Een fatsoenlijke Loopp, Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Gemengd Nieuws. CORRESPONDENTIE. In ons volgend nummer zal wederom de gelegen heid worden gegeven tot het brengen van een heil- groet aan begunstigers enz. a 0.25 per advertentie. ADVERTENTIËN. LESSEN Y-U a.a,n.g,e"bod.enA^ G. J. SLOTHOUWER. Di ve at is, maar onderworpen aan de $u- jeiniteit van den Sultan en daardoor dwongen de capitulatiën te eerbiedigen. 1 iet kan niet op eigen gezag een vreem deling verbannen; het kan geen daad van dien aard volbrengen zonder de mede werking der consuls. Na een uiteenzet ting der verschillende feiten, ook tegen over anderen dan Franschen, zeide Ribol dat Frankrijk de betrekkingen met Boel- garije afbrak en voldoening moet erlan gen. De Regeering zou daartoe het noo- dige doen, zonder overijling, maar ook zonder zwakheid. Deze verklaring werd krachtig toegejuicht. Het onderzoek van het handelsver- drag niet Duitseliland in de afdee lingen der Belgische Kanier heeft doen blijken, dat de stemming daarvoor allesbehalve gunstig is, in drie der af- deelingen was de meerderheid er voor, in drie er tegen. Van de leden, die een stem hebben uitgebracht, waren 22 voor standers, 21 tegenstanders, terwijl 12 zich een beslissing hebben Voorbehouden. Met behulp van die 12 hoopt de Regee ring nu de overeenkomst er door te krijgen. Ook in niet-politieke kringen is men niet het verdrag niet bijster ingenomen. Woensdagavond werd te Brussel een groote meeting gehouden, om er tegen te protesteerenzij werd bijgewoond door 10 leden van de Kamer, 2 senato ren, een aantal gemeenteraadsleden en personen uit de handel en nijverheid. De heer Van der Oye, fabrikant, ver klaarde dat het verdrag noodlottig is voor België. Het land zou zich niet aan dergelijke handelspolitiek onderwerpen met het mes op de keel, ook al werd zij door het machtige Duitschland opge drongen; België betaalt 7 francs invoer recht in Duitschland, tegenover 1 franc door Duitschland bij invoer in België betaald; de Fransche tarieven waren minder r.adeelig voor België dan het Duitsche tarief. Na talrijke redevoeringen, waarin het verdrag werd bestreden, stond een lid van de rechtbank van koophandel te Brussel op om te verklaren, dat Duitsch land van 61 artikelen concessiën deed op 35, teiwijl België slechts concessiën doet op 5. Het was vooral op België dat Frankrijk het oog had bij de nieuwe tarieven, waardoor België zwaar zal ge troffen worden. Ten slotte werd een motie van orde aangenomen, waarin de wensch werd uitgesproken dat de Kamer en de Senaat het handelsverdrag met Duitsch land zullen verwerpen, of het althans wijzigen in den geest der opmerkingen, door den algemeenen raad van handel en nijverheid gemaakt. In de Belgische hoofdstad vergaderden dezer dagen een zestigtal socialistische studenten uit verschillende landen, ook twee uit Nederland. De heeren hielden congres. Volgens de goedgekeurde punten van het programma zullen de jongelui aan de wereld tal van belangrijke hervor mingen bezorgen, zooals daar zijn Een heid in de wetgeving ten opzichte van de rechtspersoonlijkheid der beroepsver- eenigingenafschaffing van alle wetten tegen de internationale samenwerking van werklieden verplichten rustdag een maal per week; afdoende regelen van den arbeid in de gevangenissen verbod van ondergrondschen en anderen voor de gezondheid nadeeligen arbeid aan vrou wen,; verbod van arbeid voor kinderen onder 14-jarigen leeftijd; benoeming van Staats-inspecteurs om te waken voor de toepassing der wetten op den arbeid; invoering van een permanent onderzoek naar de voorwaarden, waaronder de arbeid verricht wordt. Eindelyk zijn nog een zeker aantal conclusies genomen aangaande de verbetering van den zede lijken en stoiïelijken toestand der vrouw, door middel van opvoeding. De Koiiiiig Van België ontving als zijn gasten de 500 werklieden, die aan den herbouw van het kasteel te Laeken hebben deelgenomen. Er was groote geestdrift, vooral toen na den af- „üan zullen wij er nu dadelijk heengaan en jij zult mij alles verhalen, betreffende f "M age dame, van wie ik u afscheid heb *%Z;nen." -t>fa Judge? o, ja, ik zal u alles aan haar mededeelen, hoe ik haar te .10 ontmoet heb, daarna haar naar 'gde Maar waarom blijft gij daar Judge! was dat Anna Judge?" 