BlIHMLAM OVERZICHT? Gemengd Nieuws. Officiëele Publicatie. J zorg voor de scholen heeft Plaatselijke berichten. Ingezonden. circa 40 jaar, slaapt reeds van verleden week Zondagmiddag af, dus zonder eenig voedsel blijvende. Men herinnert zich de vele pogingen tot oplichterij, in het werk gesteld door een Spanjaard, die personen in het bui tenland en ook in ons land in kennis bracht met een hier of daar begraven schat. Dat heer, Don Miquel Lopez Fer- nandes y Mata geheeten, is eindelijk te Madrid gearresteerd, 't Is een gewezen secretaris van Keizerin Eugenie, later kwartiermeester in het Carlistische leger. Don Miquel, die dikwijls van naam veiandeide en zijn gouden bergen belo vende epistels nu eens uit Saragossa, dan weder uit Barcelona of elders verzond, heeft vooral in Frankrijk veel slachtoffers gemaakt. Bij zijn gevangenneming was hij in het bezit van postwissels van 2700 en 3000 francs, hem uit Suresnes toegezonden. Over het eerste bedrijf van het Pruisische schoolwet-drama is het gordijn nedergedaald, door de verzending van het ontwerp naar een commissie van 28 leden, en er volgt nu een vrij lange, pauze, gedurende welke misschien in overleg met de Regeering eenige amendementen kunnen worden aangebracht, ten doel hebbende de wét voor de liberalen wat aannemelijker te maken. Of dit gebeuren zal, weet niemand met eenige zekerheid te zeggen; uit de houding der Regeering gedurende het vijfdaagsch debat in het Huis van Afgevaardigden is met evenveel grond een bevestigende als een ontkennende beantwoording dier vraag af te leiden. Vooral de beide laatste dagen, Vrijdag en Za terdag, waren van dealgemeene beraadslagingen merkwaardig. Eerst had de beroemde hoogleej'- aar Virchow anderhalf uur tegen de wet ge sproken, o. a. betoogende dat elke poging, om den Staat te plaatsen op den grondslag eener bepaalde religie, gelijk de geschiedenis leert leiden moet tot de heerschappij van een georganiseerd priesterdom. Daarna nam de rijkskanselier Von Caprivi het woord om op meesterachtigen toon den liberalen de les te lezen. De Regeering, zei hij, bekommert zich niet om oppositie, gelijk zij meermalen getoond heeft; indien 't noodig is zal zij ook nu tegen den stroom opzwemmen. De tegenstelling is hier niet Evangelisch en Ka tholiek, maar Christelijk of atheistisch. Men staat hier voor den strijd tegen de godsdienst loosheid, en deze wet zal daartegen een krachtig wapen zijn. Dergelijke uitdrukkingen brachten e-» een hevige opschudding te weeg: men hoorde ïïitroepen als: «schandelijk!" en de toejuichingen :>-iC. i rechter-vermengde zich met het gesis der "*o"zijde. DeJ^jkskanspUer hérirmerde ten r\ "jarigen ooi-log en vroeg of Uk een langen tijd noodig roder te leeren verdragen, p en verliet de zaal met "nisters gevolgd. In hun bat voortgezet, waarbij jtest aanteekenden te- de liberalen met god- as cn -toon der Regeering veel kal ot is niet onwaarschijnlijk dat de •*üig, dat men, door de wet tegen den liberalen door te drijven, oorzaak i de vorming eener krachtige op- ook in de toekomst, eenigen in gemaakt. Althans Von Caprivi ver dat de Regeering nooit het doel de nationaal-liberalen van zich te n; van zulk een omvangrijke wet, -riikels bevatte, kon niemand en vorm zij zal worden aan- len Afgevaardigde Friedberg .nen uitkomen, dat de rede- lionaal-liberalen evenmin be- .eering den oorlog te verklaren; ds gaarne met haar samengewerkt, het land was door den Minister in het leven geroepen, en hij, ."