Gemengd Nieuws. Dit adres, ging vergezeld van een krans vervaardigd van Kaapsche bloemen, ver vat in een fraai bewerkte bouten kist en bestemd voor het graf van wijlen Z. M. den Koning. Vrrdag werd deze krans op officiëele wijze naar Delft over gebracht. De krans is gevlochten van gedroogde immortellen en rust op een veld van natuurlijke zilverblaren; op het midden van dat veld is de koningskroon aange bracht, eveneens van immortellen onze stamgenooten in Zuid-Afrika noemen ze «zevenjaartjes" gevlochten. De krans is gesloten in eene achtkantige kist, ver vaardigd uit inlandsche houtsoorten. Een zeer verdienstelijk ambtenaar in 's lands dienst, de heer P. A. Vernède hoofd-commies aan het departement van waterstaat, handel en nijverheid is te 's-Gravenhage overleden. De overledene was meer bepaaldelijk belast met de behandeling der landbouw- aangelegenheden aan het departement en stond de staatscommissie voor den Land bouw als secretaris ter zijde. Donderdag morgen arriveerde te 's-Hage een heer uit Brussel, die na cor respondentie, de toezegging had gekregen voor het agentschap in België van de verzekering-maatschappij »De Eerste ling,'' «hoofdkantoor" in de Jan Pieterz Coenstraat te 's-Gravenhage. Natuurlijk was er eene borgstelling geëischt. Eerst had men 10000 f'rs. gevraagd, maar was langzamerhand gedaald tot '2000 frs., die Donderdagavond zouden worden overge legd bij de teekening van bet contract. De kantoren werden gehouden, zoo stond in de brieven, in het café Riclie. De Brusselaar vond hier geen heeren van de «Eersteling," en nog minder een kantoor en had den goeden inval, zich naar het bureau der Staatscourant te begeven, om de statuten der vennootschap te krijgen. Gelukkig vond hij daar een der amb tenaren, die zich vroegere exploiten der maatschappij «De Eersteling" herinnerde en even moeliep naar het politie-bureau. Daar ontving men de mededeehng dat de «directeur" zich sinds den vorigen dag in het huis van bewaring op de Prinsen gracht bevond. Deze omstandigheid redde den Brusselaar zijn 2000 frs. Dinsdagmiddag omstreeks één uur had aan den overweg, nabij het station Leiden, op den Rijnsburgschen weg, een verschrikkelijk ongeluk plaats. Nadat een aldaar rangeerende trein van het Hollandsche Spoor was gepas seerd, haalde de overwegwachter den afsluitboom op, om de daarvoor wach tende en voor Katwijk bestemde stoom tram, waarvan de rails die van de Hol landsche baan kruisen, door te laten. Nauwelijks had de stoomtram zich in beweging gezet en bevond de machine daarom zich tusschen het eerste paar vast, of van het Hollandsche station kwam op dezelfde lijn eene locomotief aange reden, welke de overwegwacliter niet had opgemerkt. De botsing, schrijft het Leidschc Dgbld., was geweldig. De machine van de stoom tram werd een dei tig meter de Hollandsche Ijjn opgerukt en danig gehavend. Maar het treui igste was dat zich daarop de machinist bevond, die tusschen den ketel van zijn eigen machine en de loco motief was bekneld geraakt op eene ver- sclnikkelijke wijze. Dit bleek toen de locomotief tot stil stand was gedracht en men den stoom tram-machinist wilde redden. Men vond hem in deerniswaardigen toestand. Hij was reeds geheel bewusteloos en zijn linkerbeen was bijna geheel afgesneden. Het hing nog nauwelijks bij hei lichaam. Het bloedverlies was ontzaglijk. Boven dien had hij nog enkele verwondingen aan hand en arm. Dr. de Vos, van het academisch zie kenhuis, was weldra ter plaatse aanwe zig en kon rnet den heer Caron de ver wonding nog met de gutta-perchaslang uit de verbandkist van het station afbin den, ten einde het verder bloedverlies tegen te gaan. Ije .ongelukkige werd vervolgens per 00'4 van 'iet ata"on, naar 'iet s overgebracht, waar hij echter eer heeft geleefd, liij blies den laatsten adem uit, na nog 'tje woorden te hebben kunnen ?n bevond zich nog maar met velletje aan het lichaam. .