'Delancy haastig, toen hij op eens taan. f het meisje dat eerlang mijne vrouw 1 4U, Ned, om mij tot den gelukkig- -!r' launen te maken, na al de wissel- LOo. Jana Judge uwe vrouw worden?" rdancy langzaam. 'woord1 V i v' 5 'V oeds uwe ver'°°ft'e> ls ket ,ve' j.'er illusiën?" stoif ,.et is werkelijkheid," riep Aynard, ■n e' ben is op weg tot geluk. tij '.lat J> nen en ik zal u de geheele ge- r danfh ertellen." 'j' V'.adJaar zou ik bezwijken van de wr-j.ik nn bijna reeds," riep Delancy. r ij niet naar het strand gaan .onker en stil is, en niemand ons i ,s '•'"gij maar verlangt: maar het is het water." loop van het feestmaal de koning en de koningin met talrijk gevolg, langs de rijen der werklieden gingen. Ieder hun ner kreeg een geschenk tot aandenken. De exprestrein van Brussel naar Parijs is Zondagavond nabij Bergen in botsing gekomen met een goederentrein. Er zijn tien gekwetsten. Ook in het Hongaarselie Volks huis loopen dp handelsverdragen goed van stapel. In tweede lezing zijn die met Italië, België en Zwitserland goedgekeurd, zoomede de overeenkomsten met Duitsch land betreffende bescherming der fabrieks merken en tot wering van veeziekten. De vaste commissie van den Duitschen «Handelstag" bestaande uit de vertegen woordiging van nagenoeg alle Kamers van Koophandel, heeft instemming betuigd met het plan tot het houden eener inter nationale tentoonstelling te Berlijn, in 1892. Zoowel de Regeering als het ge meentebestuur der hoofdstad ijveren zeer voor de uitvoering vnn dat denkbeeld. Vorst Ferdinand heeft de zitting der BoelgaarseheSobraiije gesloten met een rede, waarin bij verklaarde dat de Afgevaardigden zich het vertrouwen des volks hadden waardig gemaakt en met vrucht werkzaam zijn geweest. Met inge nomenheid sprak hij van de pogingen, aangewend om landbouw en nijverheid tot meerderen bloei te brengen. Bij zijn komst en bjj zijn vertrek werd hij door de bevolking van Sofia levendig toegejuicht. In de Ilaliaanselie Kamer zullen de handelsverdragen eerst na haar terug komst, 14 Januari, in behandeling worden genomen. Voor zij met vacantie ging, heeft zij het ontwerp tot verlenging der post-overeenkomsten en der scheepvaart verdragen goedgekeurd. In den Senaat is de beraadslaging aangevangen over het, door de Kamer aangenomen wetsontwerp tot verhooging van sommige douane-rechten, waarvan de Regeering een meerdere ontvangst van 13 millioen lire verwacht. De Minister van Financiën had verzocht deze zaak als spoedeischend te behandelen. Tusschen Italië en de Vereenigde Sta ten van Amerika is thans in beginsel overeenstemming verkregen ten opzichte van de schadeloosstelling, uit te keeren aan de nagelaten betrekkingen der slacht offers van den lynchmoord te New-Orleans. Uit Petcrsbnrg wordt gemeld, dat de Czaar de Rijksbegrootiug met honderd millioen roebels zilver heeft doen verlagen, wegens de onmogelijkheid om in de door gebrek geteisterde streken belastingen te innen. Het aantal men- schen, die hongersnood lijden, wordt in Noordelijk Finland op twaalfduizend ge schat. De Times bericht, dat er in de hoofdstad steeds arrestatiën plaats heb ben van vermoedelijke nihilisten, o. a. de vrouw van professor Niede. In een smederij moeten eenige werklieden zijn gevangen genomen, in wier bezit men plattegronden van de Keizerlijke paleizen vond. Poolsche bladen deelen mede, dat in Russisch Polen, ten gevolge van den heerschenden nood, moorden en plunde ring van landhoeven schrikbarend toene men. Onlangs werd een rooverbende ge vat, wier leden gedeeltelijk uit verkleede kozakken van het te Tamaszou in gar nizoen liggend regiment bestonden. In de noodlijdende streken heerschen epide mieën, en overal is gebrek aan genees kundige hulp. De dwangarbeiders, die den Vladivos- tock-spoorweg (Oost-Siberië) aanleggen, begaan, volgens de «Standard", allerlei ongeregeldheden en misdaden, zoodat het noodig zal zijn, andere arbeiders aan het werk te stellen of de krijgswet af te kondigen. Uit onderscheiden provinciën in het binnenland wordt bericht, dat het graan veel goedkooper is geworden, nu door het verbod van uitvoer de kooplieden er geen belang meer bij hebben de aan wezige voorraden op te zamelen. De partijen in Ierland hebben weer „Wat bekommert zich daarover, een man die een brandende koorts heeft?" „Gij zijt niet wel, Ned," zeide Aynard, met een ernstigen blik op zijn gelaat. „Neen ik ben ziek ziek naar de ziel, straks zal ik u zeggen boe dat komt. Laat ons dus naar het koele strand gaan en dat ellendige dorp verlaten." Toen zij het straud bereikt hadden legde Delancy zich in zijne geheele lengte op de steenen neder en zuchtte. „Beste Ned, er is u iets ernstigs weder varen, spreek, gij zult mijne geschiedenis wel later hooreu, Clara „Clara staat er volstrekt niet mede in verhand," zeide Delancy, zich oprichtende, en trachtende bedaard te schijueu. „Ik ben afgemat van de reis en heb mij nacht noch dag rust gegund om hier te komen." „Het was van u zeer goed," zeide Aynard. „Ik zeide niet dat het was om u te vin den was het norsche antwoord. „Ned, wat beteekent dat." „Kom, kom daar moet gij niet op letten, ik praat gekkenpraat," zeide Delancy. „Gij weet wat het beteekent zulke aan vallen van zwaarmoedigheid te hebben, en gij kunt medelijden met mij bebbon en mij begrijpen." „Maar gij zijt niet ongelukkig hoe zou het mogelijk zijn dat gij ongelukkig waart?" „Ja, hoe is dat mogelijk? Jongen, ik ben eens gelegenheid gehad haar krachten te meten. De Pai lementszetel voor Waterford, tot dusver door eeri'Parnel- list vertegenwoordigd, was vacant, en twee candidaten, het hoofd der Parnel- listen John Redmond en een der voor naamste leiders van de «Nalionalen", Michaël Davilt, stonden tegenover elkan der. De uitslag was ten gunste van Redmond; na de scheuring is het de eerste maal dat een Parnellist zegeviert. Op den eersten Kerstdag is te Val paraiso de heer Montt, nieuwbenoemd President van de Republiek Cliili, als zoodanig geïnstalleerd. Bij de eeds aflegging waren alle vreemde gezanten tegenwoordig, met uitzondering van dien der Vereenigde Staten van Amerika, den heer Egan. In Brazilië blijft de regeeringloos- heid toenemen. Ondanks het optreden van een nieuwen Gouverneur blijven in Rin Grande schermutselingen tusschen de opstandelingen en de Regeeringstroe- pen aan de orde van den dag. Ook in de provincie Santa Catharina is de bevol king in verzet gekomen tegen liet cen traal gez3g, vertegenwoordigd door den Gouverneur. De Ciiineeselie Kegecring heeft door middel van haar gezantschap te Parijs bekend doen maken, welke maat regelen door haar zijn genomen naar aar,leiding van de ongeregeldheden, in den afgeloopen zomer voorgevallen in de streek van de IJangtse-rivier. De ge vraagde schadevergoeding van 2'/2 mil lioen frans is betaald, en in het vervolg zal met zorg tegen herhaling gewaakt worden, want de Regeering is vast be sloten haar internationale verplichtingen na te komen, onder handhaving echter van al de souvereine en territoriale rech ten van China. Wat den opstand iri Mandsjoerije aangaat, deze is geheel ge dempt; hij had ook geheel andere oor zaken, want er werd geplunderd en ge moord zonder acht te geven op verschil van godsdienst. Ten slotte wordt protest aangeteekend tegen de onware berichten, in Europeesche bladen omtrent China medegedeeld. Door heeren burgemeester en wet houders is vergunning tot verkoop van sterken drarik in het klein verleend aan H. J. Van den Brink in het perceel wijk A, No. 170 aan de Kleine Haag, G. van Lokhorst in het perceel wijk D, No. 63, aan de Breedesteeg en G. van Beek, we duwe van E. Ruiter, in het Paviljoen aan den Amersfoortschen Berg. In de laatste vergadering van dit jaar benoemde de Kamer van Koophandel en Fabrieken tot haren Voorzitter den heerJ. Gerd. Kleber en tot Onder-voor zitter