BIMLAKH OVERZICHT. Gemengd Nieuws. KEU Z*= r Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. aangelegenheid daarbij werd toegepast. Zoolang echter bij ons niet meer afdoende straffen en krachtige maat regelen tegen de landlooperij worden ingesteld en dit bedrijf nog onder den dekmantel van marskramerij wordt ge oorloofd, zoolang zal de toestand niet verbeteren. Het is te wenschen dat de regeering de zaak in ernstige overweging neemt. Wordt de toestand niet beter en ons schoone vaderland hoe langer hoe onveiliger, dan zal het er nog toe komen dat onze landbouwers een veilig heidsbond oprichten en, waar liet noodig 1 is, eigen rechter zullen wezen. De nagalm der muilperen, in de Frausclie Kamer van Afgevaardigden op het aangezicht van Laur neergekomen is verstomd; Constans heeft er zekere populariteit door verworven, die geen niet-Fransch staatsman hem waarschijn lijk zal benijden, het blad van Roche fort blijft vuilaardiger razen dan ooit te voren, Laur voegt er alle dagen een nieuwe collecte scheldwoorden bij, maar alleerT het gemeen vindt daar eer.ig be - lagen in. Dat de Minister geweigerd heeft met den braven Afgevaardigde te duelleeren, vindt men zeer natuurlijk alleen keurt men het af, dat hij zelfs diens getuigen niet heeft willen te woord staan; Canstans had lien best kunnen ontvangen en hun zijn weigering pe soonlijk mededeelen. In de Kamer ver klaarde de president Floquet het incident ..gesloten. Iets anders trekt weer de aandacht De vijf Frausclie kardinalen, te vens aartsbisschoppen vanToulouse, Reims Rennes, Parijs en Lyon hebben gezamen Jiik een manifest openbaai gemaakt, \tn zij lang en breed uitweiden over trekkingen tusschen de Katholieken Regeering. Wat eigenlijk de be 'ig is, blijkt, niet duidelijk; er wordt ■zegd, dat de kerkvorsten de Repu ei kennen als "-«to-- -«prinus vorm, en ziclt pen als gf tijd gev welden? zich tr hebb erings rwer- iiker- ..ij zge hij zi.iek huis." ,ou lijst ii de Be_er ottenburg dus 8ertha Noël •en. Vlak ,j die -,on recht- -n; zij die te .aarden. "IZThun plich- "lt-ennen de ^ieu^cht; men la e be y-niet als J'niet als ,en zijn koren .ericalen, en de rdigde Hubbard Minister presi- u'e-nmbtgenoot ^■oncuig vertel :ompioe weinig Zij pen zijn "nteg-ering zich ve Kamer het oord zou nemen, niets anders doen in den Ministerraad Kamers, na het footing eens te zijn "n tot 16 Fe 'us van de "^tste verga kpoogd, de den gang ontwerp g /eeniging den daar- s=voorkomt AOveg zv, ,had bet i -"ee'r'eid. Jaren "Arc^ vijanden jar voor zijne uiinner langer in i sterven, in welken toestand zij., jluis zich bevond en kende do gavaren, die hem bedreigden in zijn „te huis," waar hij niemand lastig viel, en waar Dolancy hem tweemaal lastig gevallen was en telkens een valsche hoop in hem had opgewekt, waarvoor hij later vreeselijk had moeten boetea. Zijn „te huis," waar hij weusebte te sterven on wist spoedig te zullen sterven. Alle dwalin gen, alle misrekeningen waren nu ras ten einde. De storm mocht hem weinige dagen voor zijn tijd daar was, weguemen, maar sterven moest hij daar en hij wilde nu den dood in de armen loopen. De "dood was al leen de bruid die hem paste, meende hij, en hij wilde de wittebroodsweken in zijn Hol doorbrengen, zoo als hij eens, toen hij min der standvastig en minder ongelukkig was, tot Edmund Delnney gezegd had. Zijne huishoudster, die koele ernstige vrouw had hem een uur te voren gezegd: „Zoolang er leven is, is er hoop voor alle -ampen." maar voor hem was er geen hoop A eer. Hij verlangde geen hoop, hij verlang- - *ei', geen troost, hij wilde alleen zijn en ster- de wanhoop op het gelaat dobberde wat