- edene heette Hildebrand, was te Katwijk en laat eene we- B/;/ Y vier kinderen achter. 4 tijd had men noodig voordat P^ntrammachine weer ter zijde i ^'i had, waardoor de gestremde ,*Oon (Strijdbaar kwam. iV**voordl |nachine veel geleden, daaren- I 'W uk met de personenwagens nog 1 J'; y^eloopen. Van den passagiers- 3tonf'J r cle machine is het voorbal- n er Vee's vernield, doch de wagen \j ,iat z -, -chts ter zijde uit de rails (f dan ,-t.°r dat de passagiers letsel 1J(jej' Zij vluchtten achter uit den wr twamen met den schok en (c,rste wagens bleven in derails (S ^us gemakkelijk weer naar de ^gebracht worden. zwaren,uitde rails geraakten wagen ging dit natuurlijk niet zoo vlot. Daar was heel veel tijd voor noodig. De rails, waarmede de stoomtramlijn de Hollandsche lijn kruist, waren van den schok der botsing eveneens uit hun ver band gerukt of stuk gebroken. Ook hier waren evenzoo vele handen aan het werk om dit in orde te maken. Bij Kon. besluit is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Heeren veen, mr. S. J. H. van Walch.ren, thans griffier bij het kantongerecht te Medem- blik. In de Kampioen komt een staat voor van de personen, die het rijwiel ge bruiken ten behoeve van hun ambt. be roep of bedrijf. Niet minder dan '1536 hebben zich opgegeven en het geheele getal meenen wij dus veilig op 3000 te mogen stellen, daar ook hier wel 50 pet. zullen zijn achtergebleven. Amsterdam bijv. gaf er maar 4 op, en er moeten er 3Ó0 zijn. Het talrijkst zijn de bloem- en boomkweekers vei tegenwoordigd, waar van er 20 zich aanmelden. De meeste beroepswielrijders levert Zuid-Holland op, hun getal is 263. Dan volgt Gelderland met 256. Drente heeft ei slechts één minder dan Noord-Holland, namelijk 200. In Zeeland zijn er maar 23. Het ijs heeft dezeu winter voor zoover ons bekend zijn eerste slacht offer geëischt te 's Hertogenbosch. Daar is Maandagmiddag de 11-jarige J. W. H. F., die rich met glijden op het ijsveld langs den Deuterschen weg vermaakte, door eigen onvoorzichtigheid op de wetering nabij Klein-Deutereo door hel ijs gezakt en verdronken. De omstanders, die met stokken nog getracht hebben, den jongen te redden, moesten hem voor hunne oogen zien omkomen. Later is het lijk met een schouw opgehaald en vervoerd naar de ouderlijke woning. Te Sliedrecht is sedert eenige dagen 't geheele personeel ter secretarie (bur gemeester, secretaris, klerk en beambte) door de influenza aangetast. Laatstge noemde is nu iri zooverre hersteld, dat hij, ter afdoening van de dringende zaken, thans per rijtuig naar het gemeentehuis gaat. De flinke vorst der vorige dagen heeft reeds op verscheidene plaatsen de kanalen en vaarten gesloten. De Drent- sche hoofdvaarten, alsook die tusschen Steenwijk, Blokzijl en Zwolle, en van Deventer naar Almeloo, zijn dichtgevroren. In het Noorden van Noord-Holland wordt hier en daar met moeite een slop in het ijs opengehouden. Op het Spaarne niet de zijkanalen en de ringvaaat is de zeil vaart gestremd. Door het ijs in de Friesche wateren heeft de Groningen-Lemmer Stoomboot- dienst den dienst moeten staken. Langs de kusten der Zuiderzee begint zich reeds drijfijs te vertoonen. Het Monnikendammergat is geheel dichtgevroren. Geen rimpel of scheur is er te ontwaren. Als de vorst aanhoudt en de Gouwzee dichtgaat op dezelfde wijze, dan zal de baan naar Marken aan merkelijk beter zijn dan het vorige jaar. De vereeniging Olympia is reeds bezig met het ontwerpen van plannen. Te Renkum werd Zondag reeds op de grachten van het Koninklijk particulier domein «Oranje-Nassau's Ooi d"scliautsen- gereden. Het ijs was spiegelglad. Thans heeft men het «Broek" onder water ge zet, waardoor een prachtige ijsbaan zal worden verkregen. Vooi het eerst na zijne ongesteld heid woonde mr. M. J. C. M, Kolkman Dinsdag de zitting van de Tweede Kamer