•rde liet zeer dat het wetsontwerp reeft gewekt. Hij verheugde zich «hdenverzoenenden toon, door den LeJvhn aangeslagen en hoopte dat en Instemming zou kunnen ge- -j f1 n^Ve/;ïle onderwijs-bewering reeds I de gemeenteraad van Ber- iieeft verderen schoolbouw omdat zij niet overtuigd - het openbaar lager on- t der nieuwe wet, gediend én zijn de betrokken klaar, en ook Frank- ele verhoudingen tot m, uitgezonderd met a is gemeld dat de niet is uitgesloten, jpóezingen plaats ge- igevaardigden ten ge- /^voI^L Vdoor welken maatregel de Re^, -t.e een krachtiger meerder heid te krijgfti aan waarover zij tot dusver be schikte. Die hoop is ijdel geblekenwel behoudt zij een Duitsch-liberale meerderheid, inaardeze is nog zwakker geworden, terwijl de cijfers der stemmen, op de candidaten van de verschil lende fracties der minderheid uitgebracht in de districten waar dezen het onderspit moesten delven, zeer aanzienlijk zijn. Op verschillende plaatsen hebben hevige vechtpartijen plaats ge had, waarbij zelfs dooden vielen en die de tusschenkomst der gewapende macht noodzake lijk maakten; dat is echter in Hongarije te zeer een gewoonte, om er bijzonder acht op te slaan. Het Fransch-Boelgaarsche geschil is officieel aan een eind. De Fransche consul-generaal De Lanel bracht, nadat hij een nota van de Boel- gaarsche Regeering had ontvangen, een bezoek bij den Minister Grecof, en verklaarde dat het voorgevallene vanwege zijn Regeering als af gedaan zou worden beschouwd, zoodat de di plomatieke betrekkingen hersteld zijn. Van den premier Stamboclolf verneemt men, dat hij herstellende is; over de oorzaak der ver wonding loopen nog verschillende geruchten. De Parijsche Figaro heeft zelfs een verhaal op- gedischt van een uitgebreide samenzwering, ten doel hebbende de ministers te vermoorden en Vorst Ferdinand te vergiftigen, 't Is evenwel bekend dat de fantaisie een ruim aandeel heeft aan de redactie van die courant. Het Italiaansche Parlement is druk werkzaam, ui, n vooral de Minister van Onderwijs en Sehoone vunsten, de heer Villari, laat zich niet onbe- ligd. Ten einde te voorkomen dat kunstwer- en, in bijzonder eigendom, aan buitenlanders verkocht zullen worden, heeft hij een voorstel ingediend om dat strafbaar te stellen; de Kamer heeft het bijna eenstemmig aangenomen en ver klaard, dat het terstond in werking rou treden. Den vorigen dag, n.l. Maandag, hield diezelfde Minister een redevoering over de tegenwoordig zoo dikwijls voorkomende ongeregeldheden aan de Universiteiten. De Minister is niet van plan, eenige toegevendheid aan den dag te leggen, daar deze slechts strekt om de studenten nog overmoediger te makenvoortaan zullen de reglementen streng worden toegepast, door niet- toelating tot de examens en verwijdering van de schuldigen aan verzet. De afgevaardigde Bonghie, oud'Minister van Onderwijs, gaf te kennen, dat hij van de Regeering een ontwerp verwachtte tot reorganisatie van het disciplinair bestuur aan de hoogescholen. Te Rome is Maandag een begin gemaakt met de derde reeks der anarchisten-processen: zoo als men zich herinneren zal gaven deze gedin gen in October jl. aanleiding tot zeer {onhebbe lijke scènes in de rechtszaal. Onder de beschul digden bevinden zich eenige der meest bekende leiders van de anarchistische1 partij in Italië, onder anderen Cipriani; hun wordt ten laste gelegd, dat zij tot de ongeregeldheden in Mei jl. hebben aangezet en die ook geleid hebben. Er zullen 200 getuigen a décharge gehoord wor den, onder wie verscheiden afgevaardigden; de getuigen a charge behooren bijna allen tot de politie. Het proces zal waarschijnlijk twee maanden duren, daar vele advocaten hebben aangekondigd dat hun pleidooiën meer dan één zitting in beslag zullen nemen. Bij de Portugeesche Cortes is thans door de Regeering een ontwerp-inkomstenbelasting in gediend; ook een, waarbij van de ambtenaren 5 tot 20 procent hunner bezoldigingen wordt gekort, en 30 procent wordt ingehouden van de rente der schuldbrieven. De Regeering van Chili heeft aan het Con gres medegedeeld, dat het geschil met de Ver- eenigde Staten is bijgelegd. Ook in de Unie heeft men dat bericht met genoegen vernomen. Zaterdag 30 Januari werd alhier wederom eene cursus voor vrije- en or deoefeningen opgericht, waaraan terstond ®20 leden deelnamen. De leiding ervan werd opgedragen aan onzen stadgenoot, den Heer F. Rauh, gymnastiek-leeraar al hier. 