tuigde zijn verwondering over het optreden van den Minister van Oorlog, en herinnerde aan diens houding als afgevaardigde bij de behandeling der Legerwet. Spr. vraagt of nog in den Joop van dit parlementair tijdvak een oplossing van het defen sie-vraagstuk mag worden tegemoet gezien De heer Kerdijk wenscht kiesrecht voor alles te laten gaan: intusschen zijn vele maatregelen te nemen, waarop spr. aandringt, ook op de in stelling van arbeidsraden. Spr. vraagt waarom bij enkele Departementen in de bestekken verzekering van werklieden tegen ongelukken wordt geëischt, bij andere niet, en hoe de Regeering denkt over inmenging in de arbeidsvoorwaarden. Ook op an dere punten moet in de bestekken worden gelet, bijv. toezicht op de steigers, misbruiken bij uit betaling van loon, enz. Spr. is niet van meening, dat defensie en belastingen aan het kiesrecht be hooren vooraf te gaanop de indiening eener nieuwe kieswet nog in 't laatst van dit of in t begin van het volgend zittingjaar dringt hij aan. De heer Mees gaf de redenen op waarom hij wenscht dat aan regeling van het kiesrecht een of meer belastingontwerpen vooraf zullen gaan. De eerste is een onderwerp van veel omvang bij de voorbereiding, vooral als men een nieuwe wijze van stemmen beoogt. Een nieuwe decrete belas ting is afgescheiden van het kiesrecht te behan delen, en van dezen Minister van Financiën ver wacht spr. zulk een voorstel. Het ontbreken van bedoelde belasting is met de rechtvaardigheid in strijd, en spr. vraagt of de Min. reeds met eenige zekerheid kan zeggen wanneer een of meer voor stellen van hem zijn te wachten. De heer Van Alphen, het nut erkennende van de enquête nopens den arbeid, vraagt een blijvende enquête, in den vorm van arbeidsraden of kamers van arbeid, in overeenstemming met de wenschen van het te Amsterdam gehouden sociaal congres. Vergadering van Donderdag. De heer van Beuningen gaf zijn voldoening te kennen over het geen de Regeermg tot dusver gedaan heeft en verheugd er zich in dat er een meerderheid is, hoe klein ook, die met haar wil medewerken. De heer A. van Dedem, van oordeel dat de regeling onzer levende strijdkrachten het hoofd doel moet zijn van hei streven der liberale partij, verwonderde zich er over dat in de noodwet wel 10-jarige diensttijd, maar niet de persoonlijke dienst plicht is opgenomen. Spr. vroeg of de Regeering homogeen is ten aanzien van het kiesrecht en wilde den sluier opgelicht zien, die over de plan nen van den Minister van Financiën hangt. De heer Hintzen spoorde de Reg. aan tot beza digdheid op sociaal terrein; staatsinmenging op maatschappelijk gebied is gevaarlijk door het in grijpen in de rechten van het individu. Spr. zette zijn bezwaren uiteen tegen verzekermg van den werkman voor den ouden dag. De heer Roessingh bepleitte den voorrang van belastinghervorming, <en deed uitkomen dat vooral de belangen van liet platteland dringend voorzie ning eischen. De heer De Beaufort noemde groene vruchten de bij deze beraadslaging besproken quaesties scheiding van Kerk en Staat en vereffening der maatschappelijke ongelijkheid. Belastinghervorming en kiesrecht, over welker voorrang hij niet spreekt, zijn rijp. Het laatste te regelen is niet het werk van enkele weken, daar het herziening der ge- heele kiesrnethode imiluit Voorziening in den nood der gemeenten is dringend. Spr. behoort niet tot de teleurgestelden; ook de Min. van Oorlog deelt in zijn vertrouwen, wiens denkbeelden meer pas sen in het kader eener vrijzinnige staatkunde dan die van zijn voorganger. De heer Rutgers betoogde dat men de Regeering aan