bij. Zijn gezondheidstoestand is thans zoo verbeterd, dat van het voornemen orn zich naar Nizza te begeven door hem is afgezien. Dr. J. H. J. Schreinemacher is thans sedert eenige dagen zeer ongesteld. De vergadering te Dusseldorf ter regeling van den zomerdienst der spoor wegen, enz. voor 1892 werd door afge vaardigden van 81 spoorweg- en stoom boot-ondernemingen bijgewoond. Er werd onder anderen besloten, den zomerdienst op 1 Mei in te voeren en op de voor het publiek bestemde dienstregelingbiljetten te vermelden welke doorloopende rijtui gen er zijn. De invoering van den eenheids- lijd in de voor het publiek dienende bil jetten werd verworpen. De heer F. E. Botma, te Metslawier, heeft in de vergadering van het hoofdbe stuur der Friesche maatschappij van land bouw een verslag der tafel gebracht om trent de bietenteelt. Hij deelde daarbij mee, dat de commis sie, na gedaan onderzoek, zoowel inliet buiten- als in het binnenland, lot de slot som is gekomen, dat de piovincie Fries land door hal en geschikten bodem, door sneden met vaarten en kunstwegen, zich uitermate gunstig voor de teelt van bie ten leent. Zeer voordeelig zal de teelt worden, wanneer in Friesland eene ruwbeetwor- tel-suikerfabriek verrijst op coöperatieven grondslag. Hierbij zullen landeigenaar en landbouwer wel varen en het zal een ze en worden voor den werkman. Het hoofdbestuur heeft besloten dit be langrijk verslag te laten drukken. Te Ooijen had Zaterdag namiddag bij het on varen van de veerpont naar Alfen een ongeluk plaats. Door den hevigen stroom, die thans op de Maas is door den Imogen waterstand, raakte de 10I, die op de voorbrug van de pont staat, los. De voermansknecht Jan Peeters, dit ziende en het willende herstellen, verloor hier bij het evenwicht en raakte te water. On middellijk ging de veerman in eene roei boot om den drenkeling te redden, doch te vergeefs; vodr deze hem bereiken kon, verdween hij in de diepte. De verdronkene was een zeer oppassend jonkman, van omstreeks 18 jaar. Wederom zijn twee bankiers met de noorderzon vertrokken; ditmaal zijn het de heeren Wuest en Kling, directeuren der Allgemeine Creditbank te Bazel. Men meent de vluchtelingen te Brussel op liet spoor te zijn. In het tuchthuis te Maryland zit te genwoordig zekere Tobias Hudson, die reeds heihaaldelijk met de cel kennis maakte en 't laatst, wegens paardendief stal, tot negen jaar tuchthuisstraf werd veroordeeld. Hudson is een wetenschap pelijk gevormd man en een heel knap uitvinder. Hij leest in het tuchthuis en kel wetenschappelijke werken, en heeft eene bibliotheek van 1800 boeken. Reeds vond hij verschillende electrische toestellen uit en een alarm-klok is zelfs zoo mooi en nuttig, dat de directeur van de gevangenis die in zijne eigen slaap kamer liet aanbrengen, «ter bescherming tegen dieven.s Onlangs deelde Hudson mede, dat de sioten der cellen %iemandal deugden, en orn dit te bewijzen, liet hij zich in eene dubbel gesloten cel opsluiten, waarvan de deur bovendien van een zware veilig heidsketting voorzien was; enkel met twee hamerslagen verbrak hij het slot en ketting. Na dit overbluffend stukje te hebben uitgehaald, vond Hudson onmid dellijk een nieuw electrisch deurslot uit. De knappe uitvinder werd zeer toege juicht, en hij kreeg opdracht, voor alle gevangenisdeuren nieuwe sloten te ma ken. Tot belooning werd zijn straftijd met twee jaar en twee maanden inge kort, en hij kre g bovendien een patent op zijne sloten, zoodat niemand ze mag namaken. Influenza. Professor Rothnage! te Weenen beweert dat zij, die reeds eens aan influenza hebben geleden, niet licht voor de tweede maal worden aangetast. In zijn woonplaats wordt dit bevestigd, aangezien thans de influenza zich te Weenen slechts in geiinge mate doet gevoelen, terwijl in 1889 het tegenover gestelde het geval was. De influenza eischt in Oostenr