't Meerendeel der deelnemers be stond uit inwoners dezer stad; H. H. Onderwijzers van buiten kunnen eveneens deelnemen, mits eene zekere limiet door de Vergadering getrokken niet worde overschreden. In de vergadering die de gemeenteraad gis ter hield werd aan den heer J. C. G. Grasé, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit de betrekking van leeraar in de Engelsche taal en letterkunde aan de hoogere burgerschool en het gymnasium, met ingang van den 15. Februari aanstaande. Vóór dat de raad dit ontslag zonder hoofdelijke omvraag verleende, vroeg en verkreeg de heer van den Wall Bake inlichtingen nopens hetgeen door het dagelijksch bestuur was ver richt ter voorziening in de door dit ontslag te ontstane vacature. De voorzitter deelde mede, dat na de oproeping van sollicitanten de stukken waren verzonden aan curatoren van het gym nasium, die de bij de wet bedoelde aanbeveling inzonden, daarna zijn ze aan den inspecteur van het hooger onderwijs toegezonden en vervolgens aan dien van het middelbaar onderwijs. En zoo dra ze van laatstgenoemden ambtenaar zijn terug ontvangen, zullen ze aan de plaatselijke commis sie van toezicht op het middelbaar onderwijs worden ingezonden, met verzoek om voorlichting. Den heer van den Wall Bake bevreemdde deze wijze van behandeling, waar het geldt de benoe ming van een leeraar aan de hoogere burgerschool, die tevens onderwijs zal geven aan het gymnasium. Naar Sprs. oordeel ware het beter geweest den ouden weg te volgen en eerst de commissie op het middelbaar onderwijs te hooren ten aanzien der benoeming van een leeraar aan de hoogere burgerschool, en daardoor zou tijd zijn gewonnen die thans noodeloos is verloren gegaan, ten nadeele van de inrichtingen voor middelbaar en hooger onderwijs. Wegens vertrek naar Amsterdam, alwaar hij benoemd is tot onderwijzer aan eene openbare school, werd, op zijn verzoek, aan den heer J. H. Fortuin, eervol ontslag verleend uit de betrekking van onderwijzer aan de openbare school 1e soort voor jongens alhier, met ingang van den 22. Maart aanstaande. Door de nagelaten betrekkingen van wijlen Dr. D. Burger was aan de gemeente aangeboden het indertijd door den raad aan den overledene, als eene erkenning van bewezen diensten als rector van het gymnasium, ten geschenke gegeven borst beeld van Plato, rustende op een kolom als voet stuk. Overeenkomstig het voorstel van burgemees ter en wethouders besloot de gemeenteraad, met dankbetuiging aan de geefsters en gevers, het ge schenk te aanvaarden en bepaalde tevens dat het borstbeeld zal worden geplaatst in de vestibule van het gymnasiumgebouw, Door den raad werd voorts besloten tot het doen rooien van negen linde- boomen aan de Kortegracht; 4 aan de zijde van het nieuwe postkantoor en 5 aan den overkant. Naar aanleiding van een door den heer Heyligers uitgesproken wensch, dat alle boomen, langs be doelde gracht staande, die hij den naam van boo men ontzegde en ze wanstaltige gedrochten noemde, mochten worden geveld, deelde de Voorzitter mede, dat burgemeester en wethouders bereid waren dat denkbeeld in overweging te nemen. Ten slotte kwam in behandeling een voorstel van burgemees ter en wethouders om te besluiten tot het doen daarstellen van eene nieuwe school in de Koe straat, op de plaats van de tegenwoordige, wier tegenwoordige toestand, met het