het werk moet laten, 't zij men haar vertrouwt of wantrouwt. Spr. behandelde de belastinghervor ming, en maakte uit 's Min. Memorie van Ant woord op, dat het voornemen bestaat een inkom stenbelasting in te voeren waarbij roerend en on roerend vermogen, kapitaal en arbeid gelijkelijk worden getrolfen. Daartegen waarschuwt hij alleen bij afschaffing der mutatierechten zou hij zijn tegenzin kunnen overwinnen. Een ondersteu ningskas voor noodlijdende gemeenten keurt spr. af; de Min. neme een afdoenden maatregel door herziening van Hoofdstuk VI der Gemeentewet. Spr. bestreed het plan tot verzekering van oude werklieden, daar dit een nieuwe ongelijkheid zou scheppen ten nadeele van winkeliers, klerken enz. De heer Van Houten, den voorrang van het kiesrecht handhavende, bedoelt dit niet in den zin van tijdsorde. De Karner is volkomen bevoegd om inmiddels de lasten, die het volk drukken, te ver lichten. Spr. is overtuigd dat de Min. van Oorlog zal tot stand brengen wat zijn voorganger niet vermocht, maar in andere richting, namelijk in die van algemeenen oefenplicht. Hij verheugt zich over de uitlating der Regeering op het punt van lijkverbranding, waarin zij den ingezetenen vrijheid wil geven, en omtrent de onteigening, die zij in breeden zin wil herzien. De heer Borgesius stemt in met de toezeggin gen der Regeermg op belasting-gebiedeen belang rijke verlaging der mutatierechten en belasting op het roerend vermogen. Daarbij vraagt spr. vooral toepassing van het beginsel der progressie. Tegen over den heer Hintzen verdedigt spr. staatstus- schenkomst op sociaal gebied, waar het particulier initiatief machteloos blijkt en onthouding den toestand zou verergeren. De individueele verant woordelijkheid wordt niet verzwakt, als men het lot des werkmans door de wet tegen ongelukken en tegen de armoede van den ouden dag verze kert. Nederland is het eenige land waar men fa brieken en werkplaatsen kan oprichten zonder maatregelen te nemen voor de gezondheid en veiligheid der werklieden. Ook vraagt spr. toezicht op arbeiderswoningen, regeling der begrafenis fondsen, verruiming van den werkkring der post spaarbank. De heer M. L. Celosse is door liet Nutsdepartemeril benoemd tot medebe stuurder van het ziekenfonds, en zulks in de plaats van den heer C. Th. van Beek, door wien de vroeger gedane be noeming niet werd aangenomen. In den aanvang der laatst gehou den vergadering van het departement der Maatschappij tot nut van 't Algemeen bracht de voorzitter, ds. II. W. KallT, warme hulde aan de nagedachtenis van den onlangs op 84 jarigen leeftijd over leden heer H. Versloot, gepensioneerd hoofdonderwijzer der voormalige Nuts- school. De collecte, alhier gehouden, voor de noodlijdende slachtoffers der hagelslag in Limburg, heeft opgebracht de som van f 163,63. Bij de j.l. Donderdag plaats gehad hebbende aanbesteding voor het wasschen van Nachtlegergoederen van de alhier in garnizoen liggende troepen, was de minste inschrijver de heer L. van de Gerrevink Dzn. te Heerde. Bij beschikking van den Minister van Biunenlandsche Zaken, is in de com missie, belast met hel afnemen van de examens middelbaar onderwijs in de wis- en natuurkundige wetenschappen, de zeevaartkunde en het boekhouden, als nog benoemd tot lid de heer J. C. F. Prikken, leeraar aan de hoogere burgerschool al hier. Bij de aanbesteding Van het afbre ken der villa Machinosa, buiten de voor malige Kamppoort, en l.et in de plaats daaivan bouwen van vier arbeiderswo ningen, waien 10 biljetten ingekomen. De laagste inschrijving was die van den heer L. Ruitenberg alhier, voor