ijk-Hongarije lal van offers. Het sterftecijfer rees te Pest van 3 tot 34 per duizend, te Krakau van 5 tot 39. Te Weenen komen in de laatste weken per dag 25 nieuwe lijders in de hospitalen. De ziekte woedt heviger on der de rijken dan ouder de minder ge goede standen. Te Londen is nog geen verbetering gekomen in de influenza onder de paar den. Het aantal dieren dat sterft is zeer groot. Men verwacht vooral in de drukke kerstweek veel ongerief van deze toestand. Op de heide tusschen Hilversum en Bussum, nabij de Crailoosche laan, is Zondag in een uitgegraven gat het lijk gevonden van A. de Ridder, wonende te Hilversum, gepensionneerd Indisch mili tair, die op twee krukken liep. Blijkbaar is hij op weg van Bussum, waar liij Za terdag had gebedeld, naar huis gaande, in het gat gevallen, en, daar hij niet bij machte was er zich uit te werken, tenge volge van de koude bezweken. Een electrische vliegenvanger. Men heefteen werktuiguitgevonden, door elec- iricileit in beweging gebracht, orn vlie gen te vangen. Het bestaat uil eenige stalen of ijzeren draden, welke in vei- biriding staan rnet eene kleine machine, die door twee chemische elementen in beweging gebracht wordt. Als een vlieg een der draden beroert, valt zij tusschen de draden dood neer. Rooken. Als we heden ten dage schier elk mannelijk persoon in de stra ten met de grootste kalmte eene sigaar zien rooken, dan kunnen we ons bijna niet voorstellen, dat er een tijd geweest is, waarop het rooken op de straat bij een wetsvoorschrift verboden was. Tot het jaar '1848 moest men zich niet alleen in Beilijn, maar in de meeste Europeesche steden onthouden op straat te rooken, ja zelfs in Kassei werd dit verbod eerst geruimen tijd later opgeheven. Morganatische huwelijken. De dood van aartshei tog Heinrich en zijn vrouw, de baronnes van Waldeck, heeft opnieuw de aandacht gevestigd op de Morgana tische huwelijken, die zoo veelvuldig in de regeer ende vorstenhuizen voorkomen. Het morganatisch huwelijk is volgens het Germaansche recht een huwelijk, waarbij een man, die een vrouw van minderen stand trouwt, haar de linker hand reikt bij de trouwplechtigheid. Verschillende andere uitleggingen zijn echter door de taalgeleerden aarr dit woord gegevendeze leidden dien naam af van de fee Morgana, zonder daar ech ter eene reden voor op te geven ande- len weer leidden haar af van het Duit- sche woord Morgen, omdat deze huwe lijken in den regel in 't geheim, in den vroegen morgen werden voltrokkhn. Volgens de wetten, die bijna in alle vorstelijke families van kriicht zijn. ver liest een lid dier familie bij het aangaan van een morganatisch huwelijk al zijne rechten op de kroon. De kinderen uit dit huwelijk geboren, worden niet als piinsen beschouwd; zij dragen den naam der moeder en gaan na den dood des vaders in haar geslacht over. En niettegenstaande deze strenge be palingen komen d'ergelijke huwelijken herhaaldelijk voor. Wanneer men de ge schiedenis eens wilde nagaan, dan zou men een zeer lange lijst krijgen. We kunnen ons echter bepalen tot de eeuw waarin we leven, en dan is er geen regeerend vorstenhuis aan te wijzen, waarin niet een of meer leden morgana tisch gehuwd zijn. Alexander I van Rusland deed afstand van den troon ten behoeve van den groot hertog Nicolaas, om een huwelijk te kun nen aangaan met zekere Poolsche dame, mejuffrouw Grudzenka; Alexander II iuwde met een piinses Dolgorouki, die te Parijs woont en algemeen bekend is onder den naam van prinses Juriewska; koning Victor Emmanuel huwde met mej. Rosa Vercellana, gravin Mirafiaridon Ferdinand van Portugal was gehuwd met Eliza Flenster, die een artiste van talent was. Dit voor zoover liet betreft overle den vorsten. Van de nog levende noemen wij de volgende: In Rusland: De hertog van Leuchtenberg,gehuwd met mej. Skobelefl'; hertog Nicolaas van Oldenburg, gehuwd met