oog op de on voldoende ruimte en de gebrekkige, voor de ge zondheid nadeelige inrichting, van dien aard is, dat geene voorzieningen zijn te nemen en het bouwen van eene school niet alleen wemchelijk maar noodzakelijk is. Dienaangaande zijn burge meester en wethouders met den gemeente-archi- tect in overleg getreden, die, ook met het oog op besparing van kosten, in overweging geeft de nieuwe daar te stellen ter plaatse van de tegen woordige, omdat de onderwijzers woning kan be houden blijven en de afbraak van het oude school gebouw gedeeltelijk kan worden gebezigd. De school, ingericht voor 448 kinderen, zou, volgens dat plan, met de inrichting eene uitgaaf van f 20800 vorderen. Dit voorstel, waarbij tevens machtiging werd vei-zocht om het noodige te ver richten ter voorziening in eene gelegenheid tot het geregeld voortzetten van het onderwijs tijdens den bouw, kon echter de goedkeuring van den raad niet verwerven. Na eene bestrijding door den heer van den Wall Bake, die nadere inlich tingen vroeg of door B. en W. was onderzocht of een ander geschikter terrein kon worden verkre gen, werd een voorstel van dat raadslid aange nomen om de stukken te renvooieeren aan het dagelijksch bestuur, met verzoek te onderzoeken of op billijke voorwaarden een terrein is te ver krijgen tot den bouw van eene nieuwe school, zonder de tegenwoordige aftebreken. Aan de vergadering werd overgelegd het advies van bur gemeester en wethouders op het rekest van de onderwijzers aan de openbare lagere scholen, om verhooging van hunne jaarwedde. In hun college zijn zij echter niet tot overeenstemming kunnen geraken omtrent den omvang waarin aan de wenschen van de onderwijzers ware tegemoet te komen. De minderheid wenschte eene wijziging der bestaande verordening in dier voege, dat de toelage wegens het bezit der hoofdacte wordt verhoogd tot f 100 en tevens wordt vastgesteld eene periodieke tweejarige verhooging van f 50, tot een maximum van f 200, doch de meerderheid deinsde voor de fiuanciëele gevolgen welke dit laatste voorstel zou hebben, terug, en wenschte zich te bepalen tot het eerste: verhooging tot f 100 der bedoelde toelage. Zij stelt daarom dan ook voor de verordening dien overeenkomstig te wijzigen. Intusschen is dezelfde meerderheid ran oordeel, dat eenige der onderwijzers, wegens lang- durigen diensttijd, in aanmerking kunnen komen voor eene verhooging van hunne jaarwedden met f 50. Derhalve stelt zij voor dienovereenkomstig te besluiten ten behoeve van de heeren H. van Gelder in 1875, R. van 't Wel in 1877, J. M. Boode in 1873 en mejuffrouwen J. M. de Bruijn en A. H. G. Frans, respectievelijk in 1876 en 1881 aangesteld. Voorts wordt voorgesteld een gratifi catie van f 25 toetekennen aan de onderwijzers A. Veen, G. J. Boode en S. J. van den Hooff die met goed gevolg examen hebben gedaan in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek. Voorts werd medegedeeld de goedkeuring op het contract nopens de levering der raadsverslagen door de firma L. E. Bosch Zn. te Utrecht, op de ge meente-begrooting voor 1892 en de gemeente rekening over 1890, alsmede op het derde aan- vullingskohrir van den hoofdelijken omslag, dienst 1891, en op de raadsbesluiten tot verhooging der jaarwedde van de onderwijzeres J. M. Bruijn en den onderwijzer J. J. Blok. Ten slotte werd over gelegd het proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger, dd. 26 Januari 1892. 