den heer H. C. Van Dam. Maandag 21 December werden op de A. P. Bewaarschool alhier de winter- kleeren, als belooning voor trouw school bezoek, uitgedeeld, bestaande uit 57 jurken, 31 rokjes, 6 hemden, 65 kielen, 14 broeken. Woensdag 23 December was het voor de kleinen weer feest. Een geacht inge zetene dezer stad trakteerde de kinderen op chocolade, krentenbrood en moppen. Het was aardig om al deze dankbare en gelukkige gezichtjes te zien. Woensdag 23 Dec. II. slaagde te Utrecht voor het examen in zang onze stadgenoot de heer D. Klerk. Ook met de aanstaande wisseling des jaars zal wegens de te verwachten drukte bij de posterijen het personeel van het postkantoor alhier worden ver sterkt met eenige gegradueerde en min dere militairen. De Directeur van het Postkantoor alhier maakt bekend, dat de Nieuwjaars dag (1 Jan. 1892) voor den dienst der Pakketpost als Zondag zal worden beschouwd. Amersfoort, 28 Dec. 1891. De Directeur, C. SMITT. zoo gelukkig. Ziet gij dan niet dat liet over maat vau blijdschap is - van blijdschap u te hebben wedergevonden Ga voort." Aynard aarzelde nog hij begreep zijn vriend niet; hij kon geen reden vermoeden voor het zonderling gedrag van zijn vriend, en eerst toen Delancy zeide „Ga voort," begon hij alles te verhalen, wat aanleidiug tot zijn engagement met Anna had gegeven. In het vuur van zijn verhaal, waarbij De lancy aandachtig toeluisterde, vergat hij ge heel en al het zonderling gedrag van zijn vriend. De wind huilde rondom hen en het was gelijk hot gekerm van een kiud dat ver dwaald was, en de groote golven sloegen tegeu elkander en spatten uiteen onder een gebulder dat de echo's van het strand in een treurig koor herhaalden. Intusschen luis terde Delancy geduldig zoo dit mogelijk is met een vuur in het hoofd en een hevig kloppen in het hart. Hij viel echter zijn vriend nu niet in de reden zijne oude ge woonte scheen hem '.e hebben verlatenhij was ernstig, stil en oplettend. (Wordt vervolgd). Lijst van briever., geadresseerd aan onbekenden, verzonden vari liet Postkan toor te Amersfoort over de Ie helft der maand December 1S91. 1. A. Brakhuizen, Amsterdam. 2. E. van Leeuwen, 's-Hage. 3. D. Docijn, Zeist. Van Hoevelaken. 4. R. Woudenberg, Bussum. Duitschland. 1. Th. Hamel, Dortmund. Engeland. 2. O. I. Wisselingh, Burton. 338ste S T A A T SE, O T E111 ,S Vierde klasse, Trekking van 28 en 29 Dec. (1000 loten) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Pryzen van f 65 56 62 76 87 2306 2363 2391 6845 6886 8806 8823 8824 8842 884611433 11452 11456 16612 16619 16634 1665! '16668 16706 17671 17681 17716 17764 17765 17770 17771 17774 18824 18855 en 18870. Te zamen 34 prijzen. Volgende trekkingen geschieden: 30, 31 Dec., 11—14, 19—22,26-29 Jan. en 2—6 Febr 1892. Klassikale en doorgefoerneerde loten zijn nog verkrijgbaar ten voormelden kantore. SoeHt. Door de goede zorgen der da- mes-bestuurdei essen van de Zondagschool alhier werd aan ruim honderd kinderen in de openbare school een genoeglijk kerstfeest bereid. Ieder ontving een ge schenk, hetzij kleeren of speelgoed, en de noodige hoeveelheid chocolade en krente- brood. De burgemeester woonde, als naar ge woonte, de kerstviering bij. Soeslerberg. Dank zij de milde bij dragen van eenige particulieren, moch ten de leerlingen der openbare school den tweeden Kerstdag opgewekt feest vieren. In liet net versierde schoollokaal was een fraaie Kerstboom geplaatst, ter wijl de kinderen rijkelijk onthaald wer den op krentenbrood, chocolade en eenige andere versnaperingen. Door de welwil lende medewerking van Jhr. D. werd rle pret opgeluisterd door eenige nummers pianomuziek. Eene uitdeeling van doel matige kleedingstukken en enkele andere artikelen bekroonde het feest. Meisjesmarkt in Petersburg. Nog in 1860 heerschte er in hel Czarenrijk een eigenaaidig gebruik, dat uit den tijd van Peter I, de stichter der stad, afkom stig schijnt te zijn. Op Pinkster-Zondag stellen zich alle huwbare jonge meisjes ten toon, waartoe zij zich vereenigen in den zomertuin, gedost in hare