inej. Bulatzel, terwijl zijn broeder, hertog Conslantijn, huwde met gravin von Zamerkau. In Oostenrijk: Behalve den nu over leden aartshertog Heinrich, is er nog de aartshertog Johann, verdwenen onderden naam van Johann Orth, is gehuwd met de zangeres Stubel; prins Karei van Baden, gehuwd met de baronnes Rosalie von Beust; hertog Ludweg, broeder der keizerin van Oostenrijk, gehuwd rnet baronnes Wallersee, een zangeres die voor eenigen tijd overleden is; graaf Bari, broeder van Koning Frans II van Napels, was gehuwd met mejuffrouw de Maccoley; de prins van Nassau (Oi anje), gehuwd met de dochter van den dichter Pouchkine; prins Georges van Anhalt, gehuwd met gravin Renaprins Eric van Waldeck, gehuwd met baronnes Falkner prins Frederik Albert van Pruisen, ge huwd rnet mej. Rosalie von Rauch; prins Heinrich van Hessen, gehuwd met baron nes van Nidda; prins Oscar van Zweden gehuwd met mej. Ebba Munck; de her tog van Cambridge, gehuwd met mej. Farebrother. Men ziet het, er zijn nog vele «prin sen," die inet «hetderinnetjes" trouwen; maar omgekeerd zijn er ook prinsessen, «die zich een herder tot gemaal kiezen." Prinses Henrietta van Sleeswijk-Holstein is gehuwd rnet professor Esmarseh van de universiteit te Kiel, die daardoor dus in de familie van den Duitschen Keizer is gekomen. Prinses Couise, dochter der koningin van Engeland, was gehuwd rnet den mar kies de Larne; prinses van Wales heeft den hertog van Fife tot gemaalprinses Frederika van Hannover is gehuwd met baron Powell Reminger; de hertogin we duwe van Genua was gehuwd roet mar kies Rapallo. En zoo zijn er nog vele, die we ^til voorbijgaan, want indien de geschiedenis der morganatische huwelijken voor hunne viering dikwijls lang en romanesk is, wan neer zij eenmaal gesloten zijn, blijken ze in den regel gelukkige echtvereeniging te wezen. Volgens het jaarverslag van het post kantoor te Washington (Ver. Staten) zijn er aan het dead letter office in één jaar tijds zeven millioen bi ieven en pakketten onbestelbaar gebleven, meerendeels we gens gebrekkige of in het geheel geen addresseering. Doaronder waren er, die te zamen bijna twee millioen dollars gelds waarde inhielden. Een nieuw ambt. In Parijs heeft men wat nieuws uitgevonden, om de aan dacht op winkeluitstallingen te vestigen. «Eenige netgekleede heeren en dames wandelen door de drukste winkelstraten. Vier of vijf hunner blijven telkens voor een der uitstallingen staan en beschou wen haar eenige minuten zeer aanuach- tig, elkander op levendige wi|ze op het een of ander opmerkzaam makende. Na tuurlijk trekt dat de aandacht der voor bijgangers, die op hunne beurt ook blijven kijken en onwillekeurig worden daar door koopers gelokt. Elk half uur hei halen die daarvoor ge huurde heeren en dames deze kleine co- medie, waarvoor zij door de winkeliers wekelijks flink worden betaald. Vreemde gevallen. In Engeland leeft een officier, die 's nachts geen oog dicht doet. als hij zich met zijn tandenborstel in hetzelfde vertrek bevindt. Nog vreemder is de afkeer van eene dame in Indië voor broodsuiker. Indien zij per toeval in aanraki komt met volk een onschuldig voorwerp, dan valt zij flauw. Nog zonderlinger is het geval van eene dienstbode, die als het witte goed, hetzij gewasschen of vuil, wat zij ziet liggen, wegneemt en het in een groeten koffer bewaart. Zij ontvreemdt nooit iets an ders; goud of zilver kan haar niet ver leiden, maai het kleinste kraagje doet haar onmiddelijk de hand uitstrekken. Ondanks alle pogingen is het onmoge lijk, om haar van hare manei te gene zen. Wij leven hier in een gezegend land, zoo schrijft men uit Lochern aan de N. R. Ct.waar bijna iedereen klaagt over hooge belasting, kon de hoofdelijke om slag alhier op f 1000 lager geraamd wor den; daarbij bestaat in onze gemeente eene inrichting, «de Spaarbank van Lochem," opgericht door het staatsbestuur in 