338ste STAA.TSJLOTEKIJ Vijfde klasse. Vierde of laatste week. TrekkiDg van 2 Febr. (1000 loten) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Pryzeu valk f70 60 73 2315 2358 2365 6847 11419 16683 17730 en 18893. Te zamen 10 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 2328 2351 2369 2393 8814 11422 11437 11438 11450 11451 11454 16635 16658 16*172 16694 16701 17693 l7703 17708 17712 17718 17759 18866 en 18889. Volgende trekkingen geschieden 3—6 Febr. Behalve prijzen van f 400, f200, f 100 en f70 zijn nevens de premie van f30,000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hoo ger, en de premie van f3000 voor het laatst uitgetrokken lot ingcbleven de hoofdprijzen van f 10,000, f1500 en 10 van f1000. Charles Huddon Spurgeon. Te Mentona is op 58-jarigen leeftijd na een langdurige ziekte overleden Charles Hud don Spurgeon, de man, die zich door zijn groote gaven als kanselredenaar een wereldberoemder) naam heeft verworven. Hij was den 19en Juni 1834 te Kel- vedon in Essex gloren uit een familie, die sedert verscheidene geslachten reeds predikanten had opgeleverd en afkomstig was uit Holland, waaruit zij wegens geloofsvervolging de wijk nam naar Engeland. Niettegenstaande het gebrek aan weten schappelijke opleiding hij was aan vankelijk ondermeester legde hij zich met zulk een ijver op het ambt van prediker toe, dat hij reeds op 17-jarigen leeftijd werd benoemd tei predikant der Baptistengemeente te Waterbeach. In 1883 vertrok hij naar Londen, predikte aanvankelijk in New-Park-Street-Cliapel en drie jaar later in Surrey-Music-Hall, die ruim 10,000 personen kon bevatten. Inmiddels was men begonnen met den bouw van het Metropolitan-Tabernacle, van welks kansel Spurgeon's roem zich over de geheele wereld verspreidde. Zijn voornaamste preeken en leerredenen zijn in bundels vereenigd en nemen in bijna alle Engelsche bibliotheken een eerste plaats in. Behalve als predikant deed Spurgeon zich ook kennen als philuntroop en politicus. Bekend is o.a. zijn geweldige aanval legen Gladstone en zijn plannen ten opzichte van letland, hetgeen niet weinig tot het mislukken der plannen van home rule bijdroeg. Een eigenaardige hulde aan de nage dachtenis van een groot kunstenaar heeft telken jare te Genua plaats. Daar be waart men de viool, die toebeiioord heeft aan den grooten Paganini. Elk jaar wordt dit instrument door een der beste violis ten bespeeld. Dit jaar deed het de be roemde virtuoos Sivori ten aanhoore van een talrijk publiek. Een stoomschijgestrand. Te Lon den vei keerde men gisteren niet weinig in ongerustheid over het lot van 300 passagiers, die zich aari boord bevonden van bet stoomschip Eider, dat op leis van New-York naar Bremen gisterenmor gen bij het eiland Wight is gestrand. Er woei een zeer hevige wind en het schip was lek geslagen, zoodat de reizi gers het grootste gevaar liepen. Toch aarzelde men niet, ondanks het storm achtige weer, een paar reddingsbooten uit te zetten, waarmede het gelukte in den loop van den dag alle passagiers in vei ligheid te brengen. Volgens een nader ontvangen telegram zit hel schip nog op strand en bevindt de equipage zich nog aan boord. Reddings booten liggen echter aan den wal om assistentie te verleenen. De mail is ge borgen kunnen worden, doch de specie die aan boord was niet. De boeg van bet schip is gerezen, maar het achterste ge deelte dieper gezonken. Men vermoedt dat het schip de schroef heeft verloren. De Vooizitter van den gemeenteiaad van Amersfoort, Gelet op ait. 7 der wet, regelende liet kiesrecht, gewijzigd bij de addi- tioneele artikelen der grondwet; Noodigt uit: 1. de mannelijke inwoners der ge meente, om, zoo zij in eene andere ge meente over het laatstverloopen dienstjaar in de personeele belasting, naar eene hoogere huurwaarde, dan die welke vol gens art. 1, litl. a en b, van de wet van 24 April 1843 Staatsblad No. 15) aan spraak geeft op vei mindering tot een derde of twee derde gedeelten der be lasting naar de drie eerste grondslagen, of in de grondbelasting, in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minste