fraaiste kleederen. in het gezelschap van hare ouders of een familielid. Zij houden ge woonlijk eenige zilveren theelepels of een zilveren vork of een ander hnishoudelijk voorwerp in de hand, ten bewijze, dat zij haar aanstaanden echtgenoot ook wat mede ten huwelijk brengen. De trouwlustige jonge mannen wan delen door de rijen meisjes, deze onder zoekend aanstarende. Bevalt een barer hem, dan wendt bij zich niet rechtstreeks tot het «voorwerp zijner keuze," maar tot een «bemiddelaarster," die zich daar toe uit vriendschap of uit geldelijk voor deel aanbiedt. Hij doet bij haar onder zoek naar de familie en den bruidschat zijner uitverkorene, en deelt haar ook de noodige bijzonderheden omtrent zich zelf mede. Beantwoorden de wederzijdsch gegeven inlichtingen niet aan de ver wachtingen, dan verwijdert men zich schouderophalend van elkander, maar ook wanneer dit wel het geval is, wordt er nog niets bepaald beslist, 't Kan toch immers gemakkelijk gebeuren, dat het meisje meerdere bewonderaars heeft, en zoo deze veronderstelling bewaarheid wordt, dan wordt er 's avonds familie raad gehouden, waarna gewoonlijk het aanzoek van den rijksten pretendent wordt aangenomen. Hoogst zelden staat men het meisje, zoo zij dit al verlangt, een vrije keuze toe. Ook Donderdag bleef Londen in mist gebuid, dat was de derde dag van de Egyptische duisternis Tengevolge van den zwaren mist had bij Lowestoft een bot sing tusschen twee treinen plaats: 3 menschen zijn gedood en 20 werden ge wond. Het reddingswerk werd door den mist zeer verzwaardde vernielde wag-, gons werden in brar.d geslokeD om licht te verkrijgen. Te Londen aileen zijn Woensdag 10 menschen het slachtoffer van den mist geworden; 7 personen verdronken en 3 werden overreden. 't Is wellicht niet van algemeene be kendheid, dal er eens een tijd geweest is waarin de veelwijverij niet alleen in het christelijke Duitschland toegestaan, rnaar zelfs door de oveiheid goeügekeuid werd. Dat eigenaardige feit had plaats na den W'estfaalschen vrede (1648) welke een einde maakte aan den 30-jarigen oorlog, waardoor Duitschland veiarmd en ont volkt was geworden. Handwerk en be drijf stonden stil uit gebrek aan men schen eri men kon mijlen ver reizen zon der in de geplunderde dorpen eene levende ziel aan te treffen. En zoo was het be sluit, dat de Frankische overheid te Nïtrn- berg den 14en Februari nam en liet ver kondigen, wel zonderling, maar toch be grijpelijk, Dat besluit, hetwelk de bigamie wettigde, luidt als volgt: «Het is voor taan eiken man geoorloofd twee vrouwen te huwen, doch daarbij wordt hem ern stig op liet hart gedrukt, dat hij zich met beiden goed moet weten te gedragen, dat hij beiden, als een getrouw echtge noot voor gebrek en kommer behoede en haar voor alle zorgen vrijware!" Hoe lang deze eigenaardige wet van kracht bleef, heeft men tot heden toe niet kunnen ontdekken. Ook in België lieerscht naar het schijnt de influenza in toenememde mate. Te Hasselt liggen er 800 aan te bed; inde omstreken van la Louvière zijn verleden week 10 personen er aan bezweken. Vooral de mijnwerkers hebben er van te lijden. Tot overmaat van ramp moe ten te Brussel de pokken zich vertoond hebben. Overleden den 27sten December 1891 in den ouder dom van 68 jaar ADRIANFS STRCVE, die mijne ouders en mij gedu rende vele jaren als tuinbaas trouw heeft gediend. W. H. DE BEAUFORT. den Treek, Leusden. Op den 27sten dezer ovei leed te 's-IIage, na eene kortstondige ziekte, onze Broe der en Behuwdbroeder de Heer K. A. KAW, in den ouderdom van 47 jaar. B. W. HERSCHEL— Kann. A. HERSCHEL Bzn. Amersfoort, 28 Dec. '91. Volstrekt eenige kennisgeving. e rl r onze diepe jdroefheid heden te £ent onze uwdvader over, gel d'V W. J. RIJNBERS, irïiden onderdom van bijna 88 ja%' B. M. HUBERS— X. Rijnders. ^S^JLHUBERS. Amersfoort"!!!) tr5ettri. op billijke eoiiditiëu. Brieven franco, onder motto Taal, aan het bureau van dit Blad. niet beneden de zestija^aV gevraagd door den BoekhjuxfëTaar

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2