ook op de geestelijke genootschap pen betrekking heeft. Maar de President wist hem te beduiden, dat zulk een haast niet aanging; en toen hij zag dat de groote meerderheid van de Kamer er ook niet toe geneigd was, eaf hij het voorhands op. In uiiilden-Fiirnpa nog beraadsla gingen over handelsverdragen; de Duitsche Rijksdag behandelt dat met Zwitserland. Geen nieuws dus. Berlijn viert heden (Woensdag) met bijzonderen luister den verjaardag des Keizers, waartoe ook de Koning en de Koningin van Wurtemberg zijn overgekomen. In de politieke kringen der hoofdstad is de stemming niet opgewektde onderwijs wet, waarover in het Pruisische Huis van Afgevaardigden de beraadslagingen zijn begonnen, en welker aanneming door een conservatief-clericale meerderheid men verzekerd acht, zal er niet toe bijdragen om de toenadering der staatkundige par tijen te bevorderen. Het is een hopeloos werk, iets mede te deelen van de dagelijksche berichten omtrent den nood in Rusland't best is er niet mee te beginnen, want het een is al akeliger dan het andere. De uit gehongerde bevolking wordt door typhus weggemaaid; wie nog wat éneigie be zitten vereenigen zich tot rooverbenden en trekken plunderend rond. Een troep van veerlienduizend mensclien zwierf voort naar Siberië, en zijn in de grootste ellende, zonder voedsel, zonder kleeren door ziekten geteisterd, in de stad Tim- men aangekomen, waar niemand raad met hen weet. Millioenen worden ge geven, de Keizer zelf stelde weer 15 millioen roebels beschikbaar, maar alles verdwijnt in dezen onmetelijken afgrond van rnenschelijk lijden. Een minder pijnlijk, maar toch ook niet vroolijk onderwerp van bespreking is de geldelijke nood van Portu gal: het is geen baantje om daar Mi nister van Financiën te zijn. Wat er ge beuren zal om de zaken iels beter te regelen, weet men nog niet; verhooging van de inkomstenbelasting is het eene, vermindering van de rente der openbare schuld met een derde het andere middel waarschijnlijk zullen zij heide aangewend worden. De afgevaardigde Dalmeida is van meening dat het verstandig zou zijn eenige der beste koloniën te verkoopen, toch niet in publieke veling? en men vindt het tdée zoo gek niet meer als toen het vroeger nu en dan werd geop perd. Maar de Minister van Marine en van Koloniën verklaarde zich er ln de Cortes met nadruk tegende Regeering, zeidj hij, zal de koloniale onschendbaar heid des lands handhaven. In het Zuiden van Spanje is het nog lang niet pluisoveral vertoonen zich duidelijke sporen van anarchistische woe lingen, nu en dan hebben er arrestaties plaats. Te Cadix legde de politie de hand op een collecte vaD 260 pistolen en 40 revolvers. Te Bilbao staakten 800 mijn werkers den arbeid, maar dat ging bui ten de anarchisten om. Boelgarije's president-minister heeft zichzelven door den pantalon geschoten, bij ongeluk wel te verstaan; een re volver in zijn zak werd een beetje on lustig, en een kogel drong hem in het dijvleesch. Lichamelijke of politieke ge volgen zal dit ongeval niet hebben. De AuieriUaansclie Regecring heeft aan die van Chili een ultimatum gesteld, naar aanleiding van een uitdruk king ten nadeele van den gezant Egan, wiens terugroeping de Chileenen gaarne zouden zien. Het gouvernement te Santi ago heeft zich bereid verklaard de cir culaire, waarin bedoelde uitdrukking voor komt, in te trekken, onder bijvoeging, dat de verzending daarvan een onoor deelkundige daad is geweest; ook trekt de Regeering haar verzoek om terugroe ping van den heer Egan in. Ten slotte stelt zij voor, de zaak van de Baltimore te onderwerpen aan de uitspraak van een onzijdige Mogendheid of van het Hoog