tien gulden zijn aangeslagen, daarvan door overlegging der voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór den 15. Februari e.k. te doen blijken Deze aanslagbiljetten worden na de vaststelling der kiezers lijsten aan de belanghebbenden terugge geven. De man wordt in de grondbelasting geacht te betalen den aanslag zijner vrouw, de vader dien zijner minderjarige kindeien, wegens de goederen, waarvan hij het vruchtgebruik heeft. Aanslagen in de grondbelasting wegens onverdeelde onroerende goederen gelden ook voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is ver meld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste tien gulden bediaagt. 2. de mannelijke inwoners der ge meente, die op grond van het bepaalde bij art. 1. sub c, luidende: «hetzij, hoof- »den van gezinnen of alleen wonende «personen zijnde, van den inwonenden «eigenaar of eersten huurder van een «woonhuis of afgezonderd gedeelte van «een woonhuis, waarvan de huurwaarde «voor de personeele belasting ten minste «op het dubbele gesteld is van het laagste «in de gemeente voor den vollen aanslag «vereischte bedrag, gedurende negen «maanden voorafgaande aan den '15. Fe- «bruari dezes jaars, een gedeelte in «huur hebben gehad en bewoond, waar- «voor geen afzonderlijke aanslag in de «personeele belasting geschiedt, maar «waarvan de jaarlijksche huurwaarde, «opgestoffeerd, in verhouding tot de be- «lastbare huurwaarde van het woonhuis «of afgezonderd gedeelte van het woon- «huis geschat, het sub a bedoelde bedrag «van den vollen aanslag bereikt;" of «krachtens aanslagen in de grondbelasting «wegens onverdeelde onroerende goe deren," aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijsten, daarvan vóór 15 Februari e.k. aangifte te doen. l>e modellen dezer aangiften A eu B zij a kosteloos ter Secre tarie der gemeente verkrijgbaar. De bewijsstukken, bij zoodanige aan gifte overgelegd, waartoe, in geval var aanslagen in de grondbelasting wegens onveideelde onroerende goederen, moeten behooren het aanslagbiljet of authentiek afschrift daarvan eene opgaaf van hei bedrag van het aandeel in den aanslag en de bescheiden betrekkelijk het ge meenschappelijk bezit worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belang hebbenden teruggeven. Amersfoort, den 3. Februari 1892. De Voorzitter van den gemeenteraad voornoemd F. D. SCHIMMELPENNINCK. Armeiizorg. Het was op den dag vóór Sint Nicolaas. Twee mannen beklommen den Eiflëltoren, die midden op den Hof staat te Amersfoort. Zeg niet, dat hij daar niet staat, want hij staat daar wel, maar hij is alleen te zien voor mènschen, die goed zijn en hem willen zien! Nu hebt gij hem zeker wel eens gezien! Twee mannen beklommen den Eiffeltoren in onze stad en de oudste zei tot den jongste: «Kom mijn zoon laat ons weer den toren be klimmen, die midden in de stad staat, opdat we kunnen overzien onze geheele stad." En met veerkrachtigen tred ging de oude man vóór, den hoogen toren op; hij wilde, daarom kón hij. En toen zij gekomen waren aan den vóórlaatstgn omloop, stond de oude rnan stil en zei: «Laat ons hier wachten mijn zoon op de licht-elf!" En zij kwam uit de bovenluchtals een jong, schoon, godinnetje, geheel zonneschijn. En de jonge man, wist eerst niet wnt hij zag en later meende hij, dat zij blauwe oogen en blond haar had, maar dat kwarn misschien omdat hij iemand kende die zoo was en die hij altijd zoo gaarne zag. En zij raakte, met haar klein vingertje, hun beide oogleden aan, op ieder een zacht drukje, eerst 't rechter dan 't linker. En de oude man vond die aanraking, als van zijn geliefd dochtertje, maar den jongen man ging een warme stroom door 't lichaam bij die aan raking. En toen zij hun oogen