1819, nu met een inleg van circa 7 ton en een reservekapitaal van bijna 2 tonnen gouds; de directie oordeelde, dat van dit laatste wat kon worden af genomen voor nuttigen aankoop van grond, geschikt voor aanleg van straten en f 4000 voor den bouw van twee bruggen over de stadsgracht; verder be staan er plannen voor het stichten van een gebouw voor volksnut, als: volks bibliotheek, teekenschool voor ambachts lieden, huisvlijtschool en waarschijnlijk voor een volkskofiiehuis. Uit een ingezonden stuk van den heer Bauduin in de N. R. Ct. blijkt, gelijk onlangs uit Buer.os-Ayres aan het Vad. werd geschreven, dat de 200 Hollandsche emigranten, die in Argentinië gebrek lijden, dit, althans wat velen betreft, te wijten hebben aan hen zeiven. Zij wil len niet werken of verstaan geen hand werk; velen zijn lui en stellen hooge eischen, wat oorzaak is, dat men hen niet in dienst houdt. De heer Bauduin ontleent vele bijzonderheden tot staving van die bewering aan zijn dagboek en pi ijst zeer de zorgen, moeite en opoffe ringen van onzen consul, den heer L. van Riet, om in den nood van hulpbe hoevenden te voorzien. Inmiddels heeft de Slaats Ct. van 9 dezer over de landverhuizing naar Argen tinië een uittreksel uit een algemeen ver slag van den consul-generaal ie Buenos- Ayies medegedeeld. In dit zeer uitvoerig stuk wordt gewe zen op den toestand, die op bijna elk gebied treurig is, en vele landverhuizers weder vertrekken. Maar al zijn de loo- nen gedaald, toch kan de flinke werkman er nog steeds zijn brood verdienen. Daarnn wordt aangetoond, dat het niet waar is, dat de landverhuizers op valsche voorspiegelingen gelokt zijn. De groote stroom landverhuizers kwam vanzelf. Het eerst in 1888 ingevoerd stelsel van cre- diet-passage deed echter menschen komen, die niet geschikt waren voor vestiging in Argentinië, zoodal reeds spoedig, zelfs in den tijd van hooge loonen, geklaagd werd. Tegenover de lage loonen van thans staan echter zeer lage prijzen van levensmiddelen. Verder blijkt uit het verslag, dat in 1889 en 1890 4607 Nederlandsche land verhuizers aan kwamen en 395 vertrok ken. Onzen landvei huizingszuchtigen lezers blijven wij echter toeroppenverzint wél en herhaaldelijk, eer gij begint. Een eigenaardig avontuur, dat ter waarschuwing kan strekken, heeft groote ontsteltenis aan het hof te St. Petersburg verwekt. De schoone gravin de S., hofdame der keizerin, begaf zich naar Helder, een bekend kapper, om haar licht blond haar zwart te laten verven. Onmiddellijk na den afloop der bewerking begon de gravin te klagen over pijn in en op het hoofd, terwijl hare lokken weldra een licht blauwe kleur aannamen. Zij stelde dadelijk den prefect van po litie, generaal Gresser, van het gebeurde in kennis, die den kapper gevangen liet nemen. Het bleek toen, dat deze een Belg van gebooite was, hoewel hij zich voor een Franschman had uitgegeven. Het middel, waarmede hij het haar verfde, wordt door scheikundigen onderzocht. De ongelukkige gravin is zwaar ziek. Aartshertog Joseph van Oostenrijk heeft een bijzondere sympathie voor de Tsiganrn (een zwervende volksstam) en geeft zich veel moeite om hen te over leden hun zwervend leven vaarwel te zeggen. Voor eenigen tijd heeft hij in zijn domein Alcsuth eene landbouwkolonie gevestigd van zestig Tsigaansche gezin nen, die elk een net huisje krijgen om te bewonen en een stuk grond om te bebouwen. Een jongman van 20 jaar is door den aartshertog aangesteld als voïvode (stadhouder) nadat hij hem het schoonste meisje der kolonie tot vrouw had gegeven. Het huwelijk werd voor eenige dagen voltrokken, waarbij de aartshertog en zijn intendant de getuigen warende eerste droeg bij deze plech tigheid het kleed der Tsigaansche voïvodes en had een bamboestok in de hand, ver sierd met een bouquet en stuk rood vlaggedoek.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2