f879. De gunning zal in de volgende week geschieden door de erven van Wieringen te Woudenberg, voor wier rekening de aanbesteding plaats had. Woensdag had de gewone jaarIijk- sclie schietwedstrijd van het kader der dienstdoende schutterij dezer gemeente op de Leusderheide plaats, waarbij gebruik gemaakt werd van de Schietbanen van het 5. regement infanterie, die tot dat doel waren beschikbaar gesteld. In twee cate- goriën was det kader verdeeld, namelijk in schutters 1. en 2. klasse. Door de 1. klasse- schutters werd gescholen op de éénmansschijf en door die der 2, klasse op de vijfinansschijf, voor beiden op een afstand van 150 M. slaande uit de vrije hand. De prijzen werden behaald als volgt: de 1. prijs door den sergeant G. Muijs; de 2. door den fourier E. J. Houpstde 3. door den sergeant N. Vink Jr; en de 4. door den korporaal W. B. Smit; in de tweede categorie; de 1. prijs door den sergeant C. M. van Beek de 2. door den korporaal- tamboer F. W. Visser; en de 3. door den fourier J. A. Gijsbertse. Een door den majoor- commandant be schikbaar gestelde prijs voor bet hoogst aantal rozen, geschoten op de schijf van 18, in 2 schoten, op 150 M. afstand, staande uit de vrije hand, werd door den sergeant C. Okhuisen behaald. Des avonds werden de prijzen door den ma joor- commandant, den heer A. M. Tromp van Holst, aan de winners, met eene toe spraak, uitgereikt, terwijl hei kader daarna nog eenigen tijd in de loceleu van „de Arend", waarde prijsuitreiking geschiedde, gezellig bijeen bleef. Woensdagavond hield de Christe- tijke jongelingsvereeniging Psalm 119:9 in de bovenzaal van het gehouw „Volks heil" hare 22e jaarvergadering. Bij de opening deelde de voorzitter, de heer F. W. Boldeidijk, het teleurstellende be richt mede, dat de eere- voorzitter, de lieer prof. dr. J. J. P. Valeton, door ziekte verhinderd was de vergadering bij tewo- nen, terwijl het ook den heer ds. P. J. van Melle, predikant te Nijkerk, door een sterfgeval in zijne familie, niet mo gelijk was als spreker optelreden. Ter voorziening daarin hield de heer ds. C: eutz- berg, van Hoogland, de welkomstrede, nadat door de vergadering, die door vele ingezetenen werd bijgewoond, was ge zongen psalm 36:2. In zijne toespraak, gehouden naar aanleiding van 1 Johan nes II,: 17, wenschte Spr. de vereeni- ging geluk met haar 22e jaarfeest en bad haar een voortduiende bloei toe. De heer F. W. Bolderdijk zette daarna uit een, dal het hoofddoel der vereeniging was de uitbieiding van het koninkrijk Gods te bevorderen, besprak de midde len die daartoe moesten worden aange wend en verzocht den moreelen en finan- cieëlen steun der gemeente orn tot dat doel te geraken. Ds. Ter Haar Romeny gaf te verstaan welke de aard moest zijn der geestdrift die den jongeling moet bezielen, 0111 inderdaad, en niet alleen in naam lid van eene christelijke jongens- vereeniging te zijn en sloot daarna de bijeenkomst met dankzegging, in welk gebed herstel voor den eere- voorzitter, den heer Valeton, werd afgesmeekt. Een en ander werd afgewisseld door gezan gen, uitgevoerd door het koor van de jongelings- enjongedochtersvereenigingen, die niet nalieten een hoogstuaugenamen indruk op de aanwezigen te maken. Na dat door de gemeente gezang 96 was gezongen, ging de vergadering uiteen. (Met ingenomenheid vernemen wij dat in den toestand van den oud-hoogleeraar Valeton beterschap valt waar tenemen.) Na verscheidene jaren daarvan ver stoken te zijn geweest zal het kunst minnend publiek weder eens in de gelegenheid zijn een symphonie-concert bij te wonen. Woensdag a. s. zal n.l. het eerste der zes symphonie-concerten door het orkest van den heer van Aken gegeven worden. (Zie achterst.advertentie) Wij gelooven met de enkele vermelding daarvan te kunnen volstaan, want. goede wijn behoeft geen krans. Het sym- phonie orkest van den heer van Aken genoot reeds lang eene uitstekende repu tatie, waai om het dan ook in Nijmegen steeds volle zalen trok. Het beschikt trouwens over uitstekende krachten. Al dadelijk zullen wij op dit eerste concert met den heer van Aken als solo-violist kennis maken, terwijl de heer Beers, violoncellist zich mede als solist zal doen hooien. Dat voor afwisseling wordt zorg gedragen en zoowel liefhebbers van klas sieke als moderne muz'ek er zullen ge nieten mag uit onderstaand programma wel blijken. De entree-prijs behoeft niemand af te schrikken, deze is zoo gesteld, dat een ieder van het aangeboden kunstgenot kan piofiteeren. Een volle zaal bewijze den heer van Aken, dat men zijn stie- ven op prijs stelt. Programma: 1. Einzug der Gaste auf der Wartburg aus vTannhauser"Rich. Wagner. 2. Ouverture aTempelweihe"Kéler-Béla. 3. Serenade für Streichorchester mit violoncell- solo (de Heer Beers) R. Volkmann. o. LégendeH. Wieniawski. b. Mazurka Caractéristique B. Rehl. pour Violon-solo (de Heer van Aken). 5. Ouverture «Haijdée"Auber. a. Intermezzo Sinfonico aus Cavalleria Rus- ticanaMascagni. b. Flirtatión Petite Valse. Steek. 7. Grande Fantaisie Caprice pour Grand or- chestreVieuxtemps. 8. iiHochzeitsreigen" Concert-Walzer Bitse. In de laatstleden Donderdag gehou den vergadering van stemgerechtigde In gelanden van hel Hoogheemraadschap »de Bunschoter Veen en Veldendijk" wa ren 29 Stemgerechtigden tegenwoordig of vertegenwoordigd te zamen uitbrengende 134 stemmen. In deze vergadering werd het volgende verhandeld lo Op voorstel van het bestuur werd met algemeene stemmen den aankoop be krachtigd van 2 perceelen maailand ge legen onder de gemeenten Baarn en Bun schoten nabij de Eembrug tusschen den Eemlandschendijk en de rivier tide Eem," te zamen groot 371,40 H. A. voor den prijs van f11382, met inbegrip der onkosten. 2o In overeenstemming met den wensch van stemgerechtigde Ingelanden, uitge sproken in eene vorige vergadering, werd eene commissie benoemd van 3 personen, om de in de Juniveigadeiiug van 1892 vasttestellen rekening over het ditnstjaar 1891 voorloopig te onderzoeken, ten einde hiervan in die vergadering verslag uitte- brengen. Hierdoor zal het onderzoek der rekening, staande de vergadering zeer vereenvoudigd worden; Met groote meerderheid van stemmen werden in deze commissie gekozen de Heeren C. T. van Beek, Mr. J. van der Leeuw en W. A. Croockewit, die zich de benoeming lieten welgevallen; 3o Een voorstel tot uitgifte van een stukje grond in recht van opstal werd weder ingetrokken; 4o Vaststelling der begrooting voor het dienstjaar 1892. Zonder discussie werd deze vastgesteld, met eindcijfers in ontvangst en uitgaaf aanwijzende een totaal van f27641,14s waaronder.begrepen is, in ontvangst een bedrag van f 10100 opbrengst van te ver- koopen effecten te bezigen tot betaling der kooppenningen van de aangekochte landerijen en in uitgaaf: lo een gelijk be drag door gemelde kooppenningen (de onkosten ad f 1282, op den koop geval len waren reeds uit den dienst 1891 ge weken) 2o een som van f 9071,14s voor onvoorziene uitgaven. In het Utrechtsch Dagblad vinden wij, onder de bespreking der kunstbe schouwing van hel schilder- en teeken- kundig genootschap Kunstliefde, inet waar deering melding gemaakt van een drie tal landschappen (gezicht op A mei sfoort Aan de Treek De Doodenweg) van den heer W. N. Coenen alhier. Volgens eene in dit nummer voor komende advertentie wordt bij genoeg zame deelneming alhier eene cursus in Stenugraphie geopend. De cuisus wordt duorloopen in 24 les sen; worden deze trouw bezocht dan is men bij het einde in het stelsel, dat zich door eenvoudigheid regelmatige en geleidelijke opklimming gunstig van andere stelsels onderscheidt, geheel inge wijd. Hel alzijdige nut der Stenographie voor studeerenden, kantoorbedienden, mi litairen, journalisten enz. is zeer groot. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan- toor te Amersfoort te Amersfoort over de le helft der maand November '91. 1. G. M. Beuzekamp, Amsterdam. 2. A. v. d. Pol, 3. A. Teesink, 4. D. M. Visser, 5. A. K. Dijkstra, Anjum. 6. A. van Luijn, Rotterdam. Briefkaarten. 1. Mevr. de Clerq, 2. id. 3. A. v. Hilden. 's-Hage. id. Utrecht. lt ERGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. GEBOREN: 10 Nov. Petrus Autonius, z. van Wilhelmus Wijntjes en Sophia Schoon- derbeek. - 20 Nov. Steven, z. van Steven Hartogsveld en Geertruida Lambrechts. Willem Rudolf Jacobus, van Willem Rudolf Klaasiug en Maria Cornelia van Opstal. 21 Nov. Jan Willem, z. van Jan Willem Wentzcl en Catliarina Abrabamsen. Petro- nella, d. van Salomon Kool en Lazarina Louisa de Wit. Jan, z. van Jan Groe- newoud en Wijmpje vau de Klashorst. 22 Nov., Gijsbertha Hendrika, d. van Willem Vlijm en Gerritje van de Pol. Alberta Maria, d. van Cornelis llijnders en Maria Kleinlioven. 23 Nov. Maria Alijda. d. van Evert Leijdekker en Hendrina van Olst. Theodora Maria, d. van Heudrika van der Last. Alberta, d. van Leendert Krijnen en Hendrika Maria de Gooijer. 24 Nov. Anna Francina Willemiua Johanna, d. van Cornelis Michaël Maria Vermolen en Bertha Maria Cornelia de Jong. ONDERTROUWD: 26 Nov., Johannes Nijland en Martje van den Brink. GEHUWD: 23 Nov., Wilhelmus Antonius Sluiter en Johanna Catliarina Maria van Oorschot. 24 Nov., Johannes Koekoek en Antonia Geertruida Heere. Lucas Johannes Wit en Maria Souilljee. Cornelis Huber- tus Thijssens en Clara Eleonora Adriana Abelman. Everardus de Smit en Martha Hendrika van den Berg. 26 Nov., Abra ham Fasol eu Fcinma Alijda Schoterman. OVERLEDEN: 18 Nov.. Lodewijk Ger- hardus van Kamp, 73 j., echtg. van Evertje Dekker. 19 Nov., Jannetje van Mourik, j. Theodorus Johannes Onnes, lm.— Evert Jan van Middendorp, 51 j., echtg. van Eva Smit. 20 Nov., Alijda Beek, 62 j., ongeh. Gerritje vau de Wetering, 43 j., echtg. van Reijer van Leijenhorst. Een levenl. aaug. kd. m. g. van Hermanus Johannes Hendriks en Gijsbertha Wouterse. Franciscns Kroes, 71 j., echtg. van Gerritje Methorst. 21 Nov., Neeltje van Dumme- leu, 51 j., ongeh. Petrouella Bouwmees ter, 49 j., echtg. van Reijer van der Veen. 22 Nov., Maria Kooreman, 69 j., echtg. van Jacobus Jagtenbcrg. Willemijna Berend- sen, 32 j., echtg. van Hendrik Mertz. Karei Herman Enkelaar, 1 m. 23 Nov. Johannes Voorburg, 85 j., ongeh. Alberta Maria Rijuders, 1 d. Lensden. GEBOREN: 26 Nov. Marrigje, dochter vau Brand Hofland en Maria Schreuder. OVERLEDEN: 19 Nov. Jacoba van der Bunt oud 7 m. Stouten burg. GEBOREN: 27 Nov. Jannetje, d. van Andreas Martinus van den Berg en Jannetje Ever3. OVERLEDEN: 26 Nov Geertruida de Kruif oud 77 j. wede. van Wouter Ruiter. Woudenberg. GEBOREN: 19 Nov. Gijsbertus Francis- eus, z. van Gijsbertus Middelman eu Dina van Dasselaar. 22 Nov. Cornelis z. van Karei Albertus van Lunteren en Cornelia Woudenberg. 26 Nov. Willem z. van Gerrit Woudenberg en Petronella van der Wiel.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2