openden en naar be neden zagen, waren ze zeer helderziend en ze kon den in de harten der menschen lezen, als ze naar hen keken en ze zagen door de daken der huizen heen., zooals we door onzen dubbelen vinger kun nen heen zien, wanneer we dien verticaal, vlak vóór 't gezicht houden. Alle menschen waren even klein van die hoogte gezien I En ze keken langlangzeer lang naar de stad hunner inwoning en ze namen de in drukken op in hun zielenze weenden. En de licht-elf werd bewogen door hun smart en ook zij weendeheete tranen I En de wind nam haai- tranen op en verdeelde die heel fijn en ze vielen als een waren stofregen op de aaide neer En 't was onnatuurlijk zwoel in de lucht, op den dag vóór Sint Nicolaas! Sint Nicolaas is voorbij! De straten waren voller dan anders, winkels verspreidden licht en vroolijkheid en een warme golf gezelligheid en menschenlueht kwam ons te gen 't lijf wanneer we er binnentraden. Gelukkig hij, die den avond in licht en vroo lijkheid heeft mogen doorbrengen? Gelukkiger hij, die op dien avond licht en vroo lijkheid heeft mogen brengen bij zijn arme na- tuurgenooten Zal deze winter weer zoo streng zijn als de vorige? Kerstmis en Nieuwjaar! Heerlijke gezellige wintertijd! Opgewekt vrie zend weer, overal vacantie, schaatsenrijden, sleëen, narren, de Eem dicht, naar Baarn, naar zee, ieder voelt zich vroolijk en gezond! Kerstmis en Nieuwjaar. Koude en armoede Telken jare zijn er weldadige menschen, die naar pogingen uitzien de armoede te verbeteren en wanneer ze geen afdoenden maatregel kunnen vinden, grijpen ze naar een tijdelijk middelkoffie en brood uitdeeling! Hun doel was schoon, rnaar 't middel was niet juist! Als men muizen wil weren, moet men geen kattenvoedenng houden, maar moeten de muizen rechtstreeks gekeerd worden. Als men armoede wil weren, helpt koffie en bruod-uitdeeling niet veel, rnaar moet rechtstreeks de armoede worden bestreden. Hoeveel middelen zijn in den loop der tijden reeds beproefd bij verschillende volkeren orn van staatswege armoede te keeren, wat een inrichtin gen zijn er niet reeds gemaakt, die bleken onhoud baar to zijn, wat stelsels verkondigd! lioeveei mannen hebben niet reeds geineend de oorzaak van de armoede gevonden te hebben; ge tuige de vele theoriën hierover in de staathuis houdkunde. En wat is de einduitspraak van mannen van wetenschap, die zich hierin hebben verdiept? Dat goede particuliere armenverzorging het beste middel is ter bestrijding van armoede! Niet weldoen in den blinde, want dat zal blijken verkeerd-doen te zijn maar, georganiseerd weldoen met een vast principe en een vast doel. En vele edelmoedige menschen brengen die ar menverzorging in praktijk, ieder afzonderlijk naai' de inspraak van hun eigen goed hart; en er zijn nog vele weldadige menschen, die wel gaarne den toestand zouden verbeteren, maar geen middel er toe weten. En toch is 't middel eenvoudig. Er was een kleine staat (van 't Grieksche »oe" en «topos" niet-plaats d. i. een plaats die niet be staat.) n Utopia" waar de menschen als broeders onder elkander leefden, kwaadheid en luiheid kende men daar niet en dus van armoede had men nau welijks eenig begrip. Zoo leefden zij geruimen tijd gelukkig onder el kander, als kmderen van een groot huisgezin. Doch daar kwam oorlog in 't land! Een machtig naburig vorst had chemisch laten onderzoeken dat er in 't water, dat van Utopia zijn land binnen stroomde, naar evenredigheid meer bacterieen waren, dan in 't water dat recht streeks uit den hemel op zijn land viel. Hij eischste dus billijkheidshalve op grond dat hun staatsregeling niet deugde, 't welk natuurlijk schadelijk was voor de moraliteit van zijn onder danen, hun naburen, een schadevergoeding van f 4.000,000 en oogenblikkelijke verandering van hun staatsregeling, of zoo zij dat niet wilden, dat zij dan hun land zouden stellen onder zijn protecto raat En om te toonen hoe ernstig hij het met'hun belang meende, rukte hij reeds op met zijn gan- sche leger. Een leger nu hield Utopia er niet op na, even min als in een groot huisgezin politieagenten noo dig zijn. Ieder greep nu naar de wapenen, die een ge weer. die een spade, die een moker, die een oude speer en ieder liep in geestdrift naar de grenzen om den vijand te bestrijden, en met leeuwenmoed en bezield door vaderlandsliefde streden die dappe ren. Maar spoedig bleek toch dat ze het tegen 't goed georganiseerde leger der vijanden niet kon den uithouden te vechten, al was 't niel groot. Toen stond er een verstandig man op: «Con cordia" noemde men hem later en sommigen nbevrijder" en «held" maar «Concordia" was be ter, want dat is «eendracht" en hij ging midden in 't veld staan op een heuvel en sprak«Mannen uw leeuwenmoed en vaderlandsliefde zal bij een ieder, en niet 't minst bij 't Opperwezen tevreden heid verwekken; zelfs grijsaards en vrouwen, ja, onze kinderen streden mee tegen den overweldi ger. Toch gaan wij een wissen ondergang te gemoed, tenzij ge mij hoort! Eendracht moet er heerschen onder ons! Dat is, we moeten als één man de ramp dragen, als één man den oorlog voeren, als één man denken en handelenKiest hiertue een aanvoerder en la ten die aanvaardefs onder elkaar een hoofdaan voerder kiezen, opdat die den geheelen slag kan leiden, dan zullen we zeker winnen, want, we zijn moediger en sterker dan de vijand Alzoo sprak hij, en er ontstond een groot ge mompel onder de menigte van Utopiërs, rnaar zij waren verstandig en kozen|hun aanvoerdersdezen kozen hun hoofdaanvoerder en hij leide den ge- keelen slag En de vijand werd verslagen! Toen keerde «Utopia" tot zijn vorige rust te rug en Concordia werd koning van het sehoone land. Zoo werd de vijand in Utopia bestreden door georganiseerde samenwerking en hij weid over wonnen. Zoo moet ook in Amersfoort de armoede be streden worden door georganiseerde samenwerking en de vijand zal overwonnen worden. Laten we de afzonderlijke strijders tegen armoede hoog roemen, maar zouden hun pogingen met veel meer nog uitrichten, als er goed georgani seerde samenwerking was? Zie hier een plan: Laten we aannemen dat er, om maar eens een getal te noemen, b. v. 200 arme huisgezinnen in de stad zijn. Dan zouden volgens mijn bescheiden meening, om die armoede goed te kunnen bestrijden, er 100 personen moeten zijn, die zich beschikbaar stelden ieder voor 2 huisgezinnen te zullen zorgen niet dat zij daardoor op zich nemen die 2 huisge zinnen geheel te onderhouden, rnaar zoo er voor te zorgen, dat ze geldelijken steun geven uit de al- gemeene kas (men zou staats-subsidie kunnen vra gen) en de onder hun patronaat .staande huisge zinnen raad geven en voorthelpen, dat ze hun dominee, dokter, advocaat, hun alles zijn. Geen politie toezicht of bemoeizucht, rnaar hel pen met woord en daad. Die 100 zijn de personen, waar het op aankomt. Ieder begrijpt natuurlijk, dat dit getal 100 maar, willekeurig genomen is, naar evenredigheid van het getal der 200 arme huisgezinnen dat ook, zooals reeds gezegd, maar willekeurig is. Wat een heerlijk gevoel moet het zijn voor hen, die er aan meewerken, te weten dat als zij maar hun huisgezinnen goed helpen, en ieder zijn eigen plicht doet, dat er dan over een paar jaar geen armoede meer in Amersfoort zal bestaan. Geen armoede in Amersfoort! 'tls haast ongeloofelijk en toch kan 't Winter en zomer moeten die honderd een paar uren per dag aan hun armen wijden, en vooral 's zomers om goeden raad te geven tegen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2