gerechtshof der Vereenigde Staten. Verzoenender kan het bijna niet. Toch bij daar op de schuimeude golven voort en in weerwil van zijn verlangen naar den dood verweerde bij zich instinktmatig tegen de woedende elementen. Op eens uit de rich ting geslagen bleef de boot aan den grond zitten, eu hij wachtte onder het woeden vau wiud en regen cn golven tot liet water boo- ger geworden zou ziju. Toen de boot weder vlot was, gelukte het hem met inspanning van alle krachten zijn Boothuis te bereiken. „Te Iluis!" riep hij, toen hij uit zijne boot sprong op het door het zeewater door weekte eiland. Hij boud de bood met een sterk touw ann den trap vast, doch op eens, al werd hij toornig op zich zeiven, sneed hij het touw door, om zich van zijn laatste redmiddel te ontdoeu en opdat de zee bij het stijgen van het water het ranke vaartuig met zich zou voeren. Hij vond de deur zijner kluis open, en nog maar met een hengsol bevestigd.'Hij had vergeten ze te sin ten toen hij Delane.y, den nacht toen deze hem was komen halen, de trappen had afgedragen naar de boot. En sedert dien tijd een speelbal van wind en weder, was zij langzamerhand begonnen te zwichten. Een blik was genoeg om hem van het ge vaar te overtuigen, dan hem hier wachtte, doch hij sidderde niet. De trap was ook blijft President Harrison bulderen, om zich, ten spijt zijner onbeduidendheid, populair te maken legen de aanstaande verkiezingen. In een Boodschap aan het Congres zegt hij o. a. dat een betuiging van leedwezen wegens de lafhartige mis handeling van Amerikaansche matrozen onvoldoende is, dat het kwaad ook be hoort te worden hersteld. Door den Districts veearts is Maan dag op de stallen van H. aan den Arn- hemschen weg miltvuur bij een gestor ven koe geconstateerd. De voorgeschre ven maatregelen zijn onder politietoezicht uitgevoerd en de staj is besmet ver klaard, aangegeven door een aar-gespijkerd bord de besmettelijke veeziekte vermeldende. 33Sste h»ï,AATf4F.«'l!,K3ÏIJ. Vijfde of laatste klasse. Derde week. Trekking van 26 Januari. (975 loten) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prüzeji van f 70 2316 2326 2336 6875 6884 11432 en 16685. Te zamen 7 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 77 2323 2332 2339 2353 2364 6900 8813 8816 11412 11448 16605 16640 16646 17754 17758 17763"l8834 18840 18843 18878 en 18896. Volgende trekkingen geschieden 27 29 Jan. en 26 Febr. Behalve prijzen van f400, f200, f100 en f 70 zijn nevens de premie van f30,000 voor den laatst uilkonienden prijs van f 1000 of hooger, en de premie van f3000 voor het laatst uitgetrokken lot, iuge- bleveu de hoofdprijzen van f 100,000, f50,000, f 10,000, f2000, f 1500 en 26 van f 1000. Hoevelaken. In de gister gehouden zitting var. den Hoogen Raad concludeerde adv.-gen. van Maanen tot verwerping van het onlangs vermelde cassatie-beroep van H. M. tegen zijne veroordeeling door de Rechtbank te Utrecht wegens het te Hoevelaken betrekken van eene nieu\v ge bouwde woning zonder eene schriftelijke verklaring van burg. en weth. te hebben, dat de woning overeenkomstig te bepa lingen der plaatselijke verordening is ge bouwd. IVijkcrk. Toen Zaterdagmiddag jl. de molenaar v. D. wonende onder, Pulten, met een wagen beladen met mais van Amers foort kwam, ontmoette hij in de Veene- straat, twee zoogenaamde kermiswagens. Genoemde v. D. week als naar gewoonte, doch de beide bestuurders der kermiswa gens schenen daartoe niet genegen, zoo dat eene botsing onvermijdelijk was. Dit gaf aanleiding tot onaangenaamheden. De bestuurder van een der kermiswa gens greep na het gebeurde het paard van den molenaar bij den kop en bracht het tot stilstand, doch van D. die dit niet geleidelijk aanzag, sprong van zijn wagen en pakte den aanhouder van zijn paard bij den kraag en gooide hem op een ge voelige wijze aan den kant van den weg. Hierdoor ontstond een vechtpartij. De be stuurder van de kermiswagen gaf v. D. onverwachts een slag met de zweep, dat hij eene wond aan zijn hootd bekwaam, die verschrikkelijk bloedde. Van D. spoedde zich daarna haastig naar de politie alhier, die er in slaagde nog de kermiswagens te bereiken en tegen de bestuurders pro ces-verbaal opmaakte. b-jna geheel aan stukken geslagen. De dagen van Aynards Hol waren geteld. „Ja, hier hen ik te huis," herhaalde Ay- nard, terwijl hij de krakende trappeu opging hier zal niets mijne rust Terstoren." Hij dacht aan Delancy on boe deze bem in zijne sombere uren had w eten op te ben- ren en toen hij do binnendeur met de klink sloot hoopte bij dat de vrieudschap en het medelijden zijn vriend ook ditmaal niet tot hem zouden brengen. Hij vond zijue oliekan op de oude plaats, vulde zijne lamp, ontstak licht, na herhaal delijk over den oneffen grond gestruikeld te zijn. Nu het groene licht andermaal scheen bemerkte bij, hoe de planken van den vloer waren geweken en hoede zee er ouder plaste en bruiste. De wind die van alle kanten naar binnen kwam, hield de vlam in eeue rusteloozo beweging. Hij ging naar zijn koffer het Was alsof hij een heuvel beklom en nam er een zeemansjekker uit, om zich Ie beschutten tegen de koude van het vertrek. Doch hij sloeg er geen aeht op, hoe de hut heen en weder wiegde cn vreeselijk kraakte, hoe zij nu en dan geschokt werd; doch Aynard achtte gevaar. Hij nam een boek en ging zitten lezen, dacht het was een oude ridder roman, vol van ridderlijke opofferingen voor het schoone geslacht, en van vrouwelijke zelf opoffering voor den man, in weerwil van alle Te Strijp, bij Eindhoven,zijn twee per sonen in arrest genomen, die verschil lende personen hebben opgelicht, door water voor petroleum te verkoopen. Zij reden met een petroleumvat, niet water gevuld, langs de huizen Te Beilen waren Donderdag eenige jagers die op de ganzenjacht wilden, vergaderd in de woning van L. Oldewar- ris. Een hunner had het ongeluk een geladen duhbelloopsgeweer te laten val len, met het gevolg, dat liet afging. De beide schoten gingen een der aanwezigen tusschen de beenen door, gelukkig zon der den persoon te vei wonden. Wol waren zijne klompen van het ontbrande kruit zwart geworden. De beide scholen trof fen een uitmuntend achterlaadgeweer, dat tegen den wand stond. Een daar van verbrijzelde den loop terwijl het andere de kolf deed uiteen spatten. Honderden nieuwsgierigen vullen eiken avond de zaal van Musis Sacrum te Dord recht, waar Sequali optreedt. Sequah deelde mede dat hij Dinsdag en Donderdag aan 50 mannen en Woens dag en Vrijdag aan 50 vrouwen een mid dagmaal zal geveri, beslaande uit, behalve -Ie gewone spijzen, soep, vleesch, en voor heri die hel verkiezen, bier of melk. Deze mededeeliug werd met een zoo daverend applaus begroet, dat de vloer der zaal dreigde te bezwijken. Op Zaterdag zal aan 100 kinderen de zelfde gunst ten deel vallen. Natuurlijk allen behooreii tot de behoeftigen van Dordrecht. Op den Transkaukasischen spoorweg zijn twee petroleumtreinen op elkaar ge- loopen. De pell oleum vatte onmiddelijk vuur, zoodat hel treinpersoneel zich niet kon redden. Zes beambten kwamen in het vuur om en drie anderen werden ernstig verwond. Amerikaansche bladen melden Door bemiddeling van den president Harrison, zal de Czaar van Rusland de vervolging der Joden, al is het ook tijde lijk, doen ophouden. Ook bestaat het pian in Amerika, waar de graanoogst verleden jaar zoo overvloe dig was, aan de hongerlijdende Russen een scheepslading graan te zenden. Onder de merkwaardigheden van de ijsbaan mag niet onvermeld blijven een schaatsrijder op krukken, een negenjarig jongentje te Witmarsum, wiens rechter been lam is. Onder den voet van het linkerbeen is eene schaats gebonden en daarop scharrelt hij, met behulp van zijne krukken, vlug als de wind de baan langs. Een treurig ongeluk, in den schouw burg Mangano te Palermo geschied, is een nieuwe aansporing tot voorzichtig heid bij het behandelen van eleclrisch licht. In de bestuurskamer van den schouw burg is een draagbare electrische lamp. Om deze aan te steken heeft men alleen een geleiddraad in den metalen voet te steken. Des avonds nu trad een bediende van den schouwburg. Francesco Denaio, vergezeld van den Heer Frassinesse, de bestuurskamer binnen en wilde de [lamp aansteken. Ongelukkig was het zijden omhulsel van den geleiddraad juist daar, waar Denaro den draad aanvatte, een weinig versleten. Toen hij r.u met de linkerhand de lamp greep, terwijl hij in de rechter den draad hield, kreeg hij den vollen elec- trischen stroom in het lichaam, en als door den bliksem getroffen, stortte hjj op den grond. Onder het vallen kwam hij met Frassinessi in aanraking, en deze ontving zulk een krachtige schok, dat hij in eenen hoek der kamer geslingerd weid. Op zijn hulpgeroep kwamen menschen toegeloopen deze durfden echter Denaro, tegenkanting, en hij smeet het boek aan de andere zijde der kamer, en verwenschte het, omdat bet hem daar in zijne eenzaamheid scheen te bespotten. Nu wilde hij schrijvenschrijven aan De- laucy en Claia en Anna Judge, om hen te- verzekeren, dat hij hun geen kwaad hart toedroegdat zij allen zijne vrienden waren, aan wie hij zich had onttrokken om geen nieuwe rampen en een nieuw lijden over hen te brengen. De brief zou misschien gevon den worden, als men hem zou komen zoeken, en hem dood in zijn eigen huis vinden zou' Doch tot zijn leedwezen was de inkt ver droogd eu de pennen verdwenen. Op eens verneemt hij eeu krassend geraas en stoot een venster open. Nog steeds was het ivater wassende en de golven sloegen tegen het Boothuis, als tegen de klippen van Ilpham. Het was een hoog getij, dat lang in het geheugen der kunstbewoners zou be waard blijyen. En Aynard zag rond en wist dat niemand hem bij zulk noodweer dien nacht daar zou komen zoeken. „Niemand durft thans hier komen," zeide hij, „zelfs niet. die onbedachtzame, vermetele, belanglooze vriend, die hier meer geweest is." Hij wachtte een oogeublik en eene tweede gedachte vervulde bem met angst. „Zoo hij het durft wagen in eene even kleine boot als de mijne, dan is bij verloren. wiens handen aan de beide polen als vastgesmeed waren, niet aanraken. De ongelukkige was waarschijnlijk op dit oogeublik reeds dood. maai zijne spieren werden door den electiischen stroom nog in akelige trekkingen ge bracht. Met een regenscherm wis» men eindelijk het slachtoffc-i buiten hel bereik van den electrischen stroom te rukken. Zijne handen waren intusschen verkoold. Te Aken stierf dezer dagen eene al leen wonende vrouw aan verval van krach ten. Zij leefde in zulke bekrompen om standigheden, dat hare arme buren me delijden met haar kregen en haar dage lijks een gedeelte van hun karig maal thuis brachten. Na baardood kwam ech ter uit, dat zij alleen uit gierigheid ar moedig had geleefd. 10,000 Mark had ze op de spaarbank staan. Zoowel het arm bestuur als de medelijdende buren ma ken nu aanspraak op een gedeelte der nalatenschap op grond dat zij door de rijke schraapster werden bedrogen. In het Cappagh-gebergte (Iersch graaf- schsp Tyronezijn twee meisjes, die van school terugkeerden, door een sneeuw storm overvallen en om het leven geko men. Men vond hen eerst, na verloop van een week, in een halfweg gedooiden sneeuwhoop. De kleinen lagen in elkan ders armen. De gelukkige vader van een tweeling telegrafeerde aan zijn broeder: nOverge- Iukkig; wij hebben een tweeling; later Te Berlikum waren Zondagavond op eene vergadering van ^Broedertrouw" twee maréchaussees van St. Anna-Paro- chie aanwezig. Na afloop van de ver- gadeiing werden deze twee mannen op den weg aangevallen door zes personen, geen leden van nBroedeitrouw." Een hunner werd met een steen in het oog gewond; waarschijnlijk zal hij dat oog moeten missen. Hij heeft ter zelfver dediging geschoten, waarbij een persoon een schol door den" arm kreeg; een ander aanvaller kreeg een sabelhouw. De vermoedelijk hoofdschuldige is ge vankelijk naar Leeuwarden vervoerd; hij weigert aan de politie ophelderingen te geven. Hij woont te Minnertsga; dé politie is daarheen vertrokken, tot het doen van verder onderzoek. Dat de influenza plotseling in grooten getale personen kan aantasten is in het gemeentelijk 3rmliuis te Engwirden (Fr.) gebleken. Donderdagavond ging men ge zond en wel te bed. Vrijdagmorgen con- slaleerde de dokter, dien men geroepen had, dat 17 verpleegden door de influenza waren aangetast. De oorzaak van den brand van het ho tel van Aienberg te Brussel is nog niet bekend. Eenige kostbaarheden,onder an deren een bronzen uurwerk van groote kunstwaarde, zijn teruggevonden. Volgens een ber icht zou geen enkel familieportret verloren zijn. Ook zou de bibliotheek on geschonden bewaard zijn. Het afgebrande gedeelte had eene groote historische waar de. Het werd gebouwd in 1548 door de prinses van Gavere en voltooid door ha ren zoon, Lamoraal graaf van Egmont, wiens standbeeld thans het plein versiert. Met zorg was het gebouw in zijnen oor- spronkelijken staat behouden. Het paleis van Arenberg is het oudste zeggen de Brusselsche bladen der heerenkas- teelen, niet alleen van de hoofdstad, maar van het geheele land. Hel afgebrande ge deelte stond in den weg voor de verbree ding der Wolstraat. Thans is die hinder paal verdwenen. Het veelbesproken kabi net vau Egmont werd door hem niet tot zijn dood bewoond. Egmont had verschei dene maanden te Gent gevangen gezeten en werd toen onder sterk geleide van ruiterij naar Brussel gebracht, twee da gen voor zijn dood. Die twee dagen bracht hij door in het Broodhuis, en niet in het Maar de Hemel zij dank, hij is te Londen, cn denkt dat ik nog altijd te Aber bij Anna Judge bon." Het krassend geraas herhaalde zich, en hij zag het hoe de zee de boot. die hem dien avond daar gebracht had, opnam en weg voerde. Een woeste lach weerklonk akelig door dat kleine vertrek; hij sloot vervolgens het venster weder en zag dat het licht was uitgewaaid. Lang zocht hij voor hij de lamp, die de wind had omvergeworpeu, gevonden had, h et glas was verbrijzeld en de olie uitgestort. Toen hij de pit weder had aangestoken, brandde zij nog slechter dan te voren, en spatte als verzette zij zich tegen alle heider- beid, en was zij even somber gestemd als haar meester. Grillige schimmen zweefden door het vertrek en namen nu en dan men- schelijke vormen aan, daar gekomen om het einde af te wachten. Het huis schudde meer eu meer met eiken rukwind, eu het geloei van den storm was verschrikkelijk om aan te hooren. Eens verbeeldde hij zich de stennsels van het gebouw te hooren splijten